Σελ. 109 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 8999104107108109110111114119129 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.621-1.635 από 1985
  1. #1621
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    To TEI μακάρι να ήταν άμεσα δεκτό και αναγνωρίσιμο.

    Ως απόφοιτος μηχανικός ΤΕΙ, το τι κοινωνικό ρατσισμό έχω βιώσει στη χώρα μου, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα. Που ακόμα και σήμερα (ένα μεταπτυχιακό και ένα διδακτορικό με υποτροφία αργότερα) και άσχετα από τα ακαδημαικά, δεν μπορώ να εργαστώ στο αντικείμενο μου στην Ελλάδα ως Ελ. Επ. γιατί δε δέχεται να με γράψει το ΤΕΕ. Ελλειπείς γνώσεις λόγω της φοίτησης μου σε ΤΕΙ, όπως μου είπαν στην τελευταία μας κουβέντα.

    Παράλληλα έχω δημοσιεύσει ή είμαι reviewer σε Q1 περιοδικά στους κλάδους της ενέργειας και της κλιματικής αλλαγής, αλλά όσα ξέρει το ΤΕΕ δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος. Το ότι ανήκω στη σχολή πολιτικών μηχανικών του Μάντσεστερ κι επιβλέπω φοιτητές που το ΤΕΕ γράφει άμεσα με την αποφοίτηση τους, δεν έχει σημασία για τους κυρίους αυτούς.

    Πλήρης παράνοια made in Greece, κομπλεξισμός και κόλλημα σε άλλον αιώνα. Αυτό είναι το βαθύ κράτος. Έχω μετρήσει κι εγώ τα χρόνια σα τον Τσάκωνα.

    (Γι αυτό φρικάρω λίγο παραπάνω από όσο πρέπει όταν βλέπω τέτοια πράγματα και από έναν ΔΟΑΤΑΠ).

  2. #1622
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Δεν κατέχω καθολου από το θέμα αλλά στην θέση σου θα έκανα αίτηση και στην περίπτωση απόρριψης θα πήγαινα για συνήγορο του Πολίτη.
    Έτσι για το γαμωτο.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #1623
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.986
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    To TEI μακάρι να ήταν άμεσα δεκτό και αναγνωρίσιμο.

    Ως απόφοιτος μηχανικός ΤΕΙ, το τι κοινωνικό ρατσισμό έχω βιώσει στη χώρα μου, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα. Που ακόμα και σήμερα (ένα μεταπτυχιακό και ένα διδακτορικό με υποτροφία αργότερα) και άσχετα από τα ακαδημαικά, δεν μπορώ να εργαστώ στο αντικείμενο μου στην Ελλάδα ως Ελ. Επ. γιατί δε δέχεται να με γράψει το ΤΕΕ. Ελλειπείς γνώσεις λόγω της φοίτησης μου σε ΤΕΙ, όπως μου είπαν στην τελευταία μας κουβέντα.

    Παράλληλα έχω δημοσιεύσει ή είμαι reviewer σε Q1 περιοδικά στους κλάδους της ενέργειας και της κλιματικής αλλαγής, αλλά όσα ξέρει το ΤΕΕ δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος. Το ότι ανήκω στη σχολή πολιτικών μηχανικών του Μάντσεστερ κι επιβλέπω φοιτητές που το ΤΕΕ γράφει άμεσα με την αποφοίτηση τους, δεν έχει σημασία για τους κυρίους αυτούς.

    Πλήρης παράνοια made in Greece, κομπλεξισμός και κόλλημα σε άλλον αιώνα. Αυτό είναι το βαθύ κράτος. Έχω μετρήσει κι εγώ τα χρόνια σα τον Τσάκωνα.

    (Γι αυτό φρικάρω λίγο παραπάνω από όσο πρέπει όταν βλέπω τέτοια πράγματα και από έναν ΔΟΑΤΑΠ).
    Έτσι ακριβώς! Ο διαχωρισμός σε ανώτερα και ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα ήταν πάντοτε εκ του πονηρού. Λες και το τρανζίστορ, οι λογικές πύλες, γλώσσες προγραμματισμού όπως η C και η Assembly και τα ΣΑΕ (Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου) που διδασκόμασταν εμείς ήταν διαφορετικά από αυτά που έκαναν πχ στο ΕΜΠ. Γελοιότητες
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #1624
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατέχω καθολου από το θέμα αλλά στην θέση σου θα έκανα αίτηση και στην περίπτωση απόρριψης θα πήγαινα για συνήγορο του Πολίτη.
    Έτσι για το γαμωτο.
    Έχουμε δικαιωθεί από το ΣτΕ προ 3ετίας, και το Ελληνικό κράτος αρνείται να εφαρμόσει την απόφαση που επικαλείται τους ίδιους τους νόμους του.

    EDIT: Ψέμματα, 7 χρόνια περάσανε, απόφαση 2544/13.

  5. #1625
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    To TEI μακάρι να ήταν άμεσα δεκτό και αναγνωρίσιμο.

    Ως απόφοιτος μηχανικός ΤΕΙ, το τι κοινωνικό ρατσισμό έχω βιώσει στη χώρα μου, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα. Που ακόμα και σήμερα (ένα μεταπτυχιακό και ένα διδακτορικό με υποτροφία αργότερα) και άσχετα από τα ακαδημαικά, δεν μπορώ να εργαστώ στο αντικείμενο μου στην Ελλάδα ως Ελ. Επ. γιατί δε δέχεται να με γράψει το ΤΕΕ. Ελλειπείς γνώσεις λόγω της φοίτησης μου σε ΤΕΙ, όπως μου είπαν στην τελευταία μας κουβέντα.

    Παράλληλα έχω δημοσιεύσει ή είμαι reviewer σε Q1 περιοδικά στους κλάδους της ενέργειας και της κλιματικής αλλαγής, αλλά όσα ξέρει το ΤΕΕ δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος. Το ότι ανήκω στη σχολή πολιτικών μηχανικών του Μάντσεστερ κι επιβλέπω φοιτητές που το ΤΕΕ γράφει άμεσα με την αποφοίτηση τους, δεν έχει σημασία για τους κυρίους αυτούς.

    Πλήρης παράνοια made in Greece, κομπλεξισμός και κόλλημα σε άλλον αιώνα. Αυτό είναι το βαθύ κράτος. Έχω μετρήσει κι εγώ τα χρόνια σα τον Τσάκωνα.

    (Γι αυτό φρικάρω λίγο παραπάνω από όσο πρέπει όταν βλέπω τέτοια πράγματα και από έναν ΔΟΑΤΑΠ).
    Και εγώ τα αντιμετώπισα αυτά παλιότερα. Εκεί που έδωσε ρέστα η Ελληνική γραφειοκρατία όμως ήταν όταν μου ζήτησαν να κάνω review κάποια proposals, και μέσα στη χαρτούρα που ζητούσαν για να με εγκρίνουν ως κριτή ήταν το πόθεν έσχες μου, γιατί θα μου έδιναν κάτι ψίχουλα (νομίζω 50 ευρώ). Γελοίοι. Ούτε καν απάντησα στο e-mail.

  6. #1626
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ τα αντιμετώπισα αυτά παλιότερα. Εκεί που έδωσε ρέστα η Ελληνική γραφειοκρατία όμως ήταν όταν μου ζήτησαν να κάνω review κάποια proposals, και μέσα στη χαρτούρα που ζητούσαν για να με εγκρίνουν ως κριτή ήταν το πόθεν έσχες μου, γιατί θα μου έδιναν κάτι ψίχουλα (νομίζω 50 ευρώ). Γελοίοι. Ούτε καν απάντησα στο e-mail.
    Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.

  7. #1627
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.
    Εγώ γιατί σας διαβάζω και δεν νιώθω καμία έκπληξη;
    Α ναι, έχω πάρει τηλέφωνο σε προξενείο.

  8. #1628
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Να γίνει ένα γκάλοπ πόσοι με επιτυχημένη καριέρα στο εξωτερικό σκέφτονται σοβαρά να επιστρέψουν στο Ελλάντα λόγω του μέτρου του 50%.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #1629
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να γίνει ένα γκάλοπ πόσοι με επιτυχημένη καριέρα στο εξωτερικό σκέφτονται σοβαρά να επιστρέψουν στο Ελλάντα λόγω του μέτρου του 50%.
    Εγώ περιμένω να κάνει Black Friday. 50% ειναι λιγο.

  10. #1630
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να γίνει ένα γκάλοπ πόσοι με επιτυχημένη καριέρα στο εξωτερικό σκέφτονται σοβαρά να επιστρέψουν στο Ελλάντα λόγω του μέτρου του 50%.
    Τι είναι το μέτρο του 50%;

  11. #1631
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι το μέτρο του 50%;
    Γνωστό και ως μισές δουλειές

  12. #1632
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.bloomberg.com/news/artic...premium-europe

    Φορολογικά κίνητρα για όσους θέλουν να επιστρέψουν(και μπορούν).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατατέθηκε ως τροπολογία σε νομοσχέδιο για την αντιμετώπιση του λαθρεμπορίου

    Συνημμένο Αρχείο 221286

    Συνημμένο Αρχείο 221287

    Συνημμένο Αρχείο 221288

    https://www.hellenicparliament.gr/Us...7/11446271.pdf

    απο μια γρήγορη ματια δεν φαίνεται να πιάνει αυτούς που εργάζονται απο απόσταση. Κατανοητό εως ενα σημείο γιατι θα έρχονταν σε σύγκρουση με τις εφορίες των άλλων χωρών.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι το μέτρο του 50%;
    ειναι μια προτεινόμενη αλλαγή στην φορολογία για αυτους που μπορεί να επιστρέψουν, βεβαια με πολλους αστερίσκους.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  13. #1633
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εγώ δε γυρίζω σε καμία περίπτωση γιατί δε μου αρέσουν ο καιρός και οι άνθρωποι.

  14. #1634
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δε γυρίζω σε καμία περίπτωση γιατί δε μου αρέσουν ο καιρός και οι άνθρωποι.
    Εμένα δεν μου αρέσει η κουλτούρα σε πολλά πράγματα αλλά από την άλλη βρίσκω πολύ θετική και ανοιχτή την κοινωνική αφομοίωση που επιτρέπει. Ο καιρός είναι τρελό ζόρι στα μεγάλα αστικά κέντρα.

    Εγώ πάντως το σκέφτομαι γιατί δεν είμαι ευτυχισμένος στο εξωτερικό μετά από διάφορα που έχουν συμβεί και καταλαβαίνω γιατί κάποιοι γυρνάνε, παρόλο την εξαιρετική οικονομική τους κατάσταση. Παλιά δεν θα το καταλαβαίνα. Δεν θέλω όμως με τίποτα να ξαναδουλέψω για έλληνα εργοδότη ή μάνατζερ πολυεθνικής και δεν ψήνομαι για Αθήνα με την καμία. Συνεπώς, τρίκι η φάση. Προς το παρών ονειρεύομαι/εξερευνώ για remote από Πάτρα που έχω κύκλο αλλά σκέφτομαι και remote από κανένα νησί. Γιατί τα καλοκαίρια σε νησί είναι αλλιώς από θερμοκρασία και οι πόλεις δεν παλεύονται και είναι πολύ μακρυά από θάλασσα. Πάντως, όποτε μιλάω με φίλο και είναι έξω, πωωωωωωωωωωωωωωωω μα τι σαματάς στον δρόμο; Τα έχω ξεσυνηθίσει αυτά. Αντίστοιχα όποτε βλέπω και ελληνική παραγωγή ειδήσεις, κωμωδία σε κανάλι ή youtube δεν την παλεύω. Μόνο στο δράμα έχει μείνει ποιότητα, κλασσικά για Ελλάδα. Μπορεί να έχω μεγαλώσει και να έχω γίνει κατσούφης.

    Το καλοκαίρι ήμουν Ελλάδα και μιας και είχα να βρεθώ σε αστικό κέντρο 5 χρόνια δεν είχα μιλήσει με πρώην συναδέρφους. Με τον χρόνο είχα ξεχάσει κάποια πράγματα.Πριν κατέβω είχα μια επικοινωνία με δύο δουλειές για Αθήνα και Πάτρα. Μίλησα με τους Αθηναίους φίλους και γελάγανε οι τρίχες μου. Μετά μίλησα με φίλους στην Πάτρα και σκεφτόμουν άντε και ήρθα και κάτι πάει στραβά. Δεν το έχω και το θέμα τύχη άλλωστε. Ποιες είναι οι εναλλακτικές μου; Για το ανοιχτό πανεπιστήμιο για το οποίο είδα κάποια πράγματα, το μόνο που σκέφτηκα είναι ντροπή. Πρόσφατα άκουσα και καινούργια και το ντροπή πια είναι πολύ λίγο. Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω.

    Όχι ότι στο Βέλγιο είναι πολύ διαφορετικά από επαγγελματισμό αλλά υπάρχουν επιλογές πιστεύω ακόμα και αν δεν μιλάς τις γλώσσες. Αν μιλάς τις γλώσσες τότε ακόμα είναι πολύ κυριλέ. Οι γλώσσες είναι ακόμα πρόβλημα πάντως και σημαντικό κριτήριο κοινωνικής απομόνωσης.

    Στην Ελληνική επαρχία, ή remote, ή ιδιαίτερα/αναπληρωτής αν δεν βρεθείς σε καμιά τράπεζα ή δεν είσαι δικηγόρος ή πωλητής ή ντιλίβερικτλ. Συνδρομή στην ετήσιο rotation προσωρινή+οαεδ εργασία και τα πρώτα χρόνιου όπου κάτσει το λαχείο. Βέβαια μετά από κάποια χρόνια, γίνεσαι πάλιουρας (μόρια) και κάθονται εκεί που θες. Να μην ξεχνάμε βέβαια, ότι αναπληρωτής ή όχι, έχει τα πρωτερήματα του, ειδικά αν είσαι πχ τίποτα των τεχνών και έχεις χωθεί. Και δεν ξεχνάμε τους γιατρούς, αστυνόμους, πυροσβέστες κτλ που όπου φυσήξει ο άνεμος μέχρι την επίσημη βόλεψει. Με αυτά που έχουν κάνει, τελικά ο χαρακτηρισμός "βόλεψη" δεν είναι και τόσο άδικος προς τους ανθρώπους.

    Ένα τεράστιο ερώτημα που έχω μιας και είμαι στα θεωρητικά μισά της καριέρας μου, με τις συντάξεις τι θα γίνει; Υπάρχει κάποια κινητικότητα; Με προβληματίζει η 3η αλλαγή μετά 10 χρόνια Ελλάδα και 10 χρόνια Βέλγιο.

  15. #1635
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εγώ θα γύριζα χαλαρά, με μισθό που να ανταποκρίνεται στις ικανότητές μου. Με 1700 ευρώ μικτά, μια χαρά περνάω στις ΗΠΑ. Ξέρω ότι κανείς δεν θα μου προσφέρει 3 χιλιάρικα στην Ελλάδα (το οποίο είναι πολύ κάτω από ότι παίρνω εδώ, για να μην παρεξηγηθώ) απλά δεν πάω πίσω.

Σελ. 109 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 8999104107108109110111114119129 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας