Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,

    Θέλω να εγκαταστήσω σε ενοικιαζόμενα δωμάτια hotspot.
    Προς το παρόν εχω βάλει ενα unifi outdoor και εχω φτιάξει hotspot με το λειτουργικό του unifi που λειτουργεί μια χαρά.
    Το router που συνδέεται στο internet είναι ενα zyxel.
    Θέλω να αλλάξω το router ώστε να έχω τις εξής δυνατότητες:
    1.Equal bandwidth management στους χρηστες του hotspot.
    2.Να μη βλέπει ο ενας χρήστης τον άλλο.
    Γιαυτό θέλω να βάλω για router ενα mikrotik.Ένας φίλος μου έδωσε το RB751U.Πιστεύετε οτι κάνει για τη δουλειά που το θέλω; (Το ανώτερο που έχω συναντήσει είναι 20-25 χρήστες ταυτόχρονα συνδεδεμένοι στο hotspot). Αν δεν κάνει προτιμώ να πάρω κάποιο άλλο αρκεί να γίνει σωστά η δουλειά.

    Η δεύτερη ερώτηση είναι αν είναι καλύτερα να φτιάξω το hotspot μέσα στο mikrotik ή να το διατηρήσω στο unifi(το hotspot του unifi απαιτεί υπολογιστή που τρέχει 24/7, ο οποίος όμως ήδη υπάρχει,επειδή χρειάζεται για άλλο σκοπό να μένει ανοιχτός).Τί όμως θα δουλέψει καλύτερα;

    Τέλος πιστεύετε οτι καλό είναι να αλλαχθεί το unifi outdoor με κάποιο mikrotik outdoor access point, ή δεν υπάρχει λόγος;

    Τονίζω ξανά οτι το βασικό είναι να υπάρχει ενα σταθερό σύστημα που δε θέλει πολύ συντήρηση και δε βγάζει προβλήματα(κατα το δυνατόν).
    Σας ευχαριστώ πολύ...
    Live webcam απο Μάνη για ατέλειωτη χαλάρωση..!
    http://maniapartments.gr/?section=webcam&lang=

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Θέλω να εγκαταστήσω σε ενοικιαζόμενα δωμάτια hotspot.
    Προς το παρόν εχω βάλει ενα unifi outdoor και εχω φτιάξει hotspot με το λειτουργικό του unifi που λειτουργεί μια χαρά.
    Το router που συνδέεται στο internet είναι ενα zyxel.
    Θέλω να αλλάξω το router ώστε να έχω τις εξής δυνατότητες:
    1.Equal bandwidth management στους χρηστες του hotspot.
    2.Να μη βλέπει ο ενας χρήστης τον άλλο.
    Γιαυτό θέλω να βάλω για router ενα mikrotik.Ένας φίλος μου έδωσε το RB751U.Πιστεύετε οτι κάνει για τη δουλειά που το θέλω; (Το ανώτερο που έχω συναντήσει είναι 20-25 χρήστες ταυτόχρονα συνδεδεμένοι στο hotspot). Αν δεν κάνει προτιμώ να πάρω κάποιο άλλο αρκεί να γίνει σωστά η δουλειά.

    Η δεύτερη ερώτηση είναι αν είναι καλύτερα να φτιάξω το hotspot μέσα στο mikrotik ή να το διατηρήσω στο unifi(το hotspot του unifi απαιτεί υπολογιστή που τρέχει 24/7, ο οποίος όμως ήδη υπάρχει,επειδή χρειάζεται για άλλο σκοπό να μένει ανοιχτός).Τί όμως θα δουλέψει καλύτερα;

    Τέλος πιστεύετε οτι καλό είναι να αλλαχθεί το unifi outdoor με κάποιο mikrotik outdoor access point, ή δεν υπάρχει λόγος;

    Τονίζω ξανά οτι το βασικό είναι να υπάρχει ενα σταθερό σύστημα που δε θέλει πολύ συντήρηση και δε βγάζει προβλήματα(κατα το δυνατόν).
    Σας ευχαριστώ πολύ...
    Κρατάς το unifi σαν Access Point μιας και σηκώνει παραπάνω άτομα απο το μικροτικ . Και κάνεις hotspot το μικροτικ μιας και εχει καλύτερη διαχείριση .
    Βαλε την τελευταία έκδοση στο μικροτικ 6.4 και στο unifi 2.4.5 .

    Μπορείς να κάνεις τα παραπάνω που περιγράφεις 1 & 2 στο μικροτικ . Υπάρχουν πολλοί οδηγοί που μπορούν να σε βοηθήσουν .

    Αν δεν το καταφέρεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε .
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα φίλε Κώστα.

    Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις συμβουλές.
    Πιστεύεις αρκεί το 751u για αυτά που αναφέρω, ή να πάρω το 951u ή το 450G?
    Στο λεω γιατι μου τα πρότειναν.
    Live webcam απο Μάνη για ατέλειωτη χαλάρωση..!
    http://maniapartments.gr/?section=webcam&lang=

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όπως έγραψε και ο @kostas_thess, σου αρκεί οποιαδήποτε συσκευή που θα δουλεύει ως router, ακόμη και το φθηνότερο RB750.
    Και τα 3 που γράφεις έχουν παραπλήσια χαρακτηριστικά, με τα 2 πρώτα να είναι και ΑΡ.

    Αν έχεις μέχρι 20 ταυτόχρονα sessions και ήδη κατέχεις το RB751U μην ψάχνεις για κάτι άλλο και ξοδεύεσαι τζάμπα.
    Αν από την άλλη εκτιμάς ότι θα έχεις πάνω από 20 ταυτόχρονες συνδέσεις (και έως 50) θέλεις άδεια Level5 και καλύπτεσαι από το RB450.
    Για πάνω από 50 θέλεις άδεια Level6.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε Κώστα.

    Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις συμβουλές.
    Πιστεύεις αρκεί το 751u για αυτά που αναφέρω, ή να πάρω το 951u ή το 450G?
    Στο λεω γιατι μου τα πρότειναν.
    Για 20-25 χρήστες ? Οχι φυσικά . Ποιος σου το πρότεινε αυτό το πράγμα ? Εχεις το unifi για access point .

    Εκτος αν θα χρειαστει να το επεκτείνεις αργότερα που και αυτο ακόμα ανετα φτανει τους 100 χρήστες ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έγραψε και ο @kostas_thess, σου αρκεί οποιαδήποτε συσκευή που θα δουλεύει ως router, ακόμη και το φθηνότερο RB750.
    Και τα 3 που γράφεις έχουν παραπλήσια χαρακτηριστικά, με τα 2 πρώτα να είναι και ΑΡ.

    Αν έχεις μέχρι 20 ταυτόχρονα sessions και ήδη κατέχεις το RB751U μην ψάχνεις για κάτι άλλο και ξοδεύεσαι τζάμπα.
    Αν από την άλλη εκτιμάς ότι θα έχεις πάνω από 20 ταυτόχρονες συνδέσεις (και έως 50) θέλεις άδεια Level5 και καλύπτεσαι από το RB450.
    Για πάνω από 50 θέλεις άδεια Level6.
    αυτο που το ειδες ? Μονο αν το κανει μέσω User manager . Γιατι να το κανει απο εκει ? Αλλιώς μπορει να σηκωσει 200 users στο hotspot ( θεωρητικά )
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_thess Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που το ειδες ? Μονο αν το κανει μέσω User manager . Γιατι να το κανει απο εκει ? Αλλιώς μπορει να σηκωσει 200 users στο hotspot ( θεωρητικά )
    Ναι, δεν το ανέφερα. Για το User Manager εννοούσα.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά επειδή εχω μπερδευτεί λιγάκι...
    Έψαξα αρκετή ώρα,αλλα χρειάζομαι την επιβεβαίωσή σας...
    Ας πούμε οτι φτιάχνω hotspot στο RB751U και δίνω σήμα στους χρήστες με το unifi outdoor.
    Οι χρήστες μου είναι πχ 15 κινητά και 15 laptop- σύνολο 30 διαφορετικοί χρήστες με 30 διαφορετικά ip.
    Όλοι μπαίνουν με κοινό username/password που τους έχω δώσει.
    Αν το RB751U έχει άδεια level 4, σημαίνει οτι αυτοί οι χρήστες μπορούν να γίνουν μέχρι 200;

    Και το max 20 user manager active sessions εννοεί αν δώσω 20 διαφορετικά usernames?
    Και γιατί να χρειαστώ τόσα usernames, προφανώς αν θέλω να δώσω άλλο username σε κάθε δωμάτιο για να ξέρω πχ οτι το τάδε δωμάτιο μπήκε τόση ώρα, άρα χρωστάει τοσα κτλ; Καλά το καταλαβαίνω;

    Στην περίπτωσή μου ο κωδικός δίνεται δωρεάν. Δίνεται σε όλους τους ενοικιαστές.
    Θέλω όταν συνδέεται κάποιος στο wifi, να συμβαίνει ό,τι έχω κάνει μέχρι τώρα και στο unifi. Δηλαδή να ανοίγει η σελίδα του hotspot(η οποία να έχει μια φωτογραφία,ενα κείμενο και το χώρο για username/password),να βάζει ο χρήστης το username/password και μετά να έχει κανονικά πρόσβαση στο internet. Αφού πλέον έχει πρόσβαση δεν χρειάζεται να ξαναβάλει τον κωδικό του την επόμενη φορά που θα θέλει να συνδεθεί(το router τον θυμάται με βάση τη mac address του;; )
    Επίσης θέλω, όπως στο unifi, να βλέπω πόσοι χρήστες είναι συνδεδεμένοι, να μπορώ να μπανάρω ενα χρήστη και να του χαμηλώσω το download/upload ή να τον διώξω μόνιμα.

    Όλα αυτά γίνονται με το level4; Μήπως υπάρχουν και άλλοι περιορισμοί στη χρήση του hotspot με level 4 που δεν τους καταλαβαίνω;

    Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθειά σας...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kavouras : 14-10-13 στις 01:58.
    Live webcam απο Μάνη για ατέλειωτη χαλάρωση..!
    http://maniapartments.gr/?section=webcam&lang=

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Hotspot active users σημαίνει πόσοι διαφορετικοί χρήστες/συσκευές μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα σε ένα ΑΡ.
    Όταν αυτοί συνδέονται άμεσα (είτε σε ελεύθερο είτε σε ασφαλισμένο ΑΡ δίνοντάς τους το κλειδί) και παίρνουν ΙΡ, δυνητικά σε άδεια L4 μπορεί να είναι έως 200.

    Όταν όμως θέλουμε οι χρήστες αυτοί να συνδέονται μέσω αρχικής σελίδας εισόδου (Login page) και να έχουν διάφορους περιορισμούς (χρονοχρέωσης , ογκοχρέωσης κλπ), τότε θα χρειαστούμε κεντρική βάση δεδομένων ταυτοποίησης των χρηστών, σε κάποιον Radius Server. Έναν τέτοιο server χρησιμοποιεί το RouterOs μέσω του πακέτου User Manager, ο οποίος όμως έχει περιορισμό στις ταυτόχρονους συνδέσεις (Active sessions), ανάλογα το επίπεδο της άδειας.
    Υπόψη ότι κάποιος πελάτης μπορεί να έχει πάρει έναν κωδικό χρήστη (username/password) αλλά να μπαίνει ταυτόχρονα από 3 διαφορετικές συσκευές (laptop, tablet & smartphone), οπότε έχει ενεργά 3 active sessions.

    Στον Unifi Controller δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός, που επιπρόσθετα είναι πιο απλός αλλά δεν έχει τις δυνατότητες του Mikrotik, όπου είναι πολλαπλάσιες αυτών που ανέφερες παραπάνω.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στην περίπτωση που ανέφερα οι χρήστες θα συνδέονται μέσω αρχικής σελίδας εισόδου (Login page), αλλα δεν θα έχουν διάφορους περιορισμούς (χρονοχρέωσης , ογκοχρέωσης κλπ).
    Και όλοι θα μπαίνουν με κοινό usrname/password.
    Επειδή έχω μπερδευτεί, θα δουλέψει η περίπτωση που αναφέρω ή πρέπει να ανέβω level στην άδεια;
    Live webcam απο Μάνη για ατέλειωτη χαλάρωση..!
    http://maniapartments.gr/?section=webcam&lang=

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από τη στιγμή που η είσοδος των χρηστών γίνεται μέσω Login σελίδας, έχεις βάλει σε λειτουργία τον User Manager με περιορισμό των ταυτόχρονων ενεργών συνδέσεων.
    Αυτό άσχετα αν έχεις ίδιο κωδικό για όλους τους χρήστες ή μοναδικό σε καθέναν.
    Άρα θέλεις μεγαλύτερο επίπεδο άδειας.

    Για να μην υπάρχει ο περιορισμός θα πρέπει οι χρήστες να συνδέονται άμεσα στο ΑΡ, χωρίς Login σελίδα οπότε δεν χρησιμοποιείται ο User Manager.
    Στην περίπτωση αυτή είτε έχεις ελεύθερο το AP ή ασφαλισμένο και δίνεις σε κάθε χρήστη τον κωδικό και τις ρυθμίσεις ασφάλειας, όπως θα έκανες αν ήθελες να συνδεθεί κάποιος στο router του σπιτιού σου.
    Κι εδώ μπορείς να έχεις διάφορους περιορισμούς.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες, τώρα κατάλαβα τι συμβαίνει...
    Άρα μάλλον γιαυτό μου είχαν προτείνει το 450G γιατι έχει άδεια για 50 χρήστες, μέσω του user manager....
    Μια απορία φιλοσοφικού περιεχομένου, τι νόημα έχει το hotspot αν δεν έχεις σελίδα καλοσωρίσματος και login? Και τι νόημα έχει ο περιορισμός των 200 συνδέσεων που δίνει η mikrotik, εφόσον όποιος θέλει να φτιάξει hotspot σίγουρα θα θέλει και μια σελίδα καλοσωρίσματος, οπότε αυτομάτως ο περιορισμός πέφτει στους 20 χρήστες! Προσωπικά η σελίδα καλοσωρίσματος με βολεύει πολύ γιατι είναι μια ωραία διαφήμιση- Το AP εκπέμπει σε αρκετά μεγάλη απόσταση, οπότε κάποιος βλέπει ενα ξεκλείδωτο wifi, μπαίνει μέσα και αυτομάτως ανοίγει η σελίδα του ξενοδοχείου με φωτογραφίες, πληροφορίες, τηλέφωνα και βέβαια το password για να συνδεθεί κάποιος. Φανταστείτε οτι αρκετοί έχουν πάρει τηλέφωνο στο ξενοδοχείο μόνο και μόνο επειδή είδαν οτι υπάρχει wifi και τελικά ήρθαν και έμειναν επειδή υπήρχε αυτή η παροχή.
    Άρα σίγουρα χρειάζεται σελίδα καλοσωρίσματος.
    Άρα, η μία λύση είναι να αγοράσω το 450G ή κάποιο άλλο routerboard με άδεια επιπέδου 5, ελπίζοντας οτι ποτέ οι χρήστες δεν θα είναι πάνω απο 50.
    Είτε βάζω ενα freeradius στον υπολογιστή που είναι ανοιχτός 24/7.
    Είτε κρατάω το hotspot του unifi.Στην περίπτωση που κρατήσω το hotspot στο unifi και έχω για router πχ το 751U, θα μπορώ να κάνω equal bandwidth share και να μη μπορεί να δει ο ενας χρήστης τον άλλο? Φαντάζομαι πως η απάντηση είναι ναι, με περιορισμό τους 200 χρήστες, αφου πλέον δε θα χρησιμοποιώ το user manager του mikrotik. Ή το user manager χρειάζεται για το equal bandwidth share και να μη μπορεί να δει ο ενας χρήστης τον άλλο??

    Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλα έχω μπερδευτεί λίγο με το όλο θέμα....Ευχαριστώ και πάλι...
    Live webcam απο Μάνη για ατέλειωτη χαλάρωση..!
    http://maniapartments.gr/?section=webcam&lang=

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα μάλλον γιαυτό μου είχαν προτείνει το 450G γιατι έχει άδεια για 50 χρήστες, μέσω του user manager.... Μάλλον για τον λόγο αυτό.

    Μια απορία φιλοσοφικού περιεχομένου, τι νόημα έχει το hotspot αν δεν έχεις σελίδα καλοσωρίσματος και login? Βασικά Hotspot λέμε την πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω ασύρματης εκπομπής κάποιου/ων ΑΡ και μπορεί είτε να είναι ελεύθερη είτε ελεγχόμενη. Στη δεύτερη περίπτωση απαιτείται ύπαρξη κατάλληλου μηχανισμού πιστοποίησης χρηστών (Radius server). Και εδώ έρχεται η σελίδα Login/καλωσορίσματος (αναφέρεται ως Captive portal) που είναι ανεξάρτητη από το Hotspot. Δες την απλώς ως επιπλέον χρηστική δυνατότητα.

    Και τι νόημα έχει ο περιορισμός των 200 συνδέσεων που δίνει η mikrotik, εφόσον όποιος θέλει να φτιάξει hotspot σίγουρα θα θέλει και μια σελίδα καλοσωρίσματος, οπότε αυτομάτως ο περιορισμός πέφτει στους 20 χρήστες! Προσωπικά η σελίδα καλοσωρίσματος με βολεύει πολύ γιατι είναι μια ωραία διαφήμιση- Το AP εκπέμπει σε αρκετά μεγάλη απόσταση, οπότε κάποιος βλέπει ενα ξεκλείδωτο wifi, μπαίνει μέσα και αυτομάτως ανοίγει η σελίδα του ξενοδοχείου με φωτογραφίες, πληροφορίες, τηλέφωνα και βέβαια το password για να συνδεθεί κάποιος. Φανταστείτε οτι αρκετοί έχουν πάρει τηλέφωνο στο ξενοδοχείο μόνο και μόνο επειδή είδαν οτι υπάρχει wifi και τελικά ήρθαν και έμειναν επειδή υπήρχε αυτή η παροχή.
    Άρα σίγουρα χρειάζεται σελίδα καλοσωρίσματος. Ο περιορισμός του Mikrotik πιστεύω ότι έχει να κάνει με το μέγεθος του server στo RouterOs, ώστε αυτό να είναι δυνατόν να μπαίνει σε όλες τις συσκευές, καθώς και πηγή εσόδων της εταιρείας. Όλα σε ένα εύκολα και τακτοποιημένα ή διαφορετικές λύσεις και αρκετή δουλειά.

    Άρα, η μία λύση είναι να αγοράσω το 450G ή κάποιο άλλο routerboard με άδεια επιπέδου 5, ελπίζοντας οτι ποτέ οι χρήστες δεν θα είναι πάνω απο 50. Ναι.
    Είτε βάζω ενα freeradius στον υπολογιστή που είναι ανοιχτός 24/7. Ναι, μόνο που δεν γίνεται εύκολα και αυτόματα, όπως στον User Manager. Θέλει αρκετή δουλειά και ψάξιμο.
    Είτε κρατάω το hotspot του unifi.Στην περίπτωση που κρατήσω το hotspot στο unifi και έχω για router πχ το 751U, θα μπορώ να κάνω equal bandwidth share και να μη μπορεί να δει ο ενας χρήστης τον άλλο? Φαντάζομαι πως η απάντηση είναι ναι, με περιορισμό τους 200 χρήστες, αφου πλέον δε θα χρησιμοποιώ το user manager του mikrotik. Ή το user manager χρειάζεται για το equal bandwidth share και να μη μπορεί να δει ο ενας χρήστης τον άλλο?? Ναι, κρατώντας τον Unifi Controller βάζεις το RB751U να δουλέψει ως router στο οποίο θα έχεις έλεγχο του bandwidth.
    Υπόψη ότι (εκτός και αν κάνω λάθος) μπορείς να έχεις ως Hotspot server (με Captive portal) το Mikrotik και απλά εξωτερικό Radius server, οπότε πάλι δεν υπάρχει ο περιορισμός.
    Άλλη περίπτωση είναι να χρησιμοποιήσεις λύση Firewall-Routing-Hotspot (π.χ. PfSense) σε ξεχωριστό υπολογιστή.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις φίλε μου...

    Άρα μάλλον πρέπει να κρατήσω το hotspot του unifi...Δυστυχώς βέβαια γιατι θα ήθελα την παραμετροποίηση του mikrotik...Θα δω αν μας παίρνει να αγοράσουμε routerboard με level 5, ίσως το κάνουμε...
    Ευχαριστώ και πάλι...!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_thess Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που το ειδες ? Μονο αν το κανει μέσω User manager . Γιατι να το κανει απο εκει ? Αλλιώς μπορει να σηκωσει 200 users στο hotspot ( θεωρητικά )
    Φίλε Κώστα, αναφέρεις οτι δε χρειάζεται να κάνω το hotspot μέσω user manager για να μην εχω τον περιορισμό των 20 ατόμων. Και πώς να το κάνω; Αν κάνω σελίδα εισαγωγής(captive portal) δε χρειάζομαι οπωσδήποτε user manager?
    Live webcam απο Μάνη για ατέλειωτη χαλάρωση..!
    http://maniapartments.gr/?section=webcam&lang=

  14. #14
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Jkoukos ... Θα σε δείρω

    @kavouras ΟΧΙ δεν χρειαζετε τον user manager . αφού θα είναι κοινός ( και να μην ήταν παλι το ιδιο θα ήταν ) μπορείς να φτιάξεις εναν χρήστη με περιορισμένες δυνατότητες στο hotspot του mikrotik ( ip -> hotspot -> user ) και να του ορίσεις να ειναι shared στο profile του ( ip -> hotspot -> user profile )

    μπορεί να εχει και περιορισμένες δυνατότητες ( session limit , bandwidth limit , shared users ) , να αφηνεις να μπουνε σε κάποια σιτε που θελεις εσυ ( ip -> hotspot -> walled garden ) χωρις να κανουν login .

    Οτι θέλεις μου λες να σε βοηθήσω αν δεν τα καταφέρεις .
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  15. #15
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε Κώστα με έφτιαξες!

    Ξεκινάω τα πειράματα σήμερα και επανέρχομαι....
    Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας που βοηθήσατε....
    Live webcam απο Μάνη για ατέλειωτη χαλάρωση..!
    http://maniapartments.gr/?section=webcam&lang=

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik προτείνετε για router?
    Από kavouras στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-13, 11:23
  2. Wind και Hotspot?
    Από ELLiNaRaS στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-13, 20:42
  3. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32
  4. [Baudtec] αγορά repeater για router baudtec-OTE
    Από sharp_electron στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-13, 23:58
  5. Σύνδεση Router σε Hotspot
    Από moredread στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-12, 15:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας