Σελ. 59 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 871-885 από 1985
  1. #871
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Γνωρίζει κανένας τι μισθός παίζει σε big four για advisor χωρίς προϋπηρεσία;
    Βλέπω glassdoor για 1κ αλλά δε ξέρω αν είναι μικτά ή όχι.

  2. #872
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    στο εξωτερικό οι μισθοί που βλέπεις και σου προτείνουν συνήθως είναι προ φόρου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο εξωτερικό οι μισθοί που βλέπεις και σου προτείνουν συνήθως είναι προ φόρου
    ωπ τώρα ειδα οτι μάλλον εννοείς για εργασία στην Ελλάδα.
    Εκει τα πράγματα μπερδεύονται αν και παλι πιστεύω οτι είναι προ φόρων

  3. #873
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανένας τι μισθός παίζει σε big four για advisor χωρίς προϋπηρεσία;
    Βλέπω glassdoor για 1κ αλλά δε ξέρω αν είναι μικτά ή όχι.
    Νομίζω στο glassdoor δηλώνουν τα καθαρά...δεν το γράφει;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #874
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω στο glassdoor δηλώνουν τα καθαρά...δεν το γράφει;
    Διάβασα ότι οι μισθοί στο glassdoor είναι gross. Ωστόσο επειδή πήρα προσφορά από άλλη εταιρία, ο μισθός που έγραφαν στο glassdoor ήταν σημαντικά μικρότερος από το offer που πήρα. Οπότε δε νομίζω να ισχύουν και πολύ.
    Βέβαια τώρα ρωτάω για εταιρία που έχει ψιλοστάνταρ μισθούς, οπότε λέω μήπως εργαζόταν κανένας εκεί.

  5. #875
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπον...ενω το νημα οταν ξεκινησε, ακουγονταν μαλλον ως ανεκδοτο,
    τελικα ισως και να μην ειναι.

    Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες συγκεκριμενων περιστατικων-προσωπων, που γνωριζω ή περισσότερο ή λιγότερο.
    Ομως ναι, επιστρεφει κοσμος Ελλαδα....
    τωρα αν το κανει για 'εργασια', ή μαλλον για το γενικοτερο 'πακετο-Ελλαδα', ή θα σας γελασω(δεν εχω μιλησει μαζι τους προσφατα), ή θα ελεγα μαλλον το δευτερο...

    Οσο περνουν τα χρονια και μεγαλωνουμε, εγω βλεπω οτι ειναι σαν να υπαρχουν 2 πραγματικοτητες.
    Απο τη μια η απολυτως στυγνη-ρεαλιστικη, οπου με facts και numbers πρεπει να δεις αν μπορεις να βιοπορισεις ή οχι.
    Και απο την αλλη, βλεπω οτι ολα αυτα, ειναι σε τεράστιο βαθμο ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, και εν τελει ο καθενας μπορει να επιστρεψει Ελλαδα για τους δικους του λογους,
    αν και τα εργασιακα-οικονομικα, ειναι σχεδον για ολους χαλια.

    Βεβαια θα πει καποιος, τοσοι εφυγαν, και τοσοι φευγουν, ε τι στην ευχη, δεν θα γυρνουσε και κανενας πισω;
    Οκ, σιγουρα, αλλα το να μαθαινω σε διαστημα ενος μηνα, οτι 2 ατομα που ηταν Ελβετια κιολας(οχι χωρα παιξε-γελασε) και να τα μαζευουν να ερχονται Ελλαδα,
    κι αλλη μια γνωστη παλι Ελβετια, να σκεφτεται πως θα επιστρεψει πισω,
    δε μπορει, κατι λενε ολα.
    Επισης ξερω κι αλλους, που εχουν γυρισει Ελλαδα, αλλος στο Ντουμπαι ηταν, αλλος Αμερικη κλπ
    Εργασιακα, μετρια πραγματα, αλλα ειναι ομως γενικως ευχαριστημενοι, οχι φυσικα με την Ελλαδα οπως ειναι με τα καθημερινα της χάλια και τις δυσκολιες της,
    αλλα με το γεγονος οτι ειναι κι αυτοι εδω πισω Ελλαδα, και εχουν καποια καλά και 'χαρες' που εξω δεν ειχαν και μαλλον δεν θα αποκτουσαν και ποτε,
    αφου (μαλλον) δεν αγοραζονται ολα με το χρημα...

    Για μενα επισης ολα δειχνουν ποσο 'σχετικοποιημενη' ειναι η 'πραγματικοτητα'.
    Οτι τιποτε δεν ειναι απολυτο.
    Και οτι πουθενα δεν ειναι μονο κολαση, ή μονο παράδεισος.

    Φανταζομαι οτι κι εσεις στο δικο σας περιγυρο, περα απο την κλασικη ροη μεταναστευσης προς το εξωτερικο για τους γνωστους λογους,
    θα εχετε παρατηρησει κι εσεις ροη επιστροφης,
    και θα ειχε ενδιαφερον να τα συζητησουμε.

  6. #876
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Αυτό που βλέπω και ακούω ότι τα πράγματα έξω ζορίζουν ακόμη περισσότερο. Σε κάποιες των περιπτώσεων η κατάσταση θυμίζει Ελλάδα 2007-2009. Βάλτε μεταναστευτικό και τους εμπορικούς πολέμους, καταλαβαίνετε ότι είμαστε προ ενός μπαμ.

    10 χρόνια μετά το σκάσιμο της φούσκας φοβάμαι ότι τον Σεπτέμβρη θα έχουμε επάναληψη του σκηνικού.

    Γνωστός μου ζούσε από το 2006 Λονδίνο, πλέον γύρισε για να κάνει το στρατιωτικό του γιατί δεν θέλει μπλεξίματα με πρόστιμα και στρατοδικεία, και μετά θα δεί αν θα ξαναπάει έξω. Πάντως όχι Αγγλία γιατί φοβάται ότι θα γίνει χαμός με το οριστικο Brexit.

  7. #877
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που βλέπω και ακούω ότι τα πράγματα έξω ζορίζουν ακόμη περισσότερο. Σε κάποιες των περιπτώσεων η κατάσταση θυμίζει Ελλάδα 2007-2009. Βάλτε μεταναστευτικό και τους εμπορικούς πολέμους, καταλαβαίνετε ότι είμαστε προ ενός μπαμ.

    10 χρόνια μετά το σκάσιμο της φούσκας φοβάμαι ότι τον Σεπτέμβρη θα έχουμε επάναληψη του σκηνικού.

    Γνωστός μου ζούσε από το 2006 Λονδίνο, πλέον γύρισε για να κάνει το στρατιωτικό του γιατί δεν θέλει μπλεξίματα με πρόστιμα και στρατοδικεία, και μετά θα δεί αν θα ξαναπάει έξω. Πάντως όχι Αγγλία γιατί φοβάται ότι θα γίνει χαμός με το οριστικο Brexit.
    να πεις στον γνωστό σου οτι το πρόστιμο ακυρώνεται ΕΑΝ τακτοποιήσει την εκκρεμότητα ως ΜΚΕ και όχι εαν υπηρετήσει. Μετά εαν επιμένει να υπηρετήσει, ας το κάνει ως ΜΚΕ και θα κάνει μειωμένη θητεία

  8. #878
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Δεν θέλει γενικώς μπλεξίματα με τη Στρατολογία. Και θέλει να πάει ως ΔΕΑ, ει δυνατόν Ειδικές Δυνάμεις, επομένως δεν έχει θέμα με τη διάρκεια της θητείας.

  9. #879
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλει γενικώς μπλεξίματα με τη Στρατολογία. Και θέλει να πάει ως ΔΕΑ, ει δυνατόν Ειδικές Δυνάμεις, επομένως δεν έχει θέμα με τη διάρκεια της θητείας.
    αν θέλει να πληρώσει το 6 χιλιαρο πάω πάσο!

  10. #880
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Ποιο 6χίλιαρο ρε Θάνο, 29 χρονών είναι, τελείωσε και το 2ο Μεταπτυχιακό ενώ παράλληλα δούλευε και αναμένει το σημείωμα κατάταξης. Με αναβολή λόγω σπουδών είναι έξω, έληξε και θα κάνει τη θητεία του.

  11. #881
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    να πεις στον γνωστό σου οτι το πρόστιμο ακυρώνεται ΕΑΝ τακτοποιήσει την εκκρεμότητα ως ΜΚΕ και όχι εαν υπηρετήσει. Μετά εαν επιμένει να υπηρετήσει, ας το κάνει ως ΜΚΕ και θα κάνει μειωμένη θητεία
    Σου επιστράφηκε το πρόστιμο;
    Πότε;

  12. #882
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον...ενω το νημα οταν ξεκινησε, ακουγονταν μαλλον ως ανεκδοτο,
    τελικα ισως και να μην ειναι.

    Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες συγκεκριμενων περιστατικων-προσωπων, που γνωριζω ή περισσότερο ή λιγότερο.
    Ομως ναι, επιστρεφει κοσμος Ελλαδα....
    τωρα αν το κανει για 'εργασια', ή μαλλον για το γενικοτερο 'πακετο-Ελλαδα', ή θα σας γελασω(δεν εχω μιλησει μαζι τους προσφατα), ή θα ελεγα μαλλον το δευτερο...

    Οσο περνουν τα χρονια και μεγαλωνουμε, εγω βλεπω οτι ειναι σαν να υπαρχουν 2 πραγματικοτητες.
    Απο τη μια η απολυτως στυγνη-ρεαλιστικη, οπου με facts και numbers πρεπει να δεις αν μπορεις να βιοπορισεις ή οχι.
    Και απο την αλλη, βλεπω οτι ολα αυτα, ειναι σε τεράστιο βαθμο ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, και εν τελει ο καθενας μπορει να επιστρεψει Ελλαδα για τους δικους του λογους,
    αν και τα εργασιακα-οικονομικα, ειναι σχεδον για ολους χαλια.

    Βεβαια θα πει καποιος, τοσοι εφυγαν, και τοσοι φευγουν, ε τι στην ευχη, δεν θα γυρνουσε και κανενας πισω;
    Οκ, σιγουρα, αλλα το να μαθαινω σε διαστημα ενος μηνα, οτι 2 ατομα που ηταν Ελβετια κιολας(οχι χωρα παιξε-γελασε) και να τα μαζευουν να ερχονται Ελλαδα,
    κι αλλη μια γνωστη παλι Ελβετια, να σκεφτεται πως θα επιστρεψει πισω,
    δε μπορει, κατι λενε ολα.
    Επισης ξερω κι αλλους, που εχουν γυρισει Ελλαδα, αλλος στο Ντουμπαι ηταν, αλλος Αμερικη κλπ
    Εργασιακα, μετρια πραγματα, αλλα ειναι ομως γενικως ευχαριστημενοι, οχι φυσικα με την Ελλαδα οπως ειναι με τα καθημερινα της χάλια και τις δυσκολιες της,
    αλλα με το γεγονος οτι ειναι κι αυτοι εδω πισω Ελλαδα, και εχουν καποια καλά και 'χαρες' που εξω δεν ειχαν και μαλλον δεν θα αποκτουσαν και ποτε,
    αφου (μαλλον) δεν αγοραζονται ολα με το χρημα...

    Για μενα επισης ολα δειχνουν ποσο 'σχετικοποιημενη' ειναι η 'πραγματικοτητα'.
    Οτι τιποτε δεν ειναι απολυτο.
    Και οτι πουθενα δεν ειναι μονο κολαση, ή μονο παράδεισος.

    Φανταζομαι οτι κι εσεις στο δικο σας περιγυρο, περα απο την κλασικη ροη μεταναστευσης προς το εξωτερικο για τους γνωστους λογους,
    θα εχετε παρατηρησει κι εσεις ροη επιστροφης,
    και θα ειχε ενδιαφερον να τα συζητησουμε.
    Καμία σχέση.
    Λείπω 4 χρόνια έξω και δεν ξέρω κανέναν σε 2 χώρες που έχω αλλάξει να έχει γυρίσει Ελλάδα ή να θέλει να γυρίσει στο άμεσο μέλλον.
    Και πώς να άλλαξε κάτι, όταν η Ελλάδα παραμένει το ίδιο προβληματική όπως εδώ και πολλά χρόνια.

    Οπότε αν εσύ έβγαλες συμπέρασμα ότι κόσμος γυρίζει από 2 άτομα που μίλησες , εγώ έχω άλλο συμπέρασμα υπόψη από δεκάδες άλλους που δεν γυρίζουν.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #883
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου επιστράφηκε το πρόστιμο;
    Πότε;
    δεν το εχω πληρώσει ολο αλλά η ενημέρωση που ειχα μιλώντας με την στρατολογία πριν κανα μήνα ήταν οτι εαν βγω ΜΚΕ το πρόστιμο θα ακυρωθεί και θα επιστραφεί κάτι που δεν γίνεται εαν κάνω την θητεία ή την εξαγοράσω γιατι σκεφτόμουν να την εξαγοράσω αλλα τελικά βγαίνει πολύ ακριβο
    Σε ενα χρόνο ακριβώς με το καλό θα ειμαι ΜΚΕ οπότε θα το ξερω και απο πρώτο χερι πως δουλεύει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο 6χίλιαρο ρε Θάνο, 29 χρονών είναι, τελείωσε και το 2ο Μεταπτυχιακό ενώ παράλληλα δούλευε και αναμένει το σημείωμα κατάταξης. Με αναβολή λόγω σπουδών είναι έξω, έληξε και θα κάνει τη θητεία του.
    Παρανόηση επειδη έγραψες για προστιμο κοκ νόμιζα οτι ειναι ανυπότακτος εξωτερικού.
    Οπως και να εχει ακόμα και ετσι μπορεί να πάρει επιπλέον αναβολή ως ΜΚΕ αποδεικνύοντας οτι ζει στο εξωτερικό απο το 2006 και να επιστρέψει να κάνει την θητεία του οταν αυτος θέλει

  14. #884
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που βλέπω και ακούω ότι τα πράγματα έξω ζορίζουν ακόμη περισσότερο. Σε κάποιες των περιπτώσεων η κατάσταση θυμίζει Ελλάδα 2007-2009. Βάλτε μεταναστευτικό και τους εμπορικούς πολέμους, καταλαβαίνετε ότι είμαστε προ ενός μπαμ.

    10 χρόνια μετά το σκάσιμο της φούσκας φοβάμαι ότι τον Σεπτέμβρη θα έχουμε επάναληψη του σκηνικού.

    Γνωστός μου ζούσε από το 2006 Λονδίνο, πλέον γύρισε για να κάνει το στρατιωτικό του γιατί δεν θέλει μπλεξίματα με πρόστιμα και στρατοδικεία, και μετά θα δεί αν θα ξαναπάει έξω. Πάντως όχι Αγγλία γιατί φοβάται ότι θα γίνει χαμός με το οριστικο Brexit.
    Περνα σε παρακαλω κι απο το νημα του brexit να γραψεις τι σου εχει πει και τι φοβαται ο γνωστος σου σχετικα με αυτο.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...%CF%82/page170

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση.
    Λείπω 4 χρόνια έξω και δεν ξέρω κανέναν σε 2 χώρες που έχω αλλάξει να έχει γυρίσει Ελλάδα ή να θέλει να γυρίσει στο άμεσο μέλλον.
    Και πώς να άλλαξε κάτι, όταν η Ελλάδα παραμένει το ίδιο προβληματική όπως εδώ και πολλά χρόνια.

    Οπότε αν εσύ έβγαλες συμπέρασμα ότι κόσμος γυρίζει από 2 άτομα που μίλησες , εγώ έχω άλλο συμπέρασμα υπόψη από δεκάδες άλλους που δεν γυρίζουν.
    Εγω αυτο που λεω, ειναι οτι πριν απο 5-8 χρονια, το μονο που ηξερα, ειναι για κοσμο που εφευγε.
    Τωρα μαθαινω και για κοσμο που γυρναει.
    Δεν ειπα οτι εχουμε καμια μαζικη επιστροφη.
    Ειπα οτι παλια μονο εφευγαν, ενω τωρα βλεπω και αρκετους να επιστρεφουν, ενω παλια αυτο δε συνεβαινε ουτε κατα διανοια.

  15. #885
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση.
    Λείπω 4 χρόνια έξω και δεν ξέρω κανέναν σε 2 χώρες που έχω αλλάξει να έχει γυρίσει Ελλάδα ή να θέλει να γυρίσει στο άμεσο μέλλον.
    Και πώς να άλλαξε κάτι, όταν η Ελλάδα παραμένει το ίδιο προβληματική όπως εδώ και πολλά χρόνια.

    Οπότε αν εσύ έβγαλες συμπέρασμα ότι κόσμος γυρίζει από 2 άτομα που μίλησες , εγώ έχω άλλο συμπέρασμα υπόψη από δεκάδες άλλους που δεν γυρίζουν.
    Κάποιοι λείπουμε 10+ χρόνια και οι κοινωνικοί μας κύκλοι πιάνουν κυρίως άτομα που ζουν στο εξωτερικό 5 και βάλε χρόνια. Δεν θα πω οτι υπάρχει ξεκαθαρη τάση επιστροφής, αλλά σίγουρα συζητιέται πολυ περισσότερο απο οτι πριν απο μερικά χρόνια. Για όσους το τολμησαν, θεωρηθηκε κατι το φυσιολογικό και οχι εξωφρενικό οπως θα το θεωρουσαμε μερικά χρόνια πριν.

    Δεν νομιζω οτι το κλιμα γυρνάει, απλα όσοι επιλέγουν να επιστρεψουν με φορτωμενα προσόντα, μπορουν να απορροφηθούν απο την αγορα εργασίας (με σαφώς κατωτερους μισθούς).

Σελ. 59 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας