Σελ. 28 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930333848 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 406-420 από 1985
  1. #406
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως οταν ο κόσμος μιλάει για το δημόσιο μιλάει για τις παλιές καλές εποχές με τα επιδόματα κλπ, δυστυχώς τώρα ήρθε ο λογαριασμός
    πες το και έτσι, αλλά δεν νομίζω ότι ειναι για καλύτερο. εσύ τι λές; Ηδη στο σχολείο μου, δυο φύγαμε στα ξένα. Ο άλλος διδάκτωρ στην τεχνητή νοημοσύνη. Οποιος ειναι καλός, και δεν έχει προσωπικά θέματα ή κολλήματα, την κάνει. Δες τι σου μένει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλη διοικητικη υπαλληλος.
    τόσο ειναι. Νεοδιόριστος καθηγητής (παίζει ρόλο και το ότι έχει πτυχίο), χωρίς οικογένεια, 680 ευρώ. Οπότε κάποια διοικητική υπάλληλος χωρίς πτυχίο ΑΕΙ, θαναι εκεί στα 600 ίσως και λίγο παρακάτω. Βέβαια είναι λιγο παράδοξο να μπεί άτομο, χωρίς πτυχίο ΑΕΙ, με τόσους που κάνουν αιτήσεις και περιμένουν.

  2. #407
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    πες το και έτσι, αλλά δεν νομίζω ότι ειναι για καλύτερο. εσύ τι λές; Ηδη στο σχολείο μου, δυο φύγαμε στα ξένα. Ο άλλος διδάκτωρ στην τεχνητή νοημοσύνη. Οποιος ειναι καλός, και δεν έχει προσωπικά θέματα ή κολλήματα, την κάνει. Δες τι σου μένει.

    - - - Updated - - -



    τόσο ειναι. Νεοδιόριστος καθηγητής (παίζει ρόλο και το ότι έχει πτυχίο), χωρίς οικογένεια, 680 ευρώ. Οπότε κάποια διοικητική υπάλληλος χωρίς πτυχίο ΑΕΙ, θαναι εκεί στα 600 ίσως και λίγο παρακάτω. Βέβαια είναι λιγο παράδοξο να μπεί άτομο, χωρίς πτυχίο ΑΕΙ, με τόσους που κάνουν αιτήσεις και περιμένουν.
    Η κοπελα, καποτε ηταν κοπελα δηλαδη, τωρα ειναι....κυρια,
    γιατι η προκηρυξη/διαγωνισμος ηταν πριν 19 χρονια!!!!!
    Ητανε νια και γερασε!
    Στο μεταξυ πηρε και πτυχιο, ειναι νηπιαγωγος.
    Και διοριστηκε 19 χρονια μετα (δικαιωση!), σε οικονομικη υπηρεσια!!!! Γιατι βλεπεις, οταν μεσολαβει μια εικοσαετια, για αλλου μπορει να ειχε κανει τοτε χαρτια/αιτηση, κι αλλου τελικα υπηρχε θεση τωρα πια...
    Με 500 ευρω και κατι....
    Απο που να πρωτοκλαψει κανεις για τον τραγελαφο στην απολυτη ΜΠΑΝΑΝΙΑ που λεγεται Ελλαδα;

  3. #408
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    πες το και έτσι, αλλά δεν νομίζω ότι ειναι για καλύτερο. εσύ τι λές; Ηδη στο σχολείο μου, δυο φύγαμε στα ξένα. Ο άλλος διδάκτωρ στην τεχνητή νοημοσύνη. Οποιος ειναι καλός, και δεν έχει προσωπικά θέματα ή κολλήματα, την κάνει. Δες τι σου μένει.

    - - - Updated - - -



    τόσο ειναι. Νεοδιόριστος καθηγητής (παίζει ρόλο και το ότι έχει πτυχίο), χωρίς οικογένεια, 680 ευρώ. Οπότε κάποια διοικητική υπάλληλος χωρίς πτυχίο ΑΕΙ, θαναι εκεί στα 600 ίσως και λίγο παρακάτω. Βέβαια είναι λιγο παράδοξο να μπεί άτομο, χωρίς πτυχίο ΑΕΙ, με τόσους που κάνουν αιτήσεις και περιμένουν.
    @Anon,
    Δεν είναι θέμα δημοσίου. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στον Ι.Τ.
    Οι μισθοί απλά δεν ειναι ανταγωνιστικοί. Οποιος μπορεί φεύγει.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #409
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι αιτιάσεις είναι απόλυτα σωστές. Πχ εγώ ήμουν ΔΥ. 940 ευρω τον μήνα, και αυτό γιατί είχα 4 παιδιά. και με μεταπτυχιακό. Πολύ απλά, δεν φτάνουν να ζήσεις. Επίσης η ψαλίδα μέσα στο δημόσιο, απο τον νεοπροσληφθέντα, μέχρι αυτόν που ειναι να βγεί στην σύνταξη, είναι 600-700 ευρώ το πολύ, εαν εξαιρέσουμε την περίπτωση επιδόματος θέσης (που και αυτό ειναι ψίχουλα, σκέψου διευθυντής Λυκείου ή υποδιευθυντής πχ και να παίρνεις επιδομα θέσης +200 ευρώ μικτά επιπλέον).
    Το δημοσιο ειναι καλά για κάποιον που μόλις ξεκινά και ειναι νέος, συγκριτικά με τον ιδιωτικό τομέα που είναι πολλές φορές ακόμα χειρότερα, και προσφέρει και την εργασιακή ασφάλεια, αλλά για καριέρα δεν λέει. Ούτε για αξιοπρεπές εισόδημα.

    - - - Updated - - -



    Επειδή δεν τα ξέρεις καλά. Διορίστηκα το 2010. Πτυχιούχος μαθηματικός και με μεταπτυχιακό στην πληροφορική. Τότε το μεταπτυχιακό έδινε ένα επίδομα, κάπου 50 ευρώ τον μήνα μικτά. Καταργήθηκε. Αντ'αυτού, το μεταπτυχιακό σου προσδίδει δυο πλασματικά έτη για να ανέβεις βαθμό/κλιμάκιο. Που δεν έγινε, γιατί παγώσαν βαθμοί για μέχρι το 2015. Και μετά η αντιστοιχία ανόδου, δεν δόθηκε αμέσως όλη, αλλά ανα 25% σε τέσσερα χρόνια, τμηματικά (το δικαίωμα του μεγαλύτερου μισθού λόγω των ετών, που είχαν παγώσει και του μεταπτυχιακού, +2 έτη).

    Εν κατακλείδι. Νεοδιόριστος με μεταπτυχιακό, δεν παίρνει 910 ευρώ, παρεκτός εαν είναι παντρεμένος και έχει 3 παιδιά. Εγώ με τα ίδια, παντρεμένος και 4 (τέσσερα) παιδιά, έπαιρνα 940 ευρώ.

    Επιπλέον οι υπερωρίες απαγορεύονται πλέον, τουλάχιστον στο Παιδείας που ήμουν, και για μια δυο ώρες την εβδομάδα πρέπει να συμφωνήσει ο διευθυντής δευτεροβάθμιας! Για πάνω απο 3 ή 4, ώρες την εβδομάδα, πρέπει να υπάρξει απόφαση ΥΠΟΥΡΓΟΥ. Η οποία υπερωρία ειναι 10 ευρώ μικτά, δηλαδή καθαρά κάπου 6 ευρώ. Μιλάμε πλούτισες!

    Για εκτός έδρας δεν ξέρω, δεν είχαμε τέτοια, αλλά ξέρω ότι τα πράγματα έχουν σφίξει πάρα πολύ. Σε απίστευτο βαθμό. Και όπου υπάρχει περιθώριο για υπερωρίες και εκτός έδρας, μαντεύεις πολύ καλά νομίζω ποιός τα παίρνει, έτσι δεν ειναι;;;; Οι φίλοι τα κομματόσκυλα. Επίσης πλέον σε πολλές υπηρεσίες του δημοσίου, γίνονται απλήρωτες υπερωρίες, όσο και αν σου φαίνεται απίστευτο αυτό, γίνονται. Τουλάχιστον ξέρω ότι γίνονται στο Λογιστήριο του Κράτους, και σε εφορίες. Σε άλλες υπηρεσίες μπορεί να κωλοβαράνε ακομα, δεν ξέρω, αλλά είναι ίσως που θα πέσεις. Και όποιος δεν είναι με γερά κονέ και βύσματα, νάσαι σίγουρος ότι θα φάει γερό χώσιμο, απο τους παλιούς και δικτυωμένους, και οι οποίοι φυσικά δεν θα τον αναδείξουν (η αναξιοκρατία που λέγαμε)
    Πρώην συμμαθητης μου , απόφοιτος Χρηματοοικονομικών ΑΣΟΕΕ , μπήκε πέρυσι στη ΔΟΥ Κω μεσω ΑΣΕΠ. Ηταν 7 χρόνια στο λογιστηριο μεγάλης εταιρείας απορρυπαντικών στην Αθήνα, αλλά βαρεθηκε τη μεγαλούπολη και ήθελε να γυρισει στο νησί (όπως τη βρίσκει κανείς). Τωρα που ειναι ακόμα η πρώτη του χρονιά παίρνει 710 καθαρα, του χρόνου πάει στα 790 (ειναι οι αυξημένες κρατήσεις των 2 πρώτων χρόνων) και από το 3ο έτος θα είναι στα 850 το μήνα. Επίσης, μόλις τελείωσε το μεταπτυχιακό του (εκανε τη διπλωματική εξ αποστάσεως) και μου ειπε ότι μόλις καταθεσει το μεταπτυχιακο στην Υπηρεσία, θα λαμβανει 60 ευρω καθαρα το μήνα επίδομα μεταπτυχιακού. Οπότε πάει στα 910 λαθαρα. Συν ότι βγαίνει για ελέγχους σε μπαρ, εστιατόρια κοκ τα βράδια και ΣΚ (καλοκαιρια) στο νησί, οπότε πληρώνεται έξτρα (βεβαια έρχονται μετά από 3 μηνες τα λεφτά) και πάει και σε άλλα νησιά του βορειου συγκροτηματος Δωδεκανησου (Κάλυμνο, Λέρο, Πάτμο ,Αστυπάλαια) τριημερα και παίρνει και από εκει εξτρα. Βεβαια αυτοι οι έλεγχοι ειναι Μαϊο μεχρι Οκτωβριο, το χειμώνα δεν εχει κάτι. Συνολικα υπολογιζει ότι θα παίρνει λίγο πάνω από 12.000 ευρω καθαρα το χρόνο.

    Εφυγες εξωτερικο;;;;; πότε; και πού; (αν επιτρέπεται)
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  5. #410
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κοπελα, καποτε ηταν κοπελα δηλαδη, τωρα ειναι....κυρια,
    γιατι η προκηρυξη/διαγωνισμος ηταν πριν 19 χρονια!!!!!
    Ητανε νια και γερασε!
    Στο μεταξυ πηρε και πτυχιο, ειναι νηπιαγωγος.
    Και διοριστηκε 19 χρονια μετα (δικαιωση!), σε οικονομικη υπηρεσια!!!! Γιατι βλεπεις, οταν μεσολαβει μια εικοσαετια, για αλλου μπορει να ειχε κανει τοτε χαρτια/αιτηση, κι αλλου τελικα υπηρχε θεση τωρα πια...
    Με 500 ευρω και κατι....
    Απο που να πρωτοκλαψει κανεις για τον τραγελαφο στην απολυτη ΜΠΑΝΑΝΙΑ που λεγεται Ελλαδα;
    Σιγά τώρα. Μεταφράστρια πέτυχε σε διαγωνισμό της ΕΕ, και διορίστηκε μετά απο 7 χρόνια. Εγώ πέρασα σε διαγωνισμό και πήρα δουλειά σε ενάμισυ χρόνο, και μου λένε μην μιλάς καθόλου, είσαι πολύ πολύ τυχερός. Μέσος όρος 3 χρόνια. Οπότε, εαν στην απόλυτα σωστά λειτουργούσα ευρώπη είναι έτσι, γιατί παραπονιέστε για την Ελλάδα; Μια χαρά ειναι!!!!

    ΥΓ. Για την ακρίβεια, και για να προλάβω κάποιους, δεν είναι απολυτα έτσι. Οταν η επιτυχία σε διαγωνισμό ειναι με την μέθοδο της Reserve List, επετηρίδα δηλαδή, ο διορισμός μπορεί ναναι πολύ γρήγορος έως και πολύ αργά (όταν πάρουν τον τελευταίο), πάντοτε με τις ανάγκες της υπηρεσίας. Δεν νομίζω να γίνονται διαγωνισμοί δημοσίου, είτε στην Ελλάδα, είτε στην ΕΕ, με άμεση πρόσληψη, παρα μόνο σε μεμονωμένες περιπτώσεις (όχι γενικοί διαγωνισμοί δηλαδή).

  6. #411
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώην συμμαθητης μου , απόφοιτος Χρηματοοικονομικών ΑΣΟΕΕ , μπήκε πέρυσι στη ΔΟΥ Κω μεσω ΑΣΕΠ. Ηταν 7 χρόνια στο λογιστηριο μεγάλης εταιρείας απορρυπαντικών στην Αθήνα, αλλά βαρεθηκε τη μεγαλούπολη και ήθελε να γυρισει στο νησί (όπως τη βρίσκει κανείς). Τωρα που ειναι ακόμα η πρώτη του χρονιά παίρνει 710 καθαρα, του χρόνου πάει στα 790 (ειναι οι αυξημένες κρατήσεις των 2 πρώτων χρόνων) και από το 3ο έτος θα είναι στα 850 το μήνα. Επίσης, μόλις τελείωσε το μεταπτυχιακό του (εκανε τη διπλωματική εξ αποστάσεως) και μου ειπε ότι μόλις καταθεσει το μεταπτυχιακο στην Υπηρεσία, θα λαμβανει 60 ευρω καθαρα το μήνα επίδομα μεταπτυχιακού. Οπότε πάει στα 910 λαθαρα. Συν ότι βγαίνει για ελέγχους σε μπαρ, εστιατόρια κοκ τα βράδια και ΣΚ (καλοκαιρια) στο νησί, οπότε πληρώνεται έξτρα (βεβαια έρχονται μετά από 3 μηνες τα λεφτά) και πάει και σε άλλα νησιά του βορειου συγκροτηματος Δωδεκανησου (Κάλυμνο, Λέρο, Πάτμο ,Αστυπάλαια) τριημερα και παίρνει και από εκει εξτρα. Βεβαια αυτοι οι έλεγχοι ειναι Μαϊο μεχρι Οκτωβριο, το χειμώνα δεν εχει κάτι. Συνολικα υπολογιζει ότι θα παίρνει λίγο πάνω από 12.000 ευρω καθαρα το χρόνο.

    Εφυγες εξωτερικο;;;;; πότε; και πού; (αν επιτρέπεται)
    Αφου μπροστά μπροστά το γράφει.. Λουξ!...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #412
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Ειδικά για την Εφορία, έχουν επιπλέον επίδομα (γιαυτό βλέπεις διαφοροποίηση απο τους άλλους μπας κλασ ΔΥ). Μάλιστα παλαιοότερα αυτό το επίδομα μετρούσε σε χιλιάρικα. Και το έπαιρναν όλοι όσοι ήταν στο ΥπΟικ, ακόμα και οι καθαρίστριες που ανήκαν στο ΥπΟικ. Και λογικό ειναι να έχουν επιπλέον για αυτούς που κάνουν εφόδους νυχτιάτικα, ή πρέπει να πηγαίνουν σε άλλες πόλεις κλπ. Ομως αυτό ειναι μια πολύ πολύ μικρή μερίδα ΔΥ, που λογικά και εύλογα δικαιολογείται αυτό. Ακόμα και μέσα στο ΥπΟικ, δεν είναι όλοι, πχ γραφιάδες μέσα κλπ, που μπορούν να πάρουν υπερωρίες για νυχτερινή απασχόληση ή για Σαββατοκύριακα που θα πάνε ελέγχους, ή σε άλλες πόλεις (οδοιπορικά).
    Αρα μιλάμε για έναν εξαιρετικά μικρό αριθμό ατόμων που μπορούν και δικαιολογούν αυτές τις επιπλέον αμοιβές. Ολοι οι άλλοι, ΟΧΙ.

    ΥΓ. Ειμαι Λουξεμβούργο, στην Κομισιόν. Ξαναγύρισα στην πληροφορική, και ασχολούμε με το μαντείο! χαχαχα

  8. #413
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά για την Εφορία, έχουν επιπλέον επίδομα (γιαυτό βλέπεις διαφοροποίηση απο τους άλλους μπας κλασ ΔΥ). Μάλιστα παλαιοότερα αυτό το επίδομα μετρούσε σε χιλιάρικα. Και το έπαιρναν όλοι όσοι ήταν στο ΥπΟικ, ακόμα και οι καθαρίστριες που ανήκαν στο ΥπΟικ. Και λογικό ειναι να έχουν επιπλέον για αυτούς που κάνουν εφόδους νυχτιάτικα...
    Πού κάνει έφοδο η καθαρίστρια νυχτιάτικα;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #414
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό που ηθελα αρχικά να αναρωτηθω εδώ ειναι εάν το επαγγελματικο ειναι ο αποκλειστικός λόγος μεταναστευσης (σε πρώτη φάση και μη επαναπατρισμού σε δεύτερη) για την πλειοψηφια . Σκέφτομαι τί θα έκαναν οι περισσοτεροι αν ειχαν μια καλή (όχι ιδανική) πρόταση να επιστρεψουν. Αυτό δεν το λέω μόνο για φιλοσοφικούς λόγους. Εχω μια εξαιρετική ευκαιρία για επαναπατρισμο το Q1 2018 . Προχθες αυτό οριστικοποιηθηκε και μένουν μόνο οι τζίφρες. Ηρθα Αθήνα παραπροχθές για να κλείσει η δουλειά. Στο μετρό σε άσχετη φάση πέτυχα δύο συναδελφους (Ηλεκτρολογους Μηχανικούς ΕΜΠ) που και αυτοί γυρισαν πριν λίγους μηνες από εξωτερικό (Ολλανδία και Αγγλία).

    Προσωπικά δεν έχω/ειχα ιδιαιτερους ενδοιασμους και αυτό μάλιστα ειναι understatement: για την ακρίβεια δεν το σκέφτηκα ούτε στιγμή πριν να δεχθώ . Ομολογώ ότι δεν μπορώ να διανοηθώ ότι κάνω λάθος, αλλά θελω να δω και το γενικοτερο κλίμα. Εκτός συγκλονιστικοτατου απροοπτου (να'ρθει ο κόσμος τούμπα, ενα πράμα), σε λίγους μήνες μετρηστε και εμένα σε αυτό το όλο και ισχυροτερο κύμα επιστροφής (brain gain το λέει ο Τζίφρας) . Ω και ομολογώ ότι δεν εχω υπάρξει ευτυχεστερος την τελευταια μισή δεκαετία της ζωης μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου μπροστά μπροστά το γράφει.. Λουξ!...
    Πωωωωω, σωστός. Δεν το πρόσεξα. Πλάκα-πλάκα πρέπει να αλλάξω και εγώ τον προσαρμοσμένο τίτλο μου. Πάνε 10+ χρόνια που τον εχω (όταν το Σεπτέμβριο του 2007 ο Καραμανλής ο κουρασμένος σε προεκλογικο ντιμπέιτ μας ειχε χαρακτηρισει "ταραξίες" εμάς που κατεβαιναμε στις διαδηλωσεις απέναντι στην αντιεκπαιδευτικη απορρυθμιση της Γιαννακου και εναντιον της αναθεωρησης του άρθρου 16 του Συντάγματος).

    Welcome 2 Benelux, anon.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά για την Εφορία, έχουν επιπλέον επίδομα (γιαυτό βλέπεις διαφοροποίηση απο τους άλλους μπας κλασ ΔΥ). Μάλιστα παλαιοότερα αυτό το επίδομα μετρούσε σε χιλιάρικα. Και το έπαιρναν όλοι όσοι ήταν στο ΥπΟικ, ακόμα και οι καθαρίστριες που ανήκαν στο ΥπΟικ. Και λογικό ειναι να έχουν επιπλέον για αυτούς που κάνουν εφόδους νυχτιάτικα, ή πρέπει να πηγαίνουν σε άλλες πόλεις κλπ. Ομως αυτό ειναι μια πολύ πολύ μικρή μερίδα ΔΥ, που λογικά και εύλογα δικαιολογείται αυτό. Ακόμα και μέσα στο ΥπΟικ, δεν είναι όλοι, πχ γραφιάδες μέσα κλπ, που μπορούν να πάρουν υπερωρίες για νυχτερινή απασχόληση ή για Σαββατοκύριακα που θα πάνε ελέγχους, ή σε άλλες πόλεις (οδοιπορικά).
    Αρα μιλάμε για έναν εξαιρετικά μικρό αριθμό ατόμων που μπορούν και δικαιολογούν αυτές τις επιπλέον αμοιβές. Ολοι οι άλλοι, ΟΧΙ.

    ΥΓ. Ειμαι Λουξεμβούργο, στην Κομισιόν. Ξαναγύρισα στην πληροφορική, και ασχολούμε με το μαντείο! χαχαχα
    Καλή αρχή και καλό κουράγιο. Δεν είμαι σίγουρος ότι ειναι τόσο μικρός ο αριθμος πάντως. Οτι οι μισθοι (και) στο Δημοσιο εχουν συνθλιβει στα πλαίσια της εσωτερικης υποτιμησης και της ατέρμονης τυφλής οριζόντιας λιτότητας ειναι το μόνο σίγουρο, συμφωνώ.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  10. #415
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Tυρέμπορα άντε με το καλό, και να εύχομαι να είναι αισιόδοξα τα μυνήματα απο Ελλάδα μεριά. Γιατί δυστυχώς όλοι οι αριθμοί δεν συνάδουν, και λένε θα φτάσουμε τα επίπεδα του 2008 κάπου το 2035 και αυτό αν όλα πάνε σύμφωνα με τα σχέδια (που ξέρουμε πόσο υπεραισιόδοξα ειναι ειδικα εκείνο με το πλεόνασμα).

    Το πρόβλημα όμως της μετανάστευσης δεν ειναι μόνο το καθαρά οικονομικό, ίσως δεν το αντιλαμβάνεσαι λόγω ιδιότητος. Για να το κάνω πιο λιανά. Ειμαι παντρεμένος, αυτό δεν παίζει ρόλο, αλλά έχω 4 παιδιά, και αυτό παίζει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ. Στην Ελλάδα, εαν έμενα, τα παιδιά μου ήταν καταδικασμένα στην ανεργία, και αυτό θα ήταν κάτι που δεν θα άλλαζε. Απο τα 4, στατιστικά, μόνο το 1 θα έβρισκε δουλειά, ας πουμε σταθερή, και με μισθούς άστα να πάνε. Τα άλλα θα τρέχαν απο εδω και απο εκεί, και μόνο εαν είχαν κάνει κάποιες καλές σπουδές, ίσως είχαν ελπίδες, στο εξωτερικό. Αυτό ισχύει για όσους γονείς δεν έχουν δική τους δουλειά να την μεταβιβάσουν στα τέκνα, αλλά δουλεύουν/δουλεύαν ως μισθωτοί.

    Οπότε με το είσαι ήδη στο εξωτερικό, σε μια χώρα με ποσοστό ανεργίας ουτε 6%, αυτομάτως το πρόβλημα ανεργίας των παιδιών λύθηκε. Δεν θα περιμένω ούτε να φιλήσω κάποια κατουρημένη ποδιά, ούτε τίποτα, τα παιδιά θα βρούν δουλειά, αναλόγως των προσόντων, και όχι αναλόγως του κονέ (όχι ότι το τελευταίο δεν ισχύει και εδώ, αλλά όχι στον βαθμό της ελλάδας). Δεν θα σπουδάσουν; Θα δουλέψουν είτε ταξιτζήδες, πωλήτριες, κομμώτριες οτιδήποτε. Σπουδάσουν; Εχει δουλειές.... Στην Ελλάδα γιατρός τελειώνεις, και καλός, και είσαι επιεικώς πάνω απο το όριο της φτώχειας (εκτός εαν παραλάβεις πελατολόγιο απο τον Μπαμπά). Εδώ; Οι γιατροί ζουν σαν βασιλιάδες (και ειναι χάλια απο ότι λένε κιόλας).

    Οπότε το οικονομικο για μένα ήταν ουσιαστικά το ίδιο ή δεύτερο μπροστά στο τι θα κάνω με τα παιδιά και πως θα διασφαλίσω το μέλλον τους. Και ειδικά ο προβληματισμός αυτός εντάθηκε τελευταία που έχω ήδη τα δυο παιδιά στην εφηβεία, και το τι θα κάνουν είναι κάτι που μας απασχολεί συνέχεια.

    ΥΓ. Ειχα φίλο/συνάδελφο Ελλάδα που η γυναίκα του δούλευε στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Κουβεντιάζαμε κάθε μέρα, γιατί πηγαίναμε μαζί στην δουλειά, με το αυτοκίνητο του φίλου, το πρωί όλοι μαζί. Οπότε μάθαινα πολλές λεπτομέρειες. Τους κοψανε του ΔΙΒΕΕΤ που ουσιαστικα διπλασίαζε τον μισθό τους. Βέβαια, όχι αμέσως, όπως τους άλλους μπας κλάς ΔΥ. Σταδιακά. Αλλά τους το κόψανε. Και ξέρω πχ στο Υπουργείο Παιδείας, υπερωρίες πάνω απο 3 την εβδομάδα ή 4 το ίδιο άτομο, θέλει απόφαση υπουργού. Πάνω απο Χ αριθμό υπερωριών (συνολικά) σε ένα σχολείο, το ίδιο. Προτιμούν να μην έχουν δάσκαλο. Πχ δήλωσα ότι φεύγω, στις 28 Ιουλίου επισήμως με χαρτί. Λογικά θα περίμενε κανείς να έχω αναπληρωθεί στο ΕΠΑΛ που ήμουν, γιατί ήμουν ο μοναδικός μαθηματικός. ΑΜ ΔΕ!!! Ακόμα μαθηματικός δεν υπάρχει. Προσπαθούν να κάνουν ότι μαγείρεμα γίνεται προκειμένου να πάρουν όσο το δυνατόν λιγότερους αναπληρωτές. Οχι βέβαια ότι δεν υπάρχουν τα βύσματα που θα πάρουν θέσεις ξυστών... Αλλά τα πράγματα έχουν στριμώξει πολύ, και αυτό που ήταν ίσως ο κανόνας κάποτε, πλέον αποτελεί την εξαίρεση. Σε κάποια υπουργεία τουλάχιστον, δεν ξέρω για όλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 08-10-17 στις 12:55.

  11. #416
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σ'ευχαριστω για την απάντηση και για τις ευχές. Να σου ζησουν τα παιδιά. Πόσο ειναι το μεγαλύτερο;

    Να, αυτό που λες για το μέλλον των παιδιών σου ούτε που μου περνούσε από το μυαλό. Ειναι εν μερει λογικό λόγω ηλικιας (άλλωστε εχω την άποψη "όχι γαμος πριν τα 35, όχι παιδια πριν τα 40", όχι επειδη τα νουμερα αυτα αυτα βγαινουν με δογματισμο, αλλά ως γενική ιδεα/κατευθυνση). Αλλοι λένε ότι δεν μπορούν να ζησουν στην τελευταια Σοβιετια της Ευρωπης (Πάσχο μας λείπεις ). Εμένα οι μεγαλύτεροί μου προβληματισμοί ειναι η εγκληματικοτητα και το συστημα Υγείας. Για το πρώτο δεν μπορώ να κάνω και πολλά , άλλωστε ολες οι μεγαλουπολεις του κοσμου μια κάποια εγκληματικοτητα την εχουν. Για το δευτερο μπορώ να κάνω μόνο προσευχές (άντε και καμια ιδιωτκη ασφάλεια ισως, που δεν ξερω πόσο θα βοηθησει πραματικα σε κατι πολύ σοβαρο, χτύπα ξύλο).

    Μπορεί να ακουστεί κοινότοπο, αλλά τα πάντα εχουν συν και πλην, τα ζυγιζεις και αποφασιζεις. Για εμένα ηταν από τις πιο εύκολες αποφάσεις της ζωης μου το να επιστρεψω (σα να με ρωτανε αν θελω φετα με τα γεμιστα,είναι δυνατόν να μη θελω; ). Για άλλους συναδελφους δεν ξερω αν ηταν τόσο ευκολο, αλλά το ότι δεχθηκαν να φυγουν από τις 35+ χιλιαδες το χρονο και να ερθουν πριν λιγο καιρό στις 15 χιλιαδες, κάτι λέει.

    Spoiler:

    ηνύματα", όχι "μυνήματα" ω ρε anon
    αντίστοιχα ειναι "εισιτηρια" κα όχι "εισητηρια"

    τα δύο πιο συχνα ορθογραφικά λάθη που βλέπω γενικά
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  12. #417
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    1. ναι, το ξέρω, αλλά μου βγαίνει πολλές φορές προτρέχοντας... Λες να έχω δυσλεξία (στο πληκτρολόγιο);
    2. Το μεγάλο μου ειναι 16 μόλις τώρα.
    3. Για το σύστημα υγείας, δεν ξέρω τι να πώ. Εχουμε αρκετά κακά αλλά και αυτά που άκουσα, δεν ξερω απο προσωπική εμπειρία ακόμη, χτύπα ξύλο, δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ευχάριστα. Εν ολίγοις, και σύμφωνα με την ενημέρωση που είχαμε απο όργανα της ΕΕ και όχι απο ράδιο αρβύλα στο Λουξεμβούργο ισχύουν τα εξής:
    α) Ολοι εμείς οι expats είμαστε σαν πελάτες, Είτε πρόκειται για ιδιωτικές κλινικές είτε για νοσοκομεία. Δηλαδή υπάρχουν χρεώσεις για το καθετί, ακόμα και το οτι μπορεί να ξαπλώσεις σε ένα κρεβάτι για λίγες ώρες. Η ομιλήτρια μας είπε δικό της περιστατικό ότι της χρέωσαν που ήταν σε κρεβάτι, μετά απο λιποθυμικό επεισόδιο, για μερικές ώρες, κάπου 500 ευρώ. Γιατί 500 ευρώ; Γιατί λένε περνούσε και την κοιτούσε κάποιος κάθε λίγο (αλήθεια / ψέμματα δεν ξέρει ούτε η ίδια) και το παράξενο είανι ότι η χρέωση ηρθε εκ των υστέρων των λοιπών χρεώσεων, κάτι που κάνει δύσκολο to reimbursement έως αδύνατο, εν ολίγοις το πλήρωσε απο την τσέπη της και τουμπεκι ψιλοκομμένο.
    β) εχουν άλλες τιμές για τους expats και άλλες τους λουξεμβουργιανούς πολίτες. Εννοείται ότι τους expats τους μ@μ@νε στις χρεώσεις
    γ) για να κλείσεις γιατρό, πρέπει να τοκανονίσεις 2-3 μήνες πριν. Για επείγοντα μόνο νοσοκομείο ή κλινική. Και εκεί αναμονή 2-3 ωρών το λιγότερο
    δ) με γιατρό ποτέ δεν μιλάς εκτός εαν πληρώνεις άπειρα φράγκα. Κλείνεις ραντεβού με την γραμματέα, σου κλείνει ραντεβού, η επίσκεψη ειναι το πολύ 20 λεπτα. Αντε γειά.
    ε) Μας πρότειναν (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ) ότι για επεμβάσεις, να πάμε σε άλλες χώρες. Οπως Γερμανία ή Γαλλία, ή και ΕΛλάδα, γιατί οι γιατροί ειναι καλύτεροι (έτσι είπαν), και το κόστος είναι σημαντικά χαμηλότερο.
    στ) Επειδή το κόστος εδώ ειναι μεγάλο σε οτιδήποτε αφορά υγεία, πολλές φορές κρίσημες και απαραίτητες εξετάσεις δεν γίνονται.
    η) τα παραπάνω συμβαίνουν επειδή τα ιδιωτικά συστήματα υγείας που ισχύουν (πχ οι παροχές υγείας των υπαλλήλων της ΕΕ) καλύπτουν έως ένα ποσό (απόλυτο νούμερο) ανα περίπτωση. Εαν το ξεπεράσεις, τα υπόλοιπα απο την τσέπη σου. Με δεδομένο τις πολύ ακριβές παροχές υγείας εδώ, όπως καταλαβαίνετε, για κάτι σοβαρό δεν ειναι δύσκολο να το ξεπεράσεις.
    Δεν είναι τυχαίο οτι ο βαθμός ικανοποίησης των παροχών υγείας μεταξύ των υπαλλήλων της ΕΕ είναι 33%, δηλαδή μόνο ένας στους 3 ειναι ικανοποιημένος απο τις παροχές υγείας.
    Αρα όλα αυτά κάτι σημαίνουν.
    Σίγουρα και στην Ελλάδα έχουμε πολλά άλλα στραβά, αλλά και εδώ στο θέμα υγεία δεν είναι όλα ρόδινα. Ευτυχώς όλες οι αλλες χώρες ειναι σε μικρή απόσταση, εαν θες να αποφύγεις το λουξικο συστημα υγείας, σε 30-40 χλμ είσαι είτε γαλλία είτε Γερμανία είτε Βέλγιο.

    Μένει να σχηματίσω και προσωπική γνώμη όταν χρειαστώ (ελπίζω ποτέ), και να σας πω τι γίνεται απο προσωπικές μου εμπειρίες. Ομως το να τα λένε επισήμως στο Welcome seminar και όχι τίποτε ράδιο αρβυλες, κάτι λέει. Ξαναλέω, έχει να κάνει και με το γεγονός τι είδους ασφάλιση έχεις. Λούξικη σαν λουξεμβούργιος; ή σαν expat (όπου όλα ειναι με ιδιωτικοοικονομική μορφή οριζόμενα)

    Οσον αφορά το οικονομικό ειναι πολλοί παράμετροι, για να κάνεις λογαριασμό. Στο αν συμφέρει δεν συμφέρει. Και βέβαια πρέπει να βάλεις και τον προσωπικό παράγοντα. κάποιος με 35 χιλιάδες το χρόνο Λουξ, ειναι στο όριο της φτώχειας. Ακόμα και μόνος ναναι, θέλεις 1200 τον μήνα για ένα αξιοπρεπές στούντιο, μιλάμε για <40 τμ. Πολλές φορές γύρω στα 25τμ. Εαν λοιπόν έχεις 3000 τον μήνα και δίνεις τα μισά για σπίτι σου περισσεύουν άλλα 1500 για να ζήσεις, που δεν είναι πολλά, μιας και τα πάντα που ενέχουν ανθρώπινη εργασία ως υπηρεσία, είναι πανάκριβα. Εστιατόρια; Το λιγότερο 20-25 ευρώ το άτομο, για τα πιο οικονομικά. Μάστορα; Αστο καλύτερα ή φτιάξτο μόνος σου. Οπότε τα 15.000 στην Ελλάδα (με δικό του σπίτι) είναι πολύ καλύτερα απο ότι τουλάχιστον Λουξεμβούργο, δεν το συζητώ. Ειδικά εαν δεν έχεις και άλλους λόγους να το κανεις. Αλλά με την προυπόθεση ότι βρίσκεις δουλειά με 15 χιλ τον χρόνο. Δυστυχώς πολλοί είναι 6 χιλιάδες τον χρόνο ή και πιο κάτω....


    ΥΓ. Και εγώ, εαν ήταν να πάρω +6000 χιλιάρικα τον χρόνο απο όσα έπαιρνα πριν (χωρίς το θέμα των παιδιών), θα γύριζα αμέσως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 08-10-17 στις 16:44.

  13. #418
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Αν κάποιος είναι καλός γιατρός γιατί να πάει να γίνει γιατρός σε ένα χωριό (Λουξεμβούργο) αντί να είναι σε κάποιο μεγάλο σοβαρό νοσοκομείο, κατά προτίμηση πανεπιστημιακό, σε κάποια πόλη με πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής (όχι απαραίτητα μεγαλούπολη, αλλά μια πόλη όπου η ζωή είναι πιο ενδιαφέρουσα);
    Επομένως το βρίσκω λογικό να έχει συγκριτικά μέτριους γιατρούς στο Λουξεμβούργο.


    Τυρέμπορα συγχαρητήρια για την υπογραφή που έβαλες και καλή επιστροφή.
    Πιστεύω ότι ο καθένας θα πρέπει να ζει εκεί που νιώθει καλύτερα, όχι εκεί που αναγκάζεται να μετακομίσει για βιοπορισμό.

  14. #419
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι ο καθένας θα πρέπει να ζει εκεί που νιώθει καλύτερα, όχι εκεί που αναγκάζεται να μετακομίσει για βιοπορισμό.
    Αυτό που γράφεις είναι απόλυτα σωστό αλλά με μία σοβαρή προϋπόθεση.
    Να έχει ενταχθεί στην πραγματική ζωή των κατοίκων της χώρας που βρίσκεται ώστε να μπορεί να την γνωρίζει σε βάθος και έτσι να έχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να την κρίνει και όχι να έχει κλειστεί σε μια άγονη άρνηση επαφής και εμβάθυνσης
    (κάτι που δυστυχώς κάνουν οι περισσότεροι έλληνες)

  15. #420
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που γράφεις είναι απόλυτα σωστό αλλά με μία σοβαρή προϋπόθεση.
    Να έχει ενταχθεί στην πραγματική ζωή των κατοίκων της χώρας που βρίσκεται ώστε να μπορεί να την γνωρίζει σε βάθος και έτσι να έχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να την κρίνει και όχι να έχει κλειστεί σε μια άγονη άρνηση επαφής και εμβάθυνσης
    (κάτι που δυστυχώς κάνουν οι περισσότεροι έλληνες)
    Αυτοί οι Έλληνες που το κάνουν αυτό το κάνουν ακριβώς επειδή δεν ήθελαν να είναι εκεί και αρνούνται την πραγματικότητα, κλείνοντας τον εαυτό τους σε ένα γκέτο.

Σελ. 28 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930333848 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας