Σελ. 1 από 133 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 1985
  1. #1
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους,

    Προειδοποιώ πώς οι παρακάτω γραμμές θα είναι αρκετά ριζοσπαστικές.
    Μετά από 5 χρόνια στην Ολλανδία έχω λυσάξει να γυρίσω πίσω, ξέρω πόσο "ασχημα" ειναι τα πράγματα σε ότι αφορά
    τα εργασιακά, παρόλα αυτά νιώθω υπερβολικά καταθληπτικός με το τροπο ζωής εδώ και δεν με ευχαριστεί τίποτα πλέον

    Μπορεί να μην εχει κριση η Ολλανδια στον ίδιο βαθμό που έχει η Ελλάδα, αλλά εδώ οι άνθρωποί δεν ξέρουν να ζούν και αυτό έχει αρχίζει να με ενοχλεί, σε αντίθεση με τους Έλληνες που ακόμα
    και εν καιρώ μεγάλης πίεσης βρίσκουν πάντα τρόπο να περάσουν καλά!

    Μέρα με τη μέρα εδώ βυθίζομαι σε μια υπερβολική μιζέρια και δεν ξέρω τι να κανω, έχω αρχίσει να χανω το μυαλό μου........
    Το μόνο που έχω εδώ είναι μια Καριέρα και τίποτα άλλο.

    Μπορεί κάποιος να με ενημερωσει πώς είναι τα εργασιακά σε IT και Telecoms?

    Έχω πάνω από 8 χρόνια αντίστοιχη εμπειρία και ψάχνομαι στο κλάδο.
    Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγαλο ποστ.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    πάρα πολύ απλά δεν υπάρχει σχεδόν τιποτα γενικά απο εργασία στην Ελλάδα , αλλά ακόμα και να βρεις ο μισθός παλι θα σε μιζεριασει. Αμα δε βάλεις και την γενική ατμόσφαιρα που επικρατεί άστα....

    Υ.Γ
    δεν ξέρω σε ποιους Ελληνες αναφέρεσαι οτι περνά καλά , μάλλον βλέπεις STAR .
    Η πραγματικότητα είναι διαφορετική , οι περισσότεροι φίλοι είτε είναι άνεργοι, είτε μέλλον άνεργοι είτε εχουν 50% μείωση μισθού και τα βγάζουν από οριακά εώς μέτρια. Αν δε σου βάλω και όσους έχουν οικογένεια άστο καλύτερα.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Προειδοποιώ πώς οι παρακάτω γραμμές θα είναι αρκετά ριζοσπαστικές.
    Μετά από 5 χρόνια στην Ολλανδία έχω λυσάξει να γυρίσω πίσω, ξέρω πόσο "ασχημα" ειναι τα πράγματα σε ότι αφορά
    τα εργασιακά, παρόλα αυτά νιώθω υπερβολικά καταθληπτικός με το τροπο ζωής εδώ και δεν με ευχαριστεί τίποτα πλέον

    Μπορεί να μην εχει κριση η Ολλανδια στον ίδιο βαθμό που έχει η Ελλάδα, αλλά εδώ οι άνθρωποί δεν ξέρουν να ζούν και αυτό έχει αρχίζει να με ενοχλεί, σε αντίθεση με τους Έλληνες που ακόμα
    και εν καιρώ μεγάλης πίεσης βρίσκουν πάντα τρόπο να περάσουν καλά!

    Μέρα με τη μέρα εδώ βυθίζομαι σε μια υπερβολική μιζέρια και δεν ξέρω τι να κανω, έχω αρχίσει να χανω το μυαλό μου........
    Το μόνο που έχω εδώ είναι μια Καριέρα και τίποτα άλλο.

    Μπορεί κάποιος να με ενημερωσει πώς είναι τα εργασιακά σε IT και Telecoms?

    Έχω πάνω από 8 χρόνια αντίστοιχη εμπειρία και ψάχνομαι στο κλάδο.
    Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγαλο ποστ.
    Θα πω αρχικά τουλάχιστον μπράβο γιατί εσύ έχεις τουλάχιστον το γνώθεις αυτόν. Ξέρεις ακριβώς γιατί θες να γυρίσεις πίσω.
    Δεν θα εμπλακώ και φαντάζομαι δεν θα το ήθελες σε συζητήσεις για το αν έχεις δίκιο ή όχι.

    Το 2011 που έφυγα πέρασα από 4 εταιρίες. Θα σου πω συνοπτικά τι συναίβει και ίσως σου δώσει μια εικόνα.
    Στην αρχή του 2004 ήμουν Technical Project Manager και Senior Developer σε μεγάλη γνωστή εταιρία με μικρό τμήμα λογισμικού
    1. Αφού τους οργάνωσα το ξελάσπωμα από τα σκατά που είχαν βρεθεί με απέλυσαν γιατί ήμουν λέει ο ακριβότερος. Δεν θα σου αναλύσω πολλά αλλά θα πω ότι ακριβότερος my ass κρίνοντας και την διαφορά σε ευθύνη, ρόλο και αποτελεσματικότητα.
    2. Μετά πήγα άρον άρον σε μια startup που είχε βρει κάτι ολλανδικές πλάτες. Αφού ξεκαθαρίσαμε το παρελθόν μου τι προσδοκάω εγώ, ο τύπος με απέλυσε αν και θα έφευγα μετά από ένα μήνα κόψιμο html για e-shop κάτι που από την αρχή είχα ξεκαθαρίσει ότι δεν το έχω και δεν με ενδιαφέρει. Υπόψιν ότι είχα κάνει εμφανές ότι είχα και εναλλακτική
    3. Πάω λοιπόν στην εναλλακτική σε μεγάλη σχετικά καταξιωμένη εταιρία πληροφορικής. Εκεί βρίσκω το κλασσικό ιδιοκτησιακό καθεστώς δεν ακούω κουβέντα που είχε σαν αποτέλεσμα να είναι 8 μήνες πίσω σε project και να κάνουν ήδη 6 ΣΚ για να προλάβουν αυτά που δεν προλάβαιναν. Τελικά μετά από επανάσταση σταματήσαν τα ΣΚ μέχρι να φύγω και το έργο παραδόθηκε κάπου μετά ένα χρόνο καθυστερήσεις (Τα ΣΚ θα τους έσωναν). Με αυτά και με αυτά αποφασίζω να φύγω εξωτερικό και παραιτούμαι.
    4. Λίγο πριν φύγω έξω για αναζήτηση εργασίας με προσεγγίζει κάποιος για technical project management καθαρό. Φυσικά όταν πήγα εκεί ήταν τόσο πηγμένοι από μια διαδικασία πούλα και υποσχέσου και ας μην μπορείς να παραδώσεις και φυσικά ούτε κουβέντα για μια ορθολογική προσέγγιση στο θέμα. Φυσικά συζητάμε για 11-12ωρα και ΣΚ και μπόνους προαιρετικό και αυτό κάτι σε ένα μηνιάτικο. Έφυγα τρέχοντας πραγματικά.


    Στην διάρκεια αυτού του έτους έκανα και κάποιες συνεντεύξεις και μαζί με τον τελευταίο άκουσα τρεις φορές το σχέδιο να γίνουμε η Ινδία της Ευρώπης. Βλέπεις από τότε είχα μυριστεί τι γίνεται και τι χρειάζεται να πουλήσουν.
    Και οι τρεις αυτό-οργανωνώντουσαν και είχαν σχέδια να κάνουν outsourcing με φθηνά εργατικά χέρια σε εταιρίες της Β. Ευρώπης.

    Όπως είπα δεν θα μπω σε συγκρίσεις με το τι κάνω σήμερα και είναι καλύτερα στο Βέλγιο ή όχι.
    Όλα τα παραπάνω αστεία πράγματα ήταν μέσα σε 8 μήνες. Ελπίζω να σε βοήθησα.
    Μπορώ να πω και άλλα για τα προηγούμενα χρόνια!

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Α, ξέχασα να προσθέσω σε TELECOM προβλέπω συγχωνεύσεις εταιριών - μείωση προσωπικού & σε IT εταιρείες να πέφτει τρελό κλάμα με την μείωση των καταστημάτων των τραπεζών που ήταν και τα γερά συμβόλαια.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.... στη παρούσα φάση ψάχνομαι να βρώ εργασία.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πω αρχικά τουλάχιστον μπράβο γιατί εσύ έχεις τουλάχιστον το γνώθεις αυτόν. Ξέρεις ακριβώς γιατί θες να γυρίσεις πίσω.
    Δεν θα εμπλακώ και φαντάζομαι δεν θα το ήθελες σε συζητήσεις για το αν έχεις δίκιο ή όχι.

    Το 2011 που έφυγα πέρασα από 4 εταιρίες. Θα σου πω συνοπτικά τι συναίβει και ίσως σου δώσει μια εικόνα.
    Στην αρχή του 2004 ήμουν Technical Project Manager και Senior Developer σε μεγάλη γνωστή εταιρία με μικρό τμήμα λογισμικού
    1. Αφού τους οργάνωσα το ξελάσπωμα από τα σκατά που είχαν βρεθεί με απέλυσαν γιατί ήμουν λέει ο ακριβότερος. Δεν θα σου αναλύσω πολλά αλλά θα πω ότι ακριβότερος my ass κρίνοντας και την διαφορά σε ευθύνη, ρόλο και αποτελεσματικότητα.
    2. Μετά πήγα άρον άρον σε μια startup που είχε βρει κάτι ολλανδικές πλάτες. Αφού ξεκαθαρίσαμε το παρελθόν μου τι προσδοκάω εγώ, ο τύπος με απέλυσε αν και θα έφευγα μετά από ένα μήνα κόψιμο html για e-shop κάτι που από την αρχή είχα ξεκαθαρίσει ότι δεν το έχω και δεν με ενδιαφέρει. Υπόψιν ότι είχα κάνει εμφανές ότι είχα και εναλλακτική
    3. Πάω λοιπόν στην εναλλακτική σε μεγάλη σχετικά καταξιωμένη εταιρία πληροφορικής. Εκεί βρίσκω το κλασσικό ιδιοκτησιακό καθεστώς δεν ακούω κουβέντα που είχε σαν αποτέλεσμα να είναι 8 μήνες πίσω σε project και να κάνουν ήδη 6 ΣΚ για να προλάβουν αυτά που δεν προλάβαιναν. Τελικά μετά από επανάσταση σταματήσαν τα ΣΚ μέχρι να φύγω και το έργο παραδόθηκε κάπου μετά ένα χρόνο καθυστερήσεις (Τα ΣΚ θα τους έσωναν). Με αυτά και με αυτά αποφασίζω να φύγω εξωτερικό και παραιτούμαι.
    4. Λίγο πριν φύγω έξω για αναζήτηση εργασίας με προσεγγίζει κάποιος για technical project management καθαρό. Φυσικά όταν πήγα εκεί ήταν τόσο πηγμένοι από μια διαδικασία πούλα και υποσχέσου και ας μην μπορείς να παραδώσεις και φυσικά ούτε κουβέντα για μια ορθολογική προσέγγιση στο θέμα. Φυσικά συζητάμε για 11-12ωρα και ΣΚ και μπόνους προαιρετικό και αυτό κάτι σε ένα μηνιάτικο. Έφυγα τρέχοντας πραγματικά.


    Στην διάρκεια αυτού του έτους έκανα και κάποιες συνεντεύξεις και μαζί με τον τελευταίο άκουσα τρεις φορές το σχέδιο να γίνουμε η Ινδία της Ευρώπης. Βλέπεις από τότε είχα μυριστεί τι γίνεται και τι χρειάζεται να πουλήσουν.
    Και οι τρεις αυτό-οργανωνώντουσαν και είχαν σχέδια να κάνουν outsourcing με φθηνά εργατικά χέρια σε εταιρίες της Β. Ευρώπης.

    Όπως είπα δεν θα μπω σε συγκρίσεις με το τι κάνω σήμερα και είναι καλύτερα στο Βέλγιο ή όχι.
    Όλα τα παραπάνω αστεία πράγματα ήταν μέσα σε 8 μήνες. Ελπίζω να σε βοήθησα.
    Μπορώ να πω και άλλα για τα προηγούμενα χρόνια!
    LoL σα να διαβάζω δικές μου εμπειρίες, αν δεν έγραφες ηλικία θα είμουνα σίγουρος ότι σε γνωρίζω Τεσπα, τα αρνητικά τα ξέρουμε όλοι κ μπορούμε να γράψουμε βιβλία επί βιβλίων...

    Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν υπάρχουν δουλειές κ καλές μάλιστα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει αγορά. Δλδ ακόμα και να βρεις μια καλή δουλειά με καλά λεφτά κ περιβάλλον, αυτό σταδιακά εκφυλίζεται γιατί κ να φύγεις που θα πας;..Είναι race to the bottom από πολλές απόψεις. Κ ο καθένας κοιτάει τα σκ@τ@ του δίπλα (ανεργία, μειώσεις μισθών κλπ) κ λέει καλά είμαι κ εδώ...Βέβαια ο δίπλα μπορεί να μην φτιάχνει/πουλάει τπτ κ εσύ να βγάζεις 6 ΣΚ σερί που λες αλλά αυτό για τον Έλληνα αφέντη (ελάχιστοι managers, πολλά αφεντικά, μικρά και μεγάλα..) είναι μια μικρή λεπτομέρεια..!

    Σε καθαρό telecom, τα πράγματα είναι γνωστά, οι 3 μεγάλοι δεν έχουν κ πολλές θέσεις κ απαυτούς μόνο η DT μπορείς να πεις ότι έχει νόημα να μείνεις καιρό. Ο όμιλος του Θείου είναι αδύνατο να δουλέψεις αν έρχεσαι από δυτικό κόσμο, η κουλτούρα είναι εντελώς αντίθετη και ελληνική με την κακή έννοια. Από κει και πέρα υπάρχουν "περιφερειακές" εταιρείες telecom, τύπου upstream velti internetq κλπ που όμως είναι πολύ project based με όλα τα + κ - που έχει αυτό. Αλλά εκεί και ανάλογα με τα προσόντα σου τα οποία δε γνωρίζω καθόλου, μπορεί να βρεις κάτι που να σου ταιριάζει.
    Σε καθαρό ΙΤ, όσο μπορείς να το πεις αυτό σε μια χώρα που επί δεκαετίες το πιο εξωστρεφές που έκανε ήταν να δουλεύει για το ευρωπαικό δημόσιο και να νομίζει ότι αυτό είναι η ιδιωτική αγορά, πραγματικά δεν ξέρω και πολλά..Πολλά sweatshops που έχουν φιλοδοξία να γίνουμε Ινδία της Ευρώπης που λέει κ ο demelene, άρα δεν υπάρχει ούτε μισθολογικά χώρος, ούτε σαν αντικείμενο εργασίας, lowend IT bodyshop etc..
    Υπάρχουν αρκετές εταιρείες IT/telecom consulting αλλά εκεί παίζει συνήθως αρκετό εκτός έδρας κ γιαυτό δεν τις αναφέρω, δε νομίζω ότι θα φύγεις από Ολλανδία για να σε πετάνε ΡουμανοΒουλγαροΑλβανοΤσεχίες...Αν είναι μένεις κ εκεί που έχεις σπίτι/φίλους κλπ
    Οι μόνες νησίδες αισιοδοξίας είναι οι εταιρείες γύρω από το opencoffee όπου υπάρχουν κάποια καλά products και δουλεύουν αρκετά αξιόλογα άτομα με διαφορετική νοοτροπία. Βέβαια αυτοί επειδή δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα κάποιο πραγματικό success story ελληνικής startup, έχουν κυρίως το πρόβλημα του funding οπότε μιλάμε για δύσκολο να πετύχεις κάτι καλό μισθολογικά αλλά τουλάχιστον αν πετύχει η εταιρεία, θα ανταμοιφθείς κ εσύ εν αντιθέσει με τα άπειρα ΣΚ μέσα στο άγχος για να πάρεις 1 μισθό bonus και να είσαι κ "προνομιούχος"...! Αν δηλαδή είσαι αυτού του mentality, μπορείς να βρεις κάτι ενδιαφέρον κατά κει.
    Όλα αυτά βέβαια με διάθεση πειραματισμού και χωρίς οικογένεια. Υποθέτω ότι έχεις κάποια χρόνια ακόμα που μπορείς να πειραματιστείς κ αν μη τι άλλο, όπως πήρες το αεροπλάνο από Ολλανδία για Ελλάδα να είσαι προετοιμασμένος ότι μπορεί να το ξαναπάρεις για πίσω για πολλούς λόγους που δεν είναι στο χέρι μας...

    Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω πάντως, γιατί πραγματικά πιστεύω και βλέπω κόσμο που έχει κάνει το βήμα σου και είναι 101% ευχαριστήμενο, θα έχεις μεγάλο ζόρι εργασιακά. Όχι στο καθαρό κομμάτι της δουλειάς, αλλά στο πως επικοινωνείς με τους συναδέλφους που έχουν εγχώριες παραστάσεις. Η κουλτούρα είναι εντελώς διαφορετική και πράγματα που τα θεωρείς δεδομένα στην καθημερινότητα απλά απουσιάζουν κ μέχρι να το συνηθίσεις θα σου φανεί βουνό.

    Αν δεν σκοπεύεις να κάνεις κάτι δικό σου ή δεν γνωρίζεις εκ των προτέρων την ομάδα, είναι πολύ πιθανό να δεις σημεία και τέρατα...Αλλά όπως είπες, όπως και ναχει, μετά τη δουλειά και αν μπορείς να απομονώσεις το κομμάτι δουλειά/προσωπική ζωή, θα είσαι πολύ happy.

    Disclaimer: Προσωπικές απόψεις κλπ..Επίσης σε μια μεγάλη εταιρεία πιθανόν να υπάρχουν νησίδες που είναι διαφορετικές, αλλά όταν η εταιρική κουλτούρα είναι βήτα, όσο άλφα και αν είσαι, είναι πολύ δύσκολο να προκόψεις κόντρα σε αφεντικά, hr και αυλικούς...!

    Το πιο σημαντικό είναι να δεις σε ποιο κομμάτι είσαι πιο δυνατός και τι ακριβώς θέλεις να κάνεις από business perspective. Αν μπορείς να πεις ποιος τομέας σε ενδιαφέρει πιο πολύ, γιατί το telecom/it είναι όσο πιο γενικό γίνεται, μπορεί να υπάρχουν κάποιες εταιρείες εκεί πάνω που ναναι καλά τα πράγματα, αλλά και εκεί επαναλαμβάνω ότι άντε και βρήκες τη δουλειά, μετά χωρίς job market, είναι πολύ δύσκολο να κάνεις "καριέρα" το οποίο στην Ελλάδα με το μέγεθος και αυτά που αναφέρονται παραπάνω από demelene, μόνο σε εισαγωγικά μπορεί να μπει
    Δες και τα job sites σε βάθος 6μηνου/έτους και θα σου δώσει μια αίσθηση του ποιος προσλαμβάνει κ ποιος δε μπορεί να καλύψει τα job reqs και ξαναποστάρει τις ίδιες δουλειές ξανά και μανά και θα πάρεις μια ιδέα που να πας και ποιον να αποφύγεις

  7. #7
    Εγγραφή
    29-09-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Hol και Wind
    Router
    TP-Link
    Φίλε όπου και να είσαι, για να περάσεις καλά και να μην μιζεριάσεις θέλεις καλή παρέα. Βρες κάποιο χόμπυ, νέους φίλους και ξέχασε την την Ελλάδα.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Προειδοποιώ πώς οι παρακάτω γραμμές θα είναι αρκετά ριζοσπαστικές.
    Μετά από 5 χρόνια στην Ολλανδία έχω λυσάξει να γυρίσω πίσω, ξέρω πόσο "ασχημα" ειναι τα πράγματα σε ότι αφορά
    τα εργασιακά, παρόλα αυτά νιώθω υπερβολικά καταθληπτικός με το τροπο ζωής εδώ και δεν με ευχαριστεί τίποτα πλέον

    Μπορεί να μην εχει κριση η Ολλανδια στον ίδιο βαθμό που έχει η Ελλάδα, αλλά εδώ οι άνθρωποί δεν ξέρουν να ζούν και αυτό έχει αρχίζει να με ενοχλεί, σε αντίθεση με τους Έλληνες που ακόμα
    και εν καιρώ μεγάλης πίεσης βρίσκουν πάντα τρόπο να περάσουν καλά!

    Μέρα με τη μέρα εδώ βυθίζομαι σε μια υπερβολική μιζέρια και δεν ξέρω τι να κανω, έχω αρχίσει να χανω το μυαλό μου........
    Το μόνο που έχω εδώ είναι μια Καριέρα και τίποτα άλλο.

    Μπορεί κάποιος να με ενημερωσει πώς είναι τα εργασιακά σε IT και Telecoms?

    Έχω πάνω από 8 χρόνια αντίστοιχη εμπειρία και ψάχνομαι στο κλάδο.
    Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγαλο ποστ.
    Λοιπόν, μιας και γράψαν οι σχετικοί με τον κλάδο του ΙΤ ας γράψω και εγώ ο άσχετος αλλά σαν πτυχιούχος που βγήκε αυτό το καλοκαίρι για να μοιράσει βιογραφικά.
    Απλά μου είπαν οι υπεύθυνοι προσωπικού ότι έχουν μια στοίβα βιογραφικά στα συρτάρια τους.
    Άλλος μου είπε ότι παρότι η δουλειά του πάει καλά, μέσα από τα κεντρικά ήθελαν να απολύσει γιατί δεν είχαν τα αναμενόμενα κέρδη (ειλικρινέστατος να ναι καλά).
    Ένας άλλος με φώναξε τον Απρίλη και μου είπε ότι τέλος του μηνός θα με πάρει, έκανα κάθε μήνα από μια επίσκεψη, τελικά Ιούλιο είδα έναν πιτσιρικά στο πόστο και μου δικαιολογήθηκε ότι του τον έστειλε ένας καλός πελάτης (καλά δεν τον έπιασα από το λαιμό, αυτός με φώναξε από την αρχή).
    Ένας άλλος με φώναξε να με δοκιμάσει αν κάνω για την δουλειά. Θα το έβλεπε μετά από μια βδομάδα που θα με έβαζε να του δείξω, μέχρι τότε ήθελε να του φτιάξω κάτι λίστες, κάτι word, στο τέλος μου ξεφούρνισε ότι χρωστά παντού και ότι μόλις τραβήξει η καταπληκτική του δραστηριότητα θα πάνε όλα καλά. Α μην ξεχάσω ότι μου είπε ότι εμένα με ήθελε γιατί ο προηγούμενος υπάλληλος δεν ήξερε, εγώ είδα ότι ήταν πανέξυπνος και ότι έλεγε βλακείες ο εργοδότης (μάλλον τον είχε φεσώσει τον υπάλληλο και του έφευγε) Βέβαια είπε ότι θα με κερνάει καφέ, τι καλός . Φυσικά εξασκήθηκα στο σπριντ και έφυγα τρέχοντας.
    Να μην στα πολυλογώ έβγαλα το συμπέρασμα ότι θα συνεχίσω σπουδές, έτσι για να μην πάω να γίνω χίπης, ένα πιάτο φαΐ έχω από τους γονείς, ούτε βόλτα, ούτε έξω, ούτε τίποτα. Η βόλτα μου και το έξω μου θα είναι η σχολή που θα πάω από Σεπτέμβρη, βέβαια τα εισιτήρια θα μου κοστίζουν από 70-100 ε το μήνα τα οποία θα τα τρώω από τους γονείς μου. Το εισιτήριο θα το δαγκώνω και θα το κρατάω καλά σφηνωμένο στα δόντια μου γιατί ποτέ δεν ξέρεις
    Γκομπιούντερ.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-05-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Να σου μεταφέρω και εγώ την εμπειρία μου από μεγάλη εταιρία πληροφορικής:
    - Με 8 χρόνια προϋπηρεσία που έχεις είναι απίθανο να σε προσλάβουν εκτός αν δεν έχεις πρόβλημα να έρθεις με το βασικό-αρχικό μισθό. Το πιο πιθανό βέβαια είναι να μη σε καλέσουν ούτε καν για συνέντευξη γιατί θα θεωρήσουν πως δε θα συμβιβαστείς με 1000 (βαριά 1500) το μήνα.
    - Το ωράριο είναι σταθερά άνω των 9 ωρών ημερησίως.

    Ίσως θα βοηθούσε να μας πεις πιο συγκεκριμένα τον τομέα σου (π.χ. developer; system/network adminstrator και επίσης να μας πεις τι θεωρείς ότι σου λείπει από τη ζωή στην Ολλανδία και πιστεύεις ότι θα το βρεις εδώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    931
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Γιατί δεν κοιτάς σε καμιά άλλη χώρα? Ολλανδία και Ελλάδα είναι οι μόνες επιλογές?
    Υπογραφή

  11. #11
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Προειδοποιώ πώς οι παρακάτω γραμμές θα είναι αρκετά ριζοσπαστικές.
    Μετά από 5 χρόνια στην Ολλανδία έχω λυσάξει να γυρίσω πίσω, ξέρω πόσο "ασχημα" ειναι τα πράγματα σε ότι αφορά
    τα εργασιακά, παρόλα αυτά νιώθω υπερβολικά καταθληπτικός με το τροπο ζωής εδώ και δεν με ευχαριστεί τίποτα πλέον
    Ούτε η Ελλάδα θα σε ευχαριστεί σήμερα, ιδιαίτερα αν ζεις καθημερινά τη δικιά της μιζέρια και κυρίως τη μιζέρια που έχει υποχρεωθεί να ζει τόσος κόσμος. Ξε-λύσαξε λοιπόν και δες με πιο ψύχραιμο μάτι τα πράγματα πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση!

    Έλα για 2-3 εβδομάδες διακοπές εδώ, και μετά πίσω...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  12. #12
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μην το κάνεις. Τίποτα άλλο.


  13. #13
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Να πω και τη δική μου εμπειρία: Είμαι κοντά 6 χρόνια στη Βρετανία. 6 πολύ ωραία, γεμάτα και παραγωγικά χρόνια. Ωραίες εμπειρίες στο πανεπιστήμιο (και δεν εννοώ φοιτητικό ξεσάλωμα), φίλοι απ 'όλο τον κόσμο, καταπληκτικό Εδιμβούργο και τώρα δουλειά ως ΙΤ κι εγώ. Δεν είμαι πολλά χρόνια ως ΙΤ, αλλά στην εταιρεία που βρίσκομαι έχω την τύχη μέσα στο λίγο αυτό διάστημα (2,5+ χρόνια) να κάνω πολύ δυνατά πρότζεκτ (με αποκορύφωμα πέρσι που ήμουν υπεύθυνος για την ανακαίνιση του server room) και να μάθω πάρα πολλά (πιστεύω πως σε άλλη περίπτωση θα ήθελα πάνω από 5 χρόνια για να αποκομίσω τις ίδιες εμπειρίες). Το σημαντικότερο: Φέτος πέρασα ένα πολύ μεγάλο ζόρι με θέμα υγείας. Η κατανόηση και η υποστήριξη που είχα από τον προϊστάμενό μου (και όχι μόνο) ήταν απίστευτη (αντίστοιχη εμπειρία είχα για το ίδιο θέμα και από το πανεπιστήμιο). Πραγματικά εμπειρία ζωής που δε θα ξεχάσω ποτέ μου. Ότι και να πω και ότι και να κάνω για να τους ευχαριστήσω θα είναι λίγο.

    Ακριβώς πριν ένα χρόνο ήρθε και η κοπελιά. Σε 2-3 βδομάδες τελειώνει το μεταπτυχιακό και ξεκινάει κι αυτή το ψάξιμο για δουλειά εδώ. Η μέχρι στιγμής εμπειρία της έχει κι αυτή θετικό πρόσημο. Φυσικά δεν τρέφω αυταπάτες ότι αυτή η χώρα είναι ο παράδεισος και ότι παντού είναι όπως τα περιγράφω. Και σε αυτό το σημείο έρχεται η σύγκριση με Ελλάδα: Μετά από σχεδόν 6 χρόνια μπορώ να πω πως έχω βαρεθεί. Μου λείπει το σπίτι μου, η γειτονιά που μεγάλωσα, οι οικογένειές μας και οι φίλοι μας. (πρόσεξε, δεν είπα η Ελλάδα ως πατρίδα μου). Να γυρίσω όμως να κάνω τι;; Τα πράγματα τα περιέγραψαν οι προηγούμενοι. Ο Kennyyy ανέφερε και κάποια ονόματα εταιρειών. Πριν λίγο καιρό είχα δει μέσω linkedin αγγελία από κάποιον από το HR (ή recruiter;;; ) της Intracom. Η θέση ταίριαζε ακριβώς στα προσόντα μου. Γνωρίζοντας όμως τα της Ελληνικής πραγματικότητας (και από πρώην συναδέλφους που είχαν δουλέψει εκεί), ούτε καν ασχολήθηκα. Εκτός από μικρές εταιρείες τεχνολογίας που είχα δουλέψει ως φοιτητής στο ΤΕΙ, πέρασα και από τεράστιο όνομα πολυεθνικής για πρακτική (στο σύνολο έκατσα στην εν λόγω εταιρεία 1,5 χρόνο). Ακόμα κι εκεί το πρόβλημα ήταν αυτό:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kennyyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω πάντως, γιατί πραγματικά πιστεύω και βλέπω κόσμο που έχει κάνει το βήμα σου και είναι 101% ευχαριστήμενο, θα έχεις μεγάλο ζόρι εργασιακά. Όχι στο καθαρό κομμάτι της δουλειάς, αλλά στο πως επικοινωνείς με τους συναδέλφους που έχουν εγχώριες παραστάσεις. Η κουλτούρα είναι εντελώς διαφορετική και πράγματα που τα θεωρείς δεδομένα στην καθημερινότητα απλά απουσιάζουν κ μέχρι να το συνηθίσεις θα σου φανεί βουνό.
    Δυστυχώς αντιμετώπισα μια κατάσταση που μου έκανε τρομερά αρνητική εντύπωση για τα δεδομένα τέτοιας εταιρείας και για άτομα που και στο εξωτερικό είχαν βγει και με πτυχιάρες, κτλ, κτλ Λες και θα του έτρωγα του άλλου τη δουλειά για να σου δώσω να καταλάβεις. Ευτυχώς δεν ήταν όλοι έτσι, αλλά δίνει μια εικόνα για τη νοοτροπία και την κουλτούρα μας ακόμα και σε ένα τέτοιο επίπεδο πολυεθνικής εταιρείας (υπήρχαν κι άλλα θέματα που όμως δεν είχαν να κάνουν με τη νοοτροπία μας, αλλά δεν είναι του παρόντος).

    Και δεν είναι μόνο το θέμα του εργασιακού περιβάλλοντος στην Ελλάδα. Εδώ ξέρω ότι κάποια πράγματα είναι στάνταρ και δεν έχω να ζαλίζω το κεφάλι μου με 1002 μαλακίες του Ελληνικού κράτους. Ακόμα και στις «καλές» εποχές προ τρόικας δεν ήξερες τι θα τους έρθει στο κεφάλι να ψηφίσουν, πάλευες να βγάλεις άκρη με μια δημόσια υπηρεσία, κτλ. Εδώ έχω ασχοληθεί στο ελάχιστο με αυτά και περισσότερο στο βαθμό του ότι είμαι ξένος και μαθαίνω τα του συστήματός τους όποτε χρειαστώ κάτι.

    Προσωπικά δε θα είχα πρόβλημα να γύριζα πίσω και να φάω κι εγώ το αγγούρι της κρίσης ή ακόμα χειρότερα μιας επίσημης και με τη βούλα πτώχευσης. Ειλικρινά, δε θα είχα τέτοιο πρόβλημα. Να δουλέψουμε όλοι μαζί και να φτιάξουμε ένα σωστό κράτος. Διαπιστώνω όμως ότι ακόμα και τώρα δεν το θέλουμε αυτό. Μας βολεύει αυτό το μπάχαλο, η ρεμούλα, το γλύψιμο, το μακριά απ' τον κώλο μου κι όπου θέλει ας μπει. Δε βλέπω δείγματα του να θέλουμε να αλλάξουμε ως Ελληνική κοινωνία, να συνεργαστούμε, να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο. Να κάνουμε την αυτοκριτική μας, να αναγνωρίσουμε τα λάθη όλων αυτών των δεκαετιών και να προχωρήσουμε μπροστά. Να μου πεις από τη μια μέρα στην άλλη δε γίνονται αυτά μεγάλε. Σαφώς, αλλά ρε γαμώτο δε φαίνεται να υπάρχει ούτε καν ψήγμα διάθεσης για αλλαγή

    Τέλος πάντων, για την ώρα κάθομαι στ' αυγά μου (αν και μοναχοπαίδι ακόμα και η μάνα μου μου λέει να μην διανοηθώ να γυρίσω πίσω). Να δω τι θα κάνουν και οι Σκωτσέζοι του χρόνου με το δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία τους, μπας και γυρίσω Εδιμβούργο. Για να φύγω από Βρετανία και να πάω σε χώρα της Ευρωζώνης ούτε με σφαίρες. Όχι ότι δε θα μας πάρουν τα σκάγια σε περίπτωση ενός ωραιότατου μεγάλου κανονιού κι εδώ πέρα, αλλά καλύτερα με τη £, παρά με το €. Κλείνοντας να πω πως μέχρι τώρα έχουμε ήδη 4-5 φίλους που το σκέφτονται σοβαρότατα για να έρθουν εδώ στο νησί και μας ρωτάνε (η μια φίλη κοιτάει για Καναδά).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #14
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Η ελληνική κοινωνία θέλει να αλλάξει αλλά με τα υπάρχοντα πολιτικά κόμματα αυτό δεν γίνεται. Όλα τα κόμματα έχουν σημάδια αναξιοπιστίας και ρεαλιστικότητας θέσεων - εφαρμογής τους. άλλωστε μια αλλαγή δεν εξυπηρετεί τα εγχώρια και ξένα συμφέροντα.....

  15. #15
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν κοιτάς σε καμιά άλλη χώρα? Ολλανδία και Ελλάδα είναι οι μόνες επιλογές?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε η Ελλάδα θα σε ευχαριστεί σήμερα, ιδιαίτερα αν ζεις καθημερινά τη δικιά της μιζέρια και κυρίως τη μιζέρια που έχει υποχρεωθεί να ζει τόσος κόσμος. Ξε-λύσαξε λοιπόν και δες με πιο ψύχραιμο μάτι τα πράγματα πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση!

    Έλα για 2-3 εβδομάδες διακοπές εδώ, και μετά πίσω...
    +1

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MADx2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ελληνική κοινωνία θέλει να αλλάξει αλλά με τα υπάρχοντα πολιτικά κόμματα αυτό δεν γίνεται. Όλα τα κόμματα έχουν σημάδια αναξιοπιστίας και ρεαλιστικότητας θέσεων - εφαρμογής τους. άλλωστε μια αλλαγή δεν εξυπηρετεί τα εγχώρια και ξένα συμφέροντα.....
    Μακάρι να είναι έτσι φίλε και να είμαι λάθος. Για την ώρα θα μου επιτρέψεις να διατηρώ τις αμφιβολίες μου...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 1 από 133 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας