Σελ. 102 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102103104107112122 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.516-1.530 από 1985
  1. #1516
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και πώς αποδεικνυεται αυτό το "90 συνεχόμενες μέρες στην Ελλάδα" ρε παιδια; αφού στη ζωνη Σενγκεν είμαστε και στην Ελλάδα δε γράφεσαι στο Δήμο. Ποιος ελέγχει τί; συνάδελφος ΗΜΜΥ έφυγε από Ολλανδια για τον Αλμυρο Βόλου για telecommuting (εχει καταγωγή από εκει) και πηγαινει Ολλανδια 2 φορές το μηνα (κάθε δεύτερη Τετάρτη, συνήθως). Αυτό έγινε πριν 4 χρόνια. Κανείς δεν τον έχει πάρει χαμπάρι. Δηλώνει φιλοξενουμενος σε σπίτι φίλου στο Δήμου Αϊντχοφεν και αντε γεια. Κανει 9 στις 10 εργασιμες μερες telecommuting και πληρωνει 2 πηγαινε-ελα εισιτηρια το μηνα για Ολλανδια , που ειναι το ~1/5 του ενοικιου που έδινε στην Ολλανδια (στον Αλμυρό εχει σπιτι ιδιόκτητο). Εχει και μια ιδιωτικη ασφάλιση υγείας στην Ελλάδα και γεια σας.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  2. #1517
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Αεροπορικά εισιτήρια.

    Και από την εμπειρία μου, τα κοιτάνε κανονικότατα.

    Μέχρι και από τις αγορές μέσω κάρτας, αναλήψεις ATM κτλ.

  3. #1518
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η ελληνικη εφορια όλα αυτα; από πότε;
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  4. #1519
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ελληνικη εφορια όλα αυτα; από πότε;
    Εδω και πολλά χρόνια

  5. #1520
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.710
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που δηλώνει έδρα της επιχείρησης.
    Υπάρχει παράδειγμα που Ελληνάρες άνοιξαν επιχείρηση στην Εσθονία και μένανε Ελλάδα.
    Τους τσιμπήσανε και ησυχάσανε.

    Αλλά και άλλη επιχείρηση να ήτανε, αφού μένουνε Ελλάδα πάνω από 90 μέρες πρέπει να πληρώσουν εδώ εφορία.
    Ισχύουν πάντα τα περι 2πλης φορολογιας, αν οι χώρες έχουνε συμβάσεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πώς αποδεικνυεται αυτό το "90 συνεχόμενες μέρες στην Ελλάδα" ρε παιδια; αφού στη ζωνη Σενγκεν είμαστε και στην Ελλάδα δε γράφεσαι στο Δήμο. Ποιος ελέγχει τί; συνάδελφος ΗΜΜΥ έφυγε από Ολλανδια για τον Αλμυρο Βόλου για telecommuting (εχει καταγωγή από εκει) και πηγαινει Ολλανδια 2 φορές το μηνα (κάθε δεύτερη Τετάρτη, συνήθως). Αυτό έγινε πριν 4 χρόνια. Κανείς δεν τον έχει πάρει χαμπάρι. Δηλώνει φιλοξενουμενος σε σπίτι φίλου στο Δήμου Αϊντχοφεν και αντε γεια. Κανει 9 στις 10 εργασιμες μερες telecommuting και πληρωνει 2 πηγαινε-ελα εισιτηρια το μηνα για Ολλανδια , που ειναι το ~1/5 του ενοικιου που έδινε στην Ολλανδια (στον Αλμυρό εχει σπιτι ιδιόκτητο). Εχει και μια ιδιωτικη ασφάλιση υγείας στην Ελλάδα και γεια σας.
    Μιλάμε για το νόμιμο.
    Και μαύρα μπορείς να δουλεύεις για χρόνια αρκεί να μην σε τσιμπήσουνε.
    Μην ξεχνάς ότι οι φορολογικές αρχές στην Ευρώπη πλέον συνεργάζονται.

    Για να βγεί η κόρη μου κάτοικος εξωτερικού, η ελληνική εφορία ζήτησε διεύθυνση στο Αμστερνταμ και αριθμό BSN (αν τον λέω καλά)

    Ο φίλος σου πηγαινοέρχεται Ολλανδία, είναι νόμιμος

    Λογιστής φίλου τον συμβούλεψε να κρατάει τα πάντα, αποδείξεις από εστιατόρια, γήπεδο τέννις κλπ σε περίπτωση που τον καλέσει η Ισπανική εφορία.
    Μένοντας και δουλεύοντας εκτός Ισπανίας και ΕΕ, η φορολογία του ήταν 27%. Αν έμενε στην Ισπανία και δούλευε εκτός ΕΕ η φορολογία πετούσε στο 42%
    Η οικογένεια έμενε Ισπανία και έπρεπε να τους στέλνει λεφτά. Που τα βρήκες οεο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 15-07-20 στις 19:35.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #1521
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ίσως δεν τα γραψα καλά και τα κατάλαβε σωστά μόνο ο πάνσοφος dimitri_ns .


    Ο συνάδελφος αυτός ειχε φύγει από Ελλάδα το 2010, από τους πρώτους νεομετανάστες του πρώτου κύματος (από τα 4-5 κύματα συνολικά) των "Μνημονίων". Εκατσε Ολλανδια ~6 χρόνια, μεχρι το 2016. Από την πρώτη χρονια που μπορούσε (το 2011, φανταζομαι) δηλωθηκε μόνιμος κάτοικος εξωτερικου κανονικά, με όλη τη χαρτουρα και τις αδειες διαμονής και το ενοικιαστήριο και τα αεροπορικά εισιτηρια και τα πάντα όλα, πάει αυτό. Το 2016 βαρεθηκε την Ολλανδία (και πολύ άντεξε ο άνθρωπος ) και γυρισε Ελλάδα, χωρίς να αλλάξει ο ίδιος κάτι φορολογικά ούτε στην Ολλανδια ούτε στην Ελλάδα. Απλά δηλώθηκε ως φιλοξενουμενος σε σπίτι φίλου του στο Αϊντχόφεν, επειδή ξενοίκιασε το δικό του. Και μου λέτε ότι σε τέτοια περίπτωση, η εφορια θα κάνει τί; θα διασταυρώσει αεροπορικα εισιτηρια, διελευσεις στους συνοριακούς σταθμους στα βόρεια σύνορα και εισιτηρια πλοιου προς Ιταλια; ούτε 1 στο 1.000.000 δεν παιζει αυτό. Κρατας φορολογία Ολλανδιας, κάνεις μια ιδιωτική ασφάλιση υγειας στην Ελλάδα με μερικές δεκάδες ευρώ το μηνα και είσαι εντελώς αόρατος στα ραντάρ της εφορίας και των ασφαλιστικών ταμείων.

    (πράγματι, δεν είναι νόμιμο, πιθανοτατα δεν είναι καν νομότυπο, αλλά η πιθανοτητα να σε ανακαλύψουν ειναι πρακτικά μηδέν)
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  7. #1522
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.710
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως δεν τα γραψα καλά και τα κατάλαβε σωστά μόνο ο πάνσοφος dimitri_ns .


    Ο συνάδελφος αυτός ειχε φύγει από Ελλάδα το 2010, από τους πρώτους νεομετανάστες του πρώτου κύματος (από τα 4-5 κύματα συνολικά) των "Μνημονίων". Εκατσε Ολλανδια ~6 χρόνια, μεχρι το 2016. Από την πρώτη χρονια που μπορούσε (το 2011, φανταζομαι) δηλωθηκε μόνιμος κάτοικος εξωτερικου κανονικά, με όλη τη χαρτουρα και τις αδειες διαμονής και το ενοικιαστήριο και τα αεροπορικά εισιτηρια και τα πάντα όλα, πάει αυτό. Το 2016 βαρεθηκε την Ολλανδία (και πολύ άντεξε ο άνθρωπος ) και γυρισε Ελλάδα, χωρίς να αλλάξει ο ίδιος κάτι φορολογικά ούτε στην Ολλανδια ούτε στην Ελλάδα. Απλά δηλώθηκε ως φιλοξενουμενος σε σπίτι φίλου του στο Αϊντχόφεν, επειδή ξενοίκιασε το δικό του. Και μου λέτε ότι σε τέτοια περίπτωση, η εφορια θα κάνει τί; θα διασταυρώσει αεροπορικα εισιτηρια, διελευσεις στους συνοριακούς σταθμους στα βόρεια σύνορα και εισιτηρια πλοιου προς Ιταλια; ούτε 1 στο 1.000.000 δεν παιζει αυτό. Κρατας φορολογία Ολλανδιας, κάνεις μια ιδιωτική ασφάλιση υγειας στην Ελλάδα με μερικές δεκάδες ευρώ το μηνα και είσαι εντελώς αόρατος στα ραντάρ της εφορίας και των ασφαλιστικών ταμείων.

    (πράγματι, δεν είναι νόμιμο, πιθανοτατα δεν είναι καν νομότυπο, αλλά η πιθανοτητα να σε ανακαλύψουν ειναι πρακτικά μηδέν)
    Πάνσοφος και βάλε..

    Να στο χαλάσω λίγο.
    Εστω ότι η Ελληνική εφορία είναι ακόμα ανοργάνωτη.
    Η Ολλανδική ?

    Του έχει ζητηθεί από τους Ολλανδούς να δηλώσει το παγκόσμιο εισόδημά του ? Μάλλον όχι, είναι έξυπνοι οι Ολλανδοί, δεν βλέπουν πολύ χρήμα, τον αφήνουν ακόμα.

    Με λίγα λόγια
    Το σπίτι στον Αλμυρό το δηλώνει στους Ολλανδούς ?
    Οχι υποχρεωτικά για να τον φορολογήσουν, αλλά για να του κόψουν κάποια επιδόματα.

    Για να κάνει ένα σκανάρισμα και η Ελλήνική εφορία στο ποιοί Ελληνες πληρώνουν υψηλή ιδιωτική ασφάλιση και από πότε, και τα ξαναλέμε.

    Το θέμα με όλους αυτούς που προσπαθούν να μαζέψουν χρήμα (τελωνειακούς, εφοριακούς κλπ) δεν είναι το αν μπορούν αλλά το αν θέλουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 16-07-20 στις 06:46.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #1523
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω γιατί σας φαίνονται όλα τόσο επιστημονικ'α και δυσκολα.

    Εδώ στην Κύπρο, οι Νομάδες έχουν 60 μέρες υποχρεωτική παραμονή. Όχι μόνο οι Νομάδες, αλλά όλοι οι ξένοι που θέλουν να δεχτούν τα φορολογικά προνόμια του νησιού.
    Πέρα από την μόνιμη διεύθυνση, χρειάζεται και ένα utility bill στο όνομα τους και μετά εισητήρια αεροπλάνου, αποδείξεις κλπ
    Το τηρούν από ότι βλέπω, δεν είναι και τόσο δύσκολο να κάτσεις 2 μήνες στο νησί.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #1524
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.710
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω γιατί σας φαίνονται όλα τόσο επιστημονικ'α και δυσκολα.

    Εδώ στην Κύπρο, οι Νομάδες έχουν 60 μέρες υποχρεωτική παραμονή. Όχι μόνο οι Νομάδες, αλλά όλοι οι ξένοι που θέλουν να δεχτούν τα φορολογικά προνόμια του νησιού.
    Πέρα από την μόνιμη διεύθυνση, χρειάζεται και ένα utility bill στο όνομα τους και μετά εισητήρια αεροπλάνου, αποδείξεις κλπ
    Το τηρούν από ότι βλέπω, δεν είναι και τόσο δύσκολο να κάτσεις 2 μήνες στο νησί.
    Ακριβώς επειδή υπάρχουν χώρες σαν την Κύπρο που προσφέρουν φορολογικές ελαφρύνσεις (κάτι σαν φορολογικός παράδεισος και ξέπλυμμα χρημάτων, κάτι που η Κύπρος πρόσφερε πριν την ένταξή της στην ΕΕ, γι αυτό και τόσες Ρώσσικες καταθέσεις), οι άλλες χώρες που χάνουν από την συμπεριφορά της Κύπρου προσπαθούν να κρατήσουν τα λεφτά μέσα στην χώρα τους.

    Κάτι που συνέβαινε παλιότερα και έχει σταματήσει, Ελληνες ανοίγανε Κυπριακή επιχείρηση, είχανε και Ελληνική, και η Ελληνική αγόραζε από την Κυπριακή (Τριγωνικές πωλήσεις το λένε).
    Η κυπριακή πούλαγε ακριβά στην Ελληνική, η Κυπριακή είχε κέρδη με χαμηλή φορολογία και η Ελληνική χασούρα, 0 φορολογία, μια χαρά περνούσαμε.
    Η Κυπριακή ήταν μία εταιρεία με έδρα ένα γραφείο Κύπριων δικηγόρων.

    Οταν πρωτοσφίξανε τα πράγματα, αποκτήσανε και φυσική έδρα, νοικιάζανε ένα διαμέρισμα χωρίς να πηγαίνει κανείς, βάλανε κι ένα τηλέφωνο με ΕΚΤΡΟΠΗ ΚΛΗΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, μήπως και τους καλέσει η εφορία, οι ίδιοι δικηγόροι αντιπροσωπεύανε την εταιρεία και η ζωή συνεχίστηκε.

    Οταν δευτεροσφίξανε τα πράγματα, κουρέψανε τις καταθέσεις δηλαδή φάγανε τα λεφτά των Ρώσων κυρίως και όλα μπήκανε σε ρυθμό ΕΕ

    Ας κάτσεις 2 μήνες στην Κύπρο για να έχεις τα προνόμια της Κύπρου.
    ΠΩΣ ΞΕΠΕΡΝΑΣ ΤΙΣ 90 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ Ελλάδα, πριν σε παρει και σε σηκώσει.
    Θα σε φορολογήσουμε Ελλάδα, αφαιρώντας τον φόρο που έχεις πληρώσει στην Κύπρο, σιγά τα ωά

    ΥΓ
    2 μήνες στην Κύπρο και 3 μήνες στην Ελλάδα, σου περισσεύουν 7 μήνες, διάλεξε που θα ζήσεις μην ανοίξει η όρεξη και σε άλλους
    Αυτά άμα βγάζεις λεφτά. Αν δεν βγάζεις σε αφήνουν στην ησυχία σου.

    ΥΓ 2
    Γιατί νομίζεις έχει λυσσάξει η ΕΕ να αυξηθεί ο συντελεστής φόρου στην Ιρλανδία?
    Οπου έχουν αράξει ένα σωρό Αμερικάνικες εταιρείες πληρώνοντας ελάχιστο φόρο και αποκτώντας πρόσβαση στην ΕΕ.
    Αν δεν κάνω λάθος, το γραφείο της apple στην Ιρλανδία έχει 3 υπαλλήλους
    Φτηνιάρηδες..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 16-07-20 στις 08:27.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #1525
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως δεν τα γραψα καλά και τα κατάλαβε σωστά μόνο ο πάνσοφος dimitri_ns .


    Ο συνάδελφος αυτός ειχε φύγει από Ελλάδα το 2010, από τους πρώτους νεομετανάστες του πρώτου κύματος (από τα 4-5 κύματα συνολικά) των "Μνημονίων". Εκατσε Ολλανδια ~6 χρόνια, μεχρι το 2016. Από την πρώτη χρονια που μπορούσε (το 2011, φανταζομαι) δηλωθηκε μόνιμος κάτοικος εξωτερικου κανονικά, με όλη τη χαρτουρα και τις αδειες διαμονής και το ενοικιαστήριο και τα αεροπορικά εισιτηρια και τα πάντα όλα, πάει αυτό. Το 2016 βαρεθηκε την Ολλανδία (και πολύ άντεξε ο άνθρωπος ) και γυρισε Ελλάδα, χωρίς να αλλάξει ο ίδιος κάτι φορολογικά ούτε στην Ολλανδια ούτε στην Ελλάδα. Απλά δηλώθηκε ως φιλοξενουμενος σε σπίτι φίλου του στο Αϊντχόφεν, επειδή ξενοίκιασε το δικό του. Και μου λέτε ότι σε τέτοια περίπτωση, η εφορια θα κάνει τί; θα διασταυρώσει αεροπορικα εισιτηρια, διελευσεις στους συνοριακούς σταθμους στα βόρεια σύνορα και εισιτηρια πλοιου προς Ιταλια; ούτε 1 στο 1.000.000 δεν παιζει αυτό. Κρατας φορολογία Ολλανδιας, κάνεις μια ιδιωτική ασφάλιση υγειας στην Ελλάδα με μερικές δεκάδες ευρώ το μηνα και είσαι εντελώς αόρατος στα ραντάρ της εφορίας και των ασφαλιστικών ταμείων.

    (πράγματι, δεν είναι νόμιμο, πιθανοτατα δεν είναι καν νομότυπο, αλλά η πιθανοτητα να σε ανακαλύψουν ειναι πρακτικά μηδέν)
    Νομίζω μια χαρά νομότυπα* τα έκανε ο φίλος σου, εφόσον η διεύθυνση που έχει δηλώσει στην Ολλανδία υπάρχει και μπορεί να λαμβάνει εκεί οποιαδήποτε αλληλογραφία του στέλνει το ολλανδικό δημόσιο (που πλέον τα πάντα γίνονται ηλεκτρονικά).

    Παρόλα αυτά, αν ήμουν ο φίλος σου και έβλεπα τι έχεις γράψει εδώ για την προσωπική μου ζωή, θα σε έβριζα γιατί αυτά τα κάνουμε χωρίς να τα διαφημίζουμε. Σήμερα είναι νομότυπο, αν όμως διαπιστωθεί ότι το κάνουν πολλοί μην εκπλαγείτε αν σε λίγα χρόνια βρεθεί φόρμουλα για να μπει χέρι σε όσους έχουν εικονική διεύθυνση σε άλλη χώρα της ΕΕ.


    *ανήθικο αλλά νομότυπο

  11. #1526
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Ηρθα Ελλαδα απο Αγγλια οδικως πριν 10 μερες. Δουλευω Αγγλια αλλα μπορω να δουλευω μεχρι τον αλλο Μαιο απο το σπιτι. Ετσι ξενοικιασα και γυρισα πισω Ελλαδα. Δηλωσα αλλη διευθυνση στην Αγγλια (φιλου) για το NHS κτλ. Ειμαι φορολογικος κατοικος εξωτερικου και δεν εκανα καποια κινηση περι αυτου.

  12. #1527
    Εγγραφή
    24-08-2020
    Περιοχή
    Αμβερσα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια χαρα

    Μετα απο 8 μαρτυρικα (sic) χρονια στο Βελγιο, βλεπω επιτελους φως στο τουνελ για επιστροφη. Εχω μιλησει με 2 διαφορετικες εταιριες στην Ελλαδα και το πραμα φαινεται να πηγαινει καλα. Τωρα περιμενω τις τελικες τους απαντησεις/προτασεις και το F5 εχει αρχισει να τα φτυνει τις τελευταιες μερες. Το εναλλασσω και λιγο με Ctrl+R για να αντεξει. Παντως, εδω και 5-6 βδομαδες που εχουν αρχισει οι συζητησεις, δεν σκεφτομαι τιποτα αλλο και νιωθω οτι δεν μπορω να μεινω ουτε μερα παραπανω...
    Ξερω οτι αν γυρισω, θα γυρισω σε μια δουλεια "κατωτερη" σε σχεση με αυτα που κανω εδω, στο 40% του μισθου, δουλευωντας πιθανως παραπανω ωρες κτλ αλλα πλεον δεν με νοιαζει. Η γυναικα μου επιμενει οτι θα απογοητευτουμε οταν γυρισουμε (τουλαχιστον στα εργασιακα) αλλα δεν τσουλαει αλλο εδω. Ενταξει, δουλεψαμε στον τομεα μας, πηραμε εμπειρια, βαλαμε και λιγα λεφτα στην ακρη αλλα φτανει.
    Απευθυνομαι κυριως στους επαναπατρισθεντες, πως ηταν η επιστροφη; Τι σας φανηκε πιο ζορικο; Εμένα αυτο που με φοβίζει ειναι οτι δεν ξερω πως "γινονται" οι δουλειες στην Ελλαδα. Ολοι μου λενε "α, σημαντικο το οτι δουλεψες στο εξωτερικο" αλλα εγω νομιζω οτι αυτο ειναι ισως και το μειονεκτημα μου

  13. #1528
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rory3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρα

    Μετα απο 8 μαρτυρικα (sic) χρονια στο Βελγιο, βλεπω επιτελους φως στο τουνελ για επιστροφη. Εχω μιλησει με 2 διαφορετικες εταιριες στην Ελλαδα και το πραμα φαινεται να πηγαινει καλα. Τωρα περιμενω τις τελικες τους απαντησεις/προτασεις και το F5 εχει αρχισει να τα φτυνει τις τελευταιες μερες. Το εναλλασσω και λιγο με Ctrl+R για να αντεξει. Παντως, εδω και 5-6 βδομαδες που εχουν αρχισει οι συζητησεις, δεν σκεφτομαι τιποτα αλλο και νιωθω οτι δεν μπορω να μεινω ουτε μερα παραπανω...
    Ξερω οτι αν γυρισω, θα γυρισω σε μια δουλεια "κατωτερη" σε σχεση με αυτα που κανω εδω, στο 40% του μισθου, δουλευωντας πιθανως παραπανω ωρες κτλ αλλα πλεον δεν με νοιαζει. Η γυναικα μου επιμενει οτι θα απογοητευτουμε οταν γυρισουμε (τουλαχιστον στα εργασιακα) αλλα δεν τσουλαει αλλο εδω. Ενταξει, δουλεψαμε στον τομεα μας, πηραμε εμπειρια, βαλαμε και λιγα λεφτα στην ακρη αλλα φτανει.
    Απευθυνομαι κυριως στους επαναπατρισθεντες, πως ηταν η επιστροφη; Τι σας φανηκε πιο ζορικο; Εμένα αυτο που με φοβίζει ειναι οτι δεν ξερω πως "γινονται" οι δουλειες στην Ελλαδα. Ολοι μου λενε "α, σημαντικο το οτι δουλεψες στο εξωτερικο" αλλα εγω νομιζω οτι αυτο ειναι ισως και το μειονεκτημα μου
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω με εσάς που φτάνετε σε αυτό το σημείο (ίσως κάποτε φτάσω και εγώ) που σας λείπει τόσο η Ελλάδα είναι αν έχετε σκεφτεί για καμία άλλη χώρα πριν πάρετε την απόφαση για πίσω.
    Δηλαδή, η σκέψη είναι ή Ελλάδα ή τίποτα για σένα;
    Καμία άλλη χώρα δεν σε καλύπτει; Οκ δεν μπορείς να βρεις κόπια της Ελλάδος, αλλά παντού υπάρχει κάτι συν και πλήν.

    Και αυτό που λες για το πώς γίνονται οι δουλειές στην Ελλάδα... Δεν θέλω να σε αποτρέψω, αλλά είναι ίσως το 80% του γιατί όσοι γυρίζουν Ελλάδα βρίζουν και θέλουν να ξαναφύγουν.
    Δεν το λέω εγώ, μου το είπαν διάφορα παιδιά που γύρισαν από εξωτερικό.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #1529
    Εγγραφή
    24-08-2020
    Περιοχή
    Αμβερσα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εννοειται οτι σκεφτεσαι και αλλες χωρες, αλλα εξαρταται απο το γιατι θες να φυγεις. Εχουμε σκεφτει πολλες φορες να παμε καπου αλλου που ισως να ηταν καλυτερα, αλλα ξερουμε οτι οπου και να πηγαιναμε, παλι θα μας επιανε η νοσταλγια να γυρισουμε στην Ελλαδα.
    Αν θες να φυγεις γιατι θες να εισαι με την οικογενεια σου, με τους φιλους σου και να πινεις κανα τσιπουρο διπλα στη θαλάσσα, τοτε η Ελλαδα ειναι μονοδρομος.

  15. #1530
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    @rory3
    παιδι απο "gastarbeiter" speeking
    σιγουρα θα εχεις τους λογους σου που σκεφτεσαι ετσι. αν εχεις οικογενεια με παιδια, ετοιμα να πανε σχολειο, τοτε η αποφαση ειναι ακομα πιο δυσκολη. αν ξεκινησουν τα παιδια εκει σχολειο, πολυ δυσκολα να φυγεις μετα. απο την γενια των γονεων μου, οσοι πηγαν γερμανια πηγαν για λιγο και εμειναν 30 και χρονια. καποιοι ειναι ακομα εκει...
    εσυ εισαι βελγιο, but you know what i mean. καταλαβαινω πως αισθανεσαι, αλλα θελεις πραγματικα να θυσιασεις μια καλη δουλεια, ενα κρατος προνοιας, μια καλη εκπαιδευση για τα παιδια σου για ενα τσιπουρο στην παραλια?. τα αεροπορικα πλεον ειναι πολυ οικονομικα και ερχεσαι οποτε θελεις (ενταξει τωρα με τον covid-19 ειναι καπως διαφορετικα τα πραγματα, αλλα αυτο θα ομαλοποιηθει)

Σελ. 102 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102103104107112122 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας