Σελ. 94 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 748489929394959699104114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.396-1.410 από 1985
  1. #1396
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει στην Κύπρο και πιθανώς και σε άλλα μέρη τύπου Κανάρια νησιά ή Μαγιόρκα ή Μαρμπελα.

    Αυτή τη καραμέλα ότι "σαν την Ελλάδα δεν έχει πουθενά" θα περίμενα να την έβλεπα λιγότερο από άτομα εδώ μέσα που πιθανολογώ ότι έχουν ταξιδέψει λίγο παραπάνω από τον μέσο όρο.
    Δεν έχω πάει στα τελευταία δύο. Έχω ταξιδέψει όμως επιπλέον σε Μαλδίβες, Χαβάη, Φιλιππίνες, νέα Ζηλανδία για να σου δώσω ένα στίγμα. Επιπλέον έχασες ένα πολύ σημαντικό στοιχείο στο γιατί έγραψα ότι η ελληνική θάλασσα είναι η καλύτερη. Δεν έχω πάει σε άλλες μεσογειακές χώρες αλλά μπορώ να καταλάβω ότι και αυτές έχουν εξίσου ωραία θάλασσα. Το στοιχείο που έχασες ήταν που έκανα αναφορά σε πρόσβαση και κολύμπι. Too quick to answer.


    Για τους μεσογειακούς λαούς η θάλασσα περιλαμβάνει αυτόματα το στοιχείο του κολυμπάω. Περιλαμβάνει δηλαδή όχι μόνο την ομορφιά αλλά και την εμπειρία (χωρίς φόβο). Αυτό δεν ισχύει για μη μεσογειακούς λαούς, γιατί απλά ο ωκεανός είναι ζορικος. Χαρακτηριστικά, οι Έλληνες είχαμε πάντα απορία γιατί οι ξένοι που έρχονταν στην Ελλάδα μέναν κατά πλειοψηφία δίπλα από τις πισίνες και όχι στην ακτή. Ακόμα και σήμερα βλέπεις τις τουρίστες στην πισίνα και τους Έλληνες στην ακτή. Εγώ το κατάλαβα αυτό πρώτη φορά όταν κάπου το 95 πήγα Χαβάη και πήγαμε για μπάνιο. Φυσικά και εκεί όλοι στις πισίνες ήταν και δικαιολογημένα. Η ενέργεια του ωκεανού είναι ασύγκριτα και αν δεν έχεις βρεθείς δίπλα και μέσα απλά δεν μπορείς να αντιληφθείς τον πραγματικό κίνδυνο. Τα ίδια ακριβώς μου έχει πει και μια Αλγερινη. Η έκφραση πάω στην θάλασσα σημαίνει πάω να κολυμπήσω και όχι παω να την δω, αν και με την νεότερη γενιά έχουν αλλάξει τα πράγματα. Και πάλι όμως στην κουλτούρα μας, η βουτιά περιλαμβάνεται στην έκφραση πάμε θάλασσα.

    Αυτό που δεν έχει πια η Μεσόγειος είναι ψάρια. Δεν είχε ποτέ τρέλα χρωματιστά αλλά τώρα έχει νεκρώσει καθώς κοιτάς συνήθως κάτω από το νερο και δεν κουνιέται τίποτα. Εδώ, τα τροπικά μέρη κερδίζουν κατά κράτος καθώς έχουν πανέμορφο, πλούσιο, χρωματιστό και κρυφίως ζωντανό βυθό αν και λιγοστεύει γοργά. Όμως ακόμα και έτσι, χρειάζεται συνήθως να σε πάνε με βάρκα γιατί το βγαίνω από το δωμάτιο και για μια βουτιά δεν υπάρχει. Μόνο στις Φιλιππίνες και στις Σεϋχέλλες υπήρχε κάποια από αυτή την δυνατότητα. Στις Μαλδίβες είμασταν περικυκλωμένοι από θάλασσα που όμως δεν μπορούσες να κολυμπήσεις. Πανέμορφα αλλά για μένα έλειπε κάτι πολύ σημαντικό.

    Τέλος έχω πάει Κύπρο και ούτε κοντά δεν έρχεται η ακτογραμμή της στην ελληνική από θέμα ομορφιάς. Κάτι που λένε και οι Κύπριοι που έχουν ζήσει ή σπουδάσει Ελλάδα. Είχαμε πολλούς στο μαθηματικό 97-01 και υπήρχε γενική ομοφωνία.

  2. #1397
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    @ chat

    Ακόμα και θάλασσα υστερούν οι άλλες Μεσογειακές χώρες.
    Αρκεί να παρατηρήσεις τις διαφορές ανάμεσα σε Βόρειο και Νότιο Αιγαίο, Κυκλάδες, Ιόνιο
    Αλλες θάλασσες άλλο τοπίο.
    Είναι κι αυτά τα νησιά με πολλά και διαφορετικά στυλ, τόσο για τους ντόπιους όσο και για τους τουρίστες που διαλέγουνε να πάνε σ'αυτά.

    Αλλοι τύποι άνθρωπων πάνε Μύκονο, άλλοι Κρήτη και άλλοι Αστυπάλαια.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #1398
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν πολλά μέρη με ανάλογη ή και περισσότερη ομορφιά όπως τα ελληνικά τοπία. Αλλά σε τέτοια πυκνότητα και ποικιλία προσωπικά δεν έχω δει κάτι.

    Στο Πήλιο είσαι μέσα σε 10 λεπτά πχ σε βουνίσιο τοπίο με φρέσκα νερά και πλατάνια και σε παραλία παγκόσμιας κλάσης.

    Όσο για τους διεστραμμένους και τα βουνά πάτε όλοι παρακαλώ στις παραλίες με full service σε ξαπλώστρα των 20€ και αφήστε σε εμάς τους διεστραμμένους τα βουνά της χώρας μας. Έτσι κι αλλιώς έρχεστε μόνο σε καμιά γιορτή να γεμίσετε τα μούτρα με κοκορέτσι και να περπατάτε στα καλντερίμια με τακούνι.


  4. #1399
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ chat

    Ακόμα και θάλασσα υστερούν οι άλλες Μεσογειακές χώρες.
    Αρκεί να παρατηρήσεις τις διαφορές ανάμεσα σε Βόρειο και Νότιο Αιγαίο, Κυκλάδες, Ιόνιο
    Αλλες θάλασσες άλλο τοπίο.
    Είναι κι αυτά τα νησιά με πολλά και διαφορετικά στυλ, τόσο για τους ντόπιους όσο και για τους τουρίστες που διαλέγουνε να πάνε σ'αυτά.

    Αλλοι τύποι άνθρωπων πάνε Μύκονο, άλλοι Κρήτη και άλλοι Αστυπάλαια.
    Έχω φίλο Ιταλό που ζούσε Βέλγιο και μου έχει πει ότι καμία σχέση με σαφώς υπέρ της Ελλάδας σχόλια. Η Αλγερίνη μου είχε δείξει όμορφα μέρη αλλά γενικά δεν έχω πάει νότια Μεσόγειο.

    Το εξαιρετικά καλό με την Ελλάδα ήταν η νομοθεσία του αιγιαλού που προστάτεψε την ακτογραμμή μας με κάποιες εξαιρέσεις φυσικά. Ακόμα και όταν έχτισαν το έκαναν με τρόπο που δεν χαλάει το φυσικό τοπίο ενώ με εξαίρεση στην Βουλιαγμένη όλες οι παραλίες έχουν ελεύθερη πρόσβαση. Παρεπιπτοντως το ίδιο ισχύει και στις Σεϋχέλλες που μεγάλες exclusive μονάδες πρέπει να επιτρέπουν την πρόσβαση στο κοινό έστω και με quota. Βλέπεις φωτογραφίες στο Ισπανία και Γαλλία και λες ΟΧΙ. Στην Τενερίφη είχε πονέσει η καρδιά μας σε βαθμό που λέγαμε να στείλουμε κόσμο από Ελλάδα για εκπαίδευση να μαθαίνουν πως να γίνεται η τουριστική ανάπτυξη. Τις φωτογραφίες από το τακούνι της Ιταλίας που είδα πάλι όχι. Επιπλέον εμείς μπήκαμε αργά στην πολύ ενοχλητική εμπορευματοποίηση της παραλίας. Στην Ρόδο ξενέρωσα την ζωή μου πραγματικά. Θέλω να πω δηλαδή ότι δεν είναι απλά θέμα τοπίου αλλά πρόσβασης και χρήσης της φυσικής ομορφιάς που δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε βαλθεί να καταστρέψουμε. Παρεπιπτοντως την καλύτερη προσέγγιση στο θέμα την είδα στην Νέα Ζηλανδία και ένιωσα ντροπή σαν Έλληνας που έχουμε μια τόσο όμορφη χώρα που ενώ όλοι λένε σαν την Ελλάδα πουθενά (δεν συμφωνώ) καρφί δεν μας καίγεται γενικά. Οι Σεϋχέλλες που γενικά έχουν φροντίσει να μην σκίσουν την χώρα τους τουριστικα έχουν επίσης καλές πολιτικές και γενικά φέρνουν καλό και ακριβό τουρισμό γιατί είναι ακριβά και άρα δεν έχει ξεχαρβαλωθει τελείως.

    Έχω προσπαθήσει αρκετά να βρω δουλειά στις Σεϋχέλλες αλλά αυτό είναι κάτι το κακό μετά του τουριστικά κυρίως μέρη. Δεν έχει δουλειές εκτός τουρισμού. Μόνο σαν digital nomad αλλά και αυτό δεν ξέρω γιατί είναι πραγματικά ακριβά εκεί.

  5. #1400
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλά μέρη με ανάλογη ή και περισσότερη ομορφιά όπως τα ελληνικά τοπία. Αλλά σε τέτοια πυκνότητα και ποικιλία προσωπικά δεν έχω δει κάτι.

    Στο Πήλιο είσαι μέσα σε 10 λεπτά πχ σε βουνίσιο τοπίο με φρέσκα νερά και πλατάνια και σε παραλία παγκόσμιας κλάσης.

    Όσο για τους διεστραμμένους και τα βουνά πάτε όλοι παρακαλώ στις παραλίες με full service σε ξαπλώστρα των 20€ και αφήστε σε εμάς τους διεστραμμένους τα βουνά της χώρας μας. Έτσι κι αλλιώς έρχεστε μόνο σε καμιά γιορτή να γεμίσετε τα μούτρα με κοκορέτσι και να περπατάτε στα καλντερίμια με τακούνι.
    Καλά
    και αώο έχω περπατήσει
    και Πανταβρέχει
    και Φαλακρό
    και Γραμμένη Οξυά

    Αλλά ποτέ το καλοκαίρι
    Δεν έχουνε τζιτζίκια

    Πάμπολλες παραλίες χωρίς ομπρέλλες και μακαρονάδες
    Να κολυμπάς με τις ζαργάνες και τις σουπιές

    Ο καθένας ότι θέλει βρίσκει.
    Αλλος Χερσόνησο Κρήτης, άλλος Λέντα και Σούγια

    BTW Και η Χερσόνησος πανέμορφη ήτανε τέλος Σεπτεμβρίου σε κάτι βαφτίδια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 06-06-20 στις 13:54.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #1401
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλά μέρη με ανάλογη ή και περισσότερη ομορφιά όπως τα ελληνικά τοπία. Αλλά σε τέτοια πυκνότητα και ποικιλία προσωπικά δεν έχω δει κάτι.
    Και αυτό είναι κάτι πολύ αληθινό επίσης. Βέβαια όχι το καλύτερο. Αν δεν γνώμη μου, αν αφαιρέσεις την εμπειρία του κολυμπιου, πρωταθλητής είναι η νέα Ζηλανδία σε συνδυασμό με το πόσο εύκολα φτάνεις στα ενδιαφέροντα σημεία. Αλλά όχι σε αποστάσεις όπως Πήλιο.

  7. #1402
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτό είναι κάτι πολύ αληθινό επίσης. Βέβαια όχι το καλύτερο. Αν δεν γνώμη μου, αν αφαιρέσεις την εμπειρία του κολυμπιου, πρωταθλητής είναι η νέα Ζηλανδία σε συνδυασμό με το πόσο εύκολα φτάνεις στα ενδιαφέροντα σημεία. Αλλά όχι σε αποστάσεις όπως Πήλιο.
    Ρε chat
    Καλή η Νέα Ζηλανδία

    Δεν μιλάνε όμως Ελληνικά
    Πως να τους πω "ήσουνα τι ήσουνα μια παξιμαδοκλέφτρα"
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #1403
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα πώς γινεται αυτο; γκαρσονια θα'ταν...




    Ναι ,αμε, Το πρωινο ξυπνημα συνεχίζει να με σκοτωνει, αλλά ειναι μία στις έξι μέρες. Τις πέντε στις έξι είμαι άνετος.




    Όλα όσα ειπες ειναι σωστά .




    Ούτε υπό την απειλή όπλου.



    Ρε τί λεει αυτός ρε; ρε Τάκη, κλειστονα, βάζελος ειναι, δεν το βλέπεις;

    Έχω περάσει τα 2,5 χρονια μόνιμης εγκαταστασης και πάω προς τα τρία. Με μία φραση: living the Dream. Ηξερα ότι θα είναι υπέροχα όταν θα γυρνουσα, αλλά όχι τόσο υπέροχα. Φοβόμουν μήπως το ειχα υπερ-εξιδανικευσει, αλλά τελικά I was underselling it. Αν γινεται να παγωσει ο χρόνος και να ξαναζησω αυτα τα 2,5 χρονια σε loop, συντομα θα πεθανω από υπερβολική δόση ευτυχιας.

    Από γραφειοκρατία εχω αντιμετωπισει πρακτικά μηδέν. Το ενοικιαστηριο και το ανεβασμα στο taxis το εχει αναλάβει ο ιδιοκτήτης του διαμερισματος. Τη φορολογική δήλωση μου την κάνει ο λογιστής που εχουμε για το ξενοδοχειο (μας κάνει σε όλους τη φορολογικη δηλωση δωρεάν, ως συμπληρωμα στις υπηρεσιες του). Με το ΤΣΜΕΔΕ μια φορά πήγα και χρειαστηκα 45 λεπτά (σσ. δεν εχει ερθει ακόμα η βεβαιωση διαγραφης, οπότε πρέπει να ξαναπάω καποια στιγμη ). Ξερω γω; τί άλλη γραφειοκρατία να αντιμετωπίσει ενας υπάλληλος; για το ρευμα που χρειαστηκα κάτι, πήρα τηλέφωνο τον εναλλακτικό μου πάροχο στις 20:30 το απογευμα και το θεμα λυθηκε σε 5 λεπτά. Αν είχα ΔΕΗ, λογικα θα ετρωγα λιγη ταλαιπωρία one-off.

    Η κίνηση παραμενει περιπου ιδια, ίσως ελαφρως αυξανομενη. Από εκεί που έκανα 12-14 λεπτά per way για να παω στη δουλεια, τωρα (σσ. προ lockdown) κάνω αρκετά συχνα 14-16 λεπτά. I can live with that. Εργασιακή ασφάλεια και καλές αποδοχές. Η γειτονιά είναι ασφαλής και καθαρή, όπως ειναι γενικά η Νεα Σμύρνη (είμαι στα σύνορα με Παλαιο Φαληρο). Ούτε στο Ψυχικό μενω, ούτε εκατομμυρια βγαζω, αλλά είμαι παραπάνω κι από χαρούμενος. Internet μπόμπα με 100αρα γραμμη τελικιασμενη, φυσικο αεριο με αυτονομη θερμανση, πάρκινγκ εσωτερικο σε κλειστό χώρο της πολυκατοικιας (οπότε το σκέφτομαι για ηλεκτρικό αμάξι), νυχτερινο ρεύμα, μεγάλα (τεράστια) μπαλκόνια (όχι όπως στο τεταρτοκοσμικό Benelux), Netflix 4k, επιτελους smoke-free έξοδοι σε κλειστούς χωρους (προ lockdown, στο θεμα του καπνισματος βγαζω το καπέλο στον Μητσοτάκουλα), ξερω γω; τί άλλο;
    Ειλικρινά χαίρομαι που διαψεύστηκα (ήμουν από εκείνους που σου έλεγαν ότι θα το μετανιώσεις) και είσαι ευτυχισμένος. Είσαι και τυχερός βέβαια, καθώς βρήκες καλή δουλειά (έπαιξαν ρόλο και τα πτυχία σου φυσικά) και έχεις τη δυνατότητα να μένεις στα Νότια Προάστια, σε ωραίο διαμέρισμα (όπως το περιγράφεις).

  9. #1404
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε chat
    Καλή η Νέα Ζηλανδία

    Δεν μιλάνε όμως Ελληνικά
    Πως να τους πω "ήσουνα τι ήσουνα μια παξιμαδοκλέφτρα"
    Ναι γενικά δεν ακούς καθόλου ελληνικά και ξεκατινιαζεσαι απίστευτα εύκολα. Σε όλο το ταξίδι δεν ακούσαμε ούτε ένα ελληνικό μέχρι την τελευταία μέρα που φτάσαμε στο Christchurch γιατί εκεί είχε φίλε μου μια καντίνα από ομογενείς που είχε το καλύτερο σουβλάκι που έχω φάει ΕΒΕΡ. Το κρέας τους είναι φανταστικό και έβαζε κομμάτια κρέας και τεράστιο να κλαίνε στην Θεσσαλονίκη.

    Μήπως να φτιάξουμε ένα ταξιδιωτικό νήμα;

  10. #1405
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γενικά δεν ακούς καθόλου ελληνικά και ξεκατινιαζεσαι απίστευτα εύκολα. Σε όλο το ταξίδι δεν ακούσαμε ούτε ένα ελληνικό μέχρι την τελευταία μέρα που φτάσαμε στο Christchurch γιατί εκεί είχε φίλε μου μια καντίνα από ομογενείς που είχε το καλύτερο σουβλάκι που έχω φάει ΕΒΕΡ. Το κρέας τους είναι φανταστικό και έβαζε κομμάτια κρέας και τεράστιο να κλαίνε στην Θεσσαλονίκη.

    Μήπως να φτιάξουμε ένα ταξιδιωτικό νήμα;
    Καλά, το αρνί που έχω φάει στη Νέα Ζηλανδία (Christchurch και εγώ) δεν το βρίσκεις ούτε στον παράδεισο...

  11. #1406
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, το αρνί που έχω φάει στη Νέα Ζηλανδία (Christchurch και εγώ) δεν το βρίσκεις ούτε στον παράδεισο...
    Αρνί καλοκαιριάτικο ?
    Χορτοφάγος είσαι ?
    Μπάμιες δεν είχανε ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #1407
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.354
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος έχω πάει Κύπρο και ούτε κοντά δεν έρχεται η ακτογραμμή της στην ελληνική από θέμα ομορφιάς. Κάτι που λένε και οι Κύπριοι που έχουν ζήσει ή σπουδάσει Ελλάδα. Είχαμε πολλούς στο μαθηματικό 97-01 και υπήρχε γενική ομοφωνία.
    Μας κάνεις πλάκα.
    Πήγες Πρωταρα ή Νησσι beach χωρίς κόσμο και δεν είδες πράσινα διάφανα νερά, που συγκρίνονται μόνο με Ιόνιο πέλαγος;
    Σορυ, αλλά τότε δεν έχεις ιδέα από Κύπρο.
    Έχω πάει σε όλα τα μέρη που αναφέρω, και πίστεψε με έχει εκπληκτικά νερά στο νησί, που μόνο με Ζάκυνθο, Λευκάδα και καμία Αττική δεν συγκρίνονται.

    Επίσης μιλάς για πρόσβαση στην θάλασσα και κολύμπι κλπ. Μένω Λάρνακα και σε 7 λεπτά με την μηχανή είμαι από το γραφείο στο beach bar πάνω στην θάλασσα.
    Πού στην Αθήνα το κάνεις αυτό, εκτός αν δουλεύεις στο Καβούρι!
    Πλάκα κάνεις; τα επιχειρήματα σου είναι αλλού για αλλού και δεν έχουν καμία στήριξη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RASTAVIPER : 07-06-20 στις 10:25.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #1408
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας κάνεις πλάκα.
    Πήγες Πρωταρα ή Νησσι beach χωρίς κόσμο και δεν είδες πράσινα διάφανα νερά, που συγκρίνονται μόνο με Ιόνιο πέλαγος;
    Σορυ, αλλά τότε δεν έχεις ιδέα από Κύπρο.
    Έχω πάει σε όλα τα μέρη που αναφέρω, και πίστεψε με έχει εκπληκτικά νερά στο νησί, που μόνο με Ζάκυνθο, Λευκάδα και καμία Αττική δεν συγκρίνονται.

    Επίσης μιλάς για πρόσβαση στην θάλασσα και κολύμπι κλπ. Μένω Λάρνακα και σε 7 λεπτά με την μηχανή είμαι από το γραφείο στο beach bar πάνω στην θάλασσα.
    Πού στην Αθήνα το κάνεις αυτό, εκτός αν δουλεύεις στο Καβούρι!
    Πλάκα κάνεις; τα επιχειρήματα σου είναι αλλού για αλλού και δεν έχουν καμία στήριξη.
    Ενώ τα δικά σου έχουν
    Με αναγκάζεις να παρέμβω

    Συγκρίνεις Κύπρο με Αθήνα ?
    Γιατί δεν την συγκρίνεις με την Αχαρνών και τον Αγιο Παντελεήμονα ?

    Αν είναι να την συγκρίνεις, βάλτα με την Κρήτη, νησί με νησί και η Κρήτη είναι μεγαλύτερη.
    Και η Κρήτη δεν είναι μόνο φυσική ομορφιά, έχει και πολλά άλλα.
    Εδώ σταματάω, δεν λέει για παρακάτω.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #1409
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας κάνεις πλάκα.
    Πήγες Πρωταρα ή Νησσι beach χωρίς κόσμο και δεν είδες πράσινα διάφανα νερά, που συγκρίνονται μόνο με Ιόνιο πέλαγος;
    Σορυ, αλλά τότε δεν έχεις ιδέα από Κύπρο.
    Έχω πάει σε όλα τα μέρη που αναφέρω, και πίστεψε με έχει εκπληκτικά νερά στο νησί, που μόνο με Ζάκυνθο, Λευκάδα και καμία Αττική δεν συγκρίνονται.

    Επίσης μιλάς για πρόσβαση στην θάλασσα και κολύμπι κλπ. Μένω Λάρνακα και σε 7 λεπτά με την μηχανή είμαι από το γραφείο στο beach bar πάνω στην θάλασσα.
    Πού στην Αθήνα το κάνεις αυτό, εκτός αν δουλεύεις στο Καβούρι!
    Πλάκα κάνεις; τα επιχειρήματα σου είναι αλλού για αλλού και δεν έχουν καμία στήριξη.
    Η Λάρνακα έχει πληθυσμό όσο το Ηράκλειο, η σύγκριση με την Αθήνα είναι παντελώς άκυρη. Επίσης, γιατί αρπάζεσαι;

  15. #1410
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτό είναι κάτι πολύ αληθινό επίσης. Βέβαια όχι το καλύτερο. Αν δεν γνώμη μου, αν αφαιρέσεις την εμπειρία του κολυμπιου, πρωταθλητής είναι η νέα Ζηλανδία σε συνδυασμό με το πόσο εύκολα φτάνεις στα ενδιαφέροντα σημεία. Αλλά όχι σε αποστάσεις όπως Πήλιο.
    Η Νέα Ζηλανδία είναι φυσικά άλλη μια περίπτωση πανέμορφων τοπίων και με ποικιλία. Βέβαια δεν έχουν αρχαία μνημεία και την ιστορία που αναπνέεις εδώ. Από την άλλη η πρόσφατη ανθρώπινη παρέμβαση δεν είναι άθλια σαν της Ελλάδας.

    Επίσης είναι διπλάσια σε μέγεθος από την Ελλάδα με το μισό πληθυσμό.

    Και πάλι δεν είμαι από αυτούς που λένε "σαν την Ελλάδα πουθενά" με ένα χαζό σχεδόν εθνικιστικό τρόπο. Δεν το βλέπω ως διαγωνισμό μήκους πέους. Αλλά το ότι είναι πράγματι μια από τις πιο όμορφες χώρες του πλανήτη για εμένα είναι δεδομένο.

    Ακόμα και το ότι έχουμε στοιβαχτεί οι περισσότεροι σε αστικά κέντρα έχει σαν αποτέλεσμα περισσότερα "άγρια" μέρη.


Σελ. 94 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 748489929394959699104114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας