Σελ. 67 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 4757626566676869727787 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 991-1.005 από 1985
  1. #991
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  2. #992
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου τάλεγε η κόρη μου, είχανε φασαρίες γιατί ισχύει αναδρομικά και γι αυτούς που είναι πχ 2 χρόνια
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #993
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.368
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον έκτο φεύγεις ?
    Τα 19.000 παραμένουν.
    Τα άλλα σταματάνε
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #994
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου τάλεγε η κόρη μου, είχανε φασαρίες γιατί ισχύει αναδρομικά και γι αυτούς που είναι πχ 2 χρόνια
    Ναι, αλλαξε ο νόμος επί τω δυσμενέστερω με αναδρομική ισχύ. Για όσους νομίζουν ότι μόνο "στην μπανανία της Ελλάδας" συμβαίνουν αυτά.

    Ας δούμε και την εικόνα του Μπένελουξ από μια ελληνοβελγίδα, η οποία (σύμφωνα με όσα λέει) έζησε από τα 7 έως τα 26 της στο Βέλγιο:

    Spoiler:
    Βέλγιο - Αμβέρσα: Νίκη (26)



    Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα παιδιά που μιλήσαμε η Νίκη αποφάσισε να πάρει αντίθετο δρόμο! Η Νίκη μένει πολλά χρόνια στο Βέλγιο και σε λίγο καιρό θα τ' αφήσει όλα για να ζήσει μόνιμα στην πανέμορφη Θάσο! Η κρίση δεν την τρομάζει καθόλου και ανταλλάζει τα πάντα για να ζήσει κάτω από τον ήλιο της Ελλάδας.

    Οι περισσότεροι Έλληνες αποφασίζουν να φύγουν για το εξωτερικό. Εσύ επιστρέφεις! Τι σε έκανε να πεις... τέλος! Επιστρέφω στην Ελλάδα!
    Μένω εδώ από το 1997... οπότε 19 χρόνια. Ο μεγαλύτερος λόγος που θέλω να φύγω από εδώ είναι επειδή οι άνθρωποι έχουν κρύα ψυχή! Ο καιρός είναι κρύος και βροχερός... το φαγητό, η μουσική, απλά δεν μου αρέσει τίποτα!

    Τι σου λείπει περισσότερο από την Ελλάδα;
    Από την Ελλάδα μου λείπει περισσότερο η οικογένειά μου! Η νονά μου, η θεία μου, οι φίλοι μου, το φαγητό, η ατμόσφαιρα και ο τρόπος ζωής!



    Μένεις αρκετά χρόνια στο εξωτερικό. Ποιες είναι οι μεγαλύτερες διαφορές που βλέπεις ανάμεσα στο Βέλγιο και την Ελλάδα;
    Η μεγαλύτερη διαφορά που βλέπω μεταξύ των δύο χωρών είναι ότι στην Ελλάδα οι άνθρωποι δεν τα παρατάνε ποτέ και πραγματικά ζουν! Εδώ, οι άνθρωποι δουλεύουν και μετά πηγαίνουν σπίτι τους γιατί είναι κουρασμένοι. Δουλεύουν απλά 8 ώρες σ' ένα γραφείο. Οι Έλληνες δουλεύουν ακόμα και διπλή βάρδια και για λιγότερα χρήματα, αλλά παρόλα αυτά ξέρουν να ζουν και θα βγουν έξω! Στο Βέλγιο οι καφετέριες κλείνουν νωρίς κι οι άνθρωποι δεν βγαίνουν τόσο πολύ έξω. Στην Ελλάδα ακόμα κι όταν δεν έχεις πολλά χρήματα ξέρεις να ζήσεις! Θα βγεις έξω, θα δεις φίλους, την οικογένειά σου. Υπάρχει ζωή!

    Με τι σκοπεύεις ν' ασχοληθείς εδώ; Δεν σε τρομάζει καθόλου η κρίση που υπάρχει στην χώρα μας;
    Η κρίση δεν με τρομάζει καθόλου! Για να είμαι ειλικρινής στο Βέλγιο μπορείς να βγάλεις πολύ καλά λεφτά. Τι κάνεις όμως με τα χρήματα; Αγοράζεις ένα ακριβό αμάξι; Ένα μεγάλο σπίτι; Ακριβά ρούχα; Ή τσάντες γνωστών σχεδιαστών; Αυτό σε κάνει χαρούμενο; Με τα λεφτά δεν μπορείς να αγοράσεις την ευτυχία! Προτιμώ να ζήσω στην Ελλάδα και να βγάζω χρήματα με τα οποία... ίσα - ίσα θα πληρώνω τους λογαριασμούς μου και το φαγητό μου. Θα έχω ζωή όμως! Στην Ελλάδα υπάρχουν όμορφα τοπία! Βουνά, καθαρός αέρας, καθαρή γαλάζια θάλασσα, νόστιμο φαγητό, φίλοι και οικογένεια που πραγματικά νοιάζεται. Προτιμώ να ζω έτσι, χωρίς αρκετά χρήματα, αλλά με όμορφο περιβάλλον κι αληθινούς ανθρώπους και να μην ζω με... ψεύτικους ανθρώπους και ακριβά αντικείμενα. Δεν λέω ότι όλοι οι άνθρωποι είναι έτσι στο Βέλγιο ή κακοί. Απλά εδώ δεν ζουν τη ζωή τους! Απλά δουλεύουν για να βγάζουν λεφτά, κι άλλα λεφτά κι άλλα! Ξεχνούν πόσο όμορφο είναι απλά να κάθεσαι και ν' αγναντεύεις τη θάλασσα και ν' ακούς την φύση!


    Γινόμαστε εκατομμύρια οι Benelux haters . Από συναδελφο που είναι στην Αμβερσα από το 2015, δεν την ξέρει πάντως (και εκεί η ελληνική παροικία δεν ειναι τεραστια σε μέγεθος,όπως σε Αμστερνταμ και Βρυξελλες). Θα ηθελα να μάθω την ιστορία της επιστροφής της και αν τελικά ξαναπήγε στο Βέλγιο, όπως κάποιοι προφήτευαν στα σχόλια. Οι απαντήσεις της είναι θα-κυλιόμαστε-στα-ηλιόλουστα-λιβάδια-στις-ηλιόλουστες-παραλίες φάση. Εάν θες πράγματι να γυρισεις, θα πρέπει και να αντέχεις (από όλες τις απόψεις) να γυρίσεις.

    Παραδειγμα1: η,κατά τα λοιπά πανέμορφη, Αχτσιογλου αποφάσισε να εισπράξει αναδρομικά για εφάπαξ και επικουρικό (και) από τους ασφαλισμένους στο ΤΣΜΕΔΕ. Ηταν κάτι που περίμενα και ήξερα ότι θα αντιμετωπίσω, βάζοντάς το στα κουκιά. Είμαι χαρούμενος με αυτη την εξέλιξη; καθόλου. Μπορώ να πανηγυρισω για την επιστροφη μου υπό αυτό το πρίσμα; ούτε καν. Θα γκρινιαξω; ίσως θα μπορούσα λίγο, αλλά δε θα ασχοληθώ (παρά μόνο θα πληρώσω ). Βέβαια, θα κοιταξω στις επομενες εκλογές που θα γινουν μεσα στους επομενους 13 μήνες, να ψηφίσω αυτόν που ελάφρυνε πραγματικά τους Μηχανικούς του ΤΣΜΕΔΕ με ψηφισμένο νόμο (Στρατούλης της ΛΑΕ ως Υπουργος Κοινωνικής Ασφάλισης τον Απρίλιο του 2015).

    Παράδειγμα2: έχω διαρκείας στο Καραϊσκάκη και ο ενας με διαρκείας αριστερά μου, η μία δεξιά μου και ο ένας μπροστά μου καπνίζουν αρειμανίως (τουλάχιστον αυτη δεξιά μου ατμίζει κιόλας). Να κάνω παράπονο για κάπνισμα σε ανοιχτό χωρο ειναι κάπως γραφικό κι ας είμαι αντιπαθητικός αντικαπνιστης σε βαθμό παροξυσμού-μουτζαχεντίν (τουλάχιστον το βαλε η παιχτούρα ο Νάτχο στο τέλος απόψε και πήραμε το τρίποντο), ενώ υποψιάζομαι ότι κάπως ετσι θα ναι και στο ΣΕΦ που εχω πάρει διαρκείας (και εκεί ειναι κλειστός ο χωρος, ανείπωτη τραγωδία). Προσπαθώ να αναπνέω προς τη μεριά που εχει λιγότερο καπνό και του χρόνου θ'αλλάξω θυρα .

    Αν πιστευεις ότι θα γυρισεις και θα'ναι όλα τέλεια ---> την πατησες. Αν δεν εχεις συνειδητοποιησει ότι τα κλασικά προβληματα παραμένουν και δεν εχεις ζυγισει με αυτα μεσα τα συν και τα πλην,πιστεύοντας ότι θα κυλιέσαι ολημερίς σε ηλιόλουστα λιβάδια, το πιο πιθανο ειναι να (ξανα)φυγεις από την Ελλάδα τρεχοντας, οριστικά και αμετάκλητα αυτη τη φορά.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  5. #995
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ τα 100 χιλιάρικα στο εξωτερικό θα τα βρεις χαλαρά, μην πω θα σε περιμένουν στο αεροδρόμιο να στα δώσουν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Guys αν Ελλάδα βλέπετε μόνο μιζέρια, τότε κάνετε λάθος παρέες ή περνάτε πολύ χρόνο στο φόρουμ και στα ειδησεογραφικά site.

    Προσωπικά βλέπω κάθε μέρα γύρω μου ανθρώπους σκεπτόμενους, ευγενικούς, πολιτισμένους που θέλουν να πάει η χώρα μπροστά. Σαφώς υπάρχουν και άνθρωποι που εκπέμπουν αρνητισμό αλλά δεν είναι κάποια αποκλειστικότητα της χώρας μας.
    Όπως όσοι έφυγαν έξω, έτσι και όσοι έμειναν εδώ, προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο.
    Κάτι τέτοια γράφεις και σε βλέπω στα best posts του νήματος.

  6. #996
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Προς αντικαπνιστή βοηθό

    Είναι τεράστια υγεία αυτοί να βγάζουν νόμους κι εμείς να τους γράφουμε στ' @@ μας.
    Από το μην περνάς με κόκκινο, μέχρι τον "αντικαπνιστικό"

    Και στο κάτω κάτω το τσιγάρο σε ενόχλησε ?
    Τα κόκκινα καπνογόνα στο ΣΕΦ ? Τα δακρυγόνα έξω από το ΣΕΦ ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #997
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς αντικαπνιστή βοηθό

    Είναι τεράστια υγεία αυτοί να βγάζουν νόμους κι εμείς να τους γράφουμε στ' @@ μας.
    Από το μην περνάς με κόκκινο, μέχρι τον "αντικαπνιστικό"

    Και στο κάτω κάτω το τσιγάρο σε ενόχλησε ?
    Τα κόκκινα καπνογόνα στο ΣΕΦ ? Τα δακρυγόνα έξω από το ΣΕΦ ?
    Κανονικά πρέπει να πούμε μπράβο στους οπαδούς και στυυς μπάτσους, που προετοιμάζουν τα μάτια και πλεμόνια των μη καπνιστών, για το καπνιστικό μεγαλείο που θα αντιμετωπίσουν

  8. #998
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ τα 100 χιλιάρικα στο εξωτερικό θα τα βρεις χαλαρά, μην πω θα σε περιμένουν στο αεροδρόμιο να στα δώσουν.
    Οντως. Να πω οτι ο ανον δεν ζει και δουλευει στο εξωτερικό ήδη μερικά χρόνια να το καταλαβαίνα. Λες και τα χρήματα εδώ έρχονται με το τσουβάλι και βαζουμε 5-6 χιλιαρικα το μηνα στην ακρη για τις διακοπές μας στο Nammos.

  9. #999
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οντως. Να πω οτι ο ανον δεν ζει και δουλευει στο εξωτερικό ήδη μερικά χρόνια να το καταλαβαίνα. Λες και τα χρήματα εδώ έρχονται με το τσουβάλι και βαζουμε 5-6 χιλιαρικα το μηνα στην ακρη για τις διακοπές μας στο Nammos.
    Δεν ανοίγεις moët-άκι στο Nammos κάθε καλοκαίρι;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #1000
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ανοίγεις moët-άκι στο Nammos κάθε καλοκαίρι;
    Στα πόδια του Ρέμου τις πετάω... σιγά μην πιω αυτό το κάτουρο.

  11. #1001
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οντως. Να πω οτι ο ανον δεν ζει και δουλευει στο εξωτερικό ήδη μερικά χρόνια να το καταλαβαίνα. Λες και τα χρήματα εδώ έρχονται με το τσουβάλι και βαζουμε 5-6 χιλιαρικα το μηνα στην ακρη για τις διακοπές μας στο Nammos.
    Άσχετε νουμπά, μην γράφεις κάτι τέτοια, 5-6000 το μήνα ισοδυναμούν με €72000 (max) που σημαίνει ότι μόλις και μετά βίας έχεις από τα μεσαία τραπεζάκια Nammos (ελάχιστη κατανάλωση €7500 magnum σαμπάνια) για μόλις 3-4 βράδια αν συνυπολογίσεις δωμάτια / φαγητά / εξτρά (ρουθουνάτα) κλπ

    Ρώτα κι εμένα που βγάζω εξωτερικό €100Κ καθαρά τον μήνα και αποταμιεύω τα 20 για να έχω ένα καλό 15ήμερο Νammos με την Μπέλλα Χαντίντ όπως αρμόζει σε όλους που δουλεύουν εξωτερικό και βγάζουν Ευρά και δεν ξέρουν πού να τα φάνε. Πάλι καλά που υπάρχει και αυτό το μαγαζί και ξεφορτώνουμε κάμποσο χαρτί...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #1002
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ρώτα κι εμένα που βγάζω εξωτερικό €100Κ καθαρά τον μήνα και αποταμιεύω τα 20 για να έχω ένα καλό 15ήμερο Νammos με την Μπέλλα Χαντίντ όπως αρμόζει σε όλους που δουλεύουν εξωτερικό και βγάζουν Ευρά και δεν ξέρουν πού να τα φάνε. Πάλι καλά που υπάρχει και αυτό το μαγαζί και ξεφορτώνουμε κάμποσο χαρτί...
    Ευτυχώς γιατί η αδερφή της δεν βλέπεται

  13. #1003
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετε νουμπά, μην γράφεις κάτι τέτοια, 5-6000 το μήνα ισοδυναμούν με €72000 (max) που σημαίνει ότι μόλις και μετά βίας έχεις από τα μεσαία τραπεζάκια Nammos (ελάχιστη κατανάλωση €7500 magnum σαμπάνια) για μόλις 3-4 βράδια αν συνυπολογίσεις δωμάτια / φαγητά / εξτρά (ρουθουνάτα) κλπ

    Ρώτα κι εμένα που βγάζω εξωτερικό €100Κ καθαρά τον μήνα και αποταμιεύω τα 20 για να έχω ένα καλό 15ήμερο Νammos με την Μπέλλα Χαντίντ όπως αρμόζει σε όλους που δουλεύουν εξωτερικό και βγάζουν Ευρά και δεν ξέρουν πού να τα φάνε. Πάλι καλά που υπάρχει και αυτό το μαγαζί και ξεφορτώνουμε κάμποσο χαρτί...
    Οντως είμαι πολύ μπαναλ. Ο μισθός τους πανεπιστημιακού στο εξωτερικό όμως μόνο 6 χιλιάρικα μου επιτρέπει να αποταμιευσω. Ίσως είναι καιρός να κάνω το άλμα στον ιδιωτικό τομέα. Βρέχει παντού δεκαχίλιαρα και εγώ κρατάω ομπρέλα.

  14. #1004
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οντως. Να πω οτι ο ανον δεν ζει και δουλευει στο εξωτερικό ήδη μερικά χρόνια να το καταλαβαίνα. Λες και τα χρήματα εδώ έρχονται με το τσουβάλι και βαζουμε 5-6 χιλιαρικα το μηνα στην ακρη για τις διακοπές μας στο Nammos.
    Ειμαι μόλις εναν χρόνο οικονομικός μετανάστης. Υπάρχει μεγάλη διαφορά, απο το να μην βγαίνει ο μήνας, να ζείς με βερεσέ ή δανεικά, με το να ζείς αξιοπρεπως. Τεράστια διαφορά. Για μένα τουλάχιστον.
    Γιαυτό έγραψα ότι παίζει ρόλο η οπτική. Πριν 10-15 χρόνια που μου λέγανε φίλοι να πάω Βρυξέλλες, δεν πήγενα. Είχα καλό μισθό, και η γυναίκα μου, σπίτι δικό μας, και το καλύτερο που θα μπορούσα να περιμένω έξω, ήταν το ίδιο ή λίγο καλύτερα (απο οικονομικής απόψεως). Οπότε τότε δεν άξιζε.
    Τώρα, δυστυχώς, δεν είναι απλά αν αξίζει τον κόπο. Για μένα τουλάχιστον ήταν/είναι μονόδρομος. Δεν μπορώ να επιβιώσω στην Ελλάδα, και ακόμα χειρότερα, να θεωρούμε "πλούσιος" (λόγω του ότι ήμουν μισθωτός), και να μην έχω και τις διευκολύνσεις / επιδόματα ενώ να τα παίρνουν άλλοι που είχαν σαφώς μεγαλύτερα αλλά κρυφά εισοδήματα. Αυτό με εξόργιζε.

    Εδω τουλάχιστον ζω αξιοπρεπώς. Οχι σπατάλες, ούτε διασκεδαση και τέτοια, αλλά μπορούμε να τα φέρουμε βόλτα. Με εναν μισθό.

  15. #1005
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας δούμε και την εικόνα του Μπένελουξ από μια ελληνοβελγίδα, η οποία (σύμφωνα με όσα λέει) έζησε από τα 7 έως τα 26 της στο Βέλγιο:

    Spoiler:
    Βέλγιο - Αμβέρσα: Νίκη (26)



    Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα παιδιά που μιλήσαμε η Νίκη αποφάσισε να πάρει αντίθετο δρόμο! Η Νίκη μένει πολλά χρόνια στο Βέλγιο και σε λίγο καιρό θα τ' αφήσει όλα για να ζήσει μόνιμα στην πανέμορφη Θάσο! Η κρίση δεν την τρομάζει καθόλου και ανταλλάζει τα πάντα για να ζήσει κάτω από τον ήλιο της Ελλάδας.

    Οι περισσότεροι Έλληνες αποφασίζουν να φύγουν για το εξωτερικό. Εσύ επιστρέφεις! Τι σε έκανε να πεις... τέλος! Επιστρέφω στην Ελλάδα!
    Μένω εδώ από το 1997... οπότε 19 χρόνια. Ο μεγαλύτερος λόγος που θέλω να φύγω από εδώ είναι επειδή οι άνθρωποι έχουν κρύα ψυχή! Ο καιρός είναι κρύος και βροχερός... το φαγητό, η μουσική, απλά δεν μου αρέσει τίποτα!

    Τι σου λείπει περισσότερο από την Ελλάδα;
    Από την Ελλάδα μου λείπει περισσότερο η οικογένειά μου! Η νονά μου, η θεία μου, οι φίλοι μου, το φαγητό, η ατμόσφαιρα και ο τρόπος ζωής!



    Μένεις αρκετά χρόνια στο εξωτερικό. Ποιες είναι οι μεγαλύτερες διαφορές που βλέπεις ανάμεσα στο Βέλγιο και την Ελλάδα;
    Η μεγαλύτερη διαφορά που βλέπω μεταξύ των δύο χωρών είναι ότι στην Ελλάδα οι άνθρωποι δεν τα παρατάνε ποτέ και πραγματικά ζουν! Εδώ, οι άνθρωποι δουλεύουν και μετά πηγαίνουν σπίτι τους γιατί είναι κουρασμένοι. Δουλεύουν απλά 8 ώρες σ' ένα γραφείο. Οι Έλληνες δουλεύουν ακόμα και διπλή βάρδια και για λιγότερα χρήματα, αλλά παρόλα αυτά ξέρουν να ζουν και θα βγουν έξω! Στο Βέλγιο οι καφετέριες κλείνουν νωρίς κι οι άνθρωποι δεν βγαίνουν τόσο πολύ έξω. Στην Ελλάδα ακόμα κι όταν δεν έχεις πολλά χρήματα ξέρεις να ζήσεις! Θα βγεις έξω, θα δεις φίλους, την οικογένειά σου. Υπάρχει ζωή!

    Με τι σκοπεύεις ν' ασχοληθείς εδώ; Δεν σε τρομάζει καθόλου η κρίση που υπάρχει στην χώρα μας;
    Η κρίση δεν με τρομάζει καθόλου! Για να είμαι ειλικρινής στο Βέλγιο μπορείς να βγάλεις πολύ καλά λεφτά. Τι κάνεις όμως με τα χρήματα; Αγοράζεις ένα ακριβό αμάξι; Ένα μεγάλο σπίτι; Ακριβά ρούχα; Ή τσάντες γνωστών σχεδιαστών; Αυτό σε κάνει χαρούμενο; Με τα λεφτά δεν μπορείς να αγοράσεις την ευτυχία! Προτιμώ να ζήσω στην Ελλάδα και να βγάζω χρήματα με τα οποία... ίσα - ίσα θα πληρώνω τους λογαριασμούς μου και το φαγητό μου. Θα έχω ζωή όμως! Στην Ελλάδα υπάρχουν όμορφα τοπία! Βουνά, καθαρός αέρας, καθαρή γαλάζια θάλασσα, νόστιμο φαγητό, φίλοι και οικογένεια που πραγματικά νοιάζεται. Προτιμώ να ζω έτσι, χωρίς αρκετά χρήματα, αλλά με όμορφο περιβάλλον κι αληθινούς ανθρώπους και να μην ζω με... ψεύτικους ανθρώπους και ακριβά αντικείμενα. Δεν λέω ότι όλοι οι άνθρωποι είναι έτσι στο Βέλγιο ή κακοί. Απλά εδώ δεν ζουν τη ζωή τους! Απλά δουλεύουν για να βγάζουν λεφτά, κι άλλα λεφτά κι άλλα! Ξεχνούν πόσο όμορφο είναι απλά να κάθεσαι και ν' αγναντεύεις τη θάλασσα και ν' ακούς την φύση!


    Γινόμαστε εκατομμύρια οι Benelux haters . Από συναδελφο που είναι στην Αμβερσα από το 2015, δεν την ξέρει πάντως (και εκεί η ελληνική παροικία δεν ειναι τεραστια σε μέγεθος,όπως σε Αμστερνταμ και Βρυξελλες). Θα ηθελα να μάθω την ιστορία της επιστροφής της και αν τελικά ξαναπήγε στο Βέλγιο, όπως κάποιοι προφήτευαν στα σχόλια. Οι απαντήσεις της είναι θα-κυλιόμαστε-στα-ηλιόλουστα-λιβάδια-στις-ηλιόλουστες-παραλίες φάση. Εάν θες πράγματι να γυρισεις, θα πρέπει και να αντέχεις (από όλες τις απόψεις) να γυρίσεις.
    Όχι ότι έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ συγκεκριμένα το Benelux, αλλά η συγκεκριμένη κακώς έκατσε τόσα χρόνια αφού περνούσε τόσο άσχημα.
    Εμένα δε μου άρεσε η ζωή στο Βερολίνο, έκατσα 1,5 χρόνο για την εμπειρία που χρειαζόμουν καθώς αποφάσισα να κάνω στροφή στην καριέρα μου από Finance σε BI, και μετά πήγα αλλού όπου περνάω πολύ καλά και μου αρέσει πολύ και το μέρος και οι άνθρωποι.
    Κάποια στιγμή πάντως θα γυρίσω προς Άλπεις μεριά καθώς μου λείπουν τα βουνά, όπως σε άλλους λείπει ο καιρός της Ελλάδας (που δε μου λείπει καθόλου).

Σελ. 67 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 4757626566676869727787 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας