Σελ. 130 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 110120125128129130131132 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.936-1.950 από 1985
  1. #1936
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους (και οικογενειακές υποχρεώσεις) που μεταναστεύει από χώρα σε χώρα.
    Ο τυρέμπορας πχ έφυγε από Ολλανδία γιατί δεν του βάζανε παγάκια στον καφέ
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #1937
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μικρό μάθημα ιστορίας, οι γλώσσες εργασίας της ΕΕ ήταν τα Γαλλικά και τα Γερμανικά μέχρι το 1995. Οι Βρετανοί όταν μπήκαν στην ΕΕ δεν απαίτησαν να μάθουμε όλοι Αγγλικά (επίσης γενικά οι Βρετανοί που γνωρίζεις εκτός Βρετανίας είναι συνήθως εξαιρετικά άτομα, πολύ ενδιαφέροντες και μιλάνε και κάπως τη ντόπια γλώσσα).
    Το 1995, με την είσοδο των Σκανδιναβών στην ΕΕ, αποφασίστηκε να προστεθούν τα Αγγλικά ως γλώσσα εργασίας επειδή οι Σκανδιναβοί δεν ήθελαν να μάθουν Γαλλικά και Γερμανικά.
    Δεν το ήξερα αυτό. Ενδιαφέρον.

  3. #1938
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζουν και οικογενειακοί λόγοι όμως αρκετές φορές. Δεν είναι πάντα ότι ως Έλληνες αρνούμαστε να προσαρμοστούμε στο ΗΒ, Γερμανία, Φινλανδία ή όπου αλλού στον κόσμο. Όχι ότι δε συμβαίνει όπως σωστά επισημαίνεις
    Σε τρεις χώρες εκτός Ελλάδας έχω ζήσει, και σε όλες το φαινόμενο ήταν ίδιο: οι περισσότεροι δημιουργούσαν ή εισχωρούσαν σε ελληνικό κύκλο, οπότε μοιραία υπήρχε αποκοπή από το τοπικό περιβάλλον. Έκανα το λάθος όταν πήγα στο ΗΒ, αλλά ευτυχώς λόγω συνθηκών (το κλασικό ελληνικό ξεκατίνιασμα) ξέκοψα γρήγορα.

    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Το έχω παρατηρήσει και σε άλλους λαούς. Αλλά εδώ μιλάμε για τους δικούς μας.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων στο παρελθόν έχω επισκεφτεί κατά σειρά Δανία, Σουηδία, Φινλανδία. Οι Σουηδοί κυρίως μιλάνε εξαιρετικά Αγγλικά (πολλές φορές με σχεδόν Αμερικάνικη προφορά).
    Ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Οι Σουηδοί έχουν έντονες επιρροές από ΗΠΑ και πολλά στοιχεία από κει έχουν αφομοιωθεί στην κουλτούρα τους, οπότε και η γλώσσα είναι σε καλό επίπεδο. Οι Φινλανδοί στην περιοχή του Ελσίνκι και στις βόρειες περιοχές τουριστικού ενδιαφέροντος ξέρουν εξαιρετικά αγγλικά (αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν έμαθα ποτέ καλά φινλανδικά...), αλλά σε άλλες περιοχές είναι άστα να πάνε...
    Ανυπόγραφος

  4. #1939
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Για εμένα το κύριο πρόβλημα δεν είναι η επαφή με τους ντόπιους, είναι το γεγονός ότι πολλές υπηρεσίες είναι μόνο στην ντόπια γλώσσα σε πολλές χώρες.
    Στην Ελλάδα πχ όλοι οι πάροχοι κινητής έχουν τα πάντα και στα Αγγλικά, όπως και οι τράπεζες. Το δημόσιο επίσης πολλά πράγματα, πχ το Taxis. Είναι εύκολο για όποιον καταλαβαίνει Αγγλικά να ψάξει πληροφορίες στο Internet.
    Στις περισσότερες άλλες χώρες δεν υπάρχει αυτό.

  5. #1940
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τρεις χώρες εκτός Ελλάδας έχω ζήσει, και σε όλες το φαινόμενο ήταν ίδιο: οι περισσότεροι δημιουργούσαν ή εισχωρούσαν σε ελληνικό κύκλο, οπότε μοιραία υπήρχε αποκοπή από το τοπικό περιβάλλον. Έκανα το λάθος όταν πήγα στο ΗΒ, αλλά ευτυχώς λόγω συνθηκών (το κλασικό ελληνικό ξεκατίνιασμα) ξέκοψα γρήγορα.
    Μα δε διαφώνησα ότι δε συμβαίνει. Για τους ίδιους λόγους απέχω κι εγώ από την Ελληνική κοινότητα του Εδιμβούργου. Μόνο με ένα φιλικό ζευγάρι, που γνωριζόμαστε από την εποχή που ήμασταν στο Κent, κάνουμε παρέα (πολύ παραπάνω από παρέα δηλαδή), με την αδερφή μιας παιδικής φίλης της γυναίκας μου και τον άντρα της κι ένα συνάδελφο στη δουλειά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Το έχω παρατηρήσει και σε άλλους λαούς. Αλλά εδώ μιλάμε για τους δικούς μας.
    Σωστά. Οι χειρότεροι είναι οι Κινέζοι. Από Ευρωπαίους χειρότεροι από εμάς (κατά την άποψή μου), κάτι που μου είχε κάνει τότε τρομερή εντύπωση τότε όντας φοιτητής, είναι οι Νότιοι Γάλλοι. Οι Βόρειοι καμία σχέση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Οι Σουηδοί έχουν έντονες επιρροές από ΗΠΑ και πολλά στοιχεία από κει έχουν αφομοιωθεί στην κουλτούρα τους, οπότε και η γλώσσα είναι σε καλό επίπεδο. Οι Φινλανδοί στην περιοχή του Ελσίνκι και στις βόρειες περιοχές τουριστικού ενδιαφέροντος ξέρουν εξαιρετικά αγγλικά (αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν έμαθα ποτέ καλά φινλανδικά...), αλλά σε άλλες περιοχές είναι άστα να πάνε...
    Ναι, στη Φινλανδία βρέθηκα δύο φορές (μία εβδομάδα την πρώτη φορά, δύο τη δεύτερη) στο Oulu. Όντως τα Αγγλικά τους δεν είναι πολύ καλά, αλλά μπορούσα να συνεννοηθώ με άνεση, ακόμα και με ανθρώπους που είχαν αρκετά μεγάλη δυσκολία με αυτή τη γλώσσα. Έχω συναντήσει πολύ πολύ χειρότερα (πχ Βαρκελώνη δεν παλευόντουσαν καθόλου, εκτός από τα πολύ νεαρά παιδιά). Εϊμαστε όμως πολύ offtopic
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #1941
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμένα το κύριο πρόβλημα δεν είναι η επαφή με τους ντόπιους, είναι το γεγονός ότι πολλές υπηρεσίες είναι μόνο στην ντόπια γλώσσα σε πολλές χώρες.
    Στην Ελλάδα πχ όλοι οι πάροχοι κινητής έχουν τα πάντα και στα Αγγλικά, όπως και οι τράπεζες. Το δημόσιο επίσης πολλά πράγματα, πχ το Taxis. Είναι εύκολο για όποιον καταλαβαίνει Αγγλικά να ψάξει πληροφορίες στο Internet.
    Στις περισσότερες άλλες χώρες δεν υπάρχει αυτό.
    Ένα από τα πράγματα στα οποία αναφέρθηκα. Λόγω γλώσσας, η δημόσιος βίος μπορεί να μην είναι προσβάσιμος και αυτό έχει πολλές συνέπειες.

    Όσον αφορά το nesting, συμφωνώ αλλά μετά από χρόνια στο Βέλγιο καταλαβαίνω το γιατί. Μένω σε μια πόλη χωρίς Πανεπιστήμιο. Αν έχει τίποτα ξένους, τότε είναι με ντόπιο παρτενέρ ή έχουν παιδιά σκυλιά και γατιά. Γενικά οι λαοί εδώ είναι κλειστοι. Λες και έχουν ένα κάστρο γύρω από τα σπίτια τους (μεταφορικά για τοίχοι στην ζωή) και δύσκολα θα σε βάλουν μέσα. Στην ευγένεια αρχηγοί αλλά φαίνεται μετά από μερικά χρόνια ότι μέχρι εκεί. Γενικά δηλαδή δεν τους καίγεται καρφακι για την αφομοίωση του ξένου. Η μόνη καραμέλα είναι το integration που έχει οικονομικό χαρακτήρα. Πληρώνουν φόρους και άρα not my problem. Οι Έλληνες δεν είμαστε και τόσο πολλοί και δεν φαίνεται το μέγεθος του προβλήματος. Ξένοι όμως από χώρες με διαφορετικό θρήσκευμα και κουλτούρα, όταν έχουν νούμερα, κάνουν τεράστιες φωλιές σε βαθμό που γίνονται κράτος εν κράτη αποτέλεσμα του δεν μου καίγεται καρφακι για την αφομοίωση των ξένων. Καταλαβαίνω λοιπόν το πώς και γιατί πολλοί ξένοι λαοί αναγκάζονται σαν fallback να φωλιάζουν. Εγώ από άποψη δεν έμεινα Βρυξέλλες γιατί ήθελα να αφομοιωθω. Και την γλώσσα έμαθα και την χώρα τους την ξέρω καλύτερα. Όμως ο κύκλος μου είναι και θα είναι ξένοι. Και αν δεν πάω σε μεγαλύτερη πόλη, θα είναι μικρός και θα έχει μοναξιά. Αν ήμουν πχ Άραβας, με το πλήθος τους δεν θα ήταν θέμα αλλά προφανώς και θα πήγαινα στην φωλιά γιατί αλλιώς ξέρεις, ακούς και βλέπεις τί ακολουθεί. Εγώ δεν άκουσα και σε κάποιο βαθμό έχασα 10 χρόνια γιατί μου αρέσουν οι μικρές πόλεις. Αν συγκρίνω με ένα πχ βέλγο που θα έρθει να μείνει Ελλάδα, ειδικά αν πάει σε κανένα μικρό μέρος δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει Έλληνας. Και δεν το λέω τώρα για την υπερηφάνεια και άλλες βλακείες. Μπορεί να έχουμε πολλά κακα, μπορεί να έχουμε δόλιους σκοπούς αλλά μόνο τοίχοι δεν σηκώνουμε. Το παράδειγμα δεν περιλαμβάνει φυσικά κάθε έθνος αλλά όταν δεν γίνεται είναι γιατί υπάρχει εθνικός ρατσισμός. Εδώ απλά δεν τους ενδιαφέρει για κανένα, σε βαθμό που τα ίδια κάνουν και μεταξύ τους όταν μετακομίζουν. Γι'αυτό και τρέχουν κάθε σκ 150 χλμ μακριά για να δουν τα φιλαράκια τους και στην γειτονιά (δρόμο με σπίτια) δεν ξέρουν κανένα.

    Και στα μαθήματα των ολλανδικών, όλοι οι νότιοι συμφωνούν στο παράπονο ακόμα και με ντόπιο παρτενέρ και οι Πολωνοί, Γερμανοί και Αυστριακοί πχ δεν βρίσκουν κανένα πρόβλημα.

  7. #1942
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ισχύει πως είναι δύσκολο να κάνεις πχ φίλους Άγγλους, αλλά πρέπει κι εσύ να βοηθάς τον εαυτό σου. Εγώ είμαι ακαταμάχητος βέβαια, οπότε έπεσε το Αγγλοκόριτσο , και μετά έγινα double agent.

    Και εννοείται πως υπάρχουν κάποιες φορές και οικογενειακοί λόγοι για επιστροφή, εκεί πάσο εννοείται.

    Πιο πολύ έχω στο μυαλό μου περιπτώσεις ανθρώπων που έρχονται πίσω και αρχίζουν πάντα να φταίνε οι άλλοι και όχι η γούνα τους. Με Ελληνική κοινότητα επίσης ασχολήθηκα περίπου 3 μήνες, μέχρι που σιχάθηκα και τέλος. Από τότε ο φιλικός μου κύκλος είναι ένας Κύπριος, ένας Άγγλος μια Κινέζα, μια Βιετναμέζα και μια Ιταλίδα.

    Σαν ανέκδοτο.

  8. #1943
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τότε ο φιλικός μου κύκλος είναι ένας Κύπριος, ένας Άγγλος μια Κινέζα, μια Βιετναμέζα και μια Ιταλίδα.

    Σαν ανέκδοτο.
    Τούρκος-Ιταλός-Ινδονήσιος ))

  9. #1944
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.913
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Βέβαια και στην μια και στην άλλη περίπτωση μιλάμε για παρέα με expats κατά κύριο λόγο.

  10. #1945
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμένα το κύριο πρόβλημα δεν είναι η επαφή με τους ντόπιους, είναι το γεγονός ότι πολλές υπηρεσίες είναι μόνο στην ντόπια γλώσσα σε πολλές χώρες.
    Στην Ελλάδα πχ όλοι οι πάροχοι κινητής έχουν τα πάντα και στα Αγγλικά, όπως και οι τράπεζες. Το δημόσιο επίσης πολλά πράγματα, πχ το Taxis. Είναι εύκολο για όποιον καταλαβαίνει Αγγλικά να ψάξει πληροφορίες στο Internet.
    Στις περισσότερες άλλες χώρες δεν υπάρχει αυτό.
    Έλα μην λέμε ανέκδοτα.
    Έχεις πάει με άτομο που δεν μιλάει ελληνικά να κάνει δουλειά σε ελληνική τράπεζα ή δημόσια υπηρεσία;
    Προφανώς όχι και για αυτό τα παρουσιάζεις όμορφα και ωραία.

    Οχι η Ελλάδα καθόλου δεν δίνει κάποιο πλεονέκτημα για αγγλόφωνους σε τέτοιες υπηρεσίες.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #1946
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Με φυσική παρουσία σε δημόσια υπηρεσία όντως δε θα γίνει τίποτα. Και σε τράπεζα οι πιθανότητες είναι σχετικά μειωμένες. Αυτό που λέει ο lewton όμως αφορά στις online υπηρεσίες, όπου εκεί έχει γίνει μια σχετικά καλή δουλειά, ειδικά στις τράπεζες. Επίσης πολύ ενθαρρυντικό είναι ότι τράπεζες δέχονται έγγραφα (δικαιολογητικά) και σε αγγλική γλώσσα, πχ βεβαίωση εργασίας από εργοδότη.
    Ανυπόγραφος

  12. #1947
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με φυσική παρουσία σε δημόσια υπηρεσία όντως δε θα γίνει τίποτα. Και σε τράπεζα οι πιθανότητες είναι σχετικά μειωμένες. Αυτό που λέει ο lewton όμως αφορά στις online υπηρεσίες, όπου εκεί έχει γίνει μια σχετικά καλή δουλειά, ειδικά στις τράπεζες. Επίσης πολύ ενθαρρυντικό είναι ότι τράπεζες δέχονται έγγραφα (δικαιολογητικά) και σε αγγλική γλώσσα, πχ βεβαίωση εργασίας από εργοδότη.
    Και εγώ πιστεύω κάνει διαφορά τουλάχιστον το online κομμάτι. Είναι το σημείο εκκίνησης. Τώρα στις υπηρεσίες δεν ξέρω αν το πρόβλημα είναι από ελλειψη γνώσης ή απλά είναι κακόβουλοι. Εξαρτάται φαντάζομαι και από την φάτσα σου.

  13. #1948
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ πιστεύω κάνει διαφορά τουλάχιστον το online κομμάτι. Είναι το σημείο εκκίνησης. Τώρα στις υπηρεσίες δεν ξέρω αν το πρόβλημα είναι από ελλειψη γνώσης ή απλά είναι κακόβουλοι. Εξαρτάται φαντάζομαι και από την φάτσα σου.
    Αυτό ακριβώς (και ο,τι έγραψε ο Euri).
    Είναι μια τεράστια βοήθεια να μπορείς να βρεις τόσο πολλά πράγματα στα Αγγλικά.


    Κατά τα άλλα, όχι δεν ζηλεύω όποιον ξένο αποφάσισε να ζήση στην Ελλάδα. Βοήθεια του.

  14. #1949
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς (και ο,τι έγραψε ο Euri).
    Είναι μια τεράστια βοήθεια να μπορείς να βρεις τόσο πολλά πράγματα στα Αγγλικά.


    Κατά τα άλλα, όχι δεν ζηλεύω όποιον ξένο αποφάσισε να ζήση στην Ελλάδα. Βοήθεια του.
    Συχνά αναρωτιέμαι τι έκαναν οι μετανάστες πριν το ίντερνετ και τα κινητά. Εγώ θυμάμαι είχα έρθει το 11 και στην καλύτερη είχα translate και χάρτες για τον δρόμο. Είναι εύκολο να μιλήσεις αρνητικά για τις φωλιές αλλά σε χώρα που δεν ξέρεις την γλώσσα και η τεχνολογία δεν βοηθάει, καλώς ή κακώς εξαρτάσαι από την φωλιά.

  15. #1950
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς (και ο,τι έγραψε ο Euri).
    Είναι μια τεράστια βοήθεια να μπορείς να βρεις τόσο πολλά πράγματα στα Αγγλικά.
    το Α και το Ω είναι...και το ζω καθημερινά στη χώρα που μένω, οπού αν δεν μιλάς ρωσικά απλά δεν την παλεύεις στη καθημερινότητα, στις δε υπηρεσίες (ιδιωτικές και δημόσιες) δεν παίζει να σου μιλήσουν αγγλικά ακόμα και αν ξέρουν.

Σελ. 130 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 110120125128129130131132 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας