Σελ. 91 από 93 ΠρώτηΠρώτη ... 7181868990919293 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.351-1.365 από 1383
  1. #1351
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JJX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση σε ένα καφάο της Wind να έχει ελεύθερες πόρτες μονο ο ΟΤΕ;
    Πχ να εχει μια κάρτα ο ΟΤΕ στην οποία να έχει ελέυθερες πόρτες ενω οι κάρτες της WIND ή της Vodafone να είναι γεμάτες;

    Ή οι πόρτες δεσμεύονται ad-hoc μετα απο αίτηση πελάτη; (οποτε ειναι κοινές οι πόρτες και με το vecroting μοιράζονται)

    Η ερώτηση ειναι πιο πολύ εμπορική παρά τεχνική. Προσπαθω να καταλάβω αν υπάρχουν πιθανότητες να με εξυπηρετήσει ο ΟΤΕ
    Και αυτό μπορεί να γίνει, το έχουμε ακούσει..

    Ο ένας πάροχος να μην έχει πόρτα να δώσει
    ενώ ένας άλλος να έχει..

    Νομίζω από την αρχή κάθε πάροχος νοικιάζει έναν αριθμό από πόρτες, μέχρι να τις εξαντλήσει..

    Μετά εάν ζητήσει κάποια στιγμή και άλλες, μπορεί να μην υπάρχουν..

    Τότε παίζει η περίπτωση να μπορεί ο πάροχος που έβαλε τη καμπίνα να μπορεί να βάλει κάρτα για επιπλέον πόρτες..
    ή να μην μπορεί εάν η καμπίνα έχει φτάσει το μέγιστο..

    Λογικά αυτό μπορεί να συμβεί και για αυτόν που έβαλε την καμπίνα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Others : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE, Samsung S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  2. #1352
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ή να περιμένει κάρτες ή να βάζει τις κάρτες σε νέες περιοχές όπου με το καλημέρα περιμένουν 30-40 αιτήσεις και όχι εκει που περιμένουν 1-2 αιτήσεις.
    Π.χ. νεα κάρτα να δικαιολογείται μόνο αν υπαρξουν 5-10-χ αναμονές.

    Για να δοκιμάσω την τύχη μου στον ΟΤΕ λοιπον

    Ευχαριστώ

  3. #1353
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σαφώς και παίζει ρόλο και η ζήτηση..

    Μην ξεχνάς ότι μόλις πριν λίγες μέρες η Wind έβαλε καμιά 30-γιά VDSL καμπίνες εδώ σε εμάς στα Πατήσια..
    και όλες είναι ακόμη άδειες.. μάλλον!

    Δηλαδή η Wind έχει ακόμη κάμποση δουλειά με τις VDSL..

    Κάποια εποχή μάλιστα υπήρχε έλειψη από κάρτες για να βάλουν στις καμπίνες.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Others : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE, Samsung S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  4. #1354
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και σημερα ήρθε η VDSL απο τον ΟΤΕ. Και εκει ειναι να τρελαίνεσαι!!!
    5 μέρες παράδοση με ΣΚ μέσα, κλειδωνει 53/13 (λογικα ειμαι σε ανοικτο προφιλ μεχρι να με κλειδώσουν).

    Αυτα ειναι....

    Σήμερα ακουσα οτι η μισή γειτονιά ειναι χωρις τηλέφωνα εδω και 10+ μέρες ....
    Τυχαίο;

  5. #1355
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.195
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JJX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σημερα ήρθε η VDSL απο τον ΟΤΕ. Και εκει ειναι να τρελαίνεσαι!!!
    5 μέρες παράδοση με ΣΚ μέσα, κλειδωνει 53/13 (λογικα ειμαι σε ανοικτο προφιλ μεχρι να με κλειδώσουν).

    Αυτα ειναι....

    Σήμερα ακουσα οτι η μισή γειτονιά ειναι χωρις τηλέφωνα εδω και 10+ μέρες ....
    Τυχαίο;
    λογικα στα 55mbps θα σε κλειδωσουν. Εμενα που ηταν νεα συνδεση με βαλανε σε προφιλ 55/5.5

  6. #1356
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JJX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σημερα ήρθε η VDSL απο τον ΟΤΕ. Και εκει ειναι να τρελαίνεσαι!!!
    5 μέρες παράδοση με ΣΚ μέσα, κλειδωνει 53/13 (λογικα ειμαι σε ανοικτο προφιλ μεχρι να με κλειδώσουν).
    Άντε, καλοδούλευτη!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Others : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE, Samsung S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  7. #1357
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικα στα 55mbps θα σε κλειδωσουν. Εμενα που ηταν νεα συνδεση με βαλανε σε προφιλ 55/5.5
    Λογικά με το πρώτο restart θα πάει σε αυτο το προφιλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε, καλοδούλευτη!
    Ευχαριστώ

    Τώρα ζαχαρώνω την 100άρα

  8. #1358
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, να ρωτήσω κι εγώ κάτι; για "100ρα" το 54 download με 10 upload είναι φυσιολογικό; Μετά από πολλά χρόνια αμετανόητος χρήστης "24ρας" που έπιανε 8-9 με το ζόρι είπα κι εγώ να αναβαθμιστώ, χάριν τηλεργασίας. 100ρα vodafone λοιπόν. Αλλά σήμερα πρώτη μέρα τα speedtest μου φαίνονται λίγο απογοητευτικά... Να τους πάρω τηλέφωνο ή χάνω τον καιρό μου; Στο κάτω κάτω το συμβόλαιο το γράφει καθαρά, ελάχιστη 63,46 / συνήθως διαθέσιμη 96,26 / μέγιστη 103,4 παρακαλώ...

    Θα το δω άραγε ποτέ το 96;;; Και πρωτίστως, ούτε καν 65-70 ρε παιδί μου; Τι 100ρα είναι αυτή; Εντωμεταξύ έχει βγει κι αυτός ο νόμος πρόσφατα που λέει ότι για αποκλίσεις από την ελάχιστη εκτιμώμενη ταχύτητα στο συμβόλαιο άνω του 20% για vdsl έχεις δικαίωμα για υπαναχώρηση κλπ κλπ. Και λέω κοίτα να δεις στο 51 οι κύριοι θα "λογοδοτούσαν", στο 53-55 είναι πάνω από το "όριο" όσο πρέπει... τυχαίο; Τί να πω;

    Φίλος στα 500 μέτρα παρακάτω κλεδώνει μονίμως πάνω από 90 (είχε wind, τώρα vodafone και με τις 2 μια χαρά, καμία διαφορά, μόνο στην εξυπηρέτηση). Άλλος φίλος με cosmote τα ίδια. Ήμουν αισιόδοξος ότι θα έβλεπα ψηλότερα νούμερα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot (20).png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nektark4 : 17-12-20 στις 03:21.

  9. #1359
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Εχουμε κανενα νεο για εργα με οπτικες ινες στο χαιδαρι? Εννοω FTTH. Εχουμε κολλησει στα 50 και οι απαιτησεις ανεβαινουν.

  10. #1360
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Καλησπερα σε ολους. Με πηρε σημερα ενας κυριος απο την nova για να μου πει να το κανω 100αρα. Του εξηγω οτι το προηγουμενο μαρτιο που εγινε η προσπαθεια ο ΟΤΕ δηλωσε οτι δεν μπορει να μου δωσει. Μου λεει οτι το βλεπω αλλα εχει αλλαξει η τεχνολογια του vdsl και αντι για vlu (?) εχει γινει vltu ( τα λεω λαθος αλλα καπως ετσι μου τα ειπε ) Μου ειπε επισης οτι θα εχω μεσο ορο στο σπιτι μου 90-91. Που ειναι και αποδεκτο. Ωστοσο απο το μενου του ρουτερ βλεπω αλλα. Εαν ειναι καποιος γνωστης ας μου πει τι θα εκανε στην θεση μου. Του ειπα οτι θα του απαντησω αυριο. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  26,4 KB 
ID: 227845

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους. Με πηρε σημερα ενας κυριος απο την nova για να μου πει να το κανω 100αρα. Του εξηγω οτι το προηγουμενο μαρτιο που εγινε η προσπαθεια ο ΟΤΕ δηλωσε οτι δεν μπορει να μου δωσει. Μου λεει οτι το βλεπω αλλα εχει αλλαξει η τεχνολογια του vdsl και αντι για vlu (?) εχει γινει vltu ( τα λεω λαθος αλλα καπως ετσι μου τα ειπε ) Μου ειπε επισης οτι θα εχω μεσο ορο στο σπιτι μου 90-91. Που ειναι και αποδεκτο. Ωστοσο απο το μενου του ρουτερ βλεπω αλλα. Εαν ειναι καποιος γνωστης ας μου πει τι θα εκανε στην θεση μου. Του ειπα οτι θα του απαντησω αυριο. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  26,4 KB 
ID: 227845
    ΥΓ: Οταν ειχα βαλει 100αρα επιανα γυρω στα 80 mbps

  11. #1361
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.195
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους. Με πηρε σημερα ενας κυριος απο την nova για να μου πει να το κανω 100αρα. Του εξηγω οτι το προηγουμενο μαρτιο που εγινε η προσπαθεια ο ΟΤΕ δηλωσε οτι δεν μπορει να μου δωσει. Μου λεει οτι το βλεπω αλλα εχει αλλαξει η τεχνολογια του vdsl και αντι για vlu (?) εχει γινει vltu ( τα λεω λαθος αλλα καπως ετσι μου τα ειπε ) Μου ειπε επισης οτι θα εχω μεσο ορο στο σπιτι μου 90-91. Που ειναι και αποδεκτο. Ωστοσο απο το μενου του ρουτερ βλεπω αλλα. Εαν ειναι καποιος γνωστης ας μου πει τι θα εκανε στην θεση μου. Του ειπα οτι θα του απαντησω αυριο. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  26,4 KB 
ID: 227845

    - - - Updated - - -



    ΥΓ: Οταν ειχα βαλει 100αρα επιανα γυρω στα 80 mbps
    Εχεις κοιταξει την εσωτερικη σου καλωδιωση ; πολλα errors βλεπω

  12. #1362
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις κοιταξει την εσωτερικη σου καλωδιωση ; πολλα errors βλεπω
    Ναι έρχεται κατευθείαν απο το κατανεμητη

  13. #1363
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Τελικα ο ανθρωπος που με πηρε τηλ για την προσφορα δεν με ξαναπηρε πισω που ειπε. Με πηρε σημερα ομως μια κοπελα. Της εξηγησα τι γινεται και μου ειπε για σιγουρια να καλεσω το τεχνικο τμημα ωστε να μου πει ακριβως ποσο θα πιανω. Τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι απλα πλεον η νεα τεχνολογια που ειπε ο ανθρωπος με την προσφορα που μου εδωσε για 100αρα ειναι οτι παρεχεται η τηλεφωνια μεσω voip. Ενω οταν ειχα βαλει εγω πριν ενα χρονο ηταν κλασσικα απο την πριζα το τηλεφωνο. Μου ειπε οτι βλεπει οτι θα πιανω 90-91 αλλα εαν το ειχα βαλει πριν ενα χρονο και επιανα κοντα στα 80 δεν θα δω καμια διαφορα τρελη. Ακομα και με το voip απλα μου ειπε εχεις ελαφρως καλυτερες ταχυτητες και σταθεροτητα στην γραμμη, και παλι μου λεει δεν θα σου λυθει. Οποτε μενω σε αυτο που εχω την 50αρα. Εχω ομως μια απορια. Εαν παω στον ΟΤΕ που δινει διαθεσιμοτητα και αυτος θα πιανω κανονικα την 100αρα? Πραγματικα ισως καποια στιμγη το κανω μονο και μονο εαν θα εχω καλυτερη ταχυτητα.

  14. #1364
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.646
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα ο ανθρωπος που με πηρε τηλ για την προσφορα δεν με ξαναπηρε πισω που ειπε. Με πηρε σημερα ομως μια κοπελα. Της εξηγησα τι γινεται και μου ειπε για σιγουρια να καλεσω το τεχνικο τμημα ωστε να μου πει ακριβως ποσο θα πιανω. Τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι απλα πλεον η νεα τεχνολογια που ειπε ο ανθρωπος με την προσφορα που μου εδωσε για 100αρα ειναι οτι παρεχεται η τηλεφωνια μεσω voip. Ενω οταν ειχα βαλει εγω πριν ενα χρονο ηταν κλασσικα απο την πριζα το τηλεφωνο. Μου ειπε οτι βλεπει οτι θα πιανω 90-91 αλλα εαν το ειχα βαλει πριν ενα χρονο και επιανα κοντα στα 80 δεν θα δω καμια διαφορα τρελη. Ακομα και με το voip απλα μου ειπε εχεις ελαφρως καλυτερες ταχυτητες και σταθεροτητα στην γραμμη, και παλι μου λεει δεν θα σου λυθει. Οποτε μενω σε αυτο που εχω την 50αρα. Εχω ομως μια απορια. Εαν παω στον ΟΤΕ που δινει διαθεσιμοτητα και αυτος θα πιανω κανονικα την 100αρα? Πραγματικα ισως καποια στιμγη το κανω μονο και μονο εαν θα εχω καλυτερη ταχυτητα.
    Αν είναι θέμα χαλκού ή απόστασης από την καμπίνα ως το σπίτι σου, το πιθανότερο είναι ότι σε όποιον πάροχο και να πας θα έχει το ίδιο πρόβλημα, καθώς όλοι από την ίδια καμπίνα θα σου δώσουν γραμμή. Μπορεί να βελτιωθεί αν σου αλλάξουν ζεύγος από την καμπίνα ως το σπίτι σου (όπως έγινε σε εμένα) αλλά παίζει μεγάλο ρόλο η απόστασή σου από την καμπίνα και η κατάσταση της καλωδίωσης στο σπίτι σου.

  15. #1365
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι θέμα χαλκού ή απόστασης από την καμπίνα ως το σπίτι σου, το πιθανότερο είναι ότι σε όποιον πάροχο και να πας θα έχει το ίδιο πρόβλημα, καθώς όλοι από την ίδια καμπίνα θα σου δώσουν γραμμή. Μπορεί να βελτιωθεί αν σου αλλάξουν ζεύγος από την καμπίνα ως το σπίτι σου (όπως έγινε σε εμένα) αλλά παίζει μεγάλο ρόλο η απόστασή σου από την καμπίνα και η κατάσταση της καλωδίωσης στο σπίτι σου.
    Η απόσταση είναι στα 550 μέτρα από την καμπίνα. Η κατάσταση στην εσωτερική Καλωδιωση του σπιτιου την εχω αλλάξει για το όταν είχα δοκιμάσει την 100αρα τα έριχναν πανω μου ότι φταίει τα καλώδια από το σπίτι. Τα άλλαξα και τότε είπανε ότι φταίει ο ΟΤΕ. Τι να πω.. ????

Σελ. 91 από 93 ΠρώτηΠρώτη ... 7181868990919293 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  2. Μηνύματα: 753
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-13, 01:03
  3. Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 18:00
  4. Adsl Internet & Τηλέφωνο στο Χαϊδάρι!!
    Από stratos_lagakis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 13:32
  5. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-12, 15:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας