Σελ. 86 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 66768184858687889196106 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.276-1.290 από 1985
  1. #1276
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eννοείται, ειναι προγρααμτιστης (βγαζει το πρόγραμμα των βαρδιών). Είναι ενας μικρός θεούλης που προσπαθει να κρατησει ισορροπιες μεταξύ όλων. Απλά ώρες-ωρες ειναι πολύ ΣΥΡΙΖΑ . Με τόσους ΠαΣοΚοΝΔ εκει μεσα,καλό ειναι να υπάρχει αυτο βεβαια. Εγω του τη βγαινω από αριστερα,με Δραχμαζάνη. Γενικά το να μη σκέφτεσαι να μιλησεις πολιτικά στη δουλειά σου γιατί μπορεί να ψηφιζεις αντίθετα στο ταξικο συμφέρον του αφεντικού σου στον ιδιωτικο τομεα είναι ανακουφιστικό.
    Μακάρι να ήταν έτσι απλά όπως το νομίζεις ή το ζεις εκεί πέρα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #1277
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το και θα με θυμηθεις. Αποθεωνει τους μόνιμους δημοσιους υπαλληλους. Η πιο ΠαΣοΚ ταινία στην παγκόσμια Ιστορία της ανθρωπότητας,μετά από το "Ας περιμένουν οι γυναικες", φυσικά.

    Σ ευχαριστώ .
    Τις έχω δει τις συγκεκριμένες. Σαν τον Χάρρυ Κλύνν πάντως δεν έχει (1983 παρακαλώ).


  3. #1278
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Συγχαρητηρια "Τυρεμπορα"! Πραγματικα εισαι πολυ τυχερος! Υγεια να εχεις να χαιρεσαι τη ζωη σου

  4. #1279
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Έχω ακούσει για το άγχος που έχουν όσοι πραγματικά ρυθμίζουν τον πύργο ελέγχου.
    Για αυτό και πληρώνονται με τρελούς μισθούς. Γιατί από το άγχος βγαίνουν στην σύνταξη νωρίς, αφού αν συνεχίσουν για πολλά χρόνια βγαίνουν πολλά προβλήματα υγείας.

    Τώρα, αν δεν έχεις και την τρελή ευθύνη,αλλα παίρνεις και 3-4 χιλιάρικα, είσαι ο καλύτερος.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #1280
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε (!) τυρεμπορα, επειδη εχω ενα γνωστο που δουλευει λεει ελεγκτης εναεριας κυκλοφοριας της πολιτικης αεροποριας αλλα ειναι στρατιωτικος, κι εργαζεται στην Ταναγρα, και μας πρηζει καθε λιγο και λιγακι ποσο αγχωτικη δουλεια κανει, κανουν εκει τιποτα σοβαρο και υπευθυνο ή απλα ξυνεται και μας πρηζει τζαμπα για να φανει?

  6. #1281
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε (!) τυρεμπορα, επειδη εχω ενα γνωστο που δουλευει λεει ελεγκτης εναεριας κυκλοφοριας της πολιτικης αεροποριας αλλα ειναι στρατιωτικος, κι εργαζεται στην Ταναγρα, και μας πρηζει καθε λιγο και λιγακι ποσο αγχωτικη δουλεια κανει, κανουν εκει τιποτα σοβαρο και υπευθυνο ή απλα ξυνεται και μας πρηζει τζαμπα για να φανει?
    Έλληνας που θα πουλάει τη δουλειά του ως πιο αγχωτική από αυτό που είναι;
    Τυπικά ο Έλληνας θέλει να πουλάει μούρη για το πόσο τυχερός είναι που δε δουλεύει και τον πληρώνουν για να ξύνεται.

  7. #1282
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυπικά ο Έλληνας θέλει να πουλάει μούρη για το πόσο τυχερός είναι που δε δουλεύει και τον πληρώνουν για να ξύνεται.
    Για άλλη χώρα μιλάς
    Εδώ πέρα ΟΛΟΙ δουλεύουν πιο σκληρά από όλους τους άλλους, ΟΛΟΙ είναι κακοπληρωμένοι, ΟΛΟΥΣ τους πηδάει η εφορία, ΟΛΟΙ είναι αδικημένοι και φυσικά ΟΛΟΙ ξέρουν να οδηγούν
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #1283
    Εγγραφή
    07-12-2010
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βασικά εξαρτάται πόσο συνέπης είσαι και θέλεις να είσαι στην εργασία σου. Το είχα ψάξει παλαιότερα θεωρείται πολύ αγχωτική εργασία και σε μία μελέτη που είχε πέσει στα χέρια μου (προ πολλών ετών -πολλά ενδεχομένως να έχουν αλλάξει έκτοτε) είχε ολίγον πιο αυξημένα ποσοστά σε εργαζομένους με καρδιακές παθήσεις και εγκεφαλικά.
    Καλή αρχή!

  9. #1284
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Τυρεμπορα με τον μέντορα έχεις μιλήσει στο ραδιο; Αν είσαι aviation geek που νόμιζαν ότι διάβασα, υποθέτω θα ξέρεις σε ποιον αναφέρομαι.

    Νομίζω συνήθως δεν πετάει πάνω από Ελλάδα.

  10. #1285
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις έχω δει τις συγκεκριμένες. Σαν τον Χάρρυ Κλύνν πάντως δεν έχει (1983 παρακαλώ).

    O Χαρρυ Κλυνν ηταν πανεξυπνος και ευστοχος, και φυσικα απιστευτος σαν ηθοποιος, και γενικως σαν καλλιτεχνης.
    Τα σημερινα 'πιρπιτσολια' (δικος του όρος μαλλον κι αυτος!), δεν πιανουν μια μπροστα του.
    Περνουσε μηνυματα, ήδη απο εκεινα τα χρονια, που τοτε ο κοσμος απλα γελουσε και διασκεδαζε με οτι εδειχνε ο Χαρρυ...
    Πολυ μπροστα απο την εποχη του, και μακαρι να τον ακουγαμε...

  11. #1286
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Χαρρυ Κλυνν ηταν πανεξυπνος και ευστοχος, και φυσικα απιστευτος σαν ηθοποιος, και γενικως σαν καλλιτεχνης.
    Τα σημερινα 'πιρπιτσολια' (δικος του όρος μαλλον κι αυτος!), δεν πιανουν μια μπροστα του.
    Περνουσε μηνυματα, ήδη απο εκεινα τα χρονια, που τοτε ο κοσμος απλα γελουσε και διασκεδαζε με οτι εδειχνε ο Χαρρυ...
    Πολυ μπροστα απο την εποχη του, και μακαρι να τον ακουγαμε...
    Οταν κατέβηκε για Δήμαρχος ήταν με την ΝΔ πάντως, μετά πήγε με τον ΣΡΖ

  12. #1287
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα δημόσια, Ελλάδα είναι καλύτερα απο το Λουξεμβούργο.
    Χώρια που οι έλληνες γιατροί κατα κανόνα είναι κλάσεις ανώτεροι.
    Ισως γιατί τα έχουν δεί όλα.
    Εδω ο γιατρός έχει ένα σλοτ 20 λεπτών ανα ασθενή. Εαν τον ξεπετάξει σε 5 λεπτά, τα επόμενα 15 είναι περσοναλ ταιμ. Δεν βλέπει επόμενο.....Ετσι έχει κάτι ουρές, ειδικά στο παιδιατρικό στα επείγοντα, το 7ωρο τοχεις χαλαρά στανταρντάκι.
    Δεν είσαι ο μόνος που τα λες. Φίλη που δουλεύει Eurocontrol, χρόνια Lux, με προβλήματα ορθοπεδικής φύσης, απλά παίρνει το αεροπλάνο και έρχεται Ελλάδα για οτι ιατρικό σοβαρότερο από γρίππη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aroutis : 21-11-19 στις 23:47.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #1288
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Για κούνα το λίγο μπας και στρώσει.
    Στην ΑΘΗΝΑ αν είναι επείγον και είσαι και νεαρός πέφτουν πάνω σου 40 γιατροί του ΕΣΥ.
    Τράβα Ολλανδία που σε αφήνουν να ψοφήσεις και με ιδιωτική ασφάλιση γιατί πχ πληρείς τα 2 από τα 3 ιατρικά κριτήρια για να πας νοσοκομείο γιά ουρολείμωξη. (Τα καλά του οικογενειακού γιατρού, gatekeepers)
    Στην Γαλλία την κρατήσανε 3 μέρες μέσα στο νοσοκομείο, ουρολείμωξη είχε και λόγω της καθυστέρησης είχε ανένβει. (Γαλίδα ήτανε, μόνιμος κάτοικος Ολλανδίας)

    Στα ιδιωτικά της ΑΘΗΝΑΣ κοίτα μην έχεις καμμιά βραδυνή επιπλοκή και ψάχνεις τον μεγαλο-γιατρό. Γιατί οι υπόλοιποι είναι οι πιό φτηνοί Πακιστάνοι, Ρουμάνοι κλπ αμφίβολοι γιατροί.

    Στην ΕΠΑΡΧΙΑ είναι πιτσιρικάδες γιατροί απλοί παθολόγοι, λείπουν οι ειδικότητες, αλλά συνήθως σκίζονται.

    Και στην Ελλάδα οι γιατροί μιλάνε. Στην Ευρώπη είναι σοβαροί και δεν μιλάνε ούτε στους ασθενείς.

    Πολύ καλά τα λένε ο anon kai o chat

    Εδώ είναι Βαλκάνια και είναι καλά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Πες τα μαν. Το Ελληνικό σύστημα υγείας είναι στιγματισμένο από αρκετούς κλέφτες γιατρούς και από έλλειψη υποδομών. Ναι αναφέρομαι στην διαφθορά και φακελάκι. Αλλά όταν γενικά περάσεις σε αυτούς που σέβονται τον όρκο τους απλά δεν υπάρχει σύγκριση στο ανθρώπινο επίπεδο.

    Γνωστό του τί θα συμβεί σε ιδιωτικο μαιευτήριο. Αν βρει λίγο αίμα παραπάνω τηλέφωνο στο δημόσιο για ασθενοφόρο.

    Στην Γερμανία υπάρχει ιστορία που είχε ανέβει σε εφημερίδα όπου έγκυος γέννησε στο ασανσέρ. Η γυναίκα πήγε αρχικά με πόνους, την έδιωξαν γιατί η μεζούρα της διαστολής έδειξε νούμερο που δεν ταίριαζε και της είπαν τραβά σπίτι σου. Πήγε αυτή αλλά ποναγε και τί κάνει ο άνθρωπος όταν αισθάνεται πόνο και αβεβαιότητα και ειδικά μια έγκυος; Πάει στο γιατρό γιατί η υγεία δεν είναι απλά τεχνικό θέμα. Πήγε λοιπόν πίσω, την μέτρησαν και λίγο πολύ με το γάντι την διαολεστειλαν σπίτι και γέννησε στο ασανσέρ. Το Ελληνικό σύστημα υγείας και ένα σύστημα που λογαριάζει την ζωή δεν θα την άφηνε ποτέ να φύγει έτσι και ξέρω ιστορίες.

    Καλά τα τεχνοκρατικά αλλά η ιατρική επιστήμη δεν ξέρει το σώμα τόσο καλά όσο θέλει να πιστεύει. Οι εξαιρέσεις ανάλογα τον τομέα μπορούν να είναι και επικίνδυνες και ο ασθενής δεν ζητά πάντα μια τεχνική λύση. Οι γιατροί στο Βέλγιο που ξέρω είναι γαϊδούρια γιατί δεν λογαριάζουν καθόλου τον ανθρώπινο παράγοντα και την ψυχολογία ενός ασθενή που όλη την ώρα στον γιατρό είναι και αυτά που του λένε δεν λύνουν το θέμα. Έχουν τα εργαλεία της αρκούδας στην διάθεση τους, γράφουν τα κέρατα τους στον φάκελο και απλά δεν ασχολούνται. Δεν γίνεται ορθοπεδικός να μην γνωρίζει ότι άνθρωποι με αυτοάνοσα και ψωρίαση έχουν κάποιες φορές ψωρίαση αρθρίτιδα και το σώμα επιτίθεται εσωτερικά. Εγώ πρέπει να το σκεφτώ δηλαδή; Για να μην πω το πιο πρόσφατο που με έτρεχαν από εξέταση σε εξέταση ένα μήνα με υποψία καρκίνου και σε 5 γιατρούς είπα ρε μήπως είναι αυτό το φάρμακο γιατί έχουν προγραμματισει τοξικολογική εξέταση αίματος και όλοι είπαν δεν είναι στις παρενέργειες. Σταμάτησα το φάρμακο, έφτασα σχεδόν δύο χειρουργείο για να πω στον γιατρό κοίτα μεγάλε σχεδόν έχει φύγει και τί μου λέει μετά ο αιματολογος; Υπάρχουν λέει remote cases στην βιβλιογραφία του φαρμάκου για πρησμένους αδένες αλλά πάντα με πυρετό που εδώ δεν είχα. Συγνώμη αλλά το πώς αισθανομουν για 1.5 μήνα δεν λέγεται και τι σκέψεις κανείς και όλα αυτά για την ξερολιαση και αυθάδια των γιατρών.
    Και έχουν γίνει και άλλα.

    Κατά την γνώμη το σύστημα υγείας κρίνεται και στο στραμπουληγμα/σπάσιμο αλλά σίγουρα στα συστεμικα και χρόνια προβλήματα κυρίως όσον αφορά την συμπεριφορά προς τον άνθρωπο. Δεν ψάχνω μαγικές λύσεις αλλά δεν γίνεται για οικονομικούς λόγους ένας ορθοπαιδικός να μην μπορεί να καταλάβει ποτέ να σε στείλει σε ρευματολόγο. Και όχι μόνο ένας.

    Fail όταν ένα σύστημα που αποσκοπεί στην προστασία της ζωής και το ανθρώπινο δυναμικό της δεν κατανοεί την ζωή.

    το Ε.Σ.Υ. πάσχει από πληρότητα στελέχωσης, υποδομές και την διεφθαρμένη μειοψηφία (η οποία λόγω νομοθεσίας,ΚΑΚΙΣΤΗΣ ελληνικής συναδελφικής νοοτροπίας, και υποστελέχωσης,δεν πάνε σπίτι τους),

    όχι όμως από ικανούς γιατρούς και κυρίως από κατανόηση οτι έχουν να κάνουν με ανθρώπους και όχι με... αμάξια.
    υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά ο κανόνας είναι αυτός.

    προ κρίσης, αδιαμφισβήτητα το επίπεδο του προσωπικού ήταν καλύτερα, αλλά ακόμα (έστω και με την δύναμη της θέλησης του προσωπικού) βαστάει το Ε.Σ.Υ.

    πιστοποιώ οτι αν έρθει μέσα ένας, νέος ειδικά, άνθρωπος σε επείγουσα κατάσταση, θα πέσουν πάνω του όλοι και θα δώσουν ΜΑΧΗ.

    εξωτερικό δεν έχω ζήσει,να έχω ιδία άποψη, αυτά που ξέρω είναι αυτά που με έχει πεί καλός μου γείτονας που έχει ζήσει χρόνια Γερμανία,είναι παντρεμένος με Γερμανίδα και έχουν 2 κοριτσάκια, και δεν έχω λόγο να τον αμφιβάλλω,
    με έχει πεί πολύ συγκεκριμένα,
    "εδώ -Ελλάδα- δεν έχουμε νοσοκομεία, και εκεί δεν έχει γιατρούς.
    εδώ είναι να ντρέπεσαι σαν Έλληνας και Ευρωπαίος που αποκαλείς αυτά τα ερείπια,νοσοκομεία,
    εκεί ντρέπεσαι να μπείς μέσα.
    εμείς όμως έχουμε γιατρούς με κάκκαλα και ανθρώπους,
    και εκεί 8 στους 10 είναι βόδια."

    σε Ελληνικό Νοσοκομείο τώρα, ΔΕΝ διανοείται, να έρθει έγκυος με πόνους και διαστολή, και να την πούνε φύγε.
    ok, αν όλα είναι εντάξει και θέλει ακόμα πολύ χρόνο, και γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ στην εφημερία, ΙΣΩΣ να μην είναι top priority, αλλά να την διώξουν, που ακούστηκε.
    στο υπεραπίθανο σενάριο να γίνει κάτι τέτοιο... δεν θα προλαβαίνουν να μετράνε φάπες, εισαγγελέας,υπουργός,κανάλια,κτλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα οι ελληνίδες κάνουν test pap ετήσιο μετά την πρώτη τους σεξουαλική επαφή.
    Στην Ολλανδία δεν κάνουνε και δεν σε καλύπτει και η ιδιωτική ασφάλιση,

    Απ' ότι μου είπανε έλληνες, προφανώς λιγότερο στοιχίζει να πεθάνουν μερικές από το να κάνουν προληπτική εξέταση όλες οι Ολλανδέζες.

    Και μάλλον έχουν δίκιο. How much ?
    αυτό δεν το ξερα.

    και με φαίνεται και εξοργιστικά τρελό και ΑΙΣΧΡΟ,
    ΠΑΠ τεστ, μαστογραφία, PSA, ενδοκρινολογικά,αιματολογικά,κ.α., είναι ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΕΣ εξετάσεις, ειδικά τα 2 πρώτα,
    ΔΕΝ νοείται να μην τα παρέχει -έστω και με συμμετοχή στην χειρότερη- ένα ΔυτικοΕυρωπαικό -Κοινωνικό- Κράτος! Δεν μπορώ να το φανταστώ!

    Τι να πω, ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ το Ε.Σ.Υ. τους και το... "Κοινωνικό" Κράτος τους οι Ολλανδοί.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Είμαι large ρε σταρχίδα :P . Πάντως ψάχνω να αγοράσω διαμέρισμα, εδω στην Εκάλη Νέα Σμύρνη, σύνορα με Παλαιό Φάληρο. Κάτω από 200.000 ευρώ δε βρίσκω. Το σχήμα πληρωμής ειναι 100.000 ευρώ μετρητά και τα υπόλοιπα δάνειο, αλλά δε θα ηθελα δάνειο εξαψηφιο αριθμό ευρώ, με στόχο να το πάρω 10ετες και να ξεμπερδεψω πριν τα 45 μου με δάνεια και τέτοια (10ετες δάνειο 100.000 ευρώ με σταθερό επιτοκιο 3% βγαζει δόση ~960 ευρώ).

    Η δουλειά έχει αμέτρητο άγχος,θες να σου δωσω λίγο; :P

    Αν σκέφτεσαι ότι κάθε κουκίδα της οθόνης σου ειναι 180-400 ψυχές στα 35 με 40 χιλιάδες πόδια, που εξαρτώνται απόλυτα από εσένα (ενταξει,εξαρτώνται και από το TCAS), οπότε κάθε στιγμή μιας καλοκαιρινής βάρδιας εχεις έυκολα 5.000 ανθρώπινες ζωές υπ'ευθύνη σου, θα τρελαθείς. Σε μία βάρδια πήγα να το σκεφτω αυτό και έφυγα με τρέμουλο.

    Το βλέπουμε σαν video game,όπου τα τετραγωνακια δεν πρέπει να τρακάρουν (μόνο που δεν έχει κέρμα να ξαναπάιξειςαν τα τρακάρεις ). Τα χειρότερα ειναι η κακοκαιρία, όπου τα αεροπλάνα πάνε όπου να ναι για να αποφύγουν την καταιγιδα (εχει τύχει αεροπλάνο να εχει μπει από Κέρκυρα με exit point δίπλα στην Αλεξανδρούπολη και να βρει καταιγιδα σε ολόκληρη την Ήπειρο,με αποτελεσμα να πηγαινει νότια συνεχως και να στρίψει τελικά ανατολικά αφού ειχε φτάσει νότια της ΚΟΡΙΝΘΟΥ), αλλά κυρίως οι στραταίοι (πολεμική αεροπορία) ή ,σε ΥΠΑτζίδικη αργκώ, οι KF (kilo foxtrot = κωλοφάνταροι). Προγραμαμτισμενες εκπαιδευσεις με ΝΟΤΑΜ, υπερηχητικές πτησεις, ad hoc εκπαιδευσεις και αναχαιτισεις, όλα περνάνε από το ΚΕΠΑθ. Εχω δει ρανταριστες στο top5 πανελληνίως με 30 χρόνια εμπειρία να κιτρινιζουν σε εμπλοκές με στραταίους. Πιο κραχτό παράδειγμα στον Παρμενίωνα όπου ενα F16 πέρασε στο FL250 με ΣΒΗΣΤΟ TRANSPONDER (αυτό το λέω απόπειρα δολοφονίας με πρόθεση)από το ύψος Χαλκίδα-Λειβαδιά-Αράχωβα, δηλαδή πάνω στις αφιξαναχωρησεις του Βενιζέλος στα σημεία NEVRA/KEPIR. Από τύχη δεν ειχαμε δυστύχημα. Ο ρανταριστας μου ειχε κρεμαστεί στο ρανταρ και εφευγαν χριστοπαναγίες στους στραταίους.

    Επίσης, ο Αιγύπτιος που εκανε αναγκαστική προσγείωση ήταν στη βαρδια μου (απλά ο τομέας ευθυνης μου ηταν πιο πέρα εκείνη την ωρα). Μεχρι στιγμής ειχα ενα emergency (windshield crack ως εκπαιδευόμενος) και ένα ως κανονικός ΕΕΚ (fuel contamination on engine nr1).



    Eννοείται, ειναι προγρααμτιστης (βγαζει το πρόγραμμα των βαρδιών). Είναι ενας μικρός θεούλης που προσπαθει να κρατησει ισορροπιες μεταξύ όλων. Απλά ώρες-ωρες ειναι πολύ ΣΥΡΙΖΑ . Με τόσους ΠαΣοΚοΝΔ εκει μεσα,καλό ειναι να υπάρχει αυτο βεβαια. Εγω του τη βγαινω από αριστερα,με Δραχμαζάνη. Γενικά το να μη σκέφτεσαι να μιλησεις πολιτικά στη δουλειά σου γιατί μπορεί να ψηφιζεις αντίθετα στο ταξικο συμφέρον του αφεντικού σου στον ιδιωτικο τομεα είναι ανακουφιστικό.

    Ευχαριστώ .

    Ευχαριστώ .

    Ευχαριστώ .

    Τα πες όλα. Οταν τα λέγαμε στο παραδιπλανό τοπικ για την υγεια στη δυτικη Ευρώπη, διάφορα μέλη που δεν εχουν ζησει πέραν του Παγκρατίου μας χλεύαζαν.



    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -



    Εχω καβάτζα στο κοντοσούβλι ω ρε WAntilles. Στειλε οταν σε ξαναβγαλει ο δρόμος σου στη Νεα Σμυρνη να κανονίσουμε.

    Για να χαθει το RVSM πρέπει να χεις severe turbulence. Μεχρι στιγμής σε 18 μηνες στο μικρόφωνο,εχω ακούσει μόνο 2 φορές για severe turbulence. Πάντως και τις δύο φορές οι πιλότοι ακούγονταν πραγματικά τρομαγμένοι. Άλλα incidents εχω να διηγηθω και είναι αμέτρητα,πίστεψέ με.

    Πιστευεις ότι οι ΕΕΚ στα ΚΕΠ (Κέντρα Ελέγχου Περιοχής) είναι για να ψηθούν; το αντίθετο συμβαινει και μάλιστα στο εξωτερικο ξεκινάς από πύργο ελέγχου, συνεχίζεις σε προσέγγιση (approach) ,για να καταληξεις με όλη αυτη την εμπειρια σε ΚΕΠ (ACC= Area Control Centre). Χρωματιστούς χάρτες προσεγγίσεων βρήκα εδώ. Αυτος ειναι της Αθηνας, με την προσέγγιση Αθηνας (Athinai TMA - Terminal Manoeuvring Area) να ειναι αυτο το ακανόνιστο πολύγωνο από τη Νεμέα (σημείο Nemes) μέχρι τη Σύρο (σημείο Varix) και από την Αυλώνα (σημείο Ablon) μέχρι τη Σέριφο (σημείο Sorev). Στον Πυργο Ελέγχου εισαι υπέυθυνος μόνο για την περιοχη του αεροδρομίου συν 3 μίλια. Στην προσεγγιση είσαι υπεύθυνος για το σημειο που φτάνει η περιοχη του πύργου μέχρι τα πλευρικα ορια της εκάστοτε ΤΜΑ (συνηθως ειναι μικροτερες από αυτη της Αθηνας). Σε ΚΕΠ είσαι υπεύθυνος για όλο το FIR. Δειτε το Athinai FIR σε φουλ ανάλυση .

    Στο ΚΕΠΑθ είμαστε οι μόνοι ΕΕΚ στην Ελλάδα που πέρα με όλα τα αεροδρομιο και τους στραταιους,μιλάμε και κάνουμε coordination με όλους τους γειτονες, όπως φαίνονται στο χάρτη : Αλβανούς (Tirana FIR), Μακεδόνες (Skopje FIR), Τούρκους (Istanbul FIR), Κύπριους (Nicosia FIR), Αιγύπτιους (Cairo FIR, το οποίο δε φαίνεται στο χάρτη επειδή η Αιγυπτος δεν ειναι μέλος του Eurocontrol), Μαλτέζους (Malta FIR) και Ιταλους (Brindisi FIR, το Roma FIR εχει αλλάξει και δε συνορευει πλέον με Ελλάδα). Επίσης,εχουμε σύνορα και με Λιβυη (Tripoli FIR),αλλά δεν εχουμε σημεία ανταλλαγής αεροπορικής κίνησης ,ούτε τηλεφωνικη γραμμη (ανχρειαστεί κάτι,κάνουν relay οι Μαλτεζοι). Προσέξτε πόσο μεγάλο ειναι το FIR μας. Για να γίνω βοηθος ρανταριστα ειχα ύλη 1.100 σελιδες με βάση το 7,5/10,0 . Σε αεροδρομια η ύλη ειναι ~100 σελίδες.

    - - - Updated - - -



    Δες το και θα με θυμηθεις. Αποθεωνει τους μόνιμους δημοσιους υπαλληλους. Η πιο ΠαΣοΚ ταινία στην παγκόσμια Ιστορία της ανθρωπότητας,μετά από το "Ας περιμένουν οι γυναικες", φυσικά.

    Σ ευχαριστώ .

    Πιστεύω τυρέμπορα μας τώρα πλέον, μετά το ξενοδοχείο και όλο το μασούλημα από 1000 μεριές επι χρόοονια,

    το τερμάτισες το ΠΑΣΟΚομετρο, είσαι πλέον Πρασινοφρουρός

    Καλή υπηρεσία και σταδιοδρομία εύχομαι και καλές αντοχές.

    Όσο για το άλλο, θα σε πώ αυτό που με είχε πεί κάποτε παλιός μας πελάτης, πρώην ελεγκτής επι χρόνια, όταν κάποτε τον είχα ρωτήσει για το άγχος,
    "αν σκέφτεσαι, όλη την ώρα τουλάχιστο, οτι όλα αυτά είναι άνθρωποι και έχεις τις ζωές τους στις ενέργειες σου, θα τρελαθείς.
    και πόσα προκύπτουν σε βάθος ετών.
    με τον καιρό μαθαίνεις, ή σωστότερα πρέπει να μάθεις, να "αποστασιοποιείσαι" με την καλή έννοια."

  14. #1289
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....

    εξωτερικό δεν έχω ζήσει,να έχω ιδία άποψη, αυτά που ξέρω είναι αυτά που με έχει πεί καλός μου γείτονας που έχει ζήσει χρόνια Γερμανία,είναι παντρεμένος με Γερμανίδα και έχουν 2 κοριτσάκια, και δεν έχω λόγο να τον αμφιβάλλω,
    με έχει πεί πολύ συγκεκριμένα,
    "εδώ -Ελλάδα- δεν έχουμε νοσοκομεία, και εκεί δεν έχει γιατρούς.
    ....
    Εξαιρετική περίληψη. Thanks το κρατάω.

  15. #1290
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για άλλη χώρα μιλάς
    Εδώ πέρα ΟΛΟΙ δουλεύουν πιο σκληρά από όλους τους άλλους, ΟΛΟΙ είναι κακοπληρωμένοι, ΟΛΟΥΣ τους πηδάει η εφορία, ΟΛΟΙ είναι αδικημένοι και φυσικά ΟΛΟΙ ξέρουν να οδηγούν
    Ειλικρινά δεν είναι αυτή η εμπειρία μου, ειδικά όταν μιλάω με άτομα της γενιάς μου.
    Κάνουν διαγωνισμό για το ποιος έχει πετύχει την καλύτερη δουλειά. Καλύτερη με την έννοια ότι η αναλογία μισθού ανά φόρτο και άγχος είναι όσο το δυνατόν ψηλότερη (προς την πλευρά του μισθού).

Σελ. 86 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 66768184858687889196106 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας