Σελ. 110 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 90100105108109110111112115120130 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.636-1.650 από 2108
  1. #1636
    Εγγραφή
    06-12-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Χαχαχα!καλώς σας βρήκα!έτσι ακριβώς!

  2. #1637
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.035
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Καλή χρονιά σε όλους.

    Υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης που να έχει HCN στην περιοχή της Κάτω Τούμπας, και συγκεκριμένα κοντά στον Άγιο Φανούριο;
    Τέλος Φλεβάρη μου λήγει ένα προπληρωμένο 24άρι πακέτο Νόβα που έχω, και ψάχνω τον επόμενο πάροχο.
    Δεν κατοικώ συχνά στο συγκεκριμένο σπίτι, οπότε η μη δέσμευση συμβολαίου με βολεύει, καθώς και η τιμή για το πακέτο των 120 (δεν υπάρχουν απαιτήσεις τηλεφωνίας/τηλεόρασης).

    Έχω στείλει ένα email στην HCN σχετικά με τι διαθεσιμότητα δικτύου, και περιμένω την απάντησή τους.

  3. #1638
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Αν και τώρα είχε σκάψει και η Vodafone οπότε δύσκολα το ξεχωρίζεις, η περιοχή (ιδίως στην Παπάφη) έχει δίκτυο της HCN. Έχεις δει εάν υπάρχει το κλασικό αυλάκι στον δρόμο μπροστά από το σπίτι σου ή ακόμα καλύτερα κάποιο κουτί της HCN σε διπλανή πολυκατοικία?

    Αν και απαντάνε στα email σχετικά σύντομα (τώρα με τον COVID δεν ξέρω τι παίζει) με ένα τηλέφωνο μπορούνε να σου πούνε άμεσα εάν υπάρχει δίκτυο στην οικοδομή σου ή το πόσο κοντά είναι. Εφόσον δεν υπάρχει εάν πας σε περίοδο αναμονής για να περαστεί η οπτική ίνα, τότε το περιθώριο του 1,5 μήνα είναι αρκετά μικρό.

  4. #1639
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.035
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Αυλάκι σίγουρα υπάρχει, αλλά δεν γνωρίζω πόσο πρόσφατο είναι (ή για την ακρίβεια πότε πέρασε η HCN, ώστε να καταλάβω πως είναι δικό της).

    Στο μεταξύ μου απάντησαν αυτό, και δεν ξέρω πως να το ερμηνεύσω.

    Spoiler:

    Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,

    πρώτα απ’ όλα ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον που δείξατε στην HCN.

    Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε ότι η διεύθυνση που δηλώσατε βρίσκεται μέσα στην περιοχή κάλυψης της εταιρίας μας.

    Έχουμε ήδη δημιουργήσει προέκταση του δικτύου μας αρκετά κοντά στην περιοχή σας όποτε είστε σε θέση να εκμεταλλευτείτε τις μοναδικές υπηρεσίες του καλωδιακού internet.

    Θα χρειαστούμε τη συμπληρωμένη αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος μαζί με ένα αντίγραφο της ταυτότητάς σας για να προγραμματίσουμε τις απαραίτητες ενέργειες και να έχουμε κάποια εκτίμηση χρόνου σχετικά με τη σύνδεση σας. (Συνημμένο αρχείο).

    Επίσης να σας ενημερώσουμε πως η αίτηση δεν είναι δεσμευτική για τον πελάτη. Μαζί με την αίτηση σας στέλνουμε συνημμένο και το αρχείο με τις οδηγίες συμπλήρωσης της.



    Τέλος θα θέλαμε να ενημερώσουμε και να ζητήσουμε από εσάς την κατανόησή σας σχετικά με τη διάρκεια της διαδικασίας της σύνδεσής σας.

    Η εγκατάσταση δικτύου οπτικών ινών είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ από το δίκτυο του ΟΤΕ, η οποία καταλήγει στο διαμέρισμα σας και απαιτεί αδειοδότηση από τις αρμόδιες υπηρεσίες για τις εργασίες εκσκαφής.

    Οπότε στην παρούσα κατάσταση ο χρόνος υλοποίησης ΔΕΝ είναι συγκεκριμένος. Εμείς κάνουμε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για τη συντομότερη έκδοση των αδειών, ώστε να συνδεθείτε στο δίκτυό μας.



    H HCN είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ καλωδιακός πάροχος στην Ελλάδα που προσφέρει υπηρεσίες internet, τηλεφωνίας & καλωδιακής ΤV.

    Επίσης δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δέσμευση συμβολαίου …

    Για οποιεσδήποτε απορίες έχετε επικοινωνήστε μαζί μας.

    Τηλ. επικοινωνίας 2313250 000 (Δευτέρα-Παρασκευή 09:00- 21:00)


    Το σπίτι βρίσκεται σε παράλληλο της Παπάφη, μπορεί αυτό να σημαίνει ότι για μερικές δεκάδες μέτρα (από Παπάφη προς το σπίτι) και εφόσον δεν υπάρχει σύνδεση σε γείτονα, μιλάμε για μήνες/έτος αναμονής;

  5. #1640
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σπίτι βρίσκεται σε παράλληλο της Παπάφη, μπορεί αυτό να σημαίνει ότι για μερικές δεκάδες μέτρα (από Παπάφη προς το σπίτι) και εφόσον δεν υπάρχει σύνδεση σε γείτονα, μιλάμε για μήνες/έτος αναμονής;
    Κάνεις την αίτηση και περιμένεις να σου πουν τι και πως.

    Αν δεν έχει η οικοδομή ή δεν υπάρχει δυνατότητα να σου φέρουν την οπτική ίνα ταράτσα-ταράτσα από διπλανή οικοδομή, κάνε σύνδεση σε άλλο πάροχο για την ώρα και αν σε 2, 3, 5 χρόνια συνεχίζεις να μένεις εκεί και σου πει η HCN ότι θέλει να σκάψει, τότε βλέπεις τι θα κάνεις

  6. #1641
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σπίτι βρίσκεται σε παράλληλο της Παπάφη, μπορεί αυτό να σημαίνει ότι για μερικές δεκάδες μέτρα (από Παπάφη προς το σπίτι) και εφόσον δεν υπάρχει σύνδεση σε γείτονα, μιλάμε για μήνες/έτος αναμονής;
    Για να λένε αρκετά κοντά στην περιοχή σας μάλλον δεν εννοούν μπροστά στο σπίτι σου άρα μάλλον της Vodafone είναι που δεν έχει αφήσει δρόμο χωρίς να σκάψει. Αλλά όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω κάνε μια αίτηση δεν χάνεις κάτι. Εγώ θα συνεχίσω να σου προτείνω να κάνεις ένα τηλέφωνο να δεις τι εννοούνε κοντά, είχα πάρει κάνα δυο φορές για φίλους να δω τι παίζει στην περιοχή τους και μου λέγαν ακόμα και το πόσα μέτρα μακριά ήταν ο πλησιέστερος κόμβος (πολλοί ευγενικοί δεν μπορώ να πω). Εάν τελικά περνάει η γραμμή μπροστά από το σπίτι σου το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να βγάλουν άδεια επιδιόρθωσης και προέκτασης στο πεζοδρόμιο, κάτι που είναι πολύ πιο γρήγορο σαν διαδικασία από το να χρειαστεί να σου φέρουν την γραμμή εκεί. Τώρα το πόσο άγνωστο, μην ξεχνάμε ότι είμαστε και σε εποχές COVID και το δημόσιο δεν δουλεύει σε πλήρη ταχύτητα (όχι ότι δούλευε ποτέ φαντάσου τι γίνεται τώρα).

  7. #1642
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυλάκι σίγουρα υπάρχει, αλλά δεν γνωρίζω πόσο πρόσφατο είναι (ή για την ακρίβεια πότε πέρασε η HCN, ώστε να καταλάβω πως είναι δικό της).

    Στο μεταξύ μου απάντησαν αυτό, και δεν ξέρω πως να το ερμηνεύσω.

    Spoiler:

    Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,

    πρώτα απ’ όλα ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον που δείξατε στην HCN.

    Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε ότι η διεύθυνση που δηλώσατε βρίσκεται μέσα στην περιοχή κάλυψης της εταιρίας μας.

    Έχουμε ήδη δημιουργήσει προέκταση του δικτύου μας αρκετά κοντά στην περιοχή σας όποτε είστε σε θέση να εκμεταλλευτείτε τις μοναδικές υπηρεσίες του καλωδιακού internet.

    Θα χρειαστούμε τη συμπληρωμένη αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος μαζί με ένα αντίγραφο της ταυτότητάς σας για να προγραμματίσουμε τις απαραίτητες ενέργειες και να έχουμε κάποια εκτίμηση χρόνου σχετικά με τη σύνδεση σας. (Συνημμένο αρχείο).

    Επίσης να σας ενημερώσουμε πως η αίτηση δεν είναι δεσμευτική για τον πελάτη. Μαζί με την αίτηση σας στέλνουμε συνημμένο και το αρχείο με τις οδηγίες συμπλήρωσης της.



    Τέλος θα θέλαμε να ενημερώσουμε και να ζητήσουμε από εσάς την κατανόησή σας σχετικά με τη διάρκεια της διαδικασίας της σύνδεσής σας.

    Η εγκατάσταση δικτύου οπτικών ινών είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ από το δίκτυο του ΟΤΕ, η οποία καταλήγει στο διαμέρισμα σας και απαιτεί αδειοδότηση από τις αρμόδιες υπηρεσίες για τις εργασίες εκσκαφής.

    Οπότε στην παρούσα κατάσταση ο χρόνος υλοποίησης ΔΕΝ είναι συγκεκριμένος. Εμείς κάνουμε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για τη συντομότερη έκδοση των αδειών, ώστε να συνδεθείτε στο δίκτυό μας.



    H HCN είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ καλωδιακός πάροχος στην Ελλάδα που προσφέρει υπηρεσίες internet, τηλεφωνίας & καλωδιακής ΤV.

    Επίσης δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δέσμευση συμβολαίου …

    Για οποιεσδήποτε απορίες έχετε επικοινωνήστε μαζί μας.

    Τηλ. επικοινωνίας 2313250 000 (Δευτέρα-Παρασκευή 09:00- 21:00)


    Το σπίτι βρίσκεται σε παράλληλο της Παπάφη, μπορεί αυτό να σημαίνει ότι για μερικές δεκάδες μέτρα (από Παπάφη προς το σπίτι) και εφόσον δεν υπάρχει σύνδεση σε γείτονα, μιλάμε για μήνες/έτος αναμονής;
    Κάνε αίτηση, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Απλά να ξέρεις οτι θα περιμένεις αρκετά... (σίγουρα 6+ μήνες)

  8. #1643
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.035
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις την αίτηση και περιμένεις να σου πουν τι και πως.

    Αν δεν έχει η οικοδομή ή δεν υπάρχει δυνατότητα να σου φέρουν την οπτική ίνα ταράτσα-ταράτσα από διπλανή οικοδομή, κάνε σύνδεση σε άλλο πάροχο για την ώρα και αν σε 2, 3, 5 χρόνια συνεχίζεις να μένεις εκεί και σου πει η HCN ότι θέλει να σκάψει, τότε βλέπεις τι θα κάνεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να λένε αρκετά κοντά στην περιοχή σας μάλλον δεν εννοούν μπροστά στο σπίτι σου άρα μάλλον της Vodafone είναι που δεν έχει αφήσει δρόμο χωρίς να σκάψει. Αλλά όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω κάνε μια αίτηση δεν χάνεις κάτι. Εγώ θα συνεχίσω να σου προτείνω να κάνεις ένα τηλέφωνο να δεις τι εννοούνε κοντά, είχα πάρει κάνα δυο φορές για φίλους να δω τι παίζει στην περιοχή τους και μου λέγαν ακόμα και το πόσα μέτρα μακριά ήταν ο πλησιέστερος κόμβος (πολλοί ευγενικοί δεν μπορώ να πω). Εάν τελικά περνάει η γραμμή μπροστά από το σπίτι σου το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να βγάλουν άδεια επιδιόρθωσης και προέκτασης στο πεζοδρόμιο, κάτι που είναι πολύ πιο γρήγορο σαν διαδικασία από το να χρειαστεί να σου φέρουν την γραμμή εκεί. Τώρα το πόσο άγνωστο, μην ξεχνάμε ότι είμαστε και σε εποχές COVID και το δημόσιο δεν δουλεύει σε πλήρη ταχύτητα (όχι ότι δούλευε ποτέ φαντάσου τι γίνεται τώρα).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε αίτηση, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Απλά να ξέρεις οτι θα περιμένεις αρκετά... (σίγουρα 6+ μήνες)
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους σας.
    Έχω κάνει ήδη την αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και μου απάντησαν σήμερα με αυτό:

    Spoiler:


    Καλησπέρα σας,



    Έχουμε λάβει την αίτησή σας και σας ευχαριστούμε, εντός ολίγων ημερών θα σας ενημερώσουμε για την πορεία της.

    Επιπλέον, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε σχετικά με τον τρόπο συνδεσιμότητας στο διαμέρισμα ή στον επαγγελματικό σας χώρο .

    Κατά το ραντεβού εγκατάστασης με το τεχνικό συνεργείο της HCN , θα πρέπει να έχετε μεριμνήσει στο να έχετε πρόσβαση στην ταράτσα. Η πρόσβαση μπορεί να κριθεί απαραίτητη για να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση της οπτικής ίνας .
    Σε περίπτωση που το διαμέρισμα σας βρίσκεται εκατέρωθεν άλλων διαμερισμάτων και δεν υπάρχει κάποια άλλη διαδρομή διέλευσης προς το τερματικό κουτί, θα χρειαστεί να παρθεί τυπική έγκριση από τους γείτονες ώστε να διέλθει από το μπαλκόνι τους με σκοπό την κάθοδο του καλωδίου προς το κουτί τερματισμού .
    Η καλωδίωση ολοκληρώνεται εξωτερικά της πολυκατοικίας ξεκινώντας από το κουτί τερματισμού και καταλήγοντας στο router (η μοναδική εργασία που θα ολοκληρωθεί θα είναι μια μικρή τρύπα συνήθως στο μπαλκόνι ώστε να εισέλθει η οπτική ίνα μέσα στο χώρο σας).
    Σε περίπτωση που η καμπίνα βρίσκεται στη διπλανή οικοδομή από τη δική σας, τότε ίσως χρειαστεί να πάρετε τυπική έγκριση για να περαστεί το καλώδιο.


    Θα περιμένω να μου απαντήσουν στο παραπάνω, και θα καλέσω και εγώ για λεπτομέρειες.
    Στο μεταξύ επικοινώνησα και με Inalan και -αναμενόμενο- μου ανέφεραν ότι η κάλυψή τους είναι κυρίως Δυτικά, και στο κέντρο μέχρι την Καμάρα (περίπου).

    Κάποια άλλη βραχυχρόνια λύση (χωρίς διετείς δεσμεύσεις) υπάρχει στο μεταξύ;
    Το τρέχον προπληρωμένο πακέτο που έχω λήγει στις 20 Φεβρουαρίου και χρειάζομαι μια "ενδιάμεση" λύση, για το διάστημα (εβδομάδες-μήνες) που υπολογίζω ότι θα χρειαστεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία με την HCN.

  9. #1644
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια άλλη βραχυχρόνια λύση (χωρίς διετείς δεσμεύσεις) υπάρχει στο μεταξύ;
    Το τρέχον προπληρωμένο πακέτο που έχω λήγει στις 20 Φεβρουαρίου και χρειάζομαι μια "ενδιάμεση" λύση, για το διάστημα (εβδομάδες-μήνες) που υπολογίζω ότι θα χρειαστεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία με την HCN.
    Αυτό είναι σχετικό, δεν ξέρεις πόσο καιρό θα κάνει η HCN να σου βάλει την γραμμή. Εάν δεν υπάρχει υποδομή ακριβός μπροστά από το σπίτι σου και δεν είσαι τόσο τυχερός ώστε να έχουν άμεσα προγραμματισμένο τους επομένους μήνες επέκταση τότε η διαδικασία αυτή μπορεί να πάρει και πάνω από χρόνο.

    Αν και προσωπικά δεν τις εμπιστεύομαι, υπάρχουν κάποιες ασύρματες λύσεις από εταιρίες που δεν έχουν δέσμευση. Ουσιαστικά στήνουν μια κεραία επάνω στην ταράτσα σου που επικοινωνεί ασύρματα με τους κόμβους τους και στο σπίτι σου έρχεται ένα καλώδιο LAN. Δεν χρειάζεται ρεύμα στην ταράτσα μιας και τροφοδοτείται με PoE από το σπίτι σου. Αυτή η τεχνολογία όμως να ξέρεις επηρεάζεται αρκετά από τον καιρό. Επίσης αν και δεν το έχω ψάξει, δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστες σαν εταιρίες και το κατά πόσο οι συνδέσεις τους με το εξωτερικό είναι αρκετές ώστε να υποστηρίξουν τους πελάτες τους.

  10. #1645
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.035
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Αυτές τις εταιρείες κοίταξα και εγώ λίγο σήμερα, και φαίνεται πως είναι μια καλή ενδιάμεση λύση για το πρόβλημά μου.
    Εκτός αν μπορέσω να μετατρέψω την προπληρωμένη σύνδεση που έχω τώρα, σε αορίστου χρόνου μόλις λήξει (που το αμφιβάλω)

    Όπως και να έχει πρέπει να ενημερωθώ από HCN σχετικά με το χρονοδιάγραμμά τους, πριν αποφασίσω πως θα προχωρήσω στο μεταξύ.
    Fingers crossed ότι υπάρχει σύνδεση σε γείτονα ήδη.

  11. #1646
    Εγγραφή
    02-10-2003
    Περιοχή
    Hellas
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    Router
    SIEMENS CL-110
    SNR / Attn
    7,6(dB) / 9,5(dB)
    Είμαι και εγώ συνδρομητής της HCN εδώ και δύο μήνες με σύνδεση 120/120. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τις ταχύτητες και από τη γενικότερη εξυπηρέτηση.

    Η μόνη μου ένσταση είναι το μόντεμ (AF-510), το όποιο είναι περιορισμένων δυνατοτήτων

    Έτσι πήγα και πήρα ένα TP-Link Archer C6 το οποίο θέλω να το δουλέψω ως router και να δίνει και το wifi

    Το θέμα μου είναι πως απενεργοποιώ το routing στο AF-510, μέσα από το webui δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρο και βιβλιογραφία του modem είναι ανύπαρκτη στο νετ

    Με την ελάχιστη ειδίκευση που έχω σκέφτηκα ότι το μόνο που έχω να κάνω είναι να απενεργοποιήσω dhcp και wifi στο AF-510 και τα ενεργοποιήσω στο C6 (που θα είναι σεταρισμένο σε wireless router mode) ώστε το AF-510 να '"φέρνει" το ίντερνετ από έξω και μετά να αναλαμβάνει το C6

    Οσο το σκέφτομαι τόσο κάτι δε μου κολλάει και ψάχνω μια bridge mode ρύθμιση για το AF-510

  12. #1647
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από husuris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο το σκέφτομαι τόσο κάτι δε μου κολλάει και ψάχνω μια bridge mode ρύθμιση για το AF-510
    Η συνδεσμολογία είναι Fiber -> AF-510 (1000αρα LAN port) -> WAN του TP Link και από εκεί και πέρα με dual NAT όλες οι συσκευές σου (με lan ή WiFi) θα γίνονται με routing από το TP-Link.

    Βαλέ να παίρνει μια στατική IP στο TP-Link και ρύθμισε από το AF-510 από το Application->DMZ Configuration την στατική IP που πηρέ το TP-Link.

    DHCP, WiFi και άλλα τέτοια δεν χρειάζονται στο AF-510, το πολύ πολύ βαλέ το DHCP να δίνει από 192.168.100.100 έως 192.168.100.101 για να παίρνει αυτόματα IP το TP-Link την 192.168.100.100 που θα την δηλώσεις και στο DMZ (ίσως είναι χρήσιμο αυτό αν θες να συνδεθείς με LAN απευθείας στο AF-510 για έλεγχο παρακάμπτοντας το TP-Link)

    Υπόψιν μην αφήσεις την 192.168.1.x στο TP-Link γιατί ίσως μπλέξεις. Εμένα προσωπικά μου αρέσει να χρησιμοποιώ τα 10.0.x.x σαν IP του εσωτερικού δικτύου μου.

    Ελπίζω να βοήθησα κάπως, είχα γράψει παλιότερα ένα πιο αναλυτικό οδηγό σε αυτό το thread

    EDIT : Δες αυτές τις απαντήσεις που είχα γράψει μήπως σε βοηθήσουνε
    https://www.adslgr.com/forum/threads...t=#post6680408
    https://www.adslgr.com/forum/threads...t=#post6404440
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntonyT : 09-01-21 στις 19:31.

  13. #1648
    Εγγραφή
    02-10-2003
    Περιοχή
    Hellas
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    Router
    SIEMENS CL-110
    SNR / Attn
    7,6(dB) / 9,5(dB)
    Ναι βοήθησες πολύ και ολα λειτουργούν κανονικά. Όλες οι συσκευές παίρνουν ip από το TPLINK και βλέπω κανονικά και το Arrow και το TPLINK

    Το μονό που δεν έκανα είναι να αλλάξω την εσωτερικη ip του TPLINK και την αφησα 192.168.1.1

    Μπορεί να δημιοθργήσει μεγάλο πρόβλημα;

    Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

  14. #1649
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από husuris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι βοήθησες πολύ και ολα λειτουργούν κανονικά. Όλες οι συσκευές παίρνουν ip από το TPLINK και βλέπω κανονικά και το Arrow και το TPLINK

    Το μονό που δεν έκανα είναι να αλλάξω την εσωτερικη ip του TPLINK και την αφησα 192.168.1.1

    Μπορεί να δημιοθργήσει μεγάλο πρόβλημα;

    Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για το χρόνο σου
    Χαίρομαι που βοήθησα κάπως, όχι δεν υπάρχει ιδιαίτερό πρόβλημα γιατί είναι σε διαφορετικό subnet. Απλά για εμένα είναι λιγότερο μπλέξιμο από πολλές πλευρές να δουλεύω με 10.0.0.x και δεν μπερδεύομε με το 100.1 και 1.1 και είναι πιο γρήγορο να το γράψει κάποιος. Συν της άλλης επειδή έχω κάνει bind τις MAC address των μηχανήματων μου με τις IP παίρνουν συγκεκριμένες IP από το DHCP και βολεύει σε advance λειτουργικότητα (έχω πολλά και διαφορετικά μηχανήματα). Λογικά όμως δεν τα χρειάζεσαι αυτά.

  15. #1650
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.035
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Είχα τελικά ενημέρωση από την HCN.
    Τα καλά νέα: υπάρχει σύνδεση σε γείτονα, 7 αριθμούς παρακάτω από εμένα. Στην πράξη όμως βρίσκεται σχεδόν απέναντι από την οικοδομή μου.
    Το δυσάρεστο είναι πως η οπτική περνάει από την απέναντι πλευρά του δρόμου, οπότε πρέπει να γίνουν εργασίες εκσκαφής για να συνδεθώ.

    Εκτιμώμενος χρόνος: κάποιοι μήνες.

Σελ. 110 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 90100105108109110111112115120130 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας