Σελ. 31 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233364151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 451-465 από 2108
  1. #451
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magichoom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα για πλάκα τώρα στην εξυπηρέτηση πελατών της HCN και μια κοπέλα μου είπε ότι τους είναι γνωστό και ότι δεν γίνεται να δεις CosmoteTV... (μέσω HCN, σε αντίθεση με όλους τους άλλους παρόχους). Ίσως να μην γνώριζε 100%. Κάποια στιγμή θα ρωτήσω και κάνα τεχνικό που θα ξέρει καλύτερα.
    Φουλαρισμένο το UPS να μην χάσω την μαγική IP που έχω πάρει και παίζει δηλαδή...

    Πέρα από την πλακά, ναι ίσως είναι μια προκαθορισμένη απάντηση που δίνουν για να εξηγήσουν σε απλούς χρήστες το geolocation… κάτω από το χαλάκι δηλαδή διότι και οι ίδιοι δεν ξέρουν ποιες IP παίζουν με τον ΟΤΕ και ποιες όχι (λογικό μιας και υπάρχει τεχνικός τρόπος να το ξέρεις)

    Πάρε την COSMOTE, αυτοί είναι που δημιουργούν το πρόβλημα διότι δεν είναι ενημερωμένοι οι serve τους και όχι η HCN.

  2. #452
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φουλαρισμένο το UPS να μην χάσω την μαγική IP που έχω πάρει και παίζει δηλαδή...

    Πέρα από την πλακά, ναι ίσως είναι μια προκαθορισμένη απάντηση που δίνουν για να εξηγήσουν σε απλούς χρήστες το geolocation… κάτω από το χαλάκι δηλαδή διότι και οι ίδιοι δεν ξέρουν ποιες IP παίζουν με τον ΟΤΕ και ποιες όχι (λογικό μιας και υπάρχει τεχνικός τρόπος να το ξέρεις)

    Πάρε την COSMOTE, αυτοί είναι που δημιουργούν το πρόβλημα διότι δεν είναι ενημερωμένοι οι serve τους και όχι η HCN.
    Και άλλες σελίδες με δείχνουν Αυστρία, όποτε δεν φταίει η Cosmote, αυτό είναι ευθύνη της HCN να ενημερώσει για το ότι αυτές οι Ip πλέον είναι δικές της με τοποθεσία Ελλάδα

  3. #453
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Γενικά από ότι λένε όσες διευθύνσεις έχουν δώσει για Ελλάδα τις έχουν δηλώσει στην RIPE και στους geolocation providers. Απλά πρέπει να ενημερωθούν από την RIPE όλοι οι geolocation providers και μετά από εκεί να ενημερωθούν οι βάσεις δεδομένων των εταιριών (ISP ή άλλων πελατών). Κάτι που δεν γίνεται συχνά διότι αυτό "κοστίζει" (από όσο είχα ψάξει παλιότερα πάει με μηνιαία queries ή συνδρομή).

    Πχ με βάση τις IP που είναι δηλωμένες στην maxmind (https://dev.maxmind.com/geoip/legacy/geolite/) πρέπει η HCN να είναι κάπου εκεί γύρο από αυτές τις διευθύνσεις (from,to,country)

    188.117.192.0,188.117.199.255,"GR","Greece"
    188.117.200.0,"188.117.215.255",,"AT","Austria"
    188.117.216.0,"188.117.216.255","GR","Greece"
    188.117.217.0,"188.117.223.255","AT","Austria"
    188.117.224.0,"188.117.241.255","GR","Greece"
    188.117.242.0,"188.117.255.255","AT","Austria"

    Η maxmind με βγάζει στην Austria, άλλες εταιρίες με βγάζουν στην Ελλάδα. Δεν είναι θέμα ότι δεν τις έχει δηλώσει η HCN αλλά ότι δεν έχουν ενημερωθεί όλοι οι Geolocation Providers. Ευτυχώς στην δικιά μου περίπτωση η Cosmote φαίνεται να παίρνει την διεύθυνση μου από ενημερωμένη βάση.

  4. #454
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140 A
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Παιδια καλησπερα σκεφτομαι να αλλαξω τη συνδεση απο adsl Forthnet 24 σε HCN αλλα δεν εχω ιδεα απο FTTH και βλεπω οτι για 50αρα vodafone αργω να παρω ενω κουτακι HCN εχω στην απεναντι πολυκατοικία. Το ερωτημα μου ειναι αν αξιζει για σπιτι κιαν δουλευει σωστα οπως θα περιμενεις απο εταιριες οπως Forthnet OTE etc!! Θυμαμαι παλαιοτερα που κοιτουσα το γκρουπακι στο φβ τους οτι εκραζαν οτι επεφτε η συνδεση καθε τρεις και λιγο και οτι για εξωτερικο ειχαν συνδεση με Cyta που ηταν αργη. Πειτε μου τη γνωμη σας! Ευχαριστω!

  5. #455
    Εγγραφή
    07-05-2007
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pikachukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπερα σκεφτομαι να αλλαξω τη συνδεση απο adsl Forthnet 24 σε HCN αλλα δεν εχω ιδεα απο FTTH και βλεπω οτι για 50αρα vodafone αργω να παρω ενω κουτακι HCN εχω στην απεναντι πολυκατοικία. Το ερωτημα μου ειναι αν αξιζει για σπιτι κιαν δουλευει σωστα οπως θα περιμενεις απο εταιριες οπως Forthnet OTE etc!! Θυμαμαι παλαιοτερα που κοιτουσα το γκρουπακι στο φβ τους οτι εκραζαν οτι επεφτε η συνδεση καθε τρεις και λιγο και οτι για εξωτερικο ειχαν συνδεση με Cyta που ηταν αργη. Πειτε μου τη γνωμη σας! Ευχαριστω!
    Φίλε θα σου πω την δική μου περίπτωση. Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα με σένα για να φύγω από ΟΤΕ. Είχα στην οικοδομή μου κουτί HCN και λέω ας κάνω την αίτηση μου. Ενεργοποιήθηκα μέσα σε 2 εβδομάδες με fiber 60/20. Τέσταρα την γραμμή για μια εβδομάδα και μετά έκοψα τον ΟΤΕ. Λοιπόν η γραμμή είναι απλά άψογη. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ούτε σε ταχύτητες ούτε σε σταθερότητα. Μπορώ να σου πώ ότι είμαι άκρως ευχαριστημένος και το μόνο έξτρα κόστος είναι το 60 Ευρώ για την ενεργοποίηση. Σε τιμές θεωρώ ότι είναι καλύτερες απο τους ανταγωνιστές μιας επομένως για μένα αξίζει να το δοκιμάσει κανείς μιας και η μόνη επιβάρυνση είναι το τέλος ενεργοποίησης στην ουσία, μιας και δεν έχει χρονική δέσμευση.

  6. #456
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athtsa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε θα σου πω την δική μου περίπτωση. Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα με σένα για να φύγω από ΟΤΕ. Είχα στην οικοδομή μου κουτί HCN και λέω ας κάνω την αίτηση μου. Ενεργοποιήθηκα μέσα σε 2 εβδομάδες με fiber 60/20. Τέσταρα την γραμμή για μια εβδομάδα και μετά έκοψα τον ΟΤΕ. Λοιπόν η γραμμή είναι απλά άψογη. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ούτε σε ταχύτητες ούτε σε σταθερότητα. Μπορώ να σου πώ ότι είμαι άκρως ευχαριστημένος και το μόνο έξτρα κόστος είναι το 60 Ευρώ για την ενεργοποίηση. Σε τιμές θεωρώ ότι είναι καλύτερες απο τους ανταγωνιστές μιας επομένως για μένα αξίζει να το δοκιμάσει κανείς μιας και η μόνη επιβάρυνση είναι το τέλος ενεργοποίησης στην ουσία, μιας και δεν έχει χρονική δέσμευση.
    Συμφωνώ για τον φίλο, μια διόρθωση το κόστος εγκατάστασης είναι 40€. Τηλέφωνο δεν έβαλα γιατί τους θεωρώ ακριβούς στην περίπτωση μου (ISDN/MSN), προτίμησα να μείνω στον ΟΤΕ.
    Ίσως ένα θέμα είναι οι διασυνδέσεις που έχουν με άλλους ελληνικούς παρόχους και το θέμα του Hibrid CosmoteTV. Έτυχε την η IP μου να την βλέπει ότι είναι στην Ελλάδα, αλλά κάποιοι χρήστες ανέφεραν ότι τους βλέπει ο ΟΤΕ Αυστρία και δεν τους δίνει πρόσβαση.

  7. #457
    Εγγραφή
    07-05-2007
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ για τον φίλο, μια διόρθωση το κόστος εγκατάστασης είναι 40€. Τηλέφωνο δεν έβαλα γιατί τους θεωρώ ακριβούς στην περίπτωση μου (ISDN/MSN), προτίμησα να μείνω στον ΟΤΕ.
    Ίσως ένα θέμα είναι οι διασυνδέσεις που έχουν με άλλους ελληνικούς παρόχους και το θέμα του Hibrid CosmoteTV. Έτυχε την η IP μου να την βλέπει ότι είναι στην Ελλάδα, αλλά κάποιοι χρήστες ανέφεραν ότι τους βλέπει ο ΟΤΕ Αυστρία και δεν τους δίνει πρόσβαση.
    Σε αυτό να προσθέσω για το τέλος εγκατάστασης αναφερόμουν και σε WiFi fiber router (+20 €) γι'αυτό και το 60 €. Τώρα στο θέμα της IP και αν φαίνεσαι ότι είσαι Ελλάδα να αναφέρω οτι εγώ με COSMOTE TV σε tablet δεν εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ούτε και σε ERT Web Live TV.

  8. #458
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athtsa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό να προσθέσω για το τέλος εγκατάστασης αναφερόμουν και σε WiFi fiber router (+20 €) γι'αυτό και το 60 €. Τώρα στο θέμα της IP και αν φαίνεσαι ότι είσαι Ελλάδα να αναφέρω οτι εγώ με COSMOTE TV σε tablet δεν εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ούτε και σε ERT Web Live TV.
    Ναι δίκιο έχεις σε αυτό, προσωπικά πάντως με τα μηχανάκια που δίνουν (είναι μόνο για βασική χρήση) έχω βάλει 2ο Router με dual-nat, αν κάποιος είναι γνώστης (εάν δεν είναι ευκαιρία να μάθει χεχεχε) για το πως να το στήσει και δεν έχει πρόβλημα με δίπλες συσκευές νομίζω τα λίγα ευρώ παραπάνω αξίζουν.

  9. #459
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    Arrow Fibre
    Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά! Λοιπόν, σε συνέχεια της συζήτησής μας, όσο αναφορά την Cosmote TV Hybrid, πλέον δουλεύει κανονικά (χωρίς να κάνω κάτι εγώ). Επιπλέον η ip μου φαίνεται στο geolocation ότι είναι από Ελλάδα. Μια χαρά η HCN! Ααα απ ότι είδα πρέπει να πήρε και αναβάθμιση το 510. Γιατί έχει πλέον DMZ και κάτι άλλες επιλογές. Το μόνο θέμα που έχω πλέον είναι με το youtube στο ipad. Με τον ΟΤΕ "στριμάρει" κανονικά ενώ με την HCN είναι σαν να έχει "κόφτη". Προχτές με έκοβε στα 1024, ενώ εχτές στα 2048, με αποτέλεσμα να βλέπω 480p.... Στο pc και στην τηλεόραση εννοείται όλα κανονικά...

  10. #460
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Έχω το ίδιο θέμα με YouTube σε Galaxy s8, 510 router. Εμένα με κόβει κάτω από τα 1024, γύρω στα 800-900. Έχω ξεχωριστό ac access point και το speed test από το s8 πιάνει σταθερά 55-60 Mbps.

  11. #461
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    Arrow Fibre
    Εγώ κατάφερα να το διορθώσω τελικά συνδέοντας το ρουτερ της HCN σε ένα δικό μου tplink. Έβαλα στο DMZ(του 510) την ip του tplink και συνδέω όλες τις συσκευές μου μέσω αυτού. Δουλεύει άψογα.

  12. #462
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Σήμερα,με σύνδεσαν στο fiber 30 ,ένα arrowfiber router το 511 το οποίο βγάζει κινέζικα στο μενού.Εχω διαφορά θεματακια.Εχω ένα linksys καρφωμένο στο καινούριο ρούτερ και όλες τις συσκευές εκεί πάνω.(έτσι το είχα και πριν,έχει πολύ καλό wifi). Δεν παίρνει ίντερνετ όμως τίποτα ούτε ασύρματα ούτε ενσύρματα.Μονο αν συνδεθώ με wifi απευθείας επάνω στο καινούριο ρούτερ.Αν συνδέσω σταθερό με lan στο arrow και εκεί κάνει κολπακια ποτέ μπαίνει σε ελληνικές σελίδες ποτέ δεν μπαίνει.Δοκιμασα αυτό που αναφέρει ο φίλος ποιο πάνω να δηλώσω στο dmz την ip του linksys αλλά μου λέει ότι είναι εκτός εύρους η ip ...

    Έχει κανείς ιδεα από ρυθμίσεις για να δουλέψει το linksys η το ξεχνάω και πάω να πάρω ένα απλό switch;

  13. #463
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iguana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Σήμερα,με σύνδεσαν στο fiber 30 ,ένα arrowfiber router το 511 το οποίο βγάζει κινέζικα στο μενού.Εχω διαφορά θεματακια.Εχω ένα linksys καρφωμένο στο καινούριο ρούτερ και όλες τις συσκευές εκεί πάνω.(έτσι το είχα και πριν,έχει πολύ καλό wifi). Δεν παίρνει ίντερνετ όμως τίποτα ούτε ασύρματα ούτε ενσύρματα.Μονο αν συνδεθώ με wifi απευθείας επάνω στο καινούριο ρούτερ.Αν συνδέσω σταθερό με lan στο arrow και εκεί κάνει κολπακια ποτέ μπαίνει σε ελληνικές σελίδες ποτέ δεν μπαίνει.Δοκιμασα αυτό που αναφέρει ο φίλος ποιο πάνω να δηλώσω στο dmz την ip του linksys αλλά μου λέει ότι είναι εκτός εύρους η ip ...

    Έχει κανείς ιδεα από ρυθμίσεις για να δουλέψει το linksys η το ξεχνάω και πάω να πάρω ένα απλό switch;
    Αρχικά, πριν κάνεις login στο 511 από το 3ο κουμπάκι επιλέγεις γλώσσα. Μετά το θυμάται.

    Πρέπει πριν παίξεις με DMZ να ρυθμίσεις σωστά το NAT σου στο linksys και να το κάνεις να δουλεύει σαν απλο router (επειδή μάλλον αναφέρεσαι σε κλασικά modem/router πρέπει να το κόψεις να προσπαθεί να συνδεθεί στο ADSL/VDSL δίκτυό σου). Εάν έχει WAN port αυτό βολεύει (αν και σπάνιο). Επίσης σημαντικό, μην αφήσεις στο linksys το default DHCP 192.168.x.x τα μπλεχτεί με το 192.168.100.1 του ArrowFibre. Βαλέ το Linksys να έχει πχ το 10.0.0.254 σαν IP (αυτήν δηλώνεις αργότερα στο DMZ) με εύρος DHCP διεθησιοδοτησης από 10.0.0.100 – 10.0.0.199.

    Πιο μοντέλο linksys έχεις?

  14. #464
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.Tp-link εννοούσα ,είναι το 8970.Εχει lan/wan port αν δεν κάνω λαθος και το έχω βάλει σε mode απλού ρούτερ.Θα δοκιμάσω αυτό με την αλλαγή ip !

  15. #465
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    Arrow Fibre
    Καλημέρα, απ' ότι βλέπω η πρώτη lan του 8970 είναι και wan. Εγώ με τις ip δεν είχα κανένα θέμα. Στο Arrow έχω 192.168.0.50, και στο tp-link 192.168.1.1 . Κι έχω δώσει στο DMZ (στο arrow) την ip που παίρνει το tp-link (192.168.0.51). Μέσα το tp-link το έχω ορίσει ως router με dynamic ip (έτσι μου το πρότεινε, το άφησα κι εγώ και δουλεύει κανονικά). Εγώ επειδή είχα θέμα με τους dns της HCN έβαλα χειροκίνητα στο arrow δικούς μου (1.1.1.1 και 1.0.0.1) και τους έβαλα - τους πήρε αυτόματα, δεν θυμάμαι στο tp-link. Αυτές είναι χοντρικά οι ρυθμίσεις μου. άμα θέλεις κάτι άλλο στείλε. Αααα και απενεργοποίησε το ipv6 στο router, δεν χρειάζεται (εμένα τουλάχιστον το έχει disable η HCN). Σου βάζω και 2 φώτο από το site της tp-link

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  41,4 KB 
ID: 193223Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  20,5 KB 
ID: 193224
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Magichoom : 26-04-18 στις 11:11.

Σελ. 31 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233364151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας