Σελ. 131 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 111121126129130131132133 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.951-1.965 από 1985
  1. #1951
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.575
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το Α και το Ω είναι...και το ζω καθημερινά στη χώρα που μένω, οπού αν δεν μιλάς ρωσικά απλά δεν την παλεύεις στη καθημερινότητα, στις δε υπηρεσίες (ιδιωτικές και δημόσιες) δεν παίζει να σου μιλήσουν αγγλικά ακόμα και αν ξέρουν.
    Στο Αμβούργο έχουν το welcome center που σε βοηθάει να κάνεις το πρώτο βήμα στη χώρα, δηλαδή την εγγραφή.
    Και αν έχεις συμβόλαιο εργασίας θα φροντίσουν να μην γίνεις deported κατά λάθος (επειδή σου ξέφυγε μια ημερομηνία ή κάποια λεπτομέρεια). Έχει βοηθήσει άτομα που ξέρω στην δουλειά που ήρθαν από εκτός ΕΕ. Και γενικά οι υπάλληλοι εκεί είναι φιλικοί και εξυπηρετικοί.

    Μετά από αυτό, όλα τα επόμενα βήματα πρέπει να τα κάνεις στα Γερμανικά. Θες με translate, θες με την βοήθεια γνωστού, θες επί πληρωμή αν το οικονομικό δεν είναι θέμα, δε θα σου μιλήσει ποτέ στα Αγγλικά δημόσιος υπάλληλος.

  2. #1952
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Εγώ πάντως έχω προσπαθήσει πάρα πολύ με την Πειραιώς στην Ελλάδα να αλλάξω το κινητό που μου έρχεται το έξτρα πιν και δεν μπορεί να με εξυπηρετησει κανένας επειδή το νούμερο είναι εταιρικό και άρα δεν έχω λογαριασμό που να δείχνει ότι είναι στο όνομα μου.

    Πρόσφατα χρειάστηκα καινούργιο λογαριασμό στην Ολλανδία που έχει έξτρα πιν και ο υπάλληλος απλά με ρώτησε ποιο νούμερο να χρησιμοποιήσει και τέλος.

    Το γράφω και συνειδητοποιω ότι συνήθως το αντίθετο γίνεται, δηλαδή οι Έλληνες πάντα βρίσκουν μια λύση και καταλαβαίνουν ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν πάνε με το σενάριο αλλά για τις τράπεζες συγκεκριμένα στην Ελλάδα έχω πολύ κακη ιδέα

  3. #1953
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως έχω προσπαθήσει πάρα πολύ με την Πειραιώς στην Ελλάδα να αλλάξω το κινητό που μου έρχεται το έξτρα πιν και δεν μπορεί να με εξυπηρετησει κανένας επειδή το νούμερο είναι εταιρικό και άρα δεν έχω λογαριασμό που να δείχνει ότι είναι στο όνομα μου.

    Πρόσφατα χρειάστηκα καινούργιο λογαριασμό στην Ολλανδία που έχει έξτρα πιν και ο υπάλληλος απλά με ρώτησε ποιο νούμερο να χρησιμοποιήσει και τέλος.

    Το γράφω και συνειδητοποιω ότι συνήθως το αντίθετο γίνεται, δηλαδή οι Έλληνες πάντα βρίσκουν μια λύση και καταλαβαίνουν ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν πάνε με το σενάριο αλλά για τις τράπεζες συγκεκριμένα στην Ελλάδα έχω πολύ κακη ιδέα
    Για να είμαστε δίκαιοι, οι τράπεζες είναι συχνά η βιτρίνα του ελληνικού νομοθετικού πλαισιού. Εγώ με αυτό έχω θέμα.

  4. #1954
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Για δουλειές που θέλουν εξειδίκευση σε ΙΤ, digital marketing κλπ δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει κανείς πίσω, εκτός αν μπορείς να δουλέψεις remotely για εταιρεία του εξωτερικού.

    Ήδη ξεκίνησα κουβέντα από Κύπρο με σταρταπ της Μάλτας αν παίξει hybrid μοντέλο για μια νέα θέση τους.
    2 βδομάδες εκεί και 2 βδομάδες όπου θέλω εγώ.
    Είναι κουραστικό, αλλά θέλω να δω αν θα το δεχτούν γιατί στην αρχή ήθελαν το άτομο αποκλειστικά στα γραφεία τους.
    Αν δώσουν και το σπίτι, συν τον μισθό που συζητάμε στα 60κ, θα το σκεφτώ αρκετά σοβαρά.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #1955
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δουλειές που θέλουν εξειδίκευση σε ΙΤ, digital marketing κλπ δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει κανείς πίσω, εκτός αν μπορείς να δουλέψεις remotely για εταιρεία του εξωτερικού.

    Ήδη ξεκίνησα κουβέντα από Κύπρο με σταρταπ της Μάλτας αν παίξει hybrid μοντέλο για μια νέα θέση τους.
    2 βδομάδες εκεί και 2 βδομάδες όπου θέλω εγώ.
    Είναι κουραστικό, αλλά θέλω να δω αν θα το δεχτούν γιατί στην αρχή ήθελαν το άτομο αποκλειστικά στα γραφεία τους.
    Αν δώσουν και το σπίτι, συν τον μισθό που συζητάμε στα 60κ, θα το σκεφτώ αρκετά σοβαρά.
    2+2 ειναι κουραστικό.
    1 εκεί 3 εκτός νομίζω ότι παλεύεται ειδικά αν μπορείς να κολλάς τις βδομάδες και κάνεις 2 εκεί 6 εκτός.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  6. #1956
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Eπιστρέφουν οι νέοι στην Ελλάδα; Μην βιάζεστε...
    https://www.naftemporiki.gr/story/17...a-min-biazeste

  7. #1957
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως έχω προσπαθήσει πάρα πολύ με την Πειραιώς στην Ελλάδα να αλλάξω το κινητό που μου έρχεται το έξτρα πιν και δεν μπορεί να με εξυπηρετησει κανένας επειδή το νούμερο είναι εταιρικό και άρα δεν έχω λογαριασμό που να δείχνει ότι είναι στο όνομα μου.

    Πρόσφατα χρειάστηκα καινούργιο λογαριασμό στην Ολλανδία που έχει έξτρα πιν και ο υπάλληλος απλά με ρώτησε ποιο νούμερο να χρησιμοποιήσει και τέλος.

    Το γράφω και συνειδητοποιω ότι συνήθως το αντίθετο γίνεται, δηλαδή οι Έλληνες πάντα βρίσκουν μια λύση και καταλαβαίνουν ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν πάνε με το σενάριο αλλά για τις τράπεζες συγκεκριμένα στην Ελλάδα έχω πολύ κακη ιδέα
    Για τα λεφτα που κοστιζουν οι υπηρεσιες των τραπεζων στην Ελλαδα στο πελατη η εξυπηρετηση ειναι για τα μπαζα. Μονο το online ειναι καλο. Αντε και κανα τηλεφωνο αμα πεσεις σε κανα προθυμο. Στα φυσικα καταστηματα παιζει πολυ ασχετοσυνη μεσα.

  8. #1958
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Κάποιος που έκανε τελικά χρήση των ρυθμισεων με τα κίνητρα για επαναπατρισμό εργαζομένων και επαγγελματιών;


    https://m.naftemporiki.gr/story/1720433
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  9. #1959
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.689
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Για βλάκες ψάχνουν.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #1960
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για βλάκες ψάχνουν.
    Ελα ρε μην μου πηδας τη συζήτηση πριν ξεκινήσει καν

    Άφησε κανέναν να μιλήσει εαν το έχει τολμήσει και βρίσκεται εδώ.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  11. #1961
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ρε μην μου πηδας τη συζήτηση πριν ξεκινήσει καν

    Άφησε κανέναν να μιλήσει εαν το έχει τολμήσει και βρίσκεται εδώ.
    Για κορόιδα ψάχνεις να έχει γυρίσει εδώ και να το πει ώστε μετά να ψάξουν την ζωή του μέχρι τώρα και να πούνε οτι κάποια στιγμή πέρασε από εκεί που έχει περάσει ο Κούλης;


    Πάντως δύσκολα κάποιος θα κάνει κάτι να γυρίσει αν δεν ξέρει οτι θα υπαρχει κάτι σταθερό, πχ αν του χρόνου του ζητάνε προκαταβολή το 20% ή αν του ζητάνε το 200% και άλλα ωραία.

  12. #1962
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Τυρέμπορα που χάθηκες;

    Τουλάχιστον να μας επιβεβαιώσουν για την #καταπληκτική_ποιότητα_ζωής που μας διαφημίζει ο Κούλης.

  13. #1963
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.689
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ρε μην μου πηδας τη συζήτηση πριν ξεκινήσει καν

    Άφησε κανέναν να μιλήσει εαν το έχει τολμήσει και βρίσκεται εδώ.
    Διάφοροι που ξέρω έχουν γυρίσει λόγω τηλεργασίας και covid
    Και ΟΛΟΙ φροντίζουν να επιστρέφουν στις χώρες που ζούσανε για τις μέρες που χρειάζεται, ώστε να μην χάνουν τα εκεί δικαιώματα.

    Κυρίως βέβαια από Αγγλία που είναι και εκτός.

    Φοβουνται μην τους θεωρήσει η Ελλάδα μόνιμους κατοίκους και χάσουν το "κάτοικος εξωτερικού"
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #1964
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάφοροι που ξέρω έχουν γυρίσει λόγω τηλεργασίας και covid
    Και ΟΛΟΙ φροντίζουν να επιστρέφουν στις χώρες που ζούσανε για τις μέρες που χρειάζεται, ώστε να μην χάνουν τα εκεί δικαιώματα.

    Κυρίως βέβαια από Αγγλία που είναι και εκτός.

    Φοβουνται μην τους θεωρήσει η Ελλάδα μόνιμους κατοίκους και χάσουν το "κάτοικος εξωτερικού"

    Γενικά η ιστορια της τηλεργασιας ειναι πονεμενη.
    Πολλοί εργοδοτες κανουν νερά εαν ο εργαζομενος με τηλεργασία (εξαρτημενη εργασια) δεν ειναι γραμμενος στην χωρα τους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως δύσκολα κάποιος θα κάνει κάτι να γυρίσει αν δεν ξέρει οτι θα υπαρχει κάτι σταθερό, πχ αν του χρόνου του ζητάνε προκαταβολή το 20% ή αν του ζητάνε το 200% και άλλα ωραία.
    για αυτο ειναι ωραια η ζωη στην Ελλάδα, σου δινει την αισθηση των extreme sports
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  15. #1965
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά η ιστορια της τηλεργασιας ειναι πονεμενη.
    Πολλοί εργοδοτες κανουν νερά εαν ο εργαζομενος με τηλεργασία (εξαρτημενη εργασια) δεν ειναι γραμμενος στην χωρα τους.

    - - - Updated - - -



    για αυτο ειναι ωραια η ζωη στην Ελλάδα, σου δινει την αισθηση των extreme sports
    Για αυτό η Κύπρος αξίζει με τα χίλια με συνδυασμό με llimited εταιρεία.
    Υπάρχει άπειρος κόσμος που δουλεύει remotely από εδώ χωρίς θέματα, τρομερά benefits και απλά είναι θέμα να βρεις εταιρείες που δεν έχουν κανένα θέμα από πού τιμολογεις.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 131 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 111121126129130131132133 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας