Σελ. 84 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 64747982838485868994104 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.246-1.260 από 1985
  1. #1246
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tυρέμπορα, συγχαρητήρια, έπιασες το Τζόκερ όσον αφορά το θέμα πακέτο με δουλειά κατοικία κτλ κτλ.
    Και εγω θα ήμουν πανευτυχής εαν έβρισκα μια δουλειά να πάω Cedefop πχ, και δεν ήμουν εδώ. Καλώς η κακώς, μεγάλος δύσκολα αλλάζεις, και ήδη στα 53 μου, απλά λέω 10κάτι χρονάκια για να βγω συνταξη (αν ζούμε μέχρι τότε) και να γυρίσω πίσω (τα ακούς ΧΑΟΣ; Ετσι, για να σου την σπάσω και θα ψηφίζω εως τότε).

    Διαφωνώ με έναν φίλο παραπάνω που έβγαλε τα πάντα αρνητικά στην Ελλάδα. Εχουμε καλύτερο σύστημα υγείας, σαφώς ανώτερους γιατρούς, απο όσο απολαμβάνει ο μέσος ευρωπαίος τουλάχιστον. Μην βλέπετε που στέλνουμε στο εξωτερικό για δύσκολες περιπτώσεις. Πχ εδω Λουξεμβούργο αλλά και αλλού απο όσο ακούω, απο θέμα γιατρών και νοσοκομείων, έχουν πολύ καλά κτίρια, τελευταίας τεχνολογίας μηχανήματα, καθαριότητα, αλλά όλα τα άλλα (δηλαδή το σημαντικότερο, γιατροί και νοσοκόμοι) είναι άστα να πάνε, και αντιμετώπιση σαν νασαι κουβάς με σκατά.

    Και πάλι συγχαρητήρια, και όλα να σου πάνε συνέχεια έτσι καλά.
    Αναφέρεσαι σε ιδιωτικά νοσοκομεία,έτσι;
    Γιατί στα δημόσια, αν έχεις κάτι σοβαρό και περιμένεις να σε δει ο γιατρός, μάλλον θα έχεις ψοφήσει μέχρι να σε δούνε..
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #1247
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεσαι σε ιδιωτικά νοσοκομεία,έτσι;
    Γιατί στα δημόσια, αν έχεις κάτι σοβαρό και περιμένεις να σε δει ο γιατρός, μάλλον θα έχεις ψοφήσει μέχρι να σε δούνε..
    Βασικά θα ψοφήσεις, γιατι δεν θα προλάβεις να φτάσεις σε νοσοκομείο...Και τα όποια αναλώσιμα θα τα φέρεις απο το σπίτι σου, πχ φάρμακα, πάνες κλπ.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  3. #1248
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεσαι σε ιδιωτικά νοσοκομεία,έτσι;
    Γιατί στα δημόσια, αν έχεις κάτι σοβαρό και περιμένεις να σε δει ο γιατρός, μάλλον θα έχεις ψοφήσει μέχρι να σε δούνε..
    Τα επείγοντα εξετάζονται κατά προτεραιότητα πάντα.
    Προσωπικά πάντως είχα πολύ καλή πρόσφατη εμπειρία όπου πήγα στα επείγοντα (δεν είχε κόσμο για να πω την αλήθεια) και μας φέρθηκαν επαγγελματικότατα και με πολύ φροντίδα. Το μεγάλο πρόβλημα είναι με την επαρχία όπου εκεί οι γιατροί είναι σχεδόν ανήμποροι να κάνουν το οτιδήποτε.

    Δυστυχώς όσο κι αν σιχαίνομαι τις ιδιωτικές παροχές υγείας, μάλλον η λύση είναι (για όποιον μπορεί) να κάνει κάποιο ασφαλιστικό πακέτο που θα λειτουργεί επικουρικά με την κοινωνική ασφάλιση, όπου δηλαδή μπορεί να πάσχει η 2η.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #1249
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tυρέμπορα, συγχαρητήρια, έπιασες το Τζόκερ όσον αφορά το θέμα πακέτο με δουλειά κατοικία κτλ κτλ.
    Και εγω θα ήμουν πανευτυχής εαν έβρισκα μια δουλειά να πάω Cedefop πχ, και δεν ήμουν εδώ. Καλώς η κακώς, μεγάλος δύσκολα αλλάζεις, και ήδη στα 53 μου, απλά λέω 10κάτι χρονάκια για να βγω συνταξη (αν ζούμε μέχρι τότε) και να γυρίσω πίσω (τα ακούς ΧΑΟΣ; Ετσι, για να σου την σπάσω και θα ψηφίζω εως τότε).

    Διαφωνώ με έναν φίλο παραπάνω που έβγαλε τα πάντα αρνητικά στην Ελλάδα. Εχουμε καλύτερο σύστημα υγείας, σαφώς ανώτερους γιατρούς, απο όσο απολαμβάνει ο μέσος ευρωπαίος τουλάχιστον. Μην βλέπετε που στέλνουμε στο εξωτερικό για δύσκολες περιπτώσεις. Πχ εδω Λουξεμβούργο αλλά και αλλού απο όσο ακούω, απο θέμα γιατρών και νοσοκομείων, έχουν πολύ καλά κτίρια, τελευταίας τεχνολογίας μηχανήματα, καθαριότητα, αλλά όλα τα άλλα (δηλαδή το σημαντικότερο, γιατροί και νοσοκόμοι) είναι άστα να πάνε, και αντιμετώπιση σαν νασαι κουβάς με σκατά.

    Και πάλι συγχαρητήρια, και όλα να σου πάνε συνέχεια έτσι καλά.
    Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα αλλά και εγώ αυτό ακριβώς έχω διαπιστώσει. Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι η πρόσβαση στον καλό ή αν θες καλύτερο γιατρό χρειάζεται κάποια μορφής προνομιακής σχέσης ή οικονομικής μεταχείρισης. ΠΧ στο Βέλγιο, δεν έχουμε και πολλά ιδιωτικά νοσοκομεία και οι ταρίφες είναι παντού ίδιες. Δηλαδή η μόνη διαφορά είναι να ξέρεις αν μπορείς σε ποιον να πας αν και κατά την γνώμη μου η συμπεριφορά που αναφέρουμε είναι γενική. Εγώ ξέρω Έλληνες που πάνε μόνο σε Έλληνες γιατρούς στις Βρυξέλλες. Γενικά δεν συμφωνώ με αυτά αλλά με αυτά που έχω τραβήξει έχω αρχίσει να αναθεωρώ. Παρεπιπτόντως και στο Αμέρικα που πήγα στα επείγοντα για ένα ατύχημα στις διακοπές μου, πέρα από το γενικό γλύψιμο λες και θα αφήσω φιλοδώρημα, τα ίδια σκατά μου φάνηκαν.

  5. #1250
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεσαι σε ιδιωτικά νοσοκομεία,έτσι;
    Γιατί στα δημόσια, αν έχεις κάτι σοβαρό και περιμένεις να σε δει ο γιατρός, μάλλον θα έχεις ψοφήσει μέχρι να σε δούνε..
    Για κούνα το λίγο μπας και στρώσει.
    Στην ΑΘΗΝΑ αν είναι επείγον και είσαι και νεαρός πέφτουν πάνω σου 40 γιατροί του ΕΣΥ.
    Τράβα Ολλανδία που σε αφήνουν να ψοφήσεις και με ιδιωτική ασφάλιση γιατί πχ πληρείς τα 2 από τα 3 ιατρικά κριτήρια για να πας νοσοκομείο γιά ουρολείμωξη. (Τα καλά του οικογενειακού γιατρού, gatekeepers)
    Στην Γαλλία την κρατήσανε 3 μέρες μέσα στο νοσοκομείο, ουρολείμωξη είχε και λόγω της καθυστέρησης είχε ανένβει. (Γαλίδα ήτανε, μόνιμος κάτοικος Ολλανδίας)

    Στα ιδιωτικά της ΑΘΗΝΑΣ κοίτα μην έχεις καμμιά βραδυνή επιπλοκή και ψάχνεις τον μεγαλο-γιατρό. Γιατί οι υπόλοιποι είναι οι πιό φτηνοί Πακιστάνοι, Ρουμάνοι κλπ αμφίβολοι γιατροί.

    Στην ΕΠΑΡΧΙΑ είναι πιτσιρικάδες γιατροί απλοί παθολόγοι, λείπουν οι ειδικότητες, αλλά συνήθως σκίζονται.

    Και στην Ελλάδα οι γιατροί μιλάνε. Στην Ευρώπη είναι σοβαροί και δεν μιλάνε ούτε στους ασθενείς.

    Πολύ καλά τα λένε ο anon kai o chat

    Εδώ είναι Βαλκάνια και είναι καλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 19-11-19 στις 13:53.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #1251
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί στα δημόσια, αν έχεις κάτι σοβαρό και περιμένεις να σε δει ο γιατρός, μάλλον θα έχεις ψοφήσει μέχρι να σε δούνε..
    (προσωπικά) δεν έχω διαπιστώσει αυτό που ισχυρίζεσαι.

  7. #1252
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κούνα το λίγο μπας και στρώσει.
    Στην ΑΘΗΝΑ αν είναι επείγον και είσαι και νεαρός πέφτουν πάνω σου 40 γιατροί του ΕΣΥ.
    Τράβα Ολλανδία που σε αφήνουν να ψοφήσεις και με ιδιωτική ασφάλιση γιατί πχ πληρείς τα 2 από τα 3 ιατρικά κριτήρια για να πας νοσοκομείο γιά ουρολείμωξη. (Τα καλά του οικογενειακού γιατρού, gatekeepers)
    Στην Γαλλία την κρατήσανε 3 μέρες μέσα στο νοσοκομείο, ουρολείμωξη είχε και λόγω της καθυστέρησης είχε ανένβει. (Γαλίδα ήτανε, μόνιμος κάτοικος Ολλανδίας)

    Στα ιδιωτικά της ΑΘΗΝΑΣ κοίτα μην έχεις καμμιά βραδυνή επιπλοκή και ψάχνεις τον μεγαλο-γιατρό. Γιατί οι υπόλοιποι είναι οι πιό φτηνοί Πακιστάνοι, Ρουμάνοι κλπ αμφίβολοι γιατροί.

    Στην ΕΠΑΡΧΙΑ είναι πιτσιρικάδες γιατροί απλοί παθολόγοι, λείπουν οι ειδικότητες, αλλά συνήθως σκίζονται.

    Και στην Ελλάδα οι γιατροί μιλάνε. Στην Ευρώπη είναι σοβαροί και δεν μιλάνε ούτε στους ασθενείς.

    Πολύ καλά τα λένε ο anon kai o chat

    Εδώ είναι Βαλκάνια και είναι καλά.
    Πες τα μαν. Το Ελληνικό σύστημα υγείας είναι στιγματισμένο από αρκετούς κλέφτες γιατρούς και από έλλειψη υποδομών. Ναι αναφέρομαι στην διαφθορά και φακελάκι. Αλλά όταν γενικά περάσεις σε αυτούς που σέβονται τον όρκο τους απλά δεν υπάρχει σύγκριση στο ανθρώπινο επίπεδο.

    Γνωστό του τί θα συμβεί σε ιδιωτικο μαιευτήριο. Αν βρει λίγο αίμα παραπάνω τηλέφωνο στο δημόσιο για ασθενοφόρο.

    Στην Γερμανία υπάρχει ιστορία που είχε ανέβει σε εφημερίδα όπου έγκυος γέννησε στο ασανσέρ. Η γυναίκα πήγε αρχικά με πόνους, την έδιωξαν γιατί η μεζούρα της διαστολής έδειξε νούμερο που δεν ταίριαζε και της είπαν τραβά σπίτι σου. Πήγε αυτή αλλά ποναγε και τί κάνει ο άνθρωπος όταν αισθάνεται πόνο και αβεβαιότητα και ειδικά μια έγκυος; Πάει στο γιατρό γιατί η υγεία δεν είναι απλά τεχνικό θέμα. Πήγε λοιπόν πίσω, την μέτρησαν και λίγο πολύ με το γάντι την διαολεστειλαν σπίτι και γέννησε στο ασανσέρ. Το Ελληνικό σύστημα υγείας και ένα σύστημα που λογαριάζει την ζωή δεν θα την άφηνε ποτέ να φύγει έτσι και ξέρω ιστορίες.

    Καλά τα τεχνοκρατικά αλλά η ιατρική επιστήμη δεν ξέρει το σώμα τόσο καλά όσο θέλει να πιστεύει. Οι εξαιρέσεις ανάλογα τον τομέα μπορούν να είναι και επικίνδυνες και ο ασθενής δεν ζητά πάντα μια τεχνική λύση. Οι γιατροί στο Βέλγιο που ξέρω είναι γαϊδούρια γιατί δεν λογαριάζουν καθόλου τον ανθρώπινο παράγοντα και την ψυχολογία ενός ασθενή που όλη την ώρα στον γιατρό είναι και αυτά που του λένε δεν λύνουν το θέμα. Έχουν τα εργαλεία της αρκούδας στην διάθεση τους, γράφουν τα κέρατα τους στον φάκελο και απλά δεν ασχολούνται. Δεν γίνεται ορθοπεδικός να μην γνωρίζει ότι άνθρωποι με αυτοάνοσα και ψωρίαση έχουν κάποιες φορές ψωρίαση αρθρίτιδα και το σώμα επιτίθεται εσωτερικά. Εγώ πρέπει να το σκεφτώ δηλαδή; Για να μην πω το πιο πρόσφατο που με έτρεχαν από εξέταση σε εξέταση ένα μήνα με υποψία καρκίνου και σε 5 γιατρούς είπα ρε μήπως είναι αυτό το φάρμακο γιατί έχουν προγραμματισει τοξικολογική εξέταση αίματος και όλοι είπαν δεν είναι στις παρενέργειες. Σταμάτησα το φάρμακο, έφτασα σχεδόν δύο χειρουργείο για να πω στον γιατρό κοίτα μεγάλε σχεδόν έχει φύγει και τί μου λέει μετά ο αιματολογος; Υπάρχουν λέει remote cases στην βιβλιογραφία του φαρμάκου για πρησμένους αδένες αλλά πάντα με πυρετό που εδώ δεν είχα. Συγνώμη αλλά το πώς αισθανομουν για 1.5 μήνα δεν λέγεται και τι σκέψεις κανείς και όλα αυτά για την ξερολιαση και αυθάδια των γιατρών.
    Και έχουν γίνει και άλλα.

    Κατά την γνώμη το σύστημα υγείας κρίνεται και στο στραμπουληγμα/σπάσιμο αλλά σίγουρα στα συστεμικα και χρόνια προβλήματα κυρίως όσον αφορά την συμπεριφορά προς τον άνθρωπο. Δεν ψάχνω μαγικές λύσεις αλλά δεν γίνεται για οικονομικούς λόγους ένας ορθοπαιδικός να μην μπορεί να καταλάβει ποτέ να σε στείλει σε ρευματολόγο. Και όχι μόνο ένας.

    Fail όταν ένα σύστημα που αποσκοπεί στην προστασία της ζωής και το ανθρώπινο δυναμικό της δεν κατανοεί την ζωή.

  8. #1253
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Στην Ελλάδα οι ελληνίδες κάνουν test pap ετήσιο μετά την πρώτη τους σεξουαλική επαφή.
    Στην Ολλανδία δεν κάνουνε και δεν σε καλύπτει και η ιδιωτική ασφάλιση,

    Απ' ότι μου είπανε έλληνες, προφανώς λιγότερο στοιχίζει να πεθάνουν μερικές από το να κάνουν προληπτική εξέταση όλες οι Ολλανδέζες.

    Και μάλλον έχουν δίκιο. How much ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #1254
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ο ορθοπαιδικός είτε θα σου δώσει χάπι είτε θα σε στείλει στο χειρουργείο, δεν υπάρχει ενδιάμεσο
    Έχω κι εγώ εμπειρία όπου ορθοπαιδικάρα με διέγνωσε με πλατυποδία (στα 23 μου, αν είναι δυνατόν) και τελικά ήταν αυτοάνοσο - ευτυχώς με πολύ καλή πρόγνωση.

    Στην Ελλάδα αυτά υπόψιν
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #1255
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ορθοπαιδικός είτε θα σου δώσει χάπι είτε θα σε στείλει στο χειρουργείο, δεν υπάρχει ενδιάμεσο
    Έχω κι εγώ εμπειρία όπου ορθοπαιδικάρα με διέγνωσε με πλατυποδία (στα 23 μου, αν είναι δυνατόν) και τελικά ήταν αυτοάνοσο - ευτυχώς με πολύ καλή πρόγνωση.

    Στην Ελλάδα αυτά υπόψιν
    Oυτε χάπι, ούτε χειρουργείο μετά από κάταγμα λεκάνης με ποδήλατο.
    Ενα μήνα σε καρεκλάκι ΑΜΕΑ (αναπηρική καρέκλα), ένα μήνα με μπαστούνι, 6 μήνες για ποδόσφαιρο.
    Στρατιωτικός γιατρός στην Ελλάδα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #1256
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης υπάρχουν πολύ χειρότερες ευρωπαϊκές χώρες στην οδήγηση από Ελλάδα.
    Βλέπε Μάλτα και Κύπρο.
    Επειδή στρατό έκανα Κύπρο (το κάπως μακρινό πια 2006-2007, αλλά ξαναπήγα και πιο πρόσφατα το 2015), διαφωνώ για την Κύπρο. Σε γενικές γραμμές οδηγούν καλύτερα/σέβονται τον ΚΟΚ περισσότερο απ' ότι στην Ελλάδα.

    Όσον αφορά τους γιατρούς στο εξωτερικό, τουλάχιστον από Βρετανία και όσον αφορά τα νοσοκομεία δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο όσον αφορά την αντιμετώπιση του ασθενούς σε προσωπικό/ανθρώπινο επίπεδο (με μια χτυπητή εξαίρεση). Οι αδύναμοι κρίκοι εδώ είναι οι GPs (General Practitioners, γενικοί γιατροί της γειτονιάς) και η υποστελέχωση σε πολλαπλά επίπεδα (από διοικητικό προσωπικό μέχρι νοσηλευτές και γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων) που έχουν ως αποτέλεσμα μεγάλες έως τεράστιες αναμονές μέχρι να δεις γιατρό ειδικότητας στο νοσοκομείο (εφόσον αυτό απαιτείται). Κι εδώ είναι που σε αναγκάζουν να πας ιδιωτικά. Γενικά συμφωνώ στην Ελλάδα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

    ΥΓ Τυρέμπορα συγχαρητήρια κι από εμένα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #1257
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oυτε χάπι, ούτε χειρουργείο μετά από κάταγμα λεκάνης με ποδήλατο.
    Ενα μήνα σε καρεκλάκι ΑΜΕΑ (αναπηρική καρέκλα), ένα μήνα με μπαστούνι, 6 μήνες για ποδόσφαιρο.
    Στρατιωτικός γιατρός στην Ελλάδα
    Το λέω γιατί γενικά οι ορθοπαιδικοί είναι γενικά κάτι μεταξύ μαραγκού και χασάπη
    Παιδικος-πεδικός πως το λένε τεσπα
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  13. #1258
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κούνα το λίγο μπας και στρώσει.
    Στην ΑΘΗΝΑ αν είναι επείγον και είσαι και νεαρός πέφτουν πάνω σου 40 γιατροί του ΕΣΥ.
    Τράβα Ολλανδία που σε αφήνουν να ψοφήσεις και με ιδιωτική ασφάλιση γιατί πχ πληρείς τα 2 από τα 3 ιατρικά κριτήρια για να πας νοσοκομείο γιά ουρολείμωξη. (Τα καλά του οικογενειακού γιατρού, gatekeepers)
    Στην Γαλλία την κρατήσανε 3 μέρες μέσα στο νοσοκομείο, ουρολείμωξη είχε και λόγω της καθυστέρησης είχε ανένβει. (Γαλίδα ήτανε, μόνιμος κάτοικος Ολλανδίας)

    Στα ιδιωτικά της ΑΘΗΝΑΣ κοίτα μην έχεις καμμιά βραδυνή επιπλοκή και ψάχνεις τον μεγαλο-γιατρό. Γιατί οι υπόλοιποι είναι οι πιό φτηνοί Πακιστάνοι, Ρουμάνοι κλπ αμφίβολοι γιατροί.

    Στην ΕΠΑΡΧΙΑ είναι πιτσιρικάδες γιατροί απλοί παθολόγοι, λείπουν οι ειδικότητες, αλλά συνήθως σκίζονται.

    Και στην Ελλάδα οι γιατροί μιλάνε. Στην Ευρώπη είναι σοβαροί και δεν μιλάνε ούτε στους ασθενείς.

    Πολύ καλά τα λένε ο anon kai o chat

    Εδώ είναι Βαλκάνια και είναι καλά.
    Βρε δεν κουνιέσαι εσύ μπας και στρώσεις ο ίδιος;
    Για Ελλάδα μιλάω που ξέρω.
    Μου έχουν τύχει και εμένα προσωπικά απρόοπτα που είχα την τότε κοπέλα μου με κράμπες στομάχου με αβάστακτο πόνο, πήγαμε σε 3 δημόσια νοσοκομεία στην Αθήνα,.όλοι την είχαν στο περίμενε και πήγαμε σε ιδιωτικό και μέσα σε 10 λεπτά ήταν χαλαρή και με τα χάπια της.
    Όλα σε επείγοντα.

    Οπότε μίλα καλύτερα,.δεν ξέρεις τι έχει τύχει στον άλλο και επίσης ποτέ δεν μιλάω χωρίς προσωπική εμπειρία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή στρατό έκανα Κύπρο (το κάπως μακρινό πια 2006-2007, αλλά ξαναπήγα και πιο πρόσφατα το 2015), διαφωνώ για την Κύπρο. Σε γενικές γραμμές οδηγούν καλύτερα/σέβονται τον ΚΟΚ περισσότερο απ' ότι στην Ελλάδα.

    Όσον αφορά τους γιατρούς στο εξωτερικό, τουλάχιστον από Βρετανία και όσον αφορά τα νοσοκομεία δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο όσον αφορά την αντιμετώπιση του ασθενούς σε προσωπικό/ανθρώπινο επίπεδο (με μια χτυπητή εξαίρεση). Οι αδύναμοι κρίκοι εδώ είναι οι GPs (General Practitioners, γενικοί γιατροί της γειτονιάς) και η υποστελέχωση σε πολλαπλά επίπεδα (από διοικητικό προσωπικό μέχρι νοσηλευτές και γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων) που έχουν ως αποτέλεσμα μεγάλες έως τεράστιες αναμονές μέχρι να δεις γιατρό ειδικότητας στο νοσοκομείο (εφόσον αυτό απαιτείται). Κι εδώ είναι που σε αναγκάζουν να πας ιδιωτικά. Γενικά συμφωνώ στην Ελλάδα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

    ΥΓ Τυρέμπορα συγχαρητήρια κι από εμένα
    Εσύ έκανες φαντάρος;
    Εγώ μένω Κύπρο οπότε μάλλον ξέρω κάτι καλύτερα για το πώς οδηγανε και παρκάρουν.
    Οι άνθρωποι είναι τραγικοί και δεν σέβονται τίποτα και κανέναν.
    Δεν υπάρχουν έλεγχοι ουσιαστικά και πρόσφατα ξεκίνησαν κάποια αυστηρότερα μέτρα, αλλά καμία διαφορά όταν δεν υπάρχει καμία οδηγική παιδεία, όπως στα περισσότερα μικρά μέρη.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #1259
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεσαι σε ιδιωτικά νοσοκομεία,έτσι;
    Γιατί στα δημόσια, αν έχεις κάτι σοβαρό και περιμένεις να σε δει ο γιατρός, μάλλον θα έχεις ψοφήσει μέχρι να σε δούνε..
    Στα δημόσια, Ελλάδα είναι καλύτερα απο το Λουξεμβούργο.
    Χώρια που οι έλληνες γιατροί κατα κανόνα είναι κλάσεις ανώτεροι.
    Ισως γιατί τα έχουν δεί όλα.
    Εδω ο γιατρός έχει ένα σλοτ 20 λεπτών ανα ασθενή. Εαν τον ξεπετάξει σε 5 λεπτά, τα επόμενα 15 είναι περσοναλ ταιμ. Δεν βλέπει επόμενο.....Ετσι έχει κάτι ουρές, ειδικά στο παιδιατρικό στα επείγοντα, το 7ωρο τοχεις χαλαρά στανταρντάκι.

  15. #1260
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    την προηγούμενη βδομάδα το εκαβ έκανε 45 λεπτά να παραλάβει φίλο μου από την Πατησίων...

Σελ. 84 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 64747982838485868994104 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας