Σελ. 62 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 4252576061626364677282 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 916-930 από 1985
  1. #916
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω με το φτωχό μου μυαλό ποια δουλειά μπορεί να ξεκινήσει κάποιος εκτός από την αρχαιότερη που θα του δίνει 5000 το μήνα και δεν θα χρειάζεται αρχικό κεφάλαιο 100 φορές μεγαλύτερο;
    Ε; 500.000 ευρώ κεφάλαιο για να βγάζεις 5000 το μήνα; Αυτό είναι ο ορισμός της μέσης startup που λέγαμε νωρίτερα.
    Με σαφώς μικρότερα κόστη και έσοδα όμως, μπορείς να ανοίξεις πχ ένα σταθμό μελέτης, όπου έρχονται παιδάκια δημοτικού για λίγες ώρες μετά το σχολείο. Αν έχεις σπουδάσει μια παραϊατρική ειδικότητα, μπορείς να ανοίξεις το αντίστοιχο φυσικοθεραπευτήριο, λογοθεραπευτήριο κοκ. Ίσως ένα κατάστημα επισκευής Η/Υ. Υπάρχουν διάφορα, που στην Ελλάδα δεν έχουν μπει ακόμη σε μεγάλες αλυσίδες, όπως στο εξωτερικό.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξω πληρώνεις φόρους, τα υπόλοιπα σου μένουν, έχω και παράδειγμα από Δανία με 60% φορολογία.
    Εδώ πληρώνεις φόρους και συνεχίζεις να πληρώνεις για παραπαιδέια, υγεία, γρηγορόσημα και ότι λάχει

    Δεν είναι όλοι μισθωτοί.
    Υπάρχουν και ελεύθεροι επαγγελματίες, free lancers αν προτιμάς, είδος που εξαφανίζεται, με 11 "μισθούς" γιατί τον Αύγουστο δεν βγάζουν μία.


    Γνωρίζω και ανθρώπους μισθωτούς με 12.000 € /μήνα χ 14 μισθούς που τους έχει φάει η ανασφάλεια (νομικοί σε τράπεζες)
    Ιδια'ιτερα από τότε που οι ασφαλιστικές τους εισφορές πήγαν στα 22.000€ (πληρώνουν και αυτοί και η τράπεζα)
    Υπάρχει και η εφορία και το στεγαστικό δάνειο, ευτυχώς υπάρχει και ασφάλεια ώστε άν τα φτύσουν το υπόλοιπο του δανείου θα το καλύψει η ασφαλιστική και δεν θα πάει στο παιδί τους.
    Αυτό θα πληρώσει μόνο τους φόρους κληρονομίας και μιλάμε για διαμέρισμα όχι μονοκατοικία.
    Κοίτα,προσωπικά θεωρώ και το να πάει κάποιος στο εξωτερικό για εργασία, και το να μείνει Ελλάδα, εξίσου καλά. Δεν κατηγορώ κανένα. Ωστόσο όταν μου δίνεις την μια πλευρά, πρέπει να δώσω και την άλλη. Πχ Νορβηγία ο μέσος μισθός είναι κοντά στα 3000 ευρώ και δεν υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση (πχ κάποιοι παίρνουν πολύ λίγα, κάποιοι πάρα πολλά). Αν μιλήσεις όμως με νορβηγό που παίρνει 3000 ευρώ το μήνα, θα σου πει «καλά είμαι, με αυτό το μισθό μπορώ και βγαίνω έξω 2 φορές το μήνα».
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #917
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Καλά τα μισά από αυτά που αναφέρετε δεν ισχύουν. Οι καφετέριες ανοίγουν και κλείνουν η μια μετά την άλλη. Οι μισοί δεν έχουν στοιχειώδεις γνώσεις οικονομικών. Χρεώνονται , ανοίγουν κατάστημα και δεν εργάζονται οι ίδιοι. Έχω άπειρα παραδείγματα.

    Για να ανοίξεις επιχείρηση θες με το καλημέρα σας μισό χιλιάρικο έξοδα για ασφάλεια, φόρους, ενοίκιο κτλ. Και μιλάω για ένα μέσο κατάστημα.

    Μισθοι παίζουν, αναλόγως τον τομέα αλλά όχι 5 χιλιάρικα. Έχω δει και τέτοια σε ceo , cfo εταιρίας ή σε στελέχη ΔΕΚΟ. Ως επι των πλείστον όμως μιλάμε για λίγες θέσεις εργασίας όποτε δύσκολα να βρεις τέτοιο μισθό ως νέος.

    Επειδή αναφέρθηκε πιο πριν περνάω ελάχιστο χρόνο σε φόρα και οι παρέες μου είναι από διαφορά κοινωνικά στρώματα. Καθημερινά εκθέτω τον εαυτό μου σε πολύ κόσμο. Απλά λέω ότι στη θεωρία όλοι τα λένε ωραία, αλλά το αποτέλεσμα φαίνεται στις εκλογές.

    Θέλετε την πραγματικότητα με μερικές λέξεις στην Ελλάδα; Ρευματοκλοπες , λογαριασμοί, ανεργία, αφραγκία , κατάχρηση εξουσίας , φόροι, εξώσεις , πληστηριασμοι

    Εγώ αυτά βλέπω στα μεσαία και χαμηλά κοινωνικά στρώματα. Τώρα αν είχαν κάνει οι γονείς κουμάντα και έχουν επιπλέον εισοδήματα για τα παιδιά είναι άλλο θέμα.

    Εγώ σας μιλάω σαν 100% οικονομικά ανεξάρτητος δίχως ένα περιουσιακό στοιχείο από γονείς. Δε θα μπορέσω να αγοράσω αμάξι αν δεν σφιχτώ, αν δεν θυσιάσω πχ άνεση , τη σχέση μου κτλ. Όταν έρθει η ώρα για οικογένεια θα πρέπει αναγκαστικά να έχω μια γυναίκα με παρόμοιες αποδοχές με εμένα για να έχω ένα αξιοπρεπές σπίτι για να μεγαλώσει το παιδί και να μπορω να υποστηρίξω το να μεγαλώσει.

    Αν τώρα ζω εργένης μέχρι τα 35-40 αλλάζει το όλο θέμα λιγάκι.

  3. #918
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημοσίους Υπαλλήλους ?

    Απαγορεύεται και θα απαγορεύεται για αρκετά χρόνια να βγάλεις λεφτά στην Ελλάδα.
    Φόροι (άμεσοι και έμμεσοι)
    Ασφαλιστικές εισφορές.
    Και όπου αλλού μπορεί να στην πέσει το Ελληνικό Δημόσιο (Δήμοι και "λοιπαί Υπηρεσίαι")

    Επιτρέπεται να βγάζεις λίγα λεφτά και να φυτοζωείς.

    Με 30.000 € θεωρείσαι πλούσιος στην Ελλαδα (2500 €/ μήνα)

    Κάνε τους υπολογισμούς σου για κάποιον που βγάζει το εξωφρενικό ποσό των 5.000€/μήνα και δες πόσα του μένουν.

    Να κάνει οικογένεια?
    Ν'αγοράσει σπίτι?
    Ταξίδια?

    Μια χαρά μπορείς να ζήσεις και με λίγα, ιδίως αν κάτι έχεις κι απ'τους προηγούμενους.
    Αν είσαι 25 χωρίς τίποτα ? Μόνο με γνώσεις και διάθεση ?

    Να ξεκινήσεις καινούργια δουλειά στην Ελλάδα ?
    Για να στην πέσει το Ελληνικό Δημόσιο?


    Θα συμφωνησω με τον dimitri_ns.
    Οτι και να κανει κανείς στην Ελλαδα, ειναι ολα πιασμενα απο παντου. Πλεον του οτι δεν υπαρχει σαλιο να κινηθει η οικονομια.
    Εχουν βαλει απειρα πλαφον/λεπιδια/φορους/κοφτες/οτιδηποτε βαλει ανθρωπου νους,
    ωστε αν τα ξεπερασεις, αν το καταφερεις και το ξεπερασεις-που ειναι ηδη αθλος για την Ελλαδα,
    να ερθει το ελληνικο κρατος απο καπου να στα παρει.
    Τοση εφευρετικότητα ειναι απιστευτη και απογοητευτικη συναμα.

    Φιλος μου γιατρος ηρθε απο Αμερικη, Ελλαδα.
    Εκει επαιρνε φυσικα καλα λεφτα, αλλα ατελειωτες ωρες εργασιας, μηδεν ζωη.
    Πριν ερθει, δεν τον αποθαρρυνα στο να γυρισει, γιατι δεν την παλευε αλλο εκει. Ομως, του εξηγουσα πως εχουν τα πραγματα στην Ελλαδα, μην εχει ανωμαλη προσγειωση.
    Οτι που να χτυπιεται κατω σαν το χταποδι, οχι λεφτα Αμερικης δεν θα εβλεπε-γι'αυτο ουτε λογος-ουτε στις καλες μερες δεν γινονταν,
    αλλα ουτε απλως 'καλα λεφτα'.
    Του εξηγουσα οτι ΟΤΙ και να κανει, απλα θα βγαζει ενα καλο 'μισθο', και αυτο γιατι ειναι αξιος επιστημονας (αν και αυτοι στην Ελλαδα, σ@@@ καθαριζουν, σαν τον στρατο ενα πραγμα),
    ενα απλο μισθο λοιπον, και τιποτε παραπανω.
    Του τα πα πολλες φορες, οντας οταν ηταν Αμερικη.

    Γυρισε.
    Βγηκαμε για καφε. Μου λεει 'ξερεις, δεν ειναι οπως τα περιμενα, ναι μου τα λεγες, αλλα δεν τα περιμενα τοσο χαλια, κλπ'.
    Εγω του τα χα πει!!!!!
    Δεν θα πω οτι δεν με ακουσε. Ισως με θεωρουσε υπερβολικο. Δεν ημουν ομως.

    Γι'αυτο συμφωνω με το Δημητρη πιο πανω.
    Οι ελληνικες κυβερνησεις της τελευταιας δεκαετιας, μας την εχουν στημενη απο παντου.
    Δεν πα να κοψεις το λαιμο σου, νομιμως τουλαχιστον, καλα λεφτα σχεδον 'απαγορευεται' να βγαζεις, ακομη κι αν μπορεις.
    Θα πρεπει να μαθεις στην Ελλαδα να ζεις με πραγματικα λιγα, και να 'φυτοζωεις'.
    Βεβαια, μεγαλη κουβεντα ποσο 'κακο' ειναι τελικα αυτο.
    Αν τα λεφτα ειναι σαν αυτα που εβγαζε ο φιλος στην Αμερικη, που απλα εβγαζε, αλλα δεν μπορουσε να κανει απολυτως τιποτε λογω ελλειψης χρονου/διαθεσης/δυναμεων κλπ, και τι να λεει;

    Δεν ξερω. Δεν μπορεις να τα εχεις ολα τελικα σε αυτη τη ζωη. Και το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν υπαρχουν ιδανικες καταστασεις.

    Ο φιλος μου παντως, ενας απο τους γνωστους που οπως ειπα οτι γυρισαν Ελλαδα τον τελευταιο καιρο, δεν σκεφτεται επιστροφη σε Αμερικη,
    ωστοσο εξεταζει ή αν θα αλλαξει σκεπτικο για το τι μπορει να του προσφερει η Ελλαδα/τι να προσδοκα ρεαλιστικα (πολλα πραγματα ειναι στο μυαλο μας),
    ή αν θα κανει κατι εντελως αλλο εντος Ελλαδας.

    Το μονο σιγουρος ειναι οτι επιστρεφει κοσμος οπως ειπα.
    Σε λιγο καιρο θα δω φιλο που ειχε μεταναστευσει Ντουμπαι, αλλα επστρεψε κι αυτος, εχοντας ομως καποιες επαφες εκει, πλεον παει μια φορα το διμηνο, τα εχει σεταρει και τους επισκεπτεται αραια και που,
    αλλα πλεον μενει μονιμα Ελλαδα.
    Και αλλοι που ηταν Ελβετια και γυρισαν(δεν τους ξερω πολυ καλα, αλλα ξερω οτι ηταν Ελβετια), κι αλλοι που διερευνουν για να γυρισουν.

  4. #919
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα μισά από αυτά που αναφέρετε δεν ισχύουν. Οι καφετέριες ανοίγουν και κλείνουν η μια μετά την άλλη. Οι μισοί δεν έχουν στοιχειώδεις γνώσεις οικονομικών. Χρεώνονται , ανοίγουν κατάστημα και δεν εργάζονται οι ίδιοι. Έχω άπειρα παραδείγματα.

    Για να ανοίξεις επιχείρηση θες με το καλημέρα σας μισό χιλιάρικο έξοδα για ασφάλεια, φόρους, ενοίκιο κτλ. Και μιλάω για ένα μέσο κατάστημα.

    Μισθοι παίζουν, αναλόγως τον τομέα αλλά όχι 5 χιλιάρικα. Έχω δει και τέτοια σε ceo , cfo εταιρίας ή σε στελέχη ΔΕΚΟ. Ως επι των πλείστον όμως μιλάμε για λίγες θέσεις εργασίας όποτε δύσκολα να βρεις τέτοιο μισθό ως νέος.

    Επειδή αναφέρθηκε πιο πριν περνάω ελάχιστο χρόνο σε φόρα και οι παρέες μου είναι από διαφορά κοινωνικά στρώματα. Καθημερινά εκθέτω τον εαυτό μου σε πολύ κόσμο. Απλά λέω ότι στη θεωρία όλοι τα λένε ωραία, αλλά το αποτέλεσμα φαίνεται στις εκλογές.

    Θέλετε την πραγματικότητα με μερικές λέξεις στην Ελλάδα; Ρευματοκλοπες , λογαριασμοί, ανεργία, αφραγκία , κατάχρηση εξουσίας , φόροι, εξώσεις , πληστηριασμοι

    Εγώ αυτά βλέπω στα μεσαία και χαμηλά κοινωνικά στρώματα. Τώρα αν είχαν κάνει οι γονείς κουμάντα και έχουν επιπλέον εισοδήματα για τα παιδιά είναι άλλο θέμα.

    Εγώ σας μιλάω σαν 100% οικονομικά ανεξάρτητος δίχως ένα περιουσιακό στοιχείο από γονείς. Δε θα μπορέσω να αγοράσω αμάξι αν δεν σφιχτώ, αν δεν θυσιάσω πχ άνεση , τη σχέση μου κτλ. Όταν έρθει η ώρα για οικογένεια θα πρέπει αναγκαστικά να έχω μια γυναίκα με παρόμοιες αποδοχές με εμένα για να έχω ένα αξιοπρεπές σπίτι για να μεγαλώσει το παιδί και να μπορω να υποστηρίξω το να μεγαλώσει.

    Αν τώρα ζω εργένης μέχρι τα 35-40 αλλάζει το όλο θέμα λιγάκι.
    Αυτό το παλιό, η γυναίκα σταματάει να δουλεύει να μεγαλώσει τα παιδιά για να μη στα μεγαλώσουν άλλοι, να το ξεχάσουμε μάλλον, ε ?
    Και μιλάω για παιδιά όχι παιδί.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #920
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το παλιό, η γυναίκα σταματάει να δουλεύει να μεγαλώσει τα παιδιά για να μη στα μεγαλώσουν άλλοι, να το ξεχάσουμε μάλλον, ε ?
    Και μιλάω για παιδιά όχι παιδί.
    Ε ναι. Έλα να της πεις ότι θα της κόψεις στη μέση την καριέρα. Ζωντανό θα σε φάει. Και πάλι αναλόγως για τι μιλάμε. Για άτομα που κοιτάνε επαγγελματική εξέλιξη η όχι ;

  6. #921
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι. Έλα να της πεις ότι θα της κόψεις στη μέση την καριέρα. Ζωντανό θα σε φάει. Και πάλι αναλόγως για τι μιλάμε. Για άτομα που κοιτάνε επαγγελματική εξέλιξη η όχι ;
    Την καριέρα εργαζόμενης σε ανθοπωλείο ?
    Βεβαίως και υπάρχουνε πολλές που δεν γουστάρουνε παιδιά (θα χαλάσει και το σώμα άλλωστε) και πολλές που κάνουνε παιδί για να εξασφαλίσουν μιά διατροφή
    Υπάρχουν και οι άλλες..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #922
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.369
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την καριέρα εργαζόμενης σε ανθοπωλείο ?
    Βεβαίως και υπάρχουνε πολλές που δεν γουστάρουνε παιδιά (θα χαλάσει και το σώμα άλλωστε) και πολλές που κάνουνε παιδί για να εξασφαλίσουν μιά διατροφή
    Υπάρχουν και οι άλλες..
    Δεν ξέρω με τι γυναίκες συναναστρέφεσαι, αλλα ξέρεις υπάρχουν και γυναίκες καριερίστριες, και με δουλειές εκτός ανθοπωλειου, σουπερμάρκετ ητι άλλο τις έχεις συνδέσει στο μυαλό σου
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #923
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε; 500.000 ευρώ κεφάλαιο για να βγάζεις 5000 το μήνα; Αυτό είναι ο ορισμός της μέσης startup που λέγαμε νωρίτερα.
    Με σαφώς μικρότερα κόστη και έσοδα όμως, μπορείς να ανοίξεις πχ ένα σταθμό μελέτης, όπου έρχονται παιδάκια δημοτικού για λίγες ώρες μετά το σχολείο. Αν έχεις σπουδάσει μια παραϊατρική ειδικότητα, μπορείς να ανοίξεις το αντίστοιχο φυσικοθεραπευτήριο, λογοθεραπευτήριο κοκ. Ίσως ένα κατάστημα επισκευής Η/Υ. Υπάρχουν διάφορα, που στην Ελλάδα δεν έχουν μπει ακόμη σε μεγάλες αλυσίδες, όπως στο εξωτερικό.

    Κατάστημα επισκευής H/Y;
    Εδώ καταστήματα επισκευής H/Y κλείνουνε, θα πάει κάποιος να ανοίξει κατάστημα ώστε να έχει και με το καλημέρα το 60% απο ότι κόψει στο κράτος;
    Δεν μιλάμε καν να κάνει μεταπώληση δεν συμφέρει.

  9. #924
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Το "φίλος μου γιατρός" δεν λέει κάτι. Γνωστός νεφρολόγος εξ΄Αμερικής ήρθε το 2012 επί Σαμαρά, άνοιξε ένα ιδιωτικό διαγνωστικό με άλλους, απηύδησε και ξαναγύρισε στο USA.
    Τώρα πρώτα από όλους, τα χώνει στους γιαλαντζί νεοφιλελέδες της ΝΔ και μετά στους ζαίους !

    Απ΄την άλλη, γνωστή δερματολόγα εξ Γερμανίας, επέστρεψε πριν δύο χρόνια μέσα στην μαύρη μαυρίλα και όχι δεν σκέφτεται να γυρίσει Γερμανία αλλά έχει χεστεί στο χρήμα.
    Οπότε όλα είναι σχετικά.

  10. #925
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Είναι γνωστό ότι ο ΣΥΡΙΖΑ κάνει κακό στην επιδερμίδα.
    Ανυπόγραφος

  11. #926
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Ένα σχετικό βίντεο από την Καθημερινή


  12. #927
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Όλα είναι σχετικα. Όσοι χεζονται στο χρήμα σίγουρα δεν είναι καθ όλα νόμιμοι. Χρωστάνε στο κράτος, φτιάχνουν υπεράκτιες εταιρίες όπου έχουν τα ακίνητα τους , χρησιμοποιούν τερματικά καρτών από άλλες χώρες, πειραγμένες ή διπλές ταμειακές, ασφάλιση εργαζομένων σε τριτεσ Χώρες κ.ο.κ.

    Με τόση φορολογία δεν μένει τίποτα Αν τα δηλώνουν όλα. Όποτε δύσκολο να είσαι ελ. Επαγγελματίας στην Ελλάδα.

    Τέλος πάντων. Το θέμα είναι ότι αν αποφασίσεις βα γυρίσεις θέλει ένα καλό κομπόδεμα, να το έχεις ψάξει λιγάκι και να έχεις και εναλλακτικό πλάνο εάν δεν σου κάτσει ή δεν εξ από αυτό που περίμενες.

    Αλίμονο, δε μπορείς να πεις σε κάποιον να μη γυρίσει αλλά μπορείς να του πεις να το σκεφτεί καλά και να είναι προετοιμασμένος για αυτό που θα αντικρίσει. Γιατί έξω από το χώρο είναι όλα διαφορετικά.

  13. #928
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω με τι γυναίκες συναναστρέφεσαι, αλλα ξέρεις υπάρχουν και γυναίκες καριερίστριες, και με δουλειές εκτός ανθοπωλειου, σουπερμάρκετ ητι άλλο τις έχεις συνδέσει στο μυαλό σου
    Ολων των ειδών.

    Απλά τις καριερίστριες (και εν μέρει τους καριερίστες) τις θεωρώ ακατάλληλες για οικογένεια, το παιδί είναι κάτι σαν pet.

    H οικογένεια θέλει προσωπικό χρόνο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "φίλος μου γιατρός" δεν λέει κάτι. Γνωστός νεφρολόγος εξ΄Αμερικής ήρθε το 2012 επί Σαμαρά, άνοιξε ένα ιδιωτικό διαγνωστικό με άλλους, απηύδησε και ξαναγύρισε στο USA.
    Τώρα πρώτα από όλους, τα χώνει στους γιαλαντζί νεοφιλελέδες της ΝΔ και μετά στους ζαίους !

    Απ΄την άλλη, γνωστή δερματολόγα εξ Γερμανίας, επέστρεψε πριν δύο χρόνια μέσα στην μαύρη μαυρίλα και όχι δεν σκέφτεται να γυρίσει Γερμανία αλλά έχει χεστεί στο μαύρο χρήμα.
    Οπότε όλα είναι σχετικά.
    Σίγουρα βγάζει πολύ περισσότερα απ' ότι στη Γερμανία όπου άμα την τσιμπούσανε θα τις πέρνανε την μάνα και τον πατέρα.
    Μιλάς όμως για άλλο πράγμα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #929
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    @cool11

    H δική μου άποψη είναι ότι δεν φταίνε οι φόροι. Φταίει το κεφάλι μας το κλουβιο, που ψηφίζουμε λαμόγια. Θέλουμε λαμόγια. Γιατι θέλουμε να κάνουμε λαμογιοδουλειές. Οποιος πάει με το σταυρό στο χέρι, με έναν μισθό, είναι καταδικασμένος, ότι θα παίρνει ψίχουλα, παρεκτός κάποιων λίγων εξαιρέσεων. Αλλά δεν είναι έτσι για όλους. ΕΙναι πολλοί που βγάζουν, κρυφά. Μαύρες δουλειές. Μαύρα λεφτά. Είτε λέγεται τουρισμός είτε λέγεται ελευθέριο επάγγελμα. Οχι όλοι, σήμερα τουλάχιστον, αλλά αρκετοί ακόμα και σήμερα βγάζουν αρκετά περισσότερα απο μισθωτούς. Είτε αυτό γίνεται με φοροδιαφυγή, με κομπίνες, μαύρες συναλλαγές, με οτιδήποτε. Ειναι πλέον ο κανόνας, ελέω της κατάστασης, έχουν και δικαιολογία, ρε φίλε, με κλέβουν, να κλέψω για να ζήσω.
    Οπότε θα το έλεγα εξαρτάται της περιπτώσεως. Και οι περισσότεροι ΕλΕπ μπορεί να κλαίγονται, πλέον δεν κοκορεύονται (όπως παλαιότερα), αλλά το αν έχουν ή όχι χρήμα, φαίνεται. Φαίνεται απο τον πλούτο που έχουν, την ζωή που κάνουν.

    Βέβαια μεγάλο μέρος αυτών οφείλεται σε κλοπή απο το όλο κοινωνικό σύνολο και κυρίως απο μισθωτούς, γιατί η έλλειψη φόρων οδηγεί σε προσπάθεια εξεύρεσης εσόδων απο το κράτος, δηλαδή νέων φόρων, που μόνον απο μισθωτούς μπορούν να τα πάρουν σίγουρα.

    Την κουβέντα αυτή την κάναμε πολλές φορές, αλλά βλέπω ακόμη μια φορά, ότι αντί να βλέπουμε την αιτία, βλέπουμε το αποτέλεσμα. Η όποια προσπάθεια διόρθωσης του προβλήματος και όχι της αιτίας του προβλήματος, απλά θα ξαναφέρει το ίδιο πρόβλημα ή με κάπως διαφορετική μορφή. Αλλά δεν φταίει η εκάστοτε κυβέρνηση, ο κάθε λαός έχει τους κυβερνώντες που του αξίζουν.

    Οπότε σκάσε και κολύμπα. Δεν σου φταίει καμμιά κυβέρνηση, κανένα κράτος. Ο κύριος υπεύθυνος είσαι ΕΣΥ (εννοώ όλους εμάς). Ακόμα και εαν εσύ προσωπικά δεν έχεις ψηφίσει ποτέ κάποιο απο τα κυβερνώντα κόμματα, συνολικά και συλλογικά είμαστε οι άμεσα υπεύθυνοι, λόγω των επιλογών μας.

    Και βέβαια αφού οι μισθωτοί δεν βγάζουν, δεν μπορείς να περιμένεις ΠΟΤΕ κάποιος με προσόντα πτυχίων και άλλων τέτοιων, να προκόψει, εαν δεν έχει απο τα άλλα προσόντα. Κονέ, μαγκιά, λαμογια. Αυτοί προκόβουν στην Ελλάδα. Εαν δεν είσαι αυτού του τρόπου σκέψης, ξέχνα το, θα φυτοζωείς (και θα σε εκμεταλλεύονται) στην καλύτερη. Εαν έχεις προσόντα γνώσεων και ικανοτήτων, αλλά όχι κονέ και λαμογιάς, τότε καλύτερα να πάς έξω.

    Υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις (θεωρούσα και τον εαυτό μου εξαίρεση, τουλάχιστον μέχρι το 2006/2007 περίπου), αλλά είναι λίγες, και είναι για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τόση φορολογία δεν μένει τίποτα Αν τα δηλώνουν όλα. Όποτε δύσκολο να είσαι ελ. Επαγγελματίας στην Ελλάδα.
    Ναι ρε φίλε, δίκιο έχεις. Αλλού, σε άλλες χώρες, δεν πληρώνεις τίποτα. Ειδικά σε τίποτα χωρες 'οπως Σκανδιναβικές, Καναδά κλπ, που θεωρούνται οι καλύτερες χώρες να ζείς... Ακόμα και σε χωρες όπως Γαλλία, Αγγλία, δεν πληρώνουν φράγκο, όχι όπως εδώ.


  15. #930
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Όταν οι φόροι πάνε σε ένα τεράστιο πελατειακό και αναποτελεσματικό κράτος υπάρχει πρόβλημα. Όταν ένα μεγάλο μέρος του κόσμου σιτίζεται από αυτό το κράτος (+ την τεράστια συνταξιοδοτική δαπάνη) ιδού αυτοί που διασφαλίζουν ότι τα λαμόγια θα ψηφίζονται εσαεί και όσοι θέλουν να βγουν στην πολιτική να πρέπει να το λάβουν υπόψη τους. Μετά από τόσα χρόνια "μεταρρυθμίσεων" ακόμη υπάρχουν "οργανισμοί" της πλάκας που κανείς δεν ξέρει τι κάνουν και ούτε καν ποιοι είναι. Και συνεχώς φτιάχνονται καινούργιοι.

    Αν "τα έχεις" και αγοράσεις ένα καλό αυτοκίνητο δεν θα παραπονεθείς, θα το ευχαριστηθείς. Αλλά αν απλώς σου τα παίρνουν γιατί έτσι είναι το σύστημα εδώ, αυτομάτως αισθάνεσαι την ανάγκη να "προσαρμοστείς" στη λογική όλων. Θα σου τα... "πάρω πριν μου τα πάρεις".

    Πραγματικά με τη σημερινή φορολογία κανείς (μισθωτός) δεν πρέπει να θέλει να του δίνει πολλά "το αφεντικό" ακόμη κι αν θεωρεί ότι το αξίζει καθώς με την φορολογία τους εισοδήματος και τις ασφαλιστικές εισφορές (μαζί με τις λεγόμενες εργοδότη) γίνεται κάποιος τόσο ακριβός που πάει κατευθείαν για απόλυση. Και για να πάρεις 5 παραπάνω καθαρά θα πρέπει να κοστίζεις 15 παραπάνω! Αμαρτία!

    Όσο για τους ΕλΕπ παλιά πλήρωναν σταθερά ασφάλιστρα ανάλογα με την ασφαλιστική κατηγορία ασχέτως εισοδήματος. Αυτοί που βγάζανε λίγα βαρυγκομούσαν, αυτοί που βγάζανε πολλά τα θεωρούσαν ψιλά. Τώρα πάει αναλογικά με το εισόδημα του προηγούμενου έτους (από όσο έχω καταλάβει). Αυτό σημαίνει ότι αυτοί που βγάζουν λίγα ή και καθόλου δεν θα πληρώσουν ασφαλιστικές εισφορές ενώ αυτοί που βγάζουν ή δηλώνουν κάποια αξιόλογα εισοδήματα θα πρέπει να τα παραδώσουν σχεδόν όλα (έχουν κυκλοφορήσει εκκαθαριστικά). Επομένως κανένα δεν συμφέρει να βγάζει χρήματα πάνω από ένα όριο ή τουλάχιστον να τα δηλώνει. Όλοι πρέπει να είμαστε ίσοι προς τα κάτω για να μπορούμε να επιβιώνουμε ίσως και με κανένα ψευτοεπίδομα, "ως φτωχοί", για να μπορεί το κράτος να τα παίρνει από τους "πλούσιους" και όχι από εμάς.

    Δεν είναι ότι τα "παίρνουν όλα οι πλούσιοι" και δεν τα δίνουν στο "φτωχό λαό". Πόσο... Βενεζουέλα μπορεί να είναι κάποιος! Δεν συμφέρει να είσαι "πλούσιος". Πρέπει να είσαι "φτωχός" μέχρι εκεί που η φορολογία σε θεωρεί ως τέτοιο. Το να είσαι στη περιοχή που σε θεωρεί "πλούσιο", τζίζ κακά, είναι διακεκαυμένη ζώνη. Κανείς δεν θέλει να πάει εκεί. Άκου να είμαι "πλούσιος"! Δηλαδή αυτός που έχει το προνόμιο να χρηματοδοτεί τους "φτωχούς" του πελατειακού κράτους και τους συνταξιούχους πενηντάρηδες και να του μένουν τελικά λιγότερα από ότι παίρνουν αυτοί. Αλλά στα προ φόρων και εισφορών να... σκίζει!

    Εμπρός, ψηφίστε τώρα τα λαμόγια που θα σας παράσχουν την ελπίδα ότι θα μπείτε στην κατηγορία αυτών που τα παίρνουν πριν τους τα πάρουν οι... άλλοι. Και όσοι "φτωχοί" ήδη τα παίρνουν, για να διασφαλίζουν ότι θα συνεχίσουν να το κάνουν σε μία "δημόσια διοίκηση" οργανωμένη έτσι ώστε να παριστάνει ότι κάτι κάνει. Ισχύει το... "εμείς παριστάνουμε ότι δουλεύουμε και αυτοί παριστάνουν ότι τα παίρνουν από τους πλούσιους για να μας τα δίνουν". Προφανώς αυτό πρέπει να είναι καθαρά Ελληνική βελτίωση.

    Πραγματικά, αν δεν... ήμουν φτωχός τώρα θα είχα μπατιρίσει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 20-08-18 στις 06:54.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

Σελ. 62 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 4252576061626364677282 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας