Σελ. 103 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 839398101102103104105108113123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.531-1.545 από 2108
  1. #1531
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από politropos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ χρήσιμο το λινγκ http://hcn77.dynv6.net:3000/d/oe-msi...ow&refresh=10s
    δείχνει ότι κάτι πάει να γιν.........αλλά ας μη το γρουσουζέψω.
    Εάν είναι DDoS attack είναι λογικό αυτό, η μόνη τεχνική αντιμετώπισης είναι να "καταλάβει" το σύστημα ποιες είναι φυσιολογικές και πoιες «παράνομες» αιτήσεις. Λογικά η HCN τότε που είχε στείλει το μήνυμα ότι διορθώθηκε το πρόβλημα μάλλον είχαν βελτιώσει/ενεργοποιήσει κάποιο είδους DDoS protection, όσο πιο πολύ χρόνο τρέξει ένα τέτοιο σύστημα τόσο πιο πολύ καταλαβαίνει πoιες είναι οι φυσιολογικές προσβάσεις και σε πoιες τους «κόβει την καλημέρα» πριν τις επεξεργαστεί.

    Γενικά είχα διαβάσει στο facebook της HCN από κάποιους χρήστες ότι πρόκειται θέμα ασφάλειας και ότι είμαστε και εμείς εκτεθειμένοι. Φυσικά δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο μιας και ουσιαστικά το DDoS attack (Distributed Denial-of-Service attack) δεν είναι ακριβώς προσπάθεια hacking ή έχει μπει κάποιος στα συστήματα τους, η επίθεση βασίζεται σε χιλιάδες (ή και εκατομμύρια trojan bots ανάλογα με το πόσο μεγάλο είναι το δίκτυο των μηχανημάτων που ελέγχει ο hacker) τα οποία κάνουν νόμιμες δημοσιές αιτήσεις σε κάποιες υπηρεσίες μας εταιρίας. Απλά το σύστημα της εταιρίας δεν μπορεί να αντεπεξέλθει σε τέτοιου είδους κίνηση και καταρρέει (δεν είναι σχεδιασμένο για κάτι τέτοιο και είναι λογικό). Βέβαια πάντα εάν DDoS attack μπορεί να συνδυαστεί με προσπάθεια πραγματικού hacking για να «κρύψει» κάποιος τις ενέργειες του.

    Αυτά πάντα εάν το πρόβλημα πρόκειται για αυτό (η μακροσκοπική συμπεριφορά μοιάζει για κάτι τέτοιο) και όχι για κάτι άλλο, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το σύστημα που χτυπήθηκε και προκάλεσε την κατάρρευση του δικτύου.

    EDIT : 16:55

    Στην 3η φορά καίγονται...

    AΓAΠHTE ΣYNΔPOMHTH,
    TIΣ TEΛEYTAIEΣ MEPEΣ ANTIMETΩΠIΣAME ΔIAΦOPEΣ ΔIAΔIKTYAKEΣ EΠIΘEΣEIΣ ΠOY EΠHPEAΣAN TOYΣ ΠEPIΣΣOTEPOYΣ ΠEΛATEΣ MAΣ KAI KYPIΩΣ TO KENTPIKO MAΣ ΔIKTYO.
    H HCN ΠPAΓMATOΠOIEI OΛEΣ TIΣ AΠAPAITHTEΣ ENEPΓEIEΣ ΓIA NA EΞAΣΦAΛIΣEI THN BEΛTIΣTH ΠOIOTHTA TOY ΔIKTYOY KAI TΩN YΠHPEΣIΩN ΣAΣ. OI EΠIΘEΣEIΣ EXOYN EΠITYXΩΣ AΠΩΘHΘEI AΠO TH 13:00 M.M EXΘEΣ.
    H OMAΔA THΣ HCN ΛYΠATAI ΓIA TO ATYXEΣ ΠEPIΣTATIKO KAI ΣAΣ ΔIABEBAIΩNOYME ΠΩΣ ΣYNEPΓAZOMAΣTE ME TOYΣ YΠEPΠAPOXOYΣ MAΣ ΓIA NA ΔIAΣΦAΛIΣOYME OTI ΘA ΣAΣ ΠAPEXOYME TIΣ KAΛYTEPEΣ YΠHPEΣIEΣ INTERNET KAI THΛEΦΩNIAΣ.

  2. #1532
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Καθόλου ίντερνετ απο τις 6:50 ενω το modem παιρνει IP.

  3. #1533
    Εγγραφή
    18-12-2008
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    JM-FIBRE ONU JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiris.bos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθόλου ίντερνετ απο τις 6:50 ενω το modem παιρνει IP.
    Επανήλθε. Από οτι φαίεται γενικό ήταν

  4. #1534
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Βρηκα admin pass για το web interface του 511 που ξεκλειδωνει και αλλες ρυθμισεις, ακομη και bridge mode που δε το δοκιμασα. Βρηκα και αλλα πραγματακια και θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη απο καποιον, κατα προτιμηση καποιον Admin/mod που εχει HCN.

    Παρακαλω PM me.

  5. #1535
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Έχει κανείς άλλος θέμα στην Τούμπα (ή γενικά)? Το δίκτυο είχε μικρό κολλήματα αλλά είχε εδώ και τουλάχιστον 10+ λεπτά που είναι down.

    EDIT : 1709 - Επανήλθε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntonyT : 27-09-20 στις 17:09.

  6. #1536
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Παλι στιγμιαια θεματακια Τουμπα την τελευταια μιαμιση ωρα. 1.56% average loss με 19.33% max στα pings μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20201001_174022.png 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  194,9 KB 
ID: 219343

  7. #1537
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Διαβάζω την είδηση για την Vodafone μετά το black out χτες "Απεριόριστα data και χρόνος ομιλίας δώρο", έτσι αντιμετωπίζουν κύριοι τα γεγονότα του Αυγούστου για να "αποζημιώσουν" τους πελάτες τους χωρίς ουσιαστικά να τους κοστίζει και πολύ και όχι με ένα απλό SMS συγνώμης. Δεν θυμάμαι αν το είχα γράψει τότε αλλά θα μπορούσαν να κάνουν μια ολιγοήμερη αναβάθμιση των ταχυτήτων για λίγες μέρες, κάτι αντίστοιχο με την κίνηση της Vodafone.

  8. #1538
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Πάνω σε αυτό, τότε τους είχα στείλει mail, αφού για 2 δυο μέρες Παρασκευή και Δευτέρα είχα πρόβλημα και μάλιστα σε εργάσιμη ώρα, σύνολο περίπου 2μιση ώρες (δεν αναφέρομαι στο ΣΚ που γινόταν χαμός) και λίγο ή πολύ τους ανέφερα ότι θα έπρεπε κάτι να κάνουν σαν μια μορφή αποζημίωσης.
    Να μην τα πολυλογώ, η απάντησή τους ήταν.... ότι ΔΕΝ ήταν δικό τους πρόβλημα και λυπούνται για την αναστάτωση...
    Δλδ μάλλον φταίγαμε εμείς που είχαμε απαιτήσεις να δουλεύει αδιάλειπτα η γραμμή μας και να μας προσφέρουν αυτό για το οποίο πληρώνουμε.
    Ειλικρινά, όταν κάποιος άλλος αρχίσει να παρέχει οπτική ίνα στη γειτονιά μου, θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να φύγω, ακόμα και αν είναι ακριβότερο το κόστος.

  9. #1539
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfagamma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μην τα πολυλογώ, η απάντησή τους ήταν.... ότι ΔΕΝ ήταν δικό τους πρόβλημα και λυπούνται για την αναστάτωση...
    Απλά ένα μεγαλοπρεπές

    L O L ! ! !

  10. #1540
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Cosmote
    Σχετικά με αποζημιώσεις για τεχνικά θέματα, το είχα κάνει κι εγώ θέμα στο τεχνικό τμήμα που είχα μιλήσει για τις πρώτες βλάβες του Αυγούστου (πριν το ddos).
    Αρχικά μου είχε πει η τεχνικός που μίλησα ότι δεν ήταν δικό τους θέμα και ότι επηρεάζει όλους τους πελάτες τους, οπότε αλίμονο κι αν έπρεπε να τους αποζημιώσουν όλους (παραφράζω, αλλά αυτό ήταν το νόημα)!
    Επέμεινα λίγο λέγοντας ότι το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι θέμα του τελικού καταναλωτή, μου έδωσε ένα δίκιο και μου είπε να το πάω μέσω επικοινωνίας με email στην κλασική τους διεύθυνση, όπου μετά από λίγο μπρος πίσω, μας έκαναν αναβάθμιση πακέτου στο αμέσως επόμενο για το υπόλοιπο του Αυγούστου.
    Ψιλοθετική κίνηση, αν και δεν αντικαθιστά ούτε την ταλαιπώρια όσον αφορά δουλειά που επηρεάστηκε ούτε και το εξτρά κόστος σε δεδομένα τηλεφωνίας ως το επόμενο/fallback μέσο, αλλά τουλάχιστον κάτι ήταν.
    Βέβαια, το θέμα ήταν ότι τις λίγες φορές που έλεγξα όντως την ταχύτητα, κλείδωνε σταθερά στην ίδια ταχύτητα που πληρώνουμε, οπότε κάναμε μια ωραιότατη τρύπα στο νερό.
    Ας πούμε ότι μετράει η πρόθεση έστω;

  11. #1541
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Madarb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά μου είχε πει η τεχνικός που μίλησα ότι δεν ήταν δικό τους θέμα και ότι επηρεάζει όλους τους πελάτες τους, οπότε αλίμονο κι αν έπρεπε να τους αποζημιώσουν όλους!
    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι τι σημάνει ότι δεν είναι δικό τους θέμα, τότε αρχές Αυγούστου τους κόψαν το καλώδιο. Ωραία δεν προκλήθηκε από αυτούς όμως και στην Vodafone με βάση αυτά που λένε είναι ότι υπήρχε θέμα στους εξωτερικούς παρόχους που συνδέονται. Άρα δεν είναι θέμα της Vodafone? Όταν θίγετε για τον Α ή Β ή Γ λόγω ο πελάτης σε μια υπηρεσία που του παρέχεις ΕΙΝΑΙ δικό τους θέμα. Δεν τον νοιάζει τι και πως και από που είναι οι προμηθευτές σου. Δεν είναι θέμα ουσίας, τι 120 τι 200 τι 300. Ποιος θα τα αξιοποιούσε άλλωστε. Άλλον διευθυντή μάρκετινγκ θέλουν.

    Πάντως σιγουρά εάν συνεχίσουν έτσι (όχι για την βλάβη, αλλά για την συμπεριφορά) δεν θα είναι σίγουρα η απώλεια δικτύου μας δικό τους θέμα, δεν θα είμαστε σε αυτούς.

  12. #1542
    Εγγραφή
    04-10-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14180/1510
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σας,

    έχω μερικές ερωτήσεις για την HCN

    1)Πόσο συχνά μπορεί να υπάρξουν αποσυνδέσεις, τι διάρκεια έχουν και τα αίτια αυτής(πχ κακοκαιρια, maintenence κλπ)
    2)Περίπου πόσο καιρό πήρε σε εσάς η εγκατάσταση από την στιγμή της αίτησης (είμαι πάντως μέσα στην περιοχή κάλυψης)
    3)Πως τα πάει με ping, Jitter και Packet Loss ειδικότερα σε gaming αλλά και Videocalls.Και πόσο καλή είναι η σύνδεσή τους με το εξωτερικό.
    4)Έχει κάποιο θέμα με torrenting, έχετε παρατηρήσει κάποιο Data Cap?
    5)Είναι οι ταχύτητες κοντά στις υποσχόμενες?
    6)Τι ποιότητας είναι το router που παρέχεται και μπορεί να μπει σε Bridge Mode?
    7)Θα την συστήνατε εσείς προσωπικά?

    Ευχαριστώ εκ των προταίρων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zeus_GR : 04-10-20 στις 23:34. Αιτία: Συμπλήρωση

  13. #1543
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zeus_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    έχω μερικές ερωτήσεις για την HCN

    1)Πόσο συχνά μπορεί να υπάρξουν αποσυνδέσεις, τι διάρκεια έχουν και τα αίτια αυτής(πχ κακοκαιρια, maintenence κλπ)
    2)Περίπου πόσο καιρό πήρε σε εσάς η εγκατάσταση από την στιγμή της αίτησης (είμαι πάντως μέσα στην περιοχή κάλυψης)
    3)Πως τα πάει με ping, Jitter και Packet Loss ειδικότερα σε gaming αλλά και Videocalls.Και πόσο καλή είναι η σύνδεσή τους με το εξωτερικό.
    4)Έχει κάποιο θέμα με torrenting, έχετε παρατηρήσει κάποιο Data Cap?
    5)Είναι οι ταχύτητες κοντά στις υποσχόμενες?
    6)Τι ποιότητας είναι το router που παρέχεται και μπορεί να μπει σε Bridge Mode?
    7)Θα την συστήνατε εσείς προσωπικά?

    Ευχαριστώ εκ των προταίρων
    1) Αν εξαιρέσουμε τον Αύγουστο που είχαν πολλά προβλήματα, είναι πάρα πολύ σπάνια
    2) Δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί λόγω προ υπάρχουσας εγκατάστασης σε διπλανή πολυκατοικία μπήκα σε 5 μέρες :0. Γενικά όπως όλες οι οπτικές που δεν υπάρχει δικτιού θέλει υπομονή ανάλογα με την περίπτωση. Αν υπάρχει υποδομή η διαδικασία είναι άμεσή.
    3) Μια χαρά είναι όπως όλων των υπολοίπων ISP. Μην ξεχνάμε ότι είσαι εσύ και ο Server, εάν ο server δεν μπορεί να δώσει δεν θα πάρεις . Για gaming δεν ασχολούμαι οπότε δεν γνωρίζω.
    4) Δεν είχα ποτέ θέμα
    5) Είναι 100% σε αυτό που σου προσφέρουν, απλά πάλι παίζει τι μπορεί να σου δώσει ο άλλος/server.
    6) Σε αυτό υστερούν, δεν μπορεί να μπει σε Bridge Mode αλλά προσωπικά έχω βάλει 2ο καλό router και με DMZ στέλνω όλη την δρομολόγηση εκεί, μετά κάνω ότι θέλω
    7) Παρά τα όποια προβλήματα εφόσον καμία εταιρία δεν την φτάνει σε ταχύτητές, ναι. Στο κάτω κάτω δοκιμάζεις, δεν υπάρχει δέσμευση.

  14. #1544
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zeus_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω μερικές ερωτήσεις για την HCN
    1)Πόσο συχνά μπορεί να υπάρξουν αποσυνδέσεις, τι διάρκεια έχουν και τα αίτια αυτής(πχ κακοκαιρια, maintenence κλπ)
    2)Περίπου πόσο καιρό πήρε σε εσάς η εγκατάσταση από την στιγμή της αίτησης (είμαι πάντως μέσα στην περιοχή κάλυψης)
    3)Πως τα πάει με ping, Jitter και Packet Loss ειδικότερα σε gaming αλλά και Videocalls.Και πόσο καλή είναι η σύνδεσή τους με το εξωτερικό.
    4)Έχει κάποιο θέμα με torrenting, έχετε παρατηρήσει κάποιο Data Cap?
    5)Είναι οι ταχύτητες κοντά στις υποσχόμενες?
    6)Τι ποιότητας είναι το router που παρέχεται και μπορεί να μπει σε Bridge Mode?
    7)Θα την συστήνατε εσείς προσωπικά?
    1. Αν εξαιρέσουμε έναν χαμό που έγινε πρόσφατα, κατά τα λοιπά εγώ δεν είχα προβλήματα. Σπάνιες αποσυνδέσεις - υψηλή αξιοπιστία. Επ ουδενί δεν είναι χειρότεροι από τους άλλους παρόχους τους οποίους είχα (αν εξαιρέσουμε τον χαμό που έγινε πρόσφατα και ο οποίος κράτησε αρκετές μέρες - βέβαια αντίστοιχα προβλήματα είχα εγώ προσωπικά παλιότερα με forthnet και cosmote).
    3. Packet loss δεν έχω παρατηρήσει να έχω. Ping πάνω κάτω όπως όλοι. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα και σε voip και σε skype / zoom και τα ρέστα.
    4. Έχω 200άρα σύνδεση και την τελικιάζω καθ έξιν και εξακολούθησιν.
    5. Σε 200άρα σύνδεση κυμαίνομαι από 190 - 200. Εννοείται ότι χρησιμοποιώ πολλαπλά connections κτλ.
    6. Μέτριο. Θα χρειαστείς ένα wifi ap της προκοπής. Bridge δίνουν μόνον στα pro πακέτα τους (τα οποία είναι ακριβά). Με DMZ εγώ κάνω τη δουλειά μου μια χαρά (έχω ως DMZ το λίνουξ ρούτερ μου).
    7. Ναι, με κλειστά τα μάτια. Δες και την ιναλάν (ιδιαίτερα αν σε ενδιαφέρει static ip).

    %tsapi%

  15. #1545
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    7. Ναι, με κλειστά τα μάτια. Δες και την ιναλάν (ιδιαίτερα αν σε ενδιαφέρει static ip).
    Καλά αυτο με την Static IP ειναι γελοίο, έχω την δια IP 2.5 χρόνια και δεν έχω επιλέξει static

Σελ. 103 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 839398101102103104105108113123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας