Σελ. 33 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 1985
  1. #481
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Έχετε ξεφύγει και το έχετε ξεσκίσει το θέμα. Να τελειώνει το offtοpic εδώ ειδάλλως παίρνω σκούπα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #482
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε ξεφύγει και το έχετε ξεσκίσει το θέμα. Να τελειώνει το offtοpic εδώ ειδάλλως παίρνω σκούπα
    ενα νεο νήμα για την καθημερινή οικονομία; πως το λένε όλοι οι κυβερνώντες, στροφή στην καθημερινότητα

  3. #483
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε ξεφύγει και το έχετε ξεσκίσει το θέμα. Να τελειώνει το offtοpic εδώ ειδάλλως παίρνω σκούπα
    Δεν φοβόμαστε, δεν τρομοκρατούμαστε

    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #484
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Ειρωνια....το έψαχνα το θέμα αυτό μιας και εγώ το ειχα ανοίξει και όντως as of next week θα είμαι κάτοικος Αθηνων πάλι
    Δουλειά ήταν ευκολο να βρώ by the way

    Καλό το expat-ing για 10 χρόνια, καιρός για brain gain

  5. #485
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειρωνια....το έψαχνα το θέμα αυτό μιας και εγώ το ειχα ανοίξει και όντως as of next week θα είμαι κάτοικος Αθηνων πάλι
    Δουλειά ήταν ευκολο να βρώ by the way

    Καλό το expat-ing για 10 χρόνια, καιρός για brain gain
    Καλή τύχη No-Name, να ενημερώσεις για την πορεία του εγχειρήματος

  6. #486
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή τύχη No-Name, να ενημερώσεις για την πορεία του εγχειρήματος
    Τι να ενημερώσει; Και για τον στρατό σε ενημερώσαμε και είπες ότι θα πουντιάσεις
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #487
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ελάτε ρε παιδιά, εχετε διαλέξει τη μία ακρη, κρατατε μια γραμμη άμυνας και επιμένετε εκεί. Η νεοελληνική ξεροκεφαλιά ειναι από τα πράγματα που καθόλου δε μου είχαν λείψει και θα πρέπει να την ξανασυνηθισω. Το βαζω και αυτό στο θέμα της προσαρμογής .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειρωνια....το έψαχνα το θέμα αυτό μιας και εγώ το ειχα ανοίξει και όντως as of next week θα είμαι κάτοικος Αθηνων πάλι
    Δουλειά ήταν ευκολο να βρώ by the way

    Καλό το expat-ing για 10 χρόνια, καιρός για brain gain
    Ωωωωωωωω, αυτα ειναι νέα. Τα θερμά μου συγχαρητηρια. Καλή αρχη. Πού θα μενεις; το θεμα ειναι να είναι κανείς ευτυχισμενος, τα υπόλοιπα είναι ασημαντα (πλην υγειας που προηγείται των πάντων). Το χω πει εδώ και αρκετές σελίδες (και σαφως πριν να οριστικοποιηθεί η επιστροφή μου) ότι υπάρχει ενα πρωτοφανές κύμα επιστροφής και επαναπατρισμού, που όμοιό του δεν εχω ξαναδεί από το 2010 και μετά. Το αν πρόκειται πράγματι για brain gain ή για μερική ανασχεση του brain drain θα το δούμε μόνο με τα επίσημα στοιχεία, αλλά ποτέ άλλοτε δεν εβλεπα τριγυρω μου (και όχι μόνο) τόσους πολλούς να επιστρέφουν. Το ερωτημα είναι πώς και συμβαινει αυτό:

    -σιγα-σιγά ολοκληρώνονται οι αναγκαίες μεταρρυθμισεις της Κυβερνησης και η οικονομία βελτιωνεται, μετατρέποντας το brain drain σε brain gain
    -η ανεργια εχει αποκλιμακωθει σημαντικά, ενώ μόνο από τον Ιανουαριο του 2015 μεχρι σημερα εχει πεσει κατα 5+ μονάδες
    -φετος θα εχουμε την ισχυρότερη Ανάπτυξη από το 2008 μέχρι και σημερα (1,5-2%), πολύ μεγαλύτερη από το ισχνό και αναιμικό 0,6% του Σαμαρα και φυσικα ενα σύμπαν μακριά από το -7% που κατεγραψαν ο ΓΑΠ και ο Παπαδημος
    -όσοι εφυγαν νωρίς για έξω, έκλεισαν τον κύκλο τους και ηρθε η ώρα να επιστρέψουν
    -οποισδηποτε μη μηδενικός γραμμικός συνδυασμος των παραπάνω
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  8. #488
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να ενημερώσει; Και για τον στρατό σε ενημερώσαμε και είπες ότι θα πουντιάσεις
    No-Name αλήθεια τι έκανες με την υπόθεση του στρατού, αν θυμάμαι καλά είχες μια εκκρεμότητα ή ήταν κάποιος άλλος;

    Πράκτορα έχεις δίκιο αλλά δεν μπορώ, νοιώθω οτι αν πλησιάσω την πύλη θα χρειαστεί να μου κάνουν κορτιζόνες και αδρεναλίνη για να συνέλθω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελάτε ρε παιδιά, εχετε διαλέξει τη μία ακρη, κρατατε μια γραμμη άμυνας και επιμένετε εκεί. Η νεοελληνική ξεροκεφαλιά ειναι από τα πράγματα που καθόλου δε μου είχαν λείψει και θα πρέπει να την ξανασυνηθισω. Το βαζω και αυτό στο θέμα της προσαρμογής .



    Ωωωωωωωω, αυτα ειναι νέα. Τα θερμά μου συγχαρητηρια. Καλή αρχη. Πού θα μενεις; το θεμα ειναι να είναι κανείς ευτυχισμενος, τα υπόλοιπα είναι ασημαντα (πλην υγειας που προηγείται των πάντων). Το χω πει εδώ και αρκετές σελίδες (και σαφως πριν να οριστικοποιηθεί η επιστροφή μου) ότι υπάρχει ενα πρωτοφανές κύμα επιστροφής και επαναπατρισμού, που όμοιό του δεν εχω ξαναδεί από το 2010 και μετά. Το αν πρόκειται πράγματι για brain gain ή για μερική ανασχεση του brain drain θα το δούμε μόνο με τα επίσημα στοιχεία, αλλά ποτέ άλλοτε δεν εβλεπα τριγυρω μου (και όχι μόνο) τόσους πολλούς να επιστρέφουν. Το ερωτημα είναι πώς και συμβαινει αυτό:

    -σιγα-σιγά ολοκληρώνονται οι αναγκαίες μεταρρυθμισεις της Κυβερνησης και η οικονομία βελτιωνεται, μετατρέποντας το brain drain σε brain gain
    -η ανεργια εχει αποκλιμακωθει σημαντικά, ενώ μόνο από τον Ιανουαριο του 2015 μεχρι σημερα εχει πεσει κατα 5+ μονάδες
    -φετος θα εχουμε την ισχυρότερη Ανάπτυξη από το 2008 μέχρι και σημερα (1,5-2%), πολύ μεγαλύτερη από το ισχνό και αναιμικό 0,6% του Σαμαρα και φυσικα ενα σύμπαν μακριά από το -7% που κατεγραψαν ο ΓΑΠ και ο Παπαδημος
    -όσοι εφυγαν νωρίς για έξω, έκλεισαν τον κύκλο τους και ηρθε η ώρα να επιστρέψουν
    -οποισδηποτε μη μηδενικός γραμμικός συνδυασμος των παραπάνω
    το πρωί μου στείλανε αυτό:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  επιμ.PNG 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  90,8 KB 
ID: 187361

    είναι για μια θέση που είχα κάνει αίτηση πριν 7 χρόνια, τώρα θα ξεκινήσουν να κάνουν την κρίση
    Το Σεπτέμβριο απέρριψα μια αντίστοιχή θέση σε επαρχιακή πόλη για την οποία είχαν γίνει οι κρίσεις και ήμουν τεταρτος αλλα οι τρεις πρώτοι ήδη είχαν παραιτηθεί οπότε ειχε έρθει η σειρά μου. Οι αιτήσεις είχαν γίνει και σε αυτη τη θέση το 2010.
    Συζητώντας με την γυναίκα μου καταλήξαμε οτι μάλλον ειναι καλύτερα στην παρούσα φάση να συνεχίσουμε έξω.

  9. #489
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων



    το πρωί μου στείλανε αυτό:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  επιμ.PNG 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  90,8 KB 
ID: 187361

    είναι για μια θέση που είχα κάνει αίτηση πριν 7 χρόνια, τώρα θα ξεκινήσουν να κάνουν την κρίση
    #oSYRIZAkaneierga

    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  10. #490
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    #oSYRIZAkaneierga

    χαχαχα ναι με 740 δεκαπενθημερο και να τρως και ολη την κατάρρευση του συστήματος με τις ελλείψεις που δεν σε αφήνουν κάνεις την δουλεια σου. Δεν λέω οτι η κατάσταση αυτη ειναι ευθύνη του σύριζα αλλα τς δεν θα πάρουμε

  11. #491
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελάτε ρε παιδιά, εχετε διαλέξει τη μία ακρη, κρατατε μια γραμμη άμυνας και επιμένετε εκεί. Η νεοελληνική ξεροκεφαλιά ειναι από τα πράγματα που καθόλου δε μου είχαν λείψει και θα πρέπει να την ξανασυνηθισω.
    .................................
    .................................
    .................................

    Το χω πει εδώ και αρκετές σελίδες (και σαφως πριν να οριστικοποιηθεί η επιστροφή μου) ότι υπάρχει ενα πρωτοφανές κύμα επιστροφής και επαναπατρισμού, που όμοιό του δεν εχω ξαναδεί από το 2010 και μετά. Το αν πρόκειται πράγματι για brain gain ή για μερική ανασχεση του brain drain θα το δούμε μόνο με τα επίσημα στοιχεία, αλλά ποτέ άλλοτε δεν εβλεπα τριγυρω μου (και όχι μόνο) τόσους πολλούς να επιστρέφουν. Το ερωτημα είναι πώς και συμβαινει αυτό:

    -σιγα-σιγά ολοκληρώνονται οι αναγκαίες μεταρρυθμισεις της Κυβερνησης και η οικονομία βελτιωνεται, μετατρέποντας το brain drain σε brain gain

    -φετος θα εχουμε την ισχυρότερη Ανάπτυξη από το 2008 μέχρι και σημερα (1,5-2%), πολύ μεγαλύτερη από το ισχνό και αναιμικό 0,6% του Σαμαρα και φυσικα ενα σύμπαν μακριά από το -7% που κατεγραψαν ο ΓΑΠ και ο Παπαδημος
    -όσοι εφυγαν νωρίς για έξω, έκλεισαν τον κύκλο τους και ηρθε η ώρα να επιστρέψουν
    -οποισδηποτε μη μηδενικός γραμμικός συνδυασμος των παραπάνω
    Σε ποιά χώρα αναφέρεσαι ;
    Δεν το λέω ειρωνικά και δεν θέλω να ακουστεί ετσι αλλά για ποιές μεταρρυθμίσεις μιλάμε ;
    Οσο για την ανεργία όντως έχει πέσει και θα λογικά θα πέσει και άλλο. Θα πρέπει όμως να δούμε τον "διάβολο πίσω από τις λεπτομέρειες".. (μερική απασχόληση, μισθοί 400 Ευρώ κλπ, συμβάσεις )..

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη ο βασικός λόγος επιστροφής είναι αυτό που λές παρακάτω, δλδ οτι οι περισσότεροι έφυγαν για το εξωτερικό νωρίς και πλέον έκλεισαν τον κύκλο τους μάζεψαν κάμποσα χρήματα και πλέον επιστρέφουν εδώ εξαργυρώνοντας τεχνογνωσία και εμπειρία.

  12. #492
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχα ναι με 740 δεκαπενθημερο και να τρως και ολη την κατάρρευση του συστήματος με τις ελλείψεις που δεν σε αφήνουν κάνεις την δουλεια σου. Δεν λέω οτι η κατάσταση αυτη ειναι ευθύνη του σύριζα αλλα τς δεν θα πάρουμε
    αν είναι καθαρά ανά άτομο, δεν θα πρέπει να παραπονιέσαι με βάση την κατάσταση του δημοσίου
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #493
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν είναι καθαρά ανά άτομο, δεν θα πρέπει να παραπονιέσαι με βάση την κατάσταση του δημοσίου
    Δεν παραπονιέμαι, ξέρω οτι για τα δεδομένα τώρα είναι ένας καλός μισθός. Και εχω και καλύτερη πρόταση απο τον ιδιωτικό τομέα όσο και να φαίνεται περίεργο. Αλλά το συνολικό πακέτο εξακολουθεί κατά τη γνώμη μας να μην είναι ελκυστικό.

  14. #494
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    -σιγα-σιγά ολοκληρώνονται οι αναγκαίες μεταρρυθμισεις της Κυβερνησης και η οικονομία βελτιωνεται, μετατρέποντας το brain drain σε brain gain
    -η ανεργια εχει αποκλιμακωθει σημαντικά, ενώ μόνο από τον Ιανουαριο του 2015 μεχρι σημερα εχει πεσει κατα 5+ μονάδες
    -φετος θα εχουμε την ισχυρότερη Ανάπτυξη από το 2008 μέχρι και σημερα (1,5-2%), πολύ μεγαλύτερη από το ισχνό και αναιμικό 0,6% του Σαμαρα και φυσικα ενα σύμπαν μακριά από το -7% που κατεγραψαν ο ΓΑΠ και ο Παπαδημος
    -όσοι εφυγαν νωρίς για έξω, έκλεισαν τον κύκλο τους και ηρθε η ώρα να επιστρέψουν
    -οποισδηποτε μη μηδενικός γραμμικός συνδυασμος των παραπάνω
    raspoutiv εσύ;

  15. #495
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παραπονιέμαι, ξέρω οτι για τα δεδομένα τώρα είναι ένας καλός μισθός. Και εχω και καλύτερη πρόταση απο τον ιδιωτικό τομέα όσο και να φαίνεται περίεργο. Αλλά το συνολικό πακέτο εξακολουθεί κατά τη γνώμη μας να μην είναι ελκυστικό.
    Το περίεργο θα ήταν να μην είχες καλύτερη πρόταση από τον (ελληνικό) ιδιωτικό τομέα.

    Κατά τα άλλα, είναι προφανώς προσωπική απόφαση το θέμα (τι σου λείπει περισσότερο κλπ).
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 33 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας