Σελ. 132 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 112122127130131132133 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.966-1.980 από 1985
  1. #1966
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Σιγά μη γυρίσουμε στη χώρα των αναδρομικών χρεώσεων για να έχουμε και πετσοκομμένο μισθό από πάνω. Για βλάκες ψάχνουν, το brain gain μπορεί να γίνει μόνο με πράγματα που δεν μπορούν να κάνουν τώρα. Δεν ζητάω το μισθό μου της Νέας Υόρκης ασφαλώς, αλλά αυτό που δίνουν στον τομέα μου είναι αστείο. Έχω μία μεσοπρόθεσμη πρόταση που ψιλοσκέφτομαι, αλλά μόνο γιατί είναι πολύ υψηλή θέση που δύσκολα θα αποκτήσω εδώ, αλλά ο μισθός είναι για κλάμματα.

  2. #1967
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάφοροι που ξέρω έχουν γυρίσει λόγω τηλεργασίας και covid
    Και ΟΛΟΙ φροντίζουν να επιστρέφουν στις χώρες που ζούσανε για τις μέρες που χρειάζεται, ώστε να μην χάνουν τα εκεί δικαιώματα.

    Κυρίως βέβαια από Αγγλία που είναι και εκτός.

    Φοβουνται μην τους θεωρήσει η Ελλάδα μόνιμους κατοίκους και χάσουν το "κάτοικος εξωτερικού"
    Μη λέμε ότι θέλουμε, πλην της αποφυγής διπλής φορολόγησης, η ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού μόνο προβλήματα φέρνει. Πέραν των τυπικών προβλημάτων, έχω ιστορίες μαζί τους για να γράψω βιβλίο stand up comedy.

    Όσο για τα της Αγγλίας, οι 6 μήνες εντός χώρας είναι απαραίτητοι για να μη φορολογηθείς αλλού. Αυτό ίσχυε προ-Μπρεξιτ, και ακριβώς το ίδιο ισχύει και τώρα. Γιατί κατά τα άλλα το settled status ισχύει για 5 έτη χωρίς ανανέωση εισόδου στη χώρα (όποτε μπαίνεις πάλι στο UK, η 5ετία κάνει reset).

    Όσο για επιστροφή στην Ελλάδα, και τις διάφορες ανακοινώσεις brain gain κατά καιρούς, μετά το facepalm αρχίζω και γελάω (πρέπει να περάσει το διδακτορικο μου ΔΟΑΤΑΠ, για να κρίνουν αυτοί στον ΔΟΑΤΑΠ αν... τι; πως διάολο το πήρα; Έλα παππού μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου. Παγκόσμιες Ελληνικές πρωτοτυπίες). Και για να μην ξεχνάμε και την Κύπρο ως επιλογή επαναπατρισμού, ακαδημαική θέση στην Κύπρο που κυνήγησα, με κόψανε αυτόματα γιατί δεν τους έστειλα το CV και το cover letter μου και στα Ελληνικά, οπότε δε μπορούσα να αποδείξω πως ξέρω την Ελληνική γλώσσα. Σίριουσλι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 29-03-22 στις 21:48.

  3. #1968
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό η Κύπρος αξίζει με τα χίλια με συνδυασμό με llimited εταιρεία.
    Υπάρχει άπειρος κόσμος που δουλεύει remotely από εδώ χωρίς θέματα, τρομερά benefits και απλά είναι θέμα να βρεις εταιρείες που δεν έχουν κανένα θέμα από πού τιμολογεις.
    Δύσκολα θα βρεις κάποιον να έχει θέμα απο που τιμολογείς, αλλά εκεί πλέον είσαι ελεύθερος επαγγελματίας με οτι σημαίνει αυτο

  4. #1969
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560

  5. #1970
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ρε μην μου πηδας τη συζήτηση πριν ξεκινήσει καν

    Άφησε κανέναν να μιλήσει εαν το έχει τολμήσει και βρίσκεται εδώ.
    Λοιπόν η διαδικασία straightforward και τα πάντα έγιναν ηλεκτρονικά - δεν χρειάστηκε να επισκεφτώ ΔΟΥ ή να μιλήσω στο τηλέφωνο.
    1. Αρχές Δεκεμβρίου έκανα την μεταβολή στοιχείων στην εφορία - δήλωσα οτι γύρισα στην Ελλάδα από Ρωσία.
    2. Εν συνεχεία έκανα επαν-έναρξη ατομικής επιχείρησης (ελεύθερος επαγγελματίας) - εγκρίθηκε αρχές Ιανουαρίου.
    3. Μέσα Απριλίου έκανα αίτηση για ένταξη στο 5Γ του ΚΦΕ - Μετά απο 1-2 ημέρες μου έστειλαν μια αίτηση προς συμπλήρωση
    4. Συμπλήρωσα την αίτηση και έστειλα μερικά δικαιολογητικά
    α) την βεβαίωση που μου είχε δώσει η ΔΟΥ για την μεταβολή στοιχείων-μεταφορά φορολογικής έδρας στο εξωτερικό πριν από 5 χρόνια
    β) υπεύθυνη δήλωση οτι θα παραμείνω στην χώρα για 2 έτη μινιμουμ
    5. Η έγκριση ήρθε με μήνυμα στο gsis.gr μετά από ένα μήνα.

    Όλα τα παραπάνω βήματα μπορείς να τα κάνεις ταυτόχρονα και παράλληλα να ζητήσεις να ενταχθείς στο 5Γ - εγώ απλά τα έκανα σταδιακά.

  6. #1971
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Να ο πρώτος τολμηρός

    Φαίνεται στρωτή η διαδικασία, δεν ξέρω τι γίνεται όταν σε προσλαμβάνει κάποιος.
    Φαντάζομαι οτι εκεί θα πρέπει να βεβαιώσει κάτι ο εργοδότης.

    Σαν ελεύθερος επαγγελματίας θα πρεπει να προκαταβαλεις φόρο εαν δεν κάνω λάθος.
    Θα είναι αντίστοιχα μειωμένος;

    Καλη επιτυχία εύχομαι!
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  7. #1972
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ο πρώτος τολμηρός

    Φαίνεται στρωτή η διαδικασία, δεν ξέρω τι γίνεται όταν σε προσλαμβάνει κάποιος.
    Φαντάζομαι οτι εκεί θα πρέπει να βεβαιώσει κάτι ο εργοδότης.

    Σαν ελεύθερος επαγγελματίας θα πρεπει να προκαταβαλεις φόρο εαν δεν κάνω λάθος.
    Θα είναι αντίστοιχα μειωμένος;

    Καλη επιτυχία εύχομαι!
    τολμηρός πραγματικά! Σε ευχαριστώ!
    Προβλέπεται 50% μείωση φόρου για 7 χρόνια και απαλλαγή από τεκμήρια. Ναι, προκαταβάλεις φόρο και απλά στην εκκαθάριση που γίνεται με την φορολογική δήλωση γίνεται το ξεκαθάρισμα του τι οφείλεις ή σου οφείλει το κράτος.

    Η φοροελάφρυνση είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο ΔΕΝ ήρθα στην Ελλάδα. Εξάλλου πριν υπογράψω είχα υπολογίσει το τι θα μείνει στην τσέπη καθαρά με τα ισχύοντα φορολογικά δεδομένα μην έχοντας το bonus σαν δεδομένο.

    Πάντως μετά τα κρύα της Μόσχας (από την οποία δεν έχω ξεκόψει τελείως για διάφορους λόγους) δεν θα με χαλούσε ένα διάστημα σε κάποια χώρα του κόλπου.

  8. #1973
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυρέμπορα που χάθηκες;

    Τουλάχιστον να μας επιβεβαιώσουν για την #καταπληκτική_ποιότητα_ζωής που μας διαφημίζει ο Κούλης.
    Live your myth in Nea Smyrni

    Τι να πω; οι ιστορίες ευτυχίας ειναι βαρετές . Εχω κλείσει 4.5 χρονια επαναπατρισμού και things couldn't be better. Ακόμα δεν εχω δει αυτη τη γραφειοκρατία που διαβαζω δεξιά και αριστερά. Για το λεφτόδεντρο να ναι καλά το δημόσιο . Τα αεροπλάνα επέστρεψαν στους ουρανούς, η εναερια κυκλοφορια εχει ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ το 2019 , το ξενοδοχειο πάει πολύ καλά, μια χαρα όλα μετά από 2 χρόνια-σοκ λόγω κορωνοιού. Σε ενα χρόνο θα συμπληρωσω 5.5 χρονια πίσω στην Αθήνα, ματσάροντας τα 5.5 μακρά και δυστυχισμενα χρόνια στο τραγικο Eindhoven, οπότε θα έχουν κλείσει όλες οι πληγές στο σώμα μου . Κάναμε μια σχετικά καλή συμφωνία με το Υπουργείο τον Ιανουάριο, η οποία σιγα-σιγα υλοποιειται (έστω και καθυστερημενα), οπότε ελπίζουμε να δουλεύουμε και να αμοιβόμαστε αναλογα, αν και Eurocontrol δε θα γινουμε ποτέ. Έρχεται και το Tesla Model 3, επιτέλους. Ποιότητα ζωης απολαμβανω πολύ περισσοτερο στην Αθηνα από Ολλανδια, αλλά αυτο ισως και να ειναι προσωπικό με βαση μισθο-ωραριο-εργασιακή ασφάλεια. Κατα τα λοιπά, εχω χαθει απ'το forum, γιατι με εχει φάει η γυναίκα .

    - - - Updated - - -

    Για όποιον ενδιαφέρεται να επαναπατριστει, αναμένεται εντός έτους η προκήρυξη νέου διαγωνισμού για Ελεγκτές Εναέριας Κυκλοφορίας. Το φροντιστηριο δεν ειναι απαραίτητο (δεν ειχα κάνει και μια χαρά πέρασα), απλά το link ειναι αρκετά διαφωτιστικο.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  9. #1974
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όποιον ενδιαφέρεται να επαναπατριστει, αναμένεται εντός έτους η προκήρυξη νέου διαγωνισμού για Ελεγκτές Εναέριας Κυκλοφορίας. Το φροντιστηριο δεν ειναι απαραίτητο (δεν ειχα κάνει και μια χαρά πέρασα), απλά το link ειναι αρκετά διαφωτιστικο.
    Απορία (αν ξέρεις).
    Απόφοιτος ΤΕΙ με MSc και PhD (με ΔΟΑΤΑΠ) απο UK αποκλείεται επειδή δεν είναι απόφοιτος Πανεπιστημίου; Γιατί το έχω πετύχει και αυτό
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #1975
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία (αν ξέρεις).
    Απόφοιτος ΤΕΙ με MSc και PhD (με ΔΟΑΤΑΠ) απο UK αποκλείεται επειδή δεν είναι απόφοιτος Πανεπιστημίου; Γιατί το έχω πετύχει και αυτό
    Παρών! Ναι, αποκλείεται.

    Η χώρα του παραλόγου.

  11. #1976
    Εγγραφή
    04-01-2021
    Περιοχή
    Eindhoven
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    KPN
    τα ορια ηλικιας παραμενουν 30, για μας τους γερους που τα περασαμε;

  12. #1977
    Εγγραφή
    16-08-2023
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας
    Προσφατα μετακομισα Ελλαδα μετα 8 χρονια και εχω δουλεια στο εξωτερικο (ΗΠΑ) σαν ηλεκτρονικος Contractor Προγραμματιστις. Η επιχειρηση που δουλευω θελει να με πληρωνει μεσω μιας επιχειρησης που δεν θα εχει το ονομα μου (οχι δηλαδη οπως ειναι οι στανταρ επιχειρησεις ελευθερων επαγγελματιων), φοβουνται την Ελληνικη νομοθεσια.

    Ψαχνω τις εξης επιλογες:
    1. ΙΚΕ μονοπροσωπη με αλλο ονομα, 22% εταιρικη φορολογια, πληρωνομαι με μερισματα που φορολογουνται 5% (αλλα μαλλον θα εχω προβλημα με την φορολογια των μερισματων στις ΗΠΑ)
    2. ΙΚΕ μονοπροσωπη με αλλο ονομα, πληρωνομαι ολα τα εσοδα σαν Contractor προγραμματιστης που δουλευει μεσω της ΙΚΕ (πρεπει να χρεωνω ΦΠΑ αν ο τελικος παραληπτης ειναι στις ΗΠΑ;, και πληρωνω σαν φυσικο προσωπο τον μειωμενο φορο 22% που προσφερουν στους κατοικουσ εξωτερικου που επιστρεφουν
    3. Δουλευω μεσω μεγαλης διεθνης εταιριας για Contractor, τυπου Deel, η Remote, που δινεις στανταρ μικρο μηνιαιο ποσο και κανουν τον ενδιαμεσο (πρεπει να χρεωνω ΦΠΑ αν ο τελικος παραληπτης ειναι στις ΗΠΑ;, και πληρωνω τον μειωμενο φορο 22% που προσφερουν στους κατοικουσ εξωτερικου που επιστρεφουν


    Αν εχει κανεις ιδεα για αυτες τις επιλογες, η εαν ξερει που αλλου θα μπορουσα να μαθω για αυτα, π.χ. λογιστες που ειδικευονται σε τετεια θεματα, θα ημουν ευγνωμον

  13. #1978
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Δεν βλέπω το λόγο να φοβούνται να συνεργαστούν με επιχείριση στο όνομα σου.
    Εσένα δεν βλέπω να σε εξυπηρετεί κάποιο από τα σενάρια γιατί ο φόρος που θα πληρώσεις θα είναι ολόκληρος και νομίζω ότι δεν θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις τελικά την φόρο ελάφρυνση που δικαιούσαι.
    Πχ στο δεύτερο σενάριο θα πληρώσεις και φόρο επιχείρησης και ατομικό φόρο.
    Το πρώτο σενάριο δεν βλέπω πως μπορεί να δουλέψει.
    Το τρίτο δεν ξέρω.

    Μπορείς επίσης να έχεις εταιρία στις ΗΠΑ αλλά δεν θα είσαι τυπικός στην Ελλάδα συν μια σειρά από αλλά πρακτικα ζήτηματα όπως πχ αν θελήσεις να πάρεις ένα δάνειο θα είναι δύσκολο.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  14. #1979
    Εγγραφή
    16-08-2023
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    > Δεν βλέπω το λόγο να φοβούνται να συνεργαστούν με επιχείριση στο όνομα σου.

    Ουτε εγω, αλλα δικηγορος τους μιλησε με εργασιακο δικηγορο στην Ελλαδα που τους το συνεστησε. Επισης βλεπω οτι στις διαφημησεις των εταιριων τυπου Deel που κατευθηνονται στους εργοδοτες, εστιαζουν στο οτι προστατευουν τις εταιριες απο προβληματα "λαθος κατηγοριοποιησης" εργαζομενων/contractors στις διαφορες χωρες, και μπλεξιματος στους εργασιακους νομους καθε χωρας. Γενικα ο εργοδοτης ειναι μια μεγαλη διεθνη εταιρια αλλα χωρις γραφειο στην Ελλαδα, και δεν θελουν να μπλεξουν, και αυτος ειναι ορος απο τους δικηγορους τους

    > Εσένα δεν βλέπω να σε εξυπηρετεί κάποιο από τα σενάρια γιατί ο φόρος που θα πληρώσεις θα είναι ολόκληρος και νομίζω ότι δεν θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις τελικά την φόρο ελάφρυνση που δικαιούσαι.

    Αυτο φοβαμαι και εγω. Σιγουρα θα με βολευε να ειμαι απλως ΕΕ, θα πληρωνα μονο 22% φορο και οχι ΦΠΑ

    > Πχ στο δεύτερο σενάριο θα πληρώσεις και φόρο επιχείρησης και ατομικό φόρο.

    Οχι, γιατι ο ατομικος μισθος που θα με πληρωνει η εταιρια ειναι εξοδο για την εταιρια, και αφαιρειται απο το κερδη, αρα δεν πληρωνεις εταιρικο φορο σε αυτο το κομματι, μονο στα κερδη που μενουν στην εταιρια. Αλλα εκει ενας λογιστης μου ειπε θα χρωσταω ΦΠΑ στην χρεωση μου στην Ελληνικη εταιρια (εγω αμφιβαλω αν αληθευει), και επισης πρεπει να μεινει κομματι κερδων στην εταιρια

    > Το πρώτο σενάριο δεν βλέπω πως μπορεί να δουλέψει.

    Μου το προτεινε λογιστης. Νομιζω για μεσα στην Ελλαδα δουλευει, αλλα εχω διπλη υπηκοοτητα, και στις ΗΠΑ φορολογουνται υψηλα τα μερισματα, 25-30%. Η προστασια στην διπλη φορολογηση ισχυει μονο στους μισθους

  15. #1980
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ioannis69, η τεχνολογία του φόρουμ προυπάρχει του markdown με βαριές επιρροές από xml με την μορφή [x][/x] όπου πχ για παράθεση αντί για x βάζεις quote.

Σελ. 132 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 112122127130131132133 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας