Σελ. 41 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 2131363940414243465161 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 601-615 από 2108
  1. #601
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    HCN
    εγώ παίρνω από 3 οικοδομές δίπλα και δεν έχω θέμα.
    Ναι τράβηξαν καλώδιο οπτικής 3 οικοδομές!
    Σαν γωνία Π και εμένα είναι η πίσω δεξιά,και μια χαρά με έφεραν από ισόγειο , κατά μήκος στης 2ης ανέβασμα 4 ορόφους και τοποθέτηση στην μπροστά μεριά , της 3ης οικοδομής .. ( Ούτε του παπά! )

  2. #602
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AccountSaver Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ παίρνω από 3 οικοδομές δίπλα και δεν έχω θέμα.
    Ναι τράβηξαν καλώδιο οπτικής 3 οικοδομές!
    Σαν γωνία Π και εμένα είναι η πίσω δεξιά,και μια χαρά με έφεραν από ισόγειο , κατά μήκος στης 2ης ανέβασμα 4 ορόφους και τοποθέτηση στην μπροστά μεριά , της 3ης οικοδομής .. ( Ούτε του παπά! )
    Τελικά δεν είμαι ο μοναδικός, πράγματι το κάνουν αυτό...

    Σε εμένα τράβηξαν καλώδιο από μια οικοδομή που συνορεύει με τον ακάλυπτο μου στον κάθετο δρόμο από την δικιά μου οικοδομή. Μιλάμε για πάνω από 150μέτρα καλώδιο (αφού διασχίζει κάθετα την πιλοτή τους, όλο τον ακάλυπτο μου, ανεβαίνει ταράτσα σε 6όροφη οικοδομή μέχρι να κατεβεί 3 ορόφους πιο κάτω)... και το κάναν συνολικά σε 7 μέρες (3 ραντεβού έλεγχος/καλωδίωση/ενεργοποίηση). Ούτε εγώ το περίμενα.

    Φυσικά πάντα με την άδεια των ενοίκων της δίπλα οικοδομής, να ναι καλά.

  3. #603
    Εγγραφή
    07-05-2007
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Να καταθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία:

    1. Είχα πρόβλημα με την IP και συγκεκριμένα κάποιοι geolocation servers την έβλεπαν να ανήκει στην Σερβία (δεν είχαν ενημερωθεί έγκαιρα) με αποτέλεσμα να μην λειτουργούν οι κάτωθι υπηρεσίες:
    NOVAGO
    COSMOTETVGO
    COSMOTE ΤΕΛΕΙΟ ΣΗΜΑ

    Κατόπιν επικοινωνίας μαζί τους οι άνθρωποι πολυ επαγγελματικά διαπίστωσαν το πρόβλημα έψαξαν να βρουν που οφείλεται και μετά απο συντονισμένες ενέργειες ενημερώθηκαν η NOVA και η COSMOTE και το πρόβλημα επιλύθηκε!Γα έναν συνδρομητή έτρεξαν τόσο πολύ για κάτι που δεν ήταν δικό τους σφάλμα, μιας και οι 3rd party geolocation servers (που χρησιμοποιούν η NOVA και η COSMOTE) σε εξαιρετικές περιπτώσεις έχουν προβλήματα με μη ενημερωμένες βάσεις. δεδομένων.
    Στην δική μου περίπτωση για παράδειγμα η συγκεκριμένη IP άνηκε μέχρι 31/12/2017 σε πάροχο της Σερβίας. Απο 01/01/2018 την πήρε η HCN και τον Φεβρουάριο που συνθέθηκα την πήρα εγώ και δεν είχαν ενημερωθεί οι geolocation servers εγκαιρα.

    2. Σε όποια τεχνική εξυπηρέτηση ήταν άμεση και επαγγελματίες.

    Εγώ για τους 6 μήνες που βρίσκομαι στην HCN είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την παροχή της υπηρεσίας τους και την θεωρώ value for money.

  4. #604
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athtsa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ για τους 6 μήνες που βρίσκομαι στην HCN είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την παροχή της υπηρεσίας τους και την θεωρώ value for money.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα σε ότι είπες, αλλά στο τελευταίο θα τα χαλάσουμε, δυστυχώς ακολουθεί την φιλοσοφία λίγο πιο κάτω από τους υπολοίπους με το VDSL. Θα μπορούσε να δώσει και κάτι παραπάνω.

  5. #605
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Όχι,μπροστά στην οικοδομή μου δεν περνάει η οπτική τους.απλως δεν περίμενα μετά από ένα μήνα να μην κάνουν το τηλεφώνημα για την πρώτη διαδικασία

  6. #606
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι,μπροστά στην οικοδομή μου δεν περνάει η οπτική τους.απλως δεν περίμενα μετά από ένα μήνα να μην κάνουν το τηλεφώνημα για την πρώτη διαδικασία
    Καλύτερα να μην βιαστείς για την καλωδίωση, θα γλυτώσεις και την γρίνια των γειτόνων... τουλάχιστον εάν λειτουργούσε θα είχες την παρηγοριά του δικτύου... τώρα θα σου μείνει μόνο η γρίνια

  7. #607
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Παιδες εχει κανενας αλλος το προβλημα με το YouTube σε mobile συσκευες που ειχαμε προαναφερει σε αυτο το νημα?

    Συγκεκριμενα πρεπει να κανω επανεκκινηση το Arrow καθε μερα αλλιως μου κοβει την ταχυτητα του YouTube στο Android στο 1.05mbps, ενω εχω δικο μου pFsense router απο πισω και παιρνω απο εκει WiFi!

  8. #608
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    Arrow Fibre
    Με το firewall του ρουτερ (arrow) κάτι παίζει. Κι εγώ το είχα το πρόβλημα. Κάνε διάφορες δοκιμές. Μια low, μια medium, μέχρι να ξεκολλήσει...

  9. #609
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Λοιπόν κάτι άλλο παίζει εδώ, μάλλον κάτι κάνουν αυτοί από τη μεριά τους και δε μου αρεσει.

    Είπα να βάλω Private Internet Access VPN να δοκιμάσω.

    Αποτελέσματα speedtest με VPN στο ρούτερ μου και μετά μονο στο κινητό:

    DOWN: 1.05mbps
    UP: 20mbps

    Πάλι αυτό το 1.05 που σημαίνει ότι κάτι κάνουν ή ότι πια αυτό το Arrow είναι η πηγή όλων των κακων.

    Δοκίμασα το VPN στο κινητό με το ΟΤΕ ADSL που έχω και το DOWN είναι αυτό που θα έπρεπε δηλαδή 8mbps. Παντα ίδιοι σέρβερ και ίδιες ρυθμίσεις.

    Θα πάρω τηλέφωνο το απόγευμα να μιλήσω με κανέναν τεχνικό.

    Edit: Λοιπον μετα απο 2-3 ωρες που απλα αφησα το ρουτερ μου να λειτουργει με το VPN, οι ταχυτητες επανηλθαν στα φυσιολογικα χωρις να πειραξω τιποτα. Δεν εχω ιδεα τι γινεται. Δεν τους καλεσα τελικα γιατι δε προλαβα. Επισης το YouTube στο Android πιανει πλεον (προς το παρον τουλαχιστον) μεχρι 76.6 mbps οπως θα επρεπε. Το κακο ειναι οτι μου δειχνει ολο διαφημισεις γιατι νομιζει οτι ειμαι στην Αγγλια..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotiris.bos : 11-09-18 στις 19:20.

  10. #610
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    HCN
    Εμένα είναι η 3η εβδομάδα που έχω random θέματα και με έχουν σπάσει τα νεύρα. Δεν ξέρω αν πειράζουν , τίποτα ρυθμίσεις αλλά 3 άτομα με HCN την ίδια στιγμή το ίδιο πρόβλημα.

    Έχουμε σχεδόν 70 καθαρά,και 10κάτι~ upload, κάνουμε κλήση είτε facebook, είτε xfire,είτε online και κολλάει ο κάθε ένα ηλεκτρονικά,επίσης σε Online gaming, LOL κτλ. έχουμε φάει BAN κτλ. για disconnects, το είπαμε έως τώρα 2 φορές κάτι έκαναν και έστρωνε για 1-2 εβδομάδες~ και μετά ξανά τα ίδια όπως έγινε τώρα που το γράφω.
    Πιάνω καθαρά, αλλά σε server και σε κλήση κάνει ότι ΝΑΝΑΙ ,έστειλα πάλι e-mail Να ξεχέσω,γιατί ντάξει δεν θα τρώω εγώ σε διάφορα παιχνίδια ban ή demote επειδή αυτοί κάνουν δοκιμές...

  11. #611
    Εγγραφή
    12-04-2016
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδιά, οφείλω να ομολογήσω πως παρόλα τα μικρά μειονεκτήματα για τα οποία μπορεί να διαβάζω στο thread αυτό, νομίζω πως έχω κουραστεί αρκετά από τις ADSL και τα ζητήματά τους. (ειδικά από τη δική μου γραμμή και εταιρεία)
    Νομίζω πως θα κάνω το βήμα και θα κάνω την αίτηση (αίτηση είναι, δεν έχω και τίποτα να χάσω.
    Το ζήτημά μου είναι τι γίνεται με το καλώδιο στο σπίτι και από πού περνάει.

    Παραθέτω ένα σκαρίφημα του διαμερίσματός μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WhatsApp Image 2018-09-27 at 17.44.01.jpeg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  89,8 KB 
ID: 197390

    Δεδομένου ότι δεν υπάρχει άλλη υποδομή HCN κάπου πολύ κοντά μου, λογικά θα πρέπει να βάλουν καινούριο κουτί και να γίνει η διαδικασία εξ αρχής.
    Στην περίπτωση αυτή κατά πάσα πιθανότητα θα τοποθετηθεί το κουτί εκεί που είναι περίπου και αυτό το αερίου και θα ανέβει το καλώδιο από εκεί που είναι και οι σωληνώσεις του αερίου. Δλδ από το μπαλκόνι. Εφόσον λοιπόν θα έρθει από το μπαλκόνι πίσω, τι ακριβώς θα γίνει;
    Θα γίνει μια τρύπα στον τοίχο από το μπαλκόνι και από εκεί θα μπει η οπτική και θα τρέξει μέσα στο υπάρχον δίκτυο των καλωδιώσεων του σπιτιού ή θα τα αγνοήσει όλα αυτά και θα τρέξει περιμετρικά των τοίχων μέχρι να φτάσει εκεί που θα επιθυμώ να καταλήγει (δλδ στο PC;
    Αν τρέξει μέσα από την υπάρχουσα καλωδίωση όλα καλά... Αλλά αν όχι, τότε από την εμπειρία σας υπάρχει πιθανότητα να τρέξει από το μπαλκόνι, να μπει στο δωμάτιο #1, μέσα στη ντουλάπα (για να μη φαίνεται) και να βγει μέσα από την ντουλάπα στο PC;

    Και επίσης μένω στον 6ο όροφο. Πώς ακριβώς θα γίνει η στερέωση στους ενδιάμεσους ορόφους; Θα μπουν οι τεχνικοί στα μπαλκόνια των από κάτω ορόφων; Άρα θα πρέπει να συνεννοηθώ και μαζί τους;

  12. #612
    Εγγραφή
    19-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    ASUS DSL-N17U
    SNR / Attn
    12.0(dB) / 8.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοίτα από έξω σπάνια το περνάνε συνήθως εσωτερικά κοιτάνε αν βολεύει πχ από τον φωταγωγό, τώρα αν δεν γίνεται εσωτερικά τότε το πάνε εξωτερικά αλλά εκεί ανάλογα την περίπτωση (δεν χρειάζεται πάντα στερέωση ενδιάμεσα) αν τώρα χρειάζεται να περάσει από άλλα μπαλκόνια κτλ θα χρειαστεί να μιλήσεις με τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων.

  13. #613
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Περιοχή
    Τούμπα-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120 Mpbs
    ISP
    HCN
    Router
    JM-FIBRE AF611-TV
    Σε εμένα η οπτκή ίνα ακολουθεί το αέριο και μπαίνει στο διαμέρισμα από το μπαλκόνι δίπλα στους σωλήνες του νερού, για να καταλήξει στο modem. Από εκεί μοιράζεται το internet μέσω της προυπάρχουσας καλωδίωσης ethernet.

  14. #614
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30/10
    ISP
    HCN
    Router
    Archer C1200
    Συμφωνώ με τα παραπάνω σχόλια, και προσθέτω:

    Δεν χρησιμοποιούν κάποια από τις καλωδιώσεις του σπιτιού. Απ'έξω έρχεται το καλώδιο τις οπτικής (όπου είναι πολύ λεπτό και άσπρο) και πρέπει να κουμπώσει στο modem. Από το modem, μπορείς να συνεχίσεις την καλωδίωση (δικτύου, τηλεφώνου και ομοαξονικό για την τηλεόραση) στις συσκευές που θες.

    Από την δικιά μου εμπειρία, είναι συνεργάσιμοι οι τεχνικοί και θα σου καταλήξουν την οπτική όπου θες εσύ, ή και ακόμα να σου αφήσουν πολλά μέτρα λάσκα για να έχεις μελλοντική ελευθερία κινήσεων.

    Η πρόταση μου είναι να το κρύψεις το modem, όπως ανέφερες, και να χρησιμοποιήσεις δικό σου access point, switch και ιδανικά router. Αυτό που πρέπει να έχεις υπόψιν σου όμως είναι πως αν θες και voip, πρέπει να περάσεις και ένα καλώδιο τηλεφώνου από το modem στην συσκευή. Όπως και για την τηλεόραση ένα ομοαξονικό (αυτό μπορεί να το τραβήξουν και οι τεχνικοί εγκατάστασης).

    ΥΓ: Έτσι όπως έχεις κάνει το σχέδιο του σπιτιού σου, θα μπορούσε να περάσει η οπτική από το μπαλκόνι απευθείας στην ντουλάπα...

  15. #615
    Εγγραφή
    12-04-2016
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ωραία, άρα μέσα από ντουλάπα γενικά θα πάει... Εντάξει, δεν έχω θέμα. Θα το βρούμε κάπως τον τρόπο για το πώς θα γίνει... Θα καταθέσω αίτηση από Δευτέρα για τη γραμμή Fiber 30/10.
    Κι ο θεός βοηθός...

Σελ. 41 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 2131363940414243465161 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας