Σελ. 105 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 8595100103104105106107110115125 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.561-1.575 από 1985
  1. #1561
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πρώτη χρονιά στο Βέλγιο, ένας νεαρός συνάδερφος αποφασίζει να φτιάξει ένα hot tub στην βεράντα του με τον συγκάτοικο του. Βρήκαν κάτι σχέδια για DIY φθηνή κατασκευή. Όποτε το συζητάγαμε, εγώ ήμουν σε φάση, το νερό το σκέφτηκες, το βάρος το σκέφτηκες και κάθε άλλη βλακεία. Κοινώς του τα έπρηζα. Μετά από αρκετές φορές τσαντίστηκε αρκετά για να μου την πει και αυτό για Βέλγο είναι έχω ξεπεράσει τα όρια 5-6 φορές. Μου είπε λοιπόν το εξής εν ολίγοις. Τι ζόρι τραβάω; Στην τελική θα περάσει χρόνο με τον συγκάτοικο του φτιάχνοντας κάτι, θα μάθει και όλα αυτά με ένα ελάχιστο κόστος της κατηγορίας των 100Ε (το 2012). Αν δουλέψει όμως θα κάνουν και το κομμάτι τους. Εκείνη την στιγμή συνειδητοποιήσα του πόσο βαθιά είναι ριζωμένο μέσα μας αυτό το χαρακτηριστικό.
    .

    Σου την είπανε γιατί τους είπες ρε παιδιά είστε σίγουροι οτι το μπαλκόνι θα σηκώσει το έξτρα βάρος;
    Σαν να σου την λέει κάποιος που θέλει να βάλει τηλεφωνικό καλώδιο για προέκταση για το ηλεκτρικό καλοριφέρ ένα πράγμα!

    Συγνώμη αυτό δεν είναι θα κάνω κάτι και μπορεί να κάνω λάθος και να μην μου βγει.

    ΥΓ ναι εχουμε και εδώ κόσμο που θα πάει να κάνει κάτι τόσο χαζό.
    Σίγουρα όμως δεν τον σταματάει κάποιος τον νέο να μάθει κάποια βασικά πράγματα.

  2. #1562
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου την είπανε γιατί τους είπες ρε παιδιά είστε σίγουροι οτι το μπαλκόνι θα σηκώσει το έξτρα βάρος;
    Σαν να σου την λέει κάποιος που θέλει να βάλει τηλεφωνικό καλώδιο για προέκταση για το ηλεκτρικό καλοριφέρ ένα πράγμα!

    Συγνώμη αυτό δεν είναι θα κάνω κάτι και μπορεί να κάνω λάθος και να μην μου βγει.

    ΥΓ ναι εχουμε και εδώ κόσμο που θα πάει να κάνει κάτι τόσο χαζό.
    Σίγουρα όμως δεν τον σταματάει κάποιος τον νέο να μάθει κάποια βασικά πράγματα.

    Οπως την κόρη μου που πήγε να ανοίξει τρύπα με τρυπάνι στον τοίχο ΠΑΝΩ από την πρίζα ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #1563
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως την κόρη μου που πήγε να ανοίξει τρύπα με τρυπάνι στον τοίχο ΠΑΝΩ από την πρίζα ?
    Εγω έχω σταματήσει τον πατέρα μου για να κάνει ακριβώς την ίδια βλακεία, του έμαθα μάλιστα πως υπάρχουν και ανιχνευτές ρεύματος που μπορείς να κάνεις χρήση πριν βάλεις το κρουστικό των 2200W.

    Κακα τα ψέματα το σύνολο των μεγάλων δεν γνωρίζει απο αυτά, κατα μεγάλο ποσοστό κάποιος μεγάλος Έλληνας πατέρας θα βοηθούσε τα παιδιά του να βάλουν Hot tub στο μπαλκόνι, μπορεί μάλιστα να έβαζε και θέρμανση με αντίσταση και καλώδιο τηλεφώνου, χωρίς γείωση φυσικά.

  4. #1564
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου την είπανε γιατί τους είπες ρε παιδιά είστε σίγουροι οτι το μπαλκόνι θα σηκώσει το έξτρα βάρος;
    Σαν να σου την λέει κάποιος που θέλει να βάλει τηλεφωνικό καλώδιο για προέκταση για το ηλεκτρικό καλοριφέρ ένα πράγμα!

    Συγνώμη αυτό δεν είναι θα κάνω κάτι και μπορεί να κάνω λάθος και να μην μου βγει.

    ΥΓ ναι εχουμε και εδώ κόσμο που θα πάει να κάνει κάτι τόσο χαζό.
    Σίγουρα όμως δεν τον σταματάει κάποιος τον νέο να μάθει κάποια βασικά πράγματα.
    Προφανώς μερικά από όσα είπα ήταν σωστά. Πολλά όμως ήταν αλλά χαζα. Δεν θυμάμαι για το βάρος τώρα αν το είχαν κοιτάξει ή όχι. Πώς λέγεται αλλά ήταν το πάνω από διαμέρισμα. Δεν ήταν δηλαδή μπαλκόνι. Φαντάζομαι θα άντεχε. Όχι όμως ότι κάνει την ερώτηση χαζή. Αλλά, χωρίς να κολλήσω στις λεπτομέρειες, γενικά είχε δίκιο γιατί εστιάζουμε από προδιάθεση να μην κάνουμε κάτι, να μην δοκιμάζουμε. Είναι τεράστιο μειονέκτημα της ανατροφής μας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω έχω σταματήσει τον πατέρα μου για να κάνει ακριβώς την ίδια βλακεία, του έμαθα μάλιστα πως υπάρχουν και ανιχνευτές ρεύματος που μπορείς να κάνεις χρήση πριν βάλεις το κρουστικό των 2200W.

    Κακα τα ψέματα το σύνολο των μεγάλων δεν γνωρίζει απο αυτά, κατα μεγάλο ποσοστό κάποιος μεγάλος Έλληνας πατέρας θα βοηθούσε τα παιδιά του να βάλουν Hot tub στο μπαλκόνι, μπορεί μάλιστα να έβαζε και θέρμανση με αντίσταση και καλώδιο τηλεφώνου, χωρίς γείωση φυσικά.
    Μακάρι φίλε. Εγώ πάντως βλέπω την διαφορά και σε Έλληνες που έρχονται έξω μετά από μερικά χρόνια.

  5. #1565
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Εκλεισα ηδη 3 μηνες Ελλαδα. Δουλευω απο αποσταση λογω ιου. Αν δεν γινει καποιο lockdown πρεπει να επιστρεψω για μια βδομαδα Αγγλια μεσα Νοεμβρη και μετα ξανα πισω Ελλαδα μεχρι και Μαιο. Αυτο που διαπιστωσα ειναι με το καιρο μου εφυγε ενα περιεργο αγχος που ειχα παντα οσο ημουν εξω, χωρις να εχω βρει την αιτια. Νομιζα ηταν η δουλεια. Απλα τωρα εδω και 2 μηνες νοιωθω τοσο ελαφρυς που ειχα να νοιωσω απο φοιτητης, παρολο που στην δουλεια τωρα εχω πιο πολυ πιεση και τρεξιμο. Επισης ειμαι αρκετα πιο παραγωγικος. Αρχισα ηδη και σκεφτομαι να γυρισω στο μελλον πισω.

  6. #1566
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκλεισα ηδη 3 μηνες Ελλαδα. Δουλευω απο αποσταση λογω ιου. Αν δεν γινει καποιο lockdown πρεπει να επιστρεψω για μια βδομαδα Αγγλια μεσα Νοεμβρη και μετα ξανα πισω Ελλαδα μεχρι και Μαιο. Αυτο που διαπιστωσα ειναι με το καιρο μου εφυγε ενα περιεργο αγχος που ειχα παντα οσο ημουν εξω, χωρις να εχω βρει την αιτια. Νομιζα ηταν η δουλεια. Απλα τωρα εδω και 2 μηνες νοιωθω τοσο ελαφρυς που ειχα να νοιωσω απο φοιτητης, παρολο που στην δουλεια τωρα εχω πιο πολυ πιεση και τρεξιμο. Επισης ειμαι αρκετα πιο παραγωγικος. Αρχισα ηδη και σκεφτομαι να γυρισω στο μελλον πισω.
    Γκόμενα θα είναι;

    Δεν κατάλαβα να σου πω. πίσω Ελλάδα ή πίσω Αγγλία;

  7. #1567
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκλεισα ηδη 3 μηνες Ελλαδα. Δουλευω απο αποσταση λογω ιου. Αν δεν γινει καποιο lockdown πρεπει να επιστρεψω για μια βδομαδα Αγγλια μεσα Νοεμβρη και μετα ξανα πισω Ελλαδα μεχρι και Μαιο. Αυτο που διαπιστωσα ειναι με το καιρο μου εφυγε ενα περιεργο αγχος που ειχα παντα οσο ημουν εξω, χωρις να εχω βρει την αιτια. Νομιζα ηταν η δουλεια. Απλα τωρα εδω και 2 μηνες νοιωθω τοσο ελαφρυς που ειχα να νοιωσω απο φοιτητης, παρολο που στην δουλεια τωρα εχω πιο πολυ πιεση και τρεξιμο. Επισης ειμαι αρκετα πιο παραγωγικος. Αρχισα ηδη και σκεφτομαι να γυρισω στο μελλον πισω.
    Δηλαδή λες ότι το να δουλεύεις από το σπίτι, σε μια ηλιόλουστη χώρα, και να πληρώνεσαι σε μισθό Αγγλίας, σε βοήθησε σε τόσους τομείς;
    Ποιος να το περίμενε!
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #1568
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γκόμενα θα είναι;

    Δεν κατάλαβα να σου πω. πίσω Ελλάδα ή πίσω Αγγλία;
    Επεστρεψα πισω Ελλαδα απο τον περασμενο Ιουλιου. Η δουλεια μου ειναι στην Αγγλια αλλα δουλευω απο αποσταση. Οχι δεν παιζει αισθημα, εδω και δυο χρονια που χωρισα δεν θελω να κανω καμια σχεση. Προτιμω single και να εχω τα ματια ανοιχτα να φαω τιποτα αλλα χωρις δεσμευσεις.

  9. #1569
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επεστρεψα πισω Ελλαδα απο τον περασμενο Ιουλιου. Η δουλεια μου ειναι στην Αγγλια αλλα δουλευω απο αποσταση. Οχι δεν παιζει αισθημα, εδω και δυο χρονια που χωρισα δεν θελω να κανω καμια σχεση. Προτιμω single και να εχω τα ματια ανοιχτα να φαω τιποτα αλλα χωρις δεσμευσεις.
    Ναι και το πίσω στο μέλλον αναφέρεται να πας Αγγλία όπου και δουλεύεις ή να γυρίσεις μόνιμα Ελλάδα όπου και ζεις τον τελευταίο καιρό;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή λες ότι το να δουλεύεις από το σπίτι, σε μια ηλιόλουστη χώρα, και να πληρώνεσαι σε μισθό Αγγλίας, σε βοήθησε σε τόσους τομείς;
    Ποιος να το περίμενε!
    Και να μην πληρώνει σπίτι στην Αγγλία που είχε πει
    Πάντως όσοι έχουν σοβαρό χώρο κατοικίας στην Ελλάδα και γύρισαν στην καραντίνα η καλύτερη δουλειά τους έγινε. Εγώ εκεί που μπορώ να μείνω ούτε για διακοπές δεν θέλω
    Ξέρω πολύ κόσμο που λες και τους περιμένει μια φουλ επιπλωμένη κατοικία με ιντερνετ. Αν είναι ζευγάρι δεν έμειναν χωριστά. Έλεος . Στο μεταξύ κάποιοι έχουν και καταγωγή από κάποια εξοχή και ακόμα πιο σούπερ.
    Μπορώ να πω ότι ζήλεψα κάποιους Έλληνες αυτή την φορά

  10. #1570
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκλεισα ηδη 3 μηνες Ελλαδα. Δουλευω απο αποσταση λογω ιου. Αν δεν γινει καποιο lockdown πρεπει να επιστρεψω για μια βδομαδα Αγγλια μεσα Νοεμβρη και μετα ξανα πισω Ελλαδα μεχρι και Μαιο. Αυτο που διαπιστωσα ειναι με το καιρο μου εφυγε ενα περιεργο αγχος που ειχα παντα οσο ημουν εξω, χωρις να εχω βρει την αιτια. Νομιζα ηταν η δουλεια. Απλα τωρα εδω και 2 μηνες νοιωθω τοσο ελαφρυς που ειχα να νοιωσω απο φοιτητης, παρολο που στην δουλεια τωρα εχω πιο πολυ πιεση και τρεξιμο. Επισης ειμαι αρκετα πιο παραγωγικος. Αρχισα ηδη και σκεφτομαι να γυρισω στο μελλον πισω.
    Αν είσαι σε γνώριμα λημέρια ή ακόμα και στο πατρικό σου, λογικό μου φαίνεται να νιώθεις πιο ασφαλής/ήρεμος.

    Αν όμως αφήσεις το μισθό Αγγλίας που "τρως" στην Ελλάδα, θα έχεις την ίδια χαλαρότητα που έχεις τώρα;

  11. #1571
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή λες ότι το να δουλεύεις από το σπίτι, σε μια ηλιόλουστη χώρα, και να πληρώνεσαι σε μισθό Αγγλίας, σε βοήθησε σε τόσους τομείς;
    Ποιος να το περίμενε!
    Δεν περιμενα να μου εκανε τοσο καλο, και εντυπωση μου κανει που η αλλαγη τοποθεσιας μου αλλαξε τοσο τη διαθεση. Προβλεπω για τη καινουργια περιοδο που ξεκινησε απο 1 Σεπτεμβριου να εχω τελειωσει τους στοχους μου μεχρι μεσα Νοεμβρη. Συνηθως τους επιανα τελη Μαρτη, με deadline τελος Αυγουστου. Βεβαια σε αυτο επαιξε πολυ μεγαλο ρολο το lockdown της ανοιξης που ειχα απλετο χρονο και τον χρησιμοποιησα στρατηγικα. Τωρα σκεφτομαι το καλυτερο πλανο για να επιστρεψω πισω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι σε γνώριμα λημέρια ή ακόμα και στο πατρικό σου, λογικό μου φαίνεται να νιώθεις πιο ασφαλής/ήρεμος.

    Αν όμως αφήσεις το μισθό Αγγλίας που "τρως" στην Ελλάδα, θα έχεις την ίδια χαλαρότητα που έχεις τώρα;
    Φυσικα χωρις εργασια οπου και να εισαι ειναι δυσκολα. Τωρα κοιταω τι εναλλακτικες εχω για να εχω εισοδημα Αγγλιας αλλα να μενω Ελλαδα. Υπαρχουν επιλογες αλλα πρεπει να μπει σωστο πλανο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και το πίσω στο μέλλον αναφέρεται να πας Αγγλία όπου και δουλεύεις ή να γυρίσεις μόνιμα Ελλάδα όπου και ζεις τον τελευταίο καιρό;

    - - - Updated - - -



    Και να μην πληρώνει σπίτι στην Αγγλία που είχε πει
    Πάντως όσοι έχουν σοβαρό χώρο κατοικίας στην Ελλάδα και γύρισαν στην καραντίνα η καλύτερη δουλειά τους έγινε. Εγώ εκεί που μπορώ να μείνω ούτε για διακοπές δεν θέλω
    Ξέρω πολύ κόσμο που λες και τους περιμένει μια φουλ επιπλωμένη κατοικία με ιντερνετ. Αν είναι ζευγάρι δεν έμειναν χωριστά. Έλεος . Στο μεταξύ κάποιοι έχουν και καταγωγή από κάποια εξοχή και ακόμα πιο σούπερ.
    Μπορώ να πω ότι ζήλεψα κάποιους Έλληνες αυτή την φορά
    Να γυρισω μονιμα Ελλαδα θελω. Τωρα μενω στο πατρικο στο χωριο μου αν και οι γονεις μου μενουν Αθηνα. Προτιμησα να μεινω στο χωριο μεχρι μεσα του ερχομενου μηνα και μετα να παω στην πολη για ξεχειμωνιασμα.

  12. #1572
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν περιμενα να μου εκανε τοσο καλο, και εντυπωση μου κανει που η αλλαγη τοποθεσιας μου αλλαξε τοσο τη διαθεση. Προβλεπω για τη καινουργια περιοδο που ξεκινησε απο 1 Σεπτεμβριου να εχω τελειωσει τους στοχους μου μεχρι μεσα Νοεμβρη. Συνηθως τους επιανα τελη Μαρτη, με deadline τελος Αυγουστου. Βεβαια σε αυτο επαιξε πολυ μεγαλο ρολο το lockdown της ανοιξης που ειχα απλετο χρονο και τον χρησιμοποιησα στρατηγικα. Τωρα σκεφτομαι το καλυτερο πλανο για να επιστρεψω πισω.
    Μήπως η πάνω τοποθεσία είναι εκεί που είναι η πρώην;

  13. #1573
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Από γνωστή μου περίπτωση

    Επειδή η τηλεεργασία ήρθε για να μείνει

    αρκετοί στην Αγγλία σκέφτονται
    "Γιατί να πληρώνω τον Ελληνα με μισθό Αγγλίας και να κάνει τηλεεργασία στην Αγγλία και δεν τον πληρώνω με μισθό Ελλάδας (εντάξει κάτι παραπάνω) και να μένει στην Ελλάδα? "

    Από μεγάλο αρχιτεκτονικό γραφείο της Αγγλίας που παίρνει διεθνείς διαγωνισμούς.
    Προς το παρόν πληρώνουν μισθό Αγγλίας γιατί δεν βγάλανε άκρη με Εφορία και ΕΦΚΑ
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #1574
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως η πάνω τοποθεσία είναι εκεί που είναι η πρώην;
    Η πρωην δεν ειναι Ελληνιδα αλλα Αγγλιδα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από γνωστή μου περίπτωση

    Επειδή η τηλεεργασία ήρθε για να μείνει

    αρκετοί στην Αγγλία σκέφτονται
    "Γιατί να πληρώνω τον Ελληνα με μισθό Αγγλίας και να κάνει τηλεεργασία στην Αγγλία και δεν τον πληρώνω με μισθό Ελλάδας (εντάξει κάτι παραπάνω) και να μένει στην Ελλάδα? "

    Από μεγάλο αρχιτεκτονικό γραφείο της Αγγλίας που παίρνει διεθνείς διαγωνισμούς.
    Προς το παρόν πληρώνουν μισθό Αγγλίας γιατί δεν βγάλανε άκρη με Εφορία και ΕΦΚΑ
    Ναι αλλα και τα appraisals θα ειναι αντιστοιχα με το εκαστοτε μισθο Στην περιπτωση μου, με βολεψε η τηλεργασια λογω ιου, κανονικα δεν γινεται απο μακρυα.

  15. #1575
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από γνωστή μου περίπτωση

    Επειδή η τηλεεργασία ήρθε για να μείνει

    αρκετοί στην Αγγλία σκέφτονται
    "Γιατί να πληρώνω τον Ελληνα με μισθό Αγγλίας και να κάνει τηλεεργασία στην Αγγλία και δεν τον πληρώνω με μισθό Ελλάδας (εντάξει κάτι παραπάνω) και να μένει στην Ελλάδα? "

    Από μεγάλο αρχιτεκτονικό γραφείο της Αγγλίας που παίρνει διεθνείς διαγωνισμούς.
    Προς το παρόν πληρώνουν μισθό Αγγλίας γιατί δεν βγάλανε άκρη με Εφορία και ΕΦΚΑ
    Προφανώς και που είσαι ακόμα. Το επόμενο επίπεδο είναι γιατί να σε πληρώσω τόσο πολλά στην Αγγλία εφόσον μπορείς να βρώ κάποιον στην Ελλάδα με τηλεργασία.

    Είχα γράψει και παλαιότερα ότι το global paradigm shift που ήρθε με τον ιό είναι πολύ επικίνδυνο. Προς το παρών ζούμε τον μήνα του μέλιτος.

    Εγώ πάντως ετοιμάζομαι για επενδύσεις στο σπίτι σε γραφείο και οθόνη κτλ γιατί δεν βλέπω να επιστρέφουμε στους χώρους εργασίας όπως παλιά. Τουλάχιστον όχι σε καθημερινό επίπεδο. Οι εταιρίες θα μικρύνουν τα γραφείο, το απαράδεκτο open office χωρίς δικό σου γραφείο θα γίνει 1 γραφείο για κάθε 3 υπαλλήλους και εμείς οι υπάλληλοι θα φορτωθούμε έξοδα που σχετίζονται με την έξτρα διαμονή στο σπίτι. Στο Βέλγιο όσοι μένουν στην μέση του πουθενά και οδηγάνε 4 ώρες κάθε μέρα πετάνε την σκούφια τους.Ήδη έκαναν τηλεργασία 1 φορά την εβδομάδα και ακόμα και consultancy γραφεία προσπαθούν να πείσουν τους πελάτες τους για 2μερο από σπίτι γιατί στέλνουν τον κόσμο όπου να είναι.

    Προσωπικά πιστεύω θα κοστίσει πολύ αυτή η υπόθεση μισθολογικά. Μόνο όσοι σκόπιμα είχαν δημιουργήσει θέμα στον εαυτό τους θα επωφεληθούν με αυξημένη ποιότητα ζωής. Επίσης, προβλέπω πολλοί εργασιακοί χώροι αλλά και μεγάλα κατασκευαστικά building project να βρεθούν σε πολύ δύσκολη θέση.

Σελ. 105 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 8595100103104105106107110115125 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας