Σελ. 2 από 28 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 412
  1. #16
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει μεγαλύτερη αυτονομία στο κινητό μου, όταν το φορτίζω μέσω usb.
    Πόσα mA βγάζει ο φορτιστής του; (αναφέρεται στο Output στο αυτοκόλλητο)
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.030
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ο φορτιστής δίνει 850mA, και η μπαταρία είναι 1450mAh.
    Με USB φορτίζει αργά μεν, αλλά πιο "βαθιά"

  3. #18
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο φορτιστής δίνει 850mA, και η μπαταρία είναι 1450mAh.
    Με USB φορτίζει αργά μεν, αλλά πιο "βαθιά"
    Όχι, δεν ισχύει αυτό εκτός αν ο φορτιστής είναι ΓΤΠ.
    Βέβαια από τα 500 στα 850mA δεν υπα΄ρχει σοβαρή διαφορά οπότε μπορείς να τη φορτίζεις από το laptop.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  4. #19
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.030
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Και γω δεν μπορώ να το εξηγήσω λογικά.
    Παρόλα αυτά, με την ίδια χρήση, όταν έχω φορτίσει μέσω USB, τότε έχω έως και 50% μεγαλύτερη αυτονομία.

    Περίεργο, αλλά συμβαίνει.

    Ο φορτιστής είναι ο αυθεντικός sony, καλή κατασκευή φαίνεται σε σχέση με άλλες μάρκες που έχω δει.

  5. #20
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. είχα ρωτήσει τον ηλεκτρολόγο στο συνεργείο γιατί είχα αντίστοιχο πρόβλημα, και η απάντηση είναι ότι ο αναπτήρας αυτοκινήτου από τους κατασκευαστές δεν επιτρέπει πολλά mA. ειδικά στα νέα αυτοκίνητα.
    Οι adapters για τα αυτοκίνητα είναι συνήθως 500mA.
    Ο adapter έχει μετασχηματιστή μέσα από 12 σε 5? Από εκεί έρχεται ο περιορισμός;

  6. #21
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι adapters για τα αυτοκίνητα είναι συνήθως 500mA.
    Ο adapter έχει μετασχηματιστή μέσα από 12 σε 5? Από εκεί έρχεται ο περιορισμός;
    H υποδοχή αναπτήρα δεν έχει μετασχηματιστή! Εκεί βάζεις τον κανονικό φορτιστή με είσοδο 12V (ή 24 σε φορτηγό/λεωφορείο) και βγάινουν τα 5V XXXmA.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #22
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.732
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. τα usb είναι regulated από τις προδιαγραφές του πρωτοκόλλου στα 500mA. οποτε δεν έχει νόημα να φορτίζεις από εκεί.
    2. είχα ρωτήσει τον ηλεκτρολόγο στο συνεργείο γιατί είχα αντίστοιχο πρόβλημα, και η απάντηση είναι ότι ο αναπτήρας αυτοκινήτου από τους κατασκευαστές δεν επιτρέπει πολλά mA. ειδικά στα νέα αυτοκίνητα.
    3. από όσο ξέρω οι μπαταρίες έχουν συγκεκριμένη ζωή που μετριέται σε κύκλους φόρτισης - εκφόρτισης. είτε φορτίσει για 1 ώρα είτε για 1 δευτερόλεπτο, μετρά σαν κύκλος. όταν πας να κάνεις φόρτιση από μια αδύναμη πηγή όπως το usb, τότε υπάρχει το ενδεχόμενο να παίζεις στο όριο κατανάλωσης της συσκευής. αν κάνεις και μια ταλάντωση εκεί τώρα τότε απλά καταναλώνεις κύκλους της μπαταρίας σου. Σε κάθε κύκλο χάνει καποια από τα mAh που είχε αρχικά.
    4. ταχεία αποφόρτιση από αδύναμη πηγή είναι γιατί π.χ. το κινητό σε κάθε φόρτιση κάνει calibration και κρατά στατιστικά για να ξέρει πόση μπαταριά έχει. αν κάνεις κάποιες π.χ. 30 μερικές φορτίσεις, το κινητό ξεγελιέται και νομίζει ότι η μπαταριά έφτασε στο 100% ενώ στην πραγματικότητα είναι πιο χαμηλά. επίσης όσο πιο πολύ γεμίζει η μπαταρία τόσο πιο πολύ ανεβαίνει η αντίσταση φόρτισης της. οποτε σε μια αδύναμη πυγή, βλέπει το κινητό ότι δεν μπορεί να φορτίσει άλλο και δίνει το 100%

    διόρθωση: νομίζω το συγκεκριμένο κύκλωμα με τα στατιστικά κλπ είναι στην ίδια την μπαταριά και όχι στο κινητό. το κινητό απλά διαβάζει τους αντίστοιχους register.

    ερώτηση: παλαιά έλεγαν ότι καλύτερα να περιμένεις πλήρη αποφόρτιση για να βελτιώσεις το χρόνο ζωής της μπαταρίας σου. τώρα ακούω οτι καλό είναι να μην πέφτει κάτω από το 40%. ξέρει κανένας τι παίζει τελικά;
    Ξεκινώντας, μπορώ να προτείνω κι εγώ το batteryuniversity που αναφέρθηκε νωρίτερα σαν πολύ χρήσιμη σελίδα αναφοράς.
    @xhaos συγχώρησε μου την παράθεση, αλλά υπάρχουν κάποιες ανακρίβειες στα παραπάνω, και καλό είναι να μην μείνει λανθασμένη εντύπωση σε κάποιον.

    Ας ξεκινήσουμε από τα απλά: Το USB είναι πράγματι ρυθμισμένο στα 500mA, αλλά πολλές μητρικές δίνουν και 1Α ή 1.5Α (το ονομάζουν Fast USB Charge ή κάτι παρεμφερές, ανάλογα με την εταιρεία)

    Το 3 είναι εντελώς λάθος. Μια σύγχρονη μπαταρία λιθίου αντιδρά πολύ καλύτερα σε "ρηχές" φορτίσεις παρά σε πλήρεις. Μπορεί πχ να έχει την ίδια φθορά μετά από 2000 κύκλους σε φορτίσεις 40%-80%, αλλά μόλις 500 κύκλους σε φορτίσεις 0%-100%. (Τα νούμερα είναι αυθαίρετα). Γι' αυτό προτείνεται να μην αφήνουν τις μπαταρίες να αδειάζουν εντελώς και αν μπορούμε να μην τις τερματίζουμε πάντα κατά τη φόρτιση.
    Επίσης μια τέτοια μπαταρία φθείρεται σημαντικά λιγότερο όταν φορτίζεται με χαμηλό ρεύμα (πχ 500mA) παρά με υψηλό (πχ 2A), ενώ θερμαίνεται και λιγότερο (άλλος ένας παράγοντας φθοράς).

    Ισχύει βεβαίως ότι εάν μία συσκευή καταναλώνει 2Α σε κατάσταση λειτουργίας, δεν πρόκειται ποτέ να φορτίσει με ρεύμα 1Α.

  8. #23
    Εγγραφή
    23-12-2011
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η μπαταρία μπορεί να τραβήξει ενα μέγιστο ρεύμα φόρτισης ανάλογο της χωρητικότητας. Δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο το πόσο γρήγορα θα φορτίσει αρκεί να μην ζεσταθεί κατα την ώρα της φόρτισης. Οποιοσδήποτε φορτιστής ή ταχυφορτιστής φθάνει την μπαταρία εύκολα σχετικά στο 90% περίπου της χωρητικότητας.
    Το υπόλοιπο 10% θέλει περίπου το 100% του συνολικού χρόνου φόρτισης για πλήρη φόρτιση, λόγω αδράνειας χημικών διαδικασιών. Πρακτικά το USB είναι ένας χαλαρός φορτιστής αλλά επίσης ένας πολύ καλός συντηρητής, μπορεί να φθάσει την φόρτιση σχεδόν στο 100%. Μπαταρία λιθίου υπό φόρτιση ή φορτισμένη σε θερμοκρασία > 55C αρχίζει να χάνει χωρητικότητα μέχρι που καταστρέφεται.
    Ο αριθμος επαναφορτίσεων είναι πλέον αρκετά μεγάλος στις νέες μπαταρίες, επαναφόρτιση θεωρήται μείωση της χωρητικότητας ~< 25% και εξαρτάται πολύ από τα φορτία της συσκευής. Θεωρητικά οι λιθίου μπαταρίες αντέχουν > 1000 πλήρεις επαναφορτίσεις (πχ οι μολύβδου μετα βίας φθάνουν τις 10). Οι λιθίου μπαταρίες συντηρούνται σε 100% ή 0% φόρτιση έως 6 μήνες.

  9. #24
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Κατά βάση αυτό που λέτε είναι αν δουλεύεις σε υπολογιστή μπροστά φόρτιζε μόνο εκεί για καλύτερη διάρκεια μπαταρίας!

  10. #25
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά βάση αυτό που λέτε είναι αν δουλεύεις σε υπολογιστή μπροστά φόρτιζε μόνο εκεί για καλύτερη διάρκεια μπαταρίας!
    Eγώ είπα ΟΧΙ για συσκευές που έχουν μεγάλους φορτιστές (>1Α). Καταλαβαίνω τα όσα λένε οι συμφορουμίτες αλλά όπως είπα η δική μου εμπειρία είναι ότι οι μπαταρίες τέτοιων συσκευών χαλάνε με φόρτιστη σε Η/Υ (~400/500mA). Ίσως επειδή δεν προλαβαίνουν να φορτίσουν πλήρως πριν τις βγάλεις οπότε είσαι -1 κύκλο φόρτισης. Ίσως λόγω του φαινομένου της "μνήμης" της μπαταρίας (αν φορτίζει συνέχεια ως το 60% θεωρεί ότι το 60% είναι το max). Δεν ξέρω.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  11. #26
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.751
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    @xhaos, δεν ισχύει αυτό που σου είπε ο ηλεκτρολόγος εκτός αν είχε στο μυαλό του πολλά ampere. Δοκιμασμένο πάντως μέχρι 2A δίνουν οι υποδοχές αναπτήρα χωρίς πρόβλημα. Αν θες, δες και την ασφάλεια. Λογικά θα είναι >5A
    Στην πλειοψηφια των οχημάτων, το κυκλωμα ασφαλίζεται με ασφάλεια των 10Α, καποιες μαρκες γραφουν max 120W, και καποιες εταιριες βαζουν και ασφάλειες 15Α.

    Εγω εχω παρει ενα φορτιστη SE με USB με εξοδο 1200mA. Ο αδερφός μου πήρε ενα αλλο απο το Πλαισιο με 2 εξοδους, 2Α & 1Α.

  12. #27
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Περίεργο πάντως.
    Αισθάνομαι ότι υπάρχουν δύο αντικρουώμενες απόψεις στο θέμα.
    Το πραγματικά περίεργο της υπόθεσης είναι αυτή η αίσθηση του αγνώστου φαίνεται κάθε φορά που ρωτάς κάποιον για το θέμα.
    Η απάντηση ποτέ δεν έχει μια κάθετη σιγουριά.

    Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό; Πως αναπτύσονται οι μπαταρίες; Δεν υπάρχει κάποια επιστήμη και πρόβλεψη;

    Σε περίπτωση που το πήρε κάποιος στραβά, δεν το λέω αυτό για να μειώσω οποιαδήποε άποψη. Απλά δεν σας φαίνεται λίγο περίεργο σαν φαινόμενο για κάτι τόσο κοντά σε υψηλή τεχνολογία;

  13. #28
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.030
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Και εγώ αυτή την αίσθηση έχω.

    Μήπως όμως στην τελική το υπεραναλύουμε, και δεν έχουν σημασία οι χρόνοι φόρτισης, η ένταση του ρεύματος κλπ; Εννοώ, μήπως οι κατασκευαστές μπαταριών έχουν προβλέψει όλα τα σενάρια με τα κυκλώματα προστασίας που ενσωματώνουν στις μπαταρίες;

  14. #29
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.732
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο πάντως.
    Αισθάνομαι ότι υπάρχουν δύο αντικρουώμενες απόψεις στο θέμα.
    Το πραγματικά περίεργο της υπόθεσης είναι αυτή η αίσθηση του αγνώστου φαίνεται κάθε φορά που ρωτάς κάποιον για το θέμα.
    Η απάντηση ποτέ δεν έχει μια κάθετη σιγουριά.

    Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό; Πως αναπτύσονται οι μπαταρίες; Δεν υπάρχει κάποια επιστήμη και πρόβλεψη;

    Σε περίπτωση που το πήρε κάποιος στραβά, δεν το λέω αυτό για να μειώσω οποιαδήποε άποψη. Απλά δεν σας φαίνεται λίγο περίεργο σαν φαινόμενο για κάτι τόσο κοντά σε υψηλή τεχνολογία;
    Το πρόβλημα είναι ότι συγχέεις την αντικειμενική προσέγγιση με τις υποκειμενικές παρατηρήσεις που (καλά κάνουν και) εκφράζουν κάποιοι.

    Η θεωρητική κατάσταση είναι καλά τεκμηριωμένη και σαφής:
    Ρηχές φορτίσεις/εκφορτίσεις και μικρές διαφορές θερμοκρασίας παρατείνουν τη ζωή της μπαταρίας. Ακόμη πιο απλά: Οι παρούσα γενιά τεχνολογιών είναι τάξεις μεγέθους πιο "αναίσθητη" σε κακομεταχείριση από τις παλιές, οπότε δεν το σκέφτσαι καθόλου και πάλι θα κρατήσουν αρκετά.

    Στην προκειμένη περίπτωση το πιο "παραπλανητικό" μήνυμα είναι αυτό του @yiapap . Δε λέω ότι είναι λάθος, είμαι βέβαιος ότι βασίζεται σε πραγματικές παρατηρήσεις. Απλά ανατρέπει την κρατούσα γνώση: Το USB είναι καλός τρόπος φόρτισης, και οι σύγχρονες μπαταρίες δεν έχουν φαινόμενο μνήμης όπως το ξέρουμε από παλιά. Θα ήταν χρήσιμο να αναζητήσουμε τους λόγους που στην περίπτωσή του δεν δούλεψαν τα παραπάνω, αλλά δε σημαίνει ότι θα πρέπει να φοβηθούμε να τα εφαρμόσουμε

  15. #30
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην προκειμένη περίπτωση το πιο "παραπλανητικό" μήνυμα είναι αυτό του @yiapap . Δε λέω ότι είναι λάθος, είμαι βέβαιος ότι βασίζεται σε πραγματικές παρατηρήσεις. Απλά ανατρέπει την κρατούσα γνώση: Το USB είναι καλός τρόπος φόρτισης, και οι σύγχρονες μπαταρίες δεν έχουν φαινόμενο μνήμης όπως το ξέρουμε από παλιά. Θα ήταν χρήσιμο να αναζητήσουμε τους λόγους που στην περίπτωσή του δεν δούλεψαν τα παραπάνω, αλλά δε σημαίνει ότι θα πρέπει να φοβηθούμε να τα εφαρμόσουμε
    ~60.000 συσκευές σε 4 χρονια που απαιτούν τροφοδοσία >1Α εχουν περάσει από "τα χέρια μου" εκ των οποίων σε 2440 περιπτώσεις υπήρχε θέμα μπαταρίας ενώ σε ακόμη περισσότερες υπήρχε θέμα "κακοφορτισμένης μπαταρίας".
    Τι εννοώ: Σε κακοφορτισμένες μπαταρίες στις οποίες επιβεβαιωμένα ο κάτοχος φόρτιζε τη συσκευή με πολύ μικρότερο φορτιστή (π.χ. κινητού 0.5Α ή σε H/Y) το αποτέλεσμα ήταν ότι ενώ η μπαταρία έδειχνε φορτισμένη δημιουργούνται δυσλειτουργίες όπως άσπρισμα της οθόνης, reboot της συσκευής σε peak κατανάλωσης κτλ. Αυτές οι συσκευές έστρωναν πάντα με 1-2 κύκλους φόρτισης αποφόρτισης με σωστό φορτιστή.

    Κατανοώ ότι τα δικά μου μηνύματα είναι τα... αντισυμβατικά, απλά ήθελα να δείξω ότι η εμπειρία μου δεν βασίζεται σε 2-3 συσκευές που είχα και χρησιμοποιούσα και γι αυτό ψάχνω να βρω κάποια θεωρία που να στηρίζει την αντικειμενική πραγματικότητα όπως αυτή προκύπτει από στατιστικά στοιχεία και όχι κάποια υποκειμενική παρατήρηση.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 2 από 28 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-13, 19:43
  2. Αγορά φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου
    Από TheUser στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-13, 21:27
  3. Πρόβλημα με φορτιστή σε laptop Toshiba PSL48E
    Από vak13 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 18:44
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 18:59
  5. Έσπασε το σημείο επαφής του φορτιστή με το λάπτοπ
    Από friwise στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-12, 22:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας