Σελ. 25 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 5152023242526273035 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 361-375 από 672
  1. #361
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Περιοχή
    kalamaria
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6869/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZyXEL VMG1312-B10A
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε vsk αυτό που δεν έκανα σωστά ήταν ότι έπρεπε να αντικαταστήσω την γραμμή του password του W!n0@dm1n με το password του admin μέσα στο αρχείο(δεν έλειπε καμία γραμμή). Επίσης ευχαριστώ και τον φίλο babis3g που ενδιαφέρθηκε απο την πρώτη στιγμή για να βρεθεί η λύση. Έκανα σύνδεση με το dslstats και είδα το attenuation το οποίο δεν φαίνεται απο αυτό που δίνει η wind και δεν θα επιθυμούσα προς το παρόν να περαστεί το επίσημο αρχείο απο την σελίδα της Zyxel προς το παρόν επειδή δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο bug στο τελευταίο τους firmware λόγω οτι θα μπεί σε λίγο καιρό το VDSL. Αν υπάρχει κάποιο bug στο νέο τους firmware 1.00(AAJZ.6)C1 μπορεί να ενημερώσει κάποιος?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ALEXAD : 11-11-15 στις 17:32.

  2. #362
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγω περασα το 1.00(AAJZ.7)C0
    και μου κανει reboot το μοντεμ και αποσυνδεσεις γραμμης (τα λεω πιο πισω που ποσταρα οταν αναβαθμησα)

    ειχα το Ν17 επανω 3+ μερες και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα

    βεβαια δεν απανταω στο ερωτημα σου αλλα να το ξερεις αν αναβαθμησεις στο ακομα πιο τελευταιο

    επισης δεν ειμαι σιγουρς αν σε αφησει να βαλεις το Generic αν εισαι με wind, μπορει να θελει αλλο hack

  3. #363
    Εγγραφή
    08-07-2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ALEXAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε vsk αυτό που δεν έκανα σωστά ήταν ότι έπρεπε να αντικαταστήσω την γραμμή του password του W!n0@dm1n με το password του admin μέσα στο αρχείο(δεν έλειπε καμία γραμμή). Επίσης ευχαριστώ και τον φίλο babis3g που ενδιαφέρθηκε απο την πρώτη στιγμή για να βρεθεί η λύση. Έκανα σύνδεση με το dslstats και είδα το attenuation το οποίο δεν φαίνεται απο αυτό που δίνει η wind και δεν θα επιθυμούσα προς το παρόν να περαστεί το επίσημο αρχείο απο την σελίδα της Zyxel προς το παρόν επειδή δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο bug στο τελευταίο τους firmware λόγω οτι θα μπεί σε λίγο καιρό το VDSL. Αν υπάρχει κάποιο bug στο νέο τους firmware 1.00(AAJZ.6)C1 μπορεί να ενημερώσει κάποιος?
    Δυστυχώς, όπως ανέφερε και ο babis3g, δεν μπορείς να βάλεις έτσι απλά το generic firmware της Zyxel στο router της Wind. Του έχουν περάσει custom bootbase και για να το αλλάξεις χρειάζεται "επέμβαση" στο εσωτερικό του router, σύνδεση με serial to usb καλώδιο και αρκετό θάρρος, αφού η διαδικασία ενέχει τον κίνδυνο αχρήστευσης του router.
    Δεν ξέρω εντέλει αν αξίζει τον κόπο, όμως εγώ δεν το έχω πειράξει, πέραν του hack για το telnet. Εξάλλου απ' ό,τι ξέρω, το router είναι "δανεικό" (με leasing) από την Wind κι αν φύγεις από την εταιρία, πρέπει να τους το επιστρέψεις. Φαντάζομαι, σε καλή κατάσταση...

  4. #364
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν νομιζω να αξιζει, βεβαια μπορει να προσφερει καποιες επιλεον ρυθμισεις που να μην χρειαζονται για απλους οικιακους χρηστες αλλα απο την στιγμη που υπαρχει προσβαση με τελενετ εχετε σχεδον οτι χρειαζετε

  5. #365
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Περιοχή
    kalamaria
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6869/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZyXEL VMG1312-B10A
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    εντάξει παιδιά, ευχαριστώ πάρα πολύ και για την ενημέρωση για το ερώτημα.

  6. #366
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παρατήρησα ότι με το 1.00(AAJZ.6)C1 είχα αρκετές αποσυνδέσεις.
    Αρχικά 1 κάθε 15 μέρες με αποκορύφωμα την Κυριακή που έχανε την σύνδεση ανά 2-3 ώρες.
    Έβαλα την παλιά έκδοση που είχα την 1.00(AAJZ.3)C0 και ως δια μαγείας επέστρεψα στην παλιά σταθερότατη κατάσταση (>30 μέρες).
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #367
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγω ειχα και με το C.7 (το εγραψα) ... επισης εκανε και reboot μονο του
    βαζω επανω ενα ασος και δεν ειχα θεμα αποσυνδεσης, τα χαλασανε στα τελευταια λογισμικα τους

  8. #368
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω ειχα και με το C.7 (το εγραψα) ... επισης εκανε και reboot μονο του
    βαζω επανω ενα ασος και δεν ειχα θεμα αποσυνδεσης, τα χαλασανε στα τελευταια λογισμικα τους
    Αυτό παρατήρησα και εγώ.
    Και μάλλον θα μείνω σε αυτό αφού δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα.

    ΥΓ
    Άλλαξες avatar;
    Ωραίο το κόκκινο χρώμα.
    Ποιο μοντέλο είναι;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #369
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειναι το σκετο ραουτερ ASUS RT-AC87UR AC2400 σε special edition και το βρισκουν απο Αυστραλια μερια
    (πωλησεις να γινονται )

  10. #370
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Από εμφάνιση πολύ καλό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #371
    Καλησπέρα.Έκανα πρόσφατα μία σύνδεση wind vdsl 50αρα από Hol adsl 24αρα.... Μου στείλανε το γνωστό ρούτερ της Zyxel..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  327,6 KB 
ID: 164196

    Το ρούτερ κλειδώνει στα 26-27mbps όπως φαίνεται και στη photo από πάνω... Μετά από επικοινωνία με την wind ενώ αρχικά μου λέγανε ότι έχουν πρόβλημα αυτοί, μετά μου είπαν να αλλάξω πρίζα και καλώδιο που συνδέω το ρουτερ και τέλος ότι είναι 1km μακριά από τον κόμβο γιαυτό και έχω αυτή την ταχύτητα...Να μην τα πολυλογώ μου είπαν ότι μετά από έλεγχο που έκανε το ανώτερο τεχνικό τους κλιμάκιο δεν γίνεται να έχω μεγαλύτερες ταχύτητες με τίποτα. Αρχικά να πω ότι με το παλιό μου router της Hol ένα zte στην 24αρα adsl έπιανε 18-19mbps και πριν την hol είχα forthent στην οποία έπιανα 21mbps, (κάθε χρόνο και χειρότερα :P ) .. Τώρα από απλή adsl σε ολόκληρη 50άρα vdsl τα 26mbps που πιάνω πρέπει να τα θεωρήσω αρκετά?
    Υπάρχει τρόπος να πιάσω μεγαλύτερη ταχύτητα ή όντως είναι η μέγιστη και έχει δίκαιο η wind?
    (μπήκα στο site της zyxel για κάποιο firmware update αλλά δεν με αφήνει να το περάσω στο router...να φανταστώ είναι κλειδωμένο από την wind?)
    Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα για το Post απλά επειδή αφορούσε το router είπα να το γράψω εδώ να μου πείτε κάποια γνώμη...(αν είναι σε λάθος μέρος το post μου παρακαλώ κάποιος mod-admin να το πάει στο σωστό μέρος)
    Ευχαριστώ

  12. #372
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    βαση του calculator αποστασης γραμμης που εχω, καλα σου ειπαν, εισαι γυρω στο χιλιομετρο
    ομως νομιζω εχει δυνατοτητα η γραμμη για ακομα 4-5 mbps (υπο προυποθεσεις καλη εσωτερικη εγκατασταση και καλο χαλκο απο την καμπινα / ΑΚ στο σπιτι) αλλα και ετσι καλη ταχυτητα ειναι
    μπορει να φταιει το μοντεμ μπορει και η γραμμη, αν εχεις πολλες τηλεφωνικες πριζες δεν ειναι το καλυτερο κατα εμενα με vdsl
    αν ξερεις κανεις ενα ελενχο εδω (σποιλερ)
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825

    Ναι της wind ειναι κλειδωμενα και περνουν αλλο λογισμικο

  13. #373
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagos222 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.Έκανα πρόσφατα μία σύνδεση wind vdsl 50αρα από Hol adsl 24αρα.... Μου στείλανε το γνωστό ρούτερ της Zyxel..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  327,6 KB 
ID: 164196

    Το ρούτερ κλειδώνει στα 26-27mbps όπως φαίνεται και στη photo από πάνω... Μετά από επικοινωνία με την wind ενώ αρχικά μου λέγανε ότι έχουν πρόβλημα αυτοί, μετά μου είπαν να αλλάξω πρίζα και καλώδιο που συνδέω το ρουτερ και τέλος ότι είναι 1km μακριά από τον κόμβο γιαυτό και έχω αυτή την ταχύτητα...Να μην τα πολυλογώ μου είπαν ότι μετά από έλεγχο που έκανε το ανώτερο τεχνικό τους κλιμάκιο δεν γίνεται να έχω μεγαλύτερες ταχύτητες με τίποτα. Αρχικά να πω ότι με το παλιό μου router της Hol ένα zte στην 24αρα adsl έπιανε 18-19mbps και πριν την hol είχα forthent στην οποία έπιανα 21mbps, (κάθε χρόνο και χειρότερα :P ) .. Τώρα από απλή adsl σε ολόκληρη 50άρα vdsl τα 26mbps που πιάνω πρέπει να τα θεωρήσω αρκετά?
    Υπάρχει τρόπος να πιάσω μεγαλύτερη ταχύτητα ή όντως είναι η μέγιστη και έχει δίκαιο η wind?
    (μπήκα στο site της zyxel για κάποιο firmware update αλλά δεν με αφήνει να το περάσω στο router...να φανταστώ είναι κλειδωμένο από την wind?)
    Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα για το Post απλά επειδή αφορούσε το router είπα να το γράψω εδώ να μου πείτε κάποια γνώμη...(αν είναι σε λάθος μέρος το post μου παρακαλώ κάποιος mod-admin να το πάει στο σωστό μέρος)
    Ευχαριστώ
    Δυστυχώς αυτή την ιστορία την έχω ακούσει από πολλούς.
    Και πλέον δεν γίνεται από άγνοια των υπαλλήλων αλλά εσκεμμένα.
    Με απλά λόγια...
    Αν είσαι πάνω από 1χλμ είτε από το κέντρο είτε από το KV, απλά ξέχνα το vdsl.
    Τουλάχιστον για ταχύτητες πάνω από 24Μ.

    Ίσως γι αυτόν που κλειδώνει <10Μ το να πάει σε vdsl και να κλειδώνει στα 20-24Μ να είναι μια λύση.
    Όπως επίσης και γι αυτόν που τον ενδιαφέρει περισσότερο το up από το dw.

    Κατά την άποψή μου θα πρέπει να υπάρχει ενημέρωση για την απόσταση που έχεις και τι ταχύτητες πρόκειται να πιάσεις.
    Την ιστορία αυτή την έχω ακούσει από όλες τις εταιρείες που ανυποψίαστοι πελάτες πάνε σε μεγαλύτερα πακέτα και είτε μένουν είτε επιστρέφουν στα παλιότερα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #374
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την άποψή μου θα πρέπει να υπάρχει ενημέρωση για την απόσταση που έχεις και τι ταχύτητες πρόκειται να πιάσεις.
    Την ιστορία αυτή την έχω ακούσει από όλες τις εταιρείες που ανυποψίαστοι πελάτες πάνε σε μεγαλύτερα πακέτα και είτε μένουν είτε επιστρέφουν στα παλιότερα.
    Η αρχική ενημέρωση ήταν για ταχύτητες εως 50mbps και μετά από ''ελεγχο'' μου είπαν για σίγουρα 40Mbps...Αφού έκανα φασαρία και μου λέγανε είναι το καλώδιο , η μπρίζα , η γραμμή κτπ στείλανε αίτημα στο ανώτερο τεχνικό κλιμάκιο το οποίο μετά από έλεγχο μου είπε ότι είσαι μακριά και γιαυτό έχεις τόσο...Επίσης όταν τους είπα οτι με κορόιδευαν στην αρχή και ότι αφού δεν έχει διαφορά από το adsl καντέ το μου adsl και μείωση στο πάγιο...Η απάντηση ήταν ότι είναι δωρεαν το vdsl στο πακέτο της προσφοράς και κάτι τέτοιο δεν γίνεται..... Για μένα απαράδεκτοι......
    Απλά έλεγα μπας και γινόταν να φτάσω έστω ένα 30άρι Mbps να παρηγορηθώ λίγο ότι δεν ήταν τελείως άσκοπη η μετάβαση... :P :P
    Όσο για τις γραμμές του σπιτιού η πολυκατοικία είναι 7 ετών ... Απλά έχω σπαστεί γιατί με το απλό adsl είχα 21-19mbps (από τις καλύτερες ταχύτητες στην περιοχή) και με το vdsl εως 50mbps!!!! έχω 26mbps...
    Το τραγικό είναι ότι έκανα την μετάβαση πριν περίπου 1 μήνα και μέσα στο μήνα ανά 2-3-7 μέρες και μόνο το βράδυ το ρούτερ χτυπάει και ένα restart από μόνο του...Ανάβει το κόκκινο λαμπάκι στο power όπως όταν κάνεις resset και όχι όπως όταν το ανοιγοκλείνεις ...... Και ξεκινάει από την αρχή....

  15. #375
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Για το πρόβλημα με το modem σου πολλά μπορεί να ισχύουν.
    Μπορεί να φταίει η συσκευή αλλά και η γραμμή σου.
    Στο up τι ταχύτητες έχεις;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 25 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 5152023242526273035 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. zyxel P-660HN-TxA
    Από centrinonick στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-13, 16:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας