Σελ. 97 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.441-1.455 από 2108
  1. #1441
    Εγγραφή
    22-01-2005
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ανω ειμαι εγω , και εγω δε βλεπω να αλλαζω ευκολα , απλα ισως με ενδιαφερει καποια στιγμη το vodafone tv

  2. #1442
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανω ειμαι εγω , και εγω δε βλεπω να αλλαζω ευκολα , απλα ισως με ενδιαφερει καποια στιγμη το vodafone tv
    Τελικά το συνεργείο που άκουγα προχτές πρέπει να ήταν από την Πυλαία μεριά (είμαι στα σύνορα) μιας και έφτασε στον δίπλα δρόμο και με ξύπνησε πρωί πρωί . Δεν θα άφηνα τις ταχύτητες της HCN για καμιά TV


    Έχουν πολύ πλάκα οι δήμοι πάντως, πριν από 2 χρόνια μου έλεγε ο τεχνικός της HCN ότι δεν τους «άφηναν» να σκάψουν τον δήμο Πυλαίας και ένας από τους λόγους εκτός από το υπέρογκο κόστος άδειας ήταν ότι ήθελαν μετά το σκάψιμο να ασφαλτοστρώσουν όλο τον δρόμο και όχι μόνο το χαντάκι. Πως αλλάζουν τα πράγματα ξαφνικά όταν την άδεια την ζητάει μια «μεγάλη» εταιρία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntonyT : 20-06-20 στις 09:37.

  3. #1443
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Καλημέρα σας φίλοι.μετα από 6 μέρες συνδεδεμένος στην hcn στα 120/120 και σε σχέση με το ftth του ΟΤΕ που λόγω ανυπομονησίας έβαλα από την 1 απριλιου (100/10)έχω να πω ότι στην hcn δεν έχω παρατηρήσει κανένα downtime και ότι η ταχύτητα τερματίζει την γραμμή και δεν υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις,όπως στου ΟΤΕ.υπερ ευχαριστημένος.φτου να μην τη ματιασω.

  4. #1444
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το συνεργείο που άκουγα προχτές πρέπει να ήταν από την Πυλαία μεριά (είμαι στα σύνορα) μιας και έφτασε στον δίπλα δρόμο και με ξύπνησε πρωί πρωί . Δεν θα άφηνα τις ταχύτητες της HCN για καμιά TV


    Έχουν πολύ πλάκα οι δήμοι πάντως, πριν από 2 χρόνια μου έλεγε ο τεχνικός της HCN ότι δεν τους «άφηναν» να σκάψουν τον δήμο Πυλαίας και ένας από τους λόγους εκτός από το υπέρογκο κόστος άδειας ήταν ότι ήθελαν μετά το σκάψιμο να ασφαλτοστρώσουν όλο τον δρόμο και όχι μόνο το χαντάκι. Πως αλλάζουν τα πράγματα ξαφνικά όταν την άδεια την ζητάει μια «μεγάλη» εταιρία.
    Που περίπου είσαι? Πουθενά κοντά στην Αρτάκης? Για να υπολογίσω μήπως κατά τυχη περνάνε και απο κοντά μου?

  5. #1445
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Καλησπέρα.
    Συνδέθηκα προχθές στην HCN και εγώ στο 120/120
    Ποιο πρόγραμμα είναι πιο αξιόπιστο για μέτρηση ταχύτητας.

  6. #1446
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που περίπου είσαι? Πουθενά κοντά στην Αρτάκης? Για να υπολογίσω μήπως κατά τυχη περνάνε και απο κοντά μου?
    Την Αμφιπόλεως μπροστά από τα Γοριλάκια και παράπλευρες οδούς τις έχει σκάψει η Vodafone. Δεν θα αργήσει να περάσει από την Αρτάκης. Λογικά τις υπηρεσίες προς όλους θα τις ανοίξουν μια και έξω στην Τούμπα, προς το παρόν μόνο σωληνώσεις περνάνε. Από όσο γνώριζα η υποχρέωση τους πριν διεκδικήσει το «τσιφλίκι» άλλος πάροχος ήταν το τέλος του 2019 (τουλάχιστον αυτό μου είχε πει ένας τεχνικός του ΟΤΕ). Ακόμα και να πήραν παράταση λόγω αλλαγής τεχνολογίας από VDSL σε Fiber, νομίζω όμως ότι το σχέδιο είναι να τελειώσουν ως το τέλος του χρόνου

  7. #1447
    Εγγραφή
    15-09-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hristos 22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Συνδέθηκα προχθές στην HCN και εγώ στο 120/120
    Ποιο πρόγραμμα είναι πιο αξιόπιστο για μέτρηση ταχύτητας.
    Γενικά το κλασικό το speedtest.net αλλά αυτό που χρησιμοποιώ εγώ καμιά φορά είναι ένα ftp του οτέ, speedtest.ftp.otenet.gr δοκίμασέ το

  8. #1448
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Καλησπερα σε ολους!

    Γνωριζει κανεις εαν μπορουμε να παρακαμψουμε το Arrow με ενα SC to RJ45 media converter και να παρουμε κατευθειαν public IP σε δικο μας εξοπλισμο?
    Απο ο,τι βλεπω το EPON κουβαλαει το "ISP LAN" και 3 VLANs. Το "LAN" (το οποιο εμφανιζεται ως VLAN ή VID 0) ειναι το TR-069, το 303 ειναι το internet, το 304 VoIP και στο 999 εχει ενα ATM που δε φαινεται να χρησιμοποιειται.

    Φανταζομαι δε θα αρεσει πολυ στην HCN να μην εχει τον δικο της εξοπλισμο στη γραμμη αλλα υπαρχει κανενας που το εχει διευκρινισει/δοκιμασει?

    Edit: Επισης, καμια ιδεα εαν ειναι singlemode ή multimode?

    Edit 2: Singlemode ειναι, η ινα που εχω εγω στο Arrow ειναι η Fiberhome G652 3.0mm.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotiris.bos : 13-07-20 στις 13:23.

  9. #1449
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiris.bos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους!

    Γνωριζει κανεις εαν μπορουμε να παρακαμψουμε το Arrow με ενα SC to RJ45 media converter και να παρουμε κατευθειαν public IP σε δικο μας εξοπλισμο?
    Απο ο,τι βλεπω το EPON κουβαλαει το "ISP LAN" και 3 VLANs. Το "LAN" (το οποιο εμφανιζεται ως VLAN ή VID 0) ειναι το TR-069, το 303 ειναι το internet, το 304 VoIP και στο 999 εχει ενα ATM που δε φαινεται να χρησιμοποιειται.

    Φανταζομαι δε θα αρεσει πολυ στην HCN να μην εχει τον δικο της εξοπλισμο στη γραμμη αλλα υπαρχει κανενας που το εχει διευκρινισει/δοκιμασει?

    Edit: Επισης, καμια ιδεα εαν ειναι singlemode ή multimode?
    Οχι δεν μπορείς, ούτε αν πάρεις κάποιο άλλο fiber router

  10. #1450
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν μπορείς, ούτε αν πάρεις κάποιο άλλο fiber router
    Μονο μεσω TR-069 λειτουργει το ολο συστημα δηλαδη? Φανταζομαι ομως στα business fiber προγραμματα σιγουρα καποια αλλη λυση θα υπαρχει.

  11. #1451
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiris.bos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο μεσω TR-069 λειτουργει το ολο συστημα δηλαδη? Φανταζομαι ομως στα business fiber προγραμματα σιγουρα καποια αλλη λυση θα υπαρχει.
    Αυτό μπορείς να το ρωτήσεις στην HCN, αλλά δεν νομίζω ότι τα bussiness προγράμματα έχουν διαφορετικό εξοπλισμό. Νομίζω ότι τα bussiness είναι για την "πολιτική ορθής χρήσης" (όχι ότι υπάρχει ιδιαίτερος περιορισμός στα απλά προγράμματα)

    Όσο για τον εξοπλισμό εάν ήμουν τεχνικός τους θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο εάν έχω τα συστήματα μου πιο ομοιόμορφα από το να ψάχνω να βρω να καλύψω κάθε μοντέλο στην συμβατότητα του, και αυτός νομίζω ότι είναι κύριος λόγος που δεν σου επιτρέπει καμία εταιρία να βάλεις δικό σου router. Η καλύτερη λύση είναι ΝΑΤ σε 2o router με ρύθμιση του DMZ και ξεμπερδεύει μια και καλή, δεν έχει καμία διαφορά.

  12. #1452
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Τους ρωτησα τελικα και μου απαντησαν και πολυ γρηγορα:

    Καλησπέρα σας,

    Βάσει πολιτικής της εταιρίας δεν μπορείτε να αντικαταστήσετε το Modem που σας παρέχουμε.
    Στα pro level πακέτα παρέχουμε bridge mode έτσι ώστε όλη την δρομολόγηση να την αναλάβει δικό σας Router.
    Φυσικά μπορείτε να προσθέσετε όσες δικτυακές συσκευές επιθυμείτε στο εσωτερικό σας δίκτυο.


    Τωρα βεβαια που μου γεννηθηκε η απορια το σκεφτομαι να βρω ενα SFP που παιρνει SC ακροδεκτη και να κανω 1-2 δοκιμες.

  13. #1453
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μπορείς να το ρωτήσεις στην HCN, αλλά δεν νομίζω ότι τα bussiness προγράμματα έχουν διαφορετικό εξοπλισμό. Νομίζω ότι τα bussiness είναι για την "πολιτική ορθής χρήσης" (όχι ότι υπάρχει ιδιαίτερος περιορισμός στα απλά προγράμματα)

    Όσο για τον εξοπλισμό εάν ήμουν τεχνικός τους θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο εάν έχω τα συστήματα μου πιο ομοιόμορφα από το να ψάχνω να βρω να καλύψω κάθε μοντέλο στην συμβατότητα του, και αυτός νομίζω ότι είναι κύριος λόγος που δεν σου επιτρέπει καμία εταιρία να βάλεις δικό σου router. Η καλύτερη λύση είναι ΝΑΤ σε 2o router με ρύθμιση του DMZ και ξεμπερδεύει μια και καλή, δεν έχει καμία διαφορά.
    Θα έχει διπλό ΝΑΤ με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Το ΝΑΤ είναι και για τις εξερχόμενες κινήσεις και απαιτεί επεξεργαστική ισχύ και μνήμη.
    Έχεις ενα ρούτερ που υποστηρίζει 10000 nat sessions, το βάζεις πίσω από ενα που υποστηρίζει 2000 nat sessions, μάντεψε πόσα θα έχεις

  14. #1454
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έχει διπλό ΝΑΤ με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Το ΝΑΤ είναι και για τις εξερχόμενες κινήσεις και απαιτεί επεξεργαστική ισχύ και μνήμη.
    Έχεις ενα ρούτερ που υποστηρίζει 10000 nat sessions, το βάζεις πίσω από ενα που υποστηρίζει 2000 nat sessions, μάντεψε πόσα θα έχεις
    Σωστος, ετσι το τρεχω τωρα, εχω το pfSense στο DMZ αλλα παλι υπαρχει το διπλο NAT, απλα οχι με την συνηθισμενη εννοια του "ανοιγω θυρα αλλα παραμενει κλειστη". Πιο πολυ θελω να το βγαλω γιατι δε το χρειαζομαι και εχω την υποψια οτι δημιουργει θεματακια που και που.

  15. #1455
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiris.bos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστος, ετσι το τρεχω τωρα, εχω το pfSense στο DMZ αλλα παλι υπαρχει το διπλο NAT, απλα οχι με την συνηθισμενη εννοια του "ανοιγω θυρα αλλα παραμενει κλειστη". Πιο πολυ θελω να το βγαλω γιατι δε το χρειαζομαι και εχω την υποψια οτι δημιουργει θεματακια που και που.
    Εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα με το NAT και το DMZ, δουλεύει άψογα. Τώρα δε εξαρτάτε από τον εξοπλισμό του καθενός.

Σελ. 97 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας