Σελ. 40 από 93 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 586-600 από 1383
  1. #586
    Εγγραφή
    04-05-2015
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά και εγώ ανυπομονώ πως και πως να μπει η VDSL στο Χαϊδάρι. Ένα άρθρο που βρήκα λέει ότι μέχρι τις 6/10/2017 θα έχει μπει σε πολλές περιοχές το vdsl (όπως και Χαϊδάρι) άρθρο

  2. #587
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γνωρίζω .Γι αυτό και θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός ότι δεν μπόρεσαν μέσα σε μία δεκαετία να τοποθετήσουν mini-dslam σε μεγάλες αστικές περιοχές .

    Ακόμα και αν μπορούσα να το δεχτώ για κάποιους λόγους (που δεν μπορώ) θα επρεπε να ακολουθηθεί μια επικοινωνιακή-τιμολογιακή πολιτική "αποζημίωσης" στους θιγόμενους .πχ προσφορά χρόνου ομιλίας σε πακέτα double play, κάποια έκπτωση στην δορυφορική ote-tv , πιο μεγάλη κλίμακα στις τιμές ανάλογα με την επιτυγχανόμενη ταχύτητα κοκ (πρόχειρες ιδέες δικές μου)

    Ακόμα και τώρα θα έπρεπε να δοθεί προτεραιότητα και να υπάρξει σχεδιασμός για την γρήγορη εγκατάσταση του vdsl σε πελάτες και περιοχές που είχαν αφεθεί στην λήθη τόσα χρόνια
    30.000+ καμπίνες υπάρχουν στη χώρα μας. Πόσο νομίζεις ότι θα πάρει να αλλαχθούν όλες από έναν πάροχο και με ποιο κόστος. Σε περίοδο οικονομικής ανέχειας, δεν είναι εύκολα τα πράγματα, πόσο μάλλον όταν ο κορμός του δικτύου (καλώδια) ανήκουν μόνο σε έναν πάροχο. Έπρεπε πρώτα να αλλάξει το κανονιστικό πλαίσιο για να δοθούν ευκαιρίες και σε άλλους παίκτες και η αφορμή δόθηκε με το Vectoring, στο οποίο δεν έχουμε μεγάλη απόσταση από τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες.

    Πακέτο στον ΟΤΕ μπορούσες/είς να έχεις μικρότερο, Δεν σε υποχρέωσε κανείς να πάρεις το 24άρι. Και σε άλλες χώρες στην Ευρώπη δεν υπάρχουν κλίμακες στα πακέτα ADSL, αλλά 1-2 το πολύ και όσο πιάσεις με το μεγαλύτερο. Άσε που σε κάποιες (π.χ. Γερμανία), δεν υπάρχει 24άρι, αλλά μέγιστο το 16άρι ακόμη και μέσα στο DSLAM να είσαι.

    Οι περισσότερες περιοχές είναι στη λήθη, με την έννοια που το λες. Επαναλαμβάνω διότι το ξεπέρασες εύκολα. Σε όλο τον πλανήτη, αν θέλουμε μεγάλες ταχύτητες xDSL, φροντίζουμε να είμαστε κοντά στο DSLAM. Επειδή αυτό είναι ανέφικτο, περιμένουμε τις όποιες ιδιωτικές επενδύσεις για να έρθει αυτό κοντά σε μας. Σχεδιασμός και γρήγορη εγκατάσταση, προϋποθέτουν πολλά-πολλά-πολλά κεφάλαια από οποιονδήποτε ιδιώτη εφόσον είναι μόνος του.

  3. #588
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά τόσο δεν είναι πάνω κάτω από τότε που άρχισαν να δίνουν έως 24 Mbps .

    Ε από τότε πχ ενώ εγώ πληρώνω τα ίδια λεφτά με όλους τους άλλους , έχω σύνδεση 5-6 .

    Προφανώς με σχετικές διαφοροποιήσεις αυτό συμβαίνει και σε άλλους συμπολίτες μου στο Χαιδάρι
    υπαρχει και το πακετο 4Mbps απο τον οτε να μην αισθανεσαι αδικιμενος και να πιανεις αυτο που πληρωνεις

  4. #589
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    30.000+ καμπίνες υπάρχουν στη χώρα μας. Πόσο νομίζεις ότι θα πάρει να αλλαχθούν όλες από έναν πάροχο και με ποιο κόστος. Σε περίοδο οικονομικής ανέχειας, δεν είναι εύκολα τα πράγματα, πόσο μάλλον όταν ο κορμός του δικτύου (καλώδια) ανήκουν μόνο σε έναν πάροχο. Έπρεπε πρώτα να αλλάξει το κανονιστικό πλαίσιο για να δοθούν ευκαιρίες και σε άλλους παίκτες και η αφορμή δόθηκε με το Vectoring, στο οποίο δεν έχουμε μεγάλη απόσταση από τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες.

    Πακέτο στον ΟΤΕ μπορούσες/είς να έχεις μικρότερο, Δεν σε υποχρέωσε κανείς να πάρεις το 24άρι. Και σε άλλες χώρες στην Ευρώπη δεν υπάρχουν κλίμακες στα πακέτα ADSL, αλλά 1-2 το πολύ και όσο πιάσεις με το μεγαλύτερο. Άσε που σε κάποιες (π.χ. Γερμανία), δεν υπάρχει 24άρι, αλλά μέγιστο το 16άρι ακόμη και μέσα στο DSLAM να είσαι.

    Οι περισσότερες περιοχές είναι στη λήθη, με την έννοια που το λες. Επαναλαμβάνω διότι το ξεπέρασες εύκολα. Σε όλο τον πλανήτη, αν θέλουμε μεγάλες ταχύτητες xDSL, φροντίζουμε να είμαστε κοντά στο DSLAM. Επειδή αυτό είναι ανέφικτο, περιμένουμε τις όποιες ιδιωτικές επενδύσεις για να έρθει αυτό κοντά σε μας. Σχεδιασμός και γρήγορη εγκατάσταση, προϋποθέτουν πολλά-πολλά-πολλά κεφάλαια από οποιονδήποτε ιδιώτη εφόσον είναι μόνος του.
    Σε αυτό μπορούμε να συμφωνήσουμε .Το προϋπάρχον μονοπώλιο του ΟΤΕ με το αμαρτωλό παρελθόν (κατασπατάληση χρήματος , κατευθυνόμενη επένδυση σε isdn κτλ) , άκομψη και ισοπεδωτική μετέπειτα προσπάθεια επιβολής και των άλλων παικτών στο παιχνίδι εις βάρος του ΟΤΕ , όλος αυτός ο πολιτικο-οικονομικός πόλεμος είχε και παράπλευρες απώλειες , εμάς τους πολίτες που στερηθήκαμε όχι μια γρήγορη, αλλά μια αξιοπρεπή σύνδεση ολα αυτά τα χρόνια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πακέτο στον ΟΤΕ μπορούσες/είς να έχεις μικρότερο, Δεν σε υποχρέωσε κανείς να πάρεις το 24άρι. Και σε άλλες χώρες στην Ευρώπη δεν υπάρχουν κλίμακες στα πακέτα ADSL, αλλά 1-2 το πολύ και όσο πιάσεις με το μεγαλύτερο. Άσε που σε κάποιες (π.χ. Γερμανία), δεν υπάρχει 24άρι, αλλά μέγιστο το 16άρι ακόμη και μέσα στο DSLAM να είσαι.
    Η μόνη εναλλακτική ήταν τα 4Mbps , και έτσι όλοι υποκύψαμε στον "εκβιασμό" έστω και για 1 , 2 ,3 Mbps παραπάνω ... Άλλωστε όπως έγραψα θα μπορούσαν να υπήρχαν και άλλες τιμολογιακές πολιτικές "εξισορρόπησης " των ανισοτήτων
    Στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες όπως πχ στην Γερμανία υπάρχουν άραγε υποχρεωτικές ταχύτητες 2,3 ,5 Mbps μέσα σε μεγάλα αστικά κέντρα ;


  5. #590
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες όπως πχ στην Γερμανία υπάρχουν άραγε υποχρεωτικές ταχύτητες 2,3 ,5 Mbps μέσα σε μεγάλα αστικά κέντρα ;
    Όπως έγραψα, σε ADSL ισχύει ότι κι εδώ. Κάποιοι λίγοι (όπως OTE, Cyta) έχουν 1-2 πακέτα ταχυτήτων και η μεγάλη πλειοψηφία μόνο το 24άρι και όσο πιάσεις. Ισχύει σε όλο τον πλανήτη το "έως", ακόμη και στο VDSL.
    Απλά με το DSLAM στις καμπίνες, πλησιάζουμε στο μέγιστο που υποστηρίζει η υπηρεσία. Αλλά δεν σημαίνει και πάλι ότι όλοι την πιάνουν, Εξαρτάται η απόσταση από αυτήν. Π.χ. αύριο-μεθαύριο με το Vectoring, εσύ θα θεωρείς πάλι τον εαυτό σου ριγμένο πιάνοντας μόνο 100 ή 200Mbps, ενώ εγώ από την ίδια καμπίνα μπορεί να έχω 300Mbps, διότι είμαι πιο κοντά της.

  6. #591
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά με το DSLAM στις καμπίνες, πλησιάζουμε στο μέγιστο που υποστηρίζει η υπηρεσία. Αλλά δεν σημαίνει και πάλι ότι όλοι την πιάνουν, Εξαρτάται η απόσταση από αυτήν. Π.χ. αύριο-μεθαύριο με το Vectoring, εσύ θα θεωρείς πάλι τον εαυτό σου ριγμένο πιάνοντας μόνο 100 ή 200Mbps, ενώ εγώ από την ίδια καμπίνα μπορεί να έχω 300Mbps, διότι είμαι πιο κοντά της.
    Όχι , δεν θα το κάνω !! Το έχω γράψει πιο πάνω πολλές φορές .

    Το μόνο που ζητούσα ήταν μια αξιοπρεπής σύνδεση .Τα 5 Mbps δεν είναι την δεκαετία του 2010 .

    Θέλω όμως να καταλήξω αισιόδοξα , και είμαι πεπεισμένος ότι σε λίγες εβδομάδες ή μήνες όλα αυτά θα ανήκουν στο παρελθόν !!


  7. #592
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexTG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καποιος εχει ΟΤΕ και συνδεεται στην 475,μου ειπε ενας γειτονας οτι τον πειραν τηλεφωνο απο τον οτε και του ειπαν οτι ειναι διαθεσιμο το vdsl και μπορει να κανει αιτηση (ειχε αφησει παλιοτερα τα στοιχεια του σε βλαβη που ειχε οτι ενδιαφερεται για vdsl και γι'αυτο τον πειραν). Εγω που μιλησα με forthnet εφαγα ακυρο...
    Ναιι επιτέλους σε 4 ημέρες πάω οτε θα σας πω και εγώ τι μου είπανε

  8. #593
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    υποχρεωτικες ταχυτητες εχουν οριστει για το 2020 http://www.naftemporiki.gr/finance/s...70-ton-grammon

  9. #594
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.501
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RaNd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαυτο ΠΑΝΤΑ βάζουμε τους DNS του GRnet (62.217.126.164, 194.177.210.210 οπου είναι οι πλεον αξιόπιστοι και χωρίς να κρατάνε προσωπικά δεδομένα ( πχ Google, 8.8.8.8, 8.8.4.4
    Σωστός, thanks

  10. #595
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Intracom Netfaster IAD
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Hello, είμαι στην Vodafone και παίρνω από το καφαο 221. Στο online search για διαθεσιμότητα με βάση την διεύθυνση μου με βγάζει όχι διαθέσιμο ενώ με βάση το τηλέφωνο με βγάζει διαθέσιμο.
    Τους πήρα τηλ και μου είπαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα αλλά μόνο για το πακέτο των 50, μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν το 30 (αυτό με ενδιαφέρει βασικά).
    Είναι δυνατόν να μπορούν να δώσουν το 50 και να μην μπορούν να δώσουν το 30;

  11. #596
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δίνει υπηρεσία μέσω του ΟΤΕ. Η διαφορά της τιμής χοντρικής είναι 1,5€ και προφανώς δεν την συμφέρει να δώσει το μικρό πακέτο. Δες και σε άλλους παρόχους, αλλά δε νομίζω να βρεις κάποιον (εκτός του ΟΤΕ) που να δίνει το 30άρι από καμπίνα.

  12. #597
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Intracom Netfaster IAD
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Μάλιστα, και 5€ η διαφορά στην λιανική.

    Αφού δεν έχουν σκοπό να το δώσουν τι το βάζουν στο site τους;

  13. #598
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a8e Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, και 5€ η διαφορά στην λιανική.

    Αφού δεν έχουν σκοπό να το δώσουν τι το βάζουν στο site τους;
    το δινουν μονο απο αστικο κεντρο

  14. #599
    Εγγραφή
    04-05-2015
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a8e Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hello, είμαι στην Vodafone και παίρνω από το καφαο 221. Στο online search για διαθεσιμότητα με βάση την διεύθυνση μου με βγάζει όχι διαθέσιμο ενώ με βάση το τηλέφωνο με βγάζει διαθέσιμο.
    Τους πήρα τηλ και μου είπαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα αλλά μόνο για το πακέτο των 50, μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν το 30 (αυτό με ενδιαφέρει βασικά).
    Είναι δυνατόν να μπορούν να δώσουν το 50 και να μην μπορούν να δώσουν το 30;

    Και εγώ που θέλω vdsl δεν μπορώ να έχω γιατί στο μάλλον δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα το καφάο που παίρνω ίντερνετ, στο http://fttxgr.eu/map δεν το δείχνει ενώ υπάρχει κανονικά ...

  15. #600
    Εγγραφή
    17-08-2015
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220088/21998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Vodafone ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hajis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ που θέλω vdsl δεν μπορώ να έχω γιατί στο μάλλον δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα το καφάο που παίρνω ίντερνετ, στο http://fttxgr.eu/map δεν το δείχνει ενώ υπάρχει κανονικά ...
    Δεν το έχει βάλει κανείς φαίνεται

Σελ. 40 από 93 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  2. Μηνύματα: 753
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-13, 01:03
  3. Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 18:00
  4. Adsl Internet & Τηλέφωνο στο Χαϊδάρι!!
    Από stratos_lagakis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 13:32
  5. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-12, 15:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας