Σελ. 2 από 24 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 358
  1. #16
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Το QT δε μπορεί να παίξει υποτίτλους για τα "κλασικά" DivX αρχεία, αλλά στην επόμενη έκδοση του Perian περιμένουμε support και για subs, οπότε αναμένεται πώς και πώς! Για το iPod, αν του κάνεις restore από Mac θα το φορμάρει σε HFS+ οπότε ακόμα και με το disk use τσεκαρισμένο δεν το βλέπεις σε Windows PC. Αν θες να το βλέπεις ως δίσκο και σε Windows πρέπει να είναι φορμαρισμένο σε FAT32, κάνοντας του restore από το iTunes μέσα από Windows. Εγώ πάντως του έχω κόψει το disk mode και το έχω σε HFS+, όντως καλύτερα Αλλά έχει υπ' όψιν, το iPod μπορεί να είναι συγχρονισμένο μόνο με ένα iTunes, αν το συνδέσεις σε άλλον υπολογιστή με iTunes θα σου ζητήσει να τα σβήσει όλα και να το συνδέσει με τη βιβλιοθήκη εκείνου του υπολογιστή.

    Για το VLC, έκδοση 0.8.6a όπως λέει και ο Γιώργος, πας στα Preferences, στα Input / Codecs, στα Other Codecs και από εκεί στα Subtitles. Εκεί βάζεις στο encoding είτε ISO-8859-7 είτε CP1253, και τσεκάρεις τα δυο κουτάκια. Αν δε δουλέψει και πάλι, πήγαινε στο Preferences ->Video ->Subtitles / OSD ->Text Rendered και εκεί που λέει Font διάλεξε τη Lucida Grande Bold με το χέρι. Αν τα κάνεις αυτά αποκλείεται να μη σου δουλέψει. Και στο ξαναλέω, αν έχεις το αρχείο και τους υποτίτλους μαζί δίπλα δίπλα στο ίδιο directory και είναι πανομοιότυπες οι ονομασίες, σέρνοντας το avi στο εικονίδιο του VLC θα πάρει αυτόματα και τους υποτίτλους!

    Περί του Firefox, δεν ξέρω, τα έχω λίγο δύσκολα εκεί κι εγώ. Συμβουλή μου; Παίξε με Σαφάρι, σε θέματα standards compliance και rendering είναι ο απόλυτος browser, κράτα Firefox ή
    Opera για τα sites που το παίζουν δύσκολα

    Α, και το λέω και σε εσένα, μην ξεχάσεις να κατεβάσεις το OnyX (macupdate.com is your friend), και να το τρέχεις μια φορά το μήνα. Αυτά

  2. #17
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.614
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ΄Εχει απόλυτο δίκιο ο flareman για το ipod ...
    Αν θέλεις να το φορμάρεις σε Macintosh φορμάτ, αλλά να το βλέπουν και τα win, τότε τα xp θα χρειαστεί να τρέχουν ένα πρόγραμμα που λέγεται MacDrive.
    Ρίξτου μια ματιά....ακόμα θα μπορούν τα xp να βλέπουν τους δίσκους που είναι formated για macintosh, δηλαδή σε HFS+
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Ναι, το βλέπουν, αλλά προσοχή στα Ελληνικά filenames! Έχω χάσει αρκετά ονόματα αρχείων από βλακεία

    Πάντως, έστω και με το MacDrive, η σύνδεση με ένα iTunes παραμένει

  4. #19
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Εκανα add καποια αρχεια στο itunes kαι παιζουν κανονικα...Aπλως οταν κανω edit σε καποια στοιχεια πχ στο ονομα του καλλιτεχνη αυτο ξαναγινεται οπως παλια μολις ξαναπατησω πανω στο τραγουδι...Μαλλον επειδη το αρχειο δεν ειναι στον υπολογιστη ε?? Πως θα γινει να μπορω να το αλλαξω μονιμα?

    Οταν κανω add ενα φακελο αυτοματα αν κατι αλλαξει σε αυτον ενημερωνεται αυτοματα και η βιβλιοθηκη του itunes?

    Παντως το να ξαναγινονται mount οι δισκοι αυτοματα μετα απο sleep δεν καταφερα να το πετυχω..
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  5. #20
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.443
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Αν δεν έχεις αλλάξει σε safari, δοκίμασε στον FF να αλλάξεις τη γραμματοσειρά σε lucida grande.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  6. #21
    Εγγραφή
    15-04-2003
    Περιοχή
    Καλλιθέα,Αθήνα
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    13176/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Gennet OxyGen
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 37.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τον firefox εγκατέστησε το Microsoft Office 2004 test drive που υπάρχει στο dvd με το λειτουργικό και τα προγράμματα του imac και θα λυθεί το πρόβλημα με τα ελληνικά.
    "Είμαι ρατσιστής υπέρ του Macintosh"
    Κώστας Τουρνάς
    από το site της Rainbow/Γνωστοί Ελληνες

  7. #22
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Για τους δισκους καμια απαντηση?

    edit Eπειδη δεν γινονται mount oi δισκοι μετα την επιστροφη απο sleep mode μου δημιουργει προβλημα και με το ipod. Tα τραγουδια επειδη ειναι στους απομακρυσμενους σκληρους ,οι οποιοι δεν ξαναγινονται mount, στο itunes μου βγαινουνε με ενα θαυμαστικο διπλα που σημαινει οτι δεν τα εχει εντοπισει..Ετσι δεν μπορει να ενημερωσει το ipod. Oταν παταω στο τραγουδι πανω το θαυμαστικο φευγει και το τραγουδι παιζει κανονικα αφου βεβαια εχω kanei mount χειροκινητα πριν τους δισκους.. Αυτο ομως δεν μπορει να συνεχιστει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nickolas2005 : 11-02-07 στις 16:32.
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  8. #23
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.614
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νικόλα,
    έχω έναν εξωτερικό δίσκο σε firewire, και όταν μπαίνει το macbook σε sleep, δε χάνεται έπειτα. Εσύ από όσα καταλαβαίνω έχεις συνδέσει τον iMac με router και μέσω αυτού βλέπεις windows.

    cool μέχρι εδώ. Μήπως έχεις δώσει dhcp διευθύνσεις στον mac? Δοκίμασε να δώσεις σταθερές διευθύνσεις σε mac και pc. Μήπως αυτό φταίει.
    Αν δεν παίξει, μάλλον θα είναι bug, του λειτουργικού(και πάλι δύσκολο, κλασική περίπτωση μου φαίνεται). Θα ρωτήσω Νίκο.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  9. #24
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Eχω δωσει σταθερες ip. Εχω συνδεσει τον imac στο ιδιο switch με τον fileserver..
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  10. #25
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Απ' όσο θυμάμαι (μπορεί να κάνω και λάθος) οι Samba συνδέσεις δεν κρατώνται μεταξύ sessions ύπνου - ξύπνιου. Απεναντίας, οι εξωτερικοί σκληροί όχι μόνο κρατώνται, αλλά αν μπεις για ύπνο και κλείσεις τον εξωτερικό γκρινιάζει ότι δεν έκανες eject πρώτα.

    Για να το ψάξουμε λίγο, μυστήρια ιστορία

  11. #26
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Kατι αλλο...

    Συνδεσα την ψηφιακη μου μηχανη και χωρις να εχω βαλει drivers ktl ανοιξε το iphoto και πηρα τις φωτογραφιες.. Οι φοτο αποθηκευτηκαν αυτοματα στο iphoto library σε πολλα αντιγραφα...Δεν γινεται να παρω καπου αλλου τις φωτογραφιες με αλλον τροπο?
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  12. #27
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Αν και δεν κατάλαβα τι εννοούσες με το "πολλά αντίγραφα", στο ερώτημά σου υπάρχει λύση Image Capture λέγεται το προγραμματάκι, μπορείς από τα preferences του να ορίσεις τα πάντα, αν θα ανοίγει το iPhoto, αν όχι τι να κάνει, που να τις περνάει, κ.ο.κ.

    Πάντως αν θες τη συμβουλή μου, αν δεν έχεις άλλο λόγο, κάτσε με το iPhoto, κάνει την καλύτερη οργάνωση

  13. #28
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Aπλως το iphoto απο οτι ειδα οταν περνω τις φωτογραφιες τις αποθηκευει σε 3 φακελους. Ο ενα ονομαζεται original, o αλλος modified και τον τριτο δεν το θυμαμαι..Tiς ιδιες φωτογραφιες!

    Υπαρχει τροπος να βλεπω σε μικρογραφια τα αρχεια μεσα στον finder? Κατι σαν το thumbnails στα windows..
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  14. #29
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.614
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δημιουργείς έναν φάκελο στο desktop, και από το iphoto τις κάνεις drag n drop στο φάκελο μέσα.
    Εύκολο!
    Ένα μπράβο στον Worldofcitizen για το applescript που έδωσε πιο πάνω.
    Ωραίος φίλε!
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  15. #30
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Πρώτον, σε αυτό που ρώτησε ο Νίκος: μπορείς να δεις thumbnails, πας στο Finder στο μενού View->Show View Options (Command-J) και επιλέγεις για όλα τα παράθυρα Show Icon Preview. End of story

    Να συμπληρώσω επίσης, μπορείς με drag n drop από το iPhoto να "βγάλεις" εικόνα και σε άλλα προγράμματα, όπως Photoshop, Adium, MSN, και πάει λέγοντας. Εγώ πολύ συχνά έτσι στέλνω φωτό σε φίλους! Κάτι άλλο, το iPhoto βασικά δε σώζει τις ίδιες φωτό τρεις φορές, μία τις σώζει στο Data, τα Modified και Originals τα έχει για να κρατάει φωτό που έχεις πειράξει - αυτό επειδή κάνει non-destructive editing, ήτοι αν πειράξεις κάτι δεν αλλάζει το πρωτότυπο, μπορείς να αναιρέσεις τις επεξεργασίες σου ανά πάσα στιγμή. Την ίδια δουλειά κάνει και το Picasa στα Windows, μην κοιτάς που εκεί οι αντίστοιχοι φάκελοι είναι κρυμμένοι και δεν το παίρνεις πρέφα

Σελ. 2 από 24 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Podcast. Kαποιες ερωτήσεις και προτάσεις.
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 03:44
  2. Nokia κ Imac
    Από tolism30 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-07, 14:40
  3. iMac C2D 2 GHz 17" - εντυπώσεις και απορίες!
    Από Flareman στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-06, 23:53
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-05, 21:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας