Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Lightbulb
    Καλημέρα σε όλους,

    Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την γραμμη μου απο ADSL σε VDSL. Οπότε θα χρειαστώ και νέο router. Απο οτι ειδα διαβάζοντας διαφορα reviews, κατέληξα ανάμεσα σε 2 routers Asus RT-AC66U ή Asus RT-N66U. Επειδη αυτοι ειναι σκέτοι routers, απ'οτι διάβασα θα πρέπει να κρατήσω ένα modem, δηλαδή στην περίπτωση μου το Vigor 2710n Annex A να το βάλω σε Bridge Mode και πάνω σε αυτο να 'κοτσάρω' το Asus. Εδώ έρχονται και οι απορίες μου μιας και είμαι αρχάριος με αυτά και θα χρειαστώ την βοήθειά σας:

    1) Παίρνω την RJ11 υποδοχη του τηλεφώνου απο την πρίζα και συνδέω στο modem (ως έχει δηλαδη), το router έχει απο πίσω 1 Wan θύρα(όπως και όλα τα VDSL routers) και 4 Lan. To Wan καλωδιο θα το συνδέσω στο Wan του Asus και απο έκει σε μια Lan θύρα του 2710n και μετα μπαίνω στο Asus και το σεταρω με τις ρυθμίσεις του εκάστοτε παρόχου για να μπορέσω να συνδεθώ στο Ιντερνετ, σωστά;

    2) Πρέπει να αλλάξω τη Ip του ρουτερ Asus σε περίπτωση που είναι ίδια με του Vigor; (δηλαδη απο 192.168.1.1 σε 192.168.2.1)

    3) Tι άλλες αλλαγές πρέπει να κάνω στο Vigor εκτός απο την αλλαγή σε Bridge Mode; (Αν έχω καταλάβει σωστά βάζω το Vigor σε Bridge Mode απο το μενού Internet Access------>PPPoE / PPPoA------->Bridge Mode και τικάρω την επιλογή Enable Bridge Mode)

    4) Χρειάζεται να κάνω κάποια έξτρα ρύθμιση στο Asus router ώστε να 'καταλάβει' οτι το Vigor είναι σε Bridge Mode; Ή θα είμαι εντάξει απλά και μόνο με το σεταρισμα των ρυθμίσεων του όποιου παρόχου Ιντερνετ για να συνδεθώ;

    Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων,

  2. #2
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω την εντύπωση ότι το βλέπεις ανάποδα.
    Αρχικά πρέπει να πάρεις modem/router για να αξιοποιήσεις τη VDSL. Αν κρατήσεις το Vigor σαν modem, τότε μάλλον δε θα συγχρονίζεις καθόλου, ή θα συγχρονίζεις σαν ADSL2+. Έχω την εντύπωση το πρώτο, γιατί τα μεν VDSL modems έχουν υποστήριξη για ADSL, αλλά όχι και το αντίστροφο.
    Ποιός είναι ο λόγος που θέλεις να κρατήσεις το 2710; Τρέχεις κάποιο VPN;
    Η Draytek έχει και αντίστοιχα modem/routers για VDSL

  3. #3
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δεν τρεχω καποιο VPN και προς το παρων δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο. Αν γινεται να συνδεσω το ρουτερ που θελω με αλλο τροπο για να εχω συνδεση VDSL και γινεται, ευχαριστως να το κανω, ειμαι ανοιχτος σε προτασεις. Οσο για τα VDSL μοντεμ/ρουτερ της Draytek ευχαριστως θα επαιρνα το 2750n αλλα λογω ενος Nas (Synology) που θελω να παρω και δεν εχει υποστηριξη για Draytek θα αναγκαστω να παρω καποιο αλλο. Ετσι κατεληξα σε σκετους ρουτερς και συγκεκριμενα σε Asus μιας και εχουν πολυ καλες κριτικες και περισσοτερη υποστηριξη. Κριμα παντως γιατι τα Draytek ειναι απο τα πιο αξιοπιστα modem/router που εχω παρει και δεν ηθελα να τα αλλαξω.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι υποστήριξη χρειάζετε το NAS σου που δεν έχει το 2750; Μου φαίνεται λίγο περίεργο....
    Ο μόνος τρόπος να χρησιμοποιήσεις τα routers που αναφέρεις με τη VDSL γραμμή, είναι να αγοράσεις και ένα VDSL modem και να κάνεις περίπου τη διαδικασία που αναφέρεις. Το θεωρώ όμως πολύ πατέντα και απορώ και πάλι τι ακριβώς χρειάζεται το NAS που δεν μπορεί να στο δώσει το 2750 και στο δίνει το 2710.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι το βλέπεις ανάποδα.
    Αρχικά πρέπει να πάρεις modem/router για να αξιοποιήσεις τη VDSL. Αν κρατήσεις το Vigor σαν modem, τότε μάλλον δε θα συγχρονίζεις καθόλου, ή θα συγχρονίζεις σαν ADSL2+. Έχω την εντύπωση το πρώτο, γιατί τα μεν VDSL modems έχουν υποστήριξη για ADSL, αλλά όχι και το αντίστροφο.
    Ποιός είναι ο λόγος που θέλεις να κρατήσεις το 2710; Τρέχεις κάποιο VPN;
    Η Draytek έχει και αντίστοιχα modem/routers για VDSL
    Αρα αν καταλαβα σωστα πρεπει να παρω Vdsl modem/router και εκει πανω να κοτσαρω το σκετο ρουτερ, δηλαδη, RJ11 απο πριζα στο VDSL modem/router, αυτο μπαινει σε Bridge Mode και μετα συνδεση Wan με Wan μεταξυ μοντεμ/ρουτερ και ρουτερ και απο το ρουτερ καλωδιο Lan στο Pc. Σωστα;

  6. #6
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί το μπλέκεις τόσο πολύ; Θα κάνεις δύσκολη τη ζωή σου χωρίς λόγο.
    Επιμένω: Τι ακριβώς χρειάζεται το NAS σου που στο δίνει το 2710 σήμερα και δε στο δίνει το 2750;

  7. #7
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Το NAS δεν το εχω παρει ακομα. Σκεφτομαι να το παρω μετα την αναβαθμιση της γραμμης. Και ετσι σκεφτομαι να αλλαξω και ρουτερ. Εχω ηδη το 2710. Δεν χρειαζεται τιποτα ειδικο το NAS περα απο Gigabit θυρα, απλα δεν εχουνε μεσα στους συμβατους ρουτερ που συνεργαζονται με την συγκεκριμενη μαρκα, τον 2750. Για την ακριβεια εχουν μονο κανα 2 Draytek συμβατους. Για αυτο και ολη η φασαρια.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν το θέμα συμβατότητας αφορά το gigabit switch του router, προσωπικά δεν θα το έδινα σημασία.
    Επίσης το compatibility list που έχει στο site της synology μου φαίνεται λίγο outdated.
    Αναφέρει τέλος εδώ : "Please note that even if your router is not listed here, it will also be supported by using one of the previous two options" , οπότε θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με οποιονδήποτε router.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    συνγωμη που επεμβαινω ... να προσθεσω την γνωμη μου

    Το 2710 ειναι μονο adsl modem & οχι vdsl

    εαν βαλεις συντομα vdsl ο παροχος θα σου δωσει ενα vdsl modem και εχεις 3 επιλογες

    1-
    εαν το vdsl modem που σου δωσει ο παροχος εχει υποστηριξη για NAS (δεν ξερω γιατι ελειπα εξωτερικο) ισως να μην χρειαστης για να αγορασεις αλλο μοντεμ/ρουτερ οταν κανεις την αναβαθμιση σε vdsl ... ρωτα τον εαν γινεται να σου δωση μοντεμ που να υποστηριζει ΝΑΣ γιατι εαν ναι μαλλον εδω τελειωνουν ολα

    2-
    Εαν δεν υποστηριζει ΝΑΣ η θελεις κατι καλυτερο κρατας το vdsl modem που θα σου δωσει ο παροχος ουτως η αλλως το βαζεις σε bridge mode και παιρνεις το ενα απο τα ασους που θελεις

    3-
    το 2750n που θελεις εχει ΝΑΣ
    Broadband Router/Firewall for VDSL / VDS2
    Compatible with BT Infinity™ service (up to 80Mb/s)
    3G Backup (can be used if VDSL is down)
    using compatible 3G USB dongle
    Direct connection to BT Infinity™ FTTC Service
    4-Port Gigabit Ethernet Switch
    IPv6 & IPv4 Support
    WiFi - 802.11n Wireless LAN ('n' models)
    NAS Facility - Add a USB memory key for shared
    LAN storage/access >
    Twin-VoIP Phone Ports (Vigor275Vn only)
    Wireless On/Off & WPS Buttons
    WMM - WiFi multimedia
    Dial-Out VPN Facilities
    ομως δεν εχει adsl ... παρα μονο vdsl ...

    δεν εννοω να σε επιρεασω ... απλος δινω ολες τισ πιθανοτητες ... αλλα ... αν πας στην περιπτωση 3- ... γιατι δεν παιρνεις το 2760n ... που ειναι φτηνοτερο απο το 2750 ... εχει 2 usb & built in DVLA ... και εχει adsl σε περιπτωση που υπαρχει καποιο μελλοντικο προβλημα στην γραμμη (σπανια βεβαια) ... οι καμπινες vdsl εδω Ελλαδα συνηθως υποστηριζουν και adsl για backup/fall over
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=662&lang=en

    Oσο για το 2710 καλωδιο απο την μπριζα στο wan του 2710 και απο το lan του 2710 στο wan του ασους

    και 2 τροποι συνδεσης
    1- βαζεις το 2710 σε bridge mode & το ασους σε PPPoE (δεν θα βλεπεις ομως τα στατιστικα γραμμης απο το 2710, αλλα το πιο απλο & ευκολο)

    2- αλλαζεις IP στο 2710 (η στο ασους) και στο ασους δινεις static IP (αντι για PPPoE) μαζι με το network map, default gateway (να ειναι ιδια στοιχεια με του 2710) και στο ενα απο τα δυο κανεις disable NAT & DHCP

  10. #10
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σε ευχαριστώ πολύ babis3g
    Ησουν κατατοπιστικότατος με τις απαντήσεις που μου έδωσες. Οπότε οταν με το καλό έρθει η VDSL κρατάω το VDSL modem του παρόχου και θα κοτσάρω επάνω το Asus router, όπως μου είπες.
    Για οτι προβλημα αντιμετωπίσω στο σεταρισμα θα μπορούσα να ζητησω την βοήθεια σου με PM;

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dino_the_nino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ babis3g
    Ησουν κατατοπιστικότατος με τις απαντήσεις που μου έδωσες. Οπότε οταν με το καλό έρθει η VDSL κρατάω το VDSL modem του παρόχου και θα κοτσάρω επάνω το Asus router, όπως μου είπες.
    Για οτι προβλημα αντιμετωπίσω στο σεταρισμα θα μπορούσα να ζητησω την βοήθεια σου με PM;
    Eγω εδωσα 3 επιλογες και οποια ειναι η καλυτερη για εσενα ...

    οι 2 τροποι για σεταρισμα adsl που ανεφερα ισχυουν και για vdsl ... μπορεις να στειλεις PM δεν υπαρχει προβλημα ... θα βοηθησω γιατι περιπου οι ιδιες ρυθμησεις ειναι σε ολα ... αλλα δεν τα εχω οποτε αν ξανα κανεις ποστ εδω ισως ειναι καλυτερα γιατι μπορει καποιος να απαντηση γρηγοροτερα οπως σημερα η να ξερει κατι παραπανω ... επισης ισως καποιος αλλος δει το θεμα σου και τον βοηθηση μελλοντικα με αναλογη περιπτωση ...

    παντως θα βρεθει ακρη μην ανυσηχεις

  12. #12
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σε ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια!!! Όταν έρθει η ώρα θα σε ενημερώσω με PM αλλα θα κάνω Post σ'αυτο το Thread για να βοηθηθούν και άλλοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα οπως πολύ σωστα επισήμανες

    Εν αναμονή λοιπόν για τα περαιτέρω...

  13. #13
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σε ευχαριστώ πολύ και σένα επίσης sxbcl για την βοήθεια σου και συγνώμη αν λόγω παράβλεψης αμέλησα να το κάνω πιο μπροστά.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    θα επαναφέρω λίγο το θέμα γιατί θέλω να ρωτήσω εάν το 2710 είναι δυνατόν να παίξει ως router μόνο πάνω σε adsl modem (bridged mode)

    κάποτε το είχα ξαναψάξει και η απάντηση ήταν αρνητική...
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  15. #15
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μπορεις να βαλεις το 2710 πανω σε αλλο ραουτερ αλλα δεν μπορεις να βαλεις αλλο μοντεμ επανω του γιατι ακομα δεν εχουν μετατρεψει καποιο απο τα lan ports του 2710 σε incoming wan
    Aυτο το εχουν κανει ηδη στο 2760 (το lan 4 γινεται υποδοχη για αλλο μοντεμ) αλλα επειδη το 2710 ειναι παλιο δεν ξερω αν & ποτε το κανουν στο μελλον
    Αν βγει το επομενο λογισμικο θα δουμε τα released notes

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 20:56
  2. zte 931VII σε bridge mode .
    Από sklpanos στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-14, 18:28
  3. [Other] Zte με draytek σε bridge mode. Πρέπει να δίνω κάθε φορά password για να συνδεθώ από το pc?
    Από Dionissos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-13, 18:54
  4. Καινουριο modem-router vigor 2710n σε γραμμη forthnet
    Από sokis8 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-13, 02:37
  5. Vigor 2820 σε bridge mode
    Από costasppc στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 17:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας