Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-74 από 74
  1. #61
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.726
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο WAN interface; Και η εξάντληση των IPv4; Που θα βρουν διπλές διευθύνσεις; Εκτός αν δουλέψει μόνο με IPv6.

    Αν κατάλαβα καλά, διαφορετικό subnet από το δίκτυο του χρήστη έχει ώστε να μην έχει πρόσβαση στις συσκευές του ιδιοκτήτη.

    Η άρση απορρήτου (σε περίπτωση προβλήματος) γίνεται στην WAN IP και οι κατηγορίες ακολουθούν τον ιδιοκτήτη του τηλεφωνικού αριθμού. Δεν έχω δει κατηγορία με LAN IP (εφόσον παρεμβάλλεται και το NAT), όλες περιορίζονται στο WAN IP.
    Το πιο πιθανό είναι ότι περνάει με tunnel από τη WAN σου με non-routable διεύθυνση - σαν VPN.

  2. #62
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από R0n1S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά η λύση είναι πολύ απλή.
    α) Ενεργοποιούμε κανονικά την υπηρεσία για να επωφεληθούμε απ'τα υπόλοιπα σποτς.
    β) Ξυλώνουμε τη κεραία του ρούτερ, για να μη μας τρώνε τη ταχύτητα.
    γ) Συνδεόμαστε με Εθερνετ.
    δεν νομιζω να γινεται... γτ αν ειναι ανενεργο το spot σου για καποιο χρονικο διαστημα,αφαιρεισαι αυτοματα απο την υπηρεσια.

  3. #63
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομιζω να γινεται... γτ αν ειναι ανενεργο το spot σου για καποιο χρονικο διαστημα,αφαιρεισαι αυτοματα απο την υπηρεσια.
    Το δίκτυο ενεργό θα είναι αλλά χωρίς κεραία δεν θα εκπέμπει πρακτικά καθόλου. Είπαμε όμως ότι αυτό είναι μέγιστη καφρίλα και με 1 Mbps που τρώει δεν έχει και ιδιαίτερο impact.

  4. #64
    Εγγραφή
    15-08-2013
    Περιοχή
    Λαμια
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΟΣΧΟΧΩΡΙ
    Router
    Netfaster 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομιζω να γινεται... γτ αν ειναι ανενεργο το spot σου για καποιο χρονικο διαστημα,αφαιρεισαι αυτοματα απο την υπηρεσια.
    Γιατι να μην γινεται; Δε φταιω εγω που δε βρισκεται κανενας να συνδεθει στο wifi μου... :P

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δίκτυο ενεργό θα είναι αλλά χωρίς κεραία δεν θα εκπέμπει πρακτικά καθόλου. Είπαμε όμως ότι αυτό είναι μέγιστη καφρίλα και με 1 Mbps που τρώει δεν έχει και ιδιαίτερο impact.

  5. #65
    Εγγραφή
    17-09-2010
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    αυτό προυποθέτει συνεχόμενη λειτουργία του wifi ?
    και αν κάποιοι θέλουν να το απενεργοποιουν κάποιες ώρες λόγω ακτινοβολίας ?

    Υπάρχει και το θέμα της υπερθέρμανσης των router ειδικά ΖΤΕ, HUAWAY ψήνονται
    πόσω μάλλον για 24/7 με torrents private,guest δίκτυο.

  6. #66
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πολύ καλό μου ακούγεται!

  7. #67
    Εγγραφή
    15-08-2013
    Περιοχή
    Λαμια
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΟΣΧΟΧΩΡΙ
    Router
    Netfaster 2
    Κριμα που ο Αντωνακης τους χαλαει τα σχεδια...

  8. #68
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Router
    SpeedTouch 585v6
    Από χθες, 27/01/14, ενεργοποιήθηκε πανελλαδικά.

    https://www.ote.gr/web/guest/consume...es/ote-my-wifi

  9. #69
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefterhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από χθες, 27/01/14, ενεργοποιήθηκε πανελλαδικά.

    https://www.ote.gr/web/guest/consume...es/ote-my-wifi
    Πολύ καλό νέο.

    Έχω τις εξής απορίες:

    1. Πιστεύετε ότι κάποιος που κινείται μεταξύ 2 πόλεων μπορεί να γλιτώσει να πληρώνει σταθερό internet (στη 2η πόλη) χρησιμοποιώντας fon spots (γιατί μου βγάζει 2 fon spots διαθέσιμα στη γειτονιά μου στη 2Η ΠΟΛΗ που κινούμαι).

    2. Το original δίκτυο των fon spots έχει και μια υπηρεσία που (αν δεν είσαι fonero) πληρώνεις τον δημιουργό του fon spot ΧΡΗΜΑΤΑ για να χρησιμοποιήσεις το fon spot που διαθέτει για συγκεκριμένο χρόνο. Στην περίπτωση του μοντέλου του ΟΤΕ, τα κέρδη από αυτούς τους πελάτες (που πληρώνουν για να χρησιμοποιούν το fon spot) τα καρπούται ο ΟΤΕ και όχι ο δημιουργός του fon spot; Πού πάνε τα χρήματα;

    3. Ανάξιο σχολιασμού το να ξηλώσεις την κεραία για να μην σου φάει ο άλλος το 1mbit. Πρέπει να έχουμε λίγη αλληλεγγύη μεταξύ μας (από τη στιγμή που δεν υπάρχει ζήτημα ασφάλεις ή ποιότητας της υπηρεσίας). Ο απλός λαός μπορείς να κάνει την αλλαγή στον κόσμο που ζούμε!

  10. #70
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλό νέο.

    Έχω τις εξής απορίες:

    1. Πιστεύετε ότι κάποιος που κινείται μεταξύ 2 πόλεων μπορεί να γλιτώσει να πληρώνει σταθερό internet (στη 2η πόλη) χρησιμοποιώντας fon spots (γιατί μου βγάζει 2 fon spots διαθέσιμα στη γειτονιά μου στη 2Η ΠΟΛΗ που κινούμαι).
    Επειδή μιλάνε για μέγιστο αριθμό δύο συνδεδεμένων ανά fon spot, δεν μπορεί να αποκλειστεί, θεωρητικά, και να μην μπορείς να συνδεθείς κάποιες φορές. Από την άλλη φαντάζομαι ότι ο οτε έχει στατιστικά της χρήσης τέτοιων δικτύων από την fon και δεν κατέληξε σ'αυτό τον αριθμό τυχαία, αλλά επειδή επιτρέπει την καλή λειτουργία του δικτύου. Στη θέση σου θα το δοκίμαζα : ιδιαιτερα αν εισαι πελατης οτε δεν εχεις τιποτα να χασεις, καθως -ευτυχως- δεν ανανεωνεται η δεσμευση σου στο δικτυο του με την ενεργοποιηση της υπηρεσιας.

    2. Το original δίκτυο των fon spots έχει και μια υπηρεσία που (αν δεν είσαι fonero) πληρώνεις τον δημιουργό του fon spot ΧΡΗΜΑΤΑ για να χρησιμοποιήσεις το fon spot που διαθέτει για συγκεκριμένο χρόνο. Στην περίπτωση του μοντέλου του ΟΤΕ, τα κέρδη από αυτούς τους πελάτες (που πληρώνουν για να χρησιμοποιούν το fon spot) τα καρπούται ο ΟΤΕ και όχι ο δημιουργός του fon spot; Πού πάνε τα χρήματα;
    Σε όλες τις αντίστοιχες συνεργασίες της Fon με παρόχους, η δυνατότητα για αυτό που περιγράφεις (να είσαι δηλαδή χρήστης κατηγορίας "bill", σύμφωνα με τη διάλεκτο του Fon, δηλαδη να κερδιζεις καποια εσοδα απο την επι πληρωμη συνδεση τριτων στο wifi σου), απενεργοποιήθηκε. Είμαι απολύτως βέβαιος ότι το ίδιο θα ισχύσει και για το fon δικτυο του ΟΤΕ. Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος, είναι αν θα απενεργοποιηθεί και η δυνατότητα επί πληρωμής σύνδεσης για χρήστες εκτός δικτύου, ή θα παραμείνει και θα μοιράζονται τα έσοδα ο οτε και η fon.

    3. Ανάξιο σχολιασμού το να ξηλώσεις την κεραία για να μην σου φάει ο άλλος το 1mbit. Πρέπει να έχουμε λίγη αλληλεγγύη μεταξύ μας (από τη στιγμή που δεν υπάρχει ζήτημα ασφάλεις ή ποιότητας της υπηρεσίας). Ο απλός λαός μπορείς να κάνει την αλλαγή στον κόσμο που ζούμε!
    Εντελώς απαράδεκτο, έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ μαζί σου 100%. Να εξαπατήσουμε τους άλλους για να κερδίσουμε 1mbit είναι ο ορισμός της ξεφτίλας και του ατομικισμού. Ξηλώνοντας την κεραία δεν κοροϊδεύεις τον οτε, αλλά τους άλλους χρήστες του δικτύου fon που δεν είναι απατεωνισκοι.

  11. #71
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    αυτόματα ενεργοποιείτε η πρέπει να το ζητήσεις?

  12. #72
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτόματα ενεργοποιείτε η πρέπει να το ζητήσεις?
    Πρέπει να ζητήσεις ενεργοποίηση στο 13888 και σου δίνουν οδηγίες από εκεί.

  13. #73
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.532
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να ζητήσεις ενεργοποίηση στο 13888 και σου δίνουν οδηγίες από εκεί.
    Μπορείς να το κάνεις και μόνος σου εδώ

  14. #74
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Θα πρέπει να έχει ήδη συμβατό ρούτερ. Αλλιώς μιλάει με την υποστήριξη για να του στείλουν συμβατό με χρησιδάνειο.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-13, 22:36
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-13, 11:18
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-13, 20:36
  4. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-12, 15:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας