Σελ. 61 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 4151565960616263667181 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 901-915 από 1985
  1. #901
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Το χαλαρό ποτακι είναι παράδειγμα για να γίνει αντιληπτό από όλους. Μπορεί να είναι αραγμα σε σπίτι ή οτιδήποτε. Προφανώς και έχει να κάνει με ηλικία και κύκλους αλλά και με λοιπούς παράγοντες, απλά Ελλάδα είναι λίγο πιο εύκολο από άποψη καιρού. Σε τραβάει αν δεν ρίχνει καρέκλες.

    Προφανώς και υπάρχει λόγος για να πάω έξω. Αρχικά δε θα κάνω ποτέ οικογένεια με τα χρήματα εδώ. Θα εργάζομαι 3 χρόνια με χιλιάρικο , μετά θα ανέβω κανα 20% για 2-3 χρόνια και πάει λέγοντας. Μέχρι τότε θα πρέπει να ζω σφιχτά μιας και είμαι 100% οικονομικά ανεξάρτητος. Άρα έχω νοίκι, λογαριασμούς,και λοιπά έξοδα. Αν κρατάω χρήματα θα μπορω κάθε χρόνο να κάνω και ένα ταξίδι στις διακοπές. Ε δεν με ψήνει ...
    Προτιμώ να κάνω την ίδια δουλειά, ίδιες ώρες με πιο πολλά χρήματα. Τα έξοδα δεν αυξάνονται όσο τα έσοδα όταν μένεις έξω όπως πολλοί προμοτάρουν ως ανασταλτικό παράγοντα.

    Και το πιο βασικό, να γνωρίσεις νέους ανθρώπους, άλλες κουλτούρες, έθιμα κ.ο.κ.

    Τέλος, έρχεται και η αηδία για το πολιτικό σύστημα και για την απαξίωση των θεσμών. Υπάρχει πλήρης αδιαφορία και καμία διάθεση για εξέλιξη. Το ίδιο ισχύει και για το μεγαλύτερο ποσοστό των πολιτών, το οποίο αποδεικνύεται έμπρακτα μέσω των επιλογών στις εκλογές αλλά και μέσω της καθημερινής συναναστροφής μου με αυτούς.

  2. #902
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Όποιος πάει έξω, μείνει, δουλέψει και μετά αντέχει να γυρίσει στη ελληνική πραγματικότητα, πραγματικά ξέρει κάτι που δεν καταλαβαίνω.

    Επιστρέφω Αθήνα για 3-4 μέρες να δω γονείς και φίλους και θέλω να ξαναφύγω στο καπάκι από την μιζέρια, την βρωμιά και τα λοιπά.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #903
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίστευα ότι θα είχες φύγει ήδη, ακόμα εδώ είσαι ;;
    Προς το παρόν δε γίνεται να φύγω. Πρέπει αναγκαστικά να κάτσω λίγο καιρό ακόμα. Μακάρι να μπορούσα να φύγω αύριο κιόλας, αλλά δε γίνεται...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χαλαρό ποτακι είναι παράδειγμα για να γίνει αντιληπτό από όλους. Μπορεί να είναι αραγμα σε σπίτι ή οτιδήποτε. Προφανώς και έχει να κάνει με ηλικία και κύκλους αλλά και με λοιπούς παράγοντες, απλά Ελλάδα είναι λίγο πιο εύκολο από άποψη καιρού. Σε τραβάει αν δεν ρίχνει καρέκλες.

    Προφανώς και υπάρχει λόγος για να πάω έξω. Αρχικά δε θα κάνω ποτέ οικογένεια με τα χρήματα εδώ. Θα εργάζομαι 3 χρόνια με χιλιάρικο , μετά θα ανέβω κανα 20% για 2-3 χρόνια και πάει λέγοντας. Μέχρι τότε θα πρέπει να ζω σφιχτά μιας και είμαι 100% οικονομικά ανεξάρτητος. Άρα έχω νοίκι, λογαριασμούς,και λοιπά έξοδα. Αν κρατάω χρήματα θα μπορω κάθε χρόνο να κάνω και ένα ταξίδι στις διακοπές. Ε δεν με ψήνει ...
    Προτιμώ να κάνω την ίδια δουλειά, ίδιες ώρες με πιο πολλά χρήματα. Τα έξοδα δεν αυξάνονται όσο τα έσοδα όταν μένεις έξω όπως πολλοί προμοτάρουν ως ανασταλτικό παράγοντα.

    Και το πιο βασικό, να γνωρίσεις νέους ανθρώπους, άλλες κουλτούρες, έθιμα κ.ο.κ.

    Τέλος, έρχεται και η αηδία για το πολιτικό σύστημα και για την απαξίωση των θεσμών. Υπάρχει πλήρης αδιαφορία και καμία διάθεση για εξέλιξη. Το ίδιο ισχύει και για το μεγαλύτερο ποσοστό των πολιτών, το οποίο αποδεικνύεται έμπρακτα μέσω των επιλογών στις εκλογές αλλά και μέσω της καθημερινής συναναστροφής μου με αυτούς.
    Συμφωνώ σε όλα μαζί σου, εκτός από το "χαλαρό" ποτάκι. Σε πολλές χώρες γίνεται αυτό, απλά στην Ελλάδα λίγο περισσότερο, λόγω και των συνθηκών. Άλλο είναι να βγαίνεις έξω απλά για να "ξεσκάσεις" και άλλο για να συζητήσεις τα προβλήματα που σε "πνίγουν"...

  4. #904
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Guys αν Ελλάδα βλέπετε μόνο μιζέρια, τότε κάνετε λάθος παρέες ή περνάτε πολύ χρόνο στο φόρουμ και στα ειδησεογραφικά site.

    Προσωπικά βλέπω κάθε μέρα γύρω μου ανθρώπους σκεπτόμενους, ευγενικούς, πολιτισμένους που θέλουν να πάει η χώρα μπροστά. Σαφώς υπάρχουν και άνθρωποι που εκπέμπουν αρνητισμό αλλά δεν είναι κάποια αποκλειστικότητα της χώρας μας.

    Όπως όσοι έφυγαν έξω, έτσι και όσοι έμειναν εδώ, προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #905
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Προσωπικά βλέπω κάθε μέρα γύρω μου ανθρώπους σκεπτόμενους, ευγενικούς, πολιτισμένους που θέλουν να πάει η χώρα μπροστά.
    Μα αυτο ειναι το νορμάλ. Το ανωμαλο θα ηταν οι κατοικοι της χωρας να θελουν αυτη να οπισθοδρομησει. Το θεμα ειναι οτι απ'το θελω μεχρι την πραξη, εχει τεραστια αποσταση. Ασε που αποφασεις τεραστιας σημασιας λαμβανονται σε επιπεδο πολιτικης ηγεσιας, οπότε ακομα και αν 10εκ ελληνες θελουν να παει μπροστα η χωρα, αλλα ο Τσιπρας και οι βουλευτες του δε θελουν, ε τοτε η χωρα δε θα παει μπροστα.

    Παντως και να μην ασχολεισαι με την ειδησιογραφια, το αποτελεσμα ειναι οτι καθε μερα η κυβερνηση ασχολειται με το πως θα αρμεξει τους ελληνες. Πως θα τους βαλει παραπανω φορους, πως θα τους κανει να πληρωνουν παντου περισσοτερα, πως θα τους φαει τις συνταξεις, κτλ κτλ. Οπότε λιγο στρουθοκαμηλισμος κανει αυτο...

  6. #906
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το στερεότυπο ότι μόνο οι Έλληνες βγαίνουν για ποτάκι μετά τη δουλειά είναι γελοίο.
    Η διαφορά βεβαίως είναι ότι όταν είσαι καινούριος σε μια πόλη, 30+, και δεν είσαι πια φοιτητής για να κάνεις παρέες εύκολα με τους συμφοιτητές, είναι δύσκολο να αποκτήσεις τον κύκλο με τον οποίο θα βγεις "για ποτάκι" μετά τη δουλειά.
    Σκεφτείτε Έλληνα που μετακομίζει στα 35 στην Αθήνα από επαρχία για δουλειά, χωρίς να ξέρει κανέναν στην πόλη. Είναι λίγο δύσκολο επειδή Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα και όλοι έχουν συγγενείς και φίλους που ήδη μένουν εκεί. Αλλά αν βρείτε αυτόν που περιγράφω, ρωτήστε τον πόσο συχνά βγαίνει "για ποτάκι".
    Εδώ που είμαι πια ξέρουμε ότι θα μαζευτούμε στο σουβλατζίδικο αλλά μόνο την Κυριακή το απόγευμα και μετά θα πάμε όσοι θέλουμε για ποτό. αλλά όχι και κάθε μέρα....
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  7. #907
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.704
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Guys αν Ελλάδα βλέπετε μόνο μιζέρια, τότε κάνετε λάθος παρέες ή περνάτε πολύ χρόνο στο φόρουμ και στα ειδησεογραφικά site.

    Προσωπικά βλέπω κάθε μέρα γύρω μου ανθρώπους σκεπτόμενους, ευγενικούς, πολιτισμένους που θέλουν να πάει η χώρα μπροστά. Σαφώς υπάρχουν και άνθρωποι που εκπέμπουν αρνητισμό αλλά δεν είναι κάποια αποκλειστικότητα της χώρας μας.

    Όπως όσοι έφυγαν έξω, έτσι και όσοι έμειναν εδώ, προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο.
    Δημοσίους Υπαλλήλους ?

    Απαγορεύεται και θα απαγορεύεται για αρκετά χρόνια να βγάλεις λεφτά στην Ελλάδα.
    Φόροι (άμεσοι και έμμεσοι)
    Ασφαλιστικές εισφορές.
    Και όπου αλλού μπορεί να στην πέσει το Ελληνικό Δημόσιο (Δήμοι και "λοιπαί Υπηρεσίαι")

    Επιτρέπεται να βγάζεις λίγα λεφτά και να φυτοζωείς.

    Με 30.000 € θεωρείσαι πλούσιος στην Ελλαδα (2500 €/ μήνα)

    Κάνε τους υπολογισμούς σου για κάποιον που βγάζει το εξωφρενικό ποσό των 5.000€/μήνα και δες πόσα του μένουν.

    Να κάνει οικογένεια?
    Ν'αγοράσει σπίτι?
    Ταξίδια?

    Μια χαρά μπορείς να ζήσεις και με λίγα, ιδίως αν κάτι έχεις κι απ'τους προηγούμενους.
    Αν είσαι 25 χωρίς τίποτα ? Μόνο με γνώσεις και διάθεση ?

    Να ξεκινήσεις καινούργια δουλειά στην Ελλάδα ?
    Για να στην πέσει το Ελληνικό Δημόσιο?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #908
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημοσίους Υπαλλήλους ?

    Απαγορεύεται και θα απαγορεύεται για αρκετά χρόνια να βγάλεις λεφτά στην Ελλάδα.
    Φόροι (άμεσοι και έμμεσοι)
    Ασφαλιστικές εισφορές.
    Και όπου αλλού μπορεί να στην πέσει το Ελληνικό Δημόσιο (Δήμοι και "λοιπαί Υπηρεσίαι")

    Επιτρέπεται να βγάζεις λίγα λεφτά και να φυτοζωείς.

    Με 30.000 € θεωρείσαι πλούσιος στην Ελλαδα (2500 €/ μήνα)

    Κάνε τους υπολογισμούς σου για κάποιον που βγάζει το εξωφρενικό ποσό των 5.000€/μήνα και δες πόσα του μένουν.

    Να κάνει οικογένεια?
    Ν'αγοράσει σπίτι?
    Ταξίδια?

    Μια χαρά μπορείς να ζήσεις και με λίγα, ιδίως αν κάτι έχεις κι απ'τους προηγούμενους.
    Αν είσαι 25 χωρίς τίποτα ? Μόνο με γνώσεις και διάθεση ?

    Να ξεκινήσεις καινούργια δουλειά στην Ελλάδα ?
    Για να στην πέσει το Ελληνικό Δημόσιο?
    Influence marketing κάνει ο mrsaccess.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  9. #909
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Προσωπικά γνωρίζω ελάχιστους δημόσιους υπάλληλους.

    Το επιχείρημα για την φορολογία είναι υπερβολικό. Στο εξωτερικό (υποθέτω μιλάμε κυρίως για Ευρώπη) υπάρχουν επίσης υψηλοί φόροι.

    30.000 ευρώ καθαρά το χρόνο (2142 ευρώ το μήνα, όχι 2500, στην Ελλάδα έχουμε 14 μισθούς ) είναι πράγματι πολλά στην Ελλάδα, είναι όμως ένα ποσό που ένα ζευγάρι μισθωτών με πτυχία (ή έστω ένας εκ των δύο με πτυχίο) μπορεί να φτάσει. Με δυσκολία θα κάνουν και παιδιά, και κάνα ταξιδάκι. Το πρόβλημα όπως το βλέπω είναι περισσότερο η ανασφάλεια. Δηλαδή τι θα γίνει αν ο ένας χάσει την δουλειά του. Στο εξωτερικό ξέρει πως θα βρει πολύ πιο εύκολα νέα δουλειά.

    Τα 5000 ευρώ καθαρά το μήνα (με 14 μισθούς ) είναι σχεδόν αδύνατα για μισθωτό στην Ελλάδα, αλλά και η πλειοψηφία όσων έχουν φύγει έξω, δεν μπορεί να τα πάρει ούτε εκεί.
    Ακόμη όσοι μπορούν να τα πάρουν στο εξωτερικό, έχουν επιλογές και στην Ελλάδα. Με μικρότερο μισθό αλλά τουλάχιστον επιλογές, οπότε δεν έχουν την ανασφάλεια που αγχώνει την μεγαλύτερη μερίδα των μισθωτών στην Ελλάδα.

    Όσο αφορά την νέα δουλειά, εδώ τα πράγματα είναι καλύτερα από το εξωτερικό νομίζω. Πόσοι άνθρωποι που φεύγουν στο εξωτερικό ανοίγουν δική τους δουλειά; Η Ελληνική οικονομία ακόμη το επιτρέπει αυτό. Είμαστε όμως σε μια φάση εξυγίανσης, δεν μπορείς να ανοίγεις δικιά σου δουλειά για να βγάζεις 1000 ευρώ το μήνα. Το πρόβλημα δεν είναι οι φόροι, είναι η ιδέα που έχουμε πως ο ΕλΕπ μπορεί να βγάζει 500-1000 ευρώ το μήνα και να τα κρατάει όλα. Sorry, ακόμη κι ο μισθωτός αν βάλεις τις δικές του εισφορές και τις εργοδοτικές, θα δεις πως στην πράξη το κράτος παίρνει ένα μισθό κι αυτό (ή και παραπάνω). Ο ΕλΕπ υποτίθεται κάνει δική του δουλειά για να είναι καλύτερα από μισθωτό, όχι χειρότερα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #910
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Στην Ελλάδα όταν λες "ανοίγω δική μου δουλειά" εννοείς μπαρ, καφέ, εστιατόριο.
    Στο εξωτερικό εννοείς startup.

  11. #911
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Άλλο πράγμα το ανοίγω δική μου δουλειά, άλλο το ξεκινώ startup.

    Πιο κοντά στο ανοίγω δική μου δουλειά, είναι το είμαι contractor στο εξωτερικό. Εκεί τα χρήματα είναι αρκετά έως πολύ καλά αλλά λίγοι το κάνουν.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #912
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Να ρωτήσω με το φτωχό μου μυαλό ποια δουλειά μπορεί να ξεκινήσει κάποιος εκτός από την αρχαιότερη που θα του δίνει 5000 το μήνα και δεν θα χρειάζεται αρχικό κεφάλαιο 100 φορές μεγαλύτερο;

  13. #913
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω με το φτωχό μου μυαλό ποια δουλειά μπορεί να ξεκινήσει κάποιος εκτός από την αρχαιότερη που θα του δίνει 5000 το μήνα και δεν θα χρειάζεται αρχικό κεφάλαιο 100 φορές μεγαλύτερο;
    Δεν παιζει. Μονο εστιαση. Η αγορα εχει πατωσει. Η μητερα μου εχει μαγαζι 30+ χρονια που δεν χρωσταει (ασφαλεια,εφορια,τραπεζες κλπ). Αμα δεις τους τζιρους απο το 2004 (τη χρυση εποχη) μεχρι σημερα θα διαπιστωσεις 70% κατω. Δεν ειναι τυχαιο που κλεισανε τοσες 1000αδες καταστηματα.
    Θες μεγαλο κεφαλαιο,καλο κουματο μεχρι και στο καθε ευρω για να βγαζεις στο τελος ενα καλο μεροκαματο. Αξιζει; Πολυ το αγχος και τρεξιμο.

  14. #914
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.704
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά γνωρίζω ελάχιστους δημόσιους υπάλληλους.

    Το επιχείρημα για την φορολογία είναι υπερβολικό. Στο εξωτερικό (υποθέτω μιλάμε κυρίως για Ευρώπη) υπάρχουν επίσης υψηλοί φόροι.

    30.000 ευρώ καθαρά το χρόνο (2142 ευρώ το μήνα, όχι 2500, στην Ελλάδα έχουμε 14 μισθούς :-k) είναι πράγματι πολλά στην Ελλάδα, είναι όμως ένα ποσό που ένα ζευγάρι μισθωτών με πτυχία (ή έστω ένας εκ των δύο με πτυχίο) μπορεί να φτάσει. Με δυσκολία θα κάνουν και παιδιά, και κάνα ταξιδάκι. Το πρόβλημα όπως το βλέπω είναι περισσότερο η ανασφάλεια. Δηλαδή τι θα γίνει αν ο ένας χάσει την δουλειά του. Στο εξωτερικό ξέρει πως θα βρει πολύ πιο εύκολα νέα δουλειά.

    Τα 5000 ευρώ καθαρά το μήνα (με 14 μισθούς ) είναι σχεδόν αδύνατα για μισθωτό στην Ελλάδα, αλλά και η πλειοψηφία όσων έχουν φύγει έξω, δεν μπορεί να τα πάρει ούτε εκεί.
    Ακόμη όσοι μπορούν να τα πάρουν στο εξωτερικό, έχουν επιλογές και στην Ελλάδα. Με μικρότερο μισθό αλλά τουλάχιστον επιλογές, οπότε δεν έχουν την ανασφάλεια που αγχώνει την μεγαλύτερη μερίδα των μισθωτών στην Ελλάδα.

    Όσο αφορά την νέα δουλειά, εδώ τα πράγματα είναι καλύτερα από το εξωτερικό νομίζω. Πόσοι άνθρωποι που φεύγουν στο εξωτερικό ανοίγουν δική τους δουλειά; Η Ελληνική οικονομία ακόμη το επιτρέπει αυτό. Είμαστε όμως σε μια φάση εξυγίανσης, δεν μπορείς να ανοίγεις δικιά σου δουλειά για να βγάζεις 1000 ευρώ το μήνα. Το πρόβλημα δεν είναι οι φόροι, είναι η ιδέα που έχουμε πως ο ΕλΕπ μπορεί να βγάζει 500-1000 ευρώ το μήνα και να τα κρατάει όλα. Sorry, ακόμη κι ο μισθωτός αν βάλεις τις δικές του εισφορές και τις εργοδοτικές, θα δεις πως στην πράξη το κράτος παίρνει ένα μισθό κι αυτό (ή και παραπάνω). Ο ΕλΕπ υποτίθεται κάνει δική του δουλειά για να είναι καλύτερα από μισθωτό, όχι χειρότερα.
    Εξω πληρώνεις φόρους, τα υπόλοιπα σου μένουν, έχω και παράδειγμα από Δανία με 60% φορολογία.
    Εδώ πληρώνεις φόρους και συνεχίζεις να πληρώνεις για παραπαιδέια, υγεία, γρηγορόσημα και ότι λάχει

    Δεν είναι όλοι μισθωτοί.
    Υπάρχουν και ελεύθεροι επαγγελματίες, free lancers αν προτιμάς, είδος που εξαφανίζεται, με 11 "μισθούς" γιατί τον Αύγουστο δεν βγάζουν μία.


    Γνωρίζω και ανθρώπους μισθωτούς με 12.000 € /μήνα χ 14 μισθούς που τους έχει φάει η ανασφάλεια (νομικοί σε τράπεζες)
    Ιδια'ιτερα από τότε που οι ασφαλιστικές τους εισφορές πήγαν στα 22.000€ (πληρώνουν και αυτοί και η τράπεζα)
    Υπάρχει και η εφορία και το στεγαστικό δάνειο, ευτυχώς υπάρχει και ασφάλεια ώστε άν τα φτύσουν το υπόλοιπο του δανείου θα το καλύψει η ασφαλιστική και δεν θα πάει στο παιδί τους.
    Αυτό θα πληρώσει μόνο τους φόρους κληρονομίας και μιλάμε για διαμέρισμα όχι μονοκατοικία.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα όταν λες "ανοίγω δική μου δουλειά" εννοείς μπαρ, καφέ, εστιατόριο.
    Στο εξωτερικό εννοείς startup.
    Και beach bar
    Πες τα χρυσόστομε
    Παλιά οι παππούδες μας στο εξωτερικό δουλεύανε λάντζα
    Τώρα τα παιδιά μας δουλεύουνε γιατροί


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω με το φτωχό μου μυαλό ποια δουλειά μπορεί να ξεκινήσει κάποιος εκτός από την αρχαιότερη που θα του δίνει 5000 το μήνα και δεν θα χρειάζεται αρχικό κεφάλαιο 100 φορές μεγαλύτερο;
    Μπορείς και χωρίς κεφάλαιο.
    Αρκεί να έχεις στο κεφάλι σου πράγματα που τα χρειάζονται οι άλλοι.
    Και στο ξεκίνημά σου να βρείς βοήθεια και στήριξη, υποτυπώδη έστω, και όχι δυσκολίες και εμπόδια από το Ελληνικό Δημόσιο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 18-08-18 στις 11:40.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #915
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω με το φτωχό μου μυαλό ποια δουλειά μπορεί να ξεκινήσει κάποιος εκτός από την αρχαιότερη που θα του δίνει 5000 το μήνα και δεν θα χρειάζεται αρχικό κεφάλαιο 100 φορές μεγαλύτερο;
    Τέτοιοι μισθοί μόνο σε managerial επίπεδο ή σαν contractor που αναφέρθηκε νωρίτερα παίζουν
    Και στο εξωτερικό παίζουν τέτοια ποσά αρκετά.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 61 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 4151565960616263667181 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας