Σελ. 7 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 2108
  1. #91
    Εγγραφή
    27-06-2013
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παιδιά καλησπέρα,
    θα ήθελα ένα feedback για την εταιρία από τα μέλη του adsl.gr
    H HCN συνεχίζει το πρωτοπόρο έργο της αντιμετωπίζοντας την τεράστια γραφειοκρατεία του κράτους μας..!
    Πλέον έχουμε πάνω απο 1000 συνδρομητές και η ζήτηση συνεχίζει να είναι τεράστια...
    Δειλά-δειλά αρχίζουμε να καλύπτουμε περιοχές του κέντρου και στην Ανατολική Θεσ/νικη είμαστε σε ΟΛΕΣ τις περιοχές. Αναμένουμε σύντομα (αφού πάρουμε τις κατάλληλες άδειες) να πάμε και Δυτικά..!!!
    Αναμένω με ανυπομονησία τα σχόλια σας...!!

  2. #92
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yannis Sekas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα,
    θα ήθελα ένα feedback για την εταιρία από τα μέλη του adsl.gr
    H HCN συνεχίζει το πρωτοπόρο έργο της αντιμετωπίζοντας την τεράστια γραφειοκρατεία του κράτους μας..!
    Πλέον έχουμε πάνω απο 1000 συνδρομητές και η ζήτηση συνεχίζει να είναι τεράστια...
    Δειλά-δειλά αρχίζουμε να καλύπτουμε περιοχές του κέντρου και στην Ανατολική Θεσ/νικη είμαστε σε ΟΛΕΣ τις περιοχές. Αναμένουμε σύντομα (αφού πάρουμε τις κατάλληλες άδειες) να πάμε και Δυτικά..!!!
    Αναμένω με ανυπομονησία τα σχόλια σας...!!
    Πέρα απο την Ip Αυστρίας και κάποια connection timeout χωρίς όμως να χάνεται η σύνδεση δεν βλέπω κάτι κακό

  3. #93
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Belfast, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    78Mbps/19Mbps
    ISP
    Plusnet
    Router
    Plusnet Hub One
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yannis Sekas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναμένουμε σύντομα (αφού πάρουμε τις κατάλληλες άδειες) να πάμε και Δυτικά..!!!
    Να δω πάροχο να μου δίνει πάνω από 10Mbps downstream συγχρονισμό εδώ κέντρο Ευόσμου και τί στον κόσμο!
    QSpeedTest - Crossplatform γραφικό tool σε C++ και Qt4 για μέτρηση ping, packet loss και ταχύτητας download της Internet πρόσβασής μας - Download@SourceForge - Thread συζήτησης - Thread δημοσίευσης αποτελεσμάτων

  4. #94
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    900 / 900
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yannis Sekas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα,
    θα ήθελα ένα feedback για την εταιρία από τα μέλη του adsl.gr
    H HCN συνεχίζει το πρωτοπόρο έργο της αντιμετωπίζοντας την τεράστια γραφειοκρατεία του κράτους μας..!
    Αναμένω με ανυπομονησία τα σχόλια σας...!!
    Μακάρι κάποια στιγμή να δούμε και από την HCN πακέτα σαν αυτά της Inalan στην Αθήνα ( 100Mbps download / 100Mbps upload με 27 Ευρώ το μήνα ).

    Συγκριτικά, η HCN το ίδιο πακέτο το τιμολογεί σχεδόν στην τετραπλάσια τιμή, στα 100 Ευρώ ( Pro Level 2 ).

    Κατά τα άλλα, συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας και εύχομαι συντόμως να βελτιωθεί και το θέμα της τεχνικής εξυπηρέτησης (απ'όσα διαβάζω στο forum - στην περίπτωση μου ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση με το δίκτυο σας).

  5. #95
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι κάποια στιγμή να δούμε και από την HCN πακέτα σαν αυτά της Inalan στην Αθήνα ( 100Mbps download / 100Mbps upload με 27 Ευρώ το μήνα ).

    Συγκριτικά, η HCN το ίδιο πακέτο το τιμολογεί σχεδόν στην τετραπλάσια τιμή, στα 100 Ευρώ ( Pro Level 2 ).

    Κατά τα άλλα, συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας και εύχομαι συντόμως να βελτιωθεί και το θέμα της τεχνικής εξυπηρέτησης (απ'όσα διαβάζω στο forum - στην περίπτωση μου ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση με το δίκτυο σας).
    Χωρίς να θέλω να θίξω την Inalan, υπολογίζω ότι κάνουν μεγαλύτερο overbooking σε σχέση με την HCN.
    Τα 100/100 με 27Ε τον μήνα είναι γιατί ξέρουν ότι δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις ολόκληρο το bandwidth συνέχεια. Πήγαινε να το ζητήσεις όμως σαν επιχείρηση η οποία έχει ανάγκες, θα σου ζητήσουν για την ίδια γραμμή 300-350Ε τον μήνα. (πχ internet cafe). 2 μέτρα - 2 σταθμά, δεν έχω δει σε κανέναν πάροχο να σε κρίνει και να σε χρεώνει ανάλογα. Υποτίθεται έχεις κάνει τους υπολογισμούς σου και έχεις κοστολογήσει το bandwidth. Αν δεν σου βγαίνουν οι πράξεις, αναδιαμόρφωσε την τιμολογιακή σου πολιτική και βγάλε επαγγελματικά πακέτα, αλλά με εγγυήσεις.
    Και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την HCN που έχει την ίδια πάγια πολιτική και σωστές τιμές για όλους. Σε αυτό αξίζει ένα μεγάλο μπράβο για τον επαγγελματισμό της.

    Spoiler:
    (ΥΓ για να προλάβω κάποιους, δεν δουλεύω ούτε για την HCN, ούτε έχω κάτι με την Inalan)
    Working from home

  6. #96
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όσο η απόδοση ενός ISP παραμένει ικανοποιητική , δεν εχει ιδιαιτερο νόημα να απασχολεί τους χρήστες το contention ratio. Ασε τους Μηχανικούς της Inalan να προβληματίζονται επ αυτού .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  7. #97
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    40960/4096
    ISP
    HCN / JM-Data GmbH
    Router
    TC7200 & TD-W8970v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί να την έχεις να κάθεται από την στιγμή που την πληρώνεις; Με ένα mikrotik κόστους ~120Ε* μπορείς να παίξεις άνετα και τις 2 με load balancing και automatic fail over redundancy. 9 στις 10 περιπτώσεις δεν θα καταλάβεις ούτε το updown που θα κάνει κάποια από τις 2 γραμμές εκτός και αν η δουλειά σου στο internet απαιτεί established connections.

    Από stability η HCN μπορώ να πω ότι πάει καλά αλλά τραβάει που και που ένα μικρό ζόρι κυρίως ο upstream provider της (cyta).

    Στο 100/100 βλέπεις άνετα 95/99 στο speedtest , σε βαθμό που θα φτάσεις να μην χρειάζεσαι πια το upload.
    Εμείς την χρησιμοποιούμε στην δουλειά σε ένα σημείο και είμαστε σε αναμονή για εγκατάσταση σε ακόμα 2. Προς το παρών είμαστε αρκετά ικανοποιημένοι ως προς την βαριά-εταιρική χρήση. Πάντα όμως με DSL για failover. Για τηλέφωνο δεν μπορώ να σας πω γιατί δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ.

    *Δεν θα σου συμβούλευα τα 750/hex λόγω του χαμηλού επεξεργαστή που δεν μπορεί να σηκώσει πάνω από 50-60Mbit με μια ντουζίνα mangle, nat rules και queues.
    Για την ώρα δεν σκέφτομαι το mikrotik, αλλά επειδή παίζει να βρεθώ με 2 ADSL σύντομα στον ίδιο χώρο, ίσως είναι μια καλή ιδέα, μιας και θα τις πληρώνω ούτως ή άλλως. Είναι όμως pending... Για την ώρα σκέφτομαι ένα PBX με VoIP πιο πολύ, αλλά υποθέτω ότι πρέπει να πάρω και μερικά VoIP τηλέφωνα, πέρα από το asterisk, οπότε έχει μέλλον αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yannis Sekas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα,
    θα ήθελα ένα feedback για την εταιρία από τα μέλη του adsl.gr
    H HCN συνεχίζει το πρωτοπόρο έργο της αντιμετωπίζοντας την τεράστια γραφειοκρατεία του κράτους μας..!
    Πλέον έχουμε πάνω απο 1000 συνδρομητές και η ζήτηση συνεχίζει να είναι τεράστια...
    Δειλά-δειλά αρχίζουμε να καλύπτουμε περιοχές του κέντρου και στην Ανατολική Θεσ/νικη είμαστε σε ΟΛΕΣ τις περιοχές. Αναμένουμε σύντομα (αφού πάρουμε τις κατάλληλες άδειες) να πάμε και Δυτικά..!!!
    Αναμένω με ανυπομονησία τα σχόλια σας...!!
    Γιάννη είμαι στη 40/4 2 μήνες περίπου. Καλές ταχύτητες, απειροελάχιστο downtime, και γενικά ευχαριστημένος. Από τις εταιρείες που προτείνω πλέον σε συνεργάτες και σε πελάτες που είναι στην Ανατολική Θεσσαλονίκη, ακριβώς γιατί έχετε καλό μίγμα. Keep it going!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να θίξω την Inalan, υπολογίζω ότι κάνουν μεγαλύτερο overbooking σε σχέση με την HCN.
    Τα 100/100 με 27Ε τον μήνα είναι γιατί ξέρουν ότι δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις ολόκληρο το bandwidth συνέχεια. Πήγαινε να το ζητήσεις όμως σαν επιχείρηση η οποία έχει ανάγκες, θα σου ζητήσουν για την ίδια γραμμή 300-350Ε τον μήνα. (πχ internet cafe). 2 μέτρα - 2 σταθμά, δεν έχω δει σε κανέναν πάροχο να σε κρίνει και να σε χρεώνει ανάλογα. Υποτίθεται έχεις κάνει τους υπολογισμούς σου και έχεις κοστολογήσει το bandwidth. Αν δεν σου βγαίνουν οι πράξεις, αναδιαμόρφωσε την τιμολογιακή σου πολιτική και βγάλε επαγγελματικά πακέτα, αλλά με εγγυήσεις.
    Και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την HCN που έχει την ίδια πάγια πολιτική και σωστές τιμές για όλους. Σε αυτό αξίζει ένα μεγάλο μπράβο για τον επαγγελματισμό της.

    Spoiler:
    (ΥΓ για να προλάβω κάποιους, δεν δουλεύω ούτε για την HCN, ούτε έχω κάτι με την Inalan)
    Και η HCN έχει όρους πολιτικής ορθής χρήσης στα επαγγελματικά πακέτα, η οποία ο Θεός ξέρει που είναι, γιατί εγώ δεν την έχω δει στη σελίδα τους. Σε συζήτηση στο μαγαζί τους, υπονοήθηκε ότι θα γίνει limit το bandwidth άμα υπερβεί η γραμμή κάποια όρια, αλλά όχι τίποτα τρελό, 5-10 Mbit το πολύ είπανε. Βέβαια, θα τα ήθελα όλα αυτά κάπου διαθέσιμα στη σελίδα τους, για να μην έχουμε υποθέσεις κλπ. και για να είναι διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή από όλους.

    @Υannis Sekas, δείτε το κι αυτό το κομμάτι, είναι ίσως ένα από τα λίγα πράγματα που με κρατάνε πίσω στο να κάνω την αναβάθμιση. Οι επαγγελματίες θέλουμε σαφείς όρους και προϋποθέσεις.

  8. #98
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CSpili Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ώρα δεν σκέφτομαι το mikrotik, αλλά επειδή παίζει να βρεθώ με 2 ADSL σύντομα στον ίδιο χώρο, ίσως είναι μια καλή ιδέα, μιας και θα τις πληρώνω ούτως ή άλλως. Είναι όμως pending... Για την ώρα σκέφτομαι ένα PBX με VoIP πιο πολύ, αλλά υποθέτω ότι πρέπει να πάρω και μερικά VoIP τηλέφωνα, πέρα από το asterisk, οπότε έχει μέλλον αυτό.
    Μια λύση, δοκιμασμένη, είναι και το PAP2T (ή το νεότερο SPA112). Στην τιμή ενός VOIP τηλεφώνου παίρνεις δύο. (Αρκεί να είναι κοντά ο τερματισμός τους και να έχεις ήδη διαθέσιμα αναλογικά τηλέφωνα).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CSpili Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η HCN έχει όρους πολιτικής ορθής χρήσης στα επαγγελματικά πακέτα, η οποία ο Θεός ξέρει που είναι, γιατί εγώ δεν την έχω δει στη σελίδα τους. Σε συζήτηση στο μαγαζί τους, υπονοήθηκε ότι θα γίνει limit το bandwidth άμα υπερβεί η γραμμή κάποια όρια, αλλά όχι τίποτα τρελό, 5-10 Mbit το πολύ είπανε. Βέβαια, θα τα ήθελα όλα αυτά κάπου διαθέσιμα στη σελίδα τους, για να μην έχουμε υποθέσεις κλπ. και για να είναι διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή από όλους.
    Έχω μια μικρή εντύπωση ότι τους γράφει στο συμβόλαιο. Πάει καιρός που το διάβασα τελευταία φορά όμως και μπορεί να θυμάμαι λάθος. Πράγματι καλό θα ήταν να είναι αναρτημένο ξεκάθαρα στο site.
    Δεν έχω δει πάντως μέχρι σήμερα κάποιο limitation σε επαγγελματική γραμμή της HCN.
    Working from home

  9. #99
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    40960/4096
    ISP
    HCN / JM-Data GmbH
    Router
    TC7200 & TD-W8970v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια λύση, δοκιμασμένη, είναι και το PAP2T (ή το νεότερο SPA112). Στην τιμή ενός VOIP τηλεφώνου παίρνεις δύο. (Αρκεί να είναι κοντά ο τερματισμός τους και να έχεις ήδη διαθέσιμα αναλογικά τηλέφωνα).
    Ναι ε; Χμμμμ... Δεν το είχα σκεφτεί, αλλά θέλω να πιάσω λίγο το asterisk στα χέρια μου. Ευτυχώς δεν επείγει για την ώρα αυτό το project.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια μικρή εντύπωση ότι τους γράφει στο συμβόλαιο. Πάει καιρός που το διάβασα τελευταία φορά όμως και μπορεί να θυμάμαι λάθος. Πράγματι καλό θα ήταν να είναι αναρτημένο ξεκάθαρα στο site.
    Δεν έχω δει πάντως μέχρι σήμερα κάποιο limitation σε επαγγελματική γραμμή της HCN.
    Στην αίτηση που έκανα για να συνδεθώ πάντως δεν τους είχε, παρόλο που ανέφερε την ύπαρξή τους. Πάντως θεωρώ ότι καλό είναι να βγάλουν αυτούς τους όρους στη δημοσιότητα ή να αφαιρέσουν τη συγκεκριμένη πρόταση από τα συμβόλαιά τους. Για την ώρα όμως ας πάρουν μερικούς τεχνικούς ακόμη για να κάνουν συνδέσεις και αναβαθμίσεις πιο γρήγορα.

  10. #100
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Υπάρχει μήπως κάποιο χρονοδιάγραμμα για την επέκταση σας προς τα δυτικά;

  11. #101
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ta connection timeout αν εχεις μηχανημα Cosmote ΤΕΛΕΙΟ ΣΗΜΑ ειναι πολύ πρόβλημα γιατί πέφτει η κλήση αν μιλάς.
    Μιλώντας προχθες με τεχνικο διαπιστωσαμε τα θέματα με τους DNS Server που ειχαν αυτες της μέρες.
    Γενικα εχουν θεματα με τον upload provider (CYTA) και σε αυτο το θεμα θα εχουν εξελιξεις μεχρι το καλοκαιρι.
    Σε μενα καποιες ώρες μερικες σελιδες θελουν 1-2 φορες Reload για αν φορτωσει σελιδα.
    Ολα αυτα ειναι θέμα upload στο Download σταθερά κολλημένος στην ταχύτητα του προγράμματος μου και δεν εχω παράπονο.

  12. #102
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    40960/4096
    ISP
    HCN / JM-Data GmbH
    Router
    TC7200 & TD-W8970v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim788e Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ta connection timeout αν εχεις μηχανημα Cosmote ΤΕΛΕΙΟ ΣΗΜΑ ειναι πολύ πρόβλημα γιατί πέφτει η κλήση αν μιλάς.
    Μιλώντας προχθες με τεχνικο διαπιστωσαμε τα θέματα με τους DNS Server που ειχαν αυτες της μέρες.
    Γενικα εχουν θεματα με τον upload provider (CYTA) και σε αυτο το θεμα θα εχουν εξελιξεις μεχρι το καλοκαιρι.
    Σε μενα καποιες ώρες μερικες σελιδες θελουν 1-2 φορες Reload για αν φορτωσει σελιδα.
    Ολα αυτα ειναι θέμα upload στο Download σταθερά κολλημένος στην ταχύτητα του προγράμματος μου και δεν εχω παράπονο.
    Με κίνδυνο να κάνω λάθος, νομίζω ότι άνετα μπορούμε να δηλώσουμε τα γνωστά DNS της google (8.8.8.8 & 8.8.4.4) σε ξεχωριστό router (αν έχουμε) και να μην "δεσμευόμαστε" από τους name servers της HCN. Δεν ξέρω το μηχανάκι της COSMOTE αν μπορεί να πάρει τέτοιες ρυθμίσεις, υποθέτω ότι έχει. Τουλάχιστον προσωπικά το έχω κάνει τόσο σε Windows, όσο και σε router (ένα της TP-Link που χρησιμοποιώ λόγω του ότι έχει Gbit ethernet), και δεν έχω δει ιδιαίτερα θέματα στο upload. Βέβαια, δε χρησιμοποιώ το μηχάνημα της cosmote ή κάτι άλλο αντίστοιχο, οπότε δεν ξέρω αν εκεί έχουμε θέμα, αλλά σε skype και voip (zoiper) δεν έχω παρατηρήσει τίποτα.

  13. #103
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CSpili Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κίνδυνο να κάνω λάθος, νομίζω ότι άνετα μπορούμε να δηλώσουμε τα γνωστά DNS της google (8.8.8.8 & 8.8.4.4) σε ξεχωριστό router (αν έχουμε) και να μην "δεσμευόμαστε" από τους name servers της HCN.
    Δεν παίζουν ρόλο οι DNS είναι δικό τους θέμα ειδικοτερα του Upstream Provider, με αποτέλεσμα τα DNS Request να μην φτάνουν στους DNS Servers. Εξου και τα timeouts.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CSpili Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω το μηχανάκι της COSMOTE αν μπορεί να πάρει τέτοιες ρυθμίσεις, υποθέτω ότι έχει.
    Όχι.

    Κοινώς πολλά timeouts και εννοείτε ότι είναι σπαστικο αν είσαι λιγο ποιο pro χρήστης η παθιασμένος gamer.
    Δεν πρόκειται να ανεβάσω την ταχύτητα αν δεν σταθεροποιηθούν. Αλλιώς θα ειναι κλοπή να εχεις 40αρα και να κάνεις 2-3 Refresh για να ανοίξει σελίδα.
    Ένα άλλο ενοχλητικό θέμα ειναι οτι λογω Αυστριακων Ip δεν έχουν όλοι ενημερώσει τα συστήματα τους.
    Τρανταχτό παράδειγμα ειναι το WEBTV του ΑΝΤ1
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  139,7 KB 
ID: 169011

  14. #104
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    40960/4096
    ISP
    HCN / JM-Data GmbH
    Router
    TC7200 & TD-W8970v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim788e Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παίζουν ρόλο οι DNS είναι δικό τους θέμα ειδικοτερα του Upstream Provider, με αποτέλεσμα τα DNS Request να μην φτάνουν στους DNS Servers. Εξου και τα timeouts.


    Όχι.

    Κοινώς πολλά timeouts και εννοείτε ότι είναι σπαστικο αν είσαι λιγο ποιο pro χρήστης η παθιασμένος gamer.
    Δεν πρόκειται να ανεβάσω την ταχύτητα αν δεν σταθεροποιηθούν. Αλλιώς θα ειναι κλοπή να εχεις 40αρα και να κάνεις 2-3 Refresh για να ανοίξει σελίδα.
    Ένα άλλο ενοχλητικό θέμα ειναι οτι λογω Αυστριακων Ip δεν έχουν όλοι ενημερώσει τα συστήματα τους.
    Τρανταχτό παράδειγμα ειναι το WEBTV του ΑΝΤ1
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  139,7 KB 
ID: 169011
    Καλά, για τις IP μπορεί να φταίει η MaxMind (η εταιρεία που βγάζει το μεγάλο όγκο των geolocation IP σε λίστες που μπορεί να χρησιμοποιήσει η κάθε εταιρεία και δείχνουν χώρα, περιοχή, ή/και πόλη), ή η κάθε εταιρεία που δεν κάνει update αυτές τις άτιμες τις λίστες. Στο RIPE πάντως, που είναι ο επίσημος φορέας για Ευρώπη, εμφανίζει αυτό: https://apps.db.ripe.net/search/quer...#resultsAnchor για το subnet που είμαι. Άρα είναι καλυμμένοι οι της HCN σε αυτό το κομμάτι.

    Από κει και πέρα, έχουνε χειρότερο θέμα να λύσουνε, αυτό με το ρεύμα στην Καλαμαριά, που όταν έχουν διακοπή ρεύματος, δεν έχουμε διαδίκτυο. Οκ, πόσο κάνει μια γεννήτρια και 5-6 UPS να τα βάλουν να ησυχάσουμε όλοι πλέον; Οι άλλοι (OTE, FORTHnet, Vodafone/HOL, WIND) που τις έχουν, γιατί το έχουν κάνει ήδη;;; Ας ελπίσουμε ότι θα στρώσει η κατάσταση σιγά σιγά, και ότι δε θα γίνει χειρότερη. Και μετά να λύσουν και το θέμα του support 24/7. Στην τελική, ας προσλάβουν 2-3 υπαλλήλους σε βάρδιες για τα τηλέφωνα και την υποστήριξη. Οκ, δε λέω να έρθει στις 12 το βράδυ ο τεχνικός, που αν έχεις 100/100 θα έπρεπε να έρθει, αλλά έστω, να έχουν 24/7 τεχνική υποστήριξη και ένα εξαιρετικό τηλεφωνικό κέντρο, δίχως transfer σε κινητά. Όλοι οι άλλοι το έχουν, ας το φτιάξουν και αυτό σιγά σιγά.

  15. #105
    Καλησπέρα παιδιά ,
    Σκέφτομαι να πάω στην HCN μιας και έχω ήδη κουτί κάτω από το σπίτι αλλά με προβληματίζει ένα πράγμα. Δεν είχα ποτέ VOIP τηλέφωνο και εχω ακούσει ότι πολλές φορές έχουν lag κάτι που είναι πολύ ενοχλητικό. Αληθεύει αυτό για την τηλεφωνία της HCN στην προκειμένη περίπτωση?

Σελ. 7 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας