Σελ. 75 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 5565707374757677808595 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.111-1.125 από 1985
  1. #1111
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    8 στους 10 αμοίβονται με 500 euro ?
    Θες να μου δώσεις κάτι από στοιχεία ;
    Πληθυσμιακή βάση; Περιοχή, ηλικία κάτι;
    Βάσει προσωπικής εμπειρίας.
    Ελλάδα (όχι επαρχία), ηλικίες 25-35 για εργασίες 40ωρες/βδομάδα.
    Οκ, υπάρχουν και αυτοί των 600-700 αλλά υπάρχουν και οι των 400ων.

  2. #1112
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Έχετε κολλήσει όλοι για τους μισθούς.
    Δηλαδή είναι όντως ο μόνος παράγοντας για όσους έχουν φύγει έξω να γυρίσουν πίσω;
    Προσωπικά, για μένα είναι μόνο ένα κομμάτι. Σημαντικό, αλλά όχι το πρώτο.

    Πλέον δίνω σημασία και σε άλλα πράγματα που σχετίζονται και με αυτό που λέμε ποιότητα ζωής. Γιατί καλός ο φραπέ και τα μεζεδάκια, αλλά τι να κάνω όταν υπάρχουν τα παρακάτω:
    - Βρίσκεις δουλειά, αλλά δεν ξέρεις αν η εταιρεία θα υπάρχει σε μερικούς μήνες ή πόσες ώρες θα αναγκάζεσαι να δουλεύεις. Ο φόβος την ανεργίας είναι 100% υπαρκτός στην Ελλάδα, ότι δουλειά και να κάνεις και πολλοί δουλεύουν σε δουλειές που δεν γουστάρουν, γιατί απλά δεν έχουν άλλη επιλογή.
    - Η κακομοιρία υπάρχει παντού τριγύρω. Στον δρόμο, στην δουλειά, στις συζητήσεις με φίλους
    - Γραφειοκρατία, σταρχιδισμός, αναξιοκρατία, να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα
    - Εγκατάλειψη της πόλης (μιλάω για Αθήνα) από πλευράς ανομίας. Παρκαρισμένα αμάξια όπου ναναι, κέντρο απροσπέλαστο τα βράδια, εγληματικότητα στα ύψη κλπ
    - Μεθαύριο αν κάνω παιδιά, σε ποια σχολεία, και σε ποια πάρκα να πάνε να παίξουν και τι να μάθουν.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #1113
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Γνωρίζω άτομο γάλλο παντρεμένο με δύο μικρά παιδιά που παράτησε την καλά αμειβόμενη εργασία του στο Παρίσι για να έρθει σε υπηρεσία της Κομισιόν με έδρα στην Αθήνα.
    Μισθός γύρω στις 8.500 ευρώ/μήνα αυτοκίνητο και οτιδήποτε άλλο αντικείμενο χωρίς ΦΠΑ
    Κατοικία στο Χαλάνδρι, υπηρέτριες, νταντάδες, παιδικοί σταθμοί κλπ
    Με τέτοιες συνθήκες λογικό κάποιος να βρει την ζωή φανταστική ακόμη και στην Καμπούλ

    Ο Τυρέμπορας βρήκε αυτό που επιθυμούσε στην Αθήνα
    Να είναι καλά και να περνάει ακόμη καλλίτερα κάθε χρόνο που έρχεται
    Μπορεί εμένα ή κάποιων άλλων εδώ μέσα η Αθήνα ή ακόμη και η Ελλάδα να μην είναι μια "καλή επιλογή" αλλά ο καθένας με τα γούστα του
    Εκείνο όμως που δεν μπορώ να καταλάβω στον Τυρέμπορα είναι το παρακάτω :
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τα 5,5 μακρά και σκοτεινά χρόνια στο βοθρόλακκο του τεταρτοκοσμικού Benelux μου φαίνονται σαν ενας κακος εφιάλτης του παρελθόντος. Δε μου έχει λείψει απολύτως τίποτα από Ολλανδια.
    Πρέπει να είσαι εντελώς στενόμυαλος για να γράφεις τέτοιες φρικαλεότητες
    Αν σε 5,5 χρόνια ζωής δεν κατάφερες να βρεις κάτι που να είναι καλό και άξιο να το μνημονεύσεις και να το θυμάσαι δεν είναι γιατί δεν υπήρξε αλλά γιατί είχες τα μάτια σου κλειστά και τις αισθήσεις αναισθητοποιημένες
    Εκτός βέβαια αν πέρασε τα 5,5 χρόνια σκάβοντας νυχθημερόν στις γαλερίες κάποιου ορυχείου

  4. #1114
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Δεν θα πω για στενομυαλος αλλα σιγουρα βρισκοταν υπο προκαταληψη. Εδω θυμαμαι τα χρονια που εζησα σε κατσικοχωρια στην παραμεθωριο και μου εχουν μεινει τα θετικα στοιχεια. Θεωρω παντως οτι σε λιγο καιρο θα αναθεωρησει και δεν θα θυμαται μονο τα ασχημα της Ολλανδιας.
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  5. #1115
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζω άτομο γάλλο παντρεμένο με δύο μικρά παιδιά που παράτησε την καλά αμειβόμενη εργασία του στο Παρίσι για να έρθει σε υπηρεσία της Κομισιόν με έδρα στην Αθήνα.
    Μισθός γύρω στις 8.500 ευρώ/μήνα αυτοκίνητο και οτιδήποτε άλλο αντικείμενο χωρίς ΦΠΑ
    Κατοικία στο Χαλάνδρι, υπηρέτριες, νταντάδες, παιδικοί σταθμοί κλπ
    Με τέτοιες συνθήκες λογικό κάποιος να βρει την ζωή φανταστική ακόμη και στην Καμπούλ
    Αν δουλεύει στην ENISA τότε είναι κούκλος!
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #1116
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζω άτομο γάλλο παντρεμένο με δύο μικρά παιδιά που παράτησε την καλά αμειβόμενη εργασία του στο Παρίσι για να έρθει σε υπηρεσία της Κομισιόν με έδρα στην Αθήνα.
    Μισθός γύρω στις 8.500 ευρώ/μήνα αυτοκίνητο και οτιδήποτε άλλο αντικείμενο χωρίς ΦΠΑ
    Κατοικία στο Χαλάνδρι, υπηρέτριες, νταντάδες, παιδικοί σταθμοί κλπ
    Με τέτοιες συνθήκες λογικό κάποιος να βρει την ζωή φανταστική ακόμη και στην Καμπούλ
    Φίλη της μητέρας μου, Αγγλίδα, έφυγε από το Λονδίνο το 1990 για να μείνει Κηφισιά, σε πληροφορώ ακόμη εδώ είναι. Και δεν είχε να κάνει με το θέμα χρημάτων, όντας σε managerial θέση ναυτιλιακής, αλλά με τις καιρικές συνθήκες και ότι μπορούσε να πεταχθεί Σ/Κ σε κανά νησί του Αργοσαρωνικού. Τώρα βέβαια τα παιδιά της δουλεύουν Λονδίνο, άλλα όπως μας έλεγε αν μπορούσαν ευχαρίστως θα ερχόντουσαν πίσω και με τα μισά λεφτά, όντας αυτή πλέον στην Αίγινα έχουν και διαθέσιμη κατοικία.

  7. #1117
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε κολλήσει όλοι για τους μισθούς.
    Δηλαδή είναι όντως ο μόνος παράγοντας για όσους έχουν φύγει έξω να γυρίσουν πίσω;
    Προσωπικά, για μένα είναι μόνο ένα κομμάτι. Σημαντικό, αλλά όχι το πρώτο.

    Πλέον δίνω σημασία και σε άλλα πράγματα που σχετίζονται και με αυτό που λέμε ποιότητα ζωής. Γιατί καλός ο φραπέ και τα μεζεδάκια, αλλά τι να κάνω όταν υπάρχουν τα παρακάτω:
    - Βρίσκεις δουλειά, αλλά δεν ξέρεις αν η εταιρεία θα υπάρχει σε μερικούς μήνες ή πόσες ώρες θα αναγκάζεσαι να δουλεύεις. Ο φόβος την ανεργίας είναι 100% υπαρκτός στην Ελλάδα, ότι δουλειά και να κάνεις και πολλοί δουλεύουν σε δουλειές που δεν γουστάρουν, γιατί απλά δεν έχουν άλλη επιλογή.
    - Η κακομοιρία υπάρχει παντού τριγύρω. Στον δρόμο, στην δουλειά, στις συζητήσεις με φίλους
    - Γραφειοκρατία, σταρχιδισμός, αναξιοκρατία, να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα
    - Εγκατάλειψη της πόλης (μιλάω για Αθήνα) από πλευράς ανομίας. Παρκαρισμένα αμάξια όπου ναναι, κέντρο απροσπέλαστο τα βράδια, εγληματικότητα στα ύψη κλπ
    - Μεθαύριο αν κάνω παιδιά, σε ποια σχολεία, και σε ποια πάρκα να πάνε να παίξουν και τι να μάθουν.
    Ακριβώς αυτά που δεν σου αρέσουν εσένα, είναι αυτά που αγαπάμε κάποιοι στην Ελλαδα. Αυτή η γλυκειά αναρχία που με εκνευρίζει 7 μέρες στις 365

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζω άτομο γάλλο παντρεμένο με δύο μικρά παιδιά που παράτησε την καλά αμειβόμενη εργασία του στο Παρίσι για να έρθει σε υπηρεσία της Κομισιόν με έδρα στην Αθήνα.

    Πρέπει να είσαι εντελώς στενόμυαλος για να γράφεις τέτοιες φρικαλεότητες
    Αν σε 5,5 χρόνια ζωής δεν κατάφερες να βρεις κάτι που να είναι καλό και άξιο να το μνημονεύσεις και να το θυμάσαι δεν είναι γιατί δεν υπήρξε αλλά γιατί είχες τα μάτια σου κλειστά και τις αισθήσεις αναισθητοποιημένες
    Εκτός βέβαια αν πέρασε τα 5,5 χρόνια σκάβοντας νυχθημερόν στις γαλερίες κάποιου ορυχείου
    Υπάρχει κάτι που λέγεται νόστος και νοσταλγία. Κάποιοι από εμάς το έχουμε έντονο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλη της μητέρας μου, Αγγλίδα, έφυγε από το Λονδίνο το 1990 για να μείνει Κηφισιά, σε πληροφορώ ακόμη εδώ είναι. Και δεν είχε να κάνει με το θέμα χρημάτων, όντας σε managerial θέση ναυτιλιακής, αλλά με τις καιρικές συνθήκες και ότι μπορούσε να πεταχθεί Σ/Κ σε κανά νησί του Αργοσαρωνικού. Τώρα βέβαια τα παιδιά της δουλεύουν Λονδίνο, άλλα όπως μας έλεγε αν μπορούσαν ευχαρίστως θα ερχόντουσαν πίσω και με τα μισά λεφτά, όντας αυτή πλέον στην Αίγινα έχουν και διαθέσιμη κατοικία.
    Και πολλά άλλα παραδείγματα όπου ο αλλοδαπός σύζυγος ελληνίδας, την θερμοπαρακαλάει να εγκατασταθούν στην Ελλάδα και η ελληνίδα αρνείται

    Αν δεν φτάσω σε οικονομική εξαθλίωση, αρνούμαι να εγκατασταθώ σε οποιοδήποτε άλλο μέρος.
    Δεν ανταλλάσσω 30-40 χρόνια από την ζωή μου με όσα χρήματα μου δοθούν
    Είτε πόλεμος, είτε οικονομική κρίση, θα παραμείνω με τους συγχωριανούς μου και την κοινή μας μοίρα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #1118
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε πόλεμος, είτε οικονομική κρίση, θα παραμείνω με τους συγχωριανούς μου και την κοινή μας μοίρα.
    και εμένα αν οι συγχωριανοί μου ηταν Ικαριώτες μαζι τους θα ήθελα να μείνω

  9. #1119
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτά που δεν σου αρέσουν εσένα, είναι αυτά που αγαπάμε κάποιοι στην Ελλαδα. Αυτή η γλυκειά αναρχία που με εκνευρίζει 7 μέρες στις 365
    Έχει δίκιο όμως, αν κάποιος φύγει από την Ελλάδα μόνο για τα χρήματα, πιθανώς δεν θα είναι ποτέ ευτυχισμένος.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #1120
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζω άτομο γάλλο παντρεμένο με δύο μικρά παιδιά που παράτησε την καλά αμειβόμενη εργασία του στο Παρίσι για να έρθει σε υπηρεσία της Κομισιόν με έδρα στην Αθήνα.
    Μισθός γύρω στις 8.500 ευρώ/μήνα αυτοκίνητο και οτιδήποτε άλλο αντικείμενο χωρίς ΦΠΑ
    Κατοικία στο Χαλάνδρι, υπηρέτριες, νταντάδες, παιδικοί σταθμοί κλπ
    Με τέτοιες συνθήκες λογικό κάποιος να βρει την ζωή φανταστική ακόμη και στην Καμπούλ

    Ο Τυρέμπορας βρήκε αυτό που επιθυμούσε στην Αθήνα
    Να είναι καλά και να περνάει ακόμη καλλίτερα κάθε χρόνο που έρχεται
    Μπορεί εμένα ή κάποιων άλλων εδώ μέσα η Αθήνα ή ακόμη και η Ελλάδα να μην είναι μια "καλή επιλογή" αλλά ο καθένας με τα γούστα του
    Εκείνο όμως που δεν μπορώ να καταλάβω στον Τυρέμπορα είναι το παρακάτω :

    Πρέπει να είσαι εντελώς στενόμυαλος για να γράφεις τέτοιες φρικαλεότητες
    Αν σε 5,5 χρόνια ζωής δεν κατάφερες να βρεις κάτι που να είναι καλό και άξιο να το μνημονεύσεις και να το θυμάσαι δεν είναι γιατί δεν υπήρξε αλλά γιατί είχες τα μάτια σου κλειστά και τις αισθήσεις αναισθητοποιημένες
    Εκτός βέβαια αν πέρασε τα 5,5 χρόνια σκάβοντας νυχθημερόν στις γαλερίες κάποιου ορυχείου
    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με το τελευταίο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δουλεύει στην ENISA τότε είναι κούκλος!
    Ούτε στα όνειρά τους δεν έχουν τέτοιους μισθούς (8.5Κ) ENISA πιθανώς εκτός από τον DG
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #1121
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλη της μητέρας μου, Αγγλίδα, έφυγε από το Λονδίνο το 1990 για να μείνει Κηφισιά, σε πληροφορώ ακόμη εδώ είναι. Και δεν είχε να κάνει με το θέμα χρημάτων, όντας σε managerial θέση ναυτιλιακής, αλλά με τις καιρικές συνθήκες και ότι μπορούσε να πεταχθεί Σ/Κ σε κανά νησί του Αργοσαρωνικού. Τώρα βέβαια τα παιδιά της δουλεύουν Λονδίνο, άλλα όπως μας έλεγε αν μπορούσαν ευχαρίστως θα ερχόντουσαν πίσω και με τα μισά λεφτά, όντας αυτή πλέον στην Αίγινα έχουν και διαθέσιμη κατοικία.
    Αυτό που πετάγονται στην Αίγινα το έκανα εγώ στην Ελβετία, πεταγόμουν σχεδόν κάθε Σ-Κ στις Άλπεις.
    Ωραίες εποχές.

  12. #1122
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε στα όνειρά τους δεν έχουν τέτοιους μισθούς (8.5Κ) ENISA πιθανώς εκτός από τον DG
    Για officer θέση που είχα κάνει αιτηση πριν 3 χρόνια εδιναν περίπου 3.5k νομίζω. Οποτε τα 8.5 δεν ακούγονται και πολυ μακρινα για τα μεγαλα υψόμετρα
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  13. #1123
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που πετάγονται στην Αίγινα το έκανα εγώ στην Ελβετία, πεταγόμουν σχεδόν κάθε Σ-Κ στις Άλπεις.
    Ωραίες εποχές.
    Από το στόμα μου το πήρες.
    Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω ότι π/χ οι ελβετοί έχουν ψώνιο με τα βουνά χειμώνα καλοκαίρι και καμιά ιδιαίτερη καούρα για το "ήλιος, θάλασσα και το αγόρι μου"
    Το είχα ζήσει και με τους γάλλους στην Γκρενόμπλ. Κάθε Σ/Κ καταχείμωνα ερήμωνε η πόλη και όλοι τους ήτανε στα γύρω βουνά

  14. #1124
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έκανε και εντύπωση που ανέφερε κάποιος ότι για να ανέβεις μισθολογικά Ελλάδα πρέπει να το κάνεις εσωτερικά σε μια εταιρία. Εδώ είναι το ακριβώς αντίθετο, κι εγώ που είμαι σχετικά ικανοποιημένος με τη δουλειά μου, ψάχνω για άλλη μόνο και μόνο γιατι βλέπω τι λεφτά παίζουν και πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις.
    Ούτε στην Ελλάδα ούτε στο εξωτερικό ανεβαίνεις -γρήγορα- παραμένοντας στην ίδια εταιρία. Πρώτα απο όλα, για να ανέβεις, πρέπει να υπάρχει μεγάλη ιεραρχική δομή, πολλά επίπεδα, προκειμένου να μπορεί να συμβεί αυτό. Στην Ελλάδα αυτό γίνεται μόνο στο Δημόσιο και σε κάποιες πολυεθνικές, μετρημένες στα δάχτυλα.
    Οταν η εταιρία έχει μια πιο οριζόντια δομή, λόγω μεγέθους βασικά (οι περισσότερες στην Ελλάδα ειναι μικρομεσαίες με προσωπικό <200 άτομα), και επιπλέον με οικογενειακρατικό management, τα περιθώρια ανέλιξης είναι μηδαμινά. Οταν σε πάρουν στην εταιρία πχ σαν προγραμματιστή και η εταιρία έχει και έναν διευθυντή ΙΤ και μετά το αφεντικό στην ιεραρχία (άντε βάλε και κάναν ακόμα senior manager), πως θα ξεκολήσεις την "ετικέτα" του προγραμματιστή και να βάλεις την "ετικέτα" του IT manager στην ίδια εταιρία; Μόνο με αλλαγή εταιρίας γίνεται αυτό. Γιατί καλώςή κακώς, όταν συνηθίσουν κάποιον να τον βλέπουν σαν το προγραμματιστή, πάει, κόλλησε το ετικετάκι,.
    Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και η μόδα των Golden boys, παιδιά, με πολλές σπουδές στα ξένα και καλά κονέ, λόγω οικογενειών ή σχολείων και συγχρωτισμού σε στέκια των επιχειρηματιών.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε στα όνειρά τους δεν έχουν τέτοιους μισθούς (8.5Κ) ENISA πιθανώς εκτός από τον DG
    Ακόμη και AD7 που είναι ο μέγιστος εισαγωγικός βαθμός που μπορεί να έχει κάποιος, τότε μιλάμε για περίπτωση εργένη, στην Ελλάδα (επειδή έχει συντελεστή νομίζω κάπου 0.8) και δεν παίρνει και το επίδομα expat, πρέπει να παίρνει καθαρά, κάπου 3.500 τον μήνα το πολύ.
    Οχι άσχημα, μια χαρά τέλειος μισθός ειναι, αλλά σε καμμιά περίπτωση 8.5Κ
    Παιδιά, δεν υπάρχουν μισθοί 8.5Κ στα όργανα, παρεκτός εαν είσαι σε πολύ μεγάλο πόστο **, ή έχεις πολλά πολλά παιδά (450 ευρώ το μήνα επίδομα για κάθε παιδί). Και αναλόγως την χώρα, πολλαπλασιάζεται με συντελεστή βαρύτητας. Πχ Βέλγιο ειναι 1, Λουξεμβούργο (ΚΑΚΩΣ, πολύ κακώς *) είναι πάλι 1, Αγγλία (μέχρι το Brexit τουλάχιστον για όσες υπηρεσίες ειναι εκεί) είναι πάνω απο 1, είναι νομίζω 1.2

    (*) Στο Λουξεμβούργο ο συντελεστής είναι 1 όπως Βρυξέλλες, αλλα το κόστος ζωής ειναι πολύ μεγαλύτερο. Μόνο τα νοικια ειναι στο Χ2 το λιγότερο. Απλά Λουξεμβούργο έχει πολύ κόσμο στα όργανα, και οποιαδήποτε μεταβολή συντελεστή σημαίνει τεράστια αύξηση στο κόστος μισθοδοσίας. Υπόψιν ότι πριν 30 χρόνια και πιο παλιά ήταν φθηνότερα απο Βρυξέλλες....
    (**) Μεγάλο πόστο σημαίνει μια ζωή στα όργανα. Πάνω απο 20ετία το ελάχιστο. Δεν μπορείς να φτάσεις επίπεδο AD10 και βάλε, θέση Head of Unit με 10 ή 15 χρόνια υπηρεσίας. Εκτός κάποιων πολύ πολύ λίγων περιπτώσεων...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για officer θέση που είχα κάνει αιτηση πριν 3 χρόνια εδιναν περίπου 3.5k νομίζω. Οποτε τα 8.5 δεν ακούγονται και πολυ μακρινα για τα μεγαλα υψόμετρα
    3.5 Κ είναι προ κρατήσεων και προ επιδομάτων (οικογενειακό, παιδιών, expat). Και για συντελεστή 1.

  15. #1125
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάσει προσωπικής εμπειρίας.
    Ελλάδα (όχι επαρχία), ηλικίες 25-35 για εργασίες 40ωρες/βδομάδα.
    Οκ, υπάρχουν και αυτοί των 600-700 αλλά υπάρχουν και οι των 400ων.
    Μέσω εμπειρίας δεν μπορείς να μιλάς για το 80% του εργατικού δυναμικού._


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 75 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 5565707374757677808595 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας