Σελ. 127 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128129132 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.891-1.905 από 1985
  1. #1891
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν δώσεις όλα να στα κάνουν άλλοι είσαι ευτυχής μέχρι να κάνουν την στραβή.
    Κάπως έτσι βρέθηκα μπλεγμένος με την εφορία και τις 120 δόσεις, με κάψανε λογιστές.

    Την λέξη "χασοδίκης" την έχεις ακούσει ?
    Πολύ καλύτερη από "χασάπης" για γιατρούς , ο ένας σε στέλνει φυλακή, ο άλλος στον άγιο Πέτρο.

    Από την άλλη μου θυμίζεις την παλιά καλή Ολυμπιακή, πήγαινες Αυστραλία και είχες μία βδομάδα άδεια γιά ξεκούραση.

    Νάσαι καλά και να περνάς καλύτερα, αντιλαμβάνομαι ότι το μόνο σου πρόβλημα είναι η χοληστερίνη από τα σουβλάκια.

    ΥΓ
    Το πρόβλημα είναι να μην μπλέξεις με το δημόσιο.
    Είχα πρόβλημα με το να θάψω θειά μου γιατί αλλού ήτανε με 2 "λ" και αλλού με 1, δεν ήτανε το ίδιο άτομο.
    Ε όχι κι όλα, τη φορολογικη δήλωση κάνει ουσιαστικά (κανονική και συμπληρωματική, γιατί παίρνουμε λεφτά από το Eurocontrol με συγκεκριμενη και γνωστη καθυστερηση). Πόσα θα μου έπαιρνε ενας λογιστής στην αγορά; το πολυ ενα 100αρικο το χρονο για τις 2 δηλωσεις. Πόσο χρόνο θα χρειαζομουν για να τις συμπληρωσω μόνος μου; σιγα, δεν το εντασσω στα σοβαρα προβληματα, ιδιαιτερα όταν ειμαι ενας φτωχός και μόνος δημόσιος υπάλληλος . Πάντως,ναι,ου μπλέξεις. Αν μπλέξεις, τον ήπιες με το καλαμάκι του φραπέ...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    Από την άλλη μου θυμίζεις την παλιά καλή Ολυμπιακή, πήγαινες Αυστραλία και είχες μία βδομάδα άδεια γιά ξεκούραση.

    Νάσαι καλά και να περνάς καλύτερα, αντιλαμβάνομαι ότι το μόνο σου πρόβλημα είναι η χοληστερίνη από τα σουβλάκια.
    Story of my life, first world problems . Απ'το κοντοσούβλι (χοιρνό, κοτόπουλο, αρνίσιο ή πρόβειο, δεν κάνω διακρίσεις στα ζωάκια εγώ), όχι σουβλάκια . Ευχαριστω και ανταποδίδω, ω πάνσοφε γείτονα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αυτό που θέλω να πω στον τυρεμπορα, είναι ότι μπράβο και γαμω, αλλά καλό είναι να θυμάται ότι είναι μια ιδιάζουσα περίπτωση σε όλα, που βασικά ξεκινάνε με το μισθολογικό και ότι ο χώρος εργασίας του είναι ίσως ο πιο standardized με το εξωτερικό που υπάρχει. Ευτυχώς δηλαδή. Και εγώ έχω φίλους που μόλις το γύρισαν σε remote με εξωτερικό έχουν βρεθεί στον παράδεισο ειδικά αυτοί που μένουν εκτός Αθηνών.

    Σίγουρα, η γραφειοκρατία στην Ελλάδα έχει μειωθεί, ειδικά αν είσαι ψηφιακό άτομο. Ο τραπεζικός τομέας είναι ακόμα στον κόσμο του αλλά δεν πιστεύω ότι φταίνε αυτοί πάντα καθώς όπου μπορούν, έχουν πολύ ανώτερες εφαρμογές. Βέβαια αν είσαι edge case όπως εγώ, τότε άστα να πάνε και εκεί φαίνεται η ασχετυλα όπως φυσικα είναι και στο Βέλγιο. Η διαφορά εδώ είναι ότι οι υπάλληλοι δεν προσπαθούν να παρακάμψουν το σύστημα και είναι πιο authorized. Στην eurobank για παράδειγμα έχουν τόσα προβλήματα που οι υπάλληλοι κάνουν κωλοτουμπες. Για να μην σχολιάσω την ύπαρξη του ιεραρχικου μοντέλου με την κοπέλα να ζητάει "επιβεβαιώση" από τον προϊστάμενο όλη την ώρα για τα ίδια πράγματα και ενώ προσπαθεί να εξυπηρετήσει τον πελάτη αλλά κάνει και άλλα 15ω πράγματα για τη τράπεζα αλλά και δικά της. Απαράδεκτοι και τραγικοί.
    Σ'ευχαριστω . Από τη μία καταλαβαίνω τις ενστάσεις (από εσένα και τη συντριπτική πλειοψηφία), αλλά ειναι τόσο ξεκάθαρα αντίθετες οι δικές μου πραγματικές εμπειριες εδώ και 3,5 χρονια, που οφείλω να το ομολογήσω. Στο κάτω-κάτω, δε φταίω εγω που δεν έμπλεξα σε καποιο γραφειοκρατικό γραναζι. Ίσως να ειναι και κάποιου είδους ανταμοιβη όταν πετυχαίνεις τον απόλυτο στόχο ζωης: γίνεσαι μόνιμος δημόσιος υπάλληλος στην Ελλάδα . Καλά, αυτο με την επιβεβαιωση από τον προϊσταμενο στη Eurobank το είδα με τα μάτια μου και ηταν ζωντανή ανθρώπινη τραγωδια από όλες τις πλευρές...
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  2. #1892
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστω . Από τη μία καταλαβαίνω τις ενστάσεις (από εσένα και τη συντριπτική πλειοψηφία), αλλά ειναι τόσο ξεκάθαρα αντίθετες οι δικές μου πραγματικές εμπειριες εδώ και 3,5 χρονια, που οφείλω να το ομολογήσω. Στο κάτω-κάτω, δε φταίω εγω που δεν έμπλεξα σε καποιο γραφειοκρατικό γραναζι. Ίσως να ειναι και κάποιου είδους ανταμοιβη όταν πετυχαίνεις τον απόλυτο στόχο ζωης: γίνεσαι μόνιμος δημόσιος υπάλληλος στην Ελλάδα . Καλά, αυτο με την επιβεβαιωση από τον προϊσταμενο στη Eurobank το είδα με τα μάτια μου και ηταν ζωντανή ανθρώπινη τραγωδια από όλες τις πλευρές...
    Δεν έχω τεράστιες ενστάσεις για το γραφειοκρατικό. Γενικά είναι να μην σου τύχει. Σαν την υγεία. Η διαφωνία μου είναι στο μήνυμα που μεταφέρεις άθελα σου για το πόσο καλά είναι στην Ελλάδα για επιστροφή.

    Για την τράπεζα, εντάξει τι να πω. Τους λυπάμαι.

    Πάντως ο πιο ηρωικός δημόσιος υπάλληλος για μένα είναι ο κύριος στα διαβατήρια στην πρεσβεία στο Βέλγιο που τον έχουν κάνει ελβετικό σουγιά και τα κάνει όλα και για όλους και όλων στην πρεσβεία και συμφέρει. Πας για διαβατήριο και θυμάσαι γιατί δεν θες να επιστρέψεις στην Ελλάδα.

  3. #1893
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενθαρρυντικό σημάδι για τον τουρισμό!
    Συνέχισε να περνάς καλά λοιπόν!
    Σ'ευχαριστω, επίσης . Εντάξει, το ότι ειμαστε στο 90% της κινησης της αντίστοιχης εβδομαδας ηταν ίσως υπερβολη, αφού βρισκομαστε ακριβως στο 89% . Σημερινά στοιχεία από το Eurocontrol για τον ΚΜΟ (Κινητό Μέσο Όρο) πτήσεων στο ελληνικό FIR των τελευταίων 7 ημερών εδώ (σσ.ανανεώνεται αυτόματα κάθε πρωι με φρέσκα στοιχεια της προηγουμενης ημέρας) εδώ :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  euroccccontrol'.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  315,7 KB 
ID: 229282

    Επιλέγετε Greece στην drop-down list και εμφανίζεται το σχετικό γραφημα για την Ελλάδα. Είμαστε στο -11,0% σε σχέση με την ίδια εβδομαδα το 2019, άρα στο 89% της τότε κίνησης, δηλαδή λίγο καλύτερα από το 2017 (που ηταν καλή χρονιά) και λίγο χειροτερα από το 2018 (που ήταν πολύ καλή χρονιά). Τωρα, το πόσο γεμάτα ειναι αυτα τα αεροπλάνα και πόσα εχουν γινει medium (B737,A320) από heavy (B767,B787) σε σχέση με το 2019 ειναι άλλη συζητηση...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω τεράστιες ενστάσεις για το γραφειοκρατικό. Γενικά είναι να μην σου τύχει. Σαν την υγεία. Η διαφωνία μου είναι στο μήνυμα που μεταφέρεις άθελα σου για το πόσο καλά είναι στην Ελλάδα για επιστροφή.
    Δίκιο εχεις, οπότε για να δώσουμε και μια είδηση στο φιλοθεάμον κοινο, εχω να πω ότι δρομολογηθηκαν ηδη 92 νεες προσλήψεις Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας, εκ των οποίων οι ~70 αναμένεται να ειναι στην Αθηνα (όχι στο αεροδρόμιο, αλλά στο ραντάρ της πολιτικής αεροπορίας στο Ελληνικό) . Το ισχύον όριο ηλικίας ειναι τα 38 ετη (και κάτω), αλλά αναμένεται να πέσει στα 30, όπως ηταν στους προηγουμενους διαγωνισμους εδω και σχεδον 30 χρόνια. Σπεύσατε, ώστε να λέτε κι εσείς ιστορίες σαν τις δικές μου σε λιγα χρονια. Η προκήρυξη αναμένεται άμεσα, ο διαγωνισμος το 2022 και οι προσλήψεις το 2023,με τους νέους συναδελφους να παίρνουν ειδικότητα το 2024-2025 (παίρνω ειδικότητα = εχω το δικαίωμα να μιλάω με αεροπλάνα).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την τράπεζα, εντάξει τι να πω. Τους λυπάμαι.

    Πάντως ο πιο ηρωικός δημόσιος υπάλληλος για μένα είναι ο κύριος στα διαβατήρια στην πρεσβεία στο Βέλγιο που τον έχουν κάνει ελβετικό σουγιά και τα κάνει όλα και για όλους και όλων στην πρεσβεία και συμφέρει. Πας για διαβατήριο και θυμάσαι γιατί δεν θες να επιστρέψεις στην Ελλάδα.
    Χαχ, ειναι κάτι τέτοιες φάσεις, που το σκέφτεσαι να γυρίσεις στον ιδιωτικό τομέα (λέμε τώρα). Μετά συνειδητοποιείς ότι αρκει μια απλή μετάθεση .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  4. #1894
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Μας έφαγαν τα γηρατεία. Από απλή περιέργεια, για να μην το ψάχνω τώρα, φαντάζομαι απαιτεί κάποιο πτυχίο και αγγλικά; Σε εκπαιδεύουν για όλα τα υπόλοιπα;
    Από πιο σοβαρή περιπέτεια, γιατί έχει όριο ηλικίας;

  5. #1895
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απαιτεί οποιοδήποτε πτυχίο ΑΕΙ (ακόμα και Θεολογίας ή Μουσικών Σπουδών, δεν υπάρχει θέμα συνάφειας δλδ) και Proficiency ή κάποιο άλλο πτυχιο αγγλικών από σχετική λίστα (εχει μεσα και κάποια αρκετά εύκολα). Το όριο ηλικίας ειναι υπερ-απαραίτητο, γιατι μέχρι να εκπαιδευτεις, να πάρεις ειδικότητα και να αποδώσεις, περνάνε χρόνια και χρόνια, ειδικά στο ρανταρ. Στα αεροδρόμια είναι πιο γρηγορη η διαδικασία. Το Eurocontrol εχει όριο ηλικιας τα 25 ετη (αλλά ζητάει μόνο απολυτηριο Λυκείου και να'χεις πάει στρατό,δε χρειάζεται καν πτυχιο ΑΕΙ), αφού ειναι επίσης μονάδα ραντάρ ελέγχου περιοχής (Area Control Centre ή αλλιώς "Κέντρο Ελέγχου Περιοχής").

    Εμείς που μπήκαμε το 2017 ακόμα να βγούμε ρανταρίστες (είμαστε planner, οι ειδικότητες αναφέρονται κατω-κατω εδώ). Καλά να'μαστε, θα βγουμε το 2022 (περίπου 5 χρονια μετά την προσληψη) και θα πάρει 2-3 χρονια για να αποδωσουμε πλήρως. Οπότε μιλάμε για μια διαδικασία που κραταει 7-8 χρονια. Το να κάθεσαι ρανταριστας μετά τα 55 (βαριά 60) σε ωρα με πολλή κίνηση δεν ειναι πολύ καλή ιδέα, αφού, πέραν όλων των άλλων, τα αντανακλαστικά σου φθινουν δραματικά. Οπότε αν μπεις στα 40 σου,θα φτασεις 47-48 για να αποδωσεις πλήρως και θα'χεις όλη κι όλη μια 10ετια αποδοτικής εργασίας. Δεν αξιζει τον κόπο, δε νομίζεις;
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  6. #1896
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαιτεί οποιοδήποτε πτυχίο ΑΕΙ (ακόμα και Θεολογίας ή Μουσικών Σπυδών, δεν υπάρχει θέμα συνάφειας δλδ) και Proficiency ή κάποιο άλλο πτυχιο αγγλικών από σχετική λίστα (εχει μεσα και κάποια αρκετά εύκολα). Το όριο ηλικίας ειναι υπερ-απαραίτητο, γιατι μέχρι να εκπαιδευτεις, να πάρεις ειδικότητα και να αποδώσεις, περνάνε χρόνια και χρόνια, ειδικά στο ρανταρ. Στα αεροδρόμια είναι πιο γρηγορη η διαδικασία. Το Eurocontrol εχει όριο ηλικιας τα 25 ετη (αλλά ζητάει μόνο απολυτηριο Λυκείου και να χεις πάει στρατό,δε χρειάζεται καν πτυχιο ΑΕΙ), αφού ειναι επίσης μονάδα ραντάρ ελέγχου περιοχής (Area Control Centre ή αλλιώς "Κέντρο Ελέγχου Περιοχής").

    Εμείς που μπήκαμε το 2017 ακόμα να βγούμε ρανταρίστες (είμαστε planner, οι ειδικότητες αναφέρονται κατω-κατω εδώ). Καλά να'μαστε, θα βγουμε το 2022 (περίπου 5 χρονια μετά την προσληψη) και θα πάρει 2-3 χρονια για να αποδωσουμε πλήρως. Οπότε μιλάμε για μια διαδικασία που κραταει 7-8 χρονια. Το να κάθεσαι ρανταριστας μετά τα 55 (βαριά 60) σε ωρα με πολλή κίνηση δεν ειναι πολύ καλή ιδέα, αφού, πέραν όλων των άλλων, τα αντανακλαστικά σου φθινουν δραματικά. Οπότε αν μπεις στα 40 σου,θα φτασεις 47-48 για να αποδωσεις πλήρως και θα'χεις όλη κι όλη μια 10ετια αποδοτικής εργασίας. Δεν αξιζει τον κόπο, δε νομίζεις;
    Πολλά ευχαριστώ. Όπως έλεγαν και οι αγαπητοί σου natives, φιλικά ευχαριστώ (vriendelijk bedankt).

  7. #1897
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε όχι κι όλα, τη φορολογικη δήλωση κάνει ουσιαστικά (κανονική και συμπληρωματική, γιατί παίρνουμε λεφτά από το Eurocontrol με συγκεκριμενη και γνωστη καθυστερηση). Πόσα θα μου έπαιρνε ενας λογιστής στην αγορά; το πολυ ενα 100αρικο το χρονο για τις 2 δηλωσεις. Πόσο χρόνο θα χρειαζομουν για να τις συμπληρωσω μόνος μου; σιγα, δεν το εντασσω στα σοβαρα προβληματα, ιδιαιτερα όταν ειμαι ενας φτωχός και μόνος δημόσιος υπάλληλος . Πάντως,ναι,ου μπλέξεις. Αν μπλέξεις, τον ήπιες με το καλαμάκι του φραπέ...




    Story of my life, first world problems . Απ'το κοντοσούβλι (χοιρνό, κοτόπουλο, αρνίσιο ή πρόβειο, δεν κάνω διακρίσεις στα ζωάκια εγώ), όχι σουβλάκια . Ευχαριστω και ανταποδίδω, ω πάνσοφε γείτονα.

    - - - Updated - - -



    Σ'ευχαριστω . Από τη μία καταλαβαίνω τις ενστάσεις (από εσένα και τη συντριπτική πλειοψηφία), αλλά ειναι τόσο ξεκάθαρα αντίθετες οι δικές μου πραγματικές εμπειριες εδώ και 3,5 χρονια, που οφείλω να το ομολογήσω. Στο κάτω-κάτω, δε φταίω εγω που δεν έμπλεξα σε καποιο γραφειοκρατικό γραναζι. Ίσως να ειναι και κάποιου είδους ανταμοιβη όταν πετυχαίνεις τον απόλυτο στόχο ζωης: γίνεσαι μόνιμος δημόσιος υπάλληλος στην Ελλάδα . Καλά, αυτο με την επιβεβαιωση από τον προϊσταμενο στη Eurobank το είδα με τα μάτια μου και ηταν ζωντανή ανθρώπινη τραγωδια από όλες τις πλευρές...
    Να ρωτήσω κάτι που τώρα μόλις πρόσεξα;
    Είσαι εργένης;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #1898
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, φυσικα. Για μαλάκες ψάχνεις;



    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστω, επίσης . Εντάξει, το ότι ειμαστε στο 90% της κινησης της αντίστοιχης εβδομαδας ηταν ίσως υπερβολη, αφού βρισκομαστε ακριβως στο 89% . Σημερινά στοιχεία από το Eurocontrol για τον ΚΜΟ (Κινητό Μέσο Όρο) πτήσεων στο ελληνικό FIR των τελευταίων 7 ημερών εδώ (σσ.ανανεώνεται αυτόματα κάθε πρωι με φρέσκα στοιχεια της προηγουμενης ημέρας) εδώ :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  euroccccontrol'.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  315,7 KB 
ID: 229282

    Επιλέγετε Greece στην drop-down list και εμφανίζεται το σχετικό γραφημα για την Ελλάδα. Είμαστε στο -11,0% σε σχέση με την ίδια εβδομαδα το 2019, άρα στο 89% της τότε κίνησης, δηλαδή λίγο καλύτερα από το 2017 (που ηταν καλή χρονιά) και λίγο χειροτερα από το 2018 (που ήταν πολύ καλή χρονιά). Τωρα, το πόσο γεμάτα ειναι αυτα τα αεροπλάνα και πόσα εχουν γινει medium (B737,A320) από heavy (B767,B787) σε σχέση με το 2019 ειναι άλλη συζητηση...

    - - - Updated - - -
    Και χθες Κυριακή φτασαμε πράγματι στο 90% του 2019 και μάλιστα στρογγυλο-στρογγυλό:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eurocccontrol.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  315,2 KB 
ID: 229306

    Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΕΚΠΛΗΡΩΘΗΚΕ
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  9. #1899
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Οπότε βάζεις μια τελείως διαφορετική παράμετρο.
    Αυτή του εργένη. Ούτε γυναίκα να σε απασχολεί τι θα γίνει αν δεν βρίσκει δουλειά. Ούτε παιδιά να σε αγχώνει σε τι γειτονιά θα κυκλοφορούν, τι έξοδα θα θέλουν και τι χρόνο να περάσεις μαζί τους.

    Οπότε άλλες ευθύνες, άλλη κατάσταση από τον περισσότερο κόσμο.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #1900
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε βάζεις μια τελείως διαφορετική παράμετρο.
    Αυτή του εργένη. Ούτε γυναίκα να σε απασχολεί τι θα γίνει αν δεν βρίσκει δουλειά. Ούτε παιδιά να σε αγχώνει σε τι γειτονιά θα κυκλοφορούν, τι έξοδα θα θέλουν και τι χρόνο να περάσεις μαζί τους.

    Οπότε άλλες ευθύνες, άλλη κατάσταση από τον περισσότερο κόσμο.
    Πιστεύω ότι μετά από ένα σημείο δεν σε απασχολούν αυτά καθώς ο ένας μισθός είναι υπεραρκετός. Για μένα το μόνο πρόβλημα με τον αν η συζυγός έχει δουλειά, είναι αν θες να δημιουργήσεις μια κατάσταση απόλυτης εξάρτησης. Αλλά αυτό είναι παππά ευαγγέλιο και άλλο θέμα συζήτησης.

  11. #1901
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι μετά από ένα σημείο δεν σε απασχολούν αυτά καθώς ο ένας μισθός είναι υπεραρκετός. Για μένα το μόνο πρόβλημα με τον αν η συζυγός έχει δουλειά, είναι αν θες να δημιουργήσεις μια κατάσταση απόλυτης εξάρτησης. Αλλά αυτό είναι παππά ευαγγέλιο και άλλο θέμα συζήτησης.
    What? Στην Ελλάδα από πότε ο ένας μισθός είναι υπεραρκετός για οικογένεια;

    What στο τετράγωνο? Αν έχεις σύζυγο έχεις ήδη δημιουργήσει κατάσταση απόλυτης εξάρτησης σε πολύ περισσότερα επίπεδα από το οικονομικό!

  12. #1902
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    What? Στην Ελλάδα από πότε ο ένας μισθός είναι υπεραρκετός για οικογένεια;

    What στο τετράγωνο? Αν έχεις σύζυγο έχεις ήδη δημιουργήσει κατάσταση απόλυτης εξάρτησης σε πολύ περισσότερα επίπεδα από το οικονομικό!
    Εξαρτάται πάντα και από κάθε χώρα.

    Όπως είπα, μεγάλη συζήτηση κάτι πολύ off topic.

  13. #1903
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    What? Στην Ελλάδα από πότε ο ένας μισθός είναι υπεραρκετός για οικογένεια;
    Δεν είναι.
    Αν είναι 1200+ , με ιδιόκτητο σπίτι, με ένα το πολύ παιδί, που θα σπουδάσει στην ίδια πόλη, αν, αν, αν
    ίσως παλεύεται.

  14. #1904
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι.
    Αν είναι 1200+ , με ιδιόκτητο σπίτι, με ένα το πολύ παιδί, που θα σπουδάσει στην ίδια πόλη, αν, αν, αν
    ίσως παλεύεται.
    Ακριβώς!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #1905
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    What? Στην Ελλάδα από πότε ο ένας μισθός είναι υπεραρκετός για οικογένεια;
    Eαν ανήκεις στην σπάνια ομάδα μισθωτών με μηνιαίο μισθό >3000 γίνεται.
    Επίσης εαν είσαι ΕλΕπ γίνεται.
    Η δεύτερη περίπτωση είναι πολύ συχνή μιας και οι ΕλΕπ στην Ελλάδα αποτελουν μεγαλύτερο ποσοστό εργαζομένων αναλογικά απο ότι σε άλλες χώρες.
    Οποτε ναι, στην Ελλάδα μπορεί να ισχύει ακόμα, η γυναίκα να μην εργάζεται.
    Επίσης στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλο ποσοστό ιδιοκατοίκησης, πάντα σε σύγκριση με άλλες χώρες της ΕΕ (νομίζω κοινό μεσογειακό χαρακτηριστικό με Ιταλία/Ισπανία)

Σελ. 127 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128129132 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας