Σελ. 125 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 105115120123124125126127130 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.861-1.875 από 1985
  1. #1861
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως έχεις ακούσει καλά λόγια για Σιγκαπούρη; Νεοφιλελέ την βαφτίζουν ορισμένοι και κακολογούν την Βρετανία που θέλει να της μοιάσει...
    Ό,τι του φανεί, του Λωλοστεφανή.
    Νόμιζα ότι με έχεις βάλει στην ignore list και δε με διαβάζεις, αλλά από ο,τι φαίνεται δεν μπορείς να μην το πατήσεις το κουμπάκι για να δεις τι γράφω. Ούτε μπορείς να μην πετάς τα off-topic σου σε άλλα threads.

    Το μοντέλο της Σιγκαπούρης είναι ίσως τέλειο για μια πόλη-κράτος με τόσο καλή τοποθεσία, αλλά για να λειτουργήσει για μια χώρα 60+ εκατομμυρίων κατοίκων θα πρέπει να καταστραφεί οικονομικά η υπόλοιπη χώρα για να γίνει Σιγκαπούρη το Λονδίνο. Αυτό έγραψα (αν έχει μείνει κανείς που σου δίνει σημασία στο forum).
    Περισσότερα στο on-topic thread, για όποιον ενδιαφέρεται.

  2. #1862
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατατέθηκε ως τροπολογία σε νομοσχέδιο για την αντιμετώπιση του λαθρεμπορίου

    Συνημμένο Αρχείο 221286

    Συνημμένο Αρχείο 221287

    Συνημμένο Αρχείο 221288

    https://www.hellenicparliament.gr/Us...7/11446271.pdf

    απο μια γρήγορη ματια δεν φαίνεται να πιάνει αυτούς που εργάζονται απο απόσταση. Κατανοητό εως ενα σημείο γιατι θα έρχονταν σε σύγκρουση με τις εφορίες των άλλων χωρών.
    τελικά ψηφίστηκε ή όχι;
    Έψαξα να δω και βλέπω μόνο για την πρόταση νόμου.

    ναι ψηφίστηκε
    hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/LATHREMPORIO-apospasma-pap.pdf
    σελ 56 και 57
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 8anos : 21-01-21 στις 14:19.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #1863
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Απευθείας μετάδοση από τον Σταυρό του Νότου,με Μίλτο Πασχαλίδη.
    Τυρεμπορα έπεσε ακόμη ένα κάστρο
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  4. #1864
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.623
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απευθείας μετάδοση από τον Σταυρό του Νότου,με Μίλτο Πασχαλίδη.
    Τυρεμπορα έπεσε ακόμη ένα κάστρο
    Mε το καλό και στους χαΐνιδες. 4,5 ώρες συναυλία
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #1865
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απευθείας μετάδοση από τον Σταυρό του Νότου,με Μίλτο Πασχαλίδη.
    Τυρεμπορα έπεσε ακόμη ένα κάστρο
    Και δεν το άκουσα επειδή εκείνη την ωρα είχα ... αχέμ ... υποχρεώσεις. Ισως πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω τις βαλίτσες μου για πισω στο τραγικό Eindhoven ... γι'αυτο .



    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε το καλό και στους χαΐνιδες. 4,5 ώρες συναυλία
    Too much bandwidth .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  6. #1866
    Εγγραφή
    05-02-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Otenet
    Καλησπέρα και από εμένα,
    διαβἀσα με πολὐ ενδιαφἐρον σχεδὀν ὀλες τις ον τοπικ απαντἠσεις του θἐματος και σκἐφτηκα να προσθἐσω και εγὠ την δικἠ μου ιστορία,

    μετἀ απὀ σχεδον 17 χρὀνια στην Ολλανδἰα (43 χρονὠν τὠρα) αποφασἰσαμε με την γυναἰκα μου να επιστρἐψουμε στην Αθἠνα αφοὐ πρὠτα φυσικἀ βρἠκα μια σχετικἀ καλἠ δουλειἀ στην τεχνολογία.
    Ἐχουμε επίσης μια κόρη που είναι 3 χρονὠν.

    Δυστυχὠς ακὀμα έχουμε αμφιβολἰες αν πἠραμε την σωστἠ απὀφαση να επιστρἐψουμε και προφανὠς ο χρὀνος θα δεἰξει.

    Προσωπικἀ εἰμαι πολὐ ευγνὠμων για τις ευκαιρίες που μου δόθηκαν όσο ζούσα και εργαζὀμουν στην Ολλανδἰα.,
    δεν υπἀρχει ἐνας συγκεκριμένος λὀγος για τον οποἰο αποφασἰσαμε να επιστρἐψουμε εκτὀς το ότι ἰσως βαρεθἠκαμε λἰγο και νιὠθαμε οτι εαν δεν το δοκιμἀσουμε τὠρα που μας δὀθηκε η ευκαρἰα ἰσως να μην το μπορἐσουμε να το δοκιμἀσουμε ποτἐ.

    Εαν τα βρούμε πολὐ σκοὐρα ἰσως να επιιστρἐψουμε πἀλι στην Ολλανδἰα μετα απο 2 χρὀνια αλλἀ φυσικἀ σκοπεὐουμε πρὠτα να το προσπαθἠσουμε στην Ελλἀδα με ὀλες μας τις δυνἀμεις.

    Ἐνα κίνητρο ἠταν και ο νἐος νὀμος για την ευνοικἠ φορολὀγηση που ελπἰζω να μας πιἀσει.
    Γονείς και φίλοι / κοινωνικἠ ζωή επίσης ἐνας από τους πιο σημαντικούς λὀγους.

    Αν σας ενδιαφἐρει μπορὠ να σας γρἀψω τις εντυπὠσεις μου μετἀ απο λιγοὐς μἠνες παραμονἠς μας στην Ελλἀδα.

    Καλἠ συνἐχεια!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος happydays : 14-02-21 στις 17:58.

  7. #1867
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από happydays Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα,
    διαβἀσα με πολὐ ενδιαφἐρον σχεδὀν ὀλες τις ον τοπικ απαντἠσεις του θἐματος και σκἐφτηκα να προσθἐσω και εγὠ την δικἠ μου ιστορία,

    μετἀ απὀ σχεδον 17 χρὀνια στην Ολλανδἰα (43 χρονὠν τὠρα) αποφασἰσαμε με την γυναἰκα μου να επιστρἐψουμε στην Αθἠνα αφοὐ πρὠτα φυσικἀ βρἠκα μια σχετικἀ καλἠ δουλειἀ στην τεχνολογία.
    Ἐχουμε επίσης μια κόρη που είναι 3 χρονὠν.

    Δυστυχὠς ακὀμα έχουμε αμφιβολἰες αν πἠραμε την σωστἠ απὀφαση να επιστρἐψουμε και προφανὠς ο χρὀνος θα δεἰξει.

    Προσωπικἀ εἰμαι πολὐ ευγνὠμων για τις ευκαιρίες που μου δόθηκαν όσο ζούσα και εργαζὀμουν στην Ολλανδἰα.,
    δεν υπἀρχει ἐνας συγκεκριμένος λὀγος για τον οποἰο αποφασἰσαμε να επιστρἐψουμε εκτὀς το ότι ἰσως βαρεθἠκαμε λἰγο και νιὠθαμε οτι εαν δεν το δοκιμἀσουμε τὠρα που μας δὀθηκε η ευκαρἰα ἰσως να μην το μπορἐσουμε να το δοκιμἀσουμε ποτἐ.

    Εαν τα βρούμε πολὐ σκοὐρα ἰσως να επιιστρἐψουμε πἀλι στην Ολλανδἰα μετα απο 2 χρὀνια αλλἀ φυσικἀ σκοπεὐουμε πρὠτα να το προσπαθἠσουμε στην Ελλἀδα με ὀλες μας τις δυνἀμεις.

    Ἐνα κίνητρο ἠταν και ο νἐος νὀμος για την ευνοικἠ φορολὀγηση που ελπἰζω να μας πιἀσει.
    Γονείς και φίλοι / κοινωνικἠ ζωή επίσης ἐνας από τους πιο σημαντικούς λὀγους.

    Αν σας ενδιαφἐρει μπορὠ να σας γρἀψω τις εντυπὠσεις μου μετἀ απο λιγοὐς μἠνες παραμονἠς μας στην Ελλἀδα.

    Καλἠ συνἐχεια!
    Καλή επιτυχία εύχομαι!
    Γραψε μας όταν έχεις εντυπώσεις και για τα πρακτικά πχ για το τι χρειάστηκε για να αξιοποιήσεις την φορολογική ρύθμιση για τους Έλληνες του εξωτερικού.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #1868
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Αθήνα η επιστροφή;

  9. #1869
    Εγγραφή
    05-02-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αθήνα η επιστροφή;
    Αθἠνα, ναι.
    Κἀπου κοντἀ στο γραφεἰο για να μην τρὠω πολὐ κἰνηση

  10. #1870
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από happydays Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αθἠνα, ναι.
    Κἀπου κοντἀ στο γραφεἰο για να μην τρὠω πολὐ κἰνηση
    Προσωπικά δεν θέλω να γυρίσω Αθήνα αλλά καταλαβαίνω. Συγχαρητήρια κατάρχη και όλα με το καλό

  11. #1871
    Εγγραφή
    05-02-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν θέλω να γυρίσω Αθήνα αλλά καταλαβαίνω. Συγχαρητήρια κατάρχη και όλα με το καλό
    ευχαριστὠ πολὐ @chat1978 και @8anos!

    Και εγὠ δεν εἰμαι πια φαν της Αθἠνας αλλά να είμαι ειλικρινἠς δεν μπορὠ να με φανταστὠ να ζω σε κἀποια ἀλλη πὀλη της Ελλἀδας, μιας και ἐχω γεννηθεἰ και μεγαλὠσει εκεἰ.
    Ως αποτἐλεσμα η οικογἐνεια μου και η πλειοψηφία των φἰλων μου μένουν στο λεκανοπέδιο.
    Και φυσικἀ το πιο σημαντικό από ὀλα, η δουλειἀ είναι στην Αθἠνα οπὀτε "αναγκαστικἀ" θα μεἰνουμε εκει.

  12. #1872
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    είναι καλή η εποχή της δοκιμής που κάνετε γιατι το παιδί είναι μικρό, οπότε εαν κάτι στραβώσει, έχετε μεγαλύτερη ευελιξία αν θελήσετε να φύγετε ξανά.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  13. #1873
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από happydays Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστὠ πολὐ @chat1978 και @8anos!

    Και εγὠ δεν εἰμαι πια φαν της Αθἠνας αλλά να είμαι ειλικρινἠς δεν μπορὠ να με φανταστὠ να ζω σε κἀποια ἀλλη πὀλη της Ελλἀδας, μιας και ἐχω γεννηθεἰ και μεγαλὠσει εκεἰ.
    Ως αποτἐλεσμα η οικογἐνεια μου και η πλειοψηφία των φἰλων μου μένουν στο λεκανοπέδιο.
    Και φυσικἀ το πιο σημαντικό από ὀλα, η δουλειἀ είναι στην Αθἠνα οπὀτε "αναγκαστικἀ" θα μεἰνουμε εκει.
    Δυστυχώς όλες οι δουλειές είναι εκεί. Ένας λόγο που δεν θέλω να γυρίσω. Και εγώ Αθηναίος αλλά δεν την παλεύω στην Αθήνα. Μέχρι Πάτρα για μένα και επειδή έχουν αλλάξει κάποια πράγματα στην ζωή θα το σκεφτόμουν σε μια Κρητική πόλη αλλά μόνο με remote εργασία. Ίσως και κάποιο νησί.

  14. #1874
    Εγγραφή
    05-02-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς όλες οι δουλειές είναι εκεί. Ένας λόγο που δεν θέλω να γυρίσω. Και εγώ Αθηναίος αλλά δεν την παλεύω στην Αθήνα. Μέχρι Πάτρα για μένα και επειδή έχουν αλλάξει κάποια πράγματα στην ζωή θα το σκεφτόμουν σε μια Κρητική πόλη αλλά μόνο με remote εργασία. Ίσως και κάποιο νησί.
    παρἀλληλα με την ευκαιρία στην Αθήνα, εἰχα και μια φανταστικἠ πρὀταση για 100% remote δουλειἀ από Ελλἀδα για Γερμανικἠ εταιρία και το σκεφτὀμουνα πολὐ σοβαρἀ να ζ᾽ἠσω ὀπως και εσὐ.

    Τελικἀ αποφἀσισα να πἀω με την ον πρεμ δουλειἀ στην Αθἠνα γιατἰ μου ἠτανε δὐσκολο να με φανταστὠ να μην βλἐπω ἀνθρωπο και να δουλεὐω κἀθε μἐρα από το σπἰτι για τα επόμενα 3 με 5 χρόνια.
    Το κάνω για ἐνα χρὀνο τὠρα και μερικἐς στιγμἐς εἰναι πολὐ πιο δὐσκολες απὀ το να ἠμουν στο γραφεἰο.

    Και ίσως ὀταν τελιὠνε αυτἠ η δουλειἀ να ἐμενα ξεκρἐμαστος στην Ελλἀδα και να ἐπρεπε να ξαναφὐγω με το παιδἰ σε μεγαλὐτερη ηλικἰα.
    Αλλιὠς θα χρειαζὀτανε να βρω ἀλλη full remote δουλειἀ που σημαἰνει 5-10 χρόνια να δουλεὐω μόνος μου στο σπἰτι. H remote με πολλἀ ταξίδια, κἀτι το οποίο δεν μου αρἐσει.

    Σίγουρα θα μπορούσα να το κἀνω αν ποτἐ χρειαστεί αλλἀ πιστευώ θα ἐχανα ετσι αρκετἐς ευχἀριστες εμπειρἰες που αποκομεἰς όταν εἰσαι στο γραφεἰο, τουλἀχιστον για κάποιες ημέρες της εβδομἄδας.

    Προφανὠς καμιἀ δουλειἀ δεν εἰναι για πἀντα αλλἀ ευελπιστὠ πως δουλεὐοντας στην Αθηνἀ θα ἐχω την δυνατὀτητα με τον καιρό να δημιουργἠσω ἐνα επαγγελματικὀ δἰκτυο που θα μπορεἰ να με βοηθἠσει στο μἐλλον εαν χρειαστεἰ.

    Τουλἀχιστον ἐτσι τα σκἐφτηκα μἐχρι τὠρα αλλἀ εἰμαι σἰγουρος πως τα πλἀνα κἀπως πἀλι θα αλλἀξουν

  15. #1875
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Καλά το σκέφτηκες. Για το επίπεδο μου το full remote δεν έχει πολλές ευκαιρίες και με προβληματίζει η εναλλακτική. Γενικά και μια καλή δουλειά πχ στην Πάτρα να εύρισκα, οι σχεδόν ανύπαρκτες εναλλακτικές μου είναι πρόβλημα.

Σελ. 125 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 105115120123124125126127130 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας