Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Γεια χαρά,

    θα ήθελα να ρωτήσω του συν-Forthnetιανούς εάν έχει κάποιος ISDN Forthnet και πως παίζει το ADSL over ISDN.

    Καταρχάς, να δηλώσω πως έχω aDSL over PSTN. Γίνεται μετατροπή PSTN σε ISDN? Υφίσταται ως οικιακό προϊόν στη Forthnet? Διότι το site τα λέει λίγο μπερδεμένα...

    Δεύτερον, επειδή είμαι πολύ ικανοποιημένος με την ταχύτητα που κλειδώνει αυτή τη στιγμή το ADSL (>17Mbps -- πραγματικό payload 1,7ΜΒ/s), υπάρχει λόγος να ανησυχώ ότι θα επηρεαστεί αυτή η καλή επίδοση μετά από αναβάθμιση σε ISDN?

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Δε νομίζω (βασικά είμαι σίγουρος) ότι η Forthnet δε δίνει ISDN ειδικά στα οικιακά πακέτα.

    Αυτό που ενδεχομένως έχει σαν υπηρεσία είναι να σου δώσει δεύτερο αριθμό πάνω από VoIP.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα! ειχα χρονια isdn και το εκανα Pstn, δεν στο συνιστω μονο αν ησουνα ΟΤΕ και νομιζω οι αλλοι δεν δινουν....αν ειναι για δευτερο νουμερο τοτε με VOIP το κανουν μερικοι οπως ειχαμε καποτε vivodi και netone με το speedtouch 780 νομιζω και η cyta τωρα. Ποιο καλα συμφερει ετσι και δεν θελει μετατροπες αλλα αν χαλασει το Internet δεν εχεις και τηλεφωνο. Η isdn επισης πιανει χαμηλοτερη ταχυτητα (1,5-2mbps κατω από την pstn), θες και αλλο router και splitter και ειναι επιρεπης σε προβληματα με αλλα ζευγη δλδ παρεμβολες και κανει και σε αλλους διοτι στα καλωδια της εχει περισσοτερη ταση δλδ αν χτυπαει το τηλ και μετρησεις ξεπερναει τα 90-100volts αν τα πιασεις σε χτυπαει ρευμα, μιλαω στο κατανεμητη στην πολυκατοικια σου. Ενω η pstn ζητημα αν εχει 5. Και εγω μετα απο χρονια σε isdn την εκανα pstn τελικα εδω και χρονια και ειχα και vivodi και netone με voip και 2 σταθερα νουμερα.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2008
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    20400/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    TG 784
    SNR / Attn
    16/6(dB) / 5/9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    υπάρχει κάποιος συγκεκριμενος λόγος που θέλεις ISDN?

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα! ειχα χρονια isdn και το εκανα Pstn, δεν στο συνιστω μονο αν ησουνα ΟΤΕ και νομιζω οι αλλοι δεν δινουν....αν ειναι για δευτερο νουμερο τοτε με VOIP το κανουν μερικοι οπως ειχαμε καποτε vivodi και netone με το speedtouch 780 νομιζω και η cyta τωρα. Ποιο καλα συμφερει ετσι και δεν θελει μετατροπες αλλα αν χαλασει το Internet δεν εχεις και τηλεφωνο. Η isdn επισης πιανει χαμηλοτερη ταχυτητα (1,5-2mbps κατω από την pstn), θες και αλλο router και splitter και ειναι επιρεπης σε προβληματα με αλλα ζευγη δλδ παρεμβολες και κανει και σε αλλους διοτι στα καλωδια της εχει περισσοτερη ταση δλδ αν χτυπαει το τηλ και μετρησεις ξεπερναει τα 90-100volts αν τα πιασεις σε χτυπαει ρευμα, μιλαω στο κατανεμητη στην πολυκατοικια σου. Ενω η pstn ζητημα αν εχει 5. Και εγω μετα απο χρονια σε isdn την εκανα pstn τελικα εδω και χρονια και ειχα και vivodi και netone με voip και 2 σταθερα νουμερα.
    Συμφωνώ. Είχα ISDN από εποχής dial-up (2x64Kbps γουάου) και είδα όλα τα παραπάνω όταν την έκανα PSTN.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #6
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, υπάρχει λόγος που θέλω την ISDN, και αυτός είναι για να δοκιμάζω asterisk με κάρτες BRI. Έχω ένα σύστημα που είναι σε πελάτη και στην παραγωγή, και δεν έχω την πολυτέλεια να το "πειράζω" όσο θα ήθελα. Θέλω ένα καθαρά τεστ περιβάλλον που να μπορώ να κάνω οποιοδήποτε πείραμα.

    Μετά τα αποθαρρυντικά μηνύματά σας μάλλον με βλέπω το πολύ να ψάχνω εάν στο διαμέρισμά μου φτάνει και 2ο αχρησιμοποίητο ζευγάρι καλωδίωσης (φίλος ηλ. μηχανικός μου είπε πως είναι συνήθης πρακτική για οικοδομές μετά το '80) και να ζητήσω στον ΟΤΕ να μου φέρει εκεί μία νέα BRI. Αυτή η λύση θεωρείτε πως είναι καλύτερη?

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    η forthnet δίνει στα επαγγελματικά τις πακέτα isdn που πατάει πάνω στο router (στην ουσία voip), το έχω δει να δουλεύει σχετικά χωρις προβλήματα σε κέντρο της nec (Isdn)
    νομίζω πως η λύση του να βάλεις μια γραμμή απο ΟΤΕ είναι καλύτερη

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ναι παντου υπάρχουν και ζευγη σε αναμονη. Πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση αλλα θα πληρωνεις χρηματα για παγια κτλ δεν ξερω αν σε συμφερει αυτο. ISDN οταν ειχα βαλει εγω ακομα δεν ειχε ανακαλυφθει η ADSL! χαχαχαχα ειχα και ενα zyxel isdn modem και χτυπαγα 128kbps (αμα συνδεομουνα και με τα 2 καναλια) και με εσκιζε η χρονοχρεωση! αλλες εποχες τοτε! εχω δοκιμασει ολα τα μοντελα netmod isdn αλλά και το αλλο το siemens που ειχαν φερει μετα! asterisk δουλευω και εγω επάνω σε ενα routerstation pro με openwrt linux, και για διαχειριση γραμμης χρησιμοποιω το linksys SPA 3102, ειναι pstn η εισοδος αλλα το εβαζα στην μια εξοδο τηλεφωνου του netmod και το ρυθμιζα και οι 2 εξοδοι να βαρανε εκει. Επισης το εχω δουλεψει και με VOIP adsl router πχ 780 (vivodi, netone) και μετα με pstn γραμμη του ΟΤΕ μεχρι σήμερα. Η αληθεια ειναι οτι η ISDN ειναι μανα για τετοια πραγματα και κλασεις ανωτερη απο VOIP σε ποιοτητα κτλ αλλα εχει μεγαλο κοστος. Επισης με την ISDN εχεις κανονικα 2 νουμερα αλλα μπορεις να παρεις μεχρι 8 αν θυμαμαι καλα, οταν ομως κοπει το ρευμα μονο 1 νουμερο που το ρυθμιζεις εσυ απο το μηχανημα του ΟΤΕ μπορει να δουλεψει. Σε VOIP αν σου κοπει το internet δεν εχεις τηλεφωνα, βεβαια να μου πεις αν εχεις μονο ασύρματα τηλεφωνα έτσι κι αλλιως δεν θα εχεις!

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2008
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    20400/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    TG 784
    SNR / Attn
    16/6(dB) / 5/9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Forthnet professional me έξοδο ISDN "S0" μπορείς να βάλεις. δεν ξέρω όμως αν θα σε συμφέρει, ρώτα σε κατάστημα.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΕΡΜΟΥ
    Router
    TG782T modem/RB751 router
    SNR / Attn
    19(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως είπε και ο sdikr, το ISDN που δίνει η forthnet είναι από το router (VoIP) και όχι από το αστικό κέντρο, και η ADSL είναι annex A, όπως ακριβώς και στις αναλογικές γραμμές, οπότε δεν θα αλλάξει τίποτα στη γραμμή σου. Κλασσική ISDN από το αστικό κέντρο δίνουν ο ΟΤΕ και η Wind.
    Όσον αφορά την τηλεφωνία, οι εναλλακτικοί έχουν κάποια θέματα στην υποστήριξη των ISDN και αν δεν είσαι σίγουρος για το Asterisk μπορεί να παιδευτείς μέχρι να παίξει σωστά ή σε περίπτωση βλάβης.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    όντως μονο ο ΟΤΕ και η wind δίνουν. Αν δεν θες πολλαπλα νουμερα δεν αξιζει τον κοπο, καλυτερα να πας σε VOIP τεχνολογία. Εγώ πάντως ξεφορτώθηκα οτι ειχα σε ISDN και δεν ξαναπάω σε αυτή με τπτ, ένα netmod που μου χαρισε φιλος μου εχει μεινει καπου τελευταιας γενιας.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.033
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Γιατι θες αποκλειστικα BRI??.Η ISDN για μενα εχει πεθανει απο καιρο.Η καλυτερες πλεον λυσεις με Asterisk / Elastix ειναι με SIP TRUNK.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    και για μενα εχει πεθανει! θα συμφωνησω με τον γειτονα απο πανω! και εγω δουλευω asterisk κονσολα μονο απο openwrt linux και για διαχειριση pstn γραμμης με το linksys SPA 3102.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή Draytek Vigor 2830 από annex Α σε annex B (PSTN σε ISDN)
    Από macovet στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-13, 22:54
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-13, 22:01
  3. Μετατροπη usb2 σε usb3 και αναποδα
    Από Takis_Kal στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-13, 02:31
  4. μετατροπή ήχου σε ac3 και μετά τι?
    Από salvajita στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-12, 13:57
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-12, 20:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας