Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    01-08-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά.

    Είμαι φοιτητής στους ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ, και θέλω να ασχοληθώ και επαγγελματικά με τον προγραμματισμό. Μέχρι τώρα, είτε από τη σχολή είτε μόνος μου έχω ασχοληθεί και έχω μάθει επιφανειακά κάποιες γλώσσες (C, Java, Python, PHP). Ωστόσο, πάντα έμενα στο μαθαίνω το συντακτικό, μερικά απλά προγράμματα του στυλ ασκήσεων στη σχολή και αυτό. Μετά από μια εργασία μου που απαίτησε ένα κάπως μεγαλύτερο project σε Java, με χρήση διάφορων δομών δεδομένων κλπ, αποφάσισα ότι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να μάθω πραγματικά. Έτσι, πέρα από ένα δικό μου project που δοκιμάζω, είπα να βρω και κάποιο open source project που θα μπορώ να βοηθήσω, ώστε και άλλους να βοηθήσω αλλά και να αποκτήσω πολύτιμη εμπειρία, κυρίως στο κομμάτι της συνεργασίας, του πως είναι δομημένο ένα ολοκληρωμένο project, πως χρησιμοποιούνται πραγματικά εργαλεία κλπ.
    Ψάχνοντας λοιπόν και διάφορα στο ίντερνετ, είδα το εξής: Υπάρχουν μεν άπειρα open source project που μπορώ να δω για να βοηθήσω, αλλά ειδικά για πολλά από αυτά που είναι πολύ μεγάλα στην αρχή είσαι τελείως πελαγωμένος κλπ. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε / συνεργάζεστε εσείς σε κάποιο σχετικά μικρό project, όπου υπάρχει καλή επικοινωνία (πχ όπως το φαντάζομαι ομάδα ως 10-15 άτομα, αλλά και 3-4 μια χαρά είναι), να μην είναι τεράστιο (πχ του στυλ κάποια διανομή linux ή το libre office κλπ), και βέβαια όσο πιο χρήσιμο τόσο το καλύτερο (αν και αυτό είναι υποκειμενικό). Δεν έχω πρόβλημα να είναι στα Αγγλικά, αν και σκεφτόμουν ότι τέτοιες μικρές ομάδες θα υπάρχουν και ελληνικές που μάλλον θα προτιμούσα. Κοίταξα μία και σε site ελληνικών κοινοτήτων ανοιχτού ή ελεύθερου λογισμικού αλλά δεν βρήκα κάτι που να γίνεται τώρα... Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα, ας μου πει.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Αν θες απλώς ιδέες για projects, δες εδώ http://newcoder.io/ και κυρίως εδώ https://github.com/thekarangoel/Projects. Δεν είναι ανάγκη να τα κάνεις σε Python. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες λίστες.

    Από εκεί και πέρα, το να σου πει κάποιος projects δεν λέει τίποτα. Το θέμα είναι να κάνεις κάτι που σε ενδιαφέρει. Διαφορετικά θα βαρεθείς. Μια καλή αρχή είναι τα projects που χρησιμοποιείς ήδη. Τσέκαρε τον κώδικα και τα bugs τους. Διάλεξε ένα bug και φτιάξτο. Αν τα βρεις σκούρα μπες στο irc channel τους και ζήτα βοήθεια.

    Δεν θα ήταν άσχημο να έβαζες ένα στόχο πχ 3 contributions την εβδομάδα (όπως τα μετράει το github). Με την ποσότητα θα έρθει και η ποιότητα .

    ps. Του χρόνου μπορείς να τσεκάρεις και τo google summer of code.
    ps2. Κάτι άλλο που ίσως έχει ένα παραπάνω ενδιαφέρον για εσένα είναι να βρεις κάποιο project που να έχει να κάνει με ηλεκτρολόγους μηχανικούς.
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  3. #3
    Εγγραφή
    01-08-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες απλώς ιδέες για projects, δες εδώ http://newcoder.io/ και κυρίως εδώ https://github.com/thekarangoel/Projects. Δεν είναι ανάγκη να τα κάνεις σε Python. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες λίστες.
    Βασικά όχι, το όλο νόημα του post ήταν να μην δω κάποια τέτοια project αλλά ένα πιο "πραγματικό" που φυσικά θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω διάφορα πράγματα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια καλή αρχή είναι τα projects που χρησιμοποιείς ήδη. Τσέκαρε τον κώδικα και τα bugs τους. Διάλεξε ένα bug και φτιάξτο. Αν τα βρεις σκούρα μπες στο irc channel τους και ζήτα βοήθεια.
    Αυτό είναι αυτό που προτείνουν και όλοι σε ότι search έχω κάνει κλπ. Το πρόβλημα μου είναι ότι ή δεν τα σκέφτομαι, ή τα μόνα αντίστοιχα που χρησιμοποιώ, είναι τεράστια project, που το να αρχίσω να ψάχνω τα bug τους χωρίς να τα ξέρω καθόλου (ως κώδικα, δομή κλπ) μου φαίνεται κάτι πολύ μεγάλο / δύσκολο. Γι' αυτό ψάχνω κάποιο μικρό project, που ίσως είναι στην αρχή του πχ και θα μπορέσω να το παρακολουθώ και να συμβάλλω από την αρχή κλπ. Και φυσικά ρωτάω για προτάσεις, αλλά εννοείται ότι θα πρέπει να μου τραβήξει το ενδιαφέρον αυτό που θα βρω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα ήταν άσχημο να έβαζες ένα στόχο πχ 3 contributions την εβδομάδα (όπως τα μετράει το github). Με την ποσότητα θα έρθει και η ποιότητα .

    ps. Του χρόνου μπορείς να τσεκάρεις και τo google summer of code.
    ps2. Κάτι άλλο που ίσως έχει ένα παραπάνω ενδιαφέρον για εσένα είναι να βρεις κάποιο project που να έχει να κάνει με ηλεκτρολόγους μηχανικούς.
    Ευχαριστώ γι'αυτές τις συμβουλές, ειδικά το αυτό με τον ποσοτικό στόχο φαίνεται ενδιαφέρον, ελπίζω ότι θα το εφαρμόσω.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Αν σκέφτεσαι τι εφαρμογές χρησιμοποιώ και απαντάς gimp και LibreOffice, τότε ναι είναι τεράστια. Βέβαια έχουν και τεράστιο αριθμό bugs, εκ των οποίων θα υπάρχουν και πάρα πολλά που θα ενδείκνυνται για αρχάριους. Συνήθως στους bug-tracker υπάρχουν tags για να σημειώνουν (πχ easy ή κάτι αντίστοιχο). Αλλά αυτά είναι όλα και όλα τα projects που χρησιμοποιείς; Δύσκολο. Σκέψου τις μικρότερες εφαρμογές που χρησιμοποιείς. Πχ τον editor που χρησιμοποιείς (πχ στην python το spyder), ή το front-end για τις βάσεις δεδομένων (πχ το sqlite-manager που είναι add-on του firefox) ή .. ή ... whatever. Αυτές οι εφαρμογές δεν έχουν bugs ή δεν υπάρχουν πράγματα που θα ήθελες να κάνουν;

    Αλλά να ξέρεις ότι αν δεν χρησιμοποιείς την εφαρμογή/βιβλιοθήκη πολύ δύσκολα θα βρεις ενδιαφέρον να τη βελτιώσεις (χωρίς λεφτά τουλάχιστον :P)
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Αν ξέρεις C++ ή javascript(για το web ui) έλα ρίξε χέρι βοηθείας στο www.qbittorrent.org
    Είμαι ο current maintainer του. Αν είναι στείλε pm.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  6. #6
    Εγγραφή
    19-05-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κώδικας:
    Ψάχνοντας λοιπόν και διάφορα στο ίντερνετ, είδα το εξής: Υπάρχουν μεν άπειρα open source project που μπορώ να δω για να βοηθήσω, αλλά ειδικά για πολλά από αυτά που είναι πολύ μεγάλα στην αρχή είσαι τελείως πελαγωμένος κλπ.
    κλασσικό πρόβλημα, εψαχνα κ γω ενα διατημα κατι τετοιο για java κ ακουγα κατι συμβουλές τύπου android, βιβλιοθήκες απο apache commons κ κάτι τετοια που ο κώδικος είναι αρκετά mb, με έπιαναν τα γέλια...υπάρχουν κάποια προγράμματα στο sourceforge που λένε κατα περιόδους οτι ψάχνουν contributors. Για C ξέρεις μια καλή περίπτωση ειναι τα linux, σε debian νομίζω στην αρχή έχεις κ mentor poy σε καθοδηγεί κ το κάνουν κάπως σταδιακά...

    πάντως απο προσωπική εμπείρια, μην περιμένεις να μπεις σε κάποιο project κ ναμην πελαγώσεις, αυτό ειναι το νόημα να χαθείς κ μετά να μελετήσεις το API κ να μπορέσεις να καταλάβεις γιατί ειναι ετσι δομημένο ώστε να μην φαίνεται τόσο τέρας ή να ασχοληθείς με άν μικρό κομμάτι του όλου προτζεκτ..βασικό όπως είπαν κ κ πιο πάνω να σε ενδιαφέρει αρκετά...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-13, 01:09
  2. Case με καλή ψύξη των HDDs
    Από tsatasos στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-13, 15:17
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-13, 15:57
  4. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-13, 01:47
  5. μια καλη rom για galaxy ace
    Από Unforgiven21 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-13, 18:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας