Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Λοιπόν έχω φρικάρει με αυτό που συμβαίνει με τα Password
    Εντάξει δεν βάζουμε απλά password, εντάξει δεν τα σημειώνουμε σε χαρτί για να τα θυμόμαστε,εντάξει δεν βάζουμε το ίδιο παντού. Αυτά είναι αυτονόητα
    Αλλά να το αλλάζουμε και κάθε μήνα παντού υποχρεωτικά είναι όχι απλά φρίκη είναι παράνοια! Πως στο διάολο θα αποστηθίσουμε κάθε μήνα τις εκατοντάδες srtong password που χρησιμοποιούμε καθημερινά;
    Και εντάξει κάποια ευαίσθητα που έχουν σχέση με τράπεζες κλπ θα τα αλλάξουμε αλλά πλέον το ζητούν όλο και περισσότεροι
    Πήρα αυτό το email σήμερα:
    Spoiler:
    Aγαπητέ πελάτη,
    Αρχικά θα θέλαμε να σε ευχαριστήσουμε για την επιλογή και την εμπιστοσύνη σου στις υπηρεσίες ΟΤΕ.

    Έχοντας πάντα ως γνώμονα την καλύτερη εξυπηρέτησή σου, θα θέλαμε να σου υπενθυμίσουμε ότι δεν έχεις αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης για το λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή/και την πρόσβαση στο INTERNET για τουλάχιστον έξι (6) μήνες. Σου προτείνουμε την αλλαγή του, γιατί η συχνή αλλαγή κωδικού πρόσβασης, διασφαλίζει το λογαριασμό σου από μη εξουσιοδοτημένη πρόσβαση.

    Για την αλλαγή του κωδικού πρόσβασης αρκεί να ακολουθήσεις τα παρακάτω βήματα:


    • Άνοιξε το browser που χρησιμοποιείς και στη γραμμή διευθύνσεων πληκτρολόγησε: my.otenet.gr
    • Στη συνέχεια, επίλεξε το εικονίδιο «Αλλαγή Ονόματος και Κωδικού Πρόσβασης».
    • Προχώρησε σε αλλαγή του κωδικού πρόσβασης, επιλέγοντας κωδικό υψηλής ασφαλείας. Προτείνουμε συνδυασμό με λατινικούς χαρακτήρες (κεφαλαία και μικρά), αριθμούς καθώς και ειδικούς χαρακτήρες όπως (!@#%^&*). Επισημαίνεται ότι δεν απαιτείται αλλαγή του Ονόματος Πρόσβασής σας (username).

    Εάν η ηλεκτρονική σου διεύθυνση χρησιμοποιείται ταυτόχρονα και για την πρόσβαση σου στο διαδίκτυο ως όνομα πρόσβασης (username), κατά τη διάρκεια της αλλαγής του κωδικού φρόντισε ώστε το modem/router σου να είναι ανοιχτό προκειμένου ο νέος κωδικός πρόσβασης να καταχωρηθεί αυτόματα.

    Επίσης θα πρέπει να καταχωρήσεις τον νέο κωδικό πρόσβασης στο πρόγραμμα αλληλογραφίας που χρησιμοποιείς ώστε να συνεχίσεις να λαμβάνεις τα e-mail σου.

    Με εκτίμηση,
    ΟΤΕ ΑΕ


    Ανοίγεις έναν λογαριασμό email ο οποίος ζητάει έναν δεύτερο λογαριασμό email (υποχρεωτικά) μην τυχόν λέει και ξεχάσουμε το password οπότε αναγκαστικά δημιουργείς έναν εναλλακτικό ο οποίος χρειάζεται πάλι strong password (υποχρεωτικά) τους οποίους θα πρέπει να τους αλλάζεις κάθε μήνα. Πάμε καλά;
    Κάποιοι έχουν αποθρασυνθεί και σαν επιπλέον μέτρο ασφάλειας ζητούν και αριθμό τηλεφώνου! Έλεος
    Ρε αν είχα κρατικά μυστικά στην υπηρεσία σας θα άνοιγα λογαριασμό;

    Χθες το BOX στο Android έκανε update . Ξεκινώντας την εγκατάσταση ζήτησε ένα δεύτερο λογαριασμό email για την ασφάλεια μας και μπλα μπλα μπλα χωρίς να υπάρχει δυνατότητα να προχωρήσεις την εγκατάσταση αν δεν συμπλήρωνες
    Αφού έβρισα την BOX έβαλα κάποιο τυχαίο και συνεχίστηκε
    Μέτα από λίγα λεπτά μου ήρθε αυτό το email από την Google;

    Γεια σας

    Η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ανάκτησης για το Λογαριασμό σας Google - xxx@gmail.com - άλλαξε πρόσφατα. Αν πραγματοποιήσατε εσείς αυτήν την αλλαγή, δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα περισσότερο.

    Αν δεν αλλάξατε εσείς τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ανάκτησης, ενδέχεται κάποιος άλλος να έχει παραβιάσει το λογαριασμό σας. Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε σε αυτόν το σύνδεσμο: https://support.google.com/accounts/...answer=2450236.

    Αν αντιμετωπίζετε προβλήματα με την πρόσβαση στο λογαριασμό σας, επαναφέρετε τον κωδικό πρόσβασης, κάνοντας κλικ στο παρακάτω κουμπί:
    Τότε κατάλαβα ότι δεύτερο email δεν το ζητούσε η BOX αλλά η Google. (Εκτός αν κατάλαβα κάπου λάθος)

    Συγνώμη αλλά δεν είμαι παιδάκι
    Εγώ θα κρίνω κατα πόσο ασφαλή πρέπει να είναι το password μου σε κάθε λογαριασμό και εγώ επίσης θα κρίνω πόσο σημαντικός είναι αυτός ο λογαριασμός ώστε να χρειάζεται άλλον λογαριασμό υπενθύμισης ή αλλαγή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα
    Και τέλος δικά μου είναι τα δεδομένα και για την δική μου ασφάλεια πρόκειται
    ΣΤΑΜΑΤΕΙΣΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΡΗΖΕΤΕ θα τα αλλάξω όταν και αν θέλω εγώ αν κρίνω ότι χρειάζεται
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios4711 : 25-09-13 στις 01:10.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-01-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Linksys WAG200
    Path Level
    Interleaved

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Καλό φαίνεται σαν ιδέα αλλά είναι ημίμετρο
    Αν τα email δεν τα ανοίγεις απο browser αλλά από live mail ;
    Επίσης πρόσβαση στο Internet δεν έχεις μόνο από τον υπολογιστή σου αλλά και από το κινητό tablet ή άλλον υπολογιστή

    Ακόμα και αν υπάρχει τρόπος να ξεπεραστούν αυτά τελικά καταλήγουμε εκεί που αρχίσαμε το οποίο θέλαμε να αποφύγουμε
    Ένα password για όλα το οποίο πάλι το θεωρώ λάθος

    Δεν υπάρχει λύση απλά έγραψα αυτό το post για να ξεθυμάνω

    Θα ήθελα να μην μας το παίζουν μπαμπάδες και να αφήνουν στην δική μας κρίση να αποφασίσουμε αν έχουμε strong ή αν το αλλάξουμε ή αν χρειαζόμαστε recovery λογαριασμό
    Μία προτροπή για ασφάλεια θα ήταν καλή αλλά δεν έπρεπε να είναι υποχρεωτική γιατί κουράζει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios4711 : 26-09-13 στις 06:34.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Πράγματι είναι τρελό αυτό που συμβαίνει με τα passwords. Δηλαδή ένα password σαν αυτό ποιος μπορεί να το σπάσει; γξξφδγδφηξασδ3458394587$#@#@^%#$
    Γκομπιούντερ.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Keepass φιλέ, το βρήκα και ησυχασα με αυτό το θέμα.

    Η βαση στο drop box για να περνάει σε όλες τις συσκευές και καθαρισες.

    Εννοείται πως αν την βάλεις drop box θα έχεις και ξεκλειδωμα μέσω αρχείου που θα το εχεις τοπικά σε κάθε συσκευή.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  6. #6
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Λύσεις υπάρχουν δεν είναι εκεί το θέμα
    Χρησιμοποιώ το HandySafe είναι βολικό και crossplatform ίσως ο μοναδικός password manager που έχει εφαρμογή και για symbian (ναι εκτός το android έχω και ένα Nokia κινητό)
    Δυστυχώς δεν έχει κάποιον συγχρονισμό σε cloud οπότε αν αλλάξεις ένα password πρέπει να ενημερώσεις την εφαρμογή και μετά να συγχρονίσεις τις υπόλοιπες συσκευές με usb καλώδιο ή bluetooth
    Εντάξει γίνεται η δουλειά αλλά προσθέτει στη ζωή μας μια ακόμη αλυσίδα διαδικασιών (άλλαξε pass - ενημέρωσε τον manager - συγχρόνισε με άλλες συσκευές) την οποία θεωρώ περιττή

    Αν γνωρίζετε κάποιον άλλον εύχρηστο manager που να υποστηρίζει windows - android - linux - symbian και να έχει cloud sync πείτε τον

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Τα νεύρα μου προσπαθώ να συνδεθώ στο skype και μου βγάζει αυτό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  skype.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  124,8 KB 
ID: 129571

    Υπάρχει τρόπος να το κάνω skip ;
    #@*& ... την ασφάλεια σας ...
    Δεν θέλω να δώσω άλλο email έλεος!

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    η σταματάς να κάνεις χρήση του skype ή δίνεις κάποιο email

Παρόμοια Θέματα

  1. Windows 7: password reset
    Από leasedline στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-13, 16:35
  2. Thomson TG585 v7 passwords??
    Από songless_bird στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-13, 16:38
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-13, 11:29
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-13, 15:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας