Σελ. 3 από 133 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 1985
  1. #31
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Ειμαι ηδη 3 χρονια Αγγλια. Τα πρωτα 2 χρονια ενοιωθα οπως εσυ. Δλδ οτι εδω πανω δεν εχει ζωη και το μονο που μου προσφερει ειναι πληρη
    οικονομικη ανεξαρτησια.
    Παραλληλα αυτα τα 2 χρονια ερχομουν Ελλαδα 4 φορες. Οσο περναγε ο καιρος και καθε φορα που ερχομουν Ελλαδα ολο και εβλεπα η "καταθλιψη" στον
    αερα ολο και μεγαλωνε, ωσπου πλεον εφτασα στο σημειο να μην λεω τι κανω για να μην φερνω σε δυσκολη θεση τους φιλους/γνωστους μου. Πλεον το feedback
    απο πατριδα απο ατομα που δεν εργαζονται και προσπαθουν να βρουν δουλεια ειναι τραγικο.
    Επειδη και πριν τη κριση εγω ζουσα σε ρυθμους κρισης και ξερω πως ειναι να περνας με λιγοτερα απο οσα χρειαζεσε για τα βασικα και με δουλεια χωρις προοπτικη,
    σου λεω αν η οικογενεια σου δεν ειναι οικονομικα δυνατη να σου προσφερει καθε μηνα κανα 700ευρω αν χρειαστει δεν εχει νοημα να γυρισεις. Προοπτικη για οικογενεια/παιδια
    μηδεν, εργασιακη ικανονοποιηση πολλες πιθανοτητες να ειναι κοντα στο μηδεν και plus να βλεπεις τους γυρω σου (φιλους σου κτλ) κατσουφιασμενους. Μονο το το
    τελευταιο θα σε κανει πολυ γρηγορα να σκεφτεις οτι καλυτερα "να κλαις πανω σε μια μερσεντες παρα πανω σε ενα ποδηλατο".

    Αν βαριεσε βγες εξω και ερωτευσου, κανε μια σχεση (αν δεν εχεις). Ξεκινα οτι χομπυ τρελο σου κατεβει, ποδηλασια, τζογκιγκ, μουσικη κτλ... γραψου σε συλλογους να γνωρισεις κοσμο. Επισης εισαι στην ΟΛΛΑΝΔΙΑ, που πας χιλιες φορες πιο ευκολα Ελλαδα απο αρκετες περιοχες στην Αγγλια που δεν εχει απευθειας πτηση και πρεπει να δινεις
    500αρικα για να πας Ελλαδα.

    Αφου εχεις καποια λεφτα, να ρυθμιζεις να ερχεσε Ελλαδα ενα σουκου το μηνα (εκει που θα τα εδινες στον ψυχολογο δωστα σε εισιτηρια να παρεις τη δοση σου) και να βγαινεις οσο πιο συχνα εξω μπορεις εστω και μονος. Περυσι περασα ενα μηνα Γερμανια και ημουν εντελως μονος. Τις πρωτες 4 μερες ειχα φρικαρει!!!! Μετα πηγα ενα βραδυ σε μια παμπ για καμια μπυρα μονος και εκει σιγα σιγα ολο και καποιον εβρισκα να μιλησω, ετσι εκανα το ιδιο καθε μερα μεχρι το τελος και καθε φορα εκανα καλη παρεα και γνωριζα ατομα συνεχως.

    Αρα, κατσε εκει που εισαι που εχεις προοπτικες και μπορεις να στηριξεις την οικογενεια σου στο μελλον και ΒΓΕΣ ΕΞΩ, αλλαξα συνηθειες και ολα θα δεις θα αλλαξουν. Στην τελικη αν δεν τη παλευεις τοσο πολυ αλλαξε χωρα, αλλα οχι Ελλαδα.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasilis32 : 21-08-13 στις 10:50.

  2. #32
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Βλέπω οτι αρκετές φορές σαν Έλληνες, θέλουμε να δείχνουμε οτι περνάμε καλά, αλλά στην πραγματικότητα είμαστε και εμείς αγχωμένοι με πολλά πάνω από το κεφάλι μας. Χαρακτηριστική περίπτωση, οι φίλοι μου στο fb, οι περισσότεροι το καλοκαίρι σηκώνουν όλο φωτογραφίες που κάθονται σε παραλίες και θάλασσες με την φραπεδιά και μετά αναρωτιέμαι ποιά κρίση Προφανώς και όλοι αυτοί δεν περνάν καλά.

  3. #33
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω οτι αρκετές φορές σαν Έλληνες, θέλουμε να δείχνουμε οτι περνάμε καλά, αλλά στην πραγματικότητα είμαστε και εμείς αγχωμένοι με πολλά πάνω από το κεφάλι μας. Χαρακτηριστική περίπτωση, οι φίλοι μου στο fb, οι περισσότεροι το καλοκαίρι σηκώνουν όλο φωτογραφίες που κάθονται σε παραλίες και θάλασσες με την φραπεδιά και μετά αναρωτιέμαι ποιά κρίση Προφανώς και όλοι αυτοί δεν περνάν καλά.
    Ναι γιατι αν πας για μπανιο ή για καφε, σημαινει οτι εισαι ok και δεν υπαρχει κριση.
    Ή επειδη ο αλλος δεν εχει λεφτα θα κλειστει στο σπιτι και το διευράκι θα το αφησει στον παγκο να το κοιταει.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι να περάσεις καλά χωρίς λεφτά.
    Τους ξεχάσαμε γενικά όλους έχω να πω και ίσως τώρα τους ξαναθυμόμαστε.

  5. #35
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Παιδες σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    Ναι λοιπόν οσες φορες εχω κατεβει Ελλάδα μπορώ να πώ πώς όλοι μου οι φίλοι και γνωστοί περνάνε μια χαρά, έξω βγαλινουν πηγαίνουν σινεμά κάνουν shopping κτλ.....
    Βλέποντας ειδησεις νομίζω ότι η Ελλάδα ειναι με το ένα βήμα στο νεκροτομείο από την άλλη όσες φορές έρχομαι συναντώ μια διαφορετική εικόνα, σίγουρα καλύτερη από οτι περιμένω.

    Πριν 2 μηνες όπως επίσης και πριν μια εβδομάδα που κατέβηκα διακοπές σε νησιά πηγα από Αεροδρομιο , λιμάνι Πειραια αυτό που αντίκρισα ήταν παρα πολλοι Έλληνες να πηγαίνουν διακοπές παντού κόσμος, οπότε
    δεν ειμαι και πολύ σίγουρος που ακριβώς κρύβεται όλη αυτή η μιζέρια που αναφέρεται συχνά.

    Είχα ενα interview ήδη σήμερα από μια εταιρία και αναμένω νεώτερα μέσα στην επόμενη εβδομάδα.
    Για όσους αναρωτιούνται στην Ολλανδία δεν εχω κανένα προσωπικό πρόβλημα απλώς με κούρασε ο τρόπος ζωης και η τυπικούρα των πάντων.
    Καμιά φορά όλα πανε τοσο καλά που σε νευριάζει :P Ξέρω πολλοί μπορεί να μην το καταλαβαίνετε αυτό που εννοώ αλλά άν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να το κατανοησεις πλήρως.

    Επίσης το θεωρώ τουλάχιστον εξωφρενικό σε όλους μα όλους τους τομείς να έρχεται το χρήμα πρώτο και μετά όλα τα υπόλοιπα, θυμάμαι πριν ενα μήνα που χρειαστηκε να επισκευθώ νοσοκομείο στα επείγοντα πρώτα πλήρωσα τα 100 Ευρώ ) παρα το γεγονός οτι πληρώνω ασφάλεια περί τα 120 Ε το μήνα) και μετά ασχολήθηκαν μαζί μου.

    Οι Ολλανδοί ειναι καλοί αλλά αρκετά σνομπ, κατα τη διαρκεια της κρισης αναγκαζόμουν να παίρνω όλο το βάρος των όσως λέγονταν για την Ελλάδα στα τοπικά ΜΜΕ και έπρεπε να δικαιολογούμαι γιατι αυτοί πχ πληρώνουν για να ζούν οι Έλληνες, οι οποιοι Έλληνες όλη μέρα το ξύνουν και παίρνουν σύνταξη στα 52. - Ξέρουμε όλοι πολύ καλά εδω μεσα ότι τα αυτά ειναι απλά αηδίες.

    Επίσης οι σχέσεις των ανθρώπων, ακόμα και ζευγαριώ είναι παγωμένες και γύρω από την ύλη δίνοντας λίγο βάση στο συναίσθημα και την αγαπη.
    Επειδη έτυχε να μεγαλώσω σε μια σωστη οικογενεια και εχω παρει αρχές μου ειναι αρκετά δύσκολο να δεχθώ πώς κάποιοι γενανε μονο και μονο για ενα επίδομα.......

    Ο τρόπος διασκέδασης δεν με ικανοποιεί πλεον, όλοι οι καταπιεσμένοι Ολλανδοι περιμένουν μια Παρασκευλη να γινουν λιάρδα από τις μπύρες και το μπάφο (ειδικα οι νεωτεροι) ξεχνώντας ότι κατοικούν σε μια
    Δυτικη χώρα της Ευρωπης.

    Όπως και να έχει αυτοί καλά κάνουν και ζούν όπως θέλουν , το σέβομαι απλά δεν νιώθω μέλος της κοινωνίας τους πλεον.

    Από την Ελλάδα μπορώ να πώ ότι μου λειπουν πραγματα που δεν μου έλειπαν παλαιότερα, ουτε καν ειχα φανταστεί.
    Αν καταφέρω να βρώ δουλειά και κατέβω Αθήνα θα κανονίσουμε συνάντηση επανένωσης:P

    Ευχαριστώ ξανά όλους για τα posts σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος No-Name : 21-08-13 στις 20:21.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι λοιπόν οσες φορες εχω κατεβει Ελλάδα μπορώ να πώ πώς όλοι μου οι φίλοι και γνωστοί περνάνε μια χαρά, έξω βγαλινουν πηγαίνουν σινεμά κάνουν shopping κτλ.....
    Κηφισιώτες ή Κωλονακιώτες; ΟΛΟΙ; Πολύ ύποπτο!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσους αναρωτιούνται στην Ολλανδία δεν εχω κανένα προσωπικό πρόβλημα απλώς με κούρασε ο τρόπος ζωης και η τυπικούρα των πάντων.
    Καμιά φορά όλα πανε τοσο καλά που σε νευριάζει :P Ξέρω πολλοί μπορεί να μην το καταλαβαίνετε αυτό που εννοώ αλλά άν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να το κατανοησεις πλήρως.
    Κατανοητό σε όποιον έχει ζήσει έστω και λίγο έξω. Όμως με το που θα έρθεις στο άκρως αντίθετο σε πάω από τώρα στοίχημα ότι θα σε νευριάζει (πολύ χειρότερα) η παντελής έλλειψη τάξης σε όλα τα επίπεδα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το θεωρώ τουλάχιστον εξωφρενικό σε όλους μα όλους τους τομείς να έρχεται το χρήμα πρώτο και μετά όλα τα υπόλοιπα, θυμάμαι πριν ενα μήνα που χρειαστηκε να επισκευθώ νοσοκομείο στα επείγοντα πρώτα πλήρωσα τα 100 Ευρώ ) παρα το γεγονός οτι πληρώνω ασφάλεια περί τα 120 Ε το μήνα) και μετά ασχολήθηκαν μαζί μου.
    Εγώ πληρώνω >400€ και πρέπει να πληρώσω 5€ (τα οποία λέγεται ότι θα γίνουν 25€) για εισαγωγή. Επίσης αν χρειαστεί κάτι προγραμματισμένο πρέπει να περιμένω μήνες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τρόπος διασκέδασης δεν με ικανοποιεί πλεον, όλοι οι καταπιεσμένοι Ολλανδοι περιμένουν μια Παρασκευλη να γινουν λιάρδα από τις μπύρες και το μπάφο (ειδικα οι νεωτεροι) ξεχνώντας ότι κατοικούν σε μια
    Δυτικη χώρα της Ευρωπης.
    Ενώ εδώ διασκεδάζουμε με ανοιχτή καρδιά στον Κιάμο και στην Πάολα ή στα μπαράκια της παραλιακής με 15€ το ποτό και υφάκι 27 σουπερμόντελ. Α και τον μπάφο ξέχνα τον στο χαλαρό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την Ελλάδα μπορώ να πώ ότι μου λειπουν πραγματα που δεν μου έλειπαν παλαιότερα, ουτε καν ειχα φανταστεί.
    Αν καταφέρω να βρώ δουλειά και κατέβω Αθήνα θα κανονίσουμε συνάντηση επανένωσης:P
    Το θέμα είναι να βρεις δουλειά, να σε ικανοποιεί και να την κρατήσεις! Πάντως σου βάζω και 2ο στοίχημα από τώρα ότι αν τα καταφέρεις και γυρίσεις ΟΛΟΙ οι νέοι σου συνάδελφοι θα σε κοιτάνε ως εξωγήινο όταν τους πεις ότι γύρισες από Ολλανδία για να δουλέψεις Ελλάδα! Εκεί να δεις απολογίες που έχεις να δώσεις! Ξεκίνα από τώρα να γράφεις!!!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #37
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατι αν πας για μπανιο ή για καφε, σημαινει οτι εισαι ok και δεν υπαρχει κριση.
    Ακριβώς το αντίθετο περιγράφω, οτι βλέπω να πηγαίνουν για μπάνιο και για καφέ ενώ δεν είναι οκ και υπάρχει κρίση. Μετά όταν τελειώσει το μπάνιο και ο καφές μπαίνουν στο νετ και στα φόρουμς και αρχίζουν την γκρίνια πάλι για την κατάσταση στην Ελλάδα. Αυτό σημαίνει οτι το μπάνιο και ο καφές και οι κλασσικές συνήθειες που ξέραμε τόσα χρόνια δεν είναι ικανές για να ξεπεράσουμε τα προβλήματα που έχουμε. Πιστεύω οτι θα πρέπει να βρούμε νέους τρόπους/συνήθειες για να ξεπεραστούν τα προβλήματα. Όχι όπως τώρα που η πλειοψηφία δείχνει οτι είναι οκ και cool αλλά κατά βάθος είναι μέσα στην μιζέρια, αυτό το θεωρώ κοροϊδία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή επειδη ο αλλος δεν εχει λεφτα θα κλειστει στο σπιτι και το διευράκι θα το αφησει στον παγκο να το κοιταει.
    Συγνώμη δηλαδή τι μου λές τώρα οτι αν του άλλου του μείνει ένα πολύ μικρό ποσόν από το υστέρημά του στο τέλος του μήνα θα πρέπει να το φάει στις καφετέριες? Ε αυτά βλέπουν οι ξένοι και μας κράζουνε. Και δεν ειπα εγώ να κλειστεί σπίτι να κλαίγεται ο άλλος. Αν όμως δεν έχει λεφτά τότε να προτιμήσει να κάνει κάτι χωρίς να ξοδέψει χρήματα, ας βγεί μια βόλτα με τον φίλο του χωρίς να πάει σε καφετέρια. Και δεν το λέω αυτό γιατί μαρέσει να βλέπω όλο τον κόσμο λυπημένο και με προβλήματα αλλά από την άλλη δεν γουστάρω καθόλου αυτή την κοροϊδία την ψεύτικη αίσθηση την δηθενήλα και την επιθυμία να επιδεικνύουμε στους άλλους οτι όλα πάνε ok/normal/cool/καλά.

  8. #38
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    No-Name νομίζω έχεις μια εσφαλμένη αντίληψη κάποιων πραγμάτων στην Ελλάδα.
    Συνοπτικά
    • Αν κρίνεις την ζωή σε μια χώρα από τις διακοπές τότε απλά βλέπεις ένα παράθυρο και τμήμα του καλείσαι να αιτιολογήσεις στις χαζομάρες που μας και τους ταιζουν τα μίντια
    • Η Ολλανδία δεν είναι η μόνη χώρα της Ευρώπης. Δίπλα στο Βέλγιο αν και τρελό χωριό σε σχέση με σας, τα πράγματα είναι λίγο πιο χαλαρά και νότιο ευρωπαϊκά (Ειδικά Βρυξέλλες). Αν κατέβεις προς τους Γάλλους νομίζεις ότι άλλαξες πλανήτη.
    • Προσπάθησε να διαχωρίσεις τι βλέπεις από τον κύκλο σου και τι πραγματικά συμβαίνει. Αν δεν το έχεις καταλάβει στην Ελλάδα έχει καραχουντάρα και ξύλο για όποιον διαφωνεί δημοκρατικά. Τελευταία έχουμε και θανάτους. Αυτό που θέλω να πω ότι αν ο μπάρμπας μου είχε φράγκα φυσικά κάθε χώρα θα ήταν σούπερ.


    Η καλύτερη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι προσπάθησε να θυμηθείς και τα κακά μαζί με τα καλά που σε έκαναν να φύγεις. Αυτό αν έφυγες μετά από κάποια χρόνια εργασίας στην Ελλάδα. Οι άνθρωποι έχουν την τάση να θυμούνται μόνο τα καλά ειδικά όταν υπάρχει και λησμονιά.

  9. #39
    Εγγραφή
    20-01-2011
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19500/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραλληλα αυτα τα 2 χρονια ερχομουν Ελλαδα 4 φορες. Οσο περναγε ο καιρος και καθε φορα που ερχομουν Ελλαδα ολο και εβλεπα η "καταθλιψη" στον
    αερα ολο και μεγαλωνε, ωσπου πλεον εφτασα στο σημειο να μην λεω τι κανω για να μην φερνω σε δυσκολη θεση τους φιλους/γνωστους μου.
    Καλά, κόψε και κάτι (κατάθλιψη στον αέρα που μεγάλωνε κιόλας)...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotisdiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    O αδερφός μου έφυγε απο τα 750€ της Ελλάδας και πήγε στα 2100€ της Ολλανδίας. Είναι περίπου 6 μήνες εκεί και προς το παρόν δεν δείχνει να έχει πρόβλημα. Είναι λίγος καιρός το ξέρω, αλλά εδώ μας έμεινε μόνο μια παραλία κι αυτή σε όσους έχουν για βενζίνη.
    2100€ για Ολλανδία είναι εντελώς οριακό για να δεχθείς το offer.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος να με ενημερωσει πώς είναι τα εργασιακά σε IT και Telecoms?
    Η κατάσταση σε ΙΤ και κυρίως σε Telecoms που γνωρίζω, όντως, δεν είναι καλή. Παρόλα αυτά υπάρχουν σημαντικές ευκαιρίες όπου άνθρωποι με εμπειρία καλοπληρώνονται. Αυτή τη στιγμή, όλες οι consulting εταιρείες προσλαμβάνουν κόσμο (με έργα σε Ελλάδα, Βαλκάνια και Μ. Ανατολή - χωρίς να είναι απαραίτητο να είσαι on site). Από Velti, IBM και Accenture μέχρι Intrasoft, Singular και Cognity. Σε ISPs από όσο γνωρίζω μόνο η HOL (ίσως και Cyta) προσλαμβάνει IT κόσμο - επίκειται CRM και Billing (?) transformation program.

    Σήμερα με ενημέρωσαν ότι και ο ΟΠΑΠ προσλαμβάνει καμιά 10 άτομα για senior θέσεις IT - πρέπει να είναι στο site του.

  10. #40
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolisscsd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα με ενημέρωσαν ότι και ο ΟΠΑΠ προσλαμβάνει καμιά 10 άτομα για senior θέσεις IT - πρέπει να είναι στο site του.
    http://www.kariera.gr/%CE%98%CE%AD%C...69M74FTH9HY2C/
    http://www.opap.gr/el/web/corporate.opap.gr/240
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #41
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε τις τρολλιες No-Name, δε τσιμπάμε.
    Το αυτό.

  12. #42
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατέβεις προς τους Γάλλους νομίζεις ότι άλλαξες πλανήτη.
    so true...

    Liberté, égalité, fraternité και τα μυαλά στα κάγκελα
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #43
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Μερικές απαντήσεις μια και σήμερα έχω χρόνο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι λοιπόν οσες φορες εχω κατεβει Ελλάδα μπορώ να πώ πώς όλοι μου οι φίλοι και γνωστοί περνάνε μια χαρά, έξω βγαλινουν πηγαίνουν σινεμά κάνουν shopping κτλ.....
    Βλέποντας ειδησεις νομίζω ότι η Ελλάδα ειναι με το ένα βήμα στο νεκροτομείο από την άλλη όσες φορές έρχομαι συναντώ μια διαφορετική εικόνα, σίγουρα καλύτερη από οτι περιμένω.

    Πριν 2 μηνες όπως επίσης και πριν μια εβδομάδα που κατέβηκα διακοπές σε νησιά πηγα από Αεροδρομιο , λιμάνι Πειραια αυτό που αντίκρισα ήταν παρα πολλοι Έλληνες να πηγαίνουν διακοπές παντού κόσμος, οπότε
    δεν ειμαι και πολύ σίγουρος που ακριβώς κρύβεται όλη αυτή η μιζέρια που αναφέρεται συχνά.
    Κοίτα, και μένα το σπίτι μου στην Αθήνα είναι απένταντι από το Mall. Αν μείνω στην εικόνα που βλέπω όποτε κατεβαίνω και τυχαίνει να περάσω από εκεί (ειδικά αν είναι περίοδοι γιορτών), τότε δεν τρέχει κάστανο. Αν μετρήσω όμως πόσους φίλους/γνωστούς έχω μακροχρόνια άνεργους, σε πόσους από αυτούς που δουλεύουν ο μισθός είναι στα τάρταρα, πόσοι κάνουν 4ωρα, πόσοι σκέφτονται αν θα εξακολουθήσουν να έχουν τη δουλειά που έχουν και πόσοι με ρωτάνε για το τι γίνεται στη Βρετανία και ψάχνονται για έξω, τότε η πραγματική εικόνα διαφέρει πολύ από αυτό που βλέπω στο Mall ή στις διακοπές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ενα interview ήδη σήμερα από μια εταιρία και αναμένω νεώτερα μέσα στην επόμενη εβδομάδα.
    Για όσους αναρωτιούνται στην Ολλανδία δεν εχω κανένα προσωπικό πρόβλημα απλώς με κούρασε ο τρόπος ζωης και η τυπικούρα των πάντων.
    Καμιά φορά όλα πανε τοσο καλά που σε νευριάζει :P Ξέρω πολλοί μπορεί να μην το καταλαβαίνετε αυτό που εννοώ αλλά άν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να το κατανοησεις πλήρως.
    Σε καταλαβαίνω όσον αφορά την τυπικούρα, κι εμένα μου σπάει τα νεύρα ώρες-ώρες το by the book των Βρετανών και ότι ελάχιστες φορές γίνονται λίγο πιο ευέλικτοι, αλλά προτιμώ αυτό, παρά το μπάχαλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το θεωρώ τουλάχιστον εξωφρενικό σε όλους μα όλους τους τομείς να έρχεται το χρήμα πρώτο και μετά όλα τα υπόλοιπα, θυμάμαι πριν ενα μήνα που χρειαστηκε να επισκευθώ νοσοκομείο στα επείγοντα πρώτα πλήρωσα τα 100 Ευρώ ) παρα το γεγονός οτι πληρώνω ασφάλεια περί τα 120 Ε το μήνα) και μετά ασχολήθηκαν μαζί μου.
    Καλά, το θέμα υγεία και υγειονομική περίθαλψη άστο, πονεμένη ιστορία παντού στον κόσμο. Το έχουμε πει, έχεις να πλερώ, καλώς, δεν έχεις;; Βγάλε άκρη με δημόσια νοσοκομεία, ασφαλιστικές, κτλ Γιατί σε μας καλύτερα είναι;; Άσε γιατί τους τελευταίους μήνες έχω δει πολλά και στην Αγγλία και στην Ελλάδα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Ολλανδοί ειναι καλοί αλλά αρκετά σνομπ, κατα τη διαρκεια της κρισης αναγκαζόμουν να παίρνω όλο το βάρος των όσως λέγονταν για την Ελλάδα στα τοπικά ΜΜΕ και έπρεπε να δικαιολογούμαι γιατι αυτοί πχ πληρώνουν για να ζούν οι Έλληνες, οι οποιοι Έλληνες όλη μέρα το ξύνουν και παίρνουν σύνταξη στα 52. - Ξέρουμε όλοι πολύ καλά εδω μεσα ότι τα αυτά ειναι απλά αηδίες.
    Εδώ πέρα κανείς δε μου έχει πει τίποτα και δεν έχω απολογηθεί για τίποτα. Αντίθετα μερικοί ενθουσιάζονται όταν τους λέω από που είμαι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης οι σχέσεις των ανθρώπων, ακόμα και ζευγαριώ είναι παγωμένες και γύρω από την ύλη δίνοντας λίγο βάση στο συναίσθημα και την αγαπη.
    Επειδη έτυχε να μεγαλώσω σε μια σωστη οικογενεια και εχω παρει αρχές μου ειναι αρκετά δύσκολο να δεχθώ πώς κάποιοι γενανε μονο και μονο για ενα επίδομα.......
    Συμφωνούμε, αλλά μήπως και στην Ελλάδα οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων είναι καλύτερες τα τελευταία χρόνια. Προσωπικά θυμάμαι αρκετά διαφορετικά τα πράγματα από την εποχή που ήμουν πιο μικρός

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τρόπος διασκέδασης δεν με ικανοποιεί πλεον, όλοι οι καταπιεσμένοι Ολλανδοι περιμένουν μια Παρασκευλη να γινουν λιάρδα από τις μπύρες και το μπάφο (ειδικα οι νεωτεροι) ξεχνώντας ότι κατοικούν σε μια
    Δυτικη χώρα της Ευρωπης.
    Προσωπικά δε βλέπω ως εργαζόμενος εδώ πάνω να κάνω κάτι διαφορετικό, απ' όταν ήμουν εργαζόμενος στην Ελλάδα. Σπίτι-δουλειά, ένα Σαββατόβραδο για έξοδο και ένα BBQ που και που με την παρέα ή όποτε κάποιος γιόρταζε. Ειδικά δε τώρα που οι περισσότεροι από τους φίλους μου παντρεύτηκαν κι έχουν ή ετοιμάζουν κουτσούβελα, η έξοδος του Σαββατόβραδου κομμένη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως και να έχει αυτοί καλά κάνουν και ζούν όπως θέλουν , το σέβομαι απλά δεν νιώθω μέλος της κοινωνίας τους πλεον.

    Από την Ελλάδα μπορώ να πώ ότι μου λειπουν πραγματα που δεν μου έλειπαν παλαιότερα, ουτε καν ειχα φανταστεί.
    Σε καταλαβαίνω, μια κι όπως είπα και πριν κι εμένα μου λείπει το σπίτι και η γειτονιά που μεγάλωσα, οι παιδικοί μου φίλοι, κτλ. Α! Και οι ζεστές τυρόπιτες από το φούρνο της γειτονιάς Ξαναδες όμως τι λέει κι ο Δεμελένε:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    No-Name νομίζω έχεις μια εσφαλμένη αντίληψη κάποιων πραγμάτων στην Ελλάδα.
    Συνοπτικά
    • Αν κρίνεις την ζωή σε μια χώρα από τις διακοπές τότε απλά βλέπεις ένα παράθυρο και τμήμα του καλείσαι να αιτιολογήσεις στις χαζομάρες που μας και τους ταιζουν τα μίντια
    • Η Ολλανδία δεν είναι η μόνη χώρα της Ευρώπης. Δίπλα στο Βέλγιο αν και τρελό χωριό σε σχέση με σας, τα πράγματα είναι λίγο πιο χαλαρά και νότιο ευρωπαϊκά (Ειδικά Βρυξέλλες). Αν κατέβεις προς τους Γάλλους νομίζεις ότι άλλαξες πλανήτη.
    • Προσπάθησε να διαχωρίσεις τι βλέπεις από τον κύκλο σου και τι πραγματικά συμβαίνει. Αν δεν το έχεις καταλάβει στην Ελλάδα έχει καραχουντάρα και ξύλο για όποιον διαφωνεί δημοκρατικά. Τελευταία έχουμε και θανάτους. Αυτό που θέλω να πω ότι αν ο μπάρμπας μου είχε φράγκα φυσικά κάθε χώρα θα ήταν σούπερ.


    Η καλύτερη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι προσπάθησε να θυμηθείς και τα κακά μαζί με τα καλά που σε έκαναν να φύγεις. Αυτό αν έφυγες μετά από κάποια χρόνια εργασίας στην Ελλάδα. Οι άνθρωποι έχουν την τάση να θυμούνται μόνο τα καλά ειδικά όταν υπάρχει και λησμονιά.
    Σε κάθε περίπτωση, ότι και να λέμε εμείς, καλή τύχη με ότι κι αν αποφασίσεις
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #44
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Ο no name μας κάνει πλάκα. Δεν εξηγείται αλλιώς.

  15. #45
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oπως και να το κανουμε, η ζωη της Ελλαδας δεν υπαρχει πουθενα.

    Φιλοι εχουν παει Αυστραλια, με καλες δουλειες και καλα λεφτα και κοπελες,εδω δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα και ζουσαν απο γονεις.

    Ε θελουν να γυρισουν πισω.
    Πως να το κανουμε τωρα, δεν ειμαστε αν τους αλλους ειμαστε καλοπερασακηδες.
    Bullshit.. Μια χαρά ζωή υπάρχει και στη νέα Υόρκη και στο Τορόντο και στο Βανκούβερ και παντού. Το μπ××ρδέλο που έχει γίνει η Ελλαδα δύσκολα το βρίσκεις.

    Sent from my Samsung Galaxy Note II using Forum Runner


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 3 από 133 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας