Σελ. 63 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465687383 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 931-945 από 2106
  1. #931
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σε ολους!
    Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι εξοπλισμο χρησιμοποιει η hcn για την παροχη isdn γραμμων(για επαγγελματιες και ιδιωτες) και τι τεχνολογια;Μοιαζει με αυτη του οτε;
    Όλες οι γραμμές πλέον είναι SIP το ISDN δεν υπάρχει. Ναι η τεχνολογία είναι παρόμοια, απλά όταν είχα ρωτήσει για να πάω σε αυτούς την ISDN γραμμή μου με χρέωναν extra πάγιο για το 2ο νούμερο (MSN) και δεν συνέφερε.

  2. #932
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι γραμμές πλέον είναι SIP το ISDN δεν υπάρχει. Ναι η τεχνολογία είναι παρόμοια, απλά όταν είχα ρωτήσει για να πάω σε αυτούς την ISDN γραμμή μου με χρέωναν extra πάγιο για το 2ο νούμερο (MSN) και δεν συνέφερε.
    Φυσικά και υπάρχουν ακόμα isdn γραμμές στον ΟΤΕ, κανονικέ, vobb με εξοπλισμό στον χώρο του πελάτη, με εξοπλισμό στην καμπίνα, ακόμα ακόμα και στην περίπτωση του vobb πάρεχουν εξοπλισμό που σου δίνει Bri διασύνδεση, κάτι τέτοιο δεν το παρέχει η Hcn

  3. #933
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και υπάρχουν ακόμα isdn γραμμές στον ΟΤΕ, κανονικέ, vobb με εξοπλισμό στον χώρο του πελάτη, με εξοπλισμό στην καμπίνα, ακόμα ακόμα και στην περίπτωση του vobb πάρεχουν εξοπλισμό που σου δίνει Bri διασύνδεση, κάτι τέτοιο δεν το παρέχει η Hcn
    Δεν ξέρω εάν έχουν ξηλώσει όλα τα κέντρα στην Ελλάδα, αλλά υποχρεωτικά έχουν μεταβεί όλοι οι πελάτες από ISDN σε SIP (εμένα μου το κάναν τον Δεκέμβριο). Δεν μπορείς πλέον να αγοράσεις ISDN πακέτο, τώρα εάν έχει τελειώσει η μετάβαση παντού άγνωστο.

  4. #934
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω εάν έχουν ξηλώσει όλα τα κέντρα στην Ελλάδα, αλλά υποχρεωτικά έχουν μεταβεί όλοι οι πελάτες από ISDN σε SIP (εμένα μου το κάναν τον Δεκέμβριο). Δεν μπορείς πλέον να αγοράσεις ISDN πακέτο, τώρα εάν έχει τελειώσει η μετάβαση παντού άγνωστο.
    Δεν έχει γίνει η μετάβαση σε όλους, μπορείς να αγοράσεις πακέτο με Bri interface ακόμα και σήμερα, η HCN δεν παρέχει κάτι τέτοιο

  5. #935
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Έστειλα μήνυμα στο support σχετικά με αυτό που έγραψα και εδώ ,μου τηλεφώνησαν και με λίγα λόγια μου είπαν ότι δεν προχωράει η αίτηση για δεν υπάρχουν άλλοι στο δρόμο μου έτσι ώστε να αξίζει η εκσκαφή(πρέπει να συγκεντρωθούν και άλλες αιτήσεις και σαν πακέτο να ανατεθει το έργο σε εργολάβο).επίσης ότι στην ουσία δεν υπάρχει κάποια διαφορά στα 2 πλάνα(επέκτασης δικτύου και εταιρίας)απλά ελληνικά ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.ο ΟΤΕ που ξεκίνησε εργασίες ftth τέλη Απριλίου θα μου δώσει υπηρεσία πιο γρήγορα.

  6. #936
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Το isdn και στην Ελλάδα πέθανε, οι ενδιάμεσες λυσεις που προσφέρει ο ΟΤΕ δεν είναι αξιόπιστες. Όλοι περνάνε σε voip. Έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, κυρίως λόγω υλοποίησης.

  7. #937
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστειλα μήνυμα στο support σχετικά με αυτό που έγραψα και εδώ ,μου τηλεφώνησαν και με λίγα λόγια μου είπαν ότι δεν προχωράει η αίτηση για δεν υπάρχουν άλλοι στο δρόμο μου έτσι ώστε να αξίζει η εκσκαφή(πρέπει να συγκεντρωθούν και άλλες αιτήσεις και σαν πακέτο να ανατεθει το έργο σε εργολάβο).επίσης ότι στην ουσία δεν υπάρχει κάποια διαφορά στα 2 πλάνα(επέκτασης δικτύου και εταιρίας)απλά ελληνικά ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.ο ΟΤΕ που ξεκίνησε εργασίες ftth τέλη Απριλίου θα μου δώσει υπηρεσία πιο γρήγορα.
    Κι εγώ σε σχετικό τηλεφώνημα με το τσιγκέλι τους τα έβγαλα. Μιλούσαν για "μελέτες", χρόνους αδειοδότησης από το Δήμο, κλπ. Τελικά όπως απεδείχθη από τα λεγόμενα τους, δεν έχει γίνει ακόμη το πρώτο βήμα, δηλαδή συγκέντρωση αιτήσεων από την περιοχή για ανάληψη του έργου από εργολάβο.

    Σημειωτέον πως υπάρχει δίκτυο οπτικών ινών της HCN σε παραδιπλανές οικοδομές και από τις δύο πλευρές της δικής μου, ωστόσο θα πρέπει να γίνει νέο σκάψιμο καθώς αδυνατούν να δώσουν από εκεί.

    Ο εκτιμώμενος χρόνος τείνει δυνητικά στο άπειρο - το μόνο που μου..."εγγυήθηκαν", είναι πως δεν θα γίνει κάταθεση για άδεια στο Δήμο όσον αφορά την αίτηση μου τουλάχιστον μέχρι το Σεπτέμβριο. Αρα στο καλύτερο δυνατό σενάριο θα έπιανε 2020 (και πρόκειται για αίτηση Δεκεμβρίου 2018). Στο χειρότερο...άστα να πάνε.

    Μάλλον πρέπει να ανανεώσω το διετές στην Cosmote, δεν έχει νόημα να πληρώνω αορίστου χρόνου πάγιο για τόσο μεγάλα διαστήματα.
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  8. #938
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    εχει κανενας νεοτερα για περιοχη ντεπω,κοντα στη νομαρχια?
    VAMOS ARIS

  9. #939
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Έκανα μια δοκιμή σήμερα με ομοαξονικό καλώδιο από το router στην TV για τα κανάλια που δίνει η HCN. Περιλαμβάνει όλα τα ελεύθερα ψηφιακά κανάλια μαζί με αρκετά ελεύθερα δορυφορικά. Η ποιότητα είναι αντίστοιχη με αυτή που λαμβάνεις με κεραία UHF χωρίς διαφορές στον χρόνο μετάδοσης (αναπαραγωγή χωρίς κάποια καθυστέρηση στην εικόνα).

    Υπάρχει κάποιος που στηρίζεται αποκλειστικά σε αυτόν τον τρόπο θέασης, έχουν 100% uptime; Θα έχει κάποιο νόημα να παρακάμψω την κεραία και να χρησιμοποιήσω το router της εταιρείας σε αυτόν τον ρόλο;

  10. #940
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    900 / 900
    ISP
    HCN
    Επειδή δεν βλέπω να σου απάντησε κανείς για το θέμα, εγώ εδώ και μερικά χρόνια χρησιμοποιώ σε συγκεκριμένες τηλεοράσεις μόνο το σήμα απο την HCN.

    Δεν έχω δει ποτέ να παρουσιάζει το παραμικρό πρόβλημα. Ακόμα και στις ελάχιστες φορές που υπήρχε διακοπή στο Internet, η τηλεόραση έπαιζε κανονικά και άψογα. Περισσότερο εμπιστεύομαι την υποδομή της HCN από την κεντρική εγκατάσταση με τους ενισχυτές κλπ ;-)

  11. #941
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, η σταθερότητα είναι αυτή που με ενδιαφέρει. Πρέπει να πιαστώ με τα καλώδια τις επόμενες εβδομάδες και να δημιουργήσω και μια καλωδίωση που να παίρνει σήμα από το router της HCN.

  12. #942
    Εγγραφή
    22-04-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Βέροια
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120 / 120
    ISP
    HCN
    Router
    Mikrotik
    καλησπέρα.

    Τα τελευταία 2,5 χρονιά το χρησιμοποιώ εγώ. Αρχικά από το πρώτο πακέτο που είχα με Docsis και τον τελευταίο καιρό με το fiber. Δεν έχω κανόνα πρόβλημα.Ναι έχουν 100% Uptime. Κανονικά όλα τα κανάλια + κάποια ελεύθερα όπως αναφέρεις.
    if it Moves, Compile it...
    || Cpu: INTEL-I7-3820 || Ram: 4x4gb RipjawsZ || Mobo: Asrock X79 Extreme4 || VGA: Gigabyte GTX 960 OC|| HDD: WD Blue 1TB || SSD: Samsung Evo 850 500gb || Monitor: LG D2343 + Samsung SyncMaster P2270HD || PSU:XFX 750W Pro Series XXX || Case: CM HAF 932 Advanced || CPU cooler: CM Nepton 240M || Mouse: Logitech MX Performance ||

  13. #943
    Εγγραφή
    12-06-2019
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Χαιρετώ όλο το φόρουμ, πρώτο μου ποστ και είπα να βαλω και εγώ το λιθαράκι μου στο θέμα.
    Εδώ και δύο μέρες είμαι πλέον συνδεμένος στην HCN (περιοχή Ιπποκράτειο) με το προγραμμα speedy 120/120, απο θέμα ταχύτητας όλα ειναι άψογα ( max download σε torrent 11Mb/s ).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedtest.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  313,7 KB 
ID: 205160
    Τώρα, αυτο που με ανησυχεί κάπως είναι η εγκατάσταση που κανάνε. Με τραβηξάνε ίνα απο το κουτί της διπλανής οικοδομής, και το φέρανε μεχρι το σπίτι μου. Απλα το καλώδιο δε μου φαίνεται και πολύ ανθεκτικό στο χρόνο.. Παραθέτω 3 φωτογραφίες με τη καλωδίωση, οποιαδήποτε συμβουλή-βοήθεια ευπρόσδεκτη.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cable1.jpg 
Εμφανίσεις:  67 
Μέγεθος:  341,2 KB 
ID: 205157
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cable2.jpg 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  414,4 KB 
ID: 205158
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cable3.jpg 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  158,3 KB 
ID: 205159

  14. #944
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esentis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ όλο το φόρουμ, πρώτο μου ποστ και είπα να βαλω και εγώ το λιθαράκι μου στο θέμα.
    Εδώ και δύο μέρες είμαι πλέον συνδεμένος στην HCN (περιοχή Ιπποκράτειο) με το προγραμμα speedy 120/120, απο θέμα ταχύτητας όλα ειναι άψογα ( max download σε torrent 11Mb/s ).
    Η ταχύτητα δεν είναι άψογη, δες εάν ο υπολογιστής που έχεις έχει gigabit κάρτα δικτύου ή εάν συνδέθηκες στην 100αρα πόρτα αντί για την gigabit στο arrow fiber.

    Εάν περίσσεψε κανένα κομμάτι προσπαθούσε να το κόψεις με ψαλίδι... είναι σχεδόν αδύνατο (χωρίς να χαλάσεις το ψαλίδι), με κόφτη μόνο και με αρκετή δύναμη. Το καλώδιο που βάζουν είναι πολύ καλό παρότι φαίνεται λεπτό..

  15. #945
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Φίλε μου αν επιτρέπεται που ακριβώς,γιατί εγώ είμαι στην Ξενοφώντος πάνω από την Λαμίας ,περιμένω 11 μήνες και ακόμα αριθμό πρωτοκόλλου δεν πηρα

Σελ. 63 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465687383 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας