Σελ. 81 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 61717679808182838691101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.201-1.215 από 1985
  1. #1201
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κύπρο.
    2 μήνες υποχρεωτική παραμονή και τέλος!
    Και αφήστε τους άλλους να κουρεύονται!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να φορολογηθεί στην Ελλάδα, ένας μόνιμος κάτοικος εξωτερικού;
    Μηδενική δήλωση στην Ελλάδα και φορολογία μόνο στην χώρα που είσαι επίσημα φορολογικός κάτοικος.
    Mε 2 μήνες παραμονή στην Κύπρο δεν αναγνωρίζεσαι σαν κάτοικος εξωτερικού από την Ελλάδα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #1202
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Αν κάποιος στην πραγματικότητα μένει μόνιμα στην Ελλάδα (δηλαδή τις περισσότερες μέρες του χρόνου είναι στην Ελλάδα) αλλά επίσημα δε μένει μόνιμα στην Ελλάδα (διατηρεί την ιδιότητα μόνιμου κατοίκου εξωτερικού), μπορεί να πάει στο ΕΣΥ για μακροπρόθεσμη θεραπεία ή εξετάσεις υγείας;
    Από όσο ξέρω, εγώ ως κάτοικος Γερμανίας όταν είμαι στην Ελλάδα έχω κάλυψη μόνο για έκτακτα περιστατικά ως επισκέπτης (πχ ατύχημα, ασθένεια), αλλά μετά την αρχική περίθαλψη θα πρέπει να γυρίσω στη Γερμανία για κάτι πιο μόνιμο.

  3. #1203
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος στην πραγματικότητα μένει μόνιμα στην Ελλάδα (δηλαδή τις περισσότερες μέρες του χρόνου είναι στην Ελλάδα) αλλά επίσημα δε μένει μόνιμα στην Ελλάδα (διατηρεί την ιδιότητα μόνιμου κατοίκου εξωτερικού), μπορεί να πάει στο ΕΣΥ για μακροπρόθεσμη θεραπεία ή εξετάσεις υγείας;
    Από όσο ξέρω, εγώ ως κάτοικος Γερμανίας όταν είμαι στην Ελλάδα έχω κάλυψη μόνο για έκτακτα περιστατικά ως επισκέπτης (πχ ατύχημα, ασθένεια), αλλά μετά την αρχική περίθαλψη θα πρέπει να γυρίσω στη Γερμανία για κάτι πιο μόνιμο.
    Ακριβώς έτσι.

    Από την κόρη μου κάτοικο Ολλανδίας.
    Μπορείς να τα κάνεις και στην Ελλάδα, αλλά πληρώνεις.

    Είμαστε όμως πολύ καλύτερα από τους Ολλανδούς.
    Διαπιστωμένο και από Γαλλίδα κάτοικο Ολλανδίας που αναγκάστηκε να γυρίσει Γαλλία για να νοσηλευτεί.
    Δεν γνωρίζω πως είναι τα πράγματα στην Γερμανία.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #1204
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Καταλαβα. Αραγε ποιοι παραγοντες καθοριζουν αν θα αυξηθουν ή μειωθουν οι μισθοι; Αποφασιζετε αυθαιρετα απο τον εργοδοτη ή απο καποιο νομο; Ξερω οτι ο κατωτατος βασικος παει βαση νομου.
    Αν οι μισθοι φτασουν τα επιπεδα προ 2008 νομιζω αρκετοι θα ηταν αυτοι που θα γυρισαν πισω.

  5. #1205
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβα. Αραγε ποιοι παραγοντες καθοριζουν αν θα αυξηθουν ή μειωθουν οι μισθοι; Αποφασιζετε αυθαιρετα απο τον εργοδοτη ή απο καποιο νομο; Ξερω οτι ο κατωτατος βασικος παει βαση νομου.
    Αν οι μισθοι φτασουν τα επιπεδα προ 2008 νομιζω αρκετοι θα ηταν αυτοι που θα γυρισαν πισω.
    Και οι μισθοί να ήταν προ-2008, και η εφορία (που είναι ακόμα μεγαλύτερο εμπόδιο), οι περισσότεροι που γνωρίζω κι εμού συμπεριλαμβανομένου δε θα γύριζαν ούτε γι αστείο. Δεν ήταν όλα ρόδινα πριν το 2008.

    Οι παθογένειες είναι όλες (μα όλες) στη θέση τους.

  6. #1206
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    φρέσκο φρέσκο από συνομιλία μου με συνάδελφο στο λινκεδινιο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  λινκεδιν.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  23,9 KB 
ID: 208657

  7. #1207
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εργαζομαι Αγγλια εδω και 10 χρονια. Πριν λιγους μηνες ετσι για δοκιμη εστειλα καποια βιογραφικα σε 3 εταιριες πανω στον τομεα μου στην Αθηνα. Οι 2 απο αυτες με καλεσαν για συνεντευξη. Οταν ηρθε η στιγμη για τα μισθολογικα με ρωτησαν ποσα ζηταω για τη θεση. Ξερω οτι δεν μπορω να εχω τον ιδιο μισθο με Αγγλια και ετσι τους ειπα βαση της εμπειριας μου και τη τεχνογνωσια που μπορω να προσφερω το λιγοτερο που μπορω να διαπραγματευτω ειναι 1800 ευρω. Οι ανθρωποι εδειξαν κατανοηση και μου ειπαν οτι δεν ζηταω κατι παραλογο αλλα για τα οικονομικα δεδομενα στην χωρα μας η εταιρια μπορει να μου προσφερει 1000 ευρω "περιπου" και οτι αυτος ο μισθος θεωρειται απο τους υψηλους. Τους ευχαριστησα και συνεχισα τις διακοπες στην Αθηνα μεχρι να γυρισω πισω. Στη δευτερη εταιρια αφου ειδα τι παιζει απο το warm up εθιξα το θεμα του μισθου και τους ξεκαθαρισα οτι δεν ενδιαφερομαι για τη θεση αν ο μισθος ειναι κατω απο 1800 ευρω. Μου ειπαν οτι καταλβαινουν αλλα το μονο που μπορουσαν να μου προσφερουν ηταν 680 ευρω! Oυαου, το 2007 με ελαχιστα χρονια προυπηρεσια επαιρνα 1400+, χωρις μεταπτυχιακο κτλ...

    Αν ειναι ετσι τα πραγματα γενικα και δεν επεσα σε περιπτωση τοτε η επιστροφη στην πατριδα δεν παιζει σαν σεναριο αν δεν αλλαξουν οι μισθοι οση αναπτυξη και να ερθει. Αυτα τα εγραψα σε ενα αλλο τοπικ αλλα δεν ειδα ανταποκριση, μαλλον τα εγραψα σε λαθος τοπικ. Τωρα με τη νεα κυβερνηση εχει αλλαξει καπως το μισθολογικο; Τι πιστευετε θα παραμεινει ετσι ή στο μελλον οι μισθοι θα αυξηθουν;
    Δεν ξέρω πόσο μεγάλες ή μικρές ήταν αυτές οι εταιρίες και τι εμπειρία έχεις ακριβώς αλλά επειδή έχω φίλους που το ψάχνουν ή έχουν ήδη γυρίσει, έχω καταλάβει ότι ένας μισθός κοντά σε αυτά που ζητούσες δεν είναι εκτός πραγματικότητας. Και για πιο μεγάλες εταιρίες μπορεί να είναι και πιο πάνω. Όπως ένα παιδί που γνώρισα πρόσφατα από την εταιρία μου σε training που δουλεύει στο γραφείο της Αθήνας και μου είπε αρκετά μεγαλύτερο ποσό.

    Πάντως αυτό που λένε οι υπόλοιποι για τις συνθήκες είναι μεγάλη αλήθεια και για μένα προσωπικά ένας λόγος που δεν θα το σκεφτόμουν.

  8. #1208
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    φρέσκο φρέσκο από συνομιλία μου με συνάδελφο στο λινκεδινιο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  λινκεδιν.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  23,9 KB 
ID: 208657

  9. #1209
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Σαν παθών με πολλά προβλήματα υγείας στο Βέλγιο και αρκετά στην Ελλάδα παλαιότερα να πω ότι στο Βέλγιο ο τεχνικός εξοπλισμός και δωμάτια είναι εξαιρετικός αλλά το ανθρώπινο δυναμικό πάσχει. Δεν λέω ότι είναι ανίκανοι αλλά σίγουρα δεν αντιλαμβάνονται τον ανθρώπινο παράγοντα. Στην Ελλάδα δεν είχα αισθανθεί έτσι αλλά η διαφορά είναι ότι στην Ελλάδα συνήθως πας συστημένος ενώ στο Βέλγιο παω σαν το πρόβατο.

    - - - Updated - - -

    Φίλος δουλεύει στην Ελλάδα στην πληροφορική στα 1500 καθαρά. Άλλος φίλος από Βέλγιο κοίταξε για δουλειά στην Ελλάδα. Το πρόβλημα είναι η τεράστια έλλειψη επαγγελματισμού και οι παράλογες προσδοκίες στην "παραγωγικότητα". Οι μισθοί είναι χαμηλότεροι αλλά και το κόστος ζωής επίσης.

    Σε αυτό το σημείο να πω ότι ειδικά στο Βέλγιο που το ξέρω καλά υπάρχει τεράστια έλλειψη επαγγελματισμού στην διαδικασία της πρόσληψης αλλά και πολλά λαμόγια και πολύ ασχετιλα που πληρώνεται πολλά λεφτά. Σύνολικα οι μάνατζερ δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα. Η μεγάλη διαφορά με την Ελλάδα είναι ότι στα προσχήματα είναι καλύτερα. Έχω ακούσει και και ελληναραδες στο Βέλγιο σε μικρές εταιρείες να κλαίς.

  10. #1210
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβα. Αραγε ποιοι παραγοντες καθοριζουν αν θα αυξηθουν ή μειωθουν οι μισθοι; Αποφασιζετε αυθαιρετα απο τον εργοδοτη ή απο καποιο νομο; Ξερω οτι ο κατωτατος βασικος παει βαση νομου.
    Αν οι μισθοι φτασουν τα επιπεδα προ 2008 νομιζω αρκετοι θα ηταν αυτοι που θα γυρισαν πισω.
    Μακροοικονομία...αυτά δεν αλλάζουν από την μία στιγμή στην άλλη

    Μείωση ανεργίας κάτω του 10%, ανάπτυξη πέραν του 4,5% και τα λέμε λογικά σε 7-8 χρόνια για να φτάσουμε το 2008
    Προσωπικά τα βρίσκω ανέφικτα τα νούμερα που γράφω, αλλά αφού ρωτάς είπα να απαντήσω

    πάνω από 10% ανεργία και κάτω από 4% ανάπτυξη τα λέμε σε πάνω από 10 χρόνια
    Δυστυχώς...

  11. #1211
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακροοικονομία...αυτά δεν αλλάζουν από την μία στιγμή στην άλλη

    Μείωση ανεργίας κάτω του 10%, ανάπτυξη πέραν του 4,5% και τα λέμε λογικά σε 7-8 χρόνια για να φτάσουμε το 2008
    Προσωπικά τα βρίσκω ανέφικτα τα νούμερα που γράφω, αλλά αφού ρωτάς είπα να απαντήσω

    πάνω από 10% ανεργία και κάτω από 4% ανάπτυξη τα λέμε σε πάνω από 10 χρόνια
    Δυστυχώς...
    Μακροοικονομία και πράσσειν άλογα ..

    Είτε με τους Γερμανούς (=λιτότητα), είτε με τους Γάλλους (= neoliberalism), εφαρμόζεται φτωχοποίηση της EU
    Προφανώς για τους πολίτες, όχι για τους διοικούντες.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #1212
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό το σημείο να πω ότι ειδικά στο Βέλγιο που το ξέρω καλά υπάρχει τεράστια έλλειψη επαγγελματισμού στην διαδικασία της πρόσληψης αλλά και πολλά λαμόγια και πολύ ασχετιλα που πληρώνεται πολλά λεφτά. Σύνολικα οι μάνατζερ δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα. Η μεγάλη διαφορά με την Ελλάδα είναι ότι στα προσχήματα είναι καλύτερα.
    Ακριβώς αυτό, πλην της λαμογιάς, θα μπορούσα να πω για το UK.

  13. #1213
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακροοικονομία και πράσσειν άλογα ..

    Είτε με τους Γερμανούς (=λιτότητα), είτε με τους Γάλλους (= neoliberalism), εφαρμόζεται φτωχοποίηση της EU
    Προφανώς για τους πολίτες, όχι για τους διοικούντες.
    Αν δεν γίνει κάποιο μπαμ και αν η ΕΚΤ συνεχίσει να κόβει χρήμα μπας και πληθωριστεί (επιτέλους) το ευρώ, δεν αποκλείω εμείς να έχουμε ανάπτυξη ~3% και οι υπόλοιποι να είναι στο +-1% για καμιά 5ετία ακόμα.
    Τώρα όποιος περιμένει την Ελλάδα να γίνει Κύπρος για να επιστρέψει, μάλλον είναι καιρός να επιστρέψει το διαβατήριο του και να ψάξει για άλλο.

    Δεν είναι ανέφικτο να βρεις καλό μισθό σε περίοδο ανάπτυξης και ενώ όοοολοι οι εργοδότες γκρινιάζουν ότι το εργατικό δυναμικό δεν έχει επαρκή skills. Αλλά δεν γίνεται να ζητάς και 2χίλαρο από μπατίρηδες.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #1214
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Καλά, ξεχάστε άνοδο μισθών για κάμποσα χρόνια ακόμη σε περιβάλλον αρνητικών επιτοκίων με ισχνό πληθωρισμό ή αποπληθωρισμό, με ληξιπρόθεσμα χρέη στη Στρατόσφαιρα, και ένα Ασφαλιστικό που συνέχεια αναμορφώνεται επι τα χείρω και λόγω μετανάστευσης και λόγω υπογεννητικότητας.

    Καλά για τη φορολογία δεν το συζητάω, η έμμεση θα παραμένει στο ίδιο επίπεδο για πολλά χρόνια. Σιγά μη μειώσουν τον ΕΦΚ και το ΦΠΑ στα καύσιμα.

  15. #1215
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακροοικονομία και πράσσειν άλογα ..

    Είτε με τους Γερμανούς (=λιτότητα), είτε με τους Γάλλους (= neoliberalism), εφαρμόζεται φτωχοποίηση της EU
    Προφανώς για τους πολίτες, όχι για τους διοικούντες.
    Αγαπητέ η μακροοικονομία είναι επιστήμη και είναι αρκετά σαφής ως προς συγκεκριμένες καταστάσεις. Άνοδος των μισθών έρχεται με μείωση ανεργίας και ανάπτυξη.
    Εσύ φυσικά μπορείς να την θεωρείς πράσσειν άλογα...

Σελ. 81 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 61717679808182838691101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας