Σελ. 21 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 1985
  1. #301
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο δρομος για μια καλυτερη ζωη , ειναι αμεσα συνυφασμενος με το περιβαλον και τον καιρο .
    Κι ας μην εχεις να φας?

  2. #302
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι ας μην εχεις να φας?
    τι εννοεις ;
    γιατι πεινασμενους δεν εχω δει ακομη .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #303
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.486
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ΟΠΑΔ, η γυναίκα μου ΙΚΑ, και δεν υπάρχει παιδίατρος. Πρέπει να πληρώσω. Ομως ούτε και αυτό. Ακόμα και άλλες ειδικότητες, πχ οφθαλμίατρος, δεν υπάρχουν. Πρέπει να κλείσεις ραντεβού μήνες πριν, και άντε με μυωπίες και τέτοια δεν είναι κάτι που καίγεσαι αμαν αμαν, και μπορεις να περιμένεις ένα μήνα - δυο. Σε όλες τις άλλες περιπτωσεις, πλερώ.
    Και που να πιάσουμε και τα φάρμακα...
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #304
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.178
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ πάντως νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω με την Ελλάδα είναι αυτή η αίσθηση ότι πρέπει να κυνηγήσω και να νιώσω υπόχρεος προς κάθε άνθρωπο με τον οποίο συναλλάσομαι.
    Από τον υδραυλικό, τον γιατρό και όλους έξω από τους κακομοίρηδες των πολυεθνικών που απαντάνε στα τηλέφωνα.
    Πρέπει πάντα να έχεις το ένα μάτι να ελέγχει αυτό που κάνουν. Πχ στα υδραυλικά καλό είναι να ξέρεις και εσύ λίγο υδραυλικά. Στον ταξιτζή καλό ήταν να ξέρεις την διαδρομή. Στον εφοριακό καλό είναι να ξέρεις όλη την νομοθεσία, στον γιατρό καλό είναι να πας σε 2-3 να πάρεις την συνολική εικόνα.
    Εκτός από αυτό πρέπει πάντα να βάλεις την αύρα από καρδούλες και ροδοπέταλ στην φωνή σου, σαν να διαβάζεις κόμικ ένα πράγμα, για να μεταφέρεις στον υπάλληλο και ειδικά της εφορίας πόσο ευγνώμων είσαι που ασχολήθηκε έστω και με τον αγενή του τρόπο μαζί σου.

    Τα λέω αυτά γιατί μετά από περίπου δύο χρόνια είχα να ξανακάνω με ελληνικό δημόσιο. Εκτός από δύο-τρεις ανθρώπος ανάμεσα σε 3 υπηρεσσίες οι υπόλοιποι 10 που μιλήσαμε ήταν εξαιρετικά αγενείς και έπρεπε να τους βγάλεις την απάντηση λέξη λέξη. θα μπορούσα να σκεφτώ ότι έχει στριμωχτεί ο κώλος τους και είναι εκνευρισμένη αλλά αν αναρωτηθώ θα συνειδητοποιήσω ότι πάντα γινόταν αυτό.

    Σε μια πρόσφατη συζήτησ που είχα παρουσία της γυναίκας μου και κάποιων άλλων Ελλήνων, η γυναίκα μου ανέφερε ότι πολλοί Έλληνες αισθάνονται ότι πρέπει να δώσουν κάτι στον γιατρό από την καλή τους την καρδιά. Αν ο γιατρός δεν θέλει λεφτά και το απογορεύει τότε θα του πάνε γλυκά και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Εγώ θεωρώ ότι οι Έλληνες και ειδικά η παλιά φρουρά δεν ξέρουν την διαφορά μεταξύ καλής καρδιάς και ευγνωμοσύνης. Και κάπου εκεί στραβώνει η ιστορία στην Ελλάδα. Διαρκώς και πάντα υπάρχει μια αίσθηση υποχρεώσης και ευγνωμοσύνης, όχι μεταξύ φίλων και οικογένειας, αλλά μεταξύ συναλλασόμενων πολιτών που πληρώνονται για τον χρόνο και την γνώση τους και τις υπηρεσίους που παρέχουν.
    Ακόμα και ενδοοικογονειακά τα παραπάνω δύο είναι παρεξηγημένα....

    Ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι μόνο στην Ελλάδα έτσι, άλλωστε στο Βέλγιο δεν έχω εμβαθύνει και τόσο πολύ με τους ίδιους τους Βέλγους. Σε οτιδήποτε όμως έχω κάνει τώρα, το πράγμα σταμάτησε στο έκανε καλά ή κακά την δουλειά του.

    όλα τα παραπάνω παραδείγματα είναι σχετικά και απλά θέλω να αναφέρω την αίσθηση και όχι να ξεκινήσω flames με γιατρούς και δημόσιο και άλλους επαγγελματίες. Απλά εγώ εδώ είχα πρόσφατα νταλαβέρια με γιατρούς και την ελληνική εφορία και έχω φρέσκες τις αναμνήσεις και συγκρίσεις.

  5. #305
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.262
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοεις ;
    γιατι πεινασμενους δεν εχω δει ακομη .
    Μάλλον θες οφθαλμίατρο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω με την Ελλάδα είναι αυτή η αίσθηση ότι πρέπει να κυνηγήσω και να νιώσω υπόχρεος προς κάθε άνθρωπο με τον οποίο συναλλάσομαι.
    Από τον υδραυλικό, τον γιατρό και όλους έξω από τους κακομοίρηδες των πολυεθνικών που απαντάνε στα τηλέφωνα.
    Πρέπει πάντα να έχεις το ένα μάτι να ελέγχει αυτό που κάνουν. Πχ στα υδραυλικά καλό είναι να ξέρεις και εσύ λίγο υδραυλικά. Στον ταξιτζή καλό ήταν να ξέρεις την διαδρομή. Στον εφοριακό καλό είναι να ξέρεις όλη την νομοθεσία, στον γιατρό καλό είναι να πας σε 2-3 να πάρεις την συνολική εικόνα.
    Εκτός από αυτό πρέπει πάντα να βάλεις την αύρα από καρδούλες και ροδοπέταλ στην φωνή σου, σαν να διαβάζεις κόμικ ένα πράγμα, για να μεταφέρεις στον υπάλληλο και ειδικά της εφορίας πόσο ευγνώμων είσαι που ασχολήθηκε έστω και με τον αγενή του τρόπο μαζί σου.

    Τα λέω αυτά γιατί μετά από περίπου δύο χρόνια είχα να ξανακάνω με ελληνικό δημόσιο. Εκτός από δύο-τρεις ανθρώπος ανάμεσα σε 3 υπηρεσσίες οι υπόλοιποι 10 που μιλήσαμε ήταν εξαιρετικά αγενείς και έπρεπε να τους βγάλεις την απάντηση λέξη λέξη. θα μπορούσα να σκεφτώ ότι έχει στριμωχτεί ο κώλος τους και είναι εκνευρισμένη αλλά αν αναρωτηθώ θα συνειδητοποιήσω ότι πάντα γινόταν αυτό.

    Σε μια πρόσφατη συζήτησ που είχα παρουσία της γυναίκας μου και κάποιων άλλων Ελλήνων, η γυναίκα μου ανέφερε ότι πολλοί Έλληνες αισθάνονται ότι πρέπει να δώσουν κάτι στον γιατρό από την καλή τους την καρδιά. Αν ο γιατρός δεν θέλει λεφτά και το απογορεύει τότε θα του πάνε γλυκά και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Εγώ θεωρώ ότι οι Έλληνες και ειδικά η παλιά φρουρά δεν ξέρουν την διαφορά μεταξύ καλής καρδιάς και ευγνωμοσύνης. Και κάπου εκεί στραβώνει η ιστορία στην Ελλάδα. Διαρκώς και πάντα υπάρχει μια αίσθηση υποχρεώσης και ευγνωμοσύνης, όχι μεταξύ φίλων και οικογένειας, αλλά μεταξύ συναλλασόμενων πολιτών που πληρώνονται για τον χρόνο και την γνώση τους και τις υπηρεσίους που παρέχουν.
    Ακόμα και ενδοοικογονειακά τα παραπάνω δύο είναι παρεξηγημένα....

    Ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι μόνο στην Ελλάδα έτσι, άλλωστε στο Βέλγιο δεν έχω εμβαθύνει και τόσο πολύ με τους ίδιους τους Βέλγους. Σε οτιδήποτε όμως έχω κάνει τώρα, το πράγμα σταμάτησε στο έκανε καλά ή κακά την δουλειά του.

    όλα τα παραπάνω παραδείγματα είναι σχετικά και απλά θέλω να αναφέρω την αίσθηση και όχι να ξεκινήσω flames με γιατρούς και δημόσιο και άλλους επαγγελματίες. Απλά εγώ εδώ είχα πρόσφατα νταλαβέρια με γιατρούς και την ελληνική εφορία και έχω φρέσκες τις αναμνήσεις και συγκρίσεις.
    Η δουλικότητα που επικρατεί στις μεγαλύτερες κυρίως ηλικίες περί του να δίνουμε χρήματα σε γιατρούς, και όχι μόνο για να κάνουν ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ, ειναι απο τα χειρότερα προβλήματα που επικρατούν στη κοινωνία.

    Αλλά όσο δεν νομοθετούν ενάντια σε αυτό, όχι μόνο στην αποδοχή απο τους γιατρούς αλλά και στη προσφορά απο τους ασθενείς, αυτό δεν θα αλλάξει...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #306
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    aroutis , το αν θελω οφθαλμιατρο, χωρις να με ξερεις κιολας , δεν μπορω να το αξιολογησω σαν σοβαρο επιχειρημα για να συμφωνησω η και να διαφωνησω μαζι σου .αρα δεν ασχολουμε με την συγκεκριμενη σου παραθεση .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #307
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.486
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω με την Ελλάδα είναι αυτή η αίσθηση ότι πρέπει να κυνηγήσω και να νιώσω υπόχρεος προς κάθε άνθρωπο με τον οποίο συναλλάσομαι.
    Από τον υδραυλικό, τον γιατρό και όλους έξω από τους κακομοίρηδες των πολυεθνικών που απαντάνε στα τηλέφωνα.
    [...]
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες, θα διαφωνήσω μόνο στο εξής.
    Αυτά που περιγράφεις δεν είναι αναγκαία ελληνικές "παθογένειες", είναι διαφορές στην κουλτούρα που διαχωρίζουν τις χώρες του Ευρωπαϊκού βορρά με του νότου.
    Αυτά δεν αλλάζουν, ούτε με 500 χρόνια Γερμανική κατοχή .
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #308
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω για άλλες δυτικές χώρες ρε συ γειτονα της Μπενελουξ,αλλά εδώ στην Ολλανδία (ή εστω, στο Αϊντχοφεν) έτσι ακριβώς είναι τα πράματα.
    Ισχύει. Και υποθέτεις γιατί φαντάζομαι?

    Η Ολλανδία είναι απο τις πιο ιδιωτικοποιημένες χώρες της ΕΕ, τα νοσοκομεία αξιολογουνται αποκλειστικά με βαση το cost efficiency. Ο πρωην supervisor μου εδώ ηταν ο γκουρου της μεθόδου (DEA Benchmarking), και είχε τύχει σε σεμινάρια του να βλέπω Ολλανδους health execs. H ιδια μεθοδος χρησιμοποιείται για την αξιολογηση λιμανιων, δασών, ζαχαροπαραγωγων και νοσοκομείων. Τρεχα γυρευε δηλαδή.

  9. #309
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.178
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει. Και υποθέτεις γιατί φαντάζομαι?

    Η Ολλανδία είναι απο τις πιο ιδιωτικοποιημένες χώρες της ΕΕ, τα νοσοκομεία αξιολογουνται αποκλειστικά με βαση το cost efficiency. Ο πρωην supervisor μου εδώ ηταν ο γκουρου της μεθόδου (DEA Benchmarking), και είχε τύχει σε σεμινάρια του να βλέπω Ολλανδους health execs. H ιδια μεθοδος χρησιμοποιείται για την αξιολογηση λιμανιων, δασών, ζαχαροπαραγωγων και νοσοκομείων. Τρεχα γυρευε δηλαδή.
    Άκουσα και εγώ κάτι ανησυχητικά για τα Ολλανδικά νοσοκομεία. Κάποια πράγματα μου ακούγονται πολύ στραβά σε αυτή την χώρα παρόλο που πρέπει να η ζωή να είναι πιο straightforward από Βέλγιο.

  10. #310
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Opnsense
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, κι εγώ δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το ΗΒ αλλά με την καμία δεν προσεγγίζουν καν Ελλάδα και κυρίως σε τίποτα σοβαρά νοσήματα - κάνε μια βόλτα στον Άγιο Σάββα (αποφεύγοντας νομίζω τον δεύτερο όροφο που είναι το παιδιατρικό ογκολογικό επειδή ακόμα έχω εφιάλτες μια φορά που κατά λάθος μπήκα εκεί) και θα καταλάβεις Και όχι μόνο

    Από εκεί και πέρα δεν θέλω να το κάνω ζήτημα υγείας αλλά αυτήν την δεδομένη στιγμή γενικά απολαμβάνω κάποια πράγματα στο Βέλγιο με όσες ατέλειες και αν είναι και όσες αναποδιές που τα θεωρώ δεδομένα ενώ στην Ελλάδα φαντάζουν ως ουάου στόχοι που πρέπει να πιάσουμε κάπως κάποτε.

    Υπό αυτήν την έννοια λοιπόν έγραψα τα περί μη επιστροφής μου στην Ελλάδα ακόμα και με μισθό εξωτερικού - ή τουλάχιστον και τότε θα το έβλεπα πολύ σκωπτικά.... Τα γράφω αυτά τώρα βέβαια, και βάζω αυτό το caveat μην βρεθεί κανείς να μου τρίψει αυτό το μήνυμα στην μούρη αργότερα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ω ρε σεις δεν με αφήνετε ν'αγιάσω

    ΟΚ, το ξαναλέω δεν θέλω να γίνει το νήμα συζήτηση περί υγείας μόνο αλλά να επαναλάβω και διευκρινήσω κάτι αναφορικά με την τοποθέτησή μου:

    Δεν αναφέρθηκα σε αστοχίες υποστηρίζοντας πως μόνο στην Ελλάδα τις βλέπει κανείς και όχι αλλού. Ούτε αναφέρθηκα στο ότι κανείς μπορεί να περιμένει ώρες σε νοσοκομείο του Eindhoven ή των Βρυξελλών ή ότι στο Μάντσεστερ μπορεί να σε πάνε από τον Άννα στον Καϊάφα για ένα ζευγάρι γυαλιά.

    ΚΑΝΕΝΑ σύστημα υγείας δεν είναι 100% αποτελεσματικό και κανένα δεν είναι τέλειο.

    Μπορεί κανείς να βρεί τον μαμάτο γιατρό στο Σωτηρία που να τον σώσει και ας έχει πάει και στον Γιακούμπ τον ίδιο.

    Δεν λέω αυτό όμως...

    Εκείνο που λέω ως αποτρεπτικό λόγο επιστροφής μου στην Ελλάδα ακόμα και στο υποθετικό σενάριο που θα ερχόμουν με μισθό εξωτερικού, από εταιρεία εξωτερικού και συνεπώς αδέσμευτος από τα γρανάζια και την μέγγενη της Ελληνικής γραφειοκρατίας είναι πως πάλι θα έλειπε το σύστημα που έχω δει στο εξωτερικό. Και πρωτίστως, λόγω προσωπικών κάκιστων εμπειριών στην Ελλάδα απλά δεν υπάρχει. Όπως δεν υπάρχουν υποδομές, όπως δεν υπάρχει τίποτα. Στην καλύτερη να είσαι τυχερός σε ένα δημόσιο νοσοκομείο και να βρεθείς με 2-3 γιατρούς γνωστούς και να κάνεις την δουλειά σου (ή να είσαι άρχοντας αν ξέρεις τον διευθυντή) στην χειρότερη να σκάσεις πολλά λεφτά και να φας 8πλάσιο χρόνο πηγαίνοντας από το ένα στο άλλο ακόμα και για απλά πράγματα.

    Αυτό ΔΕΝ παίζει Βέλγιο και στην τελική εδώ γνωρίζω πως τουλάχιστον ως σύστημα θα μπω μέσα και θα βγω όρθιος / οριζόντιος / να με πάνε 4 αλλά θα βγω μέσα από μια συστηματοποιημένη διαδικασία. Το αυτονόητο δλδ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει δίκιο σε αυτό που λέει ο Ποπ. Μπορεί όντως να έχουμε πολλά κακά, χειρότερα και απο την Ελλάδα προ μνημονίου, παραδείγματα απο υποτίθετε προηγμένες ευρωπαικές χώρες, αλλά αυτή την στιγμή απλά δεν υπάρχει ΥΓΕΙΑ στην ελλάδα. Πολύ απλά δεν υπάρχει καθόλου πρωτοβάθμια περίθαλψη, όπως παλια το ΙΚΑ ή που πήγενες σε ιδιώτη γιατρό με το ταμείο σου. Εχω ΟΠΑΔ, η γυναίκα μου ΙΚΑ, και δεν υπάρχει παιδίατρος. Πρέπει να πληρώσω. Ομως ούτε και αυτό. Ακόμα και άλλες ειδικότητες, πχ οφθαλμίατρος, δεν υπάρχουν. Πρέπει να κλείσεις ραντεβού μήνες πριν, και άντε με μυωπίες και τέτοια δεν είναι κάτι που καίγεσαι αμαν αμαν, και μπορεις να περιμένεις ένα μήνα - δυο. Σε όλες τις άλλες περιπτωσεις, πλερώ. Θα πας σε νοσοκομείο; Πλερώ... ΟΚ, ειναι μόνο 5 ευρώ, τώρα, γιατί λένε να το αυξήσουν, και θα σε εξετάσει αν όχι νοσοκόμος, ένας ειδικευόμενος. Ασε που έχουν πήξει τα νοσοκομεία επειδή δεν υπάρχει πρωτοβάθμια περίθαλψη, οπότε οι ουρές ατέλειωτες, γιατί και τα 5 ευρώ είναι λιγότερα απο τα 25 - 100 ευρώ που θα ζητησει ο ιδιώτης γιατρός...

    Μπορεί στο εξωτερικό ναναι χάλια όσον αφορά την πρωτοβάθμια νοσοκομειακή περίθαλψη, αλλά σε περιπτώσεις χρονίων παθήσεων ή περιπτώσεις που χρήζουν επεμβάσεων και περίθαλψης, είναι πολύ πολύ καλύτερα απο ελλάδα, και χωρίς φακελάκι. Εδω ότι εγχείρηση και εαν χρειαστείς, πρέπει να δώσεις και το κάτι τι σου, αναλόγως της σοβαροτητας, +25 ευρώ για εισαγωγή, και όλα αυτά υποτίθεται ότι ενώ έχεις ασφάλιση. Μην μιλήσω για χρόνιες παθήσεις. Εδώ πήγανε να καταργήσουνε τα ειδικά παπούτσια για διαβητικούς που πάσχουν απο διαβητικό πόδι! Με την δικαιολογία, άκουσον, άκουσον, απο στόμα υπουργού, ότι "γιατί να τα χορηγούμε; αφού ούτως ή άλλως θα το χάσουνε (το πόδι)" αρα δηλαδή γιατί να προσφέρουμε παροχές υγείας ειδικά σε βαριά νοσούντες και χρόνιως ασθενείς; αφού θα πεθάνουν που θα πεθάνουν, ας πεθάνουν μια ώρα αρχύτερα...

    Συγνώμη κιόλας, αλλά ΠΑΠΑΡΙΑ!!! Συστηματοποιημένη διαδικασία, περιπτώσεις που χρήζουν άμεσης περίθαλψης, χρόνιες παθήσεις, το ΗΒ δεν προσεγγίζει κατά διάνοια τα της Ελλάδας, κτλ Απαντώ στα υπογραμμισμένα συνοπτικά:
    1. 4 (ολογράφως ΤΕΣΣΕΡΙΣ) μήνες για ραντεβού με δερματολόγο. Ένας δερματολόγος καλύπτει τα νοσοκομεία της περιοχής. Δερματολογικό στην πρωτεύουσα του Κεντ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!
    2. Επί μήνες παιδευόμουν με τα μάτια μου. Συχνές επισκέψεις στο νοσοκομείο. Έφτασα στο σημείο να χρειαστώ αναρρωτική για δύο μήνες. Σε αυτό δε μπορώ να κατηγορήσω κανένα. Έτσι ήταν η φύση του προβλήματος. Όμως την περίπτωσή μου την ήξεραν και οι οπτομέτρες/οπτικοί απ' όπου ξεκίνησα και οι οφθαλμίατροι. Δε ζήτησα κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση. Από τον ένα γιατρό στον άλλο. Έφτασα να ακούσω το εξής απίθανο: «Λυπάμαι, αλλά δε μπορώ να σε βοηθήσω φίλε μου!!» Κόψε το λαιμό σου δηλαδή. Ευτυχώς, όπως προείπα, που με τη στήριξη της εταιρείας στην οποία εργάζομαι έβγαλα άκρη. Δεν ξέρω τι θα έκανα αν δεν πλήρωνε για ιδιωτική περίθαλψη και αν δεν είχα κι εγώ κάποια λεφτά στην άκρη. Μάλλον θα ήμουν αφημένος στην τύχη μου από το εδώ σύστημα.
    3. Νεογέννητο συναδέλφου κόλλησε ίωση από τα αδερφάκια του. Τον είχαν γράψει κανονικά, μέχρι που το μωράκι ψηνόταν κανονικά στον πυρετό, πολύ κοντά να το χάσουν, ώστε χέστηκαν πάνω τους οι γιατροί και κινητοποιήθηκαν.
    4. Χρόνιες παθήσεις: Παρακάλαγε ο άλλος να του γράψει ο GP αιματολογικές για χρόνιο πρόβλημα που έχει και πρέπει να παρακολουθείται (ζάχαρο νομίζω). Μια από τα ίδια ο αδερφός του με χρόνιο πρόβλημα με τη μέση: «Πάρε ένα παυσίπονο και είσαι εντάξει! Δεν έχεις τίποτα.» Ακριβώς όπως τα είπε ο Τυρέμπορας για την Ολλανδία. Τα έχω ακούσει άπειρες φορές.

    Ειδικά για την περίπτωσή μου θα μπορούσα να γράψω σελίδες επί σελίδων. Κοντολογίς: Τα κωλοκράτη, γιατί κωλοκράτη είναι ΟΛΑ στο συγκεκριμένο θέμα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε εξωθούν στον ιδιώτη, είτε από την τσέπη σου, είτε από την τσέπη του εργοδότη που καλύπτει ιδιωτική ιατρική ασφάλιση. Να χέσω μέσα τα κερατιάτικα σε φόρους που πληρώνω στον Κάμερον και τον κάθε αλήτη Κάμερον Άντε τώρα, τα θυμήθηκα κι έχω πάρει ανάποδες!

    Ξέχωρα από τα παραπάνω, την άποψή μου για το θέμα επιστροφή στα πάτρια την έχω γράψει στην πρώτη σελίδα του παρόντος. Όσο και να θέλω να γυρίσω στο σπίτι μου, αυτή τη στιγμή δεν παίζει με την καμία για τους λόγους που εξήγησα κι εγώ και άλλοι από την αρχή του νήματος ήδη.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #311
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκουσα και εγώ κάτι ανησυχητικά για τα Ολλανδικά νοσοκομεία. Κάποια πράγματα μου ακούγονται πολύ στραβά σε αυτή την χώρα παρόλο που πρέπει να η ζωή να είναι πιο straightforward από Βέλγιο.
    Πριν μια εβδομάδα ο συγκατοικος μου εκανε operation για να αφαιρεσει ένα λύπομα εδώ στο Αμστερνταμ
    Απλά τα καλυτερα για το νοσοκομείο και το πόσο professional ήταν οι γιατροί και ο χειρουργος.

    Η γιαγια μου πριν ενα μήνα εκανε εγχειριση στο $#%2 της διοτι ειχε εναν όγκο και το σεντόνι στο κρεβατι ηταν μισο μιας και δεν έχουν αρκετα και τα κόβουν.
    Δεν νομιζω οτι υπάρχει σύγκριση.

  12. #312
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Για την Ολλανδία που μπορώ να μιλήσω, το σύστημα υγείας και οι γιατροί είναι ΤΡΑΓΙΚΟΙ, και δεν μπορώ να τονίσω το πόσο πολύ.

    Ειλικρινά δεν έχει νόημα να αναλύσω περιπτώσεις δικές μου και φίλων, η νοοτροπία τους είναι απλά διαφορετική και θεός τους η παρακεταμόλη.

    Πολλές φορές έχω νευριάσει, γελάσει με τα χάλια τους, αλλά ειλικρινά δεν έχει νόημα, πρέπει να αποδεχτείς ερχόμενος εδώ ότι έχουν εντελώς διαφρετική αντιμετώπιση
    στα πράγματα όσο αναφορά την υγεία. Στην απέναντι πόρτα μένει Ολλανδός γιατρός και επειδή το έχουμε συζητήσει εκτεταμένα με αφορμή ένα πρόβλημα που είχα,
    καταλήγω πάντα στο ότι το πρόβλημα βρίσκεται στη διαφορά νοοτροπίας.

    Το καλό είναι ότι και οι ίδιοι αρχίζουν και το καταλαβαίνουν και πολλοί πάνε Βέλγιο ή Γερμανία, για να μη μιλήσω για τους internationals που απλά πάνε τη χώρα τους.
    Εγώ μπορεί να μην κατέβαινα καν τα Χριστούγεννα και βασικά πάω για να μπορέσω να δω έναν ΩΡΛ (γιατί εδώ πιστεύουν ότι δεν έχει νόημα να δω ΩΡΛ με πρόβλημα στα αυτιά)

  13. #313
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    τους huisarts δεν τους θεωρω καν γιατρούς...... :P

    Για τα hospitals βεβαια εχω υπέροχη εικόνα

  14. #314
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Το θέμα είναι πως φτάνεις στο νοσοκομείο, αν δεν σε στείλει ο huisarts.

    Αν και για νοσοκομεία έχω ιστορίες απείρου κάλλους. Να πω που είχα πάει με ανοιχτό κεφάλι
    και επειδή είχε σταματήσει η αιμορραγία ούτε που το καθάρισε με κάτι;

    Που μια άλλη φορά δεν μπορούσαν να μου κάνουν εξετάσεις επειδή είχα πάει στο huisartspost
    και δεν θεωρείται μέρος του νοσοκομείου, άρα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα όργανα τους;

    Για να μην πω το κορυφαίο που είχε πάει φίλη μου που είχε πατήσει καρφί και κάνανε 3 εβδομάδες να
    βρουν το κομμάτι από τη σόλα που είχε μείνει μέσα στο πόδι. Η κοπέλα διαμαρτυρόταν, την έβλεπα που δεν μπορούσε
    να περπατήσει και αυτοί 3 φορές την διώξανε. Μόνο όταν πήγε με τη μάνα της (γιατρός στη Βραζιλία), το βρήκανε και το αφαιρέσανε.
    Η γυναίκα κράτησε το κομμάτι να το πάρει μαζί της στη Βραζιλία να το δείξει στους συναδέλφους της. Δεν το πίστευε με τίποτα.

  15. #315
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.488
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ελάτε Βέλγιο ρε να σας γιατρέψουμε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 21 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1256
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-24, 20:38
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας