Σελ. 42 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 2232374041424344475262 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 616-630 από 1985
  1. #616
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι "φρέσκος" ακόμα... Μείνε κάνα χρόνο στη χώρα-τρελοκομείο και αν δεν έχεις εθνικιστικά κολλήματα (όπως το 60+% των Ελλήνων), θα φύγεις ξανά... Εμένα και μόνο από τις ειδήσεις που διαβάζω/ακούω, με πιάνει κατάθλιψη...

    Εύχομαι βέβαια σε όλους, να βρείτε αυτό που ψάχνετε και σας κάνει ευτυχισμένους. Είτε στην Ελλάδα, είτε αλλού...
    Survival tip δεν βλέπεις ποτέ ειδήσεις και δεν πιάνεις ποτέ κουβέντα με ταρίφες , γέρους γριές κτλ κτλ
    Επέστρεψα πλήρως συνειδητοποιημένος, σε μια χώρα που δυστυχώς ξέρω τι αρνητικά έχει, απλά (κακώς ίσως) επιλέγω να μην βλέπω ότι με ρίχνει αλλά
    να κάνω focus στα θετικά.

    Εχω ξεκαθαρίσει στον εαυτό μου ότι το επιχειρημα να επιστρέψω ειναι trial δεν είμαι αναγκασμένος να μείνω για κανένα λόγο εαν δεν μου αρέσει πλέον
    Το σπίτι μου στο Αμστερνταμ με περιμένει, αν και για να είμαι ειλικρινής δεν θα πήγαινα NL ξανά αλλά κανα LUX

  2. #617
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    να κάνω focus στα θετικά.
    Πρόσεχε να μην τυφλωθείς από την λάμψη

  3. #618
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ . Λοιπόν, θα διηγηθώ μια φανταστική ιστορία που δε συνεβη ποτέ. Την ακουσα προχθές στο καφενείο. Επειδή μιλάει για παράνομες πρακτικές θα τη βάλω σε spoiler

    Spoiler:
    Επικοινωνία ενός νέου Μηχανικού με μεταφορικές στην Ολλανδία για μετακόμιση Αϊντχοφεν-Αθήνα :

    α) ολλανδική μεταφορική δίνει τελική τιμη 770 ευρω με όλα μέσα
    β) Έλληνας νταλικιέρης απαντάει αφοπλιστικά : "350 ευρω χωρίς απόδειξη, αν τα φέρεις στην νταλίκα μου"



    ΥΓ. Κάθε ομοιότητα με την πραγματικότητα ειναι συμπτωματική .


    Να οι κούτες μου παρατεταγμενες και έτοιμες. Το κομματι με το πλαστικο με τις φουσκες ειναι 1 μετρο σε μηκος, οπότε μπορείτε να το εχετε ως reference:




    **I need a bubblewrap for scale**
    Εεε καλά αν αυτά είχες να μεταφέρεις όλα κι'ολα (δλδ 12 κούτες) δεν ήταν τίποτα.
    Και πολύ λογική η τιμή του Έλληνα, του Ολλανδού αναμενόμενη
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #619
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε, μιλούσα με τον νταλικέρη για την τιμή και του λέω ότι θα χω 12 κούτες των 75 λίτρων η μία (κοστίζουν 3 ευρω οι 2 και φαίνονται υπερ-αψογες), σύνολο 900 λίτρα και μου λεει "Μη μου τα λες σε λιτρα και με μπερδευσεις, πες τα μου σε κυβικά." . Κάγκελο ο τυρέμπορας.
    Εσείς οι μηχανικοί είστε τόσο ψώνια που νομίζετε ότι μόνο εσείς καταλαβαίνετε από μετρικό.

  5. #620
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Survival tip δεν βλέπεις ποτέ ειδήσεις και δεν πιάνεις ποτέ κουβέντα με ταρίφες , γέρους γριές κτλ κτλ
    Επέστρεψα πλήρως συνειδητοποιημένος, σε μια χώρα που δυστυχώς ξέρω τι αρνητικά έχει, απλά (κακώς ίσως) επιλέγω να μην βλέπω ότι με ρίχνει αλλά
    να κάνω focus στα θετικά.

    Εχω ξεκαθαρίσει στον εαυτό μου ότι το επιχειρημα να επιστρέψω ειναι trial δεν είμαι αναγκασμένος να μείνω για κανένα λόγο εαν δεν μου αρέσει πλέον
    Το σπίτι μου στο Αμστερνταμ με περιμένει, αν και για να είμαι ειλικρινής δεν θα πήγαινα NL ξανά αλλά κανα LUX
    Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους, που σκέφτονται με "ανοιχτό μυαλό". Εγώ όσο και να προσπαθώ να κάνω focus στα θετικά, δυστυχώς είναι πολύ λίγα... Εκτός από τους συγγενείς μου, δεν υπάρχει κάτι άλλο σημαντικό που θα με "κρατήσει" στην Ελλάδα.

    Υ.Γ. Πλέον προσπαθώ να αποφεύγω τις ειδήσεις, διαβάζω όμως επιλεκτικά από το ίντερνετ κάποια θέματα.

  6. #621
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους, που σκέφτονται με "ανοιχτό μυαλό". Εγώ όσο και να προσπαθώ να κάνω focus στα θετικά, δυστυχώς είναι πολύ λίγα... Εκτός από τους συγγενείς μου, δεν υπάρχει κάτι άλλο σημαντικό που θα με "κρατήσει" στην Ελλάδα.

    Υ.Γ. Πλέον προσπαθώ να αποφεύγω τις ειδήσεις, διαβάζω όμως επιλεκτικά από το ίντερνετ κάποια θέματα.
    Ρε παιδες να ρωτησω μετά από πόσο διαστημα θα εμφανιστώ ως ασφαλισμένος στα συστηματα ΙΚΑ/ΕΦΚΑ κτλ?
    Ένα μηνα μετά την πρόσληψη μου και ακόμα με δείχνει ανασφάλιστο το συστηματάκι τους και ως αποτέλεσμα δεν μπορεσε ενα γιατρός
    να μου συνταγογραφίσει ηλεκτρονικά ...... και κάτι τελευταίο πώς μπορώ να αλλάξω την διευθυνση που ειναι assigned στο ΑΜΚΑ μου?Διότι ειναι λάθος.

    Thanks

  7. #622
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδες να ρωτησω μετά από πόσο διαστημα θα εμφανιστώ ως ασφαλισμένος στα συστηματα ΙΚΑ/ΕΦΚΑ κτλ?
    Ένα μηνα μετά την πρόσληψη μου και ακόμα με δείχνει αναδφάλιστο το συστηματάκι τους και ως αποτέλεσμα δεν μπορεσε ενα γιατρός
    να μου συνταγογραφίσει ηλεκτρονικά.

    Thanks
    Ακόμα λογικά δεν πλήρωσαν τα ένσημα σου για τον περασμένο μήνα, για να έχεις ασφάλιση νομίζω πως πρέπει να έχεις 50 ένσημα ημέρες ασφάλισης
    - Ασφαλισμένοι του ΕΦΚΑ, πρώην ΙΚΑ και τα μέλη οικογένειάς τους. Προϋπόθεση είναι να έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 50 ημέρες ασφάλισης, είτε κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος (2016), είτε κατά το τελευταίο δεκαπεντάμηνο.
    Stay positive

  8. #623
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Νομίζω θέλει 3 μήνες;
    (με επιφύλαξη, ε; )

  9. #624
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα λογικά δεν πλήρωσαν τα ένσημα σου για τον περασμένο μήνα, για να έχεις ασφάλιση νομίζω πως πρέπει να έχεις 50 ένσημα ημέρες ασφάλισης


    Stay positive
    Σε ευχαριστώ sdikr
    Η ασφάλιση μου σε άλλο EU member μέχρι και πριν ενα μήνα δεν τους καλύπτει ε?

  10. #625
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ασφάλιση μου σε άλλο EU member μέχρι και πριν ενα μήνα δεν τους καλύπτει ε?
    Χωρίς να βάζω χέρι στην φωτιά, όχι, νομίζω παρέχει κάλυψη μόνο για emergency (χτύπα ξύλο) όχι για συνταγογράφηση φαρμάκων σε άλλη χώρα της ΕΕ

  11. #626
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ακόμα και την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας να είχες βγάλει, δεν θα σε κάλυπτε για συνταγογραφήσεις.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #627
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Όμως ο no-name αλλο λέει.
    Εφόσον είχε ασφάλιση σε άλλο μέλος της ΕΕ λόγω της εργασίας του εκεί θα πρέπει στο ΙΚΑ να θεωρήσουν οτι έχει τις 50 ημέρες ασφάλισης που του ζητάνε για να τον ασφαλίσουν στην Ελλάδα.
    Κάνε ερώτηση στο ΙΚΑ νομίζω θα δικαιωθείς αν και θα πρέπει να αποδείξεις με κάποιο έγγραφο ότι είχες ασφάλιση ή εργασία

  13. #628
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό...
    Νομίζω κάτι βρήκα: Συνταγογράφηση φαρμάκων στο εξωτερικό: δαπάνες και επιστροφές

    Αν διαβάζω σωστά, ο γιατρός καλώς δεν μπορούσε να σου γράψει συνταγή ΕΟΠΠΥ. Η μόνη περίπτωση να μην πληρώσεις όλο το ποσό είναι:
    1) Να είχες διασυνοριακή συνταγή σε ισχύ από τη χώρα που ήσουν ασφαλισμένος και να πάρεις τα λεφτά πίσω από την ίδια χώρα προσκομίζοντας την απόδειξη
    2) Να είχες Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης και να πας στο φαρμακείο με τη (απλή) συνταγή από το γιατρό και την κάρτα. Εκεί θα πληρώσεις τη συμμετοχή σου και μόνο.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας : 08-12-17 στις 15:42.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #629
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς οι μηχανικοί είστε τόσο ψώνια που νομίζετε ότι μόνο εσείς καταλαβαίνετε από μετρικό.
    Respect!!! Πεστα Χρυσόστομε !

    (και επίσης τόσο ψωνισμένοι ώστε να νομίζουν οτι έχει σημασία αν προσθέσουν το "Μηχανικός" στη συζήτηση... λες και αλλάζει το νόημα )

  15. #630
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό...
    Νομίζω κάτι βρήκα: Συνταγογράφηση φαρμάκων στο εξωτερικό: δαπάνες και επιστροφές

    Αν διαβάζω σωστά, ο γιατρός καλώς δεν μπορούσε να σου γράψει συνταγή ΕΟΠΠΥ. Η μόνη περίπτωση να μην πληρώσεις όλο το ποσό είναι:
    1) Να είχες διασυνοριακή συνταγή σε ισχύ από τη χώρα που ήσουν ασφαλισμένος και να πάρεις τα λεφτά πίσω από την ίδια χώρα προσκομίζοντας την απόδειξη
    2) Να είχες Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης και να πας στο φαρμακείο με τη (απλή) συνταγή από το γιατρό και την κάρτα. Εκεί θα πληρώσεις τη συμμετοχή σου και μόνο.

    Αφήστε τον λίγο ρε εσεις αμέσως τον αρχίσαμε με νόμους, ΠΔ, οδηγίες ΕΕ και άλλα, θα σηκωθεί να φύγει

Σελ. 42 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 2232374041424344475262 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας