Σελ. 114 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 94104109112113114115116119124 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.696-1.710 από 1985
  1. #1696
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό εννοώ. Μακάρι να έφτανα καθαρά στα 1500. Ζεις αξιοπρεπώς στην Ελλάδα, ακόμα και σε περιοχές της Αττικής που δεν είναι shithole. Μόνο που τέτοιες θέσεις σπανίζουν και θα χρειαστεί πρώτα εξωτερικό**.

    Παρακολουθώ μαθήματα για Bachelor σε Computer Science. Αν και ο προγραμματισμός δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα και η Java που κάνω αυτό το διάστημα με δυσκολεύει λίγο, θα δω αργότερα με ποιον τομέα θ' ασχοληθώ.


    **Στην Ελλάδα junior θέσεις εργασίας με μηδενική προϋπηρεσία, δεν υπάρχουν. Σχεδόν όλοι ζητάνε προϋπηρεσία (που κανείς δεν θέλει να σου δώσει) τουλάχιστον 2 ετών και γνώση πολύ συγκεκριμένων πραγμάτων/εφαρμογών. Δεν επεκτείνομαι περισσότερο.
    Καλέ αυτό είναι on topic.

    Πάντως εγώ έχω πρώην συναδέλφους που είναι στα 1700 περίπου καθαρά σαν senior developer. Τo κριτήριο δεν είναι η ικανότητα αλλά ο χώρος. Αν δουλεύεις σε οποιοδήποτε μορφής κρατικοδιετη εταιρεία, με περισσότερους μάνατζερ από developers, τότε παίζουν τα λεφτά. Το καλοκαίρι με είχαν προσεγγίσει για μια δουλειά "μάνατζερ" και τελικά ήταν lead dev σε μια ομάδα 4 ατόμων. Δεν θέλει εξωτερικό δηλαδή. Κονέ θέλει και αντοχή στην ελληνική κουλτούρα.

    Στην εξωτερικό, αυτή η κουλτούρα της κρατικοδικαιης εταιρείας είναι στις consulting εταιρείες και σε μεγαθήρια που έχουν μείνει στον προηγούμενο αιώνα τεχνολογικά. Πληρώνουν εξαιρετικά, δεν πρόκειται να απολυθείς ποτέ και αν χρειαστεί (που χρειάζεται πάντα) φέρνουμε consultants. Δεν ξέρω πως είναι η Ελλάδα σε αυτά τα ζητήματα αλλά αν δει μόνο κάνεις τα νούμερα θα πάθει πλάκα.

    Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα με consulting εταιρείες.

  2. #1697
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.306
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλέ αυτό είναι on topic.

    Πάντως εγώ έχω πρώην συναδέλφους που είναι στα 1700 περίπου καθαρά σαν senior developer. Τo κριτήριο δεν είναι η ικανότητα αλλά ο χώρος. Αν δουλεύεις σε οποιοδήποτε μορφής κρατικοδιετη εταιρεία, με περισσότερους μάνατζερ από developers, τότε παίζουν τα λεφτά. Το καλοκαίρι με είχαν προσεγγίσει για μια δουλειά "μάνατζερ" και τελικά ήταν lead dev σε μια ομάδα 4 ατόμων. Δεν θέλει εξωτερικό δηλαδή. Κονέ θέλει και αντοχή στην ελληνική κουλτούρα.

    Στην εξωτερικό, αυτή η κουλτούρα της κρατικοδικαιης εταιρείας είναι στις consulting εταιρείες και σε μεγαθήρια που έχουν μείνει στον προηγούμενο αιώνα τεχνολογικά. Πληρώνουν εξαιρετικά, δεν πρόκειται να απολυθείς ποτέ και αν χρειαστεί (που χρειάζεται πάντα) φέρνουμε consultants. Δεν ξέρω πως είναι η Ελλάδα σε αυτά τα ζητήματα αλλά αν δει μόνο κάνεις τα νούμερα θα πάθει πλάκα.

    Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα με consulting εταιρείες.
    Πώς είναι ontopic;
    Πρέπει να φύγει πρώτα εξωτερικό για να μιλάει για επιστροφή!
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #1698
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς είναι ontopic;
    Πρέπει να φύγει πρώτα εξωτερικό για να μιλάει για επιστροφή!

  4. #1699
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό εννοώ. Μακάρι να έφτανα καθαρά στα 1500. Ζεις αξιοπρεπώς στην Ελλάδα, ακόμα και σε περιοχές της Αττικής που δεν είναι shithole. Μόνο που τέτοιες θέσεις σπανίζουν και θα χρειαστεί πρώτα εξωτερικό**.

    Παρακολουθώ μαθήματα για Bachelor σε Computer Science. Αν και ο προγραμματισμός δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα και η Java που κάνω αυτό το διάστημα με δυσκολεύει λίγο, θα δω αργότερα με ποιον τομέα θ' ασχοληθώ.


    **Στην Ελλάδα junior θέσεις εργασίας με μηδενική προϋπηρεσία, δεν υπάρχουν. Σχεδόν όλοι ζητάνε προϋπηρεσία (που κανείς δεν θέλει να σου δώσει) τουλάχιστον 2 ετών και γνώση πολύ συγκεκριμένων πραγμάτων/εφαρμογών. Δεν επεκτείνομαι περισσότερο.
    Αν θέλεις μια καλή δουλειά πρέπει να την κυνηγήσεις λίγο. Το bachelor είναι μια καλή αρχή αλλά θα πρέπει να αφιερώνεις τον ελεύθερο χρόνο σου να μάθεις αυτά τα sexy πράγματα που δεν σου μαθαίνει το bachelor. Θέλεις react; Θέλεις kubernetes; Οτιδήποτε το οποίο στο βιογραφικό σου θα μου πει πως ασχολείσαι και ενδιαφέρεσαι για το χώρο και δεν θα χρειαστεί να σε πάρω από το χεράκι και να σου μάθω 10 bachelor πράμα. Με μεγάλη μου χαρά θα βοηθήσω ένα junior στην δουλειά, αρκεί να μου δείξει πως χρειάζεται mentor και όχι νταντά.

    Επίσης ξεκίνα networking, υπάρχουν πολλά meetups, πήγαινε, παρακολούθα, γνώρισε κόσμο. Αυτοί θα σε συστήσουν σε καλές δουλειές. Επέλεξε εταιρείες στα οποία δουλεύουν άτομα που θαυμάζεις —από τα προαναφερθέντα meetups. Ακόμη και αν δεν έχουν τον καλύτερο μισθό, θα εξελιχθείς πολύ πιο γρήγορα και μετά θα χτυπήσεις καλές θέσεις.

    Κάνε open source projects, για να φτιάξεις ένα μικρό portfolio. Βοήθα σε μεγάλα open source projects, τρομερός indicator.

    Στην τελική στείλε 200 βιογραφικά, ένας θα σε πάρει.

    Ναι, η αγορά εργασίας δεν είναι όπως την φανταζόμαστε πάντα, αλλά σε διαβεβαιώ πως και junior χωρίς προυπηρεσία προσλαμβάνονται, και πως τα 1500 ευρώ καθαρά δεν είναι πολλά αν είσαι καλός στην δουλειά σου. Αν βέβαια δεν σε τρελαίνει ο προγραμματισμός, ίσως είναι καλύτερα να βρεις κάτι που αγαπάς περισσότερο;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #1700
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις μια καλή δουλειά πρέπει να την κυνηγήσεις λίγο. Το bachelor είναι μια καλή αρχή αλλά θα πρέπει να αφιερώνεις τον ελεύθερο χρόνο σου να μάθεις αυτά τα sexy πράγματα που δεν σου μαθαίνει το bachelor. Θέλεις react; Θέλεις kubernetes; Οτιδήποτε το οποίο στο βιογραφικό σου θα μου πει πως ασχολείσαι και ενδιαφέρεσαι για το χώρο και δεν θα χρειαστεί να σε πάρω από το χεράκι και να σου μάθω 10 bachelor πράμα. Με μεγάλη μου χαρά θα βοηθήσω ένα junior στην δουλειά, αρκεί να μου δείξει πως χρειάζεται mentor και όχι νταντά.

    Επίσης ξεκίνα networking, υπάρχουν πολλά meetups, πήγαινε, παρακολούθα, γνώρισε κόσμο. Αυτοί θα σε συστήσουν σε καλές δουλειές. Επέλεξε εταιρείες στα οποία δουλεύουν άτομα που θαυμάζεις —από τα προαναφερθέντα meetups. Ακόμη και αν δεν έχουν τον καλύτερο μισθό, θα εξελιχθείς πολύ πιο γρήγορα και μετά θα χτυπήσεις καλές θέσεις.

    Κάνε open source projects, για να φτιάξεις ένα μικρό portfolio. Βοήθα σε μεγάλα open source projects, τρομερός indicator.

    Στην τελική στείλε 200 βιογραφικά, ένας θα σε πάρει.

    Ναι, η αγορά εργασίας δεν είναι όπως την φανταζόμαστε πάντα, αλλά σε διαβεβαιώ πως και junior χωρίς προυπηρεσία προσλαμβάνονται, και πως τα 1500 ευρώ καθαρά δεν είναι πολλά αν είσαι καλός στην δουλειά σου. Αν βέβαια δεν σε τρελαίνει ο προγραμματισμός, ίσως είναι καλύτερα να βρεις κάτι που αγαπάς περισσότερο;
    Εμένα πάντως αυτό ήταν και είναι το κριτήριο μου στις συνεντεύξεις. Ο τρόπος που το καταλάβαινα μεταξύ άλλων ήταν σχετικά με τις διπλωματικές και τι παραπάνω έκανε ο/η υποψήφιος/α και αν του/της άρεσε. Γενικά, ένας καλός στο interview, θα πρέπει να ξέρει πως να καθοδηγήσει τον junior στην συνέντευξη και σε κάποιο βαθμό να του δείξει ποια είναι τα σημαντικά σκαλίζοντας γιατί σαν junior δεν θα γνωρίζει. Good times.

    Παίζουν Ελλάδα τέτοια meetup; Γίνονταν δηλαδή;
    Έχει γενικά meetup στην ελλάδα; Είναι εταιρικά ή και γκρούπ ασχέτων;

  6. #1701
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως αυτό ήταν και είναι το κριτήριο μου στις συνεντεύξεις. Ο τρόπος που το καταλάβαινα μεταξύ άλλων ήταν σχετικά με τις διπλωματικές και τι παραπάνω έκανε ο/η υποψήφιος/α και αν του/της άρεσε. Γενικά, ένας καλός στο interview, θα πρέπει να ξέρει πως να καθοδηγήσει τον junior στην συνέντευξη και σε κάποιο βαθμό να του δείξει ποια είναι τα σημαντικά σκαλίζοντας γιατί σαν junior δεν θα γνωρίζει. Good times.

    Παίζουν Ελλάδα τέτοια meetup; Γίνονταν δηλαδή;
    Έχει γενικά meetup στην ελλάδα; Είναι εταιρικά ή και γκρούπ ασχέτων;
    Εχουμε πολλά meetup. Τα περισσότερα γίνονται από ομάδες ανθρώπων που απλώς αγαπάνε το αντικείμενο. Κάποια πιο λίγα γίνονται από εταιρείες ή έχουν μια συγκεκριμένη εταιρεία σαν sponsor. Πολλές εταιρείες, κολλέγια κλπ δίνουν χώρο ή κάνουν sponsor μια από τις συναντήσεις κάποιας ομάδας.
    Το πιο δύσκολο είναι να βρουν ομιλητές, οπότε αν κάποιος θέλει να παρουσιάσει θα βρει εύκολα slot. Εχω μιλήσει σε μερικά.

    https://www.meetup.com/cities/gr/athens/
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #1702
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουμε πολλά meetup. Τα περισσότερα γίνονται από ομάδες ανθρώπων που απλώς αγαπάνε το αντικείμενο. Κάποια πιο λίγα γίνονται από εταιρείες ή έχουν μια συγκεκριμένη εταιρεία σαν sponsor. Πολλές εταιρείες, κολλέγια κλπ δίνουν χώρο ή κάνουν sponsor μια από τις συναντήσεις κάποιας ομάδας.
    Το πιο δύσκολο είναι να βρουν ομιλητές, οπότε αν κάποιος θέλει να παρουσιάσει θα βρει εύκολα slot. Εχω μιλήσει σε μερικά.

    https://www.meetup.com/cities/gr/athens/
    Έτσι είναι και στο Βέλγιο. Ήταν δηλαδή γιατί τώρα είναι πιο οργανωμένο εταιρικά. Έχει όμως και πολλά που δεν είναι τεχνολογίας, ίσως γιατί το Βέλγιο δεν είναι Ελλάδα κοινωνικά. Τί ίσως δηλαδή, σίγουρα.

  8. #1703
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δεν ξέρω που να το βάλω αλλά χώρα poster boy η Ελλάδα στην ΕΕ. Ούτε μια φορά δεν βγήκε η δική μας σημαία.

    https://www.youtube.com/watch?v=8xlgclRaOMY

    Όπως έχω πει, πιστεύουμε ότι είμαστε τα μεγαλύτερα λαμόγια αλλά απλά είμαστε οι πιο ερασιχτέχνες γιατί διαφημίζουμε τις μικρο(σε σχέση με άλλους)απατεωνιές μας και νομίζουμε ότι είμαστε οι πιο έξυπνοι του χωριού.

    Πάντως 7Δις για Κύπρο από την απίστευτη λαμογιά.

  9. #1704
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Δεν είναι και κάτι καινούργιο, ακόμη και ο Fredriksen αποποιήθηκε τη Νορβηγική ιθαγένεια και έγινες "Κύπριος" για φορολογικούς λόγους.

    Εκεί κάτω και αν υπάρχουν δικά μας "μπουμπούκια" που τους ψάχνει το ΣΔΟΕ.

  10. #1705
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τα έχουμε πει και άλλες φορές, η Κύπρος είναι φορολογικός παράδεισος.

  11. #1706
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχουμε πει και άλλες φορές, η Κύπρος είναι φορολογικός παράδεισος.
    Έχει πάντως διαφορά ο φορολογικός παράδεισος με το πουλάω υπηκοότητα.

  12. #1707
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει πάντως διαφορά ο φορολογικός παράδεισος με το πουλάω υπηκοότητα.
    Φυσικά. Πολλές χώρες πουλάνε υπηκοότητα και δεν είναι φορολογικοί παράδεισοι, πχ Ελλάδα.

  13. #1708
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά. Πολλές χώρες πουλάνε υπηκοότητα και δεν είναι φορολογικοί παράδεισοι, πχ Ελλάδα.
    Για πες. Δεν ήξερα ότι πουλάμε υπηκοότητες

  14. #1709
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.306
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχουμε πει και άλλες φορές, η Κύπρος είναι φορολογικός παράδεισος.
    Μπρικια κολλάμε εκεί κάτω;;

    Έχουμε γεμίσει Κινέζους και Ρώσους.
    Η καινούρια πολυκατοικία που μένω στο κέντρο της Λάρνακας ανήκει σε κινεζική εταιρεία που έχει πάνω από 8 κτίρια μέσα στην πόλη.

    Στην Λεμεσό οι μισές εταιρείες ανήκουν σε Ρώσους.
    Να γυρίζει το χρήμα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #1710
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πες. Δεν ήξερα ότι πουλάμε υπηκοότητες
    Χρυσή βίζα λέγεται. Σου δίνει άδεια παραμονής, η οποία μετατρέπεται σε υπηκοότητα λίγα χρόνια μετά.

Σελ. 114 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 94104109112113114115116119124 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας