Σελ. 97 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.441-1.455 από 1985
  1. #1441
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Είναι ίδιον του ανθρώπου, μετά απο καιρό. για μια συγκεκριμένη εποχή, να θυμάται περισσοτερο συγκεκριμένα πράγματα. Σε άλλες περιπτώσεις μόνο τα καλά (το πιο συνηθισμένο) και σε άλλες τα άσχημα μόνον. Πιο συνηθισμένο είναι που όλοι όσοι κάνουμε στρατό, κατα την διάρκεια της θητείας κανένας δεν μιλά για κάτι ευχάριστο, και όλοι σχεδόν μετά αναπολούν ωραίες αναμνήσεις απο την θητεία τους. Νομίζω το ίδιο ανάλογο συμβαίνει και εδώ και για την ξενιτιά αλλά και για την περίπτωση επιστροφής ή όχι στην Ελλάδα. Παντού υπάρχουν και καλά και κακά, και φυσικά κινείσαι αναλόγως τις προτεραιότητες που βάζεις, και ακόμα και αυτές δεν μένουν ποτέ οι ίδιες, πάντα αλλάζουν, αναλόγως την εποχή και την κατάσταση.

    Για αρκετούς, η ξενιτιά ήταν/είναι μονόδρομος. Στην περίπτωση αυτη, καλύτερο είναι να αποδεχτείς και να δείς τα καλά του πράγματος, αλλιώς και θα παραμείνεις στην ξενιτιά υποχρεωτικά (είπαμε, μονόδρομος) και θα είσαι δυστυχισμένος. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα καυτηριάζεις το οτιδήποτε μεμπτό ή αρνητικό της ξενιτιάς όπου βρίσκεσαι. Αλλά είναι τελείως διαφορετικό απο το να είσαι γεμάτος πίκρα που βρίσκεσαι στα ξένια και να σε τρώει ο νόστος της επιστροφής.

  2. #1442
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.055
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ίδιον του ανθρώπου, μετά απο καιρό. για μια συγκεκριμένη εποχή, να θυμάται περισσοτερο συγκεκριμένα πράγματα. Σε άλλες περιπτώσεις μόνο τα καλά (το πιο συνηθισμένο) και σε άλλες τα άσχημα μόνον. Πιο συνηθισμένο είναι που όλοι όσοι κάνουμε στρατό, κατα την διάρκεια της θητείας κανένας δεν μιλά για κάτι ευχάριστο, και όλοι σχεδόν μετά αναπολούν ωραίες αναμνήσεις απο την θητεία τους. Νομίζω το ίδιο ανάλογο συμβαίνει και εδώ και για την ξενιτιά αλλά και για την περίπτωση επιστροφής ή όχι στην Ελλάδα. Παντού υπάρχουν και καλά και κακά, και φυσικά κινείσαι αναλόγως τις προτεραιότητες που βάζεις, και ακόμα και αυτές δεν μένουν ποτέ οι ίδιες, πάντα αλλάζουν, αναλόγως την εποχή και την κατάσταση.
    Σίγουρα. Αλλά εμένα με προβληματίζει το πώς δεν συζητιούνται οι αποτυχίες. Όχι μόνο για την μετανάστευση. Γενικά μιλαω. Ο κόσμος έχει φάει ένα σιδέρωμα ότι ρίσκο ίσον επιτυχία και ότι αναποδιες δεν υπάρχουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 11-07-20 στις 22:31.

  3. #1443
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εγώ πάντως θεωρώ πολύ αρνητική τη λέξη ξενιτιά που ο anon χρησιμοποιεί κατά κόρον. Βγάζει πολύ νοσταλγία για την πατρίδα, και δεν νιώθουν όλοι έτσι. Προτιμώ τη λέξη μετανάστευση.

  4. #1444
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα. Αλλά εμένα με προβληματίζει το πώς δεν ζητούνται οι αποτυχίες. Όχι μόνο για την μετανάστευση. Γενικά μιλαω. Ο κόσμος έχει φάει ένα σιδέρωμα ότι ρίσκο ίσον επιτυχία και ότι αναποδιες δεν υπάρχουν.
    αναποδιές υπάρχουν παντού, και σε αυτούς που φεύγουν στα ξένα αλλά και σε περιπτώσεις που επιστρέφουν. Εαν κάνεις ένα τέτοιο άλμα ή πρέπει να μην σε νοιάζει ότι και να γινει (πχ δεν έχεις οικογένεια, δεν έχεις υποχρεώσεις, κλπ κλπ) ή τα έχεις υπολογίσει αρκετά ώστε να μειώσεις σημαντικά τις περιπτώσεις κάτι να πάει στράφι. Θυμάμαι είχα μαθητές που λέγανε ότι θα πάνε Γερμανία, χωρίς σχέδιο, χωρίς τίποτα, ούτε καν γλώσσα, ούτε καλά καλά αγγλικά, γερμανικά μηδέν, επειδή είχαν κάποιο ξάδερφο ή θείο, και θα πηγαίναν εκεί να βρούν την τύχη τους. Ολοι τους σχεδόν πιστεύαν ότι ακόμα και χωρίς γνώσεις και δεξιότητες οι δρόμοι θαναι στρωμένοι χρυσάφι. Ξερω και άλλους που πέσαν θύματα επιτηδίων.

  5. #1445
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως θεωρώ πολύ αρνητική τη λέξη ξενιτιά που ο anon χρησιμοποιεί κατά κόρον. Βγάζει πολύ νοσταλγία για την πατρίδα, και δεν νιώθουν όλοι έτσι. Προτιμώ τη λέξη μετανάστευση.
    Τζιβαέρι μου

    Νομίζω όλοι θα ήθελαν μία ευτυχισμένη ζωή στην χώρα τους είτε Αφγανοί είτε Σύριοι (και άλλοι διάφοροι)

    Και μην ξεχνάς ότι μιλάς για Ελληνες, με πολλή μετανάστευση/ ξενιτιά/ ξεριζωμό/ ρεμπέτικα/ λαϊκά με πόνο/ Καζαντζίδη.
    Που το χωριό τους, στα Γκράβαρα, είναι ο παράδεισος του κόσμου όλου.

    Αχ Ελλάδα σ'αγαπώ
    https://www.youtube.com/watch?v=fFaljbyX1WY

    στο Σικάγο μέσα ζει στη λευτεριά
    και στην Αθήνα μέσα ζει στη ξενιτιά

    Οδυσσέα γύρνα κοντά μου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 11-07-20 στις 21:52.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #1446
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα. Αλλά εμένα με προβληματίζει το πώς δεν ζητούνται οι αποτυχίες. Όχι μόνο για την μετανάστευση. Γενικά μιλαω. Ο κόσμος έχει φάει ένα σιδέρωμα ότι ρίσκο ίσον επιτυχία και ότι αναποδιες δεν υπάρχουν.
    Μετα απο 15 χρονια εξωτερικο. Εγω ειδα ρισκο=90% αποτυχια. Καλυτερα να παιζεις λοττο παρα να μεταναστευσεις.

  7. #1447
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Μιλάω για ξενιτιά, αλλά παραδόξως δεν θέλω να γυρίσω!
    Θέλω γιατρό;
    χαχαχα

    κακά τα ψέμματα, αν είχαμε και γιατρούς όπως Ελλάδα εδω, δεν θα είχα καν δεύτερη σκέψη. Ελλάδα για διακοπές αρκεί.

  8. #1448
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο 15 χρονια εξωτερικο. Εγω ειδα ρισκο=90% αποτυχια. Καλυτερα να παιζεις λοττο παρα να μεταναστευσεις.
    Το εξηγείς λίγο αυτό;; Και για να μην παρεξηγηθώ πραγματικά ρωτάω/προσπαθώ να καταλάβω πως το εννοείς
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #1449
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εξηγείς λίγο αυτό;; Και για να μην παρεξηγηθώ πραγματικά ρωτάω/προσπαθώ να καταλάβω πως το εννοείς
    Μάλλον εννοεί ότι αν φύγεις χωρίς σχέδιο θα παραμείνεις άνεργος, απλά θα είσαι στο εξωτερικό. Συμφωνώ με αυτό, η εποχή των 50 και 60 που έφευγαν οι Έλληνες για το μεγάλο Αμερικάνικο όνειρο έχουν περάσει εδώ και καιρό.

  10. #1450
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.351
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον εννοεί ότι αν φύγεις χωρίς σχέδιο θα παραμείνεις άνεργος, απλά θα είσαι στο εξωτερικό. Συμφωνώ με αυτό, η εποχή των 50 και 60 που έφευγαν οι Έλληνες για το μεγάλο Αμερικάνικο όνειρο έχουν περάσει εδώ και καιρό.
    Εκείνοι οι Έλληνες δούλευαν σαν τους Αλβανούς τώρα. 15ώρα, χωρίς διακοπές για χρόνια. Και χωρίς γλώσσα, ξάδερφο, κονέ κλπ. Αλλά κατάφεραν και μαγαζιά έφτιαξαν και τα παιδιά τους τα σπούδασαν.
    Ποιος σύγχρονος Έλληνας θα το κάνει αυτό ακριβώς τώρα;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #1451
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.055
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκείνοι οι Έλληνες δούλευαν σαν τους Αλβανούς τώρα. 15ώρα, χωρίς διακοπές για χρόνια. Και χωρίς γλώσσα, ξάδερφο, κονέ κλπ. Αλλά κατάφεραν και μαγαζιά έφτιαξαν και τα παιδιά τους τα σπούδασαν.
    Ποιος σύγχρονος Έλληνας θα το κάνει αυτό ακριβώς τώρα;
    Όχι ελληνική αποκλειστικότητα ειδικά στην 2η αναφορά, πιστεύω.

  12. #1452
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκείνοι οι Έλληνες δούλευαν σαν τους Αλβανούς τώρα. 15ώρα, χωρίς διακοπές για χρόνια. Και χωρίς γλώσσα, ξάδερφο, κονέ κλπ. Αλλά κατάφεραν και μαγαζιά έφτιαξαν και τα παιδιά τους τα σπούδασαν.
    Ποιος σύγχρονος Έλληνας θα το κάνει αυτό ακριβώς τώρα;
    Το ίδιο λέμε.

  13. #1453
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Έτσι κι αλλιώς οι καιροί αλλάζουν.

    Οι Ευρωπαικές οικονομίες το '50-'60-'70 ήταν προσανατολισμένες στην παραγωγή και το scale up. Τώρα εστιάζουν σε καινοτομία, που είναι η αναμενόμενη εξέλιξη στα οικονομικά μοντέλα.

    Κάποιος χωρίς προσόντα και που δεν θέλει να μπεί σε services, απλά είναι πιο δύσκολο να βρεί το χώρο του σε ανεπτυγμένες Ευρωπαικές χώρες. Και είναι επίσης δύσκολο, γιατί η παραγωγή πια βρίσκεται σε χώρες που δεν του επιτρέπουν να κάνει πχ μια Α περιουσία και να επιστρέψει στην Ελλάδα σε Χ χρόνια. Γιατί η Ελλάδα παρόλο που δεν προσφέρει προοπτικές και δουλειά, έχει διατηρήσει κατά στρεβλό τρόπο το ίδιο κόστος ζωής. Ποιός θα πάει να δουλέψει πχ στην Τουρκία σε παραγωγικές γραμμές; Με τι προοπτική;

    Σε χώρες δε, που κόβεται νομικά το όριο κατώτατου μισθού θα βρεθεί σε ακόμα πιο δυσμενή θέση, γιατί έχει να ανταγωνιστεί εργαζόμενους από χώρες του τρίτου κόσμου με ελάχιστες απαιτήσεις σε επίπεδο ζωής και οι οποίοι παρόλα αυτά μπορούν να αποκτήσουν μεγάλη αγοραστική δύναμη στη χώρα προέλευσης.

  14. #1454
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εξηγείς λίγο αυτό;; Και για να μην παρεξηγηθώ πραγματικά ρωτάω/προσπαθώ να καταλάβω πως το εννοείς
    Το ρισκο ειναι μια κατασταση ασ πουμε: Εχω μερικα ευρω και ενα γνωστο να με φιλοξενησει μερικες μερες. Παω να βρω την τυχη μου. Το ειδα αρκετες φορες και δεν δουλεψε σχεδον ποτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος john dubi : 12-07-20 στις 17:47.

  15. #1455
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρισκο ειναι μια κατασταση ασ πουμε: Εχω μερικα ευρω και ενα γνωστο να με φιλοξενισει μερικες μερες. Παω να βρω την τυχη μου. Το ειδα αρκετες φορες και δεν δουλεψε σχεδον ποτε.
    Σωστό αυτό, το είδα και με ένα γείτονα μου που συζητάγαμε για αυτήν ακριβώς την εμπειρία του. Πήγε μερικές μέρες στο εξωτερικό στο σπίτι συγγενή του, του είπαν εκεί ότι για να βρει δουλειά πάνω στο επάγγελμά του έπρεπε να έχει μια εξειδίκευση σπάνια. Οπότε γύρισε πίσω.
    Γκομπιούντερ.

Σελ. 97 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας