Σελ. 129 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129130131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.921-1.935 από 1985
  1. #1921
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Προσωπικά δε θα αγόραζα ποτέ σπίτι για να μείνω, είναι πολλά τα απρόβλεπτα έξοδα και τα ρίσκα. Προτιμώ την ευελιξία του ενοικίου.

    Παρόλα αυτά έχω επενδύσει στο real estate που σημαίνει ότι έχω ήδη ένα σταθερό εισόδημα από real estate και αν η αγορά ανέβει συνολικά θα ανέβει και αυτό το εισόδημα για εμένα. Αν η αγορά πέσει συνολικά, τότε θα μπορώ να αλλάξω σπίτι και να πάω σε άλλο με χαμηλότερο ενοίκιο.

  2. #1922
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    Απλά την Ελλάδα αυτά δεν γίνονται.
    Ένοχος και εγώ για αυτή την νοοτροπία. Στην Ελλάδα αγοράζουμε σπίτι για μια ζωή. Στο Βέλγιο, αλλάζουν σαν τα πουκάμισα. Όμως κάνουν και κάτι άλλο.

    Αγοράζουν σαβουρα, χαραμιζουν ένα δύο καλοκαίρια για την ανακαίνιση για να μειώσουν το κόστος και μετά το πουλάνε σε αυξημένη τιμή. Ουσιαστικά το βλέπουν σαν tradable investment asset όπως ειπώθηκε. Εγώ το θεωρώ 2η δουλειά. Δεν έχω ιδέα από αυτά και προτιμώ να πάω διακοπές. Για να μην σχολιάσω ότι το DIY τους είναι για τα μπάζα όπως επίσης είναι και οι τεχνικοί που ζητάνε της μιχαλους. Γενικά στο Βέλγιο το σπίτι είναι πολύ δύσκολη υπόθεση. Αν ξέρεις ή έχεις πατέρα επαγγελματία σούπερ. Αν δεν ξέρεις, εξαρτάσαι από τον κάθε άσχετο.

  3. #1923
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένοχος και εγώ για αυτή την νοοτροπία. Στην Ελλάδα αγοράζουμε σπίτι για μια ζωή. Στο Βέλγιο, αλλάζουν σαν τα πουκάμισα. Όμως κάνουν και κάτι άλλο.

    Αγοράζουν σαβουρα, χαραμιζουν ένα δύο καλοκαίρια για την ανακαίνιση για να μειώσουν το κόστος και μετά το πουλάνε σε αυξημένη τιμή. Ουσιαστικά το βλέπουν σαν tradable investment asset όπως ειπώθηκε. Εγώ το θεωρώ 2η δουλειά. Δεν έχω ιδέα από αυτά και προτιμώ να πάω διακοπές. Για να μην σχολιάσω ότι το DIY τους είναι για τα μπάζα όπως επίσης είναι και οι τεχνικοί που ζητάνε της μιχαλους. Γενικά στο Βέλγιο το σπίτι είναι πολύ δύσκολη υπόθεση. Αν ξέρεις ή έχεις πατέρα επαγγελματία σούπερ. Αν δεν ξέρεις, εξαρτάσαι από τον κάθε άσχετο.
    Στήν Ελλάδα δίνεις 20.000 και αγοράζεις υπόγεια σαβούρα στα Εξάρχεια.
    Το ψιλοεπισκευάζεις (με αποδείξεις) και το πουλάς 250.000 σε κάποιον ξένο που θέλει golden visa
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #1924
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε βάζεις μια τελείως διαφορετική παράμετρο.
    Αυτή του εργένη. Ούτε γυναίκα να σε απασχολεί τι θα γίνει αν δεν βρίσκει δουλειά. Ούτε παιδιά να σε αγχώνει σε τι γειτονιά θα κυκλοφορούν, τι έξοδα θα θέλουν και τι χρόνο να περάσεις μαζί τους.

    Οπότε άλλες ευθύνες, άλλη κατάσταση από τον περισσότερο κόσμο.
    Από τον περισσοτερο κοσμο ισως ναι, από τους νεους στα 20's εως και mid 30's σιγουρα όχι. Φαγωθηκατε με το γάμο, ο γάμος σκοτώνει τον ερωτα, ετσι λέω στη δικιά μου και ευτυχως συμφωνει μέχρι στιγμής . Αλλά ναι, πρέπει να το βλέπει κανείς συνολικά. Η αλήθεια ειναι ότι ειδικά το διάστημα Δεκεμβριος 2017 εως Μάρτιος 2020 (ύστερα ήρθε ο κορωνοιός) οι κύριες προτεραιότητές μου ήταν να απαλύνω τις πληγές μου από την τραυματική εμπειρία της Ολλανδιας που κατεστρεψε τα μισά 20's μου (από τα 25 εως τα 30 μου), δηλαδή να πάω όσες περισσοτερες φορές γινοταν στον Σταυρό του Νότου, στο Καραϊσκακη και στο ΣΕΦ, να φάω όσα περισσότερα κιλά κοντοσουβλι μπορούσα και να βγω όσες περισσοτερες φορές γινοταν μέχρι τις 3-4-5 το πρωι στο Παγκράτι καθημερινές (από Κυριακή βράδυ έως και Πέμπτη βράδυ). Εδώ και 1.5 χρονο λόγω κορωνοιού άλλαξαν όλα, αλλά σιγα-σιγα επανερχόμαστε: ηδη εχω βγαλει διαρκείας και εχω πάει 2 φορές στο Καραϊσκακη φετος . Αλλά πράγματι, ειδικά ως παιδι που μεγάλωσε με ασφάλεια και ευτυχια στην επαρχια, δεν εχω ιδέα πώς θα μεγαλωσω τα παιδια μου στην Αθηνα σε 10-12 χρονια που θα ξεκινησω τη διαδικασια αναπαραγωγης . Εκεί γυρω στα 45 τοποθετω το χρονικό σημειο να αποκτησω παιδια, οπότε αυτο ειναι κάτι που θα με απασχολησει σε καμια δεκαετία και κάτι. Μέχρι τότε τρελό party . To καλό ειναι ότι εχω την καβατζα της Κω (μετάθεση στον Πύργο Ελέγχου του αεροδρομίου εκεί και το ξενοδοχειο), οπότε δε χρειάζεται πανικός. Γενικά δε χρειάζεται πανικος, έρχεται μια γεματη δεκαετία επικής διαμονής στη Λατρεμένη Αττική Πρωτεύουσα .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    What? Στην Ελλάδα από πότε ο ένας μισθός είναι υπεραρκετός για οικογένεια;

    Φίλτατε και πάντα σεβάσμιε tsigarid, ο chat1978 και ο anon εχουν πιασει το νοημα:


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι μετά από ένα σημείο δεν σε απασχολούν αυτά καθώς ο ένας μισθός είναι υπεραρκετός.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eαν ανήκεις στην σπάνια ομάδα μισθωτών με μηνιαίο μισθό >3000 γίνεται.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω με τι συντρόφους συναναστρέφεσαι, αλλά η δικιά μου σύντροφος/γυναίκα,.καθώς και πολλών άλλων γνωστών μου δουλεύει εδώ και χρόνια και για μένα είναι μεγάλο άγχος τι δουλειά θα βρει όταν μετακομίσουμε στην κάθε χώρα και τι φίλους θα βρει.
    Μη σου πω με αγχώνει πιο πολύ για εκείνη, παρά για μένα.
    Πρόσθεσε σε αυτή την παράμετρο και την κατάσταση των παιδιών για το το θα κάνουν με σχολεία, φίλους κλπ και να δεις πόσο διαφορετικός κόσμος είναι αν δεν έχεις τίποτα από αυτά.

    Για αυτό λέω ότι όταν κάποιος είναι για πάρτυ του και μόνο,.είναι τελείως άλλη συζήτηση.
    Εμένα με αγχωνει μόνο μην αρχίσει να σκέφτεται γάμους και παιδιά. Α και το αν θα περάσουμε τη Λουντογκόρετς .

    Όσο για το σπίτι, αν κάνεις την αγορά μέσω εταιρείας, γλιτώνεις τρελά εξοδα και εκλογικεύεις τις τιμές του real estate, το πρόβλημα ειναι ότι δεν εχουν όλοι αυτη τη δυνατότητα για πρακτικούς λόγους. Εχω ξεκινησει να κοιτάζω δειλα-δειλα για τεσσάρι στο Παλαιό Φάληρο, αλλά δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θελω να φυγω από το ενοικιο τα επομενα 2-3 χρόνια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στήν Ελλάδα δίνεις 20.000 και αγοράζεις υπόγεια σαβούρα στα Εξάρχεια.
    Το ψιλοεπισκευάζεις (με αποδείξεις) και το πουλάς 250.000 σε κάποιον ξένο που θέλει golden visa
    Ακόμα μία επική παρέμβαση του πάνσοφου dinitri_ns. Τσέκαρε τα πμ σου.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  5. #1925
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μαζικό ρεύμα επιστροφής νέων και brain gain. Ακόμα μία επιτυχία του μεταρρυθμιστή Κυριάκου Μητσοτάκη . Δεν ηξερα ότι γινονται τόσοι πολλοί διαγωνισμοί ΑΣΕΠ .

    Η μεγάλη επιστροφή στελεχών από το εξωτερικό

    Spoiler:
    Οικονομική κρίση, χαµηλές απολαβές και περιορισµένες ευκαιρίες εξέλιξης ήταν ανάµεσα στους λόγους για τους οποίους την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα διογκώθηκε το πρόβληµα του brain drain, µε χιλιάδες νέους, υψηλά καταρτισµένους, να µετακοµίζουν στο εξωτερικό και ως αποτέλεσµα η χώρα να χάνει ένα σηµαντικό ανθρώπινο κεφάλαιο.

    Εδώ και μερικά χρόνια, ωστόσο, γίνονται προσπάθειες από ιδιωτικούς όσο και δημόσιους φορείς ώστε να γίνει επιστροφή των ατόμων με υψηλά προσόντα. Να περάσουμε, ουσιαστικά, από την εποχή του brain drain σε αυτήν του brain regain, να ξανακερδίσει η χώρα τούς εργαζόμενους που έφυγαν.

    Πέρα από την κατάσταση της οικονομίας, πολλοί νέοι θεώρησαν ελκυστική επιλογή το εξωτερικό καθώς στην Ελλάδα ήρθαν αντιμέτωποι με την έλλειψη καλά αμειβόμενων θέσεων εργασίας υψηλής εξειδίκευσης, αλλά και με ένα χαμηλό επίπεδο καθαρών απολαβών, μεταξύ άλλων λόγω της υψηλής φορολογίας και των εισφορών εργαζομένων και επιχειρήσεων.

    Το τοπίο άλλαξε όταν άρχισαν να δίνονται φορολογικά κίνητρα και να σχεδιάζονται στοχευμένες πολιτικές για τον επαναπατρισμό του ανθρώπινου δυναμικού. Η μείωση φορολογίας εισοδήματος κατά 50% για τους "ψηφιακούς μετανάστες" για τα πρώτα επτά χρόνια, εφόσον επιστρέψουν στην Ελλάδα το 2021, τα κίνητρα για επενδυτές που αποφασίζουν να μεταφέρουν τη φορολογική τους κατοικία στην Ελλάδα, είναι μερικά από αυτά. Επίσης, στο πλαίσιο του Εθνικού Σχεδίου "Ελλάδα 2.0", όπου αναμένονται επενδύσεις και μεταρρυθμίσεις όπως η περαιτέρω ψηφιοποίηση του κράτους, η επέκταση της ηλεκτροκίνησης και του 5G σε όλη τη χώρα, όλα αυτά αναμένεται να λειτουργήσουν ως έμμεσα κίνητρα για όποια Ελληνίδα και όποιον Έλληνα θέλει να ζει στην πατρίδα του.

    Το "Forbes" επικοινώνησε με τρία στελέχη που επέλεξαν να επιστρέψουν στην Ελλάδα έπειτα από αρκετά χρόνια παρουσίας στο εξωτερικό. Ο Γιάννης Μπούρας είναι CCO & Deputy CEO στον Όμιλο Σαράντη και επέστρεψε από τη Σιγκαπούρη, η Στεφανία Μπασούκου από την Insurance Tech Team της Hellas Direct επέστρεψε από την Ισπανία και ο Κώστας Χάιδος της startup Orfium ήρθε από τη Σουηδία.


    Και μετά ακολουθούν 3 "συνεντεύξεις", απευθείας βγαλμένες από τα HR τμηματα των αντίστοιχων εταιρειών. Αξίζει να δείτε μόνο μερικά τμήματα, καθώς και τη μεσαία συνεντευξιαζόμενη, η οποία φαίνεται υπέροχη .

    Ο πρώτος

    Spoiler:
    Τώρα που έχει περάσει κάποιο διάστημα, υπάρχει κάτι που μπορεί να μην ήταν όπως το περιμένατε;

    Σήμερα με σιγουριά μπορώ να πω ότι όλα είναι όπως τα περίμενα. Έπειτα από σχεδόν 9 μήνες είμαι σε θέση να αντιληφθώ πιο ξεκάθαρα τόσο τις προκλήσεις όσο και τις ευκαιρίες της περιοχής. Βλέπω από κοντά το πάθος, το όραμα και την ενέργεια των συνεργατών μου, καθώς και τη συστηματικότητα και τη γνώση να συνδυάζονται με την καινοτομία και τη διορατικότητα. Και αυτό με κάνει πολύ αισιόδοξο.

    Θα ακολουθήσουν και άλλοι τον δρόμο της επιστροφής στην Ελλάδα;

    Το 2021 θα είναι για πολλούς λόγους μία χρονιά-σταθμός για τη χώρα μας. Σίγουρα θα υπάρξουν κι άλλοι Έλληνες του εξωτερικού οι οποίοι θα κάνουν το μεγάλο βήμα. Προϋπόθεση είναι να υπάρξουν εταιρείες με όραμα και προοπτική, που μπορεί να αποτελέσουν κίνητρο και να τους εμπνεύσουν. Η ανάσχεση της φυγής των νέων επιστημόνων και στελεχών και ο τεχνολογικός μετασχηματισμός της αγοράς εργασίας συνιστούν μείζονες προκλήσεις για τη χώρα μας, καθώς θα έχουν άμεση επίδραση στην παραγωγική της διαδικασία και στην απασχόληση.


    Ο Χριστός κι Απόστολος, του έγραψαν που του έγραψαν τι να πει, ας μην έκαναν το λόγο του τόσο ξυλινο. Καρφωνόμαστε, παιδια, καρφωνόμαστε.

    Spoiler:
    Τώρα που έχει περάσει κάποιο διάστημα, υπάρχει κάτι που μπορεί να μην ήταν όπως το περιμένατε;

    Το γεγονός ότι όσο έλειπα ακολουθούσα τις εξελίξεις που υπήρχαν στη Ελλάδα με έκανε να μην έρθω αντιμέτωπη με πράγματα που δεν περίμενα.

    Θα ακολουθήσουν και άλλοι τον δρόμο της επιστροφής στην Ελλάδα;

    Θεωρώ ότι ο επόμενος χρόνος θα είναι καθοριστικός για την επιστροφή στην Ελλάδα, λόγω των δυσκολιών της πανδημίας. Σε ένα γενικότερο πλαίσιο, δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει αύξηση του επαναπατρισμού, διότι δεν υπάρχουν δραστικές αλλαγές στην Πολιτεία.


    Αρκετά ειλικρινής η συνάδελφος μηχανικίνα και πάρα πολύ όμορφη .

    Spoiler:
    Τώρα που έχει περάσει κάποιο διάστημα, υπάρχει κάτι που μπορεί να μην ήταν όπως το περιμένατε;

    Τα πράγματα είναι καλύτερα από ό,τι τα περίμενα. Μεγαλωμένος στην Ελλάδα και έχοντας ζήσει 8 χρόνια στην Αθήνα, γνώριζα τα προβλήματα που θα αντιμετώπιζα. Αυτό που δεν περίμενα είναι η εξέλιξη στη γραφειοκρατία. Η άυλη συνταγογράφηση και η ευκολία του ραντεβού για το εμβόλιο, για παράδειγμα, με εντυπωσίασαν.

    Αν κάπου θα εστίαζα, είναι η δουλειά που πρέπει να γίνει στον τομέα της ενσωμάτωσης και ποικιλομορφίας (diversity & inclusion) στον τομέα της εργασίας. Η έλλειψη τόσο γυναικών σε υψηλές θέσεις σε εταιρείες πληροφορικής όσο και αλλοδαπών στον ευρύτερο τομέα μάς αποκόπτει από μια μεγάλη δεξαμενή ταλέντου.

    Θα ακολουθήσουν και άλλοι τον δρόμο της επιστροφής στην Ελλάδα;

    Νομίζω πως ναι, αν και θα πάρει χρόνια. Ήδη, και μέσα από την Orfium, γνωρίζω κόσμο που επιστρέφει ή το ψάχνει ενεργά. Η Ελλάδα έχει τα φόντα να γίνει προορισμός για τους λεγόμενους ψηφιακούς νομάδες. Οι σύγχρονες μορφές τηλεργασίας επιτρέπουν τον συνδυασμό της καριέρας σε μια καταξιωμένη εταιρεία με τη βουτιά στα καταγάλανα νερά και την ταβέρνα δίπλα στο κύμα μόλις τελειώσει η τελευταία τηλεδιάσκεψη της ημέρας. Η Ελλάδα είναι μια χώρα που μπορεί να σου το προσφέρει αυτό.


    Αν δεν ανοίξατε το απο πάνω spoiler, θα σας πω τι γραφει: Κυριάκος Μητσοτάκης, Κυριακος Μητσοτάκης. Κυριακος Μητσοτάκης.



    Δώστε ΑΣΕΠ να σωθείτε ρε μπαγάσηδες .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  6. #1926
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    την μπαλούλου;

    - - - Updated - - -

    κοινώς, την παλεύεις;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #1927
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πλην του ότι ετοιμάζομαι για βάρδια ξενυχτι, σίγουρα ναι . Το άρθρο ειναι πληρωμενη δημοσιευση στο ξεδιαντροπα φιλοκυβερνητικο capital.gr ...
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  8. #1928
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλην του ότι ετοιμάζομαι για βάρδια ξενυχτι, σίγουρα ναι .
    άσε εμάς να κρατάμε και καμία πισινή!
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #1929
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι μεθυσμενος από υπερβολική δόση ευτυχιας .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  10. #1930
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Eπιστρέφουν καμπόσοι ΟΛΟΙ από UK κυρίως λόγω brexit και πανδημίας, ακόμα και άνθρωποι γιατροί που είχαν φύγει 18 χρονών και τώρα που επιστρέφουν οικογενειακώς 41. Ο συγκεκριμμένος κράτησε την πόρτα ανοιχτή με Αγγλία (20 μέρες Ελλάδα, 10 μέρες Αγγλία)

    Ολοι οι άλλοι 30ρηδες που ξέρω που γυρίσανε (καμμιά 15αριά άτομα) δουλεύουν άσχετες δουλειές με τον βασικό.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #1931
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπιστρέφουν καμπόσοι ΟΛΟΙ από UK κυρίως λόγω brexit και πανδημίας, ακόμα και άνθρωποι γιατροί που είχαν φύγει 18 χρονών και τώρα που επιστρέφουν οικογενειακώς 41. Ο συγκεκριμμένος κράτησε την πόρτα ανοιχτή με Αγγλία (20 μέρες Ελλάδα, 10 μέρες Αγγλία)

    Ολοι οι άλλοι 30ρηδες που ξέρω που γυρίσανε (καμμιά 15αριά άτομα) δουλεύουν άσχετες δουλειές με τον βασικό.
    Γιατί να γυρίσεις από Αγγλία στην Ελλάδα;
    Υπάρχουν τόσες άλλες χώρες που τη βγάζεις μια χαρά με αγγλικά, αν δε μιλάς άλλη γλώσσα.

    Θεωρώ ότι είναι δικαιολογία το ΒΡΕΧΙΤ. Κάποιοι άνθρωποι απλά θέλουν να γυρίσουν πίσω για τον Α, Β λόγο.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #1932
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Εδώ UK. Ποτέ δε θα γύριζα Ελλάδα για κανένα λόγο. Το σκεφτόμουν πριν λίγο καιρό για διάφορους λόγους (ανοιχτές θέσεις σε uni), αλλά όταν έκανα διερευνητικά βήματα με κάποιες υπηρεσίες θυμήθηκα ξανά τους λόγους για τους οποίους έφυγα.

    Καμία (μα καμία) παθογένεια δεν άλλαξε. Γιατί η ίδια σαπίλα κάνει κουμάντο, που επεκτείνεται πέρα από τα πρόσωπα που αλλάζουν σε εκλογές.

    Οι περισσότεροι που ξέρω και γύρισαν Ελλάδα όλα αυτά τα χρόνια, ήταν επειδή δεν προσαρμόστηκαν σε τρόπο ζωής και σε τρόπο σκέψης (κοινωνικά και επαγγελματικά). Είναι πολύ δύσκολο για τον μέσο Έλληνα στο ΗΒ να κάνει πραγματικό adjust, και να μην κρύβεται πίσω από κοινωνικές φούσκες Ελληνικού "γκέτο". Λέγοντας αυτό έχω γνωρίσει πολλούς Έλληνες που 5-10-15 χρόνια στην Αγγλία δεν ξέρουν να μιλήσουν σωστά Αγγλικά ή δεν έχουν καταλάβει τίποτα για τη βρετανική κουλτούρα, γιατί το σοσιαλ τους είναι αποκλειστικά Έλληνες. Και αυτό ήταν αποκλειστικά επιλογή τους.

    Οι επιστροφές ήταν πάντα με άσχετες δικαιολογίες, τώρα φοριέται πολύ το Brexit.

  13. #1933
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να γυρίσεις από Αγγλία στην Ελλάδα;
    Υπάρχουν τόσες άλλες χώρες που τη βγάζεις μια χαρά με αγγλικά, αν δε μιλάς άλλη γλώσσα.
    Νομίζω η προσέγγιση σου είναι πολύ αισιόδοξη. Με εξαίρεση την Κύπρο, Ιρλανδία και ίσως την Μάλτα (ιδέα δεν έχω), καμία άλλη χώρα δεν έχει επίσημη την αγγλική στην ΕΕ. Ναι ο κόσμος μιλάει αλλά σε κάθε περίπτωση υπάρχει ένα έξτρα κενό στην αφομοίωση αν δεν μιλάς την τοπική γλώσσα. Τα πάντα γύρω σου είναι σε γλώσσα που δεν καταλαβαίνεις και ο άνθρωποι κατά βάση σου μιλάνε αγγλικά από "ευγένεια" αν δεν είσαι σε μερικές μαγικές χώρες. Πολλοί δεν θέλουν να μάθουν και δεν τους αδικώ. Δεν είναι εύκολο μετά από μια ηλικία. Και ακόμα και όταν την μάθεις θέλει κόπο να διαβάσεις ένα έγγραφο και συνήθως είσαι με απορίες. Εκτός φυσικά αν έχεις ντόπιο σύντροφό.

    Και όλες οι χώρες δεν έχουν τις ίδιες επαγγελματικες δυνατότητες.

    Πλάκα πλάκα είναι πολύ αστείο που η μόνη άλλη χώρα με επίσημη γλώσσα την αγγλική στην ένωση αποφάσισε να φύγει. Τώρα θα μιλάμε την γλώσσα της one upon a time χώρας μέλους. Από την άλλη ίσως να εξισώσει τα πράγματα στην επιλογή και θα δούμε και ποιες χώρες θα μυρίσουν το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα που τους δίνεται στην αγορά εργασίας. Οι Ολλανδοί για παράδειγμα είναι ίσως οι καλύτεροι και στο Amsterdam μιλάς αγγλικά μόνο σαν πωλητής και δεν ανοίγει ρουθούνι. Στο Βέλγιο, ενώ όλοι μιλάνε στην Φλάνδρα είναι τεράστιο ταμπού. Ίσως η Γερμανία να αλλάζει. Σκανδιναβία δεν ξέρω. Λοιπές μαγικές χώρες ούτε συζήτηση.

  14. #1934
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω η προσέγγιση σου είναι πολύ αισιόδοξη. Με εξαίρεση την Κύπρο, Ιρλανδία και ίσως την Μάλτα (ιδέα δεν έχω), καμία άλλη χώρα δεν έχει επίσημη την αγγλική στην ΕΕ. Ναι ο κόσμος μιλάει αλλά σε κάθε περίπτωση υπάρχει ένα έξτρα κενό στην αφομοίωση αν δεν μιλάς την τοπική γλώσσα. Τα πάντα γύρω σου είναι σε γλώσσα που δεν καταλαβαίνεις και ο άνθρωποι κατά βάση σου μιλάνε αγγλικά από "ευγένεια" αν δεν είσαι σε μερικές μαγικές χώρες. Πολλοί δεν θέλουν να μάθουν και δεν τους αδικώ. Δεν είναι εύκολο μετά από μια ηλικία. Και ακόμα και όταν την μάθεις θέλει κόπο να διαβάσεις ένα έγγραφο και συνήθως είσαι με απορίες. Εκτός φυσικά αν έχεις ντόπιο σύντροφό.

    Και όλες οι χώρες δεν έχουν τις ίδιες επαγγελματικες δυνατότητες.

    Πλάκα πλάκα είναι πολύ αστείο που η μόνη άλλη χώρα με επίσημη γλώσσα την αγγλική στην ένωση αποφάσισε να φύγει. Τώρα θα μιλάμε την γλώσσα της one upon a time χώρας μέλους. Από την άλλη ίσως να εξισώσει τα πράγματα στην επιλογή και θα δούμε και ποιες χώρες θα μυρίσουν το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα που τους δίνεται στην αγορά εργασίας. Οι Ολλανδοί για παράδειγμα είναι ίσως οι καλύτεροι και στο Amsterdam μιλάς αγγλικά μόνο σαν πωλητής και δεν ανοίγει ρουθούνι. Στο Βέλγιο, ενώ όλοι μιλάνε στην Φλάνδρα είναι τεράστιο ταμπού. Ίσως η Γερμανία να αλλάζει. Σκανδιναβία δεν ξέρω. Λοιπές μαγικές χώρες ούτε συζήτηση.
    Πάντως μικρό μάθημα ιστορίας, οι γλώσσες εργασίας της ΕΕ ήταν τα Γαλλικά και τα Γερμανικά μέχρι το 1995. Οι Βρετανοί όταν μπήκαν στην ΕΕ δεν απαίτησαν να μάθουμε όλοι Αγγλικά (επίσης γενικά οι Βρετανοί που γνωρίζεις εκτός Βρετανίας είναι συνήθως εξαιρετικά άτομα, πολύ ενδιαφέροντες και μιλάνε και κάπως τη ντόπια γλώσσα).
    Το 1995, με την είσοδο των Σκανδιναβών στην ΕΕ, αποφασίστηκε να προστεθούν τα Αγγλικά ως γλώσσα εργασίας επειδή οι Σκανδιναβοί δεν ήθελαν να μάθουν Γαλλικά και Γερμανικά.

  15. #1935
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ UK. Ποτέ δε θα γύριζα Ελλάδα για κανένα λόγο. Το σκεφτόμουν πριν λίγο καιρό για διάφορους λόγους (ανοιχτές θέσεις σε uni), αλλά όταν έκανα διερευνητικά βήματα με κάποιες υπηρεσίες θυμήθηκα ξανά τους λόγους για τους οποίους έφυγα.

    Καμία (μα καμία) παθογένεια δεν άλλαξε. Γιατί η ίδια σαπίλα κάνει κουμάντο, που επεκτείνεται πέρα από τα πρόσωπα που αλλάζουν σε εκλογές.

    Οι περισσότεροι που ξέρω και γύρισαν Ελλάδα όλα αυτά τα χρόνια, ήταν επειδή δεν προσαρμόστηκαν σε τρόπο ζωής και σε τρόπο σκέψης (κοινωνικά και επαγγελματικά). Είναι πολύ δύσκολο για τον μέσο Έλληνα στο ΗΒ να κάνει πραγματικό adjust, και να μην κρύβεται πίσω από κοινωνικές φούσκες Ελληνικού "γκέτο". Λέγοντας αυτό έχω γνωρίσει πολλούς Έλληνες που 5-10-15 χρόνια στην Αγγλία δεν ξέρουν να μιλήσουν σωστά Αγγλικά ή δεν έχουν καταλάβει τίποτα για τη βρετανική κουλτούρα, γιατί το σοσιαλ τους είναι αποκλειστικά Έλληνες. Και αυτό ήταν αποκλειστικά επιλογή τους.
    Παίζουν και οικογενειακοί λόγοι όμως αρκετές φορές. Δεν είναι πάντα ότι ως Έλληνες αρνούμαστε να προσαρμοστούμε στο ΗΒ, Γερμανία, Φινλανδία ή όπου αλλού στον κόσμο. Όχι ότι δε συμβαίνει όπως σωστά επισημαίνεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι επιστροφές ήταν πάντα με άσχετες δικαιολογίες, τώρα φοριέται πολύ το Brexit.
    Έχω γράψει στο άλλο θέμα για το Brexit για πρώην συναδέλφους που την έκαναν για Αυστρία:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, αρκετός κόσμος έφυγε γιατί αισθάνθηκε ανασφάλεια, χωρίς αντικειμενικά να υπάρχει λόγος για ανησυχία (όπως είδαμε και στην πράξη). Χαρακτηριστική περίπτωση Ελληνίδας πρώην συναδέλφου που βρήκε δουλειά στην Αυστρία κι έφυγε από το νησί αφήνοντας σύζυγο (και παιδί; αυτό δεν το θυμάμαι ακριβώς) πίσω (εργάζονταν και οι δύο στην ίδια εταιρία που είμαι κι εγώ). Τί έγινε τελικά; Πέσανε πάνω στις καραντίνες λόγω covid, το παλικάρι δε μπόρεσε να βρει τίποτα εξ' αποστάσεως στην Αυστρία, όπως η κοπέλα, και λόγω της κατάστασης άφησε την εταιρεία και πήγε κι αυτός εκεί όπου ακόμα ψάχνεται (απ' ότι έχω δει στο προφίλ του στο LinkedIn). E, δεν είναι κρίμα που άφησαν στρωμένες δουλειές σε μια εταιρεία που τα πάει σούπερ και δεν έχει επηρεαστεί καθόλου από την πανδημία (εντελώς το αντίθετο μάλιστα);; Υπόψη και οι δύο στο νησί για πάνω από πενταετία, οπότε τους έπιανε το settled status μια χαρά και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Είπαμε Brexit, αλλά δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου ρε παιδιά!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω η προσέγγιση σου είναι πολύ αισιόδοξη. Με εξαίρεση την Κύπρο, Ιρλανδία και ίσως την Μάλτα (ιδέα δεν έχω), καμία άλλη χώρα δεν έχει επίσημη την αγγλική στην ΕΕ. Ναι ο κόσμος μιλάει αλλά σε κάθε περίπτωση υπάρχει ένα έξτρα κενό στην αφομοίωση αν δεν μιλάς την τοπική γλώσσα. Τα πάντα γύρω σου είναι σε γλώσσα που δεν καταλαβαίνεις και ο άνθρωποι κατά βάση σου μιλάνε αγγλικά από "ευγένεια" αν δεν είσαι σε μερικές μαγικές χώρες. Πολλοί δεν θέλουν να μάθουν και δεν τους αδικώ. Δεν είναι εύκολο μετά από μια ηλικία. Και ακόμα και όταν την μάθεις θέλει κόπο να διαβάσεις ένα έγγραφο και συνήθως είσαι με απορίες. Εκτός φυσικά αν έχεις ντόπιο σύντροφό.

    Και όλες οι χώρες δεν έχουν τις ίδιες επαγγελματικες δυνατότητες.

    Πλάκα πλάκα είναι πολύ αστείο που η μόνη άλλη χώρα με επίσημη γλώσσα την αγγλική στην ένωση αποφάσισε να φύγει. Τώρα θα μιλάμε την γλώσσα της one upon a time χώρας μέλους. Από την άλλη ίσως να εξισώσει τα πράγματα στην επιλογή και θα δούμε και ποιες χώρες θα μυρίσουν το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα που τους δίνεται στην αγορά εργασίας. Οι Ολλανδοί για παράδειγμα είναι ίσως οι καλύτεροι και στο Amsterdam μιλάς αγγλικά μόνο σαν πωλητής και δεν ανοίγει ρουθούνι. Στο Βέλγιο, ενώ όλοι μιλάνε στην Φλάνδρα είναι τεράστιο ταμπού. Ίσως η Γερμανία να αλλάζει. Σκανδιναβία δεν ξέρω. Λοιπές μαγικές χώρες ούτε συζήτηση.
    Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων στο παρελθόν έχω επισκεφτεί κατά σειρά Δανία, Σουηδία, Φινλανδία. Οι Σουηδοί κυρίως μιλάνε εξαιρετικά Αγγλικά (πολλές φορές με σχεδόν Αμερικάνικη προφορά).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 129 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129130131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας