Σελ. 111 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 91101106109110111112113116121131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.651-1.665 από 1985
  1. #1651
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κατέβα παραλία ..

    Και για όσους αγαπάνε τα βουνά, Βύρωνας, Πεντέλη σχετικά ψηλά είναι αριστούργημα.

    Για μένα όλες οι βόρειες πόλεις είναι κακάσχημες για να μείνεις (έχω μείνει 2 χρόνια Παρίσι ξέρω και το Λονδίνο πολύ καλά)
    Για την μούτζα (συννεφιά) και την βροχή. Από την ώρα που θα ξυπνήσεις μέχρι την ώρα που θα κοιμηθείς είσαι με αναμμένη λάμπα. Ουστ ..

    ΥΓ
    Και η Θεσσαλονίκη είναι άσχημη καθότι βόρεια. (έχει και άλλα προβλήματα )
    Ενώ η Κρήτη, ειδικά η νότια, αχ αχ
    Επειδή έχεις ένα δείγμα Παρίσι και Λονδίνο, όλες οι βόρειες πόλεις είναι κακάσχημες;

    Μην είσαι τόσο απόλυτος.

    Για μένα οι ωραιότερες Ευρωπαικές πόλεις είναι το Εδιμβούργο και το Όσλο. Η δόμηση στην Ελλάδα, καθώς και οι παροχές προς τους πολίτες φέρνει σε τριτοκοσμική χώρα.

  2. #1652
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχεις ένα δείγμα Παρίσι και Λονδίνο, όλες οι βόρειες πόλεις είναι κακάσχημες;

    Μην είσαι τόσο απόλυτος.

    Για μένα ωραιότερες Ευρωπαικές πόλεις είναι το Εδιμβούργο, το Κέμπριτζ και το Όσλο.
    Σο Οσλο έχω φίλο από το πολυτεχνείο, παντρεμένο με Νορβηγίδα.
    Ούτε η κόρη τους δεν άντεξε την Νορβηγία, πήγε Λονδίνο.

    Εκτός από τους μεθυσμένους Νορβηγούς, έχει μία μαγεία να κλείνεις τις κουρτίνες (για να σκοτεινιάσει) 1 η ώρα το βράδυ για να μην μπαίνει ο ήλιος και να βάζεις Ελληνική μουσική.

    ΥΓ
    Ολες είναι άσχημες γιατί είναι γκρίζες και σκοτεινές.
    Οσο χρώμα και να βάλεις δεν φαίνεται από την σκοτεινιά.

    ΥΓ2
    Δεν είμαι απόλυτος, την γνώμη μου λέω.
    Αλλοι σιχαίνονται την ζέστη και τον αχταρμά της Ελλάδας.

    ΥΓ3
    Το άκουσα, μου άρεσε, το μεταφέρω.
    Στην Κοπεγχάγη να αποφεύγεις να παίρνεις το τελευταίο τρένο.
    Είναι το τρένο του εμετού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 26-11-20 στις 20:44.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #1653
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.663
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχεις ένα δείγμα Παρίσι και Λονδίνο, όλες οι βόρειες πόλεις είναι κακάσχημες;

    Μην είσαι τόσο απόλυτος.

    Για μένα οι ωραιότερες Ευρωπαικές πόλεις είναι το Εδιμβούργο και το Όσλο. Η δόμηση στην Ελλάδα, καθώς και οι παροχές προς τους πολίτες φέρνει σε τριτοκοσμική χώρα.
    Αυτό ακριβώς. Τι να μου κάνει ο Βύρωνας και η Πεντέλη; Έχω πάει σε όλες τις Σκανδιναβικές πρωτεύουσες πλην Κοπεγχάγης (αν και έχω πάει Δανία), και είναι ζωγραφιές. Ακόμα και στο Ελσίνκι που την πρώτη φορά που πήγα ήταν Ιανουάριος με σκοτάδι 20+ ώρες τη μέρα, και -10 βαθμούς, απλά δεν υπάρχει σύγκριση.

    - - - Updated - - -

    Η Αθήνα έχει αυτοκτονήσει λόγω 1) τσιμέντου που αντικατέστησε τα νεοκλασικά πριν χρόνια, και 2) ανυπαρξίας ασφάλειας ή υποδομής στα μεγάλα πάρκα (πχ πεδίο του Άρεως, αλλά ακόμα και ο Λυκαβηττός που αναφέρθηκε) που θα μπορούσαν να είναι πόλος έλξης τουριστών αλλά και διασκέδασης κατοίκων.

  4. #1654
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    @Veldrin+Tsigarid

    Χαίρομαι που σας αρέσουν αυτές οι πόλεις.
    Εγώ παντως Ελσίνκι δεν έμενα. Σαν επισκέπτης τουρίστας ΟΚ

    ΥΓ
    Μην με παίρνεται σαν παράδειγμα.
    Προτιμάω το Κάιρο από το Ελσίνκι.
    Και πάντα στην ζωή μου προσπαθούσα να διαμένω κοντά στην δουλειά.
    Εκτός από το Παρίσι που και περπατιέται και έχει ένα εξυπηρετικότατο και φθηνό μετρό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 26-11-20 στις 21:24.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #1655
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κατέβα παραλία ..

    Και για όσους αγαπάνε τα βουνά, Βύρωνας, Πεντέλη σχετικά ψηλά είναι αριστούργημα.

    Για μένα όλες οι βόρειες πόλεις είναι κακάσχημες για να μείνεις (έχω μείνει 2 χρόνια Παρίσι ξέρω και το Λονδίνο πολύ καλά)
    Για την μούτζα (συννεφιά) και την βροχή. Από την ώρα που θα ξυπνήσεις μέχρι την ώρα που θα κοιμηθείς είσαι με αναμμένη λάμπα. Ουστ ..

    ΥΓ
    Και η Θεσσαλονίκη είναι άσχημη καθότι βόρεια. (έχει και άλλα προβλήματα )
    Ενώ η Κρήτη, ειδικά η νότια, αχ αχ
    Νησί φίλε μου

    - - - Updated - - -

    Πάντως κακώς βάζετε τον καιρό σαν κριτήριο ομορφιάς. Για να ζεις, για λειτουργικότητα ναι.

  6. #1656
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Δεν έχετε δίκιο για την Αθήνα. Το εμπορικό(; ) κέντρο είναι όμορφο με καλή διασκέδαση όσο αφορά φαγητό και ποτό, γραφικούς δρόμους, αρχαία, λόφους, κλπ ενώ είναι προσιτό από μετρό, ηλεκτρικό, τραμ.

    Σε μισή ώρα είσαι σε παραλία για σχεδόν όλα τα θαλάσσια σπορ (wind surfing, ιστιοπλοΐα, κλπ), λίγο πιο έξω έχει καλές παραλίες και για κολύμπι. Και αυτό μπορείς να το κάνεις χαλαρά μέχρι Νοέμβριο χωρίς θα θεωρείσαι χειμερινός κολυμβητής.
    Σε μισή ώρα έχει βουνό για πεζοπορίες, mountain bike κλπ.
    Σε μισή ώρα έχει το λιμάνι του πειραιά για να πας σε όλα τα ελληνικά νησιά.
    Με το αυτοκίνητο έχεις πρόσβαση σε πολλά βουνά τρομερού κάλους για πεζοπορίες, αναριχήσεις, κλπ.
    Τα προάστια έχουν πολύ καλό επίπεδο ζωής.

    Τα μόνα που λείπουν είναι μεγάλα κύματα για surfing, χιόνια για χειμερινά σπορ και θεάματα (θέατρο, συναυλίες, μουσεία).
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #1657
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σο Οσλο έχω φίλο από το πολυτεχνείο, παντρεμένο με Νορβηγίδα.
    Ούτε η κόρη τους δεν άντεξε την Νορβηγία, πήγε Λονδίνο.

    Εκτός από τους μεθυσμένους Νορβηγούς, έχει μία μαγεία να κλείνεις τις κουρτίνες (για να σκοτεινιάσει) 1 η ώρα το βράδυ για να μην μπαίνει ο ήλιος και να βάζεις Ελληνική μουσική.
    Έχω αντιδιαμετρικά αντίθετη άποψη για τη Νορβηγία.

    Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει μεθύστακα Νορβηγό ή να το έχει καθημερινά στο πρόγραμμα. Workaholic όμως πολλούς αν όχι όλους. Όλα έχουν να κάνουν με το τι κύκλους έχεις.

    Κι εγώ πριν μετακομίσω στην Αγγλία, νόμιζα πως οι Άγγλοι είναι κτήνη που πίνουν μέχρι να πέσουν κάτω και κάνουν καφρίλες. Μετά είδα πως μόνο έτσι δεν είναι τα πράγματα, και όλα έχουν να κάνουν με φθηνά πακέτα διακοπών που φέρνουν και τον ανάλογο κόσμο πχ στην Ελλάδα ή τους chavs που περιμένουν το payday να πάνε το ΣΚ να το κάνουν πιώμα. Οι chavs όμως δεν είναι η Αγγλία (ευτυχώς).

    Τα προτερήματα και ελαττώματα του κάθε λαού πάνε πολύ παραπέρα από το ποτό και τις τρέλες. Αυτά είναι στοιχεία χαρακτήρων-τάξεων και όχι κουλτούρας.

    Η κουλτούρα στα ελαττώματα λέει πως ο Άγγλος είναι indirect, ο Νορβηγός είναι το ακριβώς αντίθετο, ενώ πολλές φορές ο Έλληνας είναι ξερόλας που όμως δεν έχει το θάρρος της γνώμης του (νομίζω, ίσως) κτλ. Κάποιοι λαοί ταιριάζουν μεταξύ τους, και κάποιοι άλλοι όχι.

    Ο Έλληνας στο ΗΒ (γιατί επαναπαύεται και την τρώει απότομα) και στη Σκανδιναβία-Κάτω Χώρες (γιατί δεν αντέχει την σκληρή κριτική) συνήθως έχει πρόβλημα στην ενσωμάτωση και ή θα κάνει Ελληνικό κύκλο ή θα μιζεριάσει και στο τέλος θα φύγει. Δε μιλάω φυσικά για όλους τους Έλληνες αλλά τι βλέπω συνήθως. Παρέες μόνο Έλληνες από κόσμο που μένει στο νησί 10 χρόνια, και δεν ξέρει να μιλήσει fluent Αγγλικά γιατί δεν τα έχει στο λεξιλόγιο του πλην business hours. Και εξαιτίας αυτού του attitude δεν έχει καταλάβει που βρίσκεται.

    Σχεδόν σε κάθε περίπτωση που έχω γνωρίσει, ο καιρός είναι μια δικαιολογία για ήττες στα παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 26-11-20 στις 22:54.

  8. #1658
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχετε δίκιο για την Αθήνα. Το εμπορικό(; ) κέντρο είναι όμορφο με καλή διασκέδαση όσο αφορά φαγητό και ποτό, γραφικούς δρόμους, αρχαία, λόφους, κλπ ενώ είναι προσιτό από μετρό, ηλεκτρικό, τραμ.

    Σε μισή ώρα είσαι σε παραλία για σχεδόν όλα τα θαλάσσια σπορ (wind surfing, ιστιοπλοΐα, κλπ), λίγο πιο έξω έχει καλές παραλίες και για κολύμπι. Και αυτό μπορείς να το κάνεις χαλαρά μέχρι Νοέμβριο χωρίς θα θεωρείσαι χειμερινός κολυμβητής.
    Σε μισή ώρα έχει βουνό για πεζοπορίες, mountain bike κλπ.
    Σε μισή ώρα έχει το λιμάνι του πειραιά για να πας σε όλα τα ελληνικά νησιά.
    Με το αυτοκίνητο έχεις πρόσβαση σε πολλά βουνά τρομερού κάλους για πεζοπορίες, αναριχήσεις, κλπ.
    Τα προάστια έχουν πολύ καλό επίπεδο ζωής.

    Τα μόνα που λείπουν είναι μεγάλα κύματα για surfing, χιόνια για χειμερινά σπορ και θεάματα (θέατρο, συναυλίες, μουσεία).
    Κάτσε ρε συ. Εγώ μεγάλωσα στα πολύ πέριξ του μουσείου της ακρόπολης. Ακόμα και με άδειους δρόμους, πόρτα σε πόρτα είσαι πολύ χαλαρός στις εκτιμήσεις σου για όλα. Επίσης σορρυ κιόλας αλλά οι παραλίες σε απόσταση ώρας ήταν τραγωδία μέχρι και το 2011 που πήγαινα. Για καφέ στην θάλασσα θα συμφωνήσω. Θα συμφωνήσω επίσης για το κέντρο και τα μαγαζιά. Εγώ πάω αποκλειστικά Θησείο με θέα την Ακρόπολη. Γενικά η περιοχή της ακρόπολης είναι πολύ ωραία. Πόσο μεγάλη ιδέα ήταν που είχαν πεζοδρομήσει την Αεροπαγίτου. Ίσως η καλύτερη απόφαση εβερ στην Αθήνα η πεζοδρόμηση γύρω από την Ακρόπολη.

  9. #1659
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αντιδιαμετρικά αντίθετη άποψη για τη Νορβηγία.

    Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει μεθύστακα Νορβηγό ή να το έχει καθημερινά στο πρόγραμμα. Workaholic όμως πολλούς αν όχι όλους. Όλα έχουν να κάνουν με το τι κύκλους έχεις.

    Κι εγώ πριν μετακομίσω στην Αγγλία, νόμιζα πως οι Άγγλοι είναι κτήνη που πίνουν μέχρι να πέσουν κάτω και κάνουν καφρίλες. Μετά είδα πως μόνο έτσι δεν είναι τα πράγματα, και όλα έχουν να κάνουν με φθηνά πακέτα διακοπών που φέρνουν και τον ανάλογο κόσμο πχ στην Ελλάδα ή τους chavs που περιμένουν το payday να πάνε το ΣΚ να το κάνουν πιώμα. Οι chavs όμως δεν είναι η Αγγλία (ευτυχώς).

    Τα προτερήματα και ελαττώματα του κάθε λαού πάνε πολύ παραπέρα από το ποτό και τις τρέλες. Αυτά είναι στοιχεία χαρακτήρων-τάξεων και όχι κουλτούρας.

    Η κουλτούρα στα ελαττώματα λέει πως ο Άγγλος είναι indirect, ο Νορβηγός είναι το ακριβώς αντίθετο, ενώ πολλές φορές ο Έλληνας είναι ξερόλας που όμως δεν έχει το θάρρος της γνώμης του (νομίζω, ίσως) κτλ. Κάποιοι λαοί ταιριάζουν μεταξύ τους, και κάποιοι άλλοι όχι.

    Ο Έλληνας στο ΗΒ (γιατί επαναπαύεται και την τρώει απότομα) και στη Σκανδιναβία-Κάτω Χώρες (γιατί δεν αντέχει την σκληρή κριτική) συνήθως έχει πρόβλημα στην ενσωμάτωση και ή θα κάνει Ελληνικό κύκλο ή θα μιζεριάσει και στο τέλος ίσως θα φύγει. Ο Έλληνας συνήθως σε Κύπρο ή Εμιράτα κάνει πάρτι. Δε μιλάω φυσικά για όλους τους Έλληνες αλλά τι βλέπω συνήθως.

    Σχεδόν σε κάθε περίπτωση που έχω γνωρίσει, ο καιρός είναι μια δικαιολογία για ήττες στα παραπάνω.
    Ο συγκεκριμένος είναι στην Νορβηγία από το 1987.
    Το μεθύσι είναι Παρασκευή-Σάββατο, αυτός δεν πίνει.

    Ο καιρός δεν είναι δικαιολογία, είναι πραγματικότητα, δημιουργεί ψυχολογία.
    Κι όπως μούλεγε κάποτε μια Γαλλιδούλα Μαΐων 24 "Είστε πολύ τυχεροί που έχετε τέτοιο καιρό. Κυκλοφορείτε έξω και κουβεντιάζετε"
    Και μία άλλη, αξέχαστο θα μου μείνει, στο Παρίσι στην δουλειά, όταν τους πήγα διαφημιστικά διακοπών από την πρεσβεία, κρατώντας την Σκόπελο, δεν είπε τι ωραία είναι, αλλά "Θάναι ωραία να είσαι άνεργος σ' αυτή τη χώρα"
    Κοκομπλόκο
    Θάχε φάει ανεργία στο Παρίσι.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #1660
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα οι ωραιότερες Ευρωπαικές πόλεις είναι το Εδιμβούργο και το Όσλο. Η δόμηση στην Ελλάδα, καθώς και οι παροχές προς τους πολίτες φέρνει σε τριτοκοσμική χώρα.
    Ιεροσυλία, στην ίδια πρόταση το Εδιμβούργο με το Όσλο.
    Το Εδιμβούργο είναι πανέμορφη πόλη με πολύ καλούς ανθρώπους. Το Όσλο είναι σαν Ζυρίχη β' κατηγορίας και μετά τις 11 το βράδυ οι δρόμοι είναι γεμάτοι μεθύστακες.

  11. #1661
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχετε δίκιο για την Αθήνα. Το εμπορικό(; ) κέντρο είναι όμορφο με καλή διασκέδαση όσο αφορά φαγητό και ποτό, γραφικούς δρόμους, αρχαία, λόφους, κλπ ενώ είναι προσιτό από μετρό, ηλεκτρικό, τραμ.

    Σε μισή ώρα είσαι σε παραλία για σχεδόν όλα τα θαλάσσια σπορ (wind surfing, ιστιοπλοΐα, κλπ), λίγο πιο έξω έχει καλές παραλίες και για κολύμπι. Και αυτό μπορείς να το κάνεις χαλαρά μέχρι Νοέμβριο χωρίς θα θεωρείσαι χειμερινός κολυμβητής.
    Σε μισή ώρα έχει βουνό για πεζοπορίες, mountain bike κλπ.
    Σε μισή ώρα έχει το λιμάνι του πειραιά για να πας σε όλα τα ελληνικά νησιά.
    Με το αυτοκίνητο έχεις πρόσβαση σε πολλά βουνά τρομερού κάλους για πεζοπορίες, αναριχήσεις, κλπ.
    Τα προάστια έχουν πολύ καλό επίπεδο ζωής.

    Τα μόνα που λείπουν είναι μεγάλα κύματα για surfing, χιόνια για χειμερινά σπορ και θεάματα (θέατρο, συναυλίες, μουσεία).
    Ωραία όλα αυτά και συμφωνώ, αλλά:

    1) Που θα βρεις αξιόλογο σπίτι σε αξιόλογη περιοχή σε τιμή που να μην σου πέσουν τα μαλλιά; Για Κηφισιά ή Γλυφάδα (που μ' αρέσουν), δεν μιλάω καν. 500+€ για μια τρώγλη.
    2) Που θα βρεις να παρκάρεις το αυτοκίνητο; Εκτός κι αν έχεις λεφτά για ενοίκιο σε γκαράζ (ή το πετάς στο πεζοδρόμιο ).
    3) Τα ΜΜΜ είναι σχετικά λίγα και αναξιόπιστα.
    4) Η Αθήνα δεν είναι ιδιαίτερα ασφαλής.
    5) Το κέντρο και πολλές γειτονιές της πόλης -με εξαίρεση τα τουριστικά μέρη- είναι άσχημες και βρώμικες, που δεν θυμίζει σε τίποτα ευρωπαϊκή πόλη. Περισσότερο θυμίζει το Κάιρο (έχω πάει).
    6) Ο υπερπληθυσμός της Αθήνας είναι επίσης μεγάλο πρόβλημα (όπως και του Καΐρου). Τώρα με την καραντίνα όμως θυμίζει Ιούλιο.

    Σε γενικές γραμμές, θα έμενα Ελλάδα και θα ζούσα αξιοπρεπώς, μόνο αν υπήρχε περίπτωση ο μισθός μου να φτάσει τα 1500€ (μετά από χρόνια εμπειρίας στα computers).

  12. #1662
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Ελλαδα θα επεστρεφα μονο ως δημοσιος υπαλληλος. Στην Αγλλια ειμαι πανω απο 10 χρονια και την παλευω (οσο πιο νοτια καλυτερα). Για το Εδινβουργο προσωπικα ειναι μαυρο χαλι για μενα και ουτε για επισκεψη δεν θελω να παω. Πολυ μαυριλα και μελαγχολια μου βγαζει. Εμεινα εκει δυο μερες για ενα interview και στο τελος και ας μου εδωσαν τη θεση δεν τη δεχτηκα γιατι μου εβγαζε πολυ αρνητικη ενεργεια το μερος. Ο supervisor μου, μου ειπε να την επαιρνα και να εψαχνα για αλλου στα καπακια. Αλλα ειχα τοσο ασχημη αποψη για το μερος που δεν το σκεφτηκα καν και ας ειχα ακομα ενα μηνα εισοδημα απο την υποτροφια. Βρηκα μετα απο λιγο αλλη δουλεια καλυτερη και πιο νοτια.

    Αθηνα εμενα κεντρο για καποια χρονια αλλα μετα τους Ολυμπιακους αγωνες το κεντρο χαλασε δραματικα, ιδιως 2007-2009 ηταν πολυ χαλια. Ομως εχει τα παντα, μπορεις να κανει πολλα πραγματα, οτι αθληματα θες, θεατρα, νυχτερινη ζωη, κτλ. Λεφτα να εχεις μονο :P Απο ευρωπη νομιζω ειναι η πιο ολοκληρωμενη πολη σε θεματα ψυχαγωγιας και αθλητικων δραστηριοτητων, κανεις τα παντα στην Αθηνα. Οπως ειπε ενα αλλο παιδι πιο πανω σε μιση-μια ωρα εισαι σε ποσα διαφορετικα μερη να κανεις ενα σωρο δραστηριοτητες και δεν βαριεσαι ποτε. Στην Αθηνα αν εχεις λεφτα ζεις ζωη, σε αλλες ευρωπαικες πολεις οσα λεφτα και να εχεις, δεν εχεις τι να κανεις (πολυ περιορισμενα πραγματα σε σχεση με Αθηνα). Ποια πολη συνδυαζει θαλασσα (κολυμπι, ιστιοπλοια, ψαρεμα, κτλ), βουνο (σκι, πεζοπορια, αναρηχηση, κτλ), νυχτερινη ζωη (θεατρα, μπουζουκια, μπαρακια, μουσικα σχηματα, πορνεια, και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις) στην ευρωπη; Μονο η Αθηνα μου ερχεται στο μυαλο, καθε εποχη και κανεις διαφορετικα πραγματα, ορεξη να εχεις.

  13. #1663
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Χαχαχα, το θέμα είναι για την Ελλάδα και τα τελευταία 15 ποστ αναφέρονται μόνο σε ξένες χώρες.

    Πάντως οι περισσότεροι συμφωνούμε.
    Η ασχήμια της Αθήνας, αλλά και οι πολλές επιλογές για διαφορετικές δραστηριότητες είναι κοινά για όλους.
    Εγώ πάλι, ως συνταξιούχος σκέφτομαι προς το παρόν την επιστροφή πίσω, καθώς ούτε τον μισθό που θέλω μπορώ να βρω εκεί στον ιδιωτικό τομέα, ούτε δημόσιο υπάλληλος θέλω να γίνω, ούτε να μπλέξω με Έλληνες αφεντικά.
    Παιδιά δεν έχω (ακόμα), οπότε δεν έχω την πίεση που έχουν άλλα ζευγάρια για το ποιος θα κρατάει το μωρό στο εξωτερικό.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #1664
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Αθήνα είναι η ασχημότερη πρωτεύουσα που έχω πάει. Εκτός από το τουριστικό κέντρο, η υπόλοιπη πόλη δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ. Οπουδήποτε αλλού έχω πάει, βόλτα σε τυχαίες γειτονιές είναι ωραία. Στην Αθήνα που θα πας ως τουρίστας; Κυψέλη; Να δεις τι;
    Και γιατί ακριβως πρέπει να αρχίσουμε τα "εκτός" ;Η Αθήνα ειναι και το ιστορικό της κέντρο, και η Κυψέλλη,και ότι έχει, for better or worse, όπως όλες οι πόλεις με τα καλά της και τα κακά της.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς. Τι να μου κάνει ο Βύρωνας και η Πεντέλη; Έχω πάει σε όλες τις Σκανδιναβικές πρωτεύουσες πλην Κοπεγχάγης (αν και έχω πάει Δανία), και είναι ζωγραφιές. Ακόμα και στο Ελσίνκι που την πρώτη φορά που πήγα ήταν Ιανουάριος με σκοτάδι 20+ ώρες τη μέρα, και -10 βαθμούς, απλά δεν υπάρχει σύγκριση.

    - - - Updated - - -

    Η Αθήνα έχει αυτοκτονήσει λόγω 1) τσιμέντου που αντικατέστησε τα νεοκλασικά πριν χρόνια, και 2) ανυπαρξίας ασφάλειας ή υποδομής στα μεγάλα πάρκα (πχ πεδίο του Άρεως, αλλά ακόμα και ο Λυκαβηττός που αναφέρθηκε) που θα μπορούσαν να είναι πόλος έλξης τουριστών αλλά και διασκέδασης κατοίκων.
    Βλέπεις τι είπα πιο πρίν;
    Προσωπικά ΔΕΝ μου αρέσουν αυτες οι πόλεις και ο καιρός που να με πλήρωνες.

    Προσωπικά θα έμενα Vancouver που έχει (στη τελική) βγεί το καλύτερο μέρος να μένει άνθρωπος 5 φόρες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχετε δίκιο για την Αθήνα. Το εμπορικό(; ) κέντρο είναι όμορφο με καλή διασκέδαση όσο αφορά φαγητό και ποτό, γραφικούς δρόμους, αρχαία, λόφους, κλπ ενώ είναι προσιτό από μετρό, ηλεκτρικό, τραμ.

    Σε μισή ώρα είσαι σε παραλία για σχεδόν όλα τα θαλάσσια σπορ (wind surfing, ιστιοπλοΐα, κλπ), λίγο πιο έξω έχει καλές παραλίες και για κολύμπι. Και αυτό μπορείς να το κάνεις χαλαρά μέχρι Νοέμβριο χωρίς θα θεωρείσαι χειμερινός κολυμβητής.
    Σε μισή ώρα έχει βουνό για πεζοπορίες, mountain bike κλπ.
    Σε μισή ώρα έχει το λιμάνι του πειραιά για να πας σε όλα τα ελληνικά νησιά.
    Με το αυτοκίνητο έχεις πρόσβαση σε πολλά βουνά τρομερού κάλους για πεζοπορίες, αναριχήσεις, κλπ.
    Τα προάστια έχουν πολύ καλό επίπεδο ζωής.

    Τα μόνα που λείπουν είναι μεγάλα κύματα για surfing, χιόνια για χειμερινά σπορ και θεάματα (θέατρο, συναυλίες, μουσεία).
    +1
    Συμφωνούμε απολύτως.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία όλα αυτά και συμφωνώ, αλλά:

    1) Που θα βρεις αξιόλογο σπίτι σε αξιόλογη περιοχή σε τιμή που να μην σου πέσουν τα μαλλιά; Για Κηφισιά ή Γλυφάδα (που μ' αρέσουν), δεν μιλάω καν. 500+€ για μια τρώγλη.
    2) Που θα βρεις να παρκάρεις το αυτοκίνητο; Εκτός κι αν έχεις λεφτά για ενοίκιο σε γκαράζ (ή το πετάς στο πεζοδρόμιο ).
    3) Τα ΜΜΜ είναι σχετικά λίγα και αναξιόπιστα.
    4) Η Αθήνα δεν είναι ιδιαίτερα ασφαλής.
    5) Το κέντρο και πολλές γειτονιές της πόλης -με εξαίρεση τα τουριστικά μέρη- είναι άσχημες και βρώμικες, που δεν θυμίζει σε τίποτα ευρωπαϊκή πόλη. Περισσότερο θυμίζει το Κάιρο (έχω πάει).
    6) Ο υπερπληθυσμός της Αθήνας είναι επίσης μεγάλο πρόβλημα (όπως και του Καΐρου). Τώρα με την καραντίνα όμως θυμίζει Ιούλιο.

    Σε γενικές γραμμές, θα έμενα Ελλάδα και θα ζούσα αξιοπρεπώς, μόνο αν υπήρχε περίπτωση ο μισθός μου να φτάσει τα 1500€ (μετά από χρόνια εμπειρίας στα computers).
    Ολο τα ίδια και τα ίδια.
    Εξαρτάται που θες να μείνεις ειδικά για το θέμα ασφάλεια.
    Στην ακρόπολη που έμενα ως τον Γενάρη, με ανοικτή τη πόρτα που λέει ο λόγος να είμουν , δεν φοβόμουν τίποτα.
    Μια διάρρηξη σε 28 χρόνια δεν θεωρώ ότι υπάρχει θέμα ασφάλειας.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #1665
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια πολη συνδυαζει θαλασσα (κολυμπι, ιστιοπλοια, ψαρεμα, κτλ), βουνο (σκι, πεζοπορια, αναρηχηση, κτλ), νυχτερινη ζωη (θεατρα, μπουζουκια, μπαρακια, μουσικα σχηματα, πορνεια, και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις) στην ευρωπη; Μονο η Αθηνα μου ερχεται στο μυαλο, καθε εποχη και κανεις διαφορετικα πραγματα, ορεξη να εχεις.
    Κάθε άλλη πόλη στην Ελλάδα με πολύ καλύτερα στατς σε αυτά που γράφεις; Βέβαια αν είσαι μεταλας καληνύχτα. Δεν μπορώ να καταλάβω. Αν τα κριτήρια σας είναι τα καλά γύρω από την Αθήνα, θάλασσα και βουνό, τότε πως βλέπετε την Αθήνα θετικά. Καλύτερα από πόλεις του βορρά ίσως. Καλύτερη στην Ελλάδα; ε, μάλλον τελευταία. Η προσωπική μου εμπειρία με Αθηναίους είναι ότι αναφέρονται στην Αθήνα με πολλές υποθέσεις και θεωρία αλλά στην πράξη δεν έκαναν τίποτα από όλα όσα θαυμάζουν και αναφέρονται. Κρίνουμε λίγο ρομαντικα και όχι ρεαλιστικα.

    • Έχει θάλασσα. Σούπερ. Πάμε; Είναι μακρυά, θα έχει κόσμο, είναι βρώμικα κτλ
    • Έχει βουνό την Πάρνηθα. Πάμε; Είναι μακρυά, έχει κρύο.
    • Έχει θάλασσα και κάμπινγκ σε 2ω απόσταση. Σούπερ. Πάμε; Είναι μακρυά, το άλλο σκ, θα έχει κίνηση στην επιστροφή.
    • Σχολαμε στις 4, πάμε Βουλιαγμένη για μπάνιο μετά την δουλειά; Κτλ κτλ




    Ο καθένας τώρα ξέρει ατομικά. Όλα αυτά και καλύτερα τα έχει η υπόλοιπη Ελλάδα. Αυτά που περιγράφετε είναι γιατί η Ελλάδα είναι γαμω αλλά και στην πράξη σχεδόν μη διαθέσιμα στην Αθήνα, συγκριτικά με την υπόλοιπη Ελλάδα. Αναφέρομαι τώρα στον μέσο όρο των ανθρώπων. Εξαιρέσεις υπάρχουν και έχω γνωρίσει. Αν μένεις σε μια πολυκατοικία την Καλλιθέα, χωρίς γκαράζ χωρίς τίποτα, το ποδήλατο για Πάρνηθα που το βάζεις; Γιατί εγώ όσους ξέρω που κάνουν διάφορα, μένουν Μενίδι, Χαλάνδρι κτλ ή αφήνουν τον εξοπλισμό στο σπίτι των παππούδων στο χωριό.

    - - - Updated - - -

    Μήπως να κάνουμε ένα σπλιτ για την Αθήνα; Έχει ενδιαφέρον η συζήτηση για πόλεις με βάση την Αθήνα αλλά το νήμα λέει επιστροφή στην Ελλάδα και όχι στην Αθήνα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 27-11-20 στις 10:50.

Σελ. 111 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 91101106109110111112113116121131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας