Σελ. 73 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 5363687172737475788393 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.081-1.095 από 1985
  1. #1081
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Η Ελλάδα έχει 14 μισθούς, οπότε 2K στην Ελλάδα είναι περίπου σαν 2.3Κ για το εξωτερικό. Επίσης εκεί είναι το όριο που αν βάλεις και εργοδοτικές εισφορές, το 50+% του κόστους μισθοδοσίας σου πάει στο κράτος. Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι πολύ σκληρά, για Χ αύξηση στο καθαρό μισθό σου, ο εργοδότης σου θα ξοδεύει τουλάχιστον 2.5 Χ, οπότε είναι δύσκολο να ανέβεις.

    Για το πόσες τέτοιες θέσεις υπάρχουν, λίγες. Έτσι είναι όμως και στο εξωτερικό αν παίρνεις 3-4 φορές το βασικό. Αν στο εξωτερικό είσαι μέτριος στην δουλειά σου, δεν μπορεί να πιστεύεις πως αν επιστρέψεις στην Ελλάδα θα θεωρείσαι ξαφνικά καλός και θα είσαι σε άλλη μισθολογική κλίμακα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #1082
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περισσότερο από περιέργεια και μετά από μια επαφή που είχα με φίλο πέρσι για μια θέση Senior Unix Engineer ο IT Manager, ο οποίος τυγχάνει να είναι Άγγλος που ζει χρόνια στην Ελλάδα, του είπε «€1200 το πολύ κι αυτό αν είναι πολύ καλός». Ούτε ευκαιρίες για training, ούτε τίποτε άλλο. Καλά λέω. Βέβαια η εν λόγω εταιρεία είναι γνωστή στην πιάτσα για το τι (δεν) προσφέρει

    Προσωπικά για μένα τα 2 χιλιάρικα στην Ελλάδα είναι καλά, δεδομένου ότι από θέμα στέγασης είμαστε καλυμμένοι. Το θέμα είναι όμως που τα βρίσκεις αυτά τα λεφτά σε μια αγορά από την οποία λείπεις πάνω από 10 χρόνια.
    ξέρω απο δικό μου άτομο, στην Αθήνα, senior linux administrator, κάπου στα 1400 καθαρά, προσφάτως προσληφθέντα. Και εγώ πριν φύγω, τόσο με "κοστολογούσαν", κάπου 1500-1800 καθαρά τον μήνα. Εαν το πόστο ειναι σε κάτι που δεν υπάρχει άλλος, με όλα τα συν και πλην του πράγματος, τότε μπορεί να πάρεις αρκετά παραπάνω. Ξέρω κάποιες περιπτωσεις. Αλλά σε καθαρά τεχνικό πόστο δεν δίνουν εύκολα περισσότερα, και τα ποσά των 1500 είναι για ήδη καλούς και καταξιωμένους. Τωρα εαν πχ έχεις ειδίκευση σε κάτι, που ακόμα δεν κυκλοφορεί στην πιάτσα και το θέλουν πολύ, φυσικό ειναι να πάρεις καλό πακέτο. Μέχρις ότου, αρχίσει να έχει επιλογες.

    Δεν είναι ούτε τωρινό φαινόμενο αυτό, ούτε καθαρά ελληνικό. Εαν πχ θέλεις κάποιον SAP BO HANA engineer θα τον πληρώσεις χρυσάφι. Και ομοίως δεκάδες άλλες εξωτικές τεχνολογίες... Αλλά μπορεί κάλλιστα να μάθεις μια "εξωτική" τεχνολογία και να μείνεις στο ράφι...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 13-12-18 στις 16:22.

  3. #1083
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέρω απο δικό μου άτομο, στην Αθήνα, senior linux administrator, κάπου στα 1400 καθαρά.
    Εμένα πάντως οι δικοί μου φίλοι που είναι senior devs καθαρίζουν 2k καθαρά το μήνα.
    Τώρα δε θυμάμαι αν είναι 13-14 ή αναγωγή σε 12.

    Οι λιγότερο senior στα 1,5k

    Αλλά μπήκαν στο σύστημα πριν την κρίση.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #1084
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέρω απο δικό μου άτομο, στην Αθήνα, senior linux administrator, κάπου στα 1400 καθαρά, προσφάτως προσληφθέντα. Και εγώ πριν φύγω, τόσο με "κοστολογούσαν", κάπου 1500-1800 καθαρά τον μήνα. Εαν το πόστο ειναι σε κάτι που δεν υπάρχει άλλος, με όλα τα συν και πλην του πράγματος, τότε μπορεί να πάρεις αρκετά παραπάνω. Ξέρω κάποιες περιπτωσεις. Αλλά σε καθαρά τεχνικό πόστο δεν δίνουν εύκολα περισσότερα, και τα ποσά των 1500 είναι για ήδη καλούς και καταξιωμένους. Τωρα εαν πχ έχεις ειδίκευση σε κάτι, που ακόμα δεν κυκλοφορεί στην πιάτσα και το θέλουν πολύ, φυσικό ειναι να πάρεις καλό πακέτο. Μέχρις ότου, αρχίσει να έχει επιλογες.

    Δεν είναι ούτε τωρινό φαινόμενο αυτό, ούτε καθαρά ελληνικό. Εαν πχ θέλεις κάποιον SAP BO HANA engineer θα τον πληρώσεις χρυσάφι. Και ομοίως δεκάδες άλλες εξωτικές τεχνολογίες... Αλλά μπορεί κάλλιστα να μάθεις μια "εξωτική" τεχνολογία και να μείνεις στο ράφι...
    Καλά σίγουρα. Μιλώντας καθαρά για Ελλάδα απ' ότι ξέρω λόγω ότι πολλοί έχουν μεταναστεύσει, δυσκολεύονται να βρουν αξιόλογους μηχανικούς (είτε IT, είτε προγραμματιστές). Από την άλλη όταν στην αγγελία ζητάς από τον άλλο να ξέρει ένα σκασμό πράγματα (virtualisation, storage, networking, κτλ, κτλ), ε ρε φίλε είναι κοροϊδία να του λες 1200 ή ακόμα και 1400-1500. Ακόμα και στη μνημονιακή Ελλάδα του σήμερα και μιλώντας για εδραιωμένες εταιρείες με πολλά χρόνια παρουσίας (10 με 20 ίσως). Αυτή είναι η γνώμη μου τέλος πάντων.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #1085
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Ε, εντάξει, δεν είναι και σαν μια αγγελία του Μυτιληναίου που ζήταγε βοηθό λογιστή με 5 (ΠΕΝΤΕ!) χρόνια εμπειρίας και ένα κάρο πράγματα!

    https://www.mytilineos.gr/Uploads/JO...08.2018_EL.pdf

  6. #1086
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά σίγουρα. Μιλώντας καθαρά για Ελλάδα απ' ότι ξέρω λόγω ότι πολλοί έχουν μεταναστεύσει, δυσκολεύονται να βρουν αξιόλογους μηχανικούς (είτε IT, είτε προγραμματιστές). Από την άλλη όταν στην αγγελία ζητάς από τον άλλο να ξέρει ένα σκασμό πράγματα (virtualisation, storage, networking, κτλ, κτλ), ε ρε φίλε είναι κοροϊδία να του λες 1200 ή ακόμα και 1400-1500. Ακόμα και στη μνημονιακή Ελλάδα του σήμερα και μιλώντας για εδραιωμένες εταιρείες με πολλά χρόνια παρουσίας (10 με 20 ίσως). Αυτή είναι η γνώμη μου τέλος πάντων.
    Κλάιν, δεν έχεις δει αγγελίες για entry-level web developers που για να μαζέψεις τις γνώσεις που ζητάν πρέπει να δουλεύεις 23 ώρες την ημέρα για 30 χρόνια;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #1087
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλάιν, δεν έχεις δει αγγελίες για entry-level web developers που για να μαζέψεις τις γνώσεις που ζητάν πρέπει να δουλεύεις 23 ώρες την ημέρα για 30 χρόνια;
    Το ίδιο πράγμα λέμε κουμπάρε.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #1088
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Γιατί, στο εξωτερικό οι αγγελίες είναι καλύτερες; Ή μήπως το επίπεδο είναι τόσο ανεβασμένο;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  9. #1089
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί, στο εξωτερικό οι αγγελίες είναι καλύτερες; Ή μήπως το επίπεδο είναι τόσο ανεβασμένο;
    Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως σαν μέσος όρος είναι πιο καλογραμμένες (έχω δει και κάτι «διαμάντια» βέβαια, άλλο πράγμα ) Όμως εδώ τα πράγματα δουλεύουν και διαφορετικά γιατί στην πλειονότητα των αγγελιών από πίσω είναι ατζέντηδες. Και δεν εννοώ πως αυτό είναι απαραίτητα καλό. Απλώς αναφέρω ότι είναι ένα διαφορετικό μοντέλο. Τα τελευταία 1-2 χρόνια παρατηρώ την εμπλοκή ατζέντηδων και στην Ελλάδα, φυσικά όχι στον ίδιο βαθμό που γίνεται στο εξωτερικό και μάλλον περισσότερο για δουλειές εκτός Ελλάδας. Είναι μια αίσθηση που έχω αποκομίσει κοιτώντας skywalker και kariera μια στο (πολύ) τόσο.

    Επίσης εκτός από τα κλασσικά sites (πχ, monster, jobserve, s1jobs για Σκωτία αυτό, κτλ) έχουν ανέβει πάρα πολύ τα linkedin, glassdoor, κτλ με πολύ καλογραμμένες αγγελίες από τις ίδιες τις εταιρείες, αλλά και headhunting από τα HR τους. Δε λέω και κάτι καινούργιο βέβαια.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #1090
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί, στο εξωτερικό οι αγγελίες είναι καλύτερες; Ή μήπως το επίπεδο είναι τόσο ανεβασμένο;
    Με την γενική ανεργία γύρω στο 3%, και ειδικά στο ΙΤ πρακτικά στο 0%, δεν τους παίρνει να έχουν απαιτήσεις.
    Αν δουν ότι έχεις καποια σχετική εμπειρία και σου κόβει λίγο, σε πήραν.

  11. #1091
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την γενική ανεργία γύρω στο 3%, και ειδικά στο ΙΤ πρακτικά στο 0%, δεν τους παίρνει να έχουν απαιτήσεις.
    Αν δουν ότι έχεις καποια σχετική εμπειρία και σου κόβει λίγο, σε πήραν.
    Το πρόβλημα είναι πως σε παίρνουν και χωρίς να σου κόβει.

    Λόγω μεγέθους και μισθών, στο εξωτερικό θα πετύχεις τον περιστασιακό 10x και τον unicorn level 100x, αλλά το πιο πιθανό είναι να φας τον περισσότερο χρόνο σου με τον 0.1x.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #1092
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Σχετικά είναι όλα. Εξαρτάται την εταιρεία/οργανισμό, τις περιστάσεις τη δεδομένη στιγμή, το τι διακυβεύεται για τον κάθε manager ή τμήμα, κτλ.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #1093
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πράγμα λέμε κουμπάρε.
    Όχι ακριβώς, οι αγγελίες που λέω εγώ είναι για 700 και 800 ευρώ.
    Τα 1200-1300 που λες εσύ είναι τουλάχιστον κάτι με το οποίο μπορείς να κάνεις όνειρα: να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο αμάξι, να νοικιάσεις ένα λίγο μεγαλύτερο σπίτι, να πας 10 ημέρες διακοπές αντί για 5...Πέρα από το τι αξίζεις, είναι και το τι παίρνεις για να ζεις και αξιοπρεπώς.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #1094
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Μα δε διαφωνώ. Στην ουσία δε λέμε κάτι διαφορετικό.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #1095
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Εδω δεν παιζουν φραγκα. Για να εχεις καλο μισθο επρεπε να εχεις καβαντζωθει απο παλια καπου καλα (οποτε εχεις κανει και τις ακρες σου πλεον) ή να εχεις ακρες απο το σοι να χωθεις κατευθειαν σε καποια καλη θεση (all time classic στην Ελλαδα). Αν πας απο μονος σου να ψαξεις δουλεια (ακομα και αν εχεις προσοντα) το χιλιαρικο θα ειναι μισθος κελεπουρι. Και αυτα τα εβλεπα και απο τους φανταρους που ειχα. Ηξερες απο τοτε που εκαναν την θητεια τους με ποσοστο επιτυχιας 90%, ποιοι θα βγουν εξω και θα τους περιμενει καλη πρωτη δουλεια και ποιοι (ακομα και με τα ιδια προσοντα) θα βολευονταν με τον βασικο.

    Δεν ειναι τυχαιο που απο τα μνημονια και μετα τοσοι και τοσοι overqualified ανθρωποι κανουν αμαν να μπουν στον δημοσιο που για να φτασουν ως πτυχιουχοι τα 1500 ευρω θα πρεπει να φτασουν πλεον τα 30+ ετη υπηρεσιας. Αλλα οκ ακουμε και εμεις που δεν παιρνουμε ουτε χιλαρικο και ζουμε οικογενειες για πρωτους μισθους 2 χιλιαρικα στο Ελλαντα και θυμομαστε τα νιατα μας που καναμε ονειρα (και μετα ξυπναμε αποτομα).
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

Σελ. 73 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 5363687172737475788393 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας