Σελ. 126 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 106116121124125126127128131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.876-1.890 από 1985
  1. #1876
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από happydays Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα,
    διαβἀσα με πολὐ ενδιαφἐρον σχεδὀν ὀλες τις ον τοπικ απαντἠσεις του θἐματος και σκἐφτηκα να προσθἐσω και εγὠ την δικἠ μου ιστορία,

    μετἀ απὀ σχεδον 17 χρὀνια στην Ολλανδἰα (43 χρονὠν τὠρα) αποφασἰσαμε με την γυναἰκα μου να επιστρἐψουμε στην Αθἠνα αφοὐ πρὠτα φυσικἀ βρἠκα μια σχετικἀ καλἠ δουλειἀ στην τεχνολογία.
    Ἐχουμε επίσης μια κόρη που είναι 3 χρονὠν.

    Δυστυχὠς ακὀμα έχουμε αμφιβολἰες αν πἠραμε την σωστἠ απὀφαση να επιστρἐψουμε και προφανὠς ο χρὀνος θα δεἰξει.

    Προσωπικἀ εἰμαι πολὐ ευγνὠμων για τις ευκαιρίες που μου δόθηκαν όσο ζούσα και εργαζὀμουν στην Ολλανδἰα.,
    δεν υπἀρχει ἐνας συγκεκριμένος λὀγος για τον οποἰο αποφασἰσαμε να επιστρἐψουμε εκτὀς το ότι ἰσως βαρεθἠκαμε λἰγο και νιὠθαμε οτι εαν δεν το δοκιμἀσουμε τὠρα που μας δὀθηκε η ευκαρἰα ἰσως να μην το μπορἐσουμε να το δοκιμἀσουμε ποτἐ.

    Εαν τα βρούμε πολὐ σκοὐρα ἰσως να επιιστρἐψουμε πἀλι στην Ολλανδἰα μετα απο 2 χρὀνια αλλἀ φυσικἀ σκοπεὐουμε πρὠτα να το προσπαθἠσουμε στην Ελλἀδα με ὀλες μας τις δυνἀμεις.

    Ἐνα κίνητρο ἠταν και ο νἐος νὀμος για την ευνοικἠ φορολὀγηση που ελπἰζω να μας πιἀσει.
    Γονείς και φίλοι / κοινωνικἠ ζωή επίσης ἐνας από τους πιο σημαντικούς λὀγους.

    Αν σας ενδιαφἐρει μπορὠ να σας γρἀψω τις εντυπὠσεις μου μετἀ απο λιγοὐς μἠνες παραμονἠς μας στην Ελλἀδα.

    Καλἠ συνἐχεια!
    Πολύ ενδιαφέρον περίπτωση.
    Είναι αρκετά ιδιάζουσα επίσης. Κάτι που δεν πρόσεξαν πολλοί και τι σημαίνει αυτό είναι ότι έχεις φύγει από την Αθήνα ΠΡΙΝ την κρίση. Έφυγες το 2004. Χρυσές εποχες! Euro, Athens Olympics, τότε σπέρναμε!
    Από το 2009 άρχισε η κατρακύλα.
    Και τι σημαίνει αυτό; Έφυγες αφήνοντας μια πόλη στα πάνω της και πας πίσω στην χειρότερη Αθήνα ever. Σίγουρα σαν τουρίστας θα έχεις δει λίγα πράγματα του τι συμβαίνει. Αλλά μόνο αν μείνεις εκεί θα δεις τις διαφορές.
    Όταν θα ξεκινήσεις να πηγαίνεις βόλτα προς κέντρο ή προς μεγάλες λεωφόρους και θα δεις πώς άλλαξαν όλα με κλειστά μαγαζιά, δεκαπλάσιους μετανάστες, βρωμιά, κλπ κλπ τότε πιστεύω θα φας το μεγαλύτερο σοκ και θα αναρωτηθείς αν θες να μεγαλώσεις εκεί το παιδί σου.

    Αλλά βλέποντας και κάνοντας. Καλή επάνοδο και πιο πολύ καλή προσαρμογή εύχομαι. Πιστεύω το σοκ θα είναι μεγάλο.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #1877
    Εγγραφή
    05-02-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Otenet
    Ευχαριστώ για τις ευχές σου @rastaviper!

    Δεν ξἐρω για σοκ αλλἀ σἰγουρα θα εἰναι μεγἀλη αλλαγἠ και περιπἐτεια.
    Οι περιπέτειες ἐχουν μερικἐς φορἐς και το ενδιαφἐρον τους.

    Για να εἰμαι ειλικρινἠς δεν σκοπεὐω να συχνἀζω καθημερινἀ στο κἐντρο της Αθἠνας, οὐτε να πιἀσω σπἰτι εκεἰ.
    Κἀπου στα ΒΠ θα μεἰνω που νομἰζω εἰναι σχετικἀ ανθρὠπινα για να ζεις.

    Ἐρχομαι απὀ την Ολλανδἰα που οι περισσὀτεροι εδὠ εἰμαστε μετανἀστες οπὀτε το γεγονὀς ὀτι πλἐον και η Αθἠνα ἐχει πολὐ περισσὀτερους σε σχἐση με 20 χρὀνια πριν δεν νομἰζω να με επηρρεἀσει.
    Πιστεὐω ὀτι πλεον όλες οι μεγαλουπὀλεις ἐχουν ἐνα μεγἀλο μἰγμα εθνικοτἠτων και πολιτισμὠν. Τι να πει το Λονδἰνο και το Παρἰσι πχ.

    Τα πολλἀ κλειστἀ μαγαζιἀ σἰγουρα δεν εἰναι ευχἀριστο θἐαμα αλλἀ δυστυχώς εἰναι και αυτό ἐνα κομμἀτι της ζωἠς.

    Η γραφειοκρατἰα εἰναι κἀτι που με φοβἰζει αλλἀ παρατηρὠ ὀτι ἐχουνε γἰνει αρκετἀ βἠματα προς τα εμπρὀς τα τελευταἰα χρὀνια.
    Φυσικἀ ακὀμα δεν συγκρἰνεται με την Ολλανδἰα αλλἀ φαἰνεται να εἰμαστε σε καλὀ δρόμο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος happydays : 15-02-21 στις 12:25.

  3. #1878
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Θα σε ενοχλήσει ο παραλογισμός της γραφειοκρατείας (Δημόσιο/τράπεζες κλπ) και η ταχύτητά της.

    Ψιλο-οργανώστε την ζωή σας σε κοντινές αποστάσεις (σπίτι/δουλειά/σχολείο) και όλα θα πάνε καλά.

    Με το καλό ναρθείτε

    ΥΓ
    Και για να μην ψάχνεις
    http://www.laikesagores.gr/laikh/ago...ist&day=Monday
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #1879
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Καλή επιτυχία με το εγχείρημα, και δεν το λέω ειρωνικά, μετά από τόσα χρόνια εξωτερικό που όλα δουλεύουν, και αν δεν δουλεύουν βρίσκεις άκρη καθώς οι συνδιαλλαγές με το κράτος και τις λοιπές υπηρεσίες είναι τυπικές και προβλέψιμες. Πρέπει να προσαρμοστείς που μπορεί να πάρει καιρό.

    Αυτές είναι οι σκέψεις μου για το θέμα, και είναι και για εμένα το ίδιο.

    Άντε και καλή αρχή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sonic : 15-02-21 στις 20:25.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  5. #1880
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή επιτυχία με το εγχείρημα, και δεν το λέω ειρωνικά, μετά από τόσα χρόνια εξωτερικό που όλα δουλεύουν, και δεν δουλεύουν βρίσκεις άκρη καθώς οι συνδιαλλαγές με το κράτος και τις λοιπές υπηρεσίες είναι τυπικές και προβλέψιμες. Πρέπει να προσαρμοστείς που μπορεί να πάρει καιρό.

    Αυτές είναι οι σκέψεις μου για το θέμα, και είναι και για εμένα το ίδιο.

    Άντε και καλή αρχή.
    Στο εξωτερικό σου
    Ψάχνω αφορμή να τα χώσω στο Βέλγιο

  6. #1881
    Εγγραφή
    04-01-2021
    Περιοχή
    Eindhoven
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    KPN
    @happydays, μετα απο 5 μηνες ποιες ειναι οι πρωτες εντυπωσεις;
    αν και ισως πρεπει να περασει 1 χρονος για να βγουν καποια συμπερασματα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emmanuel_r : 25-07-21 στις 13:56.

  7. #1882
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως βγαίνουμε πολύ offtopic; να τα κάνω ενα σπλιτ;
    Υπάρχει το "ο πόλεμος κατά των μετρητών" ή κάπως έτσι, που όμως πρέπει να αλλάξει τίτλο γιατί ο τίτλος παίρνει θέση για το θέμα και θα έπρεπε να είναι πιο ουδέτερος.

  8. #1883
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει το "ο πόλεμος κατά των μετρητών" ή κάπως έτσι, που όμως πρέπει να αλλάξει τίτλο γιατί ο τίτλος παίρνει θέση για το θέμα και θα έπρεπε να είναι πιο ουδέτερος.
    Political correctness FTW

  9. #1884
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emmanuel_r Εμφάνιση μηνυμάτων
    @happydays, μετα απο 5 μηνες ποιες ειναι οι πρωτες εντυπωσεις;
    αν και ισως πρεπει να περασει 1 χρονος για να βγουν καποια συμπερασματα
    Ωπ, σωστη follow-up ερώτηση. Πάντως ρε παιδιά, περα από το ότι εχουν περασει 3,5+ χρόνια από τη μερα που επέστρεψα στη Λατρεμένη Αττική Πρωτεύουσα (ΛΑΠ) αφήνοντας για πάντα πίσω μου το τραγικο Eindhoven και όχι απλά δεν το εχω μετανιώσει, αλλά εχω να πω ότι ηταν η καλύτερη απόφαση της ζωής μου, να σημειώσω ότι αυτη τη φοβερή και τρομερή γραφειοκρατία που όλοι τρέμετε ακόμα ψάχνω να τη βρω και δεν τα έχω καταφέρει .

    Δε λέω ότι δεν υπάρχει, φυσικα και υπάρχει, αλλά δεν ξερω πόσο συχνα τη συναντά κάποιος υπό ΚΣ (κανονικές συνθήκες). Εδώ και 3,5+ χρονια η χειρότερη γραφειοκρατική μου εμπειρία στην Ελλάδα ήταν τα 45 λεπτά που περίμενα συνολικα στο ΤΣΜΕΔΕ (αναμονή συν χρόνος διεκπεραίωσης) για να ξεγραφτω απ το ΤΣΜΕΔΕ και να μπω στο ταμείο του Δημοσίου το Δεκέμβριο του 2017.Βέβαια, να συμπληρωσω ότι η απόφαση διαγραφης θα έβγαινε μετά από ενα χρόνο και κάτι και θα ερχόταν η κοινοποίηση της απόφασης σπιτι μου ταχυδρομικά αρχες 2019, κάτι που δεν εχει γίνει ακόμα, στα μεσα του 2021 . Επί της ουσίας όμως, οι εισφορές Δημοσίου και ΤΣΜΕΔΕ εξισώθηκαν το 2018, οπότε η όλη διαδικασία έγινε obsolete. Επίσης, το λογιστήριο της ΥΠΑ με πέρασε σε εισφορές Δημοσίου με μια απλή υπεύθυνη δήλωση ότι εχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ , σημειώνοντας μάλλον βαριεστησμενα: "Καλό ειναι να φέρεις την απόφαση διαγραφής σου από το ΤΣΜΕΔΕ πριν να κάνεις αίτηση συνταξιοδοτησης στα 67 σου, για να μην εχεις πρόβλημα απονομής συνταξης". Απίστευτες στιγμές, κυρίες και κύριοι .

    Πιο πολλή γραφειοκρατία συναντησα στις τράπεζες, με τις στοίβες δικαιολογητικών που ζητούσαν. Αλλά και εκει ειχα τη λιστα ετοιμη από πριν και εκανα τη δουλειά μου σε 10 λεπτά. Πλέον τραβανε αυτοματα τα στοιχεια από το TaxisNet, οπότε λυθηκε και αυτο. Η αλήθεια ειναι ότι η φυση της δουλειάς μου βοηθαει (3 μερες ρεπό ανά εξαημερο κύκλο εργασιας και μόλις μία πρωινη βαρδια το 6ημερο, κάτι που μου αφηνει τα 5 από καθε 6 πρωινά μου ελεύθερα). Ρεύμα παίρνω από εναλλακτικό πάροχο (Watt+Volt αρχικα, Φυσικό Αέριο ΑΕ τώρα) και δε χρειαστηκε καν να πάω κάπου για να κανω τη διαδικασια μετάβασης. Απλά εστειλα ό,τι χρειαζόταν με e-mail και τέλος. Ακόμα και όταν ειχα καποιες αποριες, εξυπηρετηθηκα μεσω τηλεφωνου στις 8 το απογευμα.

    Ως προς την εφορία, τα κάνει όλα ο λογιστης του ξενοδοχειου μας, γιατι παίρνει καλή αμοιβη (βιβλία Γ' κατηγορίας) 12 μηνες το χρονο, ενω ουσιαστικά τον απασχολουμε μόλις 6 μηνες το χρονο. Οπότε εχει αναλάβει όλα τα προσωπικά λογιστικά των μελών της οικογένειας δωρεάν, χωρις να χρεωνει τίποτα παραπάνω. Πραγματικά σκέφτομαι κάπου που να ταλαιπωρήθηκα γραφειοκρατικά εδώ και 3,5+ χρονια και δε βρισκω. Τι φαση;

    Εν τω μεταξυ, επέστρεψε και η εναερια κυκλοφορία. Είμαστε στο ~90% της αντιστοιχης εβδομαδας του 2019 και ανεβαινουμε. Πρακτικά, εχουμε φτασει σε επίπεδα 2017, που ηταν μια εξαιρετική χρονιά.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  10. #1885
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπ, σωστη follow-up ερώτηση. Πάντως ρε παιδιά, περα από το ότι εχουν περασει 3,5+ χρόνια από τη μερα που επέστρεψα στη Λατρεμένη Αττική Πρωτεύουσα (ΛΑΠ) αφήνοντας για πάντα πίσω μου το τραγικο Eindhoven και όχι απλά δεν το εχω μετανιώσει, αλλά εχω να πω ότι ηταν η καλύτερη απόφαση της ζωής μου, να σημειώσω ότι αυτη τη φοβερή και τρομερή γραφειοκρατία που όλοι τρέμετε ακόμα ψάχνω να τη βρω και δεν τα έχω καταφέρει .

    Δε λέω ότι δεν υπάρχει, φυσικα και υπάρχει, αλλά δεν ξερω πόσο συχνα τη συναντά κάποιος υπό ΚΣ (κανονικές συνθήκες). Εδώ και 3,5+ χρονια η χειρότερη γραφειοκρατική μου εμπειρία στην Ελλάδα ήταν τα 45 λεπτά που περίμενα συνολικα στο ΤΣΜΕΔΕ (αναμονή συν χρόνος διεκπεραίωσης) για να ξεγραφτω απ το ΤΣΜΕΔΕ και να μπω στο ταμείο του Δημοσίου το Δεκέμβριο του 2017.Βέβαια, να συμπληρωσω ότι η απόφαση διαγραφης θα έβγαινε μετά από ενα χρόνο και κάτι και θα ερχόταν η κοινοποίηση της απόφασης σπιτι μου ταχυδρομικά αρχες 2019, κάτι που δεν εχει γίνει ακόμα, στα μεσα του 2021 . Επί της ουσίας όμως, οι εισφορές Δημοσίου και ΤΣΜΕΔΕ εξισώθηκαν το 2018, οπότε η όλη διαδικασία έγινε obsolete. Επίσης, το λογιστήριο της ΥΠΑ με πέρασε σε εισφορές Δημοσίου με μια απλή υπεύθυνη δήλωση ότι εχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ , σημειώνοντας μάλλον βαριεστησμενα: "Καλό ειναι να φέρεις την απόφαση διαγραφής σου από το ΤΣΜΕΔΕ πριν να κάνεις αίτηση συνταξιοδοτησης στα 67 σου, για να μην εχεις πρόβλημα απονομής συνταξης". Απίστευτες στιγμές, κυρίες και κύριοι .

    Πιο πολλή γραφειοκρατία συναντησα στις τράπεζες, με τις στοίβες δικαιολογητικών που ζητούσαν. Αλλά και εκει ειχα τη λιστα ετοιμη από πριν και εκανα τη δουλειά μου σε 10 λεπτά. Πλέον τραβανε αυτοματα τα στοιχεια από το TaxisNet, οπότε λυθηκε και αυτο. Η αλήθεια ειναι ότι η φυση της δουλειάς μου βοηθαει (3 μερες ρεπό ανά εξαημερο κύκλο εργασιας και μόλις μία πρωινη βαρδια το 6ημερο, κάτι που μου αφηνει τα 5 από καθε 6 πρωινά μου ελεύθερα). Ρεύμα παίρνω από εναλλακτικό πάροχο (Watt+Volt αρχικα, Φυσικό Αέριο ΑΕ τώρα) και δε χρειαστηκε καν να πάω κάπου για να κανω τη διαδικασια μετάβασης. Απλά εστειλα ό,τι χρειαζόταν με e-mail και τέλος. Ακόμα και όταν ειχα καποιες αποριες, εξυπηρετηθηκα μεσω τηλεφωνου στις 8 το απογευμα.

    Ως προς την εφορία, τα κάνει όλα ο λογιστης του ξενοδοχειου μας, γιατι παίρνει καλή αμοιβη (βιβλία Γ' κατηγορίας) 12 μηνες το χρονο, ενω ουσιαστικά τον απασχολουμε μόλις 6 μηνες το χρονο. Οπότε εχει αναλάβει όλα τα προσωπικά λογιστικά των μελών της οικογένειας δωρεάν, χωρις να χρεωνει τίποτα παραπάνω. Πραγματικά σκέφτομαι κάπου που να ταλαιπωρήθηκα γραφειοκρατικά εδώ και 3,5+ χρονια και δε βρισκω. Τι φαση;

    Εν τω μεταξυ, επέστρεψε και η εναερια κυκλοφορία. Είμαστε στο ~90% της αντιστοιχης εβδομαδας του 2019 και ανεβαινουμε. Πρακτικά, εχουμε φτασει σε επίπεδα 2017, που ηταν μια εξαιρετική χρονιά.
    Aν δώσεις όλα να στα κάνουν άλλοι είσαι ευτυχής μέχρι να κάνουν την στραβή.
    Κάπως έτσι βρέθηκα μπλεγμένος με την εφορία και τις 120 δόσεις, με κάψανε λογιστές.

    Την λέξη "χασοδίκης" την έχεις ακούσει ?
    Πολύ καλύτερη από "χασάπης" για γιατρούς , ο ένας σε στέλνει φυλακή, ο άλλος στον άγιο Πέτρο.

    Από την άλλη μου θυμίζεις την παλιά καλή Ολυμπιακή, πήγαινες Αυστραλία και είχες μία βδομάδα άδεια γιά ξεκούραση.

    Νάσαι καλά και να περνάς καλύτερα, αντιλαμβάνομαι ότι το μόνο σου πρόβλημα είναι η χοληστερίνη από τα σουβλάκια.

    ΥΓ
    Το πρόβλημα είναι να μην μπλέξεις με το δημόσιο.
    Είχα πρόβλημα με το να θάψω θειά μου γιατί αλλού ήτανε με 2 "λ" και αλλού με 1, δεν ήτανε το ίδιο άτομο.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #1886
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ αυτό που θέλω να πω στον τυρεμπορα, είναι ότι μπράβο και γαμω, αλλά καλό είναι να θυμάται ότι είναι μια ιδιάζουσα περίπτωση σε όλα, που βασικά ξεκινάνε με το μισθολογικό και ότι ο χώρος εργασίας του είναι ίσως ο πιο standardized με το εξωτερικό που υπάρχει. Ευτυχώς δηλαδή. Και εγώ έχω φίλους που μόλις το γύρισαν σε remote με εξωτερικό έχουν βρεθεί στον παράδεισο ειδικά αυτοί που μένουν εκτός Αθηνών.

    Σίγουρα, η γραφειοκρατία στην Ελλάδα έχει μειωθεί, ειδικά αν είσαι ψηφιακό άτομο. Ο τραπεζικός τομέας είναι ακόμα στον κόσμο του αλλά δεν πιστεύω ότι φταίνε αυτοί πάντα καθώς όπου μπορούν, έχουν πολύ ανώτερες εφαρμογές. Βέβαια αν είσαι edge case όπως εγώ, τότε άστα να πάνε και εκεί φαίνεται η ασχετυλα όπως φυσικα είναι και στο Βέλγιο. Η διαφορά εδώ είναι ότι οι υπάλληλοι δεν προσπαθούν να παρακάμψουν το σύστημα και είναι πιο authorized. Στην eurobank για παράδειγμα έχουν τόσα προβλήματα που οι υπάλληλοι κάνουν κωλοτουμπες. Για να μην σχολιάσω την ύπαρξη του ιεραρχικου μοντέλου με την κοπέλα να ζητάει "επιβεβαιώση" από τον προϊστάμενο όλη την ώρα για τα ίδια πράγματα και ενώ προσπαθεί να εξυπηρετήσει τον πελάτη αλλά κάνει και άλλα 15ω πράγματα για τη τράπεζα αλλά και δικά της. Απαράδεκτοι και τραγικοί.

  12. #1887
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εν τω μεταξυ, επέστρεψε και η εναερια κυκλοφορία. Είμαστε στο ~90% της αντιστοιχης εβδομαδας του 2019 και ανεβαινουμε. Πρακτικά, εχουμε φτασει σε επίπεδα 2017, που ηταν μια εξαιρετική χρονιά.
    Πολύ ενθαρρυντικό σημάδι για τον τουρισμό!
    Συνέχισε να περνάς καλά λοιπόν!

  13. #1888
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενθαρρυντικό σημάδι για τον τουρισμό!
    Συνέχισε να περνάς καλά λοιπόν!
    Μπα
    Το ~90% είναι τούρκικα μαχητικά.

    Το ενθαρρυντικό είναι ότι ελευθερώθηκε η Μύκονος
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #1889
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα
    Το ~90% είναι τούρκικα μαχητικά.

    Το ενθαρρυντικό είναι ότι ελευθερώθηκε η Μύκονος

  15. #1890
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ενθαρρυντικό είναι ότι ελευθερώθηκε η Μύκονος
    Είχε ανεμογκάστρι (εκ @NickHard), νησί των ανέμων αμ πως...
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

Σελ. 126 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 106116121124125126127128131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας