Σελ. 96 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.426-1.440 από 1985
  1. #1426
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συνάδελφος που επιστρέφει είναι συναγωνιστής στο coding: μας σκάει ο compiler στο Hello World . Είμαστε και οι δύο Μηχανικοί Υπολογιστών, αλλά μονο στα χαρτιά (αν και προσωπικά ήμουν αρκετά καλός στα Διακριτά Μαθηματικά και στη Θεωρητική Πληροφορική). Εγω ειμαι στα χαρτιά και Ηλεκτρολογος Μηχανικός, μιας και σιχαίνομαι τα ρεύματα. Είμαι Ήμουν ένας τίμιος δικτυάς οπτικάριος (fiber optics κόκκινο laser πίου-πίου). Ο συναδελφος ειναι δυνατός σε μεταφορά και διανομή ηλεκτιρκου ρεύματος και σε μεσες/υψηλές τάσεις.
    Θυμησε μου. Εσυ δεν δουλεύεις στην πολιτική αεροπορία; Πιστεύω ότι η δουλειά που βρήκες στην Ελλάδα είναι πολύ εξεζητημένη. Σουπερ πολύ αν σκεφτείς και το οικονομικό αλλά εγώ ακόμα θα το σκεφτόμουν σοβαρά να γυρίσω για τις δουλειές των απλών θνητών. Να αναφέρω μερικά παραδείγματα.

    • Μπορεί κάτι να κουνηθεί για Πάτρα. Μια χαρά και έχει και φτηνά ενοίκια και εκεί είναι και οι φίλοι μου. Δεν γουστάρω Αθήνα. Αλλά αν τύχει και στραβώσει δεν έχει άλλες δουλειές όμως.
    • Κάποιος θέλει να μου μιλήσει για Αθήνα. Θα ακούσω και θα πω
    • Ένας φίλος έκανε πέρσι μια προσπάθεια να γυρίσει γιατί δεν θέλει να μείνει εδώ και τρόμαξε το μάτι του με τον ερασιτεχνισμό. Θα μου πεις εδώ δεν έχει; Εγώ τα δυο τελευταία χρόνια έχω πάθει σοκ στο Βέλγιο και γύρω από τις Βρυξέλες.



    Για μένα Ελλάδα που να την χαίρεσαι δηλαδή όχι Αθήνα, είναι μονο για remote. Αν ήμουν ακόμα προγραμματιστής μάλλον θα ήμουν Πάτρα. Αλλά σε πιο senior θέσεις, δύσκολο.

    Με άλλα λόγια, σου έκατσε φανταστικά και ΜΠΡΑΒΟ και κτλ. Αλλά πιστεύω εκπροσωπείς μια πολύ μεγάλη εξαίρεση.

  2. #1427
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, εγω είμαι αυτός, Καταφερα να γινω μόνιμος δημόσιος υπάλληλος. Life achievement unlocked . Γι'αυτό ηθελα να γίνω επιστήμονας, για να μπω στο Δημόσιο . Πέρα από την πλάκα (σσ. ιδανικά θα ηθελα να ασχολούμαι ακόμα με οπτικές ίνες, αλλά θα έπαιρνα το 1/3 με 1/4 των σημερινων αποδοχών μου για τις διπλάσιες ώρες εργασίας) , είμαι πολύ τυχερός με το όλο concept και επειδη ξερω ότι αυτο είναι η εξαίρεση, αναφέρω περιπτώσεις συναδελφων Μηχανικών που επαναπατρίζονται, για να δείξω ότι δε χρειάζεται να κερδίσεις το Τζόκερ (ή να περάσεις Ελεγκτής Εναέριας κυκλοφορίας, είναι πρακτικά ισοδυναμα αυτα τα δύο ) για να γυρισεις Ελλάδα.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  3. #1428
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.708
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα χρόνια μου στο ΕΜΠ (2004-2009, που για να τα μάθω καλύτερα έκατσα 2004-2011 ), τα 2 πρώτα δεν υπήρχαν καλά-καλά ως concept, ενώ cyber security είχε ξεκινησει να αναπτύσσεται, αλλά ήταν ακόμα στα σπάργανα (σσ. μιλάω πάντα σε ακαδημαϊκό επίπεδο). Η επιστημη του Ηλεκτρολογου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών είναι αχανής. Μπορείς να ειδικευθεις στο ενεργειακό κομμάτι (παραδοσιακός Ηλεκτρολογος Μηχανικός), όπου εχεις πληθώρα επιλογών (ηλεκτρολογικά σχέδια σπιτιών και εγκαταστάσεων, ΑΠΕ, μεση/υψηλη τάση κοκ). Μπορείς να είσαι μόνο κομπιουτεράς (Μηχανικός Υπολογιστών), όπου εκεί και αν μπορείς να πας σε software ή hardware και μετά σε αμετρητες γλώσσες προγραμαμτισμου, βασεις δεδομένων, θεωρητική πληροφορική, τεχνητή νοημοσύνη, αρχιτεκτονική υπολογιστών κοκ. Υπάρχουμε και οι ενδιαμεσοι, που δεν είμαστε ούτε το ένα ούτε το άλλο και προτιμάμε Δίκτυα/Τηλεπικοινωνίες, Ηλεκτρονική ή Ρομποτική. Γενικά, οι δυνατότητες ειναι αμέτρητες και γι'αυτό βλεπω πολλούς συναδελφους μου να επαναπατρίζονται και να βρίσκουν αρκετά εύκολα δουλειά ως Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί, ως Μηχανικοί Υπολογιστών, ως τα ενδιαμεσα που είπα ή (το καλύτερο απ'όλα) και ως μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι .




    Spoiler:
    Νομίζω ότι εσωσα το offtopic αριστοτεχνικά, ας γυρισουμε στο θέμα μας .


    Είσαι λαμπρό παράδειγμα επιστροφής, είμαστε εντελώς ontopic
    Aν και μία μετάθεση στη Βουλή ή σε πολιτικό γραφείο βουλευτή, με μία μικρή αύξηση μισθού να ήταν καλύτερη λύση.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #1429
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν προγραμματιστής θα μπορούσε να βρεί καλύτερη δουλειά.
    Πληρώνουν καλά λεφτά οι Αμερικάνοι.
    Και ξέρω τι λέω.

    Οι ενεργειακοί (και δεν μιλάω για να ζεις σε πλατφόρμα πετρελαίου) και οι μηχανικοί περιβάλλοντος έχουνε ζήτηση παγκοσμίως, δεν ξέρω τι λεφτά πληρώνουνε.
    Τεράστια ζήτηση από την άποψη αναλυτών και συμβούλων από την εμπειρία μου, αλλά σε θέσεις που τα Αγγλικά πρέπει να τα χειρίζεσαι σε επίπεδο C2 αλλιώς δύσκολα θα πας πιο πέρα από τη συνέντευξη.

    Έκανα μια δοκιμή να αφήσω το academia και να μπώ στο industry (consultancy) πριν 1 χρόνο. Έκατσα λίγο παραπάνω από 6 μήνες, και τον Μάρτιο, παράτησα το σπορ τη μέρα που άρχισαν να με πιέζουν να υπογράψω τη λήξη του probation. Αυτό γιατί το consultancy σε πολύ μεγάλο βαθμό κάνει δουλειές του ποδαριού (aka κοροιδεύει - κατσαπλιάδικα report) και θα μου έκανε κακό στην καριέρα μου. Εκτός κι αν είσαι στους μεγάλους παίκτες του Λονδίνου (IHS Markit, Navigant κτλ), αλλά Λονδίνο δεν πλησιάζω ούτε απέξω (και εκεί υπάρχει πολύ πιο σοβαρός κόσμος από μένα).

    Γνώμη μου πως αν τα πανεπιστήμια δουν τον consultancy ρόλο τους σοβαρά, θα σβήσουν πολλές consulting εταιρίες από το χάρτη. Και λόγω του urgency για έσοδα που τους φέρνει η κατάσταση με το covid, ίσως να το κάνουν.

  5. #1430
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.708
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεράστια ζήτηση, αλλά σε θέσεις που τα Αγγλικά πρέπει να τα χειρίζεσαι σε επίπεδο C2 αλλιώς δύσκολα θα πας πιο πέρα από τη συνέντευξη.

    Έκανα μια δοκιμή να αφήσω το academia και να μπώ στο industry (consultancy) πριν 1 χρόνο. Έκατσα λίγο παραπάνω από 6 μήνες, και τον Μάρτιο, παράτησα το σπορ τη μέρα που άρχισαν να με πιέζουν να υπογράψω τη λήξη του probation. Αυτό γιατί το consultancy σε πολύ μεγάλο βαθμό κάνει δουλειές του ποδαριού (aka κοροιδεύει - κατσαπλιάδικα report) και θα μου έκανε κακό στην καριέρα μου.

    Γνώμη μου πως αν τα πανεπιστήμια δουν τον consultancy ρόλο τους σοβαρά, θα σβήσουν πολλές consulting εταιρίες από το χάρτη.
    Οτι και να κάνετε πλέον εσείς οι σύγχρονοι πιτσιρικάδες, τα αγγλικά πρέπει να είναι σε επίπεδο μητρικής γλώσσας. Μετά ο πλανήτης είναι έτοιμος να σας υποδεχτεί.
    Και γνωρίζω αρκετούς έως πολλούς (και μη μηχανικούς) 25-30 χρονών με τέτοιες ικανότητες που πήρανε πτυχίο τα πρώτα χρόνια της κρίσης και την κάνανε.

    Υπάρχει και το καλό consultancy, υπάρχουν και εταιρείες πετρελαικές, τσιμέντων κλπ που τους χρειάζονται.
    Ξέρω 2 τουλάχιστον παιδάκια που τελειώσανε μηχανικοί περιβάλλοντος, κάνανε μεταπτυχιακό στην Δανία (master) και μετά διάλεγαν και διαλέγουν σε ποιά χώρα θέλουν να ζήσουν (εκτός Ελλάδας φυσικά)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #1431
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Ωραίο και σχετικό θα ήταν να γίνει μια έρευνα, από όσους επαναπατρίζονται, πόσοι ξαναφεύγουν μέσα σε 1-2 χρόνια.

    Από προσωπικά μου παραδείγματα, ξέρω 3 στους 3 που ήρθαν και έφυγαν μέσα σε 1 χρόνο γιατί δεν την πάλευαν με την ελληνική πραγματικότητα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #1432
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.708
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο και σχετικό θα ήταν να γίνει μια έρευνα, από όσους επαναπατρίζονται, πόσοι ξαναφεύγουν μέσα σε 1-2 χρόνια.

    Από προσωπικά μου παραδείγματα, ξέρω 3 στους 3 που ήρθαν και έφυγαν μέσα σε 1 χρόνο γιατί δεν την πάλευαν με την ελληνική πραγματικότητα.
    Δεν ξέρω πόση θλίψη μπορεί να δώσει
    Το να γυρίσεις και να δουλεύεις στο Δημόκριτο
    Οπου από εξοπλισμό πάει πολύ καλά (δωρεές)
    Να παίρνεις projects από την Φιλανδία

    Και να είσαι 4-5 μήνες απλήρωτος
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #1433
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι και να κάνετε πλέον εσείς οι σύγχρονοι πιτσιρικάδες, τα αγγλικά πρέπει να είναι σε επίπεδο μητρικής γλώσσας. Μετά ο πλανήτης είναι έτοιμος να σας υποδεχτεί.
    Και γνωρίζω αρκετούς έως πολλούς (και μη μηχανικούς) 25-30 χρονών με τέτοιες ικανότητες που πήρανε πτυχίο τα πρώτα χρόνια της κρίσης και την κάνανε.

    Υπάρχει και το καλό consultancy, υπάρχουν και εταιρείες πετρελαικές, τσιμέντων κλπ που τους χρειάζονται.
    Ξέρω 2 τουλάχιστον παιδάκια που τελειώσανε μηχανικοί περιβάλλοντος, κάνανε μεταπτυχιακό στην Δανία (master) και μετά διάλεγαν και διαλέγουν σε ποιά χώρα θέλουν να ζήσουν (εκτός Ελλάδας φυσικά)
    Συμφωνώ αλλά αν δεις τα αγγλικά που μιλιούνται στις Βρυξέλες θα πάθεις σοκ. Οι Έλληνες έχουμε προχωρήσει πολύ στο θέμα. Ακόμα και οι πρώην σοβιετικές χώρες έχουν γινει σουπερ. Κάτι λατινοφωνα όμως κουνελάκια μαζί με κάτι τουρκο-άραβες-αφρικάνους-μέση ανατολή έχουν πολύ πλάκα. Και μετά μου τα πρήζουν εμένα που δεν μιλάω σουπερ ολλανδικά. Καλύτερα από τα αγγλικά που μιλιούνται μιλάω αλλά σταματάω τώρα να μην βιδωθώ. Πάντως, Ολλανδοί, Σκανδιναβοί και πρώην σοβιετικό μπλόκ έχουν θέσει άλλα επίπεδα.

  9. #1434
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.708
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Συμφωνώ αλλά αν δεις τα αγγλικά που μιλιούνται στις Βρυξέλες θα πάθεις σοκ. Οι Έλληνες έχουμε προχωρήσει πολύ στο θέμα. Ακόμα και οι πρώην σοβιετικές χώρες έχουν γινει σουπερ. Κάτι λατινοφωνα όμως κουνελάκια μαζί με κάτι τουρκο-άραβες-αφρικάνους-μέση ανατολή έχουν πολύ πλάκα. Και μετά μου τα πρήζουν εμένα που δεν μιλάω σουπερ ολλανδικά. Καλύτερα από τα αγγλικά που μιλιούνται μιλάω αλλά σταματάω τώρα να μην βιδωθώ. Πάντως, Ολλανδοί, Σκανδιναβοί και πρώην σοβιετικό μπλόκ έχουν θέσει άλλα επίπεδα.

    Kαλά κι εσύ
    Χάθηκε να βρεις Ολλανδέζα γκόμενα ?
    Κατά προτίμηση της Φιλοσοφικής.
    Σ'ένα χρόνο θα τάχες ξεπετάξει
    Και αυτήν και αυτά
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #1435
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και να είσαι 4-5 μήνες απλήρωτος
    Ο κυριότερος φόβος μου στη σκέψη του να γυρνούσα ποτέ στην Ελλάδα.

    Το άλλο είναι η ανασφάλεια που δημιουργεί το συνεχώς μεταβαλλόμενο φορολογικό πλαίσιο.

    Από την άλλη η Ελλάδα και το υπέροχο ΤΕΕ όπως έχω πεί πολλές φορές δε δέχεται καν να με χαρακτηρίσει ως μηχανικό (τον παλιοΤΕΙτζή ), ή με βαφτίζουν με κάτι αστείους τίτλους που δεν προκύπτουν από πουθενά πχ. τεχνολόγος.

    Εξέλιξη λόγω προσόντων; Μπα. Once ΤΕΙ, always TEI. Δρ. Τεχνολόγος λοιπόν, με postdoc.

    Ο τραγέλαφος του να σε θεωρούν ανεπαρκή ως μηχανικό, και να κάνεις επίβλεψη στη ΡΑΕ και τον ΑΔΜΗΕ σε EU projects ως απεσταλμένος του Άγγλου partner είναι ακόμα νωπός.

  11. #1436
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων


    Είσαι λαμπρό παράδειγμα επιστροφής, είμαστε εντελώς ontopic
    Aν και μία μετάθεση στη Βουλή ή σε πολιτικό γραφείο βουλευτή
    Αυτό, αν εχεις βύσμα, γίνεται. Αλλά δεν εχω . Αν εχεις, στείλε πμ .

    #braingain

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    με μία μικρή αύξηση μισθού να ήταν καλύτερη λύση.
    Αυτό δε θα μπορούσε να γίνει, ό,τι βυσμα και αν είχα . Δε βγαινουν τα νούμερα .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο και σχετικό θα ήταν να γίνει μια έρευνα, από όσους επαναπατρίζονται, πόσοι ξαναφεύγουν μέσα σε 1-2 χρόνια.

    Από προσωπικά μου παραδείγματα, ξέρω 3 στους 3 που ήρθαν και έφυγαν μέσα σε 1 χρόνο γιατί δεν την πάλευαν με την ελληνική πραγματικότητα.
    Πολύ ενδιαφέρον. Εχω 7/7 γνωστούς επαναπατρισθέντες, που εχουν μεινει Ελλάδα μόνιμα και για πάντα, βρήκαν την ευτυχία τους, καθώς και δεκάδες που θα ερχόντουσαν ακόμη και με τα πόδια Ελλάδα, ακόμη και με τα 2/3 του μισθου τους για +25% ώρες εργασίας. Βέβαια, το δείγμα μου ειναι αρκετά biased, γιατί σχεδον όλοι τους βρίσκονται στο βοθρόλακκο του τεταρτοκοσμικού Benelux . Για να τα λέμε όλα, ξερω 4 άτομα , που δε θα επέστρεφαν Ελλάδα ακόμη και με παραπάνω μισθό και εργασιακή ασφάλεια. Είχα ~100 άτομα που ηταν ο ευρυτερος ελληνικος κύκλος μου στην Ολλανδία,οπότε συμπεραίνουμε ότι 4 στους 100 Ελληνες της Ολλανδίας τρελαίνονται στην ξενιτιά:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  arkas.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  233,6 KB 
ID: 216859




    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι και να κάνετε πλέον εσείς οι σύγχρονοι πιτσιρικάδες, τα αγγλικά πρέπει να είναι σε επίπεδο μητρικής γλώσσας. Μετά ο πλανήτης είναι έτοιμος να σας υποδεχτεί.
    Και γνωρίζω αρκετούς έως πολλούς (και μη μηχανικούς) 25-30 χρονών με τέτοιες ικανότητες που πήρανε πτυχίο τα πρώτα χρόνια της κρίσης και την κάνανε.

    Υπάρχει και το καλό consultancy, υπάρχουν και εταιρείες πετρελαικές, τσιμέντων κλπ που τους χρειάζονται.
    Ξέρω 2 τουλάχιστον παιδάκια που τελειώσανε μηχανικοί περιβάλλοντος, κάνανε μεταπτυχιακό στην Δανία (master) και μετά διάλεγαν και διαλέγουν σε ποιά χώρα θέλουν να ζήσουν (εκτός Ελλάδας φυσικά)
    Πέρα από την όποια πλάκα, χωρίς C2 στα αγγλικά, θα έχεις θέματα εξω. Ακομη και αν δεν στο λενε, θα έχεις στο πώς σε βλέπουν. Και για την ακριβεια, πρέπει να ξεπεράσουμε και την πτυχιολαγνεία, τα αγγλικά πρέπει να τα μιλάς near-native. Μόνο και μόνο το να πρέπει να βάζεις υπότιτλους σε αγγλοφωνη σειρά για να καταλαβαινεις, ειναι αυτόματη αποτυχία σου (εξαιρούνται φυσικά εκπομπές με συγκεκριμένη ορολογία, εκτός και αν ειναι η δουλειά σου, πχ όποτε βλέπω Air Crash Investigation με υπότιτλους χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο με τις μεταφρασεις και δεν μπορώ να τους κρύψω, δυστυχως).

    Σε γενικές γραμμές οι Ελληνες εχουμε πολυυυυυυ υψηλοτερο επίπεδο αγγλικών από όλους τους Μεσόγειους (πλην Κύπριων, για ευνόητους λόγους). Εξαιρεσεις υπάρχουν πάντα, μιλάω για το γενικοτερο επιπεδο. Με τους δε Κινεζους,ειμαστε η μερα με τη νυχτα, κάνουν κατα συντριπτική πλειοψηφια απελπιστικά πολλά λάθη.

    Spoiler:
    Αγαπημενη μετάφραση ACI ειναι το airspeed του αεροπλάνου να το μεταφραζουν ως "ταχύτητα αέρα" και φυσικά το πιο κλασικό ειναι το runway ως "αεροδιάδρομος"


    - - - Updated - - -

    Το φοβερο είναι ότι μακράν τα καλύτερα αγγλικα σε όλα τα επίπεδα (λεξιλογιο, προφορά, γραμματική) από expat τα εχω ακούσει και διαβασει (γραφαμε μαζί ομαδικές αναφορές) από Μεξικάνο συνάδελφο Ηλεκτρολόγο Μηχανικό στο Αϊντχοφεν, με τον οποίο ημουν κολλητος για 2+ χρόνια (μετά αραιώσαμε για πρακτικούς λόγους αλλαγής πόλης) στην Ολλανδία. Ο άνθρωπος δεν ειχε κανένα πτυχιο αγγλικών , ούτε Palso (ετσι δεν το λέγανε; ) και με έκανε να θέλω να τον δολοφονήσω από ζήλια επειδή ξεκάθαρα τα αγγλικά του ηταν καλύτερα από τα δικά μου (Cambridge Proficiency ο υποφαινόμενος και 20 καλοκαίρια μόνο Αγγλικα στο ξενοδοχείο). Αλλά τον συγκεκριμενο τον περνούσες για Βρετανο καθηγητή φιλολογίας, τόσο πολύ (διαβαζε μόνος του αγγλικα στο σπίτι στο Μεξικό). Απλά πήρε ενα IELTS για να συμπληρωσει τα δικαιολογητικά της αίτησής του για το μεταπτυχιακό στο Πολυτεχνείο του Αϊντχόφεν. Τουλάχιστον τον είχα στα Μαθηματικά (ΕΜΠίτης γαρ), οπότε κερδίζω .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  12. #1437
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που γράφεις στο τελευταίο ποστ για τους κυπραιουςκαι τα αγγλικά δεν ισχύουν. Μένω Κύπρο και τα αγγλικά τους εδώ είναι πολύ μέτρια, σίγουρα όχι σε native. Ούτε τα Αγγλικά είναι βασική γλώσσα εδώ. Όσοι μιλάνε άριστα αγγλικά είναι είτε μεγαλωμένοι έξω ή σπουδαγμενοι έξω.
    Οι ντόπιοι γενικα έχουν θέμα.

    Οι Μαλτεζοι όμως είναι σε άριστο επίπεδο γενικά, με τα αγγλικά ως βασική γλώσσα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #1438
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.708
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Για την επιστροφή,
    έχει τεράστια σημασία αν κουβαλάς μόνο το κουφάρι σου ή έχεις οικογένεια με παιδί.

    Πίσω στα πέτρινα χρόνια του 1983 το βασικό ήταν η στρατιωτική θητεία.
    Είχα πολλούς γνωστούς και φίλους ανυπότακτους όπου περιμένανε αν το Ελληνικό Δημόσιο θα τους επέτρεπε να έρθουν 5 μέρες τα Χριστούγεννα να δούνε την μάνα τους.
    Αν σε τσιμπούσανε εκτός προθεσμιών, απλά πήγαινες 2 χρόνια στρατό.

    Αυτός ήτανε και ο λόγος που γύρισα γιατί ήμουνα προστάτης οικογενείας (είχε πεθάνει ο πατέρας μου) και είχα θητεία 1 χρόνο.
    Γύρισα να υπηρετήσω γιατί δεν γούσταρα να μου κόψουν την Ελλάδα.
    Αν η μητέρα μου πάθαινε κάτι, πήγαινα κανονική θητεία 2 χρόνια, δεν είχα κανένα να προστατέψω και εμένα με προστάτευε ο Ελληνικός Στρατός.

    Και σήμερα με τους 9 μήνες θητεία δημιουργείται πρόβλημα σε ορισμένους.
    Εχω περίπτωση μηχανικού που μετά το μεταπτυχιακό του στην Αγγλία βρήκε αμέσως δουλειά στα Εμιράτα.
    Δεν είχε πάει όμως στρατό.
    Φυσικά έφυγε για Εμιράτα, έχουν χαλαρώσει τα πράγματα κάποια στιγμή θα τον εξαγοράσει.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #1439
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Έχω την αίσθηση ότι υπερβάλλεις λίγο για το Benelux, αλλά οκευ προσωπικές εμπειρίες και εκτιμήσεις. Εγώ για παράδειγμα δεν καταλαβαίνω οποιονδήποτε που του αρέσει η Αθήνα και θέλει να ζήσει εκεί. Εξαιρω προφανώς την ανάγκη. Εγώ όταν είχε +30 θυμάμαι γυρναγα και ήθελα να βγάλω τα παπούτσια γιατί ένιωθα τα πόδια μου ότι είχαν πιάσει φωτιά.

    Εμένα πάντως το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι η μοναξιά. Βέβαια και στην Αθήνα είχα χάσει την παρέα μου γιατί μια γκομενα .... Στην Πάτρα που θα ζούσα πανευκολα λόγω μεγέθους αλλά και προσβασης σε ωραία θάλασσα δεν έχει δουλειές ή αν βρεις μια και μετά κλείσει τοτε τι;

    Συνολικά και πάντα με προσωπικές εμπειρίες αυτά που βρίσκω αρνητικά στο Βέλγιο σε σχέση με Ελλάδα είναι η έλλειψη θάλασσας, ανθρώπων γιατρών, ο ελληνικός φούρνος και τα καλοκαιρινά φρούτα. Πιστεύω επίσης ότι οι άνθρωποι είναι κλειστοί σε νέες σχέσεις αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος γιατί συγκρίνω συμπεριφορές σε διαφορετικές ηλικίες. Μια φορά ζούμε κάθε περίοδο.

    Επίσης, οι προσωπικές σχέσεις παίζουν τεράστιο ρόλο. Εγώ δεν την παλεύω με τους γονείς μου. Γενικά δεν την παλεύω με την γενιά τους και την ξερολιαση και ψωροπεριφανεια τους που σε κάποιο βαθμό οδήγησαν πολλούς από μας να φύγουν. Συνεπώς δεν μου λείπει αυτό συναισθηματικά.

    Γράφω με εντελώς προσωπικά κριτήρια για να αναδείξω επίσης ότι δεν υπάρχει σωστό ή λάθος δύο θέμα του νήματος αλλά προσωπικές ερμηνείες και το κυριότερο όλων προσωπική τύχη ή γκαντεμια. Μας αρέσει πολύ να θυμόμαστε μόνο τα θετικά αλλά αν η ζωή έχει οποιαδήποτε επαφή με την στατιστική, τότε για κάθε κωλοφαρδοι υπάρχει και ένας γκαντεμης που για πολλούς λόγους ξεχνάμε.

  15. #1440
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που γράφεις στο τελευταίο ποστ για τους κυπραιουςκαι τα αγγλικά δεν ισχύουν. Μένω Κύπρο και τα αγγλικά τους εδώ είναι πολύ μέτρια, σίγουρα όχι σε native. Ούτε τα Αγγλικά είναι βασική γλώσσα εδώ. Όσοι μιλάνε άριστα αγγλικά είναι είτε μεγαλωμένοι έξω ή σπουδαγμενοι έξω.
    Οι ντόπιοι γενικα έχουν θέμα.

    Οι Μαλτεζοι όμως είναι σε άριστο επίπεδο γενικά, με τα αγγλικά ως βασική γλώσσα.
    Επιβεβαιώνω για τους Κύπριους και το επίπεδο Αγγλικών που γνωρίζουν. Έκανα τη θητεία μου στην Εθνική Φρουρά ως ΕΛΔΥΚ 3/1 και γενικότερα έχω γνώση του νησιού λόγω φιλικών σχέσεων με Ελληνοκύπριους και πριν και μετά τη θητεία μου.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 96 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας