Σελ. 110 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 90100105108109110111112115120130 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.636-1.650 από 1985
  1. #1636
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα γύριζα χαλαρά, με μισθό που να ανταποκρίνεται στις ικανότητές μου. Με 1700 ευρώ μικτά, μια χαρά περνάω στις ΗΠΑ. Ξέρω ότι κανείς δεν θα μου προσφέρει 3 χιλιάρικα στην Ελλάδα (το οποίο είναι πολύ κάτω από ότι παίρνω εδώ, για να μην παρεξηγηθώ) απλά δεν πάω πίσω.
    Εντάξει υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις αλλά είναι σπάνιες.
    Πρόσφατα γνωστός μου developer με σχετικά λίγα χρόνια προυπηρεσίας (από τα οποία 6 μήνες μόνο εξωτερικό) μπήκε σε ανερχόμενη online marketing εταιρεία με περίπου 2.500ευρώ καθαρά. Μιλάμε για εταιρεία με μεσημεριανό τσάμπα κάθε μέρα κι άλλες παροχές.

    Τώρα γιατί πολλοί συνεχίζουν και συγκρίνουν την Ελλάδα μόνο με την χώρα που μένουν τώρα δεν το καταλαβαίνω. Λες και έχουν εξαντλήσει όλες τις άλλες χώρες που υπάρχουν.Δεν σου αρέσει όπου μένεις τώρα; Έ ψάξου να πας σε άλλη χώρα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #1637
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τώρα γιατί πολλοί συνεχίζουν και συγκρίνουν την Ελλάδα μόνο με την χώρα που μένουν τώρα δεν το καταλαβαίνω. Λες και έχουν εξαντλήσει όλες τις άλλες χώρες που υπάρχουν.Δεν σου αρέσει όπου μένεις τώρα; Έ ψάξου να πας σε άλλη χώρα.
    Λογικό αυτό που λες. Αλλά η λογική δεν σχετίζεται πάντα με την ψυχοσύνθεση και κρίνοντας μόνο με βάση την οπτική μας, προφανώς και δεν μπορουμε να καταλάβουμε. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, δεν είναι όλοι στην ίδια ηλικία, δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις, ίδια ηθική, ίδιες δυνατότητες και δεν έχουν όλοι τους ίδιους περιορισμούς.

    Και καμία φορά υπάρχουν τεχνικά προβλήματα. Αν στα κριτήρια δεν υπάρχουν κακοι περιορισμοί τότε μπράβο του καθενός αλλά μην είμαστε και Αμερικανοί που κρίνουν την ζωή μόνο από τις πετυχημένες ιστορίες γιατί απλά δεν βλέπουμε τις αποτυχημένες ή κακές εναλλακτικές.

    Εγώ ξέρω άτομα που γύρισαν ή θέλουν να γυρίσουν και καταλαβαίνω το γιατί. Παλαιότερα δεν το καταλάβαινα.

  3. #1638
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό αυτό που λες. Αλλά η λογική δεν σχετίζεται πάντα με την ψυχοσύνθεση και κρίνοντας μόνο με βάση την οπτική μας, προφανώς και δεν μπορουμε να καταλάβουμε. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, δεν είναι όλοι στην ίδια ηλικία, δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις, ίδια ηθική, ίδιες δυνατότητες και δεν έχουν όλοι τους ίδιους περιορισμούς.

    Και καμία φορά υπάρχουν τεχνικά προβλήματα. Αν στα κριτήρια δεν υπάρχουν κακοι περιορισμοί τότε μπράβο του καθενός αλλά μην είμαστε και Αμερικανοί που κρίνουν την ζωή μόνο από τις πετυχημένες ιστορίες γιατί απλά δεν βλέπουμε τις αποτυχημένες ή κακές εναλλακτικές.

    Εγώ ξέρω άτομα που γύρισαν ή θέλουν να γυρίσουν και καταλαβαίνω το γιατί. Παλαιότερα δεν το καταλάβαινα.
    Μα δεν έχει να κάνει με κατανόηση. Ούτε κριτική κάνουμε στο γιατί θέλει κάποιος να γυρίσει ή να μείνει.
    Απλά το σχόλιο πάει στο ότι κάποιοι λένε, δεν μου αρέσει εδώ που είμαι, μόνο επιστροφή στην ελλάδα μένει. Και δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά.
    Ούτε έχει να κάνει ότι όποιοι μένουν στην Α χώρα είναι στάνταρ χαρούμενοι.

    Θέλει ψάξιμο και δοκιμή λέω. Και καταλαβαίνω αυτό που λες για την ηλικία και τα άλλα. Αλλά πιστεύω 70% είναι mindset και 30% ηλικία, υποχρεώσεις κλπ. Έχω δει όλόκληρες οικογένειες ενωμένες να φεύγουν με μεγάλα παιδιά στο εξωτερικό και να τα πηγαίνουν καλά.
    Και άλλα ζευγάρια, με 1 μικρό παιδί και να σπάει η οικογένεια λόγω της συζύγου, γιατί προτιμάει να κάτσει στο σπίτι της με το παιδί, αντι να ξενιτευτεί.
    Δόξα το Θεό, όποιος μένει εξωτερικό και έχει ανοιχτά τα μάτια του, βλέπει πολλά. Άλλο ένα πλεονέκτημα όταν μένεις έξω, που θεωρώ ότι δεν βλέπεις εύκολα στην χώρα σου: καλές ή κακές εμπειρίες από ανθρώπους που δοκιμάζονται.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #1639
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δεν απάντησα προσωπικά αλλά μια οπτική που είναι πιο σφαιρική.

    Όπως τα λες είναι θέμα mindset γι'αυτό και έγραψα ψυχοσύνθεση και ότι η λογική δεν είναι η μόνη οπτική.

    Και τα άλλα που γράφεις είναι όλα σωστά αλλά για μένα η περίληψη είναι η ψυχοσύνθεση.

    Σε προσωπικό επίπεδο, έγραψα ήδη ότι είμαι στο δίπολο μπενελουξ/Ελλάδα.

    Να δώσω ένα παράδειγμα. Εγώ έχω βρεθεί στην Κύπρο για συνέντευξη και εχω φίλους εκεί. Σαν Έλληνας δεν βλέπω την διαφορά ώστε να ανταλλάξω την Ελλάδα με την Κύπρο. Από όσο γνωρίζω από φίλους στην νότια Ιταλία, το ίδιο χάλι και εκεί. Δεν αναφέρομαι σε φορολογία κτλ αλλά σε οργάνωση, παροχές, υπηρεσίες και το σημαντικότερο συμπεριφορά εργοδοτών ή μάνατζερ. Εγώ πχ δεν έφυγα από την Ελλάδα για τον καλύτερο μισθό. Μια χαρά ήμουν Ελλάδα. Έφυγα λόγω ΓΑΠ+Καστελόριζο και γιατί η αχάριστη ελληνική εργοδοσία αποφάσισε σε δύο μέρες ότι χρειάζονται άμεσες περικοπές. Είχα και άλλα θέματα με την ελληνική εργοδοσία και κάπου εκεί ξεχείλισε το ποτήρι.

    Σε αυτά τα πλαίσια λοιπόν, αν θέλω να δουλέψω για Έλληνα εργοδότη γιατί να έρθω στην Κύπρο για παράδειγμα με βάση αυτά που είδα και άκουσα. Αν είναι να είμαι remote, μπορώ και από την Ελλάδα και σε κάποιο βαθμό digital nomad. Στην σύγκριση προφανως αφαιρώ το οικονομικό που δεν ήταν και κριτήριο.

    Έχω και άλλα κριτήρια πιο προσωπικά αλλά δίνω ένα παράδειγμα, με βάση την προσωπική μου ζωή. Διάλεξα την Κύπρο γιατί την ξέρω και είναι ότι πιο παρεμφερές σε κοινωνία με την Ελλάδα και άρα θεωρητικά εναλλακτική.

    Αν ρωτήσεις ένα ξένο, μια χαρά θα τα βρει στην Ελλάδα. Όπως γράφεις αλλιώς τα βλέπεις από μέσα και αλλιώς από έξω.


    Μια άλλη τεράστια παράμετρος είναι αν η απόφαση είναι ατομική ή όχι. It takes 2 to rumble.

  5. #1640
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν απάντησα προσωπικά αλλά μια οπτική που είναι πιο σφαιρική.

    Όπως τα λες είναι θέμα mindset γι'αυτό και έγραψα ψυχοσύνθεση και ότι η λογική δεν είναι η μόνη οπτική.

    Και τα άλλα που γράφεις είναι όλα σωστά αλλά για μένα η περίληψη είναι η ψυχοσύνθεση.

    Σε προσωπικό επίπεδο, έγραψα ήδη ότι είμαι στο δίπολο μπενελουξ/Ελλάδα.

    Να δώσω ένα παράδειγμα. Εγώ έχω βρεθεί στην Κύπρο για συνέντευξη και εχω φίλους εκεί. Σαν Έλληνας δεν βλέπω την διαφορά ώστε να ανταλλάξω την Ελλάδα με την Κύπρο. Από όσο γνωρίζω από φίλους στην νότια Ιταλία, το ίδιο χάλι και εκεί. Δεν αναφέρομαι σε φορολογία κτλ αλλά σε οργάνωση, παροχές, υπηρεσίες και το σημαντικότερο συμπεριφορά εργοδοτών ή μάνατζερ. Εγώ πχ δεν έφυγα από την Ελλάδα για τον καλύτερο μισθό. Μια χαρά ήμουν Ελλάδα. Έφυγα λόγω ΓΑΠ+Καστελόριζο και γιατί η αχάριστη ελληνική εργοδοσία αποφάσισε σε δύο μέρες ότι χρειάζονται άμεσες περικοπές. Είχα και άλλα θέματα με την ελληνική εργοδοσία και κάπου εκεί ξεχείλισε το ποτήρι.

    Σε αυτά τα πλαίσια λοιπόν, αν θέλω να δουλέψω για Έλληνα εργοδότη γιατί να έρθω στην Κύπρο για παράδειγμα με βάση αυτά που είδα και άκουσα. Αν είναι να είμαι remote, μπορώ και από την Ελλάδα και σε κάποιο βαθμό digital nomad. Στην σύγκριση προφανως αφαιρώ το οικονομικό που δεν ήταν και κριτήριο.

    Έχω και άλλα κριτήρια πιο προσωπικά αλλά δίνω ένα παράδειγμα, με βάση την προσωπική μου ζωή. Διάλεξα την Κύπρο γιατί την ξέρω και είναι ότι πιο παρεμφερές σε κοινωνία με την Ελλάδα και άρα θεωρητικά εναλλακτική.

    Αν ρωτήσεις ένα ξένο, μια χαρά θα τα βρει στην Ελλάδα. Όπως γράφεις αλλιώς τα βλέπεις από μέσα και αλλιώς από έξω.


    Μια άλλη τεράστια παράμετρος είναι αν η απόφαση είναι ατομική ή όχι. It takes 2 to rumble.
    Είσαι τελείως λάθος για Κύπρο. Προφανώς οι πηγές σου έδωσαν λάθος πληροφορίες.
    Η Κύπρος στο εργασιακό κομμάτι δίνει δεκάδες καλύτερες ευκαιρείες στο οικονομικό και επαγγελματικό κομμάτι από Ελλάδα. Νομίζεις ξενιτεύτηκα εγώ και κράζω την Ελλάδα για να δουλεύω στην Κύπρο για Έλληνες αφεντικά;
    Έφυγα από Ελλάδα για να βρω καλύτερες εργασιακές συνθήκες και μισθό και πήγα στην Μάλτα. Το ίδιο έγινε και πήγα στην Κύπρο και έχω Ολλανδούς αφεντικά. Και μεθαύριο αν παίξει καλύτερη θέση, πάλι μόνο για ξένους θα δουλεύω.
    Οπότε όχι η Κύπρος δεν έχει στο εργασιακό κομμάτι σχέση με την Ελλάδα αν το ψάξεις. Συν ότι με τόσους ξένους τριγύρω, μπορείς άνετα να επιλέξεις να μην κάνεις καν παρέα με ντόπιους ή έλληνες και να μιλάς μόνο αγγλικά σαν να είσαι σε τελείως ξένη χώρα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #1641
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.663
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις αλλά είναι σπάνιες.
    Πρόσφατα γνωστός μου developer με σχετικά λίγα χρόνια προυπηρεσίας (από τα οποία 6 μήνες μόνο εξωτερικό) μπήκε σε ανερχόμενη online marketing εταιρεία με περίπου 2.500ευρώ καθαρά. Μιλάμε για εταιρεία με μεσημεριανό τσάμπα κάθε μέρα κι άλλες παροχές.
    Το θέμα δεν είναι ότι δεν υπάρχουν καλοπληρωμένες δουλειές στην Ελλάδα. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν στον τομέα μου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα γιατί πολλοί συνεχίζουν και συγκρίνουν την Ελλάδα μόνο με την χώρα που μένουν τώρα δεν το καταλαβαίνω. Λες και έχουν εξαντλήσει όλες τις άλλες χώρες που υπάρχουν.Δεν σου αρέσει όπου μένεις τώρα; Έ ψάξου να πας σε άλλη χώρα.
    Μη μπερδεύεις τα πράγματα. Άλλο το "δεν μου αρέσει εδώ που είμαι, ας γυρίσω στην Ελλάδα" και άλλο το "άσχετα με το αν μου αρέσει εδώ που είμαι ή αλλού, θέλω να γυρίσω στην Ελλάδα". Νομίζω ότι εδώ μιλάμε για τη δεύτερη περίπτωση.

  7. #1642
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά πιστεύω ότι όλα ξεκινούν και τελειώνουν από το γιατί τελικά κάποιος φεύγει από την Ελλάδα.
    Ειναι μόνο οικονομικό το θέμα; ειναι (και) ότι απορρίπτει τις συνθήκες ;

    Κοινώς, αν κάποιος βρίσκει μια δουλειά, με καλό (για αυτόν) μισθό και συνθήκες εργασίας όπως αυτός τις θεωρεί, θέλει να γυρίσει; Αν ναι, τότε δεν τίθεται θέμα.
    Αν δεν γουστάρει αυτό που λέμε χώρα, απλά δεν υπάρχει περίπτωση.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  8. #1643
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά πιστεύω ότι όλα ξεκινούν και τελειώνουν από το γιατί τελικά κάποιος φεύγει από την Ελλάδα.
    Ειναι μόνο οικονομικό το θέμα; ειναι (και) ότι απορρίπτει τις συνθήκες ;

    Κοινώς, αν κάποιος βρίσκει μια δουλειά, με καλό (για αυτόν) μισθό και συνθήκες εργασίας όπως αυτός τις θεωρεί, θέλει να γυρίσει; Αν ναι, τότε δεν τίθεται θέμα.
    Αν δεν γουστάρει αυτό που λέμε χώρα, απλά δεν υπάρχει περίπτωση.
    Νομίζω ότι το απλοποιείς. Η χώρα μας είναι πανέμορφη. Η πόλεις μας τραγωδία. Η κουλτούρα μας έχει τα καλά και τα αρνητικά της. Τα οικονομικά είναι τραγωδία με εξαιρέσεις. Ο επαγγελματικές σχέσεις είναι παράγωγο των κακων της κουλτούρας μας, όπως και το κράτος.

    Αν και δεν είναι απολύτως σωστή σαν αναλογία, είναι σαν το διαχωρισμό του άλλο να ζεις και άλλο να επισκεφτείς. Στο τελευταίο αρχίζεις να διαχωρίσεις στο θέμα δουλειά και οικονομικά.

  9. #1644
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι το απλοποιείς. Η χώρα μας είναι πανέμορφη. Η πόλεις μας τραγωδία. Η κουλτούρα μας έχει τα καλά και τα αρνητικά της. Τα οικονομικά είναι τραγωδία με εξαιρέσεις. Ο επαγγελματικές σχέσεις είναι παράγωγο των κακων της κουλτούρας μας, όπως και το κράτος.

    Αν και δεν είναι απολύτως σωστή σαν αναλογία, είναι σαν το διαχωρισμό του άλλο να ζεις και άλλο να επισκεφτείς. Στο τελευταίο αρχίζεις να διαχωρίσεις στο θέμα δουλειά και οικονομικά.
    Ξέρεις τι γίνεται;
    Ο καθένας , μηδενός εξαιρουμένου ,μπορεί να κρίνει μόνο με βάση προσωπικές εμπειρίες.
    Για παράδειγμα:
    Σε ότι με αφορά και έχοντας βγει έξω, διαφωνώ σε αυτό που λες για το ότι οι πόλεις μας ειναι τραγωδία. Ακόμα και για την Αθήνα,όπως σε όλες τις μεγαλουπόλεις στον πλανήτη,εξαρτάται για που μιλας.
    Φυσικά υπάρχουν καλύτερα, φυσικά υπάρχουν χειρότερα.
    Συμφωνώ για τη κουλτούρα. Εχουμε καλα , όπως και κακά, έχω δει καλύτερα, όμως και (πολύ μα πολύ) χειρότερα.
    Σε ότι αφορά τα οικονομικά,προφανώς έχουμε πρόβλημα, υπάρχουν και εξαιρέσεις, προσωπικά αποτελω (σχετικά) μια από αυτές.
    Το πρόβλημα που σίγουρα έχει η χώρα είναι σε γενικότερη φάση το συνταξιοδοτικό και αυτό έχει προκύψει από τη λογική του ρουσφετιού. Δεν νομίζω να χρειάζεται εξήγηση το τι εννοώ σε αυτό.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #1645
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.663
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις τι γίνεται;
    Ο καθένας , μηδενός εξαιρουμένου ,μπορεί να κρίνει μόνο με βάση προσωπικές εμπειρίες.
    Για παράδειγμα:
    Σε ότι με αφορά και έχοντας βγει έξω, διαφωνώ σε αυτό που λες για το ότι οι πόλεις μας ειναι τραγωδία. Ακόμα και για την Αθήνα,όπως σε όλες τις μεγαλουπόλεις στον πλανήτη,εξαρτάται για που μιλας.
    Φυσικά υπάρχουν καλύτερα, φυσικά υπάρχουν χειρότερα.
    Συμφωνώ για τη κουλτούρα. Εχουμε καλα , όπως και κακά, έχω δει καλύτερα, όμως και (πολύ μα πολύ) χειρότερα.
    Σε ότι αφορά τα οικονομικά,προφανώς έχουμε πρόβλημα, υπάρχουν και εξαιρέσεις, προσωπικά αποτελω (σχετικά) μια από αυτές.
    Το πρόβλημα που σίγουρα έχει η χώρα είναι σε γενικότερη φάση το συνταξιοδοτικό και αυτό έχει προκύψει από τη λογική του ρουσφετιού. Δεν νομίζω να χρειάζεται εξήγηση το τι εννοώ σε αυτό.
    Η Αθήνα είναι η ασχημότερη πρωτεύουσα που έχω πάει. Εκτός από το τουριστικό κέντρο, η υπόλοιπη πόλη δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ. Οπουδήποτε αλλού έχω πάει, βόλτα σε τυχαίες γειτονιές είναι ωραία. Στην Αθήνα που θα πας ως τουρίστας; Κυψέλη; Να δεις τι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsigarid : 26-11-20 στις 18:49.

  11. #1646
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Αθήνα είναι η ασχημότερη πρωτεύουσα που έχω πάει. Εκτός από το τουριστικό κέντρο, η υπόλοιπη πόλη δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ. Οπουδήποτε αλλού έχω πάει, βόλτα σε τυχαίες γειτονιές είναι ωραία. Στην Αθήνα που θα πας ως τουρίστας; Κυψέλη; Να δεις τι;
    +1

  12. #1647
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις τι γίνεται;
    Ο καθένας , μηδενός εξαιρουμένου ,μπορεί να κρίνει μόνο με βάση προσωπικές εμπειρίες.
    ...
    Και οι προσωπικές μου απόψεις ήταν παραδείγματα στο break down.

    Επίσης για τις πόλεις υπάρχει διαφορά μεταξύ λειτουργικότητας και ομορφιάς, όπως επίσης και πως την εκτίμας σαν κάτοικος και σαν επισκέπτης.

  13. #1648
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Αθήνα είναι η ασχημότερη πρωτεύουσα που έχω πάει. Εκτός από το τουριστικό κέντρο, η υπόλοιπη πόλη δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ. Οπουδήποτε αλλού έχω πάει, βόλτα σε τυχαίες γειτονιές είναι ωραία. Στην Αθήνα που θα πας ως τουρίστας; Κυψέλη; Να δεις τι;
    Θα σου κάνει εντύπωση πόσοι τουρίστες έρχονται στην Αθήνα για την ασχήμια της, εντός και εκτός εισαγωγικών.


  14. #1649
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Αθήνα είναι η ασχημότερη πρωτεύουσα που έχω πάει. Εκτός από το τουριστικό κέντρο, η υπόλοιπη πόλη δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ. Οπουδήποτε αλλού έχω πάει, βόλτα σε τυχαίες γειτονιές είναι ωραία. Στην Αθήνα που θα πας ως τουρίστας; Κυψέλη; Να δεις τι;
    Δεν πιστεύω ότι είναι μόνο η Αθήνα έτσι μάπα. Απλά λόγω μεγέθους έχει τεράστιες περιοχές μακρυά από θάλασσα και θαμμένες στο τσιμέντο.

    Αν πας πχ Πάτρα, τα ίδια άσχημα χάλια είναι. Απλά λόγω μεγέθους, το λίγο πιο όμορφο μέρος είναι κοντά. Με αυτή την έννοια, η ευρύτερη περιοχή της Αθήνας είναι τραγωδία στα μάτια μου. Η ίδια η Αθήνα (ο Δήμος αν θες) δεν είναι τόσο τραγωδία καθώς έχει πολλά σημεία καλά λόγω των αρχαιολογικών χώρων, των κλασικών κτιρίων αλλά και της βουλής. Μόλις όμως αρχίσεις να απομακρύνεσαι αρχίζει το δράμα.

    Πάντως αυτό το στυλ τσιμέντου και πολυκατοικίας είναι πολύ αναγνωρίσιμο όταν δείχνουν το gyro (ποδηλατικό αγώνα της Ιταλίας) και είναι στην νότια πλευρά.

    Δεν είχα βρεθεί Αθήνα και Πάτρα για 5 χρόνια. Αν και δεν θεωρώ τις πόλεις του Βελγίου όμορφες (ειδικά οι Βρυξέλλες ίσως να είναι το χειρότερο μέρος στον κόσμο), αυτό το στυλ δόμησης είναι πολύ ζορικο. Προσωπικά μου αρέσουν οι σύγχρονες πολυκατοικίες γιατί τα μεγάλα μπαλκόνια δίνουν αέρα αλλά αυτές οι παλιές κατασκευές αποπνέουν παντελή έλλειψη γούστου και βρωμιάς. Βάλε και την πραγματική βρώμα στον δρόμο, τον όλο χαμό από θόρυβο και το κάθε τι παρατημένο ακανόνιστα και για μένα όταν βρεθείς σε μια γειτονιά όπως Καλλιθέα, Κουκάκι, Αμπελόκηπους, Κολωνάκι είναι πραγματικά σαν ζούγκλα αλλά χωρίς πράσινο. Όταν είχα πάει στο Bangalore είχα αισθανθεί το ίδιο πράγμα με την διαφορά ότι εκεί τα πράγματα είναι πιο τραγικά.

    Αναρωτιέμαι πώς αισθάνεται ένας τουρίστας την Αθήνα εκτός των αρχαιολογικών χώρων. Πάει πχ να ανέβει στον Λυκαβηττό.

  15. #1650
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Αθήνα είναι η ασχημότερη πρωτεύουσα που έχω πάει. Εκτός από το τουριστικό κέντρο, η υπόλοιπη πόλη δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ. Οπουδήποτε αλλού έχω πάει, βόλτα σε τυχαίες γειτονιές είναι ωραία. Στην Αθήνα που θα πας ως τουρίστας; Κυψέλη; Να δεις τι;
    Για κατέβα παραλία ..

    Και για όσους αγαπάνε τα βουνά, Βύρωνας, Πεντέλη σχετικά ψηλά είναι αριστούργημα.

    Για μένα όλες οι βόρειες πόλεις είναι κακάσχημες για να μείνεις (έχω μείνει 2 χρόνια Παρίσι ξέρω και το Λονδίνο πολύ καλά)
    Για την μούτζα (συννεφιά) και την βροχή. Από την ώρα που θα ξυπνήσεις μέχρι την ώρα που θα κοιμηθείς είσαι με αναμμένη λάμπα. Ουστ ..

    ΥΓ
    Και η Θεσσαλονίκη είναι άσχημη καθότι βόρεια. (έχει και άλλα προβλήματα )
    Ενώ η Κρήτη, ειδικά η νότια, αχ αχ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 26-11-20 στις 20:08.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 110 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 90100105108109110111112115120130 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας