Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο περίπου ένα μηχάνημα με Linux ως router. Η σύνδεση έχει MTU 1492. Από την αρχή έπρεπε να έχω στο iptables τη γραμμή
    Κώδικας:
    -A FORWARD -o ppp0 -p tcp --tcp-flags SYN,RST SYN -j TCPMSS --clamp-mss-to-pmtu
    αλλιώς εμφανιζόταν το γνωστό φαινόμενο με μερικές σελίδες (π.χ. Yahoo) να ανοίγουν είτε με πολλές δυσκολίες, είτε καθόλου. Επίσης, σύμφωνα με SpeedGuide είχα MTU 1500 (MSS 1460).

    Πρόσφατα δοκίμαζα μερικά πράγματα στο router και, μεταξύ άλλων, αφαίρεσα τη παραπάνω γραμμή. Έκπληκτος διαπίστωσα ότι όλα συνέχισαν να λειτουργούν κανονικά. Το επανεκκίνησα, το άφησα μερικές μέρες χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο. Όλα μια χαρά και το SpeedGuide μου δείχνει το σωστό MTU.

    Πώς εξηγείται αυτό; Μου φαίνεται απίθανο να έβαλαν μυαλό όλοι και να μη μπλοκάρουν πλέον αδιακρίτως το ICMP. Έγινε τώρα τελευταία κάποια αλλαγή στον πυρήνα ή το iptables ώστε να προσαρμόζεται αυτόματα το MSS; Έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Τέλος, υπάρχει περίπτωση να επεμβαίνει ο ΟΤΕ στα πακέτα και να κάνει την απαραίτητη αλλαγή;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 29-08-13 στις 22:18.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-13, 01:22
  2. TCP Fin scan, Syn flood, UDP flood (Dos attack)
    Από antzen στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 23:24
  3. Tο NBA ζωντανά και σε HD στην OTE TV
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-12, 08:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας